10 srpskih mitova

Post Reply
foo-doo

#1 10 srpskih mitova

Post by foo-doo » 10/08/2007 21:38

Prije neki dan na B92 je bila neka emisija 10 srpskih mitova/stereotipa tipa mi smo najjači, da komšiji crkne krava, itd. Ovo me podsjeti na knjigu Naze Tanović-Miller koja je u knjizi Testemony of a Bosnian" napisala čitavo poglavlje na tu temu Srpskih mitova, pa kaže:

1. Bosnia was never a sovereign state
2. Bosnia is an ancient Serbian land
3. Bosnians are Serbs that converted to other faiths
4. Bosnia's present border are artificial
5. The Bosnian war was due to centuries-old hatreds
6. Bosnia cannot exist as a multi confessional state
7. The Bosnian war of 1992-1995 was a civil war
8. The Bosnian government and army are Bosnian Muslim government and army
9. Bosnian Serbs were denied rights in Bosnia
10. Bosnian Serbs own 64-72 percent of the land in Bosnia.

I stvarno, kada bi kojim čudom demistikofali ove mitove, ja mislim da bi nam svima bilo lakše! Koliko naši političari, historičari i drugi naučnici čine da negiraju ove mitove? Ja mislim ništa, dok SANU pravi Načertanije.

Tariq_rambo

Post by Tariq_rambo » 11/08/2007 00:49

Ma ja sam ti misljena da ti mitovi nikad nece nestati i da ce uvijek to biti ideal koji ce zivjeti srpski narod. Pravilan (njima vjerovatno) ili nepravilan vrijeme ce pokazati.
Opet nikakvi mitovi nisu covjeku potrebni, dovoljno je da samo deset dana za redom pali teletext RTRS pa ce mu sve biti jasno, (pocev od nekih banalnih stvari, tipa sporta) pa sve do ozbiljnih politickih tema.
Kod njih je samo prica da oni vole RS, svi znaju da oni najvise zele da je to prelazni period do pripajanja "matici Srbiji"
Jer u svemu Srbija im je na prvom mjestu, proslo ljeto sam bio u Doboju i haj da ne duljim u glavnom momak kod kojeg sam boravio pita onako roditelje kako su igrali nasi, Mislim se ko je igrao i onda cujem odgovor Koroman nabacio Zigic zabio go. Igrali nemam pojma protiv neke 10 reprezentacija. To je sasvim dovoljno da covjek shvati da nema hajra u ovoj drzavi....

Bosanac_21

Post by Bosanac_21 » 11/08/2007 01:11

To su price koje su prebacivane s koljena na koljeno sa strana baba i djedova,
koji nisu imali harnog poda, a kamoli zivota.
Svaka bistra glava moze da vidi da su to price za malu djecu, ali nekima je to
pravna historija. Na nasim prostorima je poznato jos od pamtivijeka da nase
"komsije" obozavaju da zaburuju nos u tudje probleme i da vode tudju politiku
kao sto to rade i danas dani.
Najgorim postupcima koja uopste postoje medju "ljudima" su dolazili do
zeljenog cilja ukljucujuci: negiranje i ukidanje Bosanskog jezika koji je star
stotinama godina, pa ukidanjem prava izjasnjavanja - ko si i sta si? ubrajajuci
naturene opcije da se isjasnis do velikog "M" 1970tih, razaranje i brisanje tudje
kulture, likvidiranje stanovnistva etnickim ciscenjem :x pa "Muslimanski narod
se nece moci obraniti"; "dovest ce te Muslimanski narod u nestanak"; "Mozes
da tuces Bascarsiju"; "Vratili smo Srebrenicu srpskom narodu"; ponosni logori
kao sto su Keraterm, Trnopolje, Manjaca, Omarska, ..........
Ali ne srpski narod nije ni zasta kriv, oni su ugrozeni :?
Oni su vodili odbrambeno otadzbinski rat, od koga to molim :?
Od komsije kojem su nalijepili na celo da nije njihov, da treba da nestane
zato sto nije pravoslavac :roll:

Onda stizu slatke rijeci poput Turcin, Turci, Turska - pa se pitam ko su onda
oni sto preko Drine cupkaju uz turski melos polu goli :? Ko su ti sto nose
salvare i crvene pojase s igrama s korijenom Orijenta?
Niko ne spominje da je Bosna 1831-1832 pod Gradascevicem uspjela da
se izbori za svoju autonomiju, ne to nije vazno :x
Nije vazno sto je Latas iz Srbije krenuo da s Osmanlijama pohara Bosnu?
Ali opet jeste vazno da je Sokolovic Srbin, da je most u visegradu s arapskim
pismom ostao - jer ga je Srbin gradio :? A Turci i sve njihovo ne valja?

Jadni su to ljudi koji se ponose s izgubljenim Bojom na Kosovu, koji se
ponose koliko su ljudi pobili, koliko su logora otvorili, koliko su dzamija i
katolickih crkvi porusili, kako su lijepo etnickim ciscenjem stvarali ponosnu
Republiku Srpsku :x

Neka, neka, ipak Bosna i Hercegovina je godinama to trpila i trpi danas dani.
Najvaznije je da je opstala i da je odbranjena, a na nama je da pamtimo da
se zlo vise nikad ne ponovi :bih:

Tariq_rambo

Post by Tariq_rambo » 11/08/2007 01:34

Srbi, hrvati i bosnjaci muslimani ili kako god da su nas sad prekrstili su jedan te isti narod! Moze pricati ko sta hoce, MI SMO ISTI NAROD....
Govorimo istim jezikom, imamo iste slavenske predke, zivimo na istoj teritoriji i ne vidim ko moze napraviti od mene stranca u ove tri drzave u smislu da se ne razumijemo da drugacije izgledamo i tako. Ne znam koja je to bolest vise pa se preseravaju daj pustite ljude da zive koga je briga jesmo li se mi poturcili, ili sto oni u Nisu su pljunuti Turci s obzirom da osmanlije napustise Nis 1924 puno kasnije nego Bosnu. Pa masa je srpskih pisaca akademika i uglednih profesora bas srba koji su pisali da je Turska htjela sravnila bi sve i jednu planinu na Balkanu koliko su mocni bili (to na onu pricu o nasilnom poturcavanju i rusenju crkava) Sami su priznali da niko nije bio prisiljavan ni nasto .

artzy

Post by artzy » 11/08/2007 02:15

...a kad pogledas kartu nacrtanu po genetskim podacima (I1b*) onda je svima jasno "Who is your daddy?" :-)

sibelius

Post by sibelius » 11/08/2007 02:21

artzy wrote:...a kad pogledas kartu nacrtanu po genetskim podacima (I1b*) onda je svima jasno "Who is your daddy?" :-)
pričaj :shock: gdje se ima pogledati ta karta...

Tariq_rambo

Post by Tariq_rambo » 11/08/2007 03:00

ma jeli boga ti. sta je s bogumilima, i s bosanskom crkvom. Nemoj mi reci da je prije hiljadu godina bila srpska crkva u mojoj basci, recu ti ja da je jos prije toga bilo stablo kruske, gdje smo onda otisli? slabo mi artzy ti historiju. Znas da je i papa dolazio posto bosanska crkva nije priznata pa su je jeretskom proglasili, pa dolazili da se obracunavaju. Polako poslije ce srbi doci. Nije meni daddy Srbin ne brini?

pesak

Post by pesak » 11/08/2007 23:35

Pre neki dan, u Politici clanak...nasli nekog mladog Finca, psihologa, dosao u Beograd kod nekog prijatelja i da se kupa na Adi Ciganliji i na pitanje kako mu se svidja Beograd i Beogradjani, on kaze- lepo je i prijatno i td...i onda doda da su lepe devojke i da se vidi i po crtama lica i po karakteru ko su Slovenke, a ko poreklom Turkinje... :-) kao vidi se tacno podela u narodu- neki su svetliji, neki tamniji- pola-pola...vidi se jak turski uticaj...bilo mi smesno... :lol: da su ove Srbende ovde procitale sta kaze Finac, spalile bi se u znak protesta na sred Terazija... :roll: ... :lol:

Ni ja ne mogu da delim narod koji govori istim jezikom- Srbi, Hrvati, Crnogorci, Bosnjaci- sve mi je to isto...ali stvarno Srbi, makar Beogradjani , bar meni , odaju utisak da su vise crnomanjasti, tamnije koze...ali stvarno. Ko zna koje su sve to mesavine...sto veca mesavina- to bolje. :-D

zgembica23

Post by zgembica23 » 21/08/2007 15:09

Tariq_rambo wrote:Srbi, hrvati i bosnjaci muslimani ili kako god da su nas sad prekrstili su jedan te isti narod! Moze pricati ko sta hoce, MI SMO ISTI NAROD....
Govorimo istim jezikom, imamo iste slavenske predke, zivimo na istoj teritoriji i ne vidim ko moze napraviti od mene stranca u ove tri drzave u smislu da se ne razumijemo da drugacije izgledamo i tako. Ne znam koja je to bolest vise pa se preseravaju daj pustite ljude da zive koga je briga jesmo li se mi poturcili, ili sto oni u Nisu su pljunuti Turci s obzirom da osmanlije napustise Nis 1924 puno kasnije nego Bosnu. Pa masa je srpskih pisaca akademika i uglednih profesora bas srba koji su pisali da je Turska htjela sravnila bi sve i jednu planinu na Balkanu koliko su mocni bili (to na onu pricu o nasilnom poturcavanju i rusenju crkava) Sami su priznali da niko nije bio prisiljavan ni nasto .
Ma ne, Turci su ovdje dosli sa cvijecem mjesto sablji i nisu ubijali bosanske velikane i vojnike i zadnjeg bosanskog kralja, oni su njih fino zamolili da im predaju Bosnu. A janjicari su bosanska djeca koja su dobrovoljno prijavljivala za to da kasnije napadaju svoje roditelje i svoj narod (sto bi Turci ginuli kad mozemo mi sami sebe ubijati) i Omer pasa Latas se prije nije zvao Mihajlo i Aja Sofija nije bila crkva pa su je onda Turci pretvorili (mora da su magiju koristili) u dzamiju, je li to hoces reci da je ovo tacno? Kakve su to gluposti majke ti, nauci malo bolje istoriju pa dodji ponovo. :? 8)

Tariq_rambo

Post by Tariq_rambo » 21/08/2007 15:26

zgembica23 wrote:
Tariq_rambo wrote:Srbi, hrvati i bosnjaci muslimani ili kako god da su nas sad prekrstili su jedan te isti narod! Moze pricati ko sta hoce, MI SMO ISTI NAROD....
Ma ne, Turci su ovdje dosli sa cvijecem mjesto sablji i nisu ubijali bosanske velikane i vojnike i zadnjeg bosanskog kralja, oni su njih fino zamolili da im predaju Bosnu. A janjicari su bosanska djeca koja su dobrovoljno prijavljivala za to da kasnije napadaju svoje roditelje i svoj narod (sto bi Turci ginuli kad mozemo mi sami sebe ubijati) i Omer pasa Latas se prije nije zvao Mihajlo i Aja Sofija nije bila crkva pa su je onda Turci pretvorili (mora da su magiju koristili) u dzamiju, je li to hoces reci da je ovo tacno? Kakve su to gluposti majke ti, nauci malo bolje istoriju pa dodji ponovo. :? 8)
Ocito malo pogresno udaras, Da su turci na ovim prostorima 500 godina svakome dnevno po cvoku udarali svi bi se poturcili (ili ti ga primili muhamedovu vjeru). To ti govorim. Pa svi ovi prostori su pali za nekoliko dana u to vrijeme. Bitka na Kosovu, za par sati slomljen otpor srba, isto tako i sve bitke u Bosni, pa i kasnije buna husein kapetana je ugusena jako brzo,i to od OMERA SRBINA, pa toliko o tome ko je ubijo bosanske ljude. A to ti sve govori da je Turska (osmansko carstvo) u to vrijeme bila sila broj 1. A ti ocito nisi razumio gore moj napisani post i to sto si pisao nema veze s kontekstom mog posta, al haj reko da ti odgovorim.

