10 godina od NATO udara na Miloševića

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#1 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by bach »

Jučer se navršila deseta godišnjica od NATO udara na Srbiju i Miloševića. Albanci slave:
Kosovo proslavilo desetu obljetnicu NATO–ovih napada na bivšu SR Jugoslaviju
Kosovski predsjednik Fatmir Sejdiu izjavio je da je važnost NATO-ovih napada na srpske ciljeve prije deset godina u tome što su zaustavili zločine Srbije na Kosovu.
komentari (0) |
Srbi tuguju i proklinju:

Gotovo da nema grada u Srbiji koji se tokom 11 nedelja napada bar nekoliko puta nije našao na meti dok je Crna Gora mahom bila pošteđena masivnih udara. NATO snage su najviše dejstvovale iz četiri vazduhoplovne baze u Italiji i brodova na Jadranu. Tokom operacije na SRJ je ispaljeno oko 420.000 projektila. Izručeno je i oko 37.000 „kasetnih bombi“. NATO je koristio i zabranjenu municiju s osiromašenim uranijumom. U više gradova i mesta pogođen je veliki broj stambenih objekata uz veliki broj civilnih žrtava. U dva navrata bombardovane su izbegličke kolone Albanaca na području Kosova. Pogođen je putnički voz u Grdeličkoj klisuri. Veliki broj civila stradao je prilikom bombardovanja mosta kod Varvarina i niške pijace. Na meti su bile zgrade i KBC „Dragiša Mišović“ i RTS. Pogođena je i kineska ambasada u Beogradu. U oružanom sukobu s nemerljivo nadmoćnijim neprijateljem srpska PVO uspela je da obori lovac F16 i američki supermoderni „nevidljivi“ avion F-117 i da zarobi tri neprijateljska vojnika.

Gledam večeras dokumentarac na RTS o događajima iz 1999. Stvar je u tome da su Srbi bili vojnički iferiorni prema NATO snagama. Dojmila me ispovjest pilota VJ. Njihovi komadanati posalali su ih u borbu protiv aviona F16 u rashodovanim MIG 21, na kojima skoro ništa nije radilo, od oružja do radara i radio veze, a regruti od 18 godina služili su kao topovsko meso.


Kako ste vi doživjeli ovaj sukob 1999. Priznajem da mi je tada bilo dragao gledati njihove gradove u ruševinama, njihove zapaljene fabrike i srušene mostove, kada se sjetim šta su oni nama uradili.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#2 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by chuchumbamayumbe »

Zar je NATO rušio gradove, fabrike i mostove!?
Škole, bolnice i slično?!
Ja sam mislio da nije, ili je ipak bila samo kolateralna šteta?
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#3 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by bach »

To su bile samo preventivne mjere da se i na Kosovu ne bi desila po koja Srebrenica, obzirom da su Škorpioni i tamo radili.
User avatar
BHCluster
Posts: 23391
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#4 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by BHCluster »

Taj progam sto si gledao je cist primjer kako Srbija uvecava zlocin pocinjen nad Srbima dok opovrgava i umanjuje zlocine pocinjene od strane Srpije prema drugima.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#5 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by bach »

BHCluster wrote:Taj progam sto si gledao je cist primjer kako Srbija uvecava zlocin pocinjen nad Srbima dok opovrgava i umanjuje zlocine pocinjene od strane Srpije prema drugima.

Film je radila ista ekipa kao i dokumenatrni serijal o Titu, koji se emituje ovih dana. Interesantno priznaju da Srbi na Kosovu vršili zločine, da krivac za intevenciju i tvrdoglavi Milošević.

Nije ovo tema o fimu, tema je intervenciji Nato -a na Kosovu.
User avatar
BHCluster
Posts: 23391
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#6 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by BHCluster »

bach wrote:
BHCluster wrote:Taj progam sto si gledao je cist primjer kako Srbija uvecava zlocin pocinjen nad Srbima dok opovrgava i umanjuje zlocine pocinjene od strane Srpije prema drugima.

Film je radila ista ekipa kao i dokumenatrni serijal o Titu, koji se emituje ovih dana. Interesantno priznaju da Srbi na Kosovu vršili zločine, da krivac za intevenciju i tvrdoglavi Milošević.

Nije ovo tema o fimu, tema je intervenciji Nato -a na Kosovu.
Jos jedan dokaz o cemu ja govorim.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#7 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by chuchumbamayumbe »

bach wrote:To su bile samo preventivne mjere da se i na Kosovu ne bi desila po koja Srebrenica, obzirom da su Škorpioni i tamo radili.
O kakvim preventivnim mjerama pričamo?
User avatar
karanana
Posts: 47237
Joined: 26/02/2004 00:00

#8 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by karanana »

ja mislim da se kosovo odnosno kosovski albanci trebaju dobro zahvaliti i ostati vjecni duznici bosnjacima jer je wc solja poslije bosne vec bila napunjena milosevicevim govnima i samo se cekalo jos jedno slobodanovo govno da wc solja preplavi i da ga pocnu bombardovati. ali nema sumnje da je i albanski lobi u americi ucinio svoje.

inace i ja pratim onaj serijal, sinoc je bila druga epizoda, ja mislim da ima jos i veceras. mislim da je poprilicno realan samo uz blagu nastranost prema srpskoj strani, ali ukupno mislim da je serijal dobar.
User avatar
mark II
Posts: 727
Joined: 12/03/2009 08:23

