10 godina od NATO udara na Miloševića

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#526 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Tercius »

VCorp wrote:
đenka 053 wrote:
Hrast wrote:Kakav bolan "istorijski dio Srbije"? Historijsko pravo je jedan od najnepreciznijih terminusa u povijesti geopolitickih konflikata. "Historijsko pravo" bi na Kosovo isto tako mogli da polazu danasnji Turci kao i Italijani (Rimsko Carstvo)...mislim..to je toliko apsurdno.
Apsurdno je samo to sto ti ne mozes prevaliti preko jezika ono sto i sam znas.Sad kao apsurdno je ,cak i Rimljane pominjes,daj molim te!Znas sta Srbima predstavlja Kosovo i odredjenu vezu kroz istoriju!Al vratice se ono gdje treba mnogo prije nego sto mnogi misle...
Znaš šta Kosovska bitka predstavlja na mapi historije svijeta ? Ništa. Nađi jednog ozbiljnog historičara da smije reći da je Obilić postojao i kolji me odmah.
Ja sam cuo da u vojnim knjigama gdje su vodjene sve znacajnije bitke Osmanskog carstva, a koje se cuvaju u nekim od muzeja u Turskoj, ta Kosovska bitka uopste nije zabiljezena, e sad ako lazu braca Turci lazem i ja vama.
User avatar
CSKA
Posts: 3627
Joined: 20/02/2008 16:28

#527 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by CSKA »

Cuj turaka bombasa nisu zabiljezili bitku....

Ajde sve na stranu,ali u tom sukobu im je poginuo sultan.Pa me zanima kako su objasnili to da im nedostaje jedan sultan u istoriji ili u prevodu "gdje je nestao ? ".
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#528 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by janko_007 »

Tercius wrote: Ja sam cuo da u vojnim knjigama gdje su vodjene sve znacajnije bitke Osmanskog carstva, a koje se cuvaju u nekim od muzeja u Turskoj, ta Kosovska bitka uopste nije zabiljezena, e sad ako lazu braca Turci lazem i ja vama.
Slagali te braca Turci i to pravo. Na Kosovu je zivot izgubio(izvrsen atentat na njega) i Sultan Murat. Turska je tada bila gotovo na vrhuncu svoje moci i bila je , danasnjim zargonom receno, super sila, poput Rusije ili Amerike danas. E sad zamisli da neko negdje danas ubije Putina ili Obamu i da se to nigdje ne zabiljezi. Podaci o tome se ne cuvaju u muzejima nego u arhivima. Ako si kad bio u Istanbulu znao bi da se arhiva iz tog perioda cuva u Top Kapu Saraju, nekadasnjoj sultanskoj rezidenciji. Puno Toga se cuva i u Arhivu ministarstva vanjskih poslova u Ankari. Ko sto rekoh, lazu te braca Turci. Osim Toga , Kosovska bitka je veoma vazan dogadjaj u svjetskoj, a ne samo balkanskoj istoriji, jer je to sto se poslije dogodilo promijenilo mapu Evrope, a Turci su u Tom pobjedonosnom pohodu poslije stigli i pred vrata Beca.
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#529 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Tomi110 »

Zanima me koliko su stvarno Srbi srušili aviona tijekom NATO udara. Osim F-117, da li su još išta srušili? Na njihovim sajtovima (srpskim) obično se može naći podatak da su oborili bar pola NATO avijacije i jedno 70%-85% Tomahawk raketa. Opet ne vjerujem baš ni zapadnim izvorima i oni lažu-mažu, odn umanjuju.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#530 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by janko_007 »

