10 godina od NATO udara na Miloševića

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Putnik ali stvarno
Posts: 842
Joined: 12/02/2015 14:57
Location: on the ride

#501 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Putnik ali stvarno »

samo opusteno, skolski nasilnici krenuli po piti - gde cete vas dva :-)

Image

:thumbup:
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#502 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by bingov buraz »

Moze se i procitati kako su Srbi avionima bombardirali tad Dubrave kod Tuzle i aerodrom u Pristini :lol:

Za par godina ce valjda potopiti i nosac aviona :mrgreen:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18678
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#503 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by SmokingMan »

bach wrote:To su bile samo preventivne mjere da se i na Kosovu ne bi desila po koja Srebrenica, obzirom da su Škorpioni i tamo radili.
Pretpostvljam da je sigurnost Bondsteel-a bio mnogo važniji od samih kosovara.O nedjelovanju NATO-a,a srpske položaje u BIH (gdje je postojala stroga obaveza djelovanja) neću ni da govorim...
User avatar
saravara
Posts: 263
Joined: 11/02/2012 14:20

#504 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by saravara »

joooj bilo je svega, pratim sa uživanjem to bombardovanje i na jednom od mostova protesti. Kod godspode koja čeka rakete veliki natpis : KOLUMBO JEBEM TE RADOZNALA.. Oplako sam svega mi.. :run:
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#505 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by sumirprimus »

SmokingMan wrote:
bach wrote:To su bile samo preventivne mjere da se i na Kosovu ne bi desila po koja Srebrenica, obzirom da su Škorpioni i tamo radili.
Pretpostvljam da je sigurnost Bondsteel-a bio mnogo važniji od samih kosovara.O nedjelovanju NATO-a,a srpske položaje u BIH (gdje je postojala stroga obaveza djelovanja) neću ni da govorim...
pojasni?zar nije bondstil dignut naokn bombardovanja i kapitulacije srbije?
User avatar
agnostic_front
Posts: 6324
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#506 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by agnostic_front »

Je li ovaj fakat očekuje da se ovdje osuđuje NATO bombardovanje? :-)
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#507 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by seln »

valensija wrote:Image
Zvanicni podaci Dobrice Cosica :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#508 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by seln »

Image
User avatar
Putnik ali stvarno
Posts: 842
Joined: 12/02/2015 14:57
Location: on the ride

#509 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Putnik ali stvarno »

Image

covjek se u oko pretvorio, metamorphosis in progress

Image
User avatar
Stjui
Posts: 1786
Joined: 23/09/2013 13:32

#510 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Stjui »

saravara wrote:joooj bilo je svega, pratim sa uživanjem to bombardovanje i na jednom od mostova protesti. Kod godspode koja čeka rakete veliki natpis : KOLUMBO JEBEM TE RADOZNALA.. Oplako sam svega mi.. :run:
:lol:
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#511 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Creasy »

http://www.kurir.rs/vesti/drustvo/voz-s ... ak-1738471

VOZ SMRTI: Grdelica NATO bombardovanje da zaboravi ne može i neće!


Vagoni su goreli na mostu, a delovi ljudskih tela razleteli su se svud naokolo, bilo ih je i na granama drveća. Ljudi su jaukali, priseća se dr Miodrag Kostić



GRDELICA - Drugi kako hoće, Grdelica NATO bombardovanje da zaboravi ne može i neće, kaže dr Miodrag Kostić iz ovog mesta, svedok napada na civilni voz 12. aprila 1999.

Činjenice su sledeće - bio je drugi dan pravoslavnog Uskrsa, ponedeljak, kad je brzi voz broj 393 iz Niša za Vranje i Ristovac prošao kroz Grdelicu. Malo kasnije, u 11 sati i 39 minuta, jaka eksplozija zatresla je kuće, izvaljujući vrata i prozore iz ležišta. Meštani, zasuti srčom, odmah su znali - NATO je gađao mostove! Iza poslednjih kuća, gotovo se ukrštaju železnički i automobilski most preko Južne Morave, čijim bi rušenjem automobilski saobraćaj prema Makedoniji i Grčkoj bio znatno otežan, a železnički potpuno odsečen.