#9 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by mark II »

Pogledajte na You Tubeu "Let u smrt", genijalci poslali pilota Milenka Pavlovića u neodržavanom MiG-u 29 da presretne eskadrilu NATO aviona, i onda ga trojica delegata sa F 16 razbucaju u hiljadu komada.. Ma oni kad počnu dobijati iza ušiju, kukaju i cmizdre - navikli samo da im se goloruk narod suprotstavlja, a kad je Zapad napokon odlučio da je sve u skladu sa njihovim interesima, nalemaju ih, a oni ne znaju kako da se postave, k'o beba kad se ukaki, pa šalju frajera da presretne cijelu eskadrilu NATO aviona. Smiješno mi kad jedan trbati pilot kaže: "To je kao da su nas poslali protiv vanzemaljaca." :-)
pita
Posts: 583
Joined: 07/01/2008 11:02

#10 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by pita »

karanana wrote:ja mislim da se kosovo odnosno kosovski albanci trebaju dobro zahvaliti i ostati vjecni duznici bosnjacima jer je wc solja poslije bosne vec bila napunjena milosevicevim govnima i samo se cekalo jos jedno slobodanovo govno da wc solja preplavi i da ga pocnu bombardovati. ali nema sumnje da je i albanski lobi u americi ucinio svoje.

inace i ja pratim onaj serijal, sinoc je bila druga epizoda, ja mislim da ima jos i veceras. mislim da je poprilicno realan samo uz blagu nastranost prema srpskoj strani, ali ukupno mislim da je serijal dobar.
Albanci bi bili OK...da su krenuli u rat 91 ali 92 zajdeno sa bih i hr....ali ipak su koristili to..da se dogodi srebrenica i vukovar...i onda su krenuli u rat...i rezultat je vec poznat
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#11 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by in33sa »

Slazem se da je Srbija dobila sto je zasluzila, intimno mi je bilo malo i drago sto i njih neko tuce (kako su oni nas sve prethodne godine) ali brate, oni Albanci...
Licno sam se kao djecak uvjerio kakvi su oni, samo svoji, primjera radi u Pristini na korzu je jedna strana ulica sluzila srpskoj omladini za setnju, druga albanskoj. Albanci nisu mogli ocima gledati nikoga ko govori "srpski" jezik (pod navnodnike jer njima je to sve srpski, taman slovenac dosao pa progovorio svoj) jednako mrze i Srbe i Bosnjake i Gorance i Rome, i nije nikakva tajna da od pamtivjeka forsiraju prizrensku ligu i ideju velike Albanije.

Za moj ukus, suvise primitivan narod. Srbi kao Srbi, sranja su radili po Kosovu, od Rankovica pa prije i poslije njega, ali Albanci... nedaj boze nikome takve komsije, moje misljenje.
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#12 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Hrast »

pita wrote:
karanana wrote:ja mislim da se kosovo odnosno kosovski albanci trebaju dobro zahvaliti i ostati vjecni duznici bosnjacima jer je wc solja poslije bosne vec bila napunjena milosevicevim govnima i samo se cekalo jos jedno slobodanovo govno da wc solja preplavi i da ga pocnu bombardovati. ali nema sumnje da je i albanski lobi u americi ucinio svoje.

inace i ja pratim onaj serijal, sinoc je bila druga epizoda, ja mislim da ima jos i veceras. mislim da je poprilicno realan samo uz blagu nastranost prema srpskoj strani, ali ukupno mislim da je serijal dobar.
Albanci bi bili OK...da su krenuli u rat 91 ali 92 zajdeno sa bih i hr....ali ipak su koristili to..da se dogodi srebrenica i vukovar...i onda su krenuli u rat...i rezultat je vec poznat
Slicno govore i ustase o nama.
Last edited by Hrast on 26/03/2009 13:52, edited 3 times in total.
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#13 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Hrast »

in33sa wrote:Slazem se da je Srbija dobila sto je zasluzila, intimno mi je bilo malo i drago sto i njih neko tuce (kako su oni nas sve prethodne godine) ali brate, oni Albanci...
Licno sam se kao djecak uvjerio kakvi su oni, samo svoji, primjera radi u Pristini na korzu je jedna strana ulica sluzila srpskoj omladini za setnju, druga albanskoj. Albanci nisu mogli ocima gledati nikoga ko govori "srpski" jezik (pod navnodnike jer njima je to sve srpski, taman slovenac dosao pa progovorio svoj) jednako mrze i Srbe i Bosnjake i Gorance i Rome, i nije nikakva tajna da od pamtivjeka forsiraju prizrensku ligu i ideju velike Albanije.

Za moj ukus, suvise primitivan narod. Srbi kao Srbi, sranja su radili po Kosovu, od Rankovica pa prije i poslije njega, ali Albanci... nedaj boze nikome takve komsije, moje misljenje.