Tomi110 wrote:Zanima me koliko su stvarno Srbi srušili aviona tijekom NATO udara. Osim F-117, da li su još išta srušili? Na njihovim sajtovima (srpskim) obično se može naći podatak da su oborili bar pola NATO avijacije i jedno 70%-85% Tomahawk raketa. Opet ne vjerujem baš ni zapadnim izvorima i oni lažu-mažu, odn umanjuju.
Ko juce se sjecam Arkana koji u ruci drzi neki komad od oborenog aviona. Tada su se ko fol na sva usta izvinjavali sto su oborili nevidljivi avion(Nordthrop B-2, strateski bombarder, koji je gotovo nevidljiv za Radare) jer nisu znali da je nevidljiv. Pentagon je demantovao da je ikad iko oborio tu vrstu aviona.
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#531 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Tercius »

Tomi110 wrote:Zanima me koliko su stvarno Srbi srušili aviona tijekom NATO udara. Osim F-117, da li su još išta srušili? Na njihovim sajtovima (srpskim) obično se može naći podatak da su oborili bar pola NATO avijacije i jedno 70%-85% Tomahawk raketa. Opet ne vjerujem baš ni zapadnim izvorima i oni lažu-mažu, odn umanjuju.
Gorka istina je da su srusili 0 aviona, a to sto avioni po nekom procentu na broj izvrsenih letova se sruse sto greskom pilota sto nekim kvarom se nikako ne moze pripisati ovima preko Drine i tim nekakvim izmsiljotinama.
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#532 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Tercius »

janko_007 wrote:
Tercius wrote: Ja sam cuo da u vojnim knjigama gdje su vodjene sve znacajnije bitke Osmanskog carstva, a koje se cuvaju u nekim od muzeja u Turskoj, ta Kosovska bitka uopste nije zabiljezena, e sad ako lazu braca Turci lazem i ja vama.
Slagali te braca Turci i to pravo. Na Kosovu je zivot izgubio(izvrsen atentat na njega) i Sultan Murat. Turska je tada bila gotovo na vrhuncu svoje moci i bila je , danasnjim zargonom receno, super sila, poput Rusije ili Amerike danas. E sad zamisli da neko negdje danas ubije Putina ili Obamu i da se to nigdje ne zabiljezi. Podaci o tome se ne cuvaju u muzejima nego u arhivima. Ako si kad bio u Istanbulu znao bi da se arhiva iz tog perioda cuva u Top Kapu Saraju, nekadasnjoj sultanskoj rezidenciji. Puno Toga se cuva i u Arhivu ministarstva vanjskih poslova u Ankari. Ko sto rekoh, lazu te braca Turci. Osim Toga , Kosovska bitka je veoma vazan dogadjaj u svjetskoj, a ne samo balkanskoj istoriji, jer je to sto se poslije dogodilo promijenilo mapu Evrope, a Turci su u Tom pobjedonosnom pohodu poslije stigli i pred vrata Beca.

Odosmo malo u offtopic, kad kazes atentat mislis ono Obilic se predo pa ko Chuck Norris pobaco strazu i zario jatagan junacki pod plecku Sultanu.Ja cuo od brace Turaka da je umro mnogo prije bitke od karcinoma testisa, a da je prikazano da je kao poginuo boreci se u tom nekom manjem konfliktu sa NN grupom pobunjenika, od prije poznatih policiji.
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#533 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by VCorp »

