1000 kako, 0 ovako...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#1 1000 kako, 0 ovako...

Post by the_stick »

Kada je u pitanju BiH, ja sam stvarno veliki optimista. Vjerujem da ce se dugorocno pokrenuti multinacionalni projekti od ekonomskog znacaja koji ce na kraju zaracene strane pomiriti. Vjerujem da u buducnosti BiH moze postati Svicarska. Ljudi na ovim prostorima nisu glupi i nesposobni, sto pokazuje uspijeh koji postizu, uglavnom, u nekim dalekim zemljama. Dakle, potencijala imamo...

ALI...

Sto smo ograniceni i nekulturni i neobzirni, pa to nigdje nema... Iako je to uvijek postojalo, mozda u manjoj mjeri, u zadnje vrijeme me toliko pocinju nervirati neke svakodnevne stvari koje se desavaju kod nas, konkretno u Sarajevu, pa sam se poceo pitati da li, i kako se neke navike mogu iskorijeniti...

Kako ubijediti vozace da na pjesackom prelazu pjesaci imaju prednost (osim kad ima semafor i njima je crveno)?
Kako ubijediti pjesake da vozaci imaju prednost kada semafor pokazuje da je pjesacima crveno?
Kako objasniti komsij da ne parkira na ulici ispred garaze (s druge strane ulice) kada zna da je ulica uska i da zbog toga drugi komsija nece moci izaci iz garaze (ili ce se u najmanju ruku jako napatiti)?
Kako objasniti vozacima da malo prosirenje ispred necije garaze nije parking mjesto i da nije dovoljno objasnjenje 'jebi ga jarane, nisam znao da se garaza koristi'?!
Kako nauciti ljude da smece ne bacaju kroz prozore stanova i auta u pokretu?
Kako nauciti ljude da ne bacaju smece po ulici, parkovima, izletistima, rijekama, itd?
Kako nauciti ljude da koriste lift i da kada hoce da idu gore, treba samo pritisnuti gornje dugme za poziv lifta, a ne oba dugmeta?
Kako nauciti ljude da ispred vrata lifta/tramvaja/autobusa cekaju sa strane, kako bi ljudi iz lifta/tramvaja/autobusa izaci bez da se guraju sa ovim sto cekaju da udju?
Kako iskorijeniti bezobrazluk u redovima i onu pojavu da se neko napravi lud i ono kao slucajno se ubaci negdje blizu pocetka reda?
Kako natjerati ljude, kojima se neko ubaci u red, da reaguju i posalju tog istog na kraj reda?
Kako ubijediti ljude da nije cool da citava mahala/ulica slusa muziku koja dolazi iz njihovog stana/kuce/auta?
Kako ubijediti 'frajere' da je skripa kocnica isfurala prije 30 godina i da vise nije cool?
Kako ubijediti 'frajere' da nije cool motorom proci 150 km/h kroz titovu?
Kako ubijediti djevojke da je skripa kocnica isfurala prije 30 godina i da se ne kikocu kada istu pojavu vide?
Kako ubijediti svatove da nisu iznad zakona i da nije uredu do 10 auta prolazi kroz crveno na prometnoj raskrsnici samo zato sto su dio svadbe?
itd... itd...

Najlaksi odgovor koji se ovdje namece je, udariti po dzepu pa ce nauciti. Ali, kako onda sve nas ubijediti da policajac nije krkan/kreten/majmun kada nekome naplati kaznu zbog gore pomenutog sranja?