Upravo tako. Drazi su mi Srbi (ne cetnici) od Siptara.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#14 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by nokia6170 »

jel znate da su tokom tih dana 1999. godine avioni vojske jugoslavije bez odobrenja nadletili prostor bosne i hercegovine i raketirali americku bazu kod tuzle?

cudi me da niko to ne spominje.
pita
Posts: 583
Joined: 07/01/2008 11:02

#15 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by pita »

Hrast wrote:
pita wrote:
karanana wrote:ja mislim da se kosovo odnosno kosovski albanci trebaju dobro zahvaliti i ostati vjecni duznici bosnjacima jer je wc solja poslije bosne vec bila napunjena milosevicevim govnima i samo se cekalo jos jedno slobodanovo govno da wc solja preplavi i da ga pocnu bombardovati. ali nema sumnje da je i albanski lobi u americi ucinio svoje.

inace i ja pratim onaj serijal, sinoc je bila druga epizoda, ja mislim da ima jos i veceras. mislim da je poprilicno realan samo uz blagu nastranost prema srpskoj strani, ali ukupno mislim da je serijal dobar.
Albanci bi bili OK...da su krenuli u rat 91 ali 92 zajdeno sa bih i hr....ali ipak su koristili to..da se dogodi srebrenica i vukovar...i onda su krenuli u rat...i rezultat je vec poznat
Slicno govore i ustase o nama.
hrvati su aposlutno u pravu....
inace osobno albance ne smatram nekim prijateljima BiH..ali svejedno...vjerujem..da nikada ne bi napravrali srebrenicu...
i kak moze netko..da kaze..vise volim srbe nego albance..
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#16 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by chuchumbamayumbe »

nokia6170 wrote:jel znate da su tokom tih dana 1999. godine avioni vojske jugoslavije bez odobrenja nadletili prostor bosne i hercegovine i raketirali americku bazu kod tuzle?

cudi me da niko to ne spominje.
Imaš li izvor te vijesti, jer ja prvi put čujem za tako nešto?
Možda su mogli pokušati, ali da su raketirali, to prvi put čujem.
User avatar
jazzer
Posts: 7202
Joined: 20/12/2004 14:44

#17 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by jazzer »

10 godina od NATO udara na Miloševića

To su bila vremena.. :D 4 godine nakon agresije na nas, nakon Srebrenice gledati kako neko njima
neko dere guzove...priceless
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#18 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by nokia6170 »

chuchumbamayumbe wrote:
nokia6170 wrote:jel znate da su tokom tih dana 1999. godine avioni vojske jugoslavije bez odobrenja nadletili prostor bosne i hercegovine i raketirali americku bazu kod tuzle?

cudi me da niko to ne spominje.
Imaš li izvor te vijesti, jer ja prvi put čujem za tako nešto?
Možda su mogli pokušati, ali da su raketirali, to prvi put čujem.
Napadi na aerodrome u Tuzli i Tirani

Kako je ratno vazduhoplovstvo Jugoslavije iznenadilo NATO snage na Tuzlanskom i Tiranskom aerodromu i nanelo im ozbiljne gubitke.

O napadima naše avijacije 1999 godine u vreme NATO agresije na aerodrome u Tuzli i Tirani NATO nije izustio ni jednu reč. Krije se to, jer kako bi takva sila priznala da su joj neki srpski piloti očitali lekciju iz taktike i veštine letenja nanevši joj pri tom i značajne gubitke. Posebno poražavajuće po NATO zvuči činjenica da su srpski avioni izvodili takve borbene letove dok su im iznad glava bili silni Avaksi i jata tehnički znatno superiornijih NATO aviona.

Agresija na Jugoslaviju je počela 24. marta 1999 i planirano je da se za 7-10 dana Jugoslovenska Vojska uništi do te mere, da Jugoslavija bude prinuđena na potpisivanje bezuslovne kapitulacije, pa da se NATO snage trijumfalno ušetaju u Beograd. U sklopu tog plana predviđeno je da se Tuzlanski aerodrom uglavnom koristio za sletanja teže oštećenih avioni, koji ne mogu da se domognu svojih matičnih baza. Na tom aerodromu su bili stacionirani i helikopteri spasilačkih ekipa koje bi uletale na našu teritoriju i spašavale pilote eventualno oborenih aviona. Pošto se planovi NATO stratega nikako nisu ostvarivali trebalo je povećati intenzitet bombardovanja. Tada se menja strategija i na Tuzlanski aerodrom 08. aprila doleće 8 borbenih aviona koji su trebali da učestvuju u napadu na specijalne ciljeve u SRJ.

Naši obaveštajci su za to saznali i u komadi ratnog vazduhoplovstva je počelo planiranje napada na aerodrom u Tuzli jer se tamo skoncentrisao veliki broj letelica. Na aerodromu se nalazilo 12 borbenih aviona koje je naša PVO oštetila, 8 lovaca bombardera koji su doleteli pre nekoliko dana i 4 spasilačka helikoptera uz još nekoliko pomoćnih i letelica transportne avijacije.