janko_007 wrote:
Tercius wrote: Ja sam cuo da u vojnim knjigama gdje su vodjene sve znacajnije bitke Osmanskog carstva, a koje se cuvaju u nekim od muzeja u Turskoj, ta Kosovska bitka uopste nije zabiljezena, e sad ako lazu braca Turci lazem i ja vama.
Slagali te braca Turci i to pravo. Na Kosovu je zivot izgubio(izvrsen atentat na njega) i Sultan Murat. Turska je tada bila gotovo na vrhuncu svoje moci i bila je , danasnjim zargonom receno, super sila, poput Rusije ili Amerike danas. E sad zamisli da neko negdje danas ubije Putina ili Obamu i da se to nigdje ne zabiljezi. Podaci o tome se ne cuvaju u muzejima nego u arhivima. Ako si kad bio u Istanbulu znao bi da se arhiva iz tog perioda cuva u Top Kapu Saraju, nekadasnjoj sultanskoj rezidenciji. Puno Toga se cuva i u Arhivu ministarstva vanjskih poslova u Ankari. Ko sto rekoh, lazu te braca Turci. Osim Toga , Kosovska bitka je veoma vazan dogadjaj u svjetskoj, a ne samo balkanskoj istoriji, jer je to sto se poslije dogodilo promijenilo mapu Evrope, a Turci su u Tom pobjedonosnom pohodu poslije stigli i pred vrata Beca.
Kosovska bitka bukvalno ne predstavlja ništa osim što je neki Albanac, Vlah ili Bošnjak a ne Srbin ubio Sultana Murata. Sa tom bitkom se nije ništa postignulo jer su Turci nastavili svoj pohod. Kosovski boj na način koji ga mi percipiramo je model koji je razvila Srpska pravoslavna crkva. S obzirom da su ljudi bili stoljećima prije pismeni kako to da tako jednog velikog heroja poput Obilića prvi put spominju dvjesto godina poslije bitke na Kosovu ? Kad se počeo obilježavati Vidovdan ? Tek u 19 stoljeću. Pa imaš čak i pismo kralja Tvrtka koji govori o tome kako su ubili Sultana što je lako moguće da su se probili do njega jer je Bosna tada imala najjaču vojsku od balkanskih država i zna se pozdano da je ta vojska jedina uspjela probiti lijevo krilo Osmanskih formacija.

Mapa Europe nije nešto promijenjena jer je nastradao samo Balkan dok su ostali poslije Une gore više - manje dobro prošli. Ne vjerujem ništa njihovim historičarima jer nisu normalni a pogotovo tim pričama da su oni napakostili nešto Osmanlijama. Osmanlije su imali carstvo od Istoka do Zapada a Balkanci su bili za njih prdina bara.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#534 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by janko_007 »

Tercius wrote: Odosmo malo u offtopic, kad kazes atentat mislis ono Obilic se predo pa ko Chuck Norris pobaco strazu i zario jatagan junacki pod plecku Sultanu.Ja cuo od brace Turaka da je umro mnogo prije bitke od karcinoma testisa, a da je prikazano da je kao poginuo boreci se u tom nekom manjem konfliktu sa NN grupom pobunjenika, od prije poznatih policiji.
Tacno da odosmo u offtopic a ja u medjuvremenu nisam bio lijen da provjerim naucnu literaturu. Mozda najbolji turski istoricar Halil Inaldzik u svom djelu "Osmansko carstvo", na strani 23. pise : "Kada se pronijela vijest da je jedan Srbin ubio Murata I u bitki na Kosovu, anadolski dinasti su se digli na bunu", a jedan drugi istoricar Rober Mantran u svjoj knjizi "Istorija Osmanskog carstva" pise na strani 49. : " U prkos pogibiji Murata na bojnom polju na Kosovu, nije bilo poteskoca pri promjeni vlasti. Umiruci, Murat je za naslednika odredio svog sina Bajazita koji je i sam ucestvovao u Kosovskoj bici."
Moguce je da je istina i to sto pises da je Murat I imao karcinom testisa, ali evo ljudi od zanata kazu da je poginuo u borbi, tj pao kao zrtva atentata. Pa kome je onda vjerovati?
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#535 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Tercius »