Usijani vagoni

- Ali niko nije mogao da zamisli da će gađati baš kad naiđe voz - pričaju i danas meštani uglas, kad se u kafani povede razgovor na tu temu.

Dr Kostić, internista, tog dana se vratio s dežurstva u leskovačkoj bolnici i po običaju se uputio u grdelički Dom zdravlja, gde mu je supruga radila kao lekar. Tad je puklo. Prva raketa pogodila je drugi od četiri vagona i lokomotivu, i prva kola gurnula napred nekih stotinak metara. Deset sekundi kasnije, drugi projektil srušio je drumski most. Treća je pala na treći vagon, a četvrta je još jednom pogodila drumski most.
- Trčali smo ka mestu odakle je kuljao dim. Vagoni su goreli na mostu, a delovi ljudskih tela razleteli su se svud naokolo, bilo ih je i na granama drveća. Ljudi su jaukali, neki su se izvlačili kroz razbijene prozore - priseća se Kostić.

Prvi su na mesto nesreće stigli zaposleni iz Doma zdravlja, policajci iz lokalne stanice, kao i neki meštani. A nakon 30 minuta kasnije pristigle su i ekipe vatrogasaca i Hitne pomoći iz Leskovca. Borba s vatrom trajala je sat vremena, ali usijanim vagonima spasioci nisu mogli da priđu još nekoliko časova posle toga.

Na spomeniku postavljenom uz železnički most danas je uklesano 14 imena, uz napomenu da neka tela nisu identifikovana. Prema svedočenju konduktera voza broj 393, u kompoziciji je bilo pedesetak osoba, među njima i deca. Branimir Stanijanović iz Aleksinca je tog 12. aprila imao šest godina. Mesecima kasnije Velika Morava izbacivala je na obalu, daleko nizvodno od mosta, ljudska tela.
User avatar
Truba
Posts: 81714
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#512 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Truba »

bio sam 4 srednje
i sjećam se kako su se neki radovali napadom na srbiju

a oni kojima su ćete ubili u granatiranju braću sestre roditelje uopće nisu ništa komentirali niti imaju mržnje prema drugima niti sam godinama znao da su im ubijeni članovi obitelji

zašto je to tako ja ne znam... oni koji nisu ni okusili rat su uvijek bili najglasniji za rat i vraćanje
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#513 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Nekako s proljeća »

Tek onda, kada i sam postaneš žrtva nečijeg nasilja možeš da spoznaš njegov, po ljudski rod poražavajući smisao. Mi u Sarajevu pod opsadom smo bombardovanje Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) doživljavali kao primjenu sile nad politikom silnika , koji je smatran uzrokom najvećeg dijela posljedica koje smo mi godinama snosili. Licemjerno bi bilo da kažem da me to bombardovanje nije radovalo, ali priznam da je ono (radovanje) bilo sve slabije kada su počele da stižu informacije koje su govorile da je tokom bombardovanja bilo i civilnih, dakle nedužnih žrtava.

Svako pozivanje na te zaista nedužne žrtve, ukoliko ne prati osuda politike koja je uzrok samog bombardovanja, je nedostojna mog daljnjeg mišljenja. Jer od tada je proteklo mnogo vode i svako svoje rane liječi.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66128
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#514 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by _BataZiv_0809 »

Nekako s proljeća wrote:Tek onda, kada i sam postaneš žrtva nečijeg nasilja možeš da spoznaš njegov, po ljudski rod poražavajući smisao. Mi u Sarajevu pod opsadom smo bombardovanje Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) doživljavali kao primjenu sile nad politikom silnika , koji je smatran uzrokom najvećeg dijela posljedica koje smo mi godinama snosili. Licemjerno bi bilo da kažem da me to bombardovanje nije radovalo, ali priznam da je ono (radovanje) bilo sve slabije kada su počele da stižu informacije koje su govorile da je tokom bombardovanja bilo i civilnih, dakle nedužnih žrtava.