Na aerodromu Ponikve okupljena je kombinovana eskadrila od 6 Orlova 2 MIG-a 21 i jednog Galeba G4. Zadatak je bio da se u niskom letu dođe do Tuzlanskog aerodroma i uništiti što više NATO aviona. U nedelju 18. aprila u 13:30 naši avioni su iznenada na stajanci napali NATO avione jer je u to vreme „zbog kvara“ (sabotaža naših operativaca) bio isključen radar na aerodromu Tuzla. Iznenađenje je bilo potpuno jer ih ni Avaksi nisu registrovali na vreme pa su naši avioni primećeni tek na 10 Km od Tuzlanskog aerodroma a tada je bilo kasno da NATO avioni uzlete. Četiri NATO aviona u parovima su bila spremna za uzletanje ali su naši pre njihovog poletanja već napali. Bila je to izuzetno rizična akcija i iako je iz naše baze javljeno da su naši avioni primećeni niko od pilota nije želeo da akciju prekine. Po izjavi majora Gavrilovića koji je leteo na jednom od Orlova, on je ispustio bombe na grupu oštećenih NATO aviona koji su se nalazili na pisti skroz desno, i okrenuo letelicu da bi ponovo napao helikoptere. Za njim su krenula još 3 Orla i ispustila teret svako na već odabrane ciljeve, dok su 2 Orla ostala da preciznije gađaju avione koji su se spremali da polete i 8 lovaca koji su pre neki dan stigli u Tuzlu. Dva MIG-a i Galeb su raketama i mitraljezima dovršavali posao.

Cela akcija je zbog više naleta trajala oko 15 minuta i tada je u povratku ka Ponikvama raketom sa zemlje oboren jedan naš Orao u kome je poginuo potpukovnik Mihajlo V. iz Kragujevca. Ostalih osam aviona se vratilo do aerodroma Ponikve s tim što je Major Željko M. iz Novog Sada zbog oštećenja (ispaljenom raketom sa zemlje) uspeo da svoj MIG prizemlji na 10 km od piste aerodroma Ponikve.

Potvrđeni bilans našeg bombardovanja Tuzlanskog aerodroma je 17 uništenih aviona, i 3 spasilačka helikoptera. Dok neki drugi nezvanični izvori koji su imali mogućnost da vide posledice ovog napada navode da je uništen 21 avion i 3 helikoptera, te da su u lančanim eksplozijama uništena i 2 transportna aviona, kao i značajan deo tehnike. Poseban bes NATO-a izazvala pogibija 11 oficira, pilota i poslužioca vazduhoplova. Ali ono što je još značajnije je, da sve do kraja NATO agresije aerodrom u Tuzli više nije korišćen za borbene letove na Jugoslaviju.

Osveta NATO-a

Već istog dana NATO je napravio neviđenu kampanju bombardovanja aerodroma Ponikve kada je u jednom danu na taj aerodrom sručeno preko 80 projektila. Ceo aerodrom se tresao od detonacija, ali „Top Gan momci“ i pored tako masovnog bombardovanja nisu ozbiljnije oštetili vitalne instalacije aerodroma, pa je on bio u funkciji sve do kraja NATO agresije. Bombardovanje aerodroma Ponikve se periodično ponavljalo jer NATO nikako nije moga da locira gde mi to krijemo naše avione, koji malo malo pa uzlete i remete im planove….

Kao osvetu za Tuzlu tri dana uzastopno NATO avijacija je gađala Užice i njegova okolinu pa i sam centar Užica, kada je sa tri projektila pogođena glavna pošta u centru grada. Mnogima je bilo čudno tako žestoko bombardovanje Užica i njegove okoline a posebno je bilo čudno razaranje pošte jer je to jedina posta koja je pogođena, pored one u Prištini, od početka agresije. Bio je to bes i osveta „Milosrdnog Anđela“ za teške gubitke na Tuzlanskom aerodromu.

Napad na aerodrom kraj Tirane

Posebna „drskost“ i hrabrost naših pilota je napad na Aerodrom u Tirani. Na tom aerodromu je bila stacionirana eskadrila od 12 Apača raketnih helikoptera koji su trebali da budu vazdušna podrška za „Atlantsku brigadu“ koja se spremala da preko prevoja Košare i Gorožup zajedno uz sadejstvo sa NATO snagama izvrši proboj i vojnički zauzme Metohiju a kasnije i Kosovo. „Atlantsku brigadu“ je sačinjavalo oko 6.000 Šiptara dobrovoljaca iz inostranstva sa Američkim instruktorima. Oni su sa ostalim terorističkim grupama OVK koje su se povukle u Albaniju trebali da izvrše taj kopneni napad, pošto vazdušna kampanja NATO-a nije dala nikakve rezultate. Tako su ukupne snage koje su napadale na granice Kosmeta činile oko 20.000 boraca zajedno sa stranim pretežno američkim instruktorima i specijalcima.

Da bi olakšali našim borcima odbranu na granicama Kosmeta naši piloti su u više navrat izvodili borbena dejstva na tom prostoru. Prvi od tih napada dogodio se 13 aprila kada je 4 naših aviona napalo pripremni kamp Atlantske brigade koji se nalazio blizu mesta Kamenica na severu Albanije. Tom prilikom je oboren jedan Apač a Atlantskoj brigadi su naneti ozbiljni gubici. Napad naše avijacije na snage koje su napadale granice Kosova i Metohije ponovljen je 05. maja kada su 3 Orla i 2 Galeba u kratkim vremenskim razmacima i više navrata napadali već pomenutu Atlantsku brigadu.