Razlog za ovu temu su dogadjaji koji su se desili meni samo u zadnja dva dana:
1. na pjesackom prelazu kod BBI centra 20 pjesaka kolektivno prelazi kroz crveno, tako da auto koje dolazi nije imalo drugog izbora nego da se zaustavi na svoje zeleno (utorak navece)
2. komsija parkiran ispred kapije (koja je ulaz u garazu i avliju, dakle jedini ulaz u kucu) i kad sam ga dozvao ono standardno 'joo izvini komso, ja samo malo nesto tamo vamo...' (utorak navece)
3. svatovi (kolona od 15 auta) prolazi kroz crveno na raskrsnici kod velikog parka (mislim da je samo prvi prosao kroz zeleno, a ostali svi za njim) (srijeda poslije podne)
4. unutar gore promenute kolone lola kockaste glave spustio prozor da svi cuju njegovu 'muziku' i vide kako se on zadaje svako malo pustajuci volan i sireci ruke (srijeda poslije podne)
5. nije proslo 30 sekundi od ove gore pomenute kolone, ispred predsjednistva, iz nekog auta izlijece kesa koja je izgledala kao da je puna kospica ili neceg tomu slicnog (srijeda poslije podne)
6. u cudu zbog dogadjaja 4. i 5. bez prevelikog obracanja paznje prelazim ulicu na pjesackom prelazu kod predsjednistva (ona ulica sto je bocno od predsjednistva i u kojoj je zabranjen saobracaj osim sa odobrenjem) i tu me umalo pokupi neki lola u X5. ista se scena ponavlja na pjesackom prelazu na alipasinoj ulici (kod kina radnik) gdje me umalo zgazio neki frajer u fiat-u i jos mi trubi jer sam ja prolazio kroz svoje zeleno, a i njemu je bilo zeleno da skrene desno (srijeda poslije podne)
7. (ovo se nije desilo meni nego jaranu koji mi je juce prepricao) stoji u redu u McD 10 min, i sad dolazi neki covjek sa djetetom i prolazi izmedju redova, ono kao gleda sta pise na onim tablama iznad kasa... i odjednom kaze daje taj covjek djetetu 20 km i ubacuje dijete u red ispred mog jarana... mom jaranu puce film i poce rondati 'jesi ti normalan, sta smo mi ovdje svi sa drveta sisli pa ne kontamo sta ti ovjde radis, vidis tamo gdje ti je red'... frajer bez rijeci povuce dijeta ispred mog jarana i gurnu ga u red iza njega... osoba iza nije reagovala i dijete je doslo na red odmah iza mog jarana (utorak navece)

Iskreno, ne znam sta je cilj ove teme. Volio bih da neko ima pametne ideje kako sve ovo prevazici. Sigurno da mnogi imaju jos na stotine ovakvih pitanja i na hiljade ovakvih primjera.
*mima*

#2 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by *mima* »

Sta je cilj ove teme?
User avatar
paravan
Posts: 541
Joined: 22/12/2010 12:43

#3 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by paravan »

uci dijete od malih nogu da ne treba: bacati kese kroz prozor auta, prelaziti cestu dok je crveno, bacati smece gdje ne treba...

klipanu od 15-16 godina to ne mozes dokazati. jedino mozes ovim malo starijim ali samo ako se POSTENO udaris po ionako tankom novcaniku, pa ces vidjeti kako trazi kantu za smece i kad je nadje zagrlice je objema rukama

fazon je sto je i policija nekulturna pa ne bi kaznjavali to bacanje smeca ili pljuvanje po ulici jer je vecini to normalna pojava. na kraju krajeva i oni to rade

uglavnom bi se razlika uocila tek nakon par godina provodjenja tih nenormalno visokih kazni za takva ponasanja

najradije bi volio vidjeti kaznu 300-400KM za bacanje malog papirica tamo gdje ne treba, 500-600KM prelazak preko crvenog (pjesak), par stotina za pljuvanje itd itd

nemas para za kaznu? ponasaj se onda normalno ;-)

edit: vidim da si pisao o kulturi saobracaja vecinom ali uglavnom je isto rjesenje KAZNAA 8-)
User avatar
krompir i riza
Posts: 3766
Joined: 11/07/2010 18:31

#4 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by krompir i riza »

Puno će još vode proteći dok se ovakve pojave uspiju bar suzbiti,a kamoli iskorijeniti.
Temeljna stvar je odgoj: kućni, školski, pedagoški..al' džaba 90% nas uči svoje dijete da poštuje red, da pazi ne propise, da ne ugrožava sebe i druge, kad je dovoljno da jedan radi suprotno i napravi belaj.
Možeš ti naplatiti kaznu za nepropisno parkiranje, za prelazak na crveno, za neprimjerenu buku,ali (nažalost) nema kazne za guranje u redovima, za blesavo kikotanje jer je neki krkan zaškripao kočnicama, za opću nekulturu gdje je normalno da se djed sa štapom tebi izmiče kako bi ti što prije ušao u krcat tramvaj, za prostačko dobacivanje djevojkama na ulici, za pljuvanje na trotoar..... Takvi maniri se nose iz kuće i sve dok se tamo stanje ne promijeni isto će nam biti ..
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#5 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by atko »

outsource-ati svabama svu izvrsnu i zakonodavnu vlast, privdredu i skolstvo i za 2 decenije bi bili normalna drzava a drzavni aparat bi bio jeftiniji za jedno 70%

eto tako
User avatar
krompir i riza
Posts: 3766
Joined: 11/07/2010 18:31

#6 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by krompir i riza »

paravan wrote:uci dijete od malih nogu da ne treba: bacati kese kroz prozor auta, prelaziti cestu dok je crveno, bacati smece gdje ne treba...