Svako pozivanje na te zaista nedužne žrtve, ukoliko ne prati osuda politike koja je uzrok samog bombardovanja, je nedostojna mog daljnjeg mišljenja. Jer od tada je proteklo mnogo vode i svako svoje rane liječi.
:thumbup:

Najvaznije je pricu smjestiti u kontekst.

A u svakom ratu najvise ginu obicni i neduzni ljudi.
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#515 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Creasy »

Bucko iz mahale wrote:creysi,taj voz je svijesno zrtvovan posto su u srbiji znali unaprijed na dva sata sta ce se bombardovati...gadali su most,a kako se nasao tu voz neka se pitaju oni tamo...Nato nije gadao civilne ciljeve i u tome je sustina...opse je poznato da se znalo unaprijed za bombardovanje rtv u beogradu,pa su opet neki poginuli...a zasto su poginuli,jednostavan odgovor je da ih je neko tamo svijesno zrtvovao

:shock:
NATO nije gađao civilne ciljeve? Mašinovođa izračunao kad će naletiti avioni NATO-a da pređe preko mosta? Djeca u Aleksincu svjesno žrtvovana?

:-) :run:
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#516 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Tercius »

Fascinantno je koliko su ljudi u Srbiji ubjedzeni pricom da su se tokom NATo udara podigla 2 junaka sa nekim Migovima i nisko preletili Bosnu,Hrvatsku,Jadransko more kako ih radari nebi uocili, i bombradovali Aviano bazu u Italiji, i naravno istim tom rutom se i vratili nazad.Ali se o tome ne prica jer NATO ne zeli da prizna da se tako nesto ikada desilo. :D Znaci kapa dole da ih nema trebalo bi ih izmisliti. :bih:
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#517 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Walther »

Creasy wrote:
Bucko iz mahale wrote:creysi,taj voz je svijesno zrtvovan posto su u srbiji znali unaprijed na dva sata sta ce se bombardovati...gadali su most,a kako se nasao tu voz neka se pitaju oni tamo...Nato nije gadao civilne ciljeve i u tome je sustina...opse je poznato da se znalo unaprijed za bombardovanje rtv u beogradu,pa su opet neki poginuli...a zasto su poginuli,jednostavan odgovor je da ih je neko tamo svijesno zrtvovao

:shock:
NATO nije gađao civilne ciljeve? Mašinovođa izračunao kad će naletiti avioni NATO-a da pređe preko mosta? Djeca u Aleksincu svjesno žrtvovana?

:-) :run:
Da... NATO JESTE gadjao civilne ciljev... Nakon 38.000 letova iznad Srbije, od toga 10484 napadi, poginulo je od "1200 do 5000" ljudi (broj zrtava vlasti u BG prilagode po potrebi). To je cca zrtva svaki drugi let u prosjeku ili manje nego sto su Srbi pobili civilla u jednom gradu istocne Bosne u jednom* danu.
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#518 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Creasy »

Tercius wrote:Fascinantno je koliko su ljudi u Srbiji ubjedzeni pricom da su se tokom NATo udara podigla 2 junaka sa nekim Migovima i nisko preletili Bosnu,Hrvatsku,Jadransko more kako ih radari nebi uocili, i bombradovali Aviano bazu u Italiji, i naravno istim tom rutom se i vratili nazad.Ali se o tome ne prica jer NATO ne zeli da prizna da se tako nesto ikada desilo. :D Znaci kapa dole da ih nema trebalo bi ih izmisliti. :bih:

Ja za tu nebulozu prvi put čujem. :-)
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#519 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Creasy »