Svakako jedan od najspektakularnih napada naša avijacija izvela je 26 aprila kada je napadnuta NATO baza američkih „Apača“ na aerodromu kraj Tirane. Ta operacija je bila posebno riskantna jer je od aerodroma Ponikve do Tirane trebalo leteti skoro sat vremena (54 minuta) a biti neotkriven od strane radara, NATO avijacije i avaksa. Napad je planiran tako da po 2 Galeba G-4S sinhronizovano polete sa aerodroma Ponikve i Golubovci kod Podgorice i neopaženo se privuku NATO bazi duboko u teritoriju Albanije. Akcija je izvedena tako što su u niskom letu kroz planinske klance prvo doletela 2 G-4S sa aerodroma Golubovci a 20 minuta kasnije stigla su još 2 Galeba G-4S sa aerodroma Ponikve. Rezultati ovog napada su bili više nego impresivni jer je uništeno 5 Apača, a sva 4 Galeba su uspela da se neoštećana vrate u svoje baze (koje najčešće nisu bili aerodromi sa kojih su uzleteli). Puni efekat ovog napada se ogledao i u tome što NATO više do kraj agresije na Jugoslaviju nije koristio Apače.

Izvoditi letove i borbena dejstva u pograničnom pojasu sa Albanijom bilo je gotovo nezamislivo zbog toga što je NATO avijacija danonoćno bombardovala taj sektor i što je na nebu uvek bilo tehnički superiornijih NATO aviona uz obavezno navođenje od strane Avaksa. Ali i pored svega toga naši piloti su izuzetnom hrabrošću i letačkim umećem kao osice zadavali udarce i NATO-u i Atlantskoj brigadi koja je faktički predstavljala NATO kopnene snage. Ta kopnena ofanziva je uz ogromne gubitke pretrpela težak poraz i nikada nije uspela da se probije na KiM. Naši hrabri branioci granice na Košarama i celom pograničnom sektoru sa Albanijom imali su veliku pomoć naših pilota koji su se veoma hrabro suprotstavljali višestruko nadmoćnijem neprijatelju.

U poplavi svakojakog podaništva i udvoričkog ponašanja, kako od strane naših političara tako i od strane dirigovanih medija, ovaj tekst posvećujem našim hrabrim vazduhoplovcima koji su žrtvujući svoje živote (Zoranov juriš na neprijatelja) branili ovu zemlju i ovaj narod. Da ove podaničke gnjide ne bi zatamnile i ovaj deo naše svetle bliske istorije, želim da podsetim na hrabrost i dostojanstvo koje ovaj narod ima.

Zvonimir Trajković
politički analitičar
http://www.trajkovic.co.yu
User avatar
karanana
Posts: 47237
Joined: 26/02/2004 00:00

#19 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by karanana »

Prvi put cujem za ovo. evo vec 2-3 dana pratim PTC i njihove price i hronologije desavanja bitaka za vrijeme toga rata i ni oni ovo nisu spomenuli. ne vjerujem u ovo, znam da su neki migovi oboreni iznad bosne ali to je bilo jer su bjezali od nato avijacije iz srbije.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#20 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by nokia6170 »

karanana wrote:Prvi put cujem za ovo. evo vec 2-3 dana pratim PTC i njihove price i hronologije desavanja bitaka za vrijeme toga rata i ni oni ovo nisu spomenuli. ne vjerujem u ovo, znam da su neki migovi oboreni iznad bosne ali to je bilo jer su bjezali od nato avijacije iz srbije.

i neki nasi izvori su mi potvrdili ovo za tuzlanski aerodrom.

evo i na engleskom:

NATO's Secret Losses

Tuzla Airport, Bosnia

Strike One - April 18, 1999 - Right Hook

"Float Like a Butterfly, Sting Like a Bee:" Right Hook

"Float like a butterfly, sting like a bee" - Casius Clay's a.k.a. Mohammad Ali's famous boxing line describes aptly what happened in the early phases of NATO's war on Serbia. After it became evident that there would be no quick surrender of Serbia, NATO started to change its tactics. On April 8, 1999, eight NATO fighter planes arrived at the Tuzla airport in northeastern Bosnia (see above map), tasked with offensive bombing missions of special targets in Serbia (Tuzla is a predominantly Muslim city which was then as now under control of the central Bosnian Muslim government in Sarajevo). Prior to April 8, the Tuzla airport was primarily intended as the landing destination for NATO bombers hit by AAA fire over Serbia. So as of mid-April, there were 12 damaged NATO fighter planes on the ground there as well as four rescue helicopters, and several transport aircraft.

A strike force consisting of six Eagles J22 (left photo), two MIG 21s, and one Seagull G4 (right) was assembled at the Ponikve airport. At about 1PM on Sunday April 18, they took off from the Ponikve airport ready to pounce on NATO planes at the Tuzla airport, a 25 to 30 minute-flight. They flew low and arrived undetected by the Tuzla radar, which was sabotaged by a local Serb sympathizer. Even the AWAC surveillance plances failed to notice them until they were only 6 miles from Tuzla, too late for the NATO aircraft to take off. The Serb Air Force squadron struck at exactly 1:30PM.

According to Major Gavrilovic, who piloted one of the Eagles, he released his bombs on a group of damaged NATO planes on the ground, then turned around and came back to attack the helicopters, too. He was followed by three more Eagles who unloaded their deadly cargo to select targets. Two remaining Eagles stayed behind to mop up and hit the NATO planes getting ready to take off, as well as the eight fighter jets that had just arrived in Tuzla on April 8. The two MIGs and the Seagull finished off the NATO sitting ducks with missiles and machine gun strafing.