janko_007 wrote:
Tercius wrote: Odosmo malo u offtopic, kad kazes atentat mislis ono Obilic se predo pa ko Chuck Norris pobaco strazu i zario jatagan junacki pod plecku Sultanu.Ja cuo od brace Turaka da je umro mnogo prije bitke od karcinoma testisa, a da je prikazano da je kao poginuo boreci se u tom nekom manjem konfliktu sa NN grupom pobunjenika, od prije poznatih policiji.
Tacno da odosmo u offtopic a ja u medjuvremenu nisam bio lijen da provjerim naucnu literaturu. Mozda najbolji turski istoricar Halil Inaldzik u svom djelu "Osmansko carstvo", na strani 23. pise : "Kada se pronijela vijest da je jedan Srbin ubio Murata I u bitki na Kosovu, anadolski dinasti su se digli na bunu", a jedan drugi istoricar Rober Mantran u svjoj knjizi "Istorija Osmanskog carstva" pise na strani 49. : " U prkos pogibiji Murata na bojnom polju na Kosovu, nije bilo poteskoca pri promjeni vlasti. Umiruci, Murat je za naslednika odredio svog sina Bajazita koji je i sam ucestvovao u Kosovskoj bici."
Moguce je da je istina i to sto pises da je Murat I imao karcinom testisa, ali evo ljudi od zanata kazu da je poginuo u borbi, tj pao kao zrtva atentata. Pa kome je onda vjerovati?

Ne znam druze ja ti kazem posto kupio potom prodao, mada vise mislim da je bitka kod Nikopolja 1396-e bolja tema za razmatranje od Kosovske i da vise ide na stranu "Srba" i o njoj se itekako zna i prica po cijeloj Evropi osim u Srbiji ( a zasto to samo oni znaju ), a moze se takodje povuci jedna historijska paralela izmedju zadane teme NATO udara i same te bitke, i koliko se sjecam to im je prva i zadnja pobjeda koju su ikada imali, al doduse tad su samo vazali bili.
bhnapoleon1
Posts: 6500
Joined: 11/05/2014 23:47

#536 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by bhnapoleon1 »

Da se prebacimo na novu temu oko kosovske bitke ili srednjeg vijeka, zanimljivo je. Ne treba zaboraviti bitku kod Angore ( Ankare) iz 1402, kada je Timur -Lenka razbio osmansku vojsku a sultana zarobio. Tada se carstvo dijeli na 4 dijela i imamo 11 godina dug gradjanski rat. Mozda to mozemo gledati kao restart carstva koji je eventualno mogao da ponisti sve ranije uspjehe Osmanlija.
Jedini zapadnjacki izvor je Tvrtkova poruka cini mi se u Firencu, gdje govori o velikoj krscanskoj pobjedi. Normalno Tvrtko se htio da qrci malo, a i Vlatko se vratio prilicno ocuvan sa kosova.
Za srbe je puno bitnija Maricka bitka-
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#537 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by janko_007 »

Tercius wrote: Ne znam druze ja ti kazem posto kupio potom prodao, mada vise mislim da je bitka kod Nikopolja 1396-e bolja tema za razmatranje od Kosovske i da vise ide na stranu "Srba" i o njoj se itekako zna i prica po cijeloj Evropi osim u Srbiji ( a zasto to samo oni znaju ), a moze se takodje povuci jedna historijska paralela izmedju zadane teme NATO udara i same te bitke, i koliko se sjecam to im je prva i zadnja pobjeda koju su ikada imali, al doduse tad su samo vazali bili.
Ko jos ne zna za tu bitku kod Nikopolja. Tu se proslavio i Marko Kraljevic i despot Stefan Lazarevic, a Bajazit postao zet Stefanov. A, da, imas pravo . Tu se Srbi nalaze na strani pobjednika, hehe.
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#538 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Tercius »

janko_007 wrote:
Tercius wrote: Ne znam druze ja ti kazem posto kupio potom prodao, mada vise mislim da je bitka kod Nikopolja 1396-e bolja tema za razmatranje od Kosovske i da vise ide na stranu "Srba" i o njoj se itekako zna i prica po cijeloj Evropi osim u Srbiji ( a zasto to samo oni znaju ), a moze se takodje povuci jedna historijska paralela izmedju zadane teme NATO udara i same te bitke, i koliko se sjecam to im je prva i zadnja pobjeda koju su ikada imali, al doduse tad su samo vazali bili.
Ko jos ne zna za tu bitku kod Nikopolja. Tu se proslavio i Marko Kraljevic i despot Stefan Lazarevic, a Bajazit postao zet Stefanov. A, da, imas pravo . Tu se Srbi nalaze na strani pobjednika, hehe.