Za Aja Sofiju ne znam , znam da je danas muzej,a cuo sam prije nego je crkva bila tu da je bilo jedno stablo kruske. Vjerovatno srpska kruska. Omer pasa Latas prije nego je presao na Islam u Banjaluci, bio je lopov, optuzen za kradju. toliko o srbinu Omeru. Sta hoces reci da je i Cassius Clay bio srbin prije nego je presao na islam.

Tariq_rambo

Post by Tariq_rambo » 21/08/2007 15:38

Zaboravi ti jos dodat da sam cuo za ahdnamu, ako znas sta je to, a da je neka crkva postala dzamija na ovim prostorima za to nisam cuo. Mozda ti jesi pa da me informises posto vidim da historiju drzis u malom prstu. Vjreovatno su i one crkve i manastiri na kosovu nakon sto su turci pregazili dugo najavljivani otpor srba, postale dzamije, samo eto nisam zuo za to. Ili Pecka patrijarsija je vjerovatno bila proglasena islamskom zajednicom u tom vremenu. Pojma ti nemas.

proljetni kauboj

Post by proljetni kauboj » 21/08/2007 15:47

Tariq_rambo wrote:
zgembica23 wrote:
Ocito malo pogresno udaras, Da su turci na ovim prostorima 500 godina svakome dnevno po cvoku udarali svi bi se poturcili (ili ti ga primili muhamedovu vjeru). To ti govorim. Pa svi ovi prostori su pali za nekoliko dana u to vrijeme. Bitka na Kosovu, za par sati slomljen otpor srba, isto tako i sve bitke u Bosni, pa i kasnije buna husein kapetana je ugusena jako brzo,i to od OMERA SRBINA, pa toliko o tome ko je ubijo bosanske ljude. A to ti sve govori da je Turska (osmansko carstvo) u to vrijeme bila sila broj 1. A ti ocito nisi razumio gore moj napisani post i to sto si pisao nema veze s kontekstom mog posta, al haj reko da ti odgovorim.

Za Aja Sofiju ne znam , znam da je danas muzej,a cuo sam prije nego je crkva bila tu da je bilo jedno stablo kruske. Vjerovatno srpska kruska. Omer pasa Latas prije nego je presao na Islam u Banjaluci, bio je lopov, optuzen za kradju. toliko o srbinu Omeru. Sta hoces reci da je i Cassius Clay bio srbin prije nego je presao na islam.
Ne samo da su udarali cvoke, vec su i djecu otimali, posjede uzimali, namete nametali.
Srecom , postoje ljudi kojima je vjera i kriz u srcu svetiji od "argeta pastete" pa su trpili 500 godina i zene tetovirali, i zivjeli "uz malo luca i kruha" ali se to 5 stoljeca kasnije isplatilo i to prepozna i europske unija , pa ih sad eno, ulaze u njemacku k'o u svoje dvoriste, a Papa im svako malo i navrati...

osa

Post by osa » 21/08/2007 15:52

Tariq_rambo wrote:ma jeli boga ti. sta je s bogumilima, i s bosanskom crkvom. Nemoj mi reci da je prije hiljadu godina bila srpska crkva u mojoj basci, recu ti ja da je jos prije toga bilo stablo kruske, gdje smo onda otisli? slabo mi artzy ti historiju. Znas da je i papa dolazio posto bosanska crkva nije priznata pa su je jeretskom proglasili, pa dolazili da se obracunavaju. Polako poslije ce srbi doci. Nije meni daddy Srbin ne brini?
U BiH prije dolaska turaka su živjeli isključivo bogumili i nešto katolika koje je rimski papa koji nije imao prečeg posla pokrstio. Da je tome tako vidi se po nebrojenim bogumilskim crkvama, samostanima, grobljima i sl. koji ostaše u nasljeđe nama potomcima bogumila da se možemo uvijek sjetiti svojih predaka. Jedini koji nisu izgleda u BiH bili bogumili su bili kraljevi i plemstvo, što se vidi iz njihovih imena i prezimena. Npr. ime Tvrtko jedino možemo naći u bogumilskom narodu, ime Stjepan (Tomašević) također, Katarina, i na kraju jedan od poznatijih bogumilskih kraljev ili je možda bio srpskog porijekla,stvarno je teško zaključiti po imenu Hrvoje Vukčić Hrvatinić. I svi gradovi oko koji se iole spominju u davanju otpora turcima su bili većinsko bogumilski, Vareš, Jajce, Travnik, Kostajnica, Bihać i dr. ili su u to vrijeme bili napučeni srpskim stanovništvom tko će ga znati. Ili to možda lopovi Hrvati daju djeci baš takva imena da bi ispalo da su u to vrijeme u BiH živjeli uglavnom oni ili su to bili samo katolici.Šta mislite.