The entire action over Tuzla took about 15 minutes. One of the Eagles was downed on the return flight to base by a ground-to-air missile, killing its pilot, Lt. Col. Mihailo V. from Kragujevac. The other eight Serbian Air Force aircraft returned to the Ponikve airport. A MIG damaged by a ground-to-air missile, flown by Major Zeljko M. from Novi Sad, was forced to an emergency landing some six miles from the Ponikve runways.

Confirmed damage assessment at the Tuzla airport was 17 NATO aircraft and three rescue helicopters destroyed. Some unofficial observers claim that 21 NATO airplanes and three helicopters were destroyed, and that the subsequent ammunition and fuel explosions also took two out two transport aircraft. What reportedly caused special outrage among the NATO "supermen" was the loss of 11 of its officers, pilots and ground air force personnel in this raid alone.

TiM Ed: Yet here was Bill Clinton, brazenly lying through his teeth at the end of the war, telling the American public that the U.S. and NATO had suffered no combat casualties during the 78-day war. Par for the course from the President who had already been impeached by the House of Representatives for lying, only to be rescued from disgraceful White House eviction from power by his pals in the Senate.

But the hapless NATO leaders took out their rage on Serb civilians. For three days in a row, NATO aviation targeted Uzice and its vicinity, including the city center (a shopping area and the post office that are of no military or strategic value). They also dropped over 80 bombs and missiles on the Ponikve airport. But none of the airport's vital systems or aircraft were damaged. Ponikve continued to function normally till the end of the war.

The most important strategic victory for Serbia that the April 18 Tuzla raid represented was that the Bosnian airport was never again used by NATO during the bombing campaign against Serbia.

TiM Ed: Too close for comfort, we suppose. Much easier to beat up on civilians working at post offices, shopping centers, hospitals or schools - some of NATO's favorite targets, or drop cluster bombs in city centers, such as in Nis in May of 1999 (see "Tour of Serbia, Stage II," Sep 1999).
Last edited by nokia6170 on 26/03/2009 14:33, edited 2 times in total.
User avatar
mark II
Posts: 727
Joined: 12/03/2009 08:23

#21 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by mark II »

nokia6170 wrote:jel znate da su tokom tih dana 1999. godine avioni vojske jugoslavije bez odobrenja nadletili prostor bosne i hercegovine i raketirali americku bazu kod tuzle?

cudi me da niko to ne spominje.

To je mit. Nikad se nije desilo, jer i da su uspjeli nekako doletjeti do Tuzle, sigurno se ne bi uspjeli vratiti - postoji cijeli sistem osiguravanja zračnog prostora iznad kojeg se vode borbe (avaksi, lovci koji pokrivaju vazdušni prostor, itd.). Primjećeni bi bili odmah po polijetanju, pa čak i da su uspjeli doletjeti do neke američke baze, poslije toga nema povratka i bježanije. Druga stvar, ja u Tuzli iza toga nisam vidio nikakve gubitke niti štetu, a prolazio sam neposredno iza okončanja bombardovanja kroz Tuzlu, i baš svraćao do baze Orao. Propaganda i šuplje priče o slavnome junaštvu odabranih blabla...
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#22 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by Mahalac »

Bilo kako bilo bila su to dobra stara vremena :D i dokaz da se samo silom moze razgovarati sa pomahnitalom Milosevicevom srbijom...a ni danas se nije daleko odmaklo :(
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#23 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by simpozijum delirijum »

lijepa bajka o "junackim" napadima srbijanskih pilota na NATO baze , samo ? :roll:
to je samo bajka , nikakav napad na Tuzlanski aerodrom se nije desio, znam raju iz Tuzle i nisu nista ni vidjeli ni culi ( a takav napad sa silnim explozijama bi se cuo na daleko)
nesto su dva srbijanska Mig-29 pokusala pa su raznijeti od dva F-15 u roku par minuta negdje kod Tuzle
(ima izjava jednoga od USAF pilota na youtube )
NATO-vci su ih 1999 razbucali ko' dete zvecku i to je to !
zao mi je poginulih civila i to sto vise ne mogu klopati "plazma" keks i eurokrem zbog silnoga zagadjenja koje je bombardovanje izazvalo ( pogotovo napadi na rafinerije u Novom Sadu i Pancevu ) posljedice toga zagadjenja ce se osjecati jos dugo ( bila je jedna emisija davno jos na "discovery" kanalu o tome i jezivo je koliko su se otrovni oblaci iz zapaljenih hemijskih postrojenja rasirili sve do centra Rumunije !)
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#24 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by chuchumbamayumbe »

Imao sam priliku da često posjećujem u Eagle Base u tim godinama, nikada se takav napad nije desio, a pogotovu ne nešto kao gore opisano.
Presmiješno.
pita
Posts: 583
Joined: 07/01/2008 11:02

#25 Re: 10 godina od NATO udara na Miloševića

Post by pita »

nokia6170 wrote:
chuchumbamayumbe wrote:
nokia6170 wrote:jel znate da su tokom tih dana 1999. godine avioni vojske jugoslavije bez odobrenja nadletili prostor bosne i hercegovine i raketirali americku bazu kod tuzle?

cudi me da niko to ne spominje.
Imaš li izvor te vijesti, jer ja prvi put čujem za tako nešto?
Možda su mogli pokušati, ali da su raketirali, to prvi put čujem.
Napadi na aerodrome u Tuzli i Tirani

Kako je ratno vazduhoplovstvo Jugoslavije iznenadilo NATO snage na Tuzlanskom i Tiranskom aerodromu i nanelo im ozbiljne gubitke.