klipanu od 15-16 godina to ne mozes dokazati. jedino mozes ovim malo starijim ali samo ako se POSTENO udaris po ionako tankom novcaniku, pa ces vidjeti kako trazi kantu za smece i kad je nadje zagrlice je objema rukama

fazon je sto je i policija nekulturna pa ne bi kaznjavali to bacanje smeca ili pljuvanje po ulici jer je vecini to normalna pojava. na kraju krajeva i oni to rade

uglavnom bi se razlika uocila tek nakon par godina provodjenja tih nenormalno visokih kazni za takva ponasanja

najradije bi volio vidjeti kaznu 300-400KM za bacanje malog papirica tamo gdje ne treba, 500-600KM prelazak preko crvenog (pjesak), par stotina za pljuvanje itd itd

nemas para za kaznu? ponasaj se onda normalno ;-)

edit: vidim da si pisao o kulturi saobracaja vecinom ali uglavnom je isto rjesenje KAZNAA 8-)
s ovim se slažem :thumbup:
User avatar
Svemirco
Posts: 532
Joined: 06/10/2008 16:06
Location: U LOL bunkeru.

#7 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by Svemirco »

I kad će ljudi više da nauče da se sa dpsom počinje NAKON što tank uzme aggro.... :-)
SOMA
Posts: 317
Joined: 09/02/2009 16:17

#8 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by SOMA »

atko wrote:outsource-ati svabama svu izvrsnu i zakonodavnu vlast, privdredu i skolstvo i za 2 decenije bi bili normalna drzava a drzavni aparat bi bio jeftiniji za jedno 70%

eto tako
totalni d´accord, al ovo boldirano ne zna ni svabo odraditi :lol:
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#9 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by Šandor »

Stick, ova tema je vjerovatno posljedica činjenice da nisi živio ovdje jako dugo. Vratio si se u zemlju u kojoj nema sistema.
Dobro je biti optimista u životu. Ali samo na ličnom planu. Nemoj očekivati da ćeš promijeniti išta od navedenog. I vodi više računa kad prelaziš ulicu. Okreći se dok te vrat ne ušine ako treba. Jer nikad ne znaš šta se moše desiti. U Bosni ništa nije nemoguće. :D
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#10 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by atko »

Šandor wrote:Stick, ova tema je vjerovatno posljedica činjenice da nisi živio ovdje jako dugo. Vratio si se u zemlju u kojoj nema sistema.
Dobro je biti optimista u životu. Ali samo na ličnom planu. Nemoj očekivati da ćeš promijeniti išta od navedenog. I vodi više računa kad prelaziš ulicu. Okreći se dok te vrat ne ušine ako treba. Jer nikad ne znaš šta se moše desiti. U Bosni ništa nije nemoguće. :D
:thumbup: jedan realistican pogled ;)

Jes... dobro se pazi ... jer kod nas ima uzrecica "ako je crveno nije zid" :D
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#11 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by Soul_Sista »

Alisa se rodila u Bosni...u zemlji cuda :lol:
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#12 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by atko »

Soul_Sista wrote:Alisa se rodila u Bosni...u zemlji cuda :lol:
Puno ime: Alisa (Mehmeda) Mujkic :D
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#13 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by vratnik »

2. komsija parkiran ispred kapije (koja je ulaz u garazu i avliju, dakle jedini ulaz u kucu) i kad sam ga dozvao ono standardno 'joo izvini komso, ja samo malo nesto tamo vamo...' (utorak navece)

evo, da ne bude da je samo 0.
Skines mu tablice s auta. On dodje ujutru, pita jesu li kod tebe, onda mu ti (nakon sto se mamuran sjetis sta si uradio), pokusas docarati svoje raspolozenje kad si u tri ujutru skontao da ti neko stoji pred garazom, i da sad moras parkirati kilometar dalje. Pogotovo je lijepo ako ti je vozilica privlacan plijen za kradljivce istih.
Nece vise nikad sigurno, pogotovo ako se potrefi da je taj dan planirao krenuti negdje. A nece ni komsije. Procuje se brzo.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#14 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by vratnik »

