10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#276 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by tranquil »

Savjest je, bez obzira na to bilo Boga ili ne, dio čovjeka. Isto tako je u našim genima i altruizam, koji čini da ljudi rade akcije koje nazivamo "moralnim" i izbjegavaju akcije koje nazivamo "nemoralnim".

O porijeklu savjesti i altruizma u čovjeku već je rečeno u novije vrijeme od strane naučnika, ali ljudi su i dalje slobodni da fantaziraju da izvor dobra nije u njima, nego u nekoj višoj sili. To nije toliko štetno razmišljanje, samo je nepravedno prema ljudima, kojima se oduzima mogućnost da su sami kreirali dobro, i izvor dobra se stavlja u neko vanjsko natprirodno biće, dok zlo u ljudima (koje je takođe često ugrađeno, a nekad stečeno) po tom svjetonazoru nema vanjskog izvora, nego ljudi moraju za njega odgovarati kao njegovi kreatori.

U svakom slučaju, da savjest i ljudski altruizam uvijek funkcionišu, ne bi bilo potrebe niti da država donosi zakone, niti da ljudi izmišljaju viši autoritet da bi sproveli zakone. Zakoni su tu, i trebaju nam, i "10 zapovijedi" je samo jedan od njih, nije čak ni prvi, i svakako nije najbolji. Čitava fama oko "10 zapovijedi" je stvar marketinga, kao da se niko drugi nije sjetio da zabrani ubistvo i krađu.

U stvarnosti, kažnjavanja ubistva su se sjetile i druge civilizacije, ali niko drugi se nije sjetio da kažnjava ljude smrću ako rade sedmi dan, u čemu, između ostalog, i leži problem sa "10 zapovijedi".
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#277 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by šarf »

Tranquil,
bez Boga ne bi bilo niti savjesti.Savjest i sve druge moralne vrsnoće nisu nastale same od sebe.Ovdje ću se malo udaljiti od teme da to pojasnim.
Onima koji zastupaju evoluciju nije ni malo jasno ,jer se ne uklapa u priču o evoluciji čovjeka,postojanje savjesti i svega drugog što je prema toj teoriji nepotrebno.Savjest,moral,vjera,altruizam....su balast za evoluciju.Zato ne možemo pričati o savjesti ako ne uključimo Boga.Neodvojivi su.

Sama mogućnost da mi ljudi pričamo o evoluciji,Bogu,moralu,altruizmu je enigma za naučnike koji su prigrlili evoluciju.
Čovjek koji postavlja zakone,bez obzira kakvi su,oponaša Stvoritelja jer želi red,sklad.Čovjek kao zakonodavac je stran evoluciji.
Onaj ko je pisao evoluciju posmatrao je životinje a ne čovjeka.Sve što je vezano za čovjeka dokazuje Boga. Tako i savjest,i zakon.I altruizam.
Kod Boga sve počinje.Odatle porijeklo savjesti,zakona,altruizma,morala...

Koji je bolji od " 10 zapovijedi" i zbog čega je bolji?

Zašto je u sedmom neradnom danu problem?
Izraelci su u Egiptu bili robovi,radili su sedam dana u tjednu.Nisu bolje prolazili ni oni koji nisu bili robovi .Osim elite .U svim društvima.
Pravo na slobodan dan u tjednu je ostvaren u naše vrijeme.Koji zakon prije i poslije 10 zapovijedi je doticao ovu oblast?

2.Mojsijeva 20 :8-10-Sjećaj se dana počinka* i neka ti je svet.+ 9 Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao.+ 10 A sedmoga je dana dan počinka posvećen Jehovi, Bogu tvojemu.+ Nemoj raditi nikakva posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni rob tvoj, ni robinja tvoja, ni stoka tvoja, ni došljak koji s tobom živi u gradu tvojemu.
Zapazi čak niti rob nije smio taj dan raditi.
I bilo je kažnjivo smrću.Zašto?
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#278 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by tranquil »

šarf,

Za evoluciju i altruizam si potpuno u krivu, mogu shvatiti da to nije tvoje područje, ali ne znam čemu toliko samouvjerene tvrdnje koje su u potpunosti netačne. Ta tema nije nikakva enigma, i na tu temu je istraženo i napisano mnogo toga. Za solidan početak preporučujem poglavlje "Dobro momci završavaju prvi" čuvenog "Sebicnog gena" iz sedamdesetih, i dalje jedne od najuticajnijih knjiga na temu evolucije u zadnjih sto godina, a vjerujem da se upravo to poglavlje može pronaći kao zaseban članak. Ja nemam namjeru pojašnjavati ono što su već objasnili ljudi puno bolji u tom polju, pa ne bih dalje na tu temu.