O napadima naše avijacije 1999 godine u vreme NATO agresije na aerodrome u Tuzli i Tirani NATO nije izustio ni jednu reč. Krije se to, jer kako bi takva sila priznala da su joj neki srpski piloti očitali lekciju iz taktike i veštine letenja nanevši joj pri tom i značajne gubitke. Posebno poražavajuće po NATO zvuči činjenica da su srpski avioni izvodili takve borbene letove dok su im iznad glava bili silni Avaksi i jata tehnički znatno superiornijih NATO aviona.

Agresija na Jugoslaviju je počela 24. marta 1999 i planirano je da se za 7-10 dana Jugoslovenska Vojska uništi do te mere, da Jugoslavija bude prinuđena na potpisivanje bezuslovne kapitulacije, pa da se NATO snage trijumfalno ušetaju u Beograd. U sklopu tog plana predviđeno je da se Tuzlanski aerodrom uglavnom koristio za sletanja teže oštećenih avioni, koji ne mogu da se domognu svojih matičnih baza. Na tom aerodromu su bili stacionirani i helikopteri spasilačkih ekipa koje bi uletale na našu teritoriju i spašavale pilote eventualno oborenih aviona. Pošto se planovi NATO stratega nikako nisu ostvarivali trebalo je povećati intenzitet bombardovanja. Tada se menja strategija i na Tuzlanski aerodrom 08. aprila doleće 8 borbenih aviona koji su trebali da učestvuju u napadu na specijalne ciljeve u SRJ.

Naši obaveštajci su za to saznali i u komadi ratnog vazduhoplovstva je počelo planiranje napada na aerodrom u Tuzli jer se tamo skoncentrisao veliki broj letelica. Na aerodromu se nalazilo 12 borbenih aviona koje je naša PVO oštetila, 8 lovaca bombardera koji su doleteli pre nekoliko dana i 4 spasilačka helikoptera uz još nekoliko pomoćnih i letelica transportne avijacije.

Na aerodromu Ponikve okupljena je kombinovana eskadrila od 6 Orlova 2 MIG-a 21 i jednog Galeba G4. Zadatak je bio da se u niskom letu dođe do Tuzlanskog aerodroma i uništiti što više NATO aviona. U nedelju 18. aprila u 13:30 naši avioni su iznenada na stajanci napali NATO avione jer je u to vreme „zbog kvara“ (sabotaža naših operativaca) bio isključen radar na aerodromu Tuzla. Iznenađenje je bilo potpuno jer ih ni Avaksi nisu registrovali na vreme pa su naši avioni primećeni tek na 10 Km od Tuzlanskog aerodroma a tada je bilo kasno da NATO avioni uzlete. Četiri NATO aviona u parovima su bila spremna za uzletanje ali su naši pre njihovog poletanja već napali. Bila je to izuzetno rizična akcija i iako je iz naše baze javljeno da su naši avioni primećeni niko od pilota nije želeo da akciju prekine. Po izjavi majora Gavrilovića koji je leteo na jednom od Orlova, on je ispustio bombe na grupu oštećenih NATO aviona koji su se nalazili na pisti skroz desno, i okrenuo letelicu da bi ponovo napao helikoptere. Za njim su krenula još 3 Orla i ispustila teret svako na već odabrane ciljeve, dok su 2 Orla ostala da preciznije gađaju avione koji su se spremali da polete i 8 lovaca koji su pre neki dan stigli u Tuzlu. Dva MIG-a i Galeb su raketama i mitraljezima dovršavali posao.

Cela akcija je zbog više naleta trajala oko 15 minuta i tada je u povratku ka Ponikvama raketom sa zemlje oboren jedan naš Orao u kome je poginuo potpukovnik Mihajlo V. iz Kragujevca. Ostalih osam aviona se vratilo do aerodroma Ponikve s tim što je Major Željko M. iz Novog Sada zbog oštećenja (ispaljenom raketom sa zemlje) uspeo da svoj MIG prizemlji na 10 km od piste aerodroma Ponikve.

Potvrđeni bilans našeg bombardovanja Tuzlanskog aerodroma je 17 uništenih aviona, i 3 spasilačka helikoptera. Dok neki drugi nezvanični izvori koji su imali mogućnost da vide posledice ovog napada navode da je uništen 21 avion i 3 helikoptera, te da su u lančanim eksplozijama uništena i 2 transportna aviona, kao i značajan deo tehnike. Poseban bes NATO-a izazvala pogibija 11 oficira, pilota i poslužioca vazduhoplova. Ali ono što je još značajnije je, da sve do kraja NATO agresije aerodrom u Tuzli više nije korišćen za borbene letove na Jugoslaviju.