Walther wrote:
Creasy wrote:
Bucko iz mahale wrote:creysi,taj voz je svijesno zrtvovan posto su u srbiji znali unaprijed na dva sata sta ce se bombardovati...gadali su most,a kako se nasao tu voz neka se pitaju oni tamo...Nato nije gadao civilne ciljeve i u tome je sustina...opse je poznato da se znalo unaprijed za bombardovanje rtv u beogradu,pa su opet neki poginuli...a zasto su poginuli,jednostavan odgovor je da ih je neko tamo svijesno zrtvovao

:shock:
NATO nije gađao civilne ciljeve? Mašinovođa izračunao kad će naletiti avioni NATO-a da pređe preko mosta? Djeca u Aleksincu svjesno žrtvovana?

:-) :run:
Da... NATO JESTE gadjao civilne ciljev... Nakon 38.000 letova iznad Srbije, od toga 10484 napadi, poginulo je od "1200 do 5000" ljudi (broj zrtava vlasti u BG prilagode po potrebi). To je cca zrtva svaki drugi let u prosjeku ili manje nego sto su Srbi pobili civilla u jednom gradu istocne Bosne u jednom* danu.
Pazi kad sam znao da ćeš spomenuti Istočnu Bosnu... over and out. :roll: :run:
PM72
Posts: 17769
Joined: 30/04/2012 16:54

#520 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by PM72 »

Tercius wrote:Fascinantno je koliko su ljudi u Srbiji ubjedzeni pricom da su se tokom NATo udara podigla 2 junaka sa nekim Migovima i nisko preletili Bosnu,Hrvatsku,Jadransko more kako ih radari nebi uocili, i bombradovali Aviano bazu u Italiji, i naravno istim tom rutom se i vratili nazad.Ali se o tome ne prica jer NATO ne zeli da prizna da se tako nesto ikada desilo. :D Znaci kapa dole da ih nema trebalo bi ih izmisliti. :bih:
Za bombardovanje Avijana nisam čuo ali da su uništili aerodrom kod Tirane sa apačima i kako su gađali tuzlanski aerodrom na kojem su uništili par F16 ...davno sam čitao.Oni što mogu uveličati,izmisliti i prepraviti-to zaista niko ne može.Hebiga,kad su sebe uspjeli ubjediti kako je Draža Mihajlović prvi gerilac Europe i antifašista - onda svaka patka može proći.
lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#521 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by lajkujMe »

Kako sam ja primjetio Srbi kraj operacije NATO'a poistovjecuju sa svojom pobjedom, cak i govore da su pobjedili Nato i onda se jos dice sto su uspjeli za 11 sedmica bombardovanja oboriti 1 stealth avion i da su 3-4 nesrece tokom Nato bombardovanja ustvari njihovo maslo, da su uspjeli bombardovati Nato baze u Tuzli i Tirani i da su se njihovi piloti i PVO osoblje hrabro borili protiv Nato'a i da su pobjedili. A istina je da im je armija slomljena, ekonomija slomljena, infrastruktura slomljena i ono malo osoblja aviona, aerodroma i PVO'a sto je ostalo zivo se zahvaljuje bogu sto su zivi.
Pa onda price kako Nato nije mogao unistiti mocne Jugoslovense bunkere itd itd...

Zive u Bajci ali oni to nece da vide.

Istina je da je Nato od prvog dana vec imao 100% suverenost nad nebom tadasnje Jugoslavije i da su se JV avioni ko misevi skrivali u rupama, PVO nije smio ni upaliti radar jer ih je bilo strah ono sto je poletilo je bilo u roku od 5 minuta oboreno. Jbt jedan od glavnih razloga zasto je onaj Stealth oboren je sto se Nato previse opustio i nisu vidjeli ama bas nikakvu prijetnju po svoju vazdusnu dominaciju da su dan za danom koristili iste rute nadljetanja da cak i Srbin moze da skonta gdje su avioni.