kekec

Post by kekec » 21/08/2007 16:11

osa wrote: ...
Da je tome tako vidi se po nebrojenim bogumilskim crkvama, samostanima, grobljima i sl.
koji ostaše u nasljeđe nama potomcima bogumila da se možemo uvijek sjetiti svojih predaka.
:?

Saljivdzijo! :-)

osa

Post by osa » 21/08/2007 16:19

kekec wrote:
osa wrote: ...
Da je tome tako vidi se po nebrojenim bogumilskim crkvama, samostanima, grobljima i sl.
koji ostaše u nasljeđe nama potomcima bogumila da se možemo uvijek sjetiti svojih predaka.
:?

Saljivdzijo! :-)
Znam da je tekst malo šaljiv ali komentar na ovakve ozbiljne povijesne radove i mora biti takav, ispričavam se ako sam bio malo podjebljiv.

Tariq_rambo

Post by Tariq_rambo » 21/08/2007 22:39

osa wrote:
Tariq_rambo wrote:ma jeli boga ti. sta je s bogumilima, i s bosanskom crkvom. Nemoj mi reci da je prije hiljadu godina bila srpska crkva u mojoj basci, recu ti ja da je jos prije toga bilo stablo kruske, gdje smo onda otisli? slabo mi artzy ti historiju. Znas da je i papa dolazio posto bosanska crkva nije priznata pa su je jeretskom proglasili, pa dolazili da se obracunavaju. Polako poslije ce srbi doci. Nije meni daddy Srbin ne brini?
U BiH prije dolaska turaka su živjeli isključivo bogumili i nešto katolika koje je rimski papa koji nije imao prečeg posla pokrstio. Da je tome tako vidi se po nebrojenim bogumilskim crkvama, samostanima, grobljima i sl. koji ostaše u nasljeđe nama potomcima bogumila da se možemo uvijek sjetiti svojih predaka. Jedini koji nisu izgleda u BiH bili bogumili su bili kraljevi i plemstvo, što se vidi iz njihovih imena i prezimena. Npr. ime Tvrtko jedino možemo naći u bogumilskom narodu, ime Stjepan (Tomašević) također, Katarina, i na kraju jedan od poznatijih bogumilskih kraljev ili je možda bio srpskog porijekla,stvarno je teško zaključiti po imenu Hrvoje Vukčić Hrvatinić. I svi gradovi oko koji se iole spominju u davanju otpora turcima su bili većinsko bogumilski, Vareš, Jajce, Travnik, Kostajnica, Bihać i dr. ili su u to vrijeme bili napučeni srpskim stanovništvom tko će ga znati. Ili to možda lopovi Hrvati daju djeci baš takva imena da bi ispalo da su u to vrijeme u BiH živjeli uglavnom oni ili su to bili samo katolici.Šta mislite.
to si trebo artziju pisati ?

