100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#701 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by dale cooper »

Jel' do mene ili su Denis & Denis imali par jebeno dobrih pjesama? :-) Mislim, nisu izdali nijedan cjelokupno
jak album, ali brate imali su pojedinačno strašno dobrih pjesama. Nešto kao Jugoslovenski Human League.
Naletio sam nekada na neke članke o njima, i kažu da je Davor Tolja koristio Commodore 64 za programiranje
nekih dijelova pjesama. Kod nas su ljudi uvijek bili "rokistički" nastrojeni, tako da mi se čini da se sa podozrenjem
gledalo na sve što je imalo sintetički prizvuk i masovnu upotrebu sintisajzera. Gledalo se kao na manje vrijedno
jer nije imalo "stvarne" instrumente i gitare. Možda je i zato bilo manje elektronski nastrojenih bendova.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#702 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by julisiz es grant »

dale cooper wrote:Jel' do mene ili su Denis & Denis imali par jebeno dobrih pjesama? :-) Mislim, nisu izdali nijedan cjelokupno
jak album, ali brate imali su pojedinačno strašno dobrih pjesama. Nešto kao Jugoslovenski Human League.
Naletio sam nekada na neke članke o njima, i kažu da je Davor Tolja koristio Commodore 64 za programiranje
nekih dijelova pjesama. Kod nas su ljudi uvijek bili "rokistički" nastrojeni, tako da mi se čini da se sa podozrenjem
gledalo na sve što je imalo sintetički prizvuk i masovnu upotrebu sintisajzera. Gledalo se kao na manje vrijedno
jer nije imalo "stvarne" instrumente i gitare. Možda je i zato bilo manje elektronski nastrojenih bendova.
Pa imali su ..."Program tvog kompjutera" i "Soba 23", "Ja sam lažljiva". Ova prva je bila ogroman hit, koji je sačuvao popularnost do danas, a ni druge dvije ne zaostaju mnogo. To je bilo aktuelno tada u svijetu i to su izbacili u pravo vrijeme. Ta jedina LP ploča im je odlično ocijenjena (snimili su još jedan mini LP, sa ove druge dvije pjesme koje sam naveo), proglašavana i za album godine.
rio5
Posts: 134
Joined: 09/09/2014 14:34

#703 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by rio5 »

https://www.youtube.com/watch?v=heSyVgVFPHw&ab
To je vrhunac nase scene, ko misli drugacije nije u vinklo :zzzz:
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#704 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by dale cooper »

julisiz es grant wrote:
dale cooper wrote:Jel' do mene ili su Denis & Denis imali par jebeno dobrih pjesama? :-) Mislim, nisu izdali nijedan cjelokupno
jak album, ali brate imali su pojedinačno strašno dobrih pjesama. Nešto kao Jugoslovenski Human League.
Naletio sam nekada na neke članke o njima, i kažu da je Davor Tolja koristio Commodore 64 za programiranje
nekih dijelova pjesama. Kod nas su ljudi uvijek bili "rokistički" nastrojeni, tako da mi se čini da se sa podozrenjem
gledalo na sve što je imalo sintetički prizvuk i masovnu upotrebu sintisajzera. Gledalo se kao na manje vrijedno
jer nije imalo "stvarne" instrumente i gitare. Možda je i zato bilo manje elektronski nastrojenih bendova.
Pa imali su ..."Program tvog kompjutera" i "Soba 23", "Ja sam lažljiva". Ova prva je bila ogroman hit, koji je sačuvao popularnost do danas, a ni druge dvije ne zaostaju mnogo. To je bilo aktuelno tada u svijetu i to su izbacili u pravo vrijeme. Ta jedina LP ploča im je odlično ocijenjena (snimili su još jedan mini LP, sa ove druge dvije pjesme koje sam naveo), proglašavana i za album godine.
"Voli me još ovu noć" je isto super pjesma. Kao da ju je pisao Oliver Mandić.
Čudi me da Tolja poslije ništa nije značajno napravio, sa obzirom da je bio autor muzike.
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#705 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by radostan dan »

Tolja je nakon godinu dvije digao sidro i uvalio nekog mlađeg lika da statira pored marine, a on se posvetio isključivo komponovanju i produkciji.
Pomenuti -program- je bila velika hitčina...ogromna. A tržište od 22 miliona. ..
A i niko do tada u Yu nije mješao na sceni kao Marina. A pogotovu ne stenjao u pjesmi.
Ogroman iskorak.
Ta 84-ta je iznjedrila jako veliki broj hitova ovih nešto lakših nota.
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#706 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by dale cooper »

radostan dan wrote:Tolja je nakon godinu dvije digao sidro i uvalio nekog mlađeg lika da statira pored marine, a on se posvetio isključivo komponovanju i produkciji.
Pomenuti -program- je bila velika hitčina...ogromna. A tržište od 22 miliona. ..
A i niko do tada u Yu nije mješao na sceni kao Marina. A pogotovu ne stenjao u pjesmi.
Ogroman iskorak.
Ta 84-ta je iznjedrila jako veliki broj hitova ovih nešto lakših nota.
Imali su dobar spoj vizuelnog i pop-tastičnog. :D
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#707 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by radostan dan »