I da dodam, tema je sranje. Negativna. Nece pomoci rjesavanju problema.
:D
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#15 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by Soul_Sista »

Evo jedne od mene...imas kucu i dodje komsija i sagradi jos vecu kucu sto samo po sebi nije problem ali problem je da mu kucetina nije udaljena ni pola metra od tvoje tako da vise nemas pogled sa prozora vec moras gledati u zidove njegove kuce :roll: ziva istina (stari se slagiro kad je vidio :D ) :roll:
User avatar
olensoner
Posts: 1151
Joined: 24/01/2008 19:34

#16 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by olensoner »

U Svicarskoj npr. imaju kante za papir, za gumu i plastiku, za metal, za tekstil, za ostalo, onda auto ne smijes drzati upaljeno dugo vremena parkirano na javnom parkingu, ne smijes raditi nista na svom autu dok je na javnom parkingu, auto ukoliko dimi puno i zagadjuje, oduzmu ti ga i ako ne zelis popravljati skinu mu samo gume i salju na staro zeljezo, presuju i recikliraju itd. Uglavnom, pravila ima na hiljade poput ovakvih, Svicarci su se na to navikli, dok nasi ljudi, pogotovo ovi koji su dosli poslije rata se tesko naviknu na ova pravila, ali kad imas komsiju Svicarca uglednog gradjanina, on vidi da si koru od banane bacio u kantu za papir, on odmah zove nadlezne osobe, koje dodju u roku od par minuta, provjere, uslikaju, na kraju dobijes cestitku od nekih 400-injak franaka, kasnije nema sanse da ne pazis sta radis. Eto jednostavno sankcije poostriti, pa cemo vidjeti kako se ljudi drasticno mjenjaju, kao i mentalitet.
User avatar
MeanMachine
Posts: 1175
Joined: 09/03/2011 20:47

#17 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by MeanMachine »

Mnoge pojave koje su navedene u uvodnom postu se mogu veoma efikasno riješiti uvođenjem odgovarajućih novčanih kazni kao što je @paravan napisao. Te kazne bi se morale dosljedno i neselektivno primjenjivati i naplaćivati, i naravno ne bi smjele biti "simbolične" već bi se ipak trebalo raditi o iznosima koji bi imali potreban i značajan "edukativno - korektivan" karakter :-D . Za neke od navedenih pojava (npr. guranje u redovima i sl.) ovaj sistem nije primjenjiv, ali za većinu navedenog i te kako jeste i mislim da bi se veoma brzo vidjele pozitivne promjene u kulturi ponašanja našeg društva :bih:
hocunecu
Posts: 1755
Joined: 25/09/2008 13:18

#18 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by hocunecu »

veliki dio problema jesto sto ne vrijedi zakon za svakog isto
vecina ima nekog amidzica,sestrica,komsiju,jarana......koji je spreman zazmiriti ne na jedno nego na oba oka
mnogi zakoni vec postoje i propisane kazne ali se ne primjenjuju, barem ne na vecini prekrsitelja
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#19 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by PipiDugaDevetka »

*mima* wrote:Sta je cilj ove teme?
Ljudi, nemojte se zezati, ovo je ozbiljna tema.
Desilo se to davno u Beogradu na Čukur česmi, neko malo Srbijanče se guralo preko reda da u svoju testiju natoči vode. Neki aga klepnuo malog po glavi što se gura preko reda.
I tako, sve do danas,...
Image
Nešto ne vjerujem da je aga bio jer oni nisu stajali u redu za vodu.
chupacabra
Posts: 930
Joined: 17/09/2010 22:39

#20 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by chupacabra »