Tariq_rambo

Post by Tariq_rambo » 21/08/2007 22:41

proljetni kauboj wrote:
Tariq_rambo wrote:
zgembica23 wrote: Ma ne, Turci su ovdje dosli sa cvijecem mjesto sablji i nisu ubijali bosanske velikane i vojnike i zadnjeg bosanskog kralja, oni su njih fino zamolili da im predaju Bosnu. A janjicari su bosanska djeca koja su dobrovoljno prijavljivala za to da kasnije napadaju svoje roditelje i svoj narod (sto bi Turci ginuli kad mozemo mi sami sebe ubijati) i Omer pasa Latas se prije nije zvao Mihajlo i Aja Sofija nije bila crkva pa su je onda Turci pretvorili (mora da su magiju koristili) u dzamiju, je li to hoces reci da je ovo tacno? Kakve su to gluposti majke ti, nauci malo bolje istoriju pa dodji ponovo. :? 8)

Ne samo da su udarali cvoke, vec su i djecu otimali, posjede uzimali, namete nametali.
Srecom , postoje ljudi kojima je vjera i kriz u srcu svetiji od "argeta pastete" pa su trpili 500 godina i zene tetovirali, i zivjeli "uz malo luca i kruha" ali se to 5 stoljeca kasnije isplatilo i to prepozna i europske unija , pa ih sad eno, ulaze u njemacku k'o u svoje dvoriste, a Papa im svako malo i navrati...
ocito ljudi ovdje ne citaju ono sto citiraju

zzzzz

Post by zzzzz » 21/08/2007 22:59

proljetni kauboj wrote:
Turci su bili humani u poredjenju sa drugim, tadasnjim osvajacima.

Nego interesuje me za ove "casne" za koju "argetu" prihvatise kriz.....ili su mozda oduvijek bili "krizari" :-) Da ne pricam o argeti za koju promijenise naciju ili su mozda u BiH oduvijek zivjeli Hrvati :-) (prvi put se tako izjasnjavaju u 18 vijeku)

Vjera je stvar ubjednjenja.....za razliku od nacionalne pripadnosti 8-)

Bosanac_21

Post by Bosanac_21 » 21/08/2007 23:23

To i ja kazem, za 500 godina svoje vladavine mogli su iskorijeniti sve i jednu
vjeru koja im se nije dopadala, ali nisu. Neznam samo koji je ponos da
nakon stotinjak godina bliski "komsija" okrene ledja komsiji s etnickim
ciscenjem, unistavanjem svega sto je ne-Srpsko. Mogu se samo neki Bogu zahvaljivati
sto takvo nesto Turci ne pomislise, a kamoli uradise za 500 godina svoje
vladavine na ovim prostorima.
Jadni su i oni i njihovi mitovi kad samo gledaju sebe, a drugom kopaju rupu,
i na to sve glume vjernike i postene ugrozene ljude :roll:

proljetni kauboj

Post by proljetni kauboj » 21/08/2007 23:36

Prvo, Turci su se upinjali da iskorjene, ali nisu uspjeli, jer je dio naroda je trpio i danak u krvi i namete, ali nije htio da se prilagodi okupatoru.
Onaj tko ne zeli iskorijeniti nesto daje tim gradjanima ista prava koja imaju i ostali gradjani i ne pravi od njih gradjane drugog reda, sto je Osmanlijska Turska radila.

Europska civilizacija je nesto drugo, a i samo ime kaze civilizacija (vidis kako npr Njemacka lijepo postupa sa Turcima, Kurdima i sl. mogu raditi imaju drzavljanstva, auta , pare, socijale...nosati marame koje ne mogu u Turskoj itd).

Nije sporno ako se Hrvati zovu takvima od 18 stoljeca, (to je 1700 i neka) Bosnjaci se utrkuju za naciju a zovu se tako od praga 21 stoljeca (1990 i neke).

Temelj svake nacije je je jezik knjizevnost i kultura.
Neka mi netko iznese pandan npr. Krlezi u bosnjackoj knjizevnosti ,a da ne govorimo o Ljudevitu Gaju i ekipi, ja cu ga na ledjima nosati tri kruga od Vjecne vatre do Vjecnice.[/b]

Sogan

Post by Sogan » 21/08/2007 23:59

proljetni kauboj wrote:Prvo, Turci su se upinjali da iskorjene, ali nisu uspjeli, jer je dio naroda je trpio i danak u krvi i namete, ali nije htio da se prilagodi okupatoru.
Onaj tko ne zeli iskorijeniti nesto daje tim gradjanima ista prava koja imaju i ostali gradjani i ne pravi od njih gradjane drugog reda, sto je Osmanlijska Turska radila.