Samo sto je Marko Kraljevic epska fikcija u konkretnoj bitci a i inace, izmsiljen lik za babe i djecu po sijelima i igrankama.A nesto mislim da je Bajazid karno tu malu prije Nikopoljske bitke tj.odma nakon Kosovske ;)
sedan
Posts: 194
Joined: 26/02/2015 10:55

#539 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by sedan »

To da je neki Obilić ( osoba koju povijest uopće ne bilježi) ubio Murata značilo bi da je turska vojska u rasulu. Ubiti čuvanog sultana ili cara usred bojnog polja značilo je raspad.

negdje sam čuo da je sultana u boju čuvalo četiri reda vojske plus par redova vezanih deva oko čadora.

da bi to probio značilo ja satrti osmanlijsku vojsku do temelja.
bhnapoleon1
Posts: 6500
Joined: 11/05/2014 23:47

#540 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by bhnapoleon1 »

sedan wrote:To da je neki Obilić ( osoba koju povijest uopće ne bilježi) ubio Murata značilo bi da je turska vojska u rasulu. Ubiti čuvanog sultana ili cara usred bojnog polja značilo je raspad.

negdje sam čuo da je sultana u boju čuvalo četiri reda vojske plus par redova vezanih deva oko čadora.

da bi to probio značilo ja satrti osmanlijsku vojsku do temelja.

Jedna od teorija je da je nakon bitke sultan obilazio bojno polje, i da ga je ovaj sesjeko sa zemlje
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#541 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by janko_007 »

bhnapoleon1 wrote:
sedan wrote:To da je neki Obilić ( osoba koju povijest uopće ne bilježi) ubio Murata značilo bi da je turska vojska u rasulu. Ubiti čuvanog sultana ili cara usred bojnog polja značilo je raspad.

negdje sam čuo da je sultana u boju čuvalo četiri reda vojske plus par redova vezanih deva oko čadora.

da bi to probio značilo ja satrti osmanlijsku vojsku do temelja.

Jedna od teorija je da je nakon bitke sultan obilazio bojno polje, i da ga je ovaj sesjeko sa zemlje
Ma ubio ga je Milos Kobilic. To je istorijska cinjenica. Nego da ne pravimo i mi neku novu mitologiju kojom ce se napajati generacije. Ubio ga je tako sto je prevario gardu , koja je cuvala sultana i prosvercovao noz. Navodno je dosao kod sultana da mu se pokloni i izjavi lojalnost.
sedan
Posts: 194
Joined: 26/02/2015 10:55

#542 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by sedan »

janko_007 wrote:
bhnapoleon1 wrote:
sedan wrote:To da je neki Obilić ( osoba koju povijest uopće ne bilježi) ubio Murata značilo bi da je turska vojska u rasulu. Ubiti čuvanog sultana ili cara usred bojnog polja značilo je raspad.

negdje sam čuo da je sultana u boju čuvalo četiri reda vojske plus par redova vezanih deva oko čadora.

da bi to probio značilo ja satrti osmanlijsku vojsku do temelja.

Jedna od teorija je da je nakon bitke sultan obilazio bojno polje, i da ga je ovaj sesjeko sa zemlje
Ma ubio ga je Milos Kobilic. To je istorijska cinjenica. Nego da ne pravimo i mi neku novu mitologiju kojom ce se napajati generacije. Ubio ga je tako sto je prevario gardu , koja je cuvala sultana i prosvercovao noz. Navodno je dosao kod sultana da mu se pokloni i izjavi lojalnost.