Chicago, cist i uredan grad iako u njemu zivi oko 10 miliona ljudi svih nivoa kulture i ponasanja. Razlog: rigorozne kazne. Parkiranje na invalidskom mjestu: $250, bacanje flase kroz prozor iz auta $500, glasna muzika iz kuce ili auta $500. Sve u dure, neces da platis kaznu, izda se nalog za hapsenje. Odvedu te namjerno u istrazni zatvor na jednodnevno druzenje sa crncima (po 20 u jednoj celiji) dok neko ne plati kauciju. Kazna, kamate, redaljka od crnaca, troskovi suda, sve u svemu oko $1500 i razvaljen supak. Pa ti budi nekulturan ako si frajer. Zaboravio sam, ako se napravis lud pa probas uvaliti pinku drotu, prvo te nalomi, pa te uhapsi, kazna zatvora oko godinu dana. Sve kulturna i pazljiva raja, gdje god da se okrenes. Nema veze odakle su. Najkulturniji ovi nasi, poslije placanja kazni i druzenja sa crncima u istraznom. Para vrti gdje burgija nece.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#21 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by ljubav_aha »

chupacabra wrote:Chicago, cist i uredan grad iako u njemu zivi oko 10 miliona ljudi svih nivoa kulture i ponasanja. Razlog: rigorozne kazne. Parkiranje na invalidskom mjestu: $250, bacanje flase kroz prozor iz auta $500, glasna muzika iz kuce ili auta $500. Sve u dure, neces da platis kaznu, izda se nalog za hapsenje. Odvedu te namjerno u istrazni zatvor na jednodnevno druzenje sa crncima (po 20 u jednoj celiji) dok neko ne plati kauciju. Kazna, kamate, redaljka od crnaca, troskovi suda, sve u svemu oko $1500 i razvaljen supak. Pa ti budi nekulturan ako si frajer. Zaboravio sam, ako se napravis lud pa probas uvaliti pinku drotu, prvo te nalomi, pa te uhapsi, kazna zatvora oko godinu dana. Sve kulturna i pazljiva raja, gdje god da se okrenes. Nema veze odakle su. Najkulturniji ovi nasi, poslije placanja kazni i druzenja sa crncima u istraznom. Para vrti gdje burgija nece.
pravlink je uredjen za kompletnu SAD ;-)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#22 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by PipiDugaDevetka »

ljubav_aha wrote:
chupacabra wrote:Chicago, cist i uredan grad iako u njemu zivi oko 10 miliona ljudi svih nivoa kulture i ponasanja. Razlog: rigorozne kazne. Parkiranje na invalidskom mjestu: $250, bacanje flase kroz prozor iz auta $500, glasna muzika iz kuce ili auta $500. Sve u dure, neces da platis kaznu, izda se nalog za hapsenje. Odvedu te namjerno u istrazni zatvor na jednodnevno druzenje sa crncima (po 20 u jednoj celiji) dok neko ne plati kauciju. Kazna, kamate, redaljka od crnaca, troskovi suda, sve u svemu oko $1500 i razvaljen supak. Pa ti budi nekulturan ako si frajer. Zaboravio sam, ako se napravis lud pa probas uvaliti pinku drotu, prvo te nalomi, pa te uhapsi, kazna zatvora oko godinu dana. Sve kulturna i pazljiva raja, gdje god da se okrenes. Nema veze odakle su. Najkulturniji ovi nasi, poslije placanja kazni i druzenja sa crncima u istraznom. Para vrti gdje burgija nece.
pravlink je uredjen za kompletnu SAD ;-)
Šta vam je ljudi, gužva, ubacivanje preko reda, laktanje, ....pa to je način života...Ne može se to urediti nikakvim pravilima, zakonima,...Trebali bi ste vi bosanska dijasporčad, prevaspitati Amere, ljepše se živi bez pravila.
@ljubavi,
Vidi ovdje dobrog programa: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 66&start=0
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#23 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by ljubav_aha »

PipiDugaDevetka wrote:
Šta vam je ljudi, gužva, ubacivanje preko reda, laktanje, ....pa to je način života...Ne može se to urediti nikakvim pravilima, zakonima,...Trebali bi ste vi bosanska dijasporčad, prevaspitati Amere, ljepše se živi bez pravila.
@ljubavi,
Vidi ovdje dobrog programa: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 66&start=0
:shock: :-) e pa stvarno :lol:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#24 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by PipiDugaDevetka »

Imam šampona od žare, čekaću kišu bez kišobrana,...
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#25 Re: 1000 kako, 0 ovako...

Post by Troll_Happens »

takvi su nasi papci dok su vani prirdrzavaju se pravila cim udju u bosnu divljaju sa autima bacaju smece iz istih i ne staju na pjesackom.. a cim udje u eu odmah se osvjesti i ko tambura igra...
da mi imamo kazni i da se to primjenjuje budzet bi bio puniji jos bi mogli jednu vladu finansirati od seljaka koji to rade :oops:
Post Reply