Europska civilizacija je nesto drugo, a i samo ime kaze civilizacija (vidis kako npr Njemacka lijepo postupa sa Turcima, Kurdima i sl. mogu raditi imaju drzavljanstva, auta , pare, socijale...nosati marame koje ne mogu u Turskoj itd).

Nije sporno ako se Hrvati zovu takvima od 18 stoljeca, (to je 1700 i neka) Bosnjaci se utrkuju za naciju a zovu se tako od praga 21 stoljeca (1990 i neke).

Neka mi netko iznese pandan npr. Krlezi u bosnjackoj knjizevnosti ,a da ne govorimo o Ljudevitu Gaju i ekipi, ja cu ga na ledjima nosati tri kruga od Vjecne vatre do Vjecnice.[/b]
kauboj imam dva pitanja i ako mozes budi konkretan i iskren, stvarno me interesuje sta osobe poput tebe misle:

1. da li je postupanje evropskih imperija na okupiranim teritorijama u podrucjima Evrope, Afrike, Azije i Amerike tokom istih spornih 500 godina civilizovanije od doktrine Osmanske imperije na Balkanu u tom periodu?

2. smatras li da je etnos Bosnjaka manje osnovan od etnosa Hrvata?

kao sto primjecujes na oba pitanja mozes odgovoriti sa da ili ne, sto naravno ne iskljucuje i obrazlozenje u slucaju da imas volje ili podloge...

p.s. a bilo bi zanimljivo i kada bi potkrijepio tvrdnju kako su se Turci upinjali da iskorjene domecilne kulture na nasim podrucjima... imam utisak da se radi o projektu kompatabilnim sa Holokaustom?!?

harisl

Post by harisl » 22/08/2007 00:20

proljetni kauboj wrote:Prvo, Turci su se upinjali da iskorjene, ali nisu uspjeli, jer je dio naroda je trpio i danak u krvi i namete, ali nije htio da se prilagodi okupatoru.

Evo da i ja nesto 'reknem'. Nisam se mislio javljati, ali tvoje neznanje me na to jednostano obavezalo.
Nije mi jasno kako to Turska, u svoj toj netrpeljivosti, nije uspjela da iskorijeni ortodoxnu crkvu cije je sjediste jos uvijek u Istanbulu.
Mozes li mi pokazati koju od onih mnogobrojnih dzamija u Spaniji, koja je valjda mjera te tvoje civilizacije i 'trpeljivosti' katolika.
I nije valjda da su sve crkve u BiH i Srbiji 'novogradnja' (stare nekih 100-tinjak godina od Berlinskog kongresa).

U biti, nije mi jasno zbog cega bi tebi smetalo sto Bosnjaci, ta mjesavina barbara, 'netrpeljivih' turaka i bogumila, jednostavno nisu ni Hrvati ni Srbi. Prema tvojoj prici, trebao bi biti sretan sto je tako.

proljetni kauboj

Post by proljetni kauboj » 22/08/2007 01:10

Pod 1. Mesa Selimovic je pisac 20 stoljeca (naglasavam 20-og) a svoja najbolja djela je napisao na, pazi sad , ekavskom izricaju.
Ja sam pitao za knjizevnike do 17 stoljeca.

Odgovor Soganu: Postupanje svjetskih imperija u razdoblju o kojem govoris jasno definira cinjenica da mnoge kolonije cvile i zele da ostanu u bliskim vezama sa maticnom zemljom sto govori i cinjenica da KOMONWEALTH, tj. zajednica kolonija britanske dominacije broji ? clanica ( vise desetina ali malo progooglaj) dok su vecina zemalja jedva cekali da se kotarisu turske imperije i procvjetale nakon odlaska Turske, kao i BIH u kojeoj je gradski centar Sarajeva 90% izgradjen za vrijem Austro-ugarske VLADAVINE a ne okupacije, kako vole reci bosnjacki povjesnicari ( turska vladavina i austro-ugarska okupacija omiljena su im floskula).