Je, ispričao je gardi neki vic..znaš ono o Muji i Hasi i dok su se oni smejali ko lud na brašno, on je proburazio sultana..
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#543 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Ripicipi »

lajkujMe wrote:
I nevjerovatno je koliko sopstvene zrtve koriste za politicke poene sluzbeno poginulo je oko 1200 civila sto je nista s obzirom da tada tehnologija preciznog gadjanja na mete nije bila savrsena. Nato bi morao Srbiju 40 godina da bombarduje Srbiju da bi dostigli broj poginulih u BIH od strane Srba.
Ja vec odavno mislim i sve sam vise ubjedjen da vecina onih koji nikoga iz porodice nisu izgubili u proteklom ratu mogu napisati ovako nesto.
Najmanje gaze tudje zrtve upravo oni koju su imali licnu zrtvu.

Kao sto je i ocito da su danas "najratoborniji" dijasporci i oni rodjeni nakon '96.

P.S. prica o namjernom vozanju voza po mostu koji ce se gadjati je ono... granici sa srpskom pricom o Markalama :roll:
Seawolf
Posts: 7687
Joined: 14/06/2012 22:59

#544 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Seawolf »

Tomi110 wrote:Zanima me koliko su stvarno Srbi srušili aviona tijekom NATO udara. Osim F-117, da li su još išta srušili? Na njihovim sajtovima (srpskim) obično se može naći podatak da su oborili bar pola NATO avijacije i jedno 70%-85% Tomahawk raketa. Opet ne vjerujem baš ni zapadnim izvorima i oni lažu-mažu, odn umanjuju.
Gubici NATO letjelica sa posadom, u periodu od marta do juna 1999-e, tokom operacije Allied Force:

27. marta - Lockheed F-117A, iz sastava 49-og lovačkog puka (49. Fighter Wing). Oboren zapadno od Beograda (Buđanovci, opština Ruma) dejstvom PVO Vojske Jugoslavije, najvjerovatnije projektilom S-125 Neva (NATO oznaka SA-3 Goa). Pilot spašen u CSAR (Combat Search and Rescue) misiji.

26. aprila - McDonell Douglas AH-64A Apache, borbeni helikopter iz sastava udarne grupe Hawk; izgubljen u udesu blizu Tirane. Posada spašena.

1. maja - McDonell Douglas AV-8B Harrier II, iz sastava 231-e eskadrile Mornaričke Pješadije SAD (VMA-231); izgubljen u udesu tokom slijetanja na matični brod U.S.S. Kearsage. Pilot spašen iz mora.

2. maja - Lockheed Martin F-16C, iz sastava 31-og lovačkog puka (31. Fighter Wing). Oboren blizu Niša dejstvom PVO Vojske Jugoslavije. Pilot spašen u CSAR (Combat Search and Rescue) misiji.

5. maja - McDonell Douglas AH-64A Apache, borbeni helikopter iz sastava udarne grupe Hawk; izgubljen u udesu blizu Tirane. Oba člana posade su poginula.

11. juna - Lockheed C-130 Hercules, iz sastava 47-e eskadrile RAF (Velika Britanija); izgubljen u udesu priliom polijetanja sa piste aerodroma Kukës (Albanija), pri čemu je povrijeđen jedan putnik u avionu.

Pored ovih letjelica sa posadom, NATO je tokom operacije Allied Force, izgubio 27 bespilotnih letjelica raznih tipova, od čega su 23 bespilotne letjelice srušene dejstvom PVO i Ratnog Vazduhoplovstva Vojske Jugoslavije.

Izvor: "Conflict In The Balkans 1991 - 2000", Osprey Combat Aircraft No. 24, Tim Ripley, © 2001 Osprey Publishing Limited
Seawolf
Posts: 7687
Joined: 14/06/2012 22:59

#545 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Seawolf »