I nevjerovatno je koliko sopstvene zrtve koriste za politicke poene sluzbeno poginulo je oko 1200 civila sto je nista s obzirom da tada tehnologija preciznog gadjanja na mete nije bila savrsena. Nato bi morao Srbiju 40 godina da bombarduje Srbiju da bi dostigli broj poginulih u BIH od strane Srba.
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#522 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by VCorp »

Prijatelji iz Beograda su mi rekli da su Slobodana zvali iz NATO -a i rekli mu da će gađati RTV a on je naredio da svi zaposleni moraju ostati unutra. Poslije je to NATO sravnio sa zemljom a Milosevic je to iskoristio kao pravi majstor propagande. I dan - danas da je živ mislim da bi ga roditelji, braća i ostali od nastradalih zadavili golim rukama. A njihovo traženje pobjeda u porazima je već kultno u cijelom svijetu, zato ih šprdaju da umjesto historije uče mitomaniju u školama.
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#523 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by VCorp »

Walther wrote:
Creasy wrote:
Bucko iz mahale wrote:creysi,taj voz je svijesno zrtvovan posto su u srbiji znali unaprijed na dva sata sta ce se bombardovati...gadali su most,a kako se nasao tu voz neka se pitaju oni tamo...Nato nije gadao civilne ciljeve i u tome je sustina...opse je poznato da se znalo unaprijed za bombardovanje rtv u beogradu,pa su opet neki poginuli...a zasto su poginuli,jednostavan odgovor je da ih je neko tamo svijesno zrtvovao

:shock:
NATO nije gađao civilne ciljeve? Mašinovođa izračunao kad će naletiti avioni NATO-a da pređe preko mosta? Djeca u Aleksincu svjesno žrtvovana?

:-) :run:
Da... NATO JESTE gadjao civilne ciljev... Nakon 38.000 letova iznad Srbije, od toga 10484 napadi, poginulo je od "1200 do 5000" ljudi (broj zrtava vlasti u BG prilagode po potrebi). To je cca zrtva svaki drugi let u prosjeku ili manje nego sto su Srbi pobili civilla u jednom gradu istocne Bosne u jednom* danu.
Bravo, to je manje ljudi nego što su Srbi pobili u Srebrenici, samo jednom gradu. Ili to je duplo manje od broja pobijenih Sarajlija. Pa se ti igraj sa kostima mrtvih.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#524 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Walther »

Creasy wrote:Pazi kad sam znao da ćeš spomenuti Istočnu Bosnu... over and out. :roll: :run:
To si trebao znati u momentu kad si zapisao onu glupost... Nadam se da si sad shvatio kako glupo zvuci tvrditi tako nesto... Da su aviona bacali klikere vise bi ljudi poginulo. Inace za zrtve se obrati Milosevicu & SPSu tj. ljudima koji su glasali za iste. Koliko se sjecam to su bili gradjani Srbije? I to vise puta?
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#525 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by VCorp »

đenka 053 wrote:
Hrast wrote:Kakav bolan "istorijski dio Srbije"? Historijsko pravo je jedan od najnepreciznijih terminusa u povijesti geopolitickih konflikata. "Historijsko pravo" bi na Kosovo isto tako mogli da polazu danasnji Turci kao i Italijani (Rimsko Carstvo)...mislim..to je toliko apsurdno.
Apsurdno je samo to sto ti ne mozes prevaliti preko jezika ono sto i sam znas.Sad kao apsurdno je ,cak i Rimljane pominjes,daj molim te!Znas sta Srbima predstavlja Kosovo i odredjenu vezu kroz istoriju!Al vratice se ono gdje treba mnogo prije nego sto mnogi misle...
Znaš šta Kosovska bitka predstavlja na mapi historije svijeta ? Ništa. Nađi jednog ozbiljnog historičara da smije reći da je Obilić postojao i kolji me odmah.
Post Reply