Takodjer i pitanje, zasto vecina bosnjackih izbjeglica nije izbjegla u Tursku i Iran , vec se zaklinju u SAD; Svedsku, Norvesku itd?

-Etnos Bosnjaka postoji, zbog uspostave posebne kulture, vjere, i jezika na ovim prostorima, ali se ne moze stavljati u supremaciju nad postojanjem hrvatskog etnosa, koji postoji stoljecima (na isti nacin kao sto se ni italijanski hip-hoperi ne mogu stavljati u supremaciju u odnosu na kultutru antickog Rima).

Tariq_rambo

Post by Tariq_rambo » 22/08/2007 09:21

proljetni kauboj wrote:Pod 1. Mesa Selimovic je pisac 20 stoljeca (naglasavam 20-og) a svoja najbolja djela je napisao na, pazi sad , ekavskom izricaju.
Ja sam pitao za knjizevnike do 17 stoljeca.

Odgovor Soganu: Postupanje svjetskih imperija u razdoblju o kojem govoris jasno definira cinjenica da mnoge kolonije cvile i zele da ostanu u bliskim vezama sa maticnom zemljom sto govori i cinjenica da KOMONWEALTH, tj. zajednica kolonija britanske dominacije broji ? clanica ( vise desetina ali malo progooglaj) dok su vecina zemalja jedva cekali da se kotarisu turske imperije i procvjetale nakon odlaska Turske, kao i BIH u kojeoj je gradski centar Sarajeva 90% izgradjen za vrijem Austro-ugarske VLADAVINE a ne okupacije, kako vole reci bosnjacki povjesnicari ( turska vladavina i austro-ugarska okupacija omiljena su im floskula).

Takodjer i pitanje, zasto vecina bosnjackih izbjeglica nije izbjegla u Tursku i Iran , vec se zaklinju u SAD; Svedsku, Norvesku itd?

-Etnos Bosnjaka postoji, zbog uspostave posebne kulture, vjere, i jezika na ovim prostorima, ali se ne moze stavljati u supremaciju nad postojanjem hrvatskog etnosa, koji postoji stoljecima (na isti nacin kao sto se ni italijanski hip-hoperi ne mogu stavljati u supremaciju u odnosu na kultutru antickog Rima).
fino za uho kad procitas, al ne mozes vezat bosnjastvo za tursku i islam. Ako si imalo nacitan a vidim da jesi, znas da je bosna u vrijeme banovine pocev jos od kulina buna svoj narod nazivala bosnjanima. Hijerarhija je postojala i fino se u prvim pisanim dokumentima kao narod spominju bosnjani. bosnjaki, ...Niko ne spori starost hrvatske nacije al nisu bosnjaci = dolazak Osmanlija ili jos u gorem slucaju titova Jugoslavija odnosno njen raspad. Meni licno je pravo da ti kazem svejedno taman da je bosnjastvo juce nastalo, nije mi to bitno jeli bilo juce ili prije 1000 godina. al kad imas toliko dokaza pred sobom onda nije udure izbacivati floskule o tome kako je turska vladala, a austro-ugarska okupirala, kako su hrvati stariji od bosnjaka itd... dosta je toga tacno sto si napisao, kao npr. da su hrvati stariji al ima dosta i toga iskonstruisanog s ciljem da se minimizira znacaj komletnog jednog perioda u razvoju BiH

Tariq_rambo

Post by Tariq_rambo » 22/08/2007 09:26

Kaubooje jos povodom ovog Mese Selimovica, pa i Cola je svoje najvece hitove otpjevao na ijekavici i dan danas na marakani pjeva na ijekavici pa cega bez obzira na to uvijek smatrati srpskim pjevacem... tako da ti to nije mjerilo. bez obzira sto je mesa pisao ekavicom to ga ne svrstava u red srpskih pisaca. Ekavica je bila validan govor, priznat i ne vidim razlog sto bi ga krstio kao srbina ako je covjek pisao ekavicom.

Post Reply