Bajaga je te godine objavio prvenac, Peđa d boj imao zapažen album...izašla je te godine kompilacija hitova u izdanju Jugotona. Kupio sam je, ali je vise nemam...dal je neko drpio, il sam je izgubio na kartanju za vrijeme raspusta, ne sjećam se.
Last edited by radostan dan on 08/11/2015 23:25, edited 1 time in total.
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#708 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by radostan dan »

Veliki tulum, čini mi se tako se zvala...nije baš sve hitove obuhvatila(po mom ukusu bilo je i boljih), ali nije bila ni loša. Žao mi je što je što sam ostao bez nje. Sad bi lijepo podsjećala na bezbrižnije dane.
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#709 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by Better Man »

radostan dan wrote:Tolja je nakon godinu dvije digao sidro i uvalio nekog mlađeg lika da statira pored marine, a on se posvetio isključivo komponovanju i produkciji.
Pomenuti -program- je bila velika hitčina...ogromna. A tržište od 22 miliona. ..
A i niko do tada u Yu nije mješao na sceni kao Marina. A pogotovu ne stenjao u pjesmi.
Ogroman iskorak.
Ta 84-ta je iznjedrila jako veliki broj hitova ovih nešto lakših nota.
Tolja je otišao na odsluženje vojnog roka i tako je taj lik došao da ga mjenja. Kasnije je s tim likom obnovio grupu i snimili su album bez Marine.
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#710 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by dale cooper »

Marina je ono otišla u Ameriku sa jednim of članova EKV-a, ako se dobro sjećam?
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#711 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by radostan dan »

Sa bubnjarem, Firčijem...
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#712 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by radostan dan »

Image
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#713 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by Ommadawn »

Marina Perazić - hm zbog nje sam ko dijete zavolio sve plavuše, mnogo godina kasnije sam uz "Program tvog kompjutera" i "Oaza snova" ali dobro sad to nije tema, nego se priča o ex yu muzici no shvatate poentu.
Je li se ona iz Xenia zvala Vesna?

Cacadoo Look je bila simpatična grupa.
User avatar
zg1911
Posts: 2042
Joined: 22/06/2014 23:44

#714 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by zg1911 »

Ommadawn wrote:
zg1911 wrote:
Ommadawn wrote: Graha je nešto najbolje što u zadnje vrijeme dolazi iz Bosne.
Nego kad si već iz ZG, jesi li čuo za Kries i ako jesi, kako ti se sviđaju? Moj nekadašnji badžo, inače Purger, mi ih preporučio i nisu loši.
je, svidja mi se avdic. jel mu taj bivsi bend ista izdao?

stari, ako nisi samo u rocku ne postoji bend koji bi vise preporucio. narocito live.

https://m.youtube.com/watch?v=YTxOPOReAVY

koncert je samansko iskustvo.
Znas kako ti je kod mene - rock je jezgro, odatle sam krenuo, a da ne bi bilo dosadno, ispituj i pronalazi druge zanrove.
Nisam imao priliku da budem na Kriesovom koncertu, Hrvatsku u biti i ne posjecujem cesto ali ne bi bilo lose imati koncert Kriesa kao razlog.
tako je i kod mene.

ne znam svira li kries ikako i po bih. lider benda, moimir novakovic je otisao u london pa jedno vrijeme nisu svirali koncerte, al bas zadnjih par tjedana su opet svirali po zagrebu i splitu. ne znam da se nije mozda vratio iz pecalbe u inozemstvu.
User avatar
medvjed23
Posts: 26693
Joined: 16/07/2010 13:49

#715 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by medvjed23 »

Instrumentalni dio muzike neću komentarisati, jer ne želim prodavati mudrost koju nemam. A što se tekstova pjesama tiče, smatram da je kod nas, i ne samo kod nas, relativno malo muzičara sa razvijenim poetskim senzibilitetom. Na jednoj strani su narodnjaci koji su manje-više svjesni svojih limitacija i ne uzimaju sebe previše ozbiljno. Na drugoj strani su rokeri među kojima ima prilično talentovanih tekstopisaca, ali i onih sa manjkom talenta i viškom samopouzdanja. Negdje između leži najveći broj lijepih stihova. Mislim da u njihovom stvaranju prednjače, odnosno prednjačili su Đorđe Balašević i Arsen Dedić.
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#716 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by radostan dan »