Savjest i Bog ne samo da su odvojivi, nego imaju i stanovite nekompatibilnosti. Mark Twain je svojevremeno rekao, parafraziram, kako ljudi koji djeluju u ime višeg cilja, mogu počiniti užasne stvari po odobrenju vlastite savjesti. Mi ateisti možda nemamo strah od pakla, ali i te kako imamo savjest. S druge strane, neki (srećom rijetki) vjernici su upravo na ovoj temi iznosili opravdanja za užasne pojave kao što su ropstvo, genocid, i da, kažnjavanje smrću za rad nedjeljom. Spremnost takvih ljudi da opravdaju, i možda čak počine takva zlodjela, ne mogu nazvati nikako drugačije nego pomanjkanje savjesti, tj. njeno isključivanje zbog vjerovanja da su njihove akcije vođene superiornim moralnim vodičem, tako da vlastita savjest nije potrebna (ako se ne varam, negdje u Knjizi Ponovljenog Zakona čak se eksplicitno kritikuje djelovanje po vlastitoj savjesti). Ja ne mislim da su to užasni ljudi, ali prestravljuje me taj način razmišljanja, strašno je to da su za ljude koji su u drugim segmentima života savršeno normalni, kada dođu na tu temu, takve stvari ne samo opravdane, nego čak moralne, samo ako to stoji u nekoj staroj knjizi.

Naravno da se slažem da se ne treba stalno raditi, ali me šokira olako slanje pred streljački vod svih onih koji bi možda radili subotom i nedjeljom.

Prema tome, kada me pitaš koji je zakon bolji od 10 zapovijedi, kažem da je bolji SVAKI zakon koji ne predviđa smrt za rad preko vikenda. A tu je, vjerujem, većina današnjih zakonodavaca u svijetu saglasna.

Svaki zakon koji ne predviđa kamenovanje za nepotrebno izgovaranje imena Boga ili bogova je bolji od 10 zapovijedi.

Svaki zakon koji dopušta vjerske slobode i dopušta da ljudi mogu štovati drugog Boga ili bogove je bolji od 10 zapovijedi.

Svaki zakon koji ne tretira ženu ili sluge muškarca kao imovinu poput magarca ili vola je bolji od 10 zapovijedi.

Da ne nastavljam, na strani 2 ove teme je moja detaljna kritika svih 10 zapovijedi i detaljno sam pisao šta sve ne valja u njima (spoiler: skoro sve).

I na kraju, koliko vidim, ti stvarno ne vidiš šta nije u redu sa smrtnom kaznom za rad vikendom. Ne znam iskreno šta mogu više da kažem na tu temu, osim da izrazim zadovoljstvo da je rasprava o 10 zapovijedi danas čisto akademska, i da je sjajno da danas niko srećom ne živi po njima, iako mnogi tvrde da ih podržavaju jer ni ne znaju detalje o njima, i da si srećom u manjini koja je vođena potpuno pogrešnim moralnim izvorom.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23202
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#279 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Sanjarko »

Ma i ovo rad subotom ili nedeljom tj., nerad je glup pravo. Kad se matematicki pogleda malo. Cak sam nesto na tome i radio i imam naki rad o tome.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#280 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by tranquil »

Vizionar 1985 wrote:Ma i ovo rad subotom ili nedeljom tj., nerad je glup pravo. Kad se matematicki pogleda malo. Cak sam nesto na tome i radio i imam naki rad o tome.
Poenta je da država sa neradnim danima i razumnim kaznama treba štititi radnike od izrabljivanja od strane poslodavaca, a ne ubijati ih "1400 B.C. Mount Sinai style" ako požele zbog ko zna kojeg razloga doći na posao vikendom.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23202
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#281 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Sanjarko »

Ma glupo pravo. Njemacka primjerice mnogi tamo rade 12/2. Ja smislio sistem od 6 sati da se prosjecno dnevno radi. Reformu radnog sistema. Davno. Prije deceniju.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#282 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by šarf »

Tranquil,
sutra je veliki državni praznik.Državne institucije ne rade,svi kojima taj datum znači nešto neće raditi.Privatna firma u kojoj sam zaposlen također ne radi.
Zašto?
Entiteskim zakonima propisane su i kazne za rad tokom praznika. Tako u Zakonu o praznicima RS-a stoji da pravna lica i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti čine prekršaj ukoliko rade u dane republičkih praznika.

Tako pravna lica mogu platiti kaznu i do 15.000 KM, dok lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti mogu dobiti kaznu koja se kreće u rasponu od 500 do 1.500 KM.
U zakonu je navedeno i da pojedini organi uprave mogu odrediti koje će insitucije raditi tokom praznika zbog određenih potreba građana.

Zašto uopće kažnjavati nekoga ako radi tog dana ,neka radi?

Sedmi dan je bio posvećen Bogu.Riječ "svet" znači odvojen .Sedmi dan je bio posvećen odnosno odvojen za Boga.Dakle ,nakon šest teških radnih dana,Židovi su trebali taj sedmi dan da odvoje za Boga.Da se taj dan posvete duhovnim stvarima.Da razmišljaju,razgovaraju o Bogu.
Da čitaju Božju riječ.Raditi na taj dan značilo je potpuno nepoštovanje Boga.Pljuvanje na Boga.
Last edited by šarf on 28/02/2019 16:27, edited 1 time in total.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#283 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by šarf »

Vizionar 1985 wrote:Ma glupo pravo. Njemacka primjerice mnogi tamo rade 12/2. Ja smislio sistem od 6 sati da se prosjecno dnevno radi. Reformu radnog sistema. Davno. Prije deceniju.
Pravi si vizionar.Zašto da se radi šest sati?
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#284 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by tranquil »

šarf wrote:Tranquil,
sutra je veliki državni praznik.Državne institucije ne rade,svi kojima taj datum znači nešto neće raditi.Privatna firma u kojoj sam zaposlen također ne radi.
Zašto?
Entiteskim zakonima propisane su i kazne za rad tokom praznika. Tako u Zakonu o praznicima RS-a stoji da pravna lica i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti čine prekršaj ukoliko rade u dane republičkih praznika.

Tako pravna lica mogu platiti kaznu i do 15.000 KM, dok lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti mogu dobiti kaznu koja se kreće u rasponu od 500 do 1.500 KM.
U zakonu je navedeno i da pojedini organi uprave mogu odrediti koje će insitucije raditi tokom praznika zbog određenih potreba građana.

Zašto uopće kažnjavati nekoga ako radi tog dana ,neka radi?

Sedmi dan je bio posvećen Bogu.Riječ "svet" znači odvojen .Sedmi dan je bio posvećen odnosno odvojen za Boga.Dakle ,nakon šest teških radnih dana,Židovi su trebali taj sedmi dan da odvoje za Boga.Da se taj dan posvete duhovnim stvarima.Da razmišljaju,razgovaraju o Bogu.
Da čitaju Božju riječ.Raditi na taj dan značilo je potpuno nepoštovanje Boga.Pljuvanje na Boga.
Nisam rekao da je sama zabrana besmislena, čak štaviše rekao sam sljedeće:
tranquil wrote:Naravno da se slažem da se ne treba stalno raditi, ali me šokira olako slanje pred streljački vod svih onih koji bi možda radili subotom i nedjeljom.
i još ovo, što pojašnjava moju poziciju po pitanju neradnih dana:
tranquil wrote:Poenta je da država sa neradnim danima i razumnim kaznama treba štititi radnike od izrabljivanja od strane poslodavaca, a ne ubijati ih "1400 B.C. Mount Sinai style" ako požele zbog ko zna kojeg razloga doći na posao vikendom.
Dakle, slažem se da država treba, poput zakone koje si parafrazirao, NOVČANO kazniti POSLODAVCE koji tjeraju radnike da rade neradnim danom.

Ne slažem se da se, poput Mojsija u Knjizi Brojeva 15:32-36 DO SMRTI KAMENUJE RADNIK koji krši navedenu zabranu.

Nadam se da uočavaš razliku, jer je prilično drastična.

Dodatno, sama zabrana rada sedmog dana u 10 zapovijedi, kao što si sam rekao, nije uvedena zbog zaštite radničkih prava, nego zbog podizanja ega Bogu. Radnici se ne odmaraju zbog sebe, nego da slave Boga. U tom kontekstu, ova zapovijed je još i gora. Percipirati odlazak na posao "svetim danom" kao "pljuvanje na Boga" i zbog toga kamenovati "počinioca" je gore nego ono što su Talibani radili.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#285 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Diwan »

šarf wrote:Tranquil,
sutra je veliki državni praznik.Državne institucije ne rade,svi kojima taj datum znači nešto neće raditi.Privatna firma u kojoj sam zaposlen također ne radi.
Zašto?
Entiteskim zakonima propisane su i kazne za rad tokom praznika. Tako u Zakonu o praznicima RS-a stoji da pravna lica i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti čine prekršaj ukoliko rade u dane republičkih praznika.

Tako pravna lica mogu platiti kaznu i do 15.000 KM, dok lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti mogu dobiti kaznu koja se kreće u rasponu od 500 do 1.500 KM.
U zakonu je navedeno i da pojedini organi uprave mogu odrediti koje će insitucije raditi tokom praznika zbog određenih potreba građana.

Zašto uopće kažnjavati nekoga ako radi tog dana ,neka radi?

Sedmi dan je bio posvećen Bogu.Riječ "svet" znači odvojen .Sedmi dan je bio posvećen odnosno odvojen za Boga.Dakle ,nakon šest teških radnih dana,Židovi su trebali taj sedmi dan da odvoje za Boga.Da se taj dan posvete duhovnim stvarima.Da razmišljaju,razgovaraju o Bogu.
Da čitaju Božju riječ.Raditi na taj dan značilo je potpuno nepoštovanje Boga.Pljuvanje na Boga.
Jedno pitanje:

Koliko puta se hrišćani prisjećaju Boga u toku sedmice, dana, mjeseca, ako je kod jevreje to ostavljeno za jedan dan u sedmici. Dakle Bog ne postoji ostale dane osim tog jednog dana ....

Ne govorim i ne mislim na individualnu posvećenost, nego kao zaduženje, kao što je to kod jevreja, muslimana opet na drugi način ...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23202
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#286 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Sanjarko »

šarf wrote:
Vizionar 1985 wrote:Ma glupo pravo. Njemacka primjerice mnogi tamo rade 12/2. Ja smislio sistem od 6 sati da se prosjecno dnevno radi. Reformu radnog sistema. Davno. Prije deceniju.
Pravi si vizionar.Zašto da se radi šest sati?
Zbog zaposljavanja vise ljudi jer sa Industrijom 4 ce sve manje ljudi da ima posla a i oni koji rade ce imati manje posla, u smislu rada na poslu. Robotizacija ce da poremeti trziste rada prije ili kasnije. Tako da bi trebalo reformu radnog sistema uraditi ali od toga nema nista vjerovatno jer prije ce pustiti da se desi slom svega nego reforme sistema da urade.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#287 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by šarf »

Tranquil,napisao si,
Savjest i Bog ne samo da su odvojivi, nego imaju i stanovite nekompatibilnosti. Mark Twain je svojevremeno rekao, parafraziram, kako ljudi koji djeluju u ime višeg cilja, mogu počiniti užasne stvari po odobrenju vlastite savjesti. Mi ateisti možda nemamo strah od pakla, ali i te kako imamo savjest. S druge strane, neki (srećom rijetki) vjernici su upravo na ovoj temi iznosili opravdanja za užasne pojave kao što su ropstvo, genocid, i da, kažnjavanje smrću za rad nedjeljom. Spremnost takvih ljudi da opravdaju, i možda čak počine takva zlodjela, ne mogu nazvati nikako drugačije nego pomanjkanje savjesti, tj. njeno isključivanje zbog vjerovanja da su njihove akcije vođene superiornim moralnim vodičem, tako da vlastita savjest nije potrebna (ako se ne varam, negdje u Knjizi Ponovljenog Zakona čak se eksplicitno kritikuje djelovanje po vlastitoj savjesti). Ja ne mislim da su to užasni ljudi, ali prestravljuje me taj način razmišljanja, strašno je to da su za ljude koji su u drugim segmentima života savršeno normalni, kada dođu na tu temu, takve stvari ne samo opravdane, nego čak moralne, samo ako to stoji u nekoj staroj knjizi.
Potpuno si u pravu da su u „ime Boga“ čiste savjesti počinjeni zločini.
No što je u stvari savjest.
Grčka riječ koja se na na nekim mjestima u Bibliji prevodi sa “savjest” znači “unutarnja sposobnost moralnog prosuđivanja” (The Analytical Greek Lexicon Revised, Harold Moulton); “razlikovanje onog što je u moralnom pogledu dobro i loše” (Greek-English Lexicon, Joseph Thayer).
Savjest se definira kao prirodni osjećaj za ono što je ispravno ili neispravno, pravedno ili nepravedno, moralno ili nemoralno.

Samo postojanje mogućnosti da čovjek prosuđuje svoje postupke te ih ili opravdava ili osuđuje, čovjeka udaljava od svih ostalih životnih vrsta. Kada sam napisao da je savjest neodvojiva od Boga ,neodvojiva jer je Bog savjest ugradio u čovjeka.
Slikovito rečeno,Bog je programer koji je ugradio u čovjeka programe,aplikacije,kojih da nema ne bi se mogli izvršavati određeni zadaci.Životinje nemaju brojne „programe“ koje ljudi imaju.Čitanje ,pisanje,razmišljanje,planiranje,kodiranje,svemir,planete,država,brak,bozon,jezici...
Životinje imaju instinkte,one se vode time. Bog je ugradio instinkt u životinje.

No savjest i instinkt mogu biti prevareni,loše izgrađeni.
Primjer,kada se na jednom ostrvu izleglo tisuće malih kornjača umjesto da krenu pravo prema moru po svom instinktu,one su krenule dublje u kopno.Zašto?Diskoteka koja je izgrađena daleko od obale privukla je male kornjače,ali ne muzika već jako svjetlo,Naime kornjače do mora vodi svjetlo koje dolazi sa obzora,tako da i u mraku nađu more.Obzirom da je diskoteka imala jače svjetlo krenule su u tom pravcu.
Instinkt je bio prevaren.Dobro je radio,ali je ipak bio prevaren.
Na sličan način i savjest iako savršeno radi ,može neispravne postupke opravdavati jer je naučena da je to ispravno.
Što hoću reći,savjest rođenjem nije odmah ispisana pojmovima što je dobro a što loše,ona se izgrađuje.Ovisno što se u nas upisuje tokom života i savjest će u skladu sa tim djelovati.
Ako nekoga učimo patriotizmu ,odbrani domovine i časti,i on usvoji te vrijednosti,što misliš hoće li mu biti teško čiste savjesti ubiti za domovinu? Za Crkvu,za Islam,za Tita,“za Boga“,....

Prema gornjoj definiciji savjesti “razlikovanje onog što je u moralnom pogledu dobro i loše”
ona mora biti izložena ispravnim moralnim uputama da bi mogla razlikovati što je dobro i loše.
Da bi savjest u popunosti ispunila svoju ulogu ona nas upozorava,signalizira,“muči „nas,važno je poslušati njen glas.Naravno ovdje govorim o savjesti koja je oblikovana prema ispravnim moralnim načelima.
Ne slažemo se svi što je to ispravno a što nije,no da li je nešto ispravno pokaže vrijeme ili rezultati odluka ili postupaka.
Evo primjer,ja sam izložen biblijskim načelima i na taj način je oblikovana moja savjest.Kada je došlo vrijeme mobilizacije ja sam išao u zatvor jer mi moja savjest nije dopuštala da idem u rat i ubijam.
Govorili su mi, ti nećeš na liniju ti ćeš u magacin.Hraniti vojsku koja će ubijati ,zar to nije isto? To mi je moja savjest govorila.Tako da mi nije bilo teško izabrati. Ovo iskustvo govori da slušanje savjesti povlači sa sobom ponekad i neželjene konsekvence.
1.Petrova 2:19-„Jer ako tko podnosi nevolje i trpi nepravdu zato što želi sačuvati čistu savjest pred Bogom, to je ugodno Bogu. „
Da li sam pogriješio što sam u ovom slučaju poslušao svoju na ovaj način oblikovanu savjest?
Vrijeme i rezultati poslušnosti biblijskim načelima,pokazuje da li su dobri za izgrađivanje savjesti.

Kada sam te pitao koji zakon je bolji od deset zapovijedi,imao sam u mislima tvoje riječi jer si napisao da je u prošlosti bilo boljih zakona,želio sam da navedeš konkretan primjer.

Također,kada sam naveo primjer državnog praznika,što je cilj postojanja takvog praznika,što se tim želi postići? Nije želja da se ljudi odmore,očito ima drugu svrhu.Koju?
Odgovor koji ćeš dati može biti i objašnjenje za zakon o sedmičnom sabatu.
Molim te ostavimo za sada vrstu kazne,poslije možemo o tome.

Ovo sam rekao“ Sedmi dan je bio posvećen Bogu.Riječ "svet" znači odvojen .Sedmi dan je bio posvećen odnosno odvojen za Boga.Dakle ,nakon šest teških radnih dana,Židovi su trebali taj sedmi dan da odvoje za Boga.Da se taj dan posvete duhovnim stvarima.Da razmišljaju,razgovaraju o Bogu.
Da čitaju Božju riječ.Raditi na taj dan značilo je potpuno nepoštovanje Boga.Pljuvanje na Boga.“

A ne ovo“ sama zabrana rada sedmog dana u 10 zapovijedi, kao što si sam rekao, nije uvedena zbog zaštite radničkih prava, nego zbog podizanja ega Bogu.“

Molim te budi ozbiljan sugovornik.Nismo tu da bi pobijedili nekoga u raspravi.Iznosimo svoja mišljenja.Ovo je čak prilika da naučimo nešto,možda i promijenimo svoja mišljenja i stavove ako slušamo što drugi argumentirano iznose.


Diwan,
napisao si
„Koliko puta se hrišćani prisjećaju Boga u toku sedmice, dana, mjeseca, ako je kod jevreje to ostavljeno za jedan dan u sedmici. Dakle Bog ne postoji ostale dane osim tog jednog dana ....

Ne govorim i ne mislim na individualnu posvećenost, nego kao zaduženje, kao što je to kod jevreja, muslimana opet na drugi način ...

Moram opet reći ono što se nekako uvijek zanemaruje.
Mojsijev zakon je bio isključivo za Židove u ondašnjoj državi koja je osnovana nakon izlaska iz Egipta.Zakon je što se Boga tiče bio obavezan do Isusa.Poslije toga Isusov primjer ponašanja je bio uzor koji se trebao slijediti.Naravno ,zakon,tačnije hebrejski dio Biblije i dalje je važan za pouku.
2.Timoteju 3.16,17-Sve je Pismo nadahnuto od Boga i korisno za poučavanje, za ukoravanje, za popravljanje, za odgajanje u pravednosti,da Božji čovjek bude posve sposoban i potpuno opremljen za svako dobro djelo.

Kršćani i dan počinka
Jesu li kršćani obavezni držati tjedni dan počinka s obzirom na to da je Krist ispunio Zakon? Apostol Pavao je pod nadahnućem odgovorio na to pitanje: “Zato neka vam nitko ne govori što da jedete i pijete i neka vam ne zapovijeda da slavite blagdane ili mlađake ili subote, jer je to tek sjena onoga što dolazi, a sama je stvarnost Krist” (Kološanima 2:16, 17).
Te nadahnute riječi ukazuju na to da se značajno promijenilo ono što Bog traži od svojih slugu. Zašto je došlo do te promjene? Zato što su kršćani pod novim zakonom, “zakonom Kristovim” (Galaćanima 6:2). Savez zakona koji je Jehova preko Mojsija sklopio s Izraelom bio je ukinut kad ga je Isus svojom smrću ispunio (Rimljanima 10:4; Efežanima 2:15). Je li zapovijed o držanju dana počinka također bila ukinuta? Da. Nakon što je rekao da smo “oslobođeni Zakona”, Pavao se osvrnuo na jednu od Deset zapovijedi (Rimljanima 7:6, 7). Dakle Deset zapovijedi, pa tako i zakon o držanju dana počinka, dio su tog Zakona, koji je bio ukinut. Stoga Božji sluