10 godina od koncerta U2-a!

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
floki
Posts: 246
Joined: 26/06/2007 13:19

#26

Post by floki »

kao novi wrote:ne zelim da budem zajedljiv, ali nije li pateticno prisjecati se jednog humanitarnog koncerta koji je eto u posljednjih 10 godina jedini veliki event koji se desio u mojoj i vasoj balkanskoj kasabi?! kazete ni jedan koncert vise nije bio tako dobar, a koji ste to gledali ovdje?!!! cijela prica oku u2 je prepateticna i jednostavno ne mogu da vjerujem da neko stavlja post sa ovom temom na forum...
Nije mi jasno zašto se stidiš .... ili :?

A koncert Jamiroquai-a ili te baš sjećanje na služi. Naravno da nijedan koncert kasnije nije bio dobar, jer nije imao onaj šmek freedom-a kao onaj što je U2 napravio i organizovao u pravo vrijeme kad nam je tako nešto bilo neophodno jer smo bili isuviše napaćena nacija.

I naravno da sam bila na koncertu :D , odlično sam se provela i uživala .
Ne mogu da vjerujem da je proslo 10g ala se ostarilo :-)
rashomon
Posts: 1107
Joined: 15/01/2003 00:00
Location: "Bolestan; gostima pozdrav s poštovanjem!"

#27

Post by rashomon »

Mixed up, messed up feelings...
ali prebolio sam to...
prošla je još davno ta duuuuuuga i bolna i, nadasve, patetična faza u životu...


Meni je drago bilo, npr. što je Howie B došao s njima u paketu i održao par nastupa u gradu, između ostalog i prijelaz između Siktera i U2...Tad sam zaista počeo žmarit' elektroniku...


Inače, The Young Gods 1996, u februaru, u BKC-u i sa tada preskupom kartom od 15 KM, meni najdraži koncert ovdje, mada mi je malo glupo o tome pričati više...Samo se zamislim nad prolaznošću vremena i tako tim stvarima.

Ček sad, pogledao clipove po prvi put, dobar je ovaj talas nostalgije

http://www.youtube.com/watch?v=ejR9VuL3WPg
http://www.youtube.com/watch?v=vdhHMXTG ... ed&search=
http://www.youtube.com/watch?v=30H0mr_y ... ed&search=

http://www.youtube.com/watch?v=z9js1eGZ ... ed&search=
Image
Last edited by rashomon on 24/09/2007 11:59, edited 2 times in total.
be highirly
Posts: 469
Joined: 02/09/2007 10:37

#28

Post by be highirly »

pa kad prije proleti decenija :-) uh

kakvo je to ludilo bilo i ona atmosfera u gradu je neponovljiva ...

najbolji dio koncerta mi je ostao u sjecanju kada bono pjeva "Miss Sarajevo" a jaran se dere 'a sad extaza veceri ,bajagu vjesaju na luk' :-) :lol: :lol: :lol:

pored nas bile neke cure iz pule , upisale se od smjeha :D
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#29

Post by shin »

Nek neko nabaci live koncerta.
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#30

Post by van Basten »

pa zar je već prošlo toliko? :(
nije ni čudo onda što me djeca po ulici već redovno oslovljavaju sa "čiko" :lol:
A to je fakat bio koncert... na stranu humanitarni karakter, ubjedljivo najjeftinija karta na cijeloj turneji itd... te noći smo imali puni spektakl... isti kao što su imali Beč, Dublin... ili bilo koji drugi grad u sklopu POP-Mart, i te noći sam osjećao da je Sarajevo dio Evrope kada je muzika u pitanju. Tad i nikad više do sada... bez ikakve patetike
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#31

Post by Neelix »

shin wrote:Nek neko nabaci live koncerta.
koliko ja znam nije se snimalo, drzavna televizija je imala dozvolu da snimi nekoliko pjesama i to je to.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#32

Post by shin »

Ima snimak 100%, sjecam s dobro da su kamere bile aktivne citav koncert.
User avatar
furija Strašna
Posts: 193
Joined: 20/09/2007 23:28

#33

Post by furija Strašna »

Jes, ima nešto i na youtube-u...

Ja nisam išla na ovo, ne mogu se sjetiti razloga. :?
I pravo mi je žao zbog toga iako nisam neki fan osim par pjesama...
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#34

Post by obuca »

bilo je super. neponovljivo. :)
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#35

Post by chuchumbamayumbe »

zach wrote:
Neelix wrote:
shin wrote:Nek neko nabaci live koncerta.
koliko ja znam nije se snimalo, drzavna televizija je imala dozvolu da snimi nekoliko pjesama i to je to.
imam ja audio snimak, ukoliko neko hoce mogu veceras nabacit...
Ja imam na audio kaseti, snimao Jugo sa EFM-a, jeste da je snimak mono i odron ali je vrijedan, bar za mene.
Ima da se skine i u digitali, bilo je linkova...
Homer_Simpson
Posts: 206
Joined: 03/07/2007 10:15

#36

Post by Homer_Simpson »

zach wrote:
Neelix wrote:
shin wrote:Nek neko nabaci live koncerta.
koliko ja znam nije se snimalo, drzavna televizija je imala dozvolu da snimi nekoliko pjesama i to je to.
imam ja audio snimak, ukoliko neko hoce mogu veceras nabacit...
aj nabaci
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#37

Post by The_Fluid »

cini mi se da je neko vec stavljao i video snimak
_sa_
Posts: 1048
Joined: 11/02/2007 14:57

#38

Post by _sa_ »

nema video, samo audio... :(
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#39

Post by amrino »

Stara sam.... :(

Joj- nije ono bio koncert- ono je bilo NESTO.
Zmarci i trnci me pokose kad se sjetim...
Nikad necu zaboravit scenu...pored mene stoji covjek od nekih 40- tak godina, pjeva i place ko godina...
Uh- bilo je EXTRA
(ja poslije spavala u podrumu razrusene Zetre- pravi sam klosar bila :D )
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#40

Post by uvjek dobar gost »

... skoro sam se i ja sjetio toga.... i jeste zaista tuga što poslije toga dominiraju neki drugi događaji a još nas je svega par grupa posjetilo...
no brzo prođe tih deset godina.... prebrzo.. a na taj dan sam dau uslov za drugu godinu fakulteta... i onaj osjećaj tog cjelog dana je ostao zauvjek u meni...
Moj umete.....
ramudavala
Posts: 77
Joined: 16/02/2007 12:20

#41

Post by ramudavala »

ubijedljivo nesto najbolje sto se desilo ovoj zemlji..znas da je to kraj rata i mislis eto pocelo je...ma necemo zivjet ko nekad zovjet cemo i bolje...hebiga
bio u krugu, na sutki protesta izgubio gumicu :) a par dana prije kupio "kasetu" ,zadnji album da ko naucim tih par novih pjesmica... volim ga jer... tad tad sam bio "mlad"...hehehe
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#42

Post by uvjek dobar gost »

ramudavala wrote:ubijedljivo nesto najbolje sto se desilo ovoj zemlji..znas da je to kraj rata i mislis eto pocelo je...ma necemo zivjet ko nekad zovjet cemo i bolje...hebiga
bio u krugu, na sutki protesta izgubio gumicu :) a par dana prije kupio "kasetu" ,zadnji album da ko naucim tih par novih pjesmica... volim ga jer... tad tad sam bio "mlad"...hehehe
Ona energija neka u zraku... da ponovim još jednom Sikteru hvala na himni koju su tada odsvirali... taj osjećaj u meni.. evo sad se naježih...

Te godine taj nastup je proglašen za najbolji živi nastup u nominaciji MTV
Poslije toga znamo kakve manifestacije su okupljale ljude..

Moj umete...
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#43

Post by chuchumbamayumbe »

uvjek dobar gost wrote:
ramudavala wrote:ubijedljivo nesto najbolje sto se desilo ovoj zemlji..znas da je to kraj rata i mislis eto pocelo je...ma necemo zivjet ko nekad zovjet cemo i bolje...hebiga
bio u krugu, na sutki protesta izgubio gumicu :) a par dana prije kupio "kasetu" ,zadnji album da ko naucim tih par novih pjesmica... volim ga jer... tad tad sam bio "mlad"...hehehe
Ona energija neka u zraku... da ponovim još jednom Sikteru hvala na himni koju su tada odsvirali... taj osjećaj u meni.. evo sad se naježih...

Te godine taj nastup je proglašen za najbolji živi nastup u nominaciji MTV
Poslije toga znamo kakve manifestacije su okupljale ljude..

Moj umete...
A vidi nas sad...kite prave. :roll:
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#44

Post by vedderedi »

Nedavno je objavljen DVD sa POP mart turneje, ali sa koncerta u Meksiko Cityju. U ovoj recenziji se spominje i "historijski" koncert u Sarajevu. 8-)
‘Pop’ and Circumstance: U2’s PopMart on DVD*

By Tracey Hackett, Contributing Editor
2007.09

Long considered a master of live performance, U2 might also now be called a master of ‘pop’ and circumstance with last week’s re-release on DVD of its 1997 PopMart Live from Mexico City concert video.

The audio-visual feast of the limited edition DVD production begins with its packaging. The cover features the same familiar kickboxing Bono in front of a McDonald’s-esque golden arch on an iridescent background as the VHS format released in 1998. But the two-disc set also includes an extensive sleeve note, featuring colorful, kitschy photos and graphics that bring continuity to the PopMart theme, the reprint of an article by Danny Eccleston for MOJO Magazine – and best of all, a (not quite larger than life) pop-up band member.

In describing the PopMart stage production, Eccleston writes, “The presentation satirized global consumer culture as much as it wondered at it.” The same philosophy could be applied to the packaging of the DVD set itself.

As for the Mexico City show it documents — filmed on Dec. 3, 1997, at the Foro Sol Autodromo — the band’s performance is proof that the message and entertainment value of its music transcend cultural, political and linguistic borders. Although U2’s presentation of “Mofo,” “Last Night on Earth,” “Wake up Dead Man” and other songs from the Pop album can be described as nothing short of monumental — thanks to stage props like a giant olive on a 100 ft. cocktail stick and 170 ft. Technicolor video images of pop culture artworks by Warhol, Lichtenstein, Haring and others — the band’s true power is perhaps best reflected in the performances of its more classic songs, such as “Pride (In the Name of Love)” and “Desire.”

The audience interaction is so strong during this portion of the concert, in fact, that at one point, a smiling Bono acquiesces his own voice to the hum of 10,000 others whose collective singing is louder than his own. The God’s-eye-view of the event, of watching the entire audience give expression to the show’s energy, is breathtakingly memorable.

Live performances of some U2 classics — like “Where the Streets Have No Name” and “Bullet the Blue Sky” — often take on a quality of enduring timelessness, and the Mexico City show doesn’t disappoint in its presentation of those songs. The concert’s single greatest achievement, however, might perhaps be the seamlessness with which material from the Pop album is sewn together with those classics. Songs still popular from the band’s earlier Zoo TV tour and Achtung Baby album serve as the transitional thread that binds it all together.

Songs like “Lemon,” “Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me,” and “Mysterious Ways” could create a difficult juxtaposition with such standards as “I Still Haven’t Found What I’m Looking For” and “With or Without You,” but all of the gilded glamour and techno-flash that was the PopMart tour somehow create a successful all-inclusiveness that is captured on the Mexico City DVD.




Of course, it could be argued that the PopMart tour was all about difficult juxtapositions anyway. The stage design — which provides continuity to the Pop album design — seemed created specifically for the purpose of allowing armchair critics to accuse the band of selling out to high-profit consumer culture, yet lurking underneath the surface glitter and glam were songs with deeper, darker lyrics than U2 had ever before (or since) released, such as the haunting opening to “Wake up Dead Man,” as a man who feels alone in the world pleads with Jesus for answers that seem to never come.

The song from Pop that perhaps best captures the recording’s seemingly incompatible contrast is “Playboy Mansion,” but it is disappointingly absent from the Mexico City set list.

Almost making up for that absence, however, is a spine-tingling solo performance by the Edge of “Sunday Bloody Sunday.” Eccleston writes in the DVD liner notes that the presentation is “exquisite” because it is “suddenly stripped of troublesome, ambiguous machismo.” What he fails to mention is that the Edge, in his understated introduction of the song, notes that it was among the numbers the band had recently performed at its historic concert in post-war-torn Sarajevo.

Among the many extras on the limited edition DVD set is a documentary about the Sarajevo show, as well as documentaries about the technology behind the tour and about the 40 ft. self-propelled mirrored lemon that transported the band to the B stage for its encore performance. Bonus live footage from Rotterdam and Edmonton is included, and there are bonus videos of “Staring at the Sun (Miami Version)” and “Last Night on Earth (First Night in Hell).”

“Our job is to blow our own minds, as well as everyone else’s,” Bono says in the liner notes.

The limited edition DVD is certainly capable of doing that — just by the sheer volume of video it contains. It was probably more difficult for U2 to figure out how to make it seem cool to drive a lemon.

http://www.interference.com/stories/id180218.html
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#45

Post by and »

nesto najbolje sto se desilo u sarajevu.neponovljivo,veliki prijatelj bih,koji nas je cijeli rat podrzavao,spominjao na svakom koncertu bio je sa nama.
puno je to znacilo
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#46

Post by mamica papucarka »

10 godinaaaaaaaaa :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

a sjecam se nekad poslije koncerta na Obali, na onim stepenicama sjedi Bono i Sacirbegovic :D
ja se pravo prepala da ne prehladi mokracni mjehur :D Pa da mu ko usadte da ponudi stolicu... :D
valajbeg
Posts: 260
Joined: 02/06/2002 00:00
Contact:

#47

Post by valajbeg »

Minuta sutnje za Pavaraotija...
http://www.youtube.com/watch?v=Pod97JUOMoM
bio je i on "INDIREKTNO" :)
Pusur
Posts: 280
Joined: 25/04/2005 15:43

#48

Post by Pusur »

Bilo je stvarno super, mislim puno vise od jednog obicnog koncerta, mi smo taman zavrsavali srednju i kontali sad zivot pocinje, rat stao, doso nam U2, oni ce nas povesti u bolje sutra i sve ce biti super, teci ce med i mlijeko.....
Ali sto neko rece vidi nas danas prave kitice, gore nego u ratu s izuzetkom da ljudi ne ginu ali sa velikim minusom ljudi koji su upravo poginuli u tom ratu, ministri koji su nam obecavali med i mlijeko se voze u automa koja obican gradanin ne moze zaraditi ni za 10 godina konstantnog rada samo za taj glupi auto. Premijer drzave govori da je ovo super vrijeme za "snalazljive" obrazlazuci kako je dobio kucu koja vrijedi pola miliona za 900km?!
I tako sve u nedogled, super sjecanje na koncert ali osjecaja s pocetka posta nema ni na mapi, nema ni gotive ni zivota, samo sojecaj da nas je neko posteno popisao po glavi i sad mi tako stojimo bez ideje kuda dalje.
User avatar
since1921
Posts: 431
Joined: 02/09/2007 21:21
Location: Navijati za Sarajevo stvar je geografije a za ZELJU stvar filozofije

#49

Post by since1921 »

hvala bonu i ekipi sto su mi poklonili jednu od najljepsih veceri u ovom gradu lijepo je bilo tih prvih poslijeratnih godina raja zeljna svega pozitiva se svugdje osjecala mislili smo da je to tek pocetak zivota grada nazalost 10 god poslije nista nije pravazislo ovaj dogadjaj ostao je no.1
User avatar
trinaesti
Posts: 1106
Joined: 30/01/2005 20:26

#50 Re: 10 godina od koncerta U2-a!

Post by trinaesti »

danas je 11. godina od koncerta U2-a!
Post Reply