Ommadawn wrote: Je li se ona iz Xenia zvala Vesna?
vrandečić...dobar piČiČ. pogotovo ako ukombinuješ sa činjenicom da je bila zaposlena u firmi zvanoj INA, kao sekretarica ili službenica, tako nešto.
Cacadoo Look je bila simpatična grupa.
meni nisu nešto legli...ali sam ospe dobijao kada vidim one nesretnice što su se šlepale uz koju iz discipline...zaboravio sam kako se zovu.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#717 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by julisiz es grant »

radostan dan wrote:
meni nisu nešto legli...ali sam ospe dobijao kada vidim one nesretnice što su se šlepale uz koju iz discipline...zaboravio sam kako se zovu.
Boye.
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#718 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by Better Man »

julisiz es grant wrote:
radostan dan wrote:
meni nisu nešto legli...ali sam ospe dobijao kada vidim one nesretnice što su se šlepale uz koju iz discipline...zaboravio sam kako se zovu.
Boye.
Koja im je bio producent. One su iz Novog Sada i zajedno sa Obojenim Programom i Majkama su svoj prvijenac obajavili za nezavisnu diskografsku kompaniju Search & Enjoy, koju su osnovali Ante Čikara i Aleksandar Dragaš. Ploče su štampali u Jugotonu, sada Croatia Records.
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#719 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by radostan dan »

ne znam...znam samo da su izgledale kO da ih je neko kukom iz vode vadio.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#720 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by Ommadawn »

Better Man wrote:
julisiz es grant wrote:
radostan dan wrote:
meni nisu nešto legli...ali sam ospe dobijao kada vidim one nesretnice što su se šlepale uz koju iz discipline...zaboravio sam kako se zovu.
Boye.
Koja im je bio producent. One su iz Novog Sada i zajedno sa Obojenim Programom i Majkama su svoj prvijenac obajavili za nezavisnu diskografsku kompaniju Search & Enjoy, koju su osnovali Ante Čikara i Aleksandar Dragaš. Ploče su štampali u Jugotonu, sada Croatia Records.
Tamo negdje pred kraj 1990-te skupljam ja pare za jedan RIZ-ov gramofon koji me mami iz jednog izloga u banjalučkom naselju Borik. Ja i mlađa sestra se dogovaramo koje ćemo ploče kupiti, ona je pukla na Whitney Houston i NKOTB a ja sam, gledajući neki muzički program gdje je Obojeni Program svirao "Štipaljku" promovišući svoj novi album definitivno odlučio kupiti kao prvu ploču koja će se pustiti na tom gramofonu.
Kad kurac, ni gramofona, ni ploča...
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#721 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by radostan dan »

:lol:
jbg, trebao si mene zvati da ti objasnim tehniku...
ja sam video kasetu čorbinog koncerta kupio 1987, a video 1989. :zoka:

Image
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#722 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by Better Man »

Ommadawn wrote:
Tamo negdje pred kraj 1990-te skupljam ja pare za jedan RIZ-ov gramofon koji me mami iz jednog izloga u banjalučkom naselju Borik. Ja i mlađa sestra se dogovaramo koje ćemo ploče kupiti, ona je pukla na Whitney Houston i NKOTB a ja sam, gledajući neki muzički program gdje je Obojeni Program svirao "Štipaljku" promovišući svoj novi album definitivno odlučio kupiti kao prvu ploču koja će se pustiti na tom gramofonu.
Kad kurac, ni gramofona, ni ploča...
Ploča se zove Najvažnije je biti zdrav i to je prvi album Obojenog Programa. Imam tu ploču i ona sad predstavlja pravi rariret i sigurno ima veliku vrijednost. Album je kompletno odličan.
Last edited by Better Man on 10/11/2015 14:45, edited 1 time in total.
User avatar
zg1911
Posts: 2042
Joined: 22/06/2014 23:44

#723 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by zg1911 »

bome je. jedan od najboljih ex yu albuma. kosmos u tvom srcu se uvijek dodatno podeblja.
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#724 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by Better Man »

zg1911 wrote:bome je. jedan od najboljih ex yu albuma. kosmos u tvom srcu se uvijek dodatno podeblja.
Reči Same Govore i Ona je Tu! su meni najbolje. Pravo su zarazne pjesme uz već poznatu šŠtipaljku koja otvara album.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#725 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by dezurni_ucenik »

Meni su Obojeni Program za kuci slusati. Kebrino "nja nja nja" pjevanje uzivo je iritantno. Slicno mislim i za Disciplinu Kitchme.
Post Reply