Tercius wrote:Ja sam cuo da u vojnim knjigama gdje su vodjene sve znacajnije bitke Osmanskog carstva, a koje se cuvaju u nekim od muzeja u Turskoj, ta Kosovska bitka uopste nije zabiljezena, e sad ako lazu braca Turci lazem i ja vama.
Jednom, kada budeš imao vremena, odi sa braćom Turcima u Vojni Muzej u Istanbulu (Askerî Müze) i tamo ćet vidjeti sobu koja je, između ostalog, posvećena i bici na Kosovu 1389-e. U toj sobi ćeš vidjeti eksponat, koji se smatra jednim od najvrjednijih predmeta u muzeju (iz jednostavnog razloga što mu je vrijednost neprocjenjiva).
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#546 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Creasy »

Tercius wrote:
Tomi110 wrote:Zanima me koliko su stvarno Srbi srušili aviona tijekom NATO udara. Osim F-117, da li su još išta srušili? Na njihovim sajtovima (srpskim) obično se može naći podatak da su oborili bar pola NATO avijacije i jedno 70%-85% Tomahawk raketa. Opet ne vjerujem baš ni zapadnim izvorima i oni lažu-mažu, odn umanjuju.
Gorka istina je da su srusili 0 aviona, a to sto avioni po nekom procentu na broj izvrsenih letova se sruse sto greskom pilota sto nekim kvarom se nikako ne moze pripisati ovima preko Drine i tim nekakvim izmsiljotinama.

Srušena su najmanje 2 aviona čiji se ostaci nalaze u muzeju u BG.
lajkujMe
Posts: 12249
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#547 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by lajkujMe »

Ripicipi wrote:
lajkujMe wrote:
I nevjerovatno je koliko sopstvene zrtve koriste za politicke poene sluzbeno poginulo je oko 1200 civila sto je nista s obzirom da tada tehnologija preciznog gadjanja na mete nije bila savrsena. Nato bi morao Srbiju 40 godina da bombarduje Srbiju da bi dostigli broj poginulih u BIH od strane Srba.
Ja vec odavno mislim i sve sam vise ubjedjen da vecina onih koji nikoga iz porodice nisu izgubili u proteklom ratu mogu napisati ovako nesto.
Najmanje gaze tudje zrtve upravo oni koju su imali licnu zrtvu.

Kao sto je i ocito da su danas "najratoborniji" dijasporci i oni rodjeni nakon '96.

P.S. prica o namjernom vozanju voza po mostu koji ce se gadjati je ono... granici sa srpskom pricom o Markalama :roll:
Za tvoju informaciju ja sam zadnji potomak svoje loze u BIH sve ostalo je pobijeno u proslom ratu.
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#548 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Tercius »

Creasy wrote:
Tercius wrote:
Tomi110 wrote:Zanima me koliko su stvarno Srbi srušili aviona tijekom NATO udara. Osim F-117, da li su još išta srušili? Na njihovim sajtovima (srpskim) obično se može naći podatak da su oborili bar pola NATO avijacije i jedno 70%-85% Tomahawk raketa. Opet ne vjerujem baš ni zapadnim izvorima i oni lažu-mažu, odn umanjuju.
Gorka istina je da su srusili 0 aviona, a to sto avioni po nekom procentu na broj izvrsenih letova se sruse sto greskom pilota sto nekim kvarom se nikako ne moze pripisati ovima preko Drine i tim nekakvim izmsiljotinama.

Srušena su najmanje 2 aviona čiji se ostaci nalaze u muzeju u BG.
Ja opet kažem da nista oni oborili nisu, sve je to samo od sebe palo.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#549 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Bodkin »

Tercius wrote:
Creasy wrote:

Srušena su najmanje 2 aviona čiji se ostaci nalaze u muzeju u BG.
Ja opet kažem da nista oni oborili nisu, sve je to samo od sebe palo.
eis? bas onako pali sami od sebe? kako to da ni jedan ne pada sam od sebe diljem planete kad nato intervenise, a u srbiji dva? jebote jesu sretni srbi :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#550 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by madner »

Sve u svemu, PVO JA je uradio jako dobar posao. Mozda nisu oborili avione, ali do kraja udara su imali ispravnu zracnu odbranu.
Post Reply