Osveta NATO-a

Već istog dana NATO je napravio neviđenu kampanju bombardovanja aerodroma Ponikve kada je u jednom danu na taj aerodrom sručeno preko 80 projektila. Ceo aerodrom se tresao od detonacija, ali „Top Gan momci“ i pored tako masovnog bombardovanja nisu ozbiljnije oštetili vitalne instalacije aerodroma, pa je on bio u funkciji sve do kraja NATO agresije. Bombardovanje aerodroma Ponikve se periodično ponavljalo jer NATO nikako nije moga da locira gde mi to krijemo naše avione, koji malo malo pa uzlete i remete im planove….

Kao osvetu za Tuzlu tri dana uzastopno NATO avijacija je gađala Užice i njegova okolinu pa i sam centar Užica, kada je sa tri projektila pogođena glavna pošta u centru grada. Mnogima je bilo čudno tako žestoko bombardovanje Užica i njegove okoline a posebno je bilo čudno razaranje pošte jer je to jedina posta koja je pogođena, pored one u Prištini, od početka agresije. Bio je to bes i osveta „Milosrdnog Anđela“ za teške gubitke na Tuzlanskom aerodromu.

Napad na aerodrom kraj Tirane

Posebna „drskost“ i hrabrost naših pilota je napad na Aerodrom u Tirani. Na tom aerodromu je bila stacionirana eskadrila od 12 Apača raketnih helikoptera koji su trebali da budu vazdušna podrška za „Atlantsku brigadu“ koja se spremala da preko prevoja Košare i Gorožup zajedno uz sadejstvo sa NATO snagama izvrši proboj i vojnički zauzme Metohiju a kasnije i Kosovo. „Atlantsku brigadu“ je sačinjavalo oko 6.000 Šiptara dobrovoljaca iz inostranstva sa Američkim instruktorima. Oni su sa ostalim terorističkim grupama OVK koje su se povukle u Albaniju trebali da izvrše taj kopneni napad, pošto vazdušna kampanja NATO-a nije dala nikakve rezultate. Tako su ukupne snage koje su napadale na granice Kosmeta činile oko 20.000 boraca zajedno sa stranim pretežno američkim instruktorima i specijalcima.

Da bi olakšali našim borcima odbranu na granicama Kosmeta naši piloti su u više navrat izvodili borbena dejstva na tom prostoru. Prvi od tih napada dogodio se 13 aprila kada je 4 naših aviona napalo pripremni kamp Atlantske brigade koji se nalazio blizu mesta Kamenica na severu Albanije. Tom prilikom je oboren jedan Apač a Atlantskoj brigadi su naneti ozbiljni gubici. Napad naše avijacije na snage koje su napadale granice Kosova i Metohije ponovljen je 05. maja kada su 3 Orla i 2 Galeba u kratkim vremenskim razmacima i više navrata napadali već pomenutu Atlantsku brigadu.

Svakako jedan od najspektakularnih napada naša avijacija izvela je 26 aprila kada je napadnuta NATO baza američkih „Apača“ na aerodromu kraj Tirane. Ta operacija je bila posebno riskantna jer je od aerodroma Ponikve do Tirane trebalo leteti skoro sat vremena (54 minuta) a biti neotkriven od strane radara, NATO avijacije i avaksa. Napad je planiran tako da po 2 Galeba G-4S sinhronizovano polete sa aerodroma Ponikve i Golubovci kod Podgorice i neopaženo se privuku NATO bazi duboko u teritoriju Albanije. Akcija je izvedena tako što su u niskom letu kroz planinske klance prvo doletela 2 G-4S sa aerodroma Golubovci a 20 minuta kasnije stigla su još 2 Galeba G-4S sa aerodroma Ponikve. Rezultati ovog napada su bili više nego impresivni jer je uništeno 5 Apača, a sva 4 Galeba su uspela da se neoštećana vrate u svoje baze (koje najčešće nisu bili aerodromi sa kojih su uzleteli). Puni efekat ovog napada se ogledao i u tome što NATO više do kraj agresije na Jugoslaviju nije koristio Apače.

Izvoditi letove i borbena dejstva u pograničnom pojasu sa Albanijom bilo je gotovo nezamislivo zbog toga što je NATO avijacija danonoćno bombardovala taj sektor i što je na nebu uvek bilo tehnički superiornijih NATO aviona uz obavezno navođenje od strane Avaksa. Ali i pored svega toga naši piloti su izuzetnom hrabrošću i letačkim umećem kao osice zadavali udarce i NATO-u i Atlantskoj brigadi koja je faktički predstavljala NATO kopnene snage. Ta kopnena ofanziva je uz ogromne gubitke pretrpela težak poraz i nikada nije uspela da se probije na KiM. Naši hrabri branioci granice na Košarama i celom pograničnom sektoru sa Albanijom imali su veliku pomoć naših pilota koji su se veoma hrabro suprotstavljali višestruko nadmoćnijem neprijatelju.

U poplavi svakojakog podaništva i udvoričkog ponašanja, kako od strane naših političara tako i od strane dirigovanih medija, ovaj tekst posvećujem našim hrabrim vazduhoplovcima koji su žrtvujući svoje živote (Zoranov juriš na neprijatelja) branili ovu zemlju i ovaj narod. Da ove podaničke gnjide ne bi zatamnile i ovaj deo naše svetle bliske istorije, želim da podsetim na hrabrost i dostojanstvo koje ovaj narod ima.

Zvonimir Trajković
politički analitičar
http://www.trajkovic.co.yu
lijepo je pricati bajke i snove....tipicno srpsko :D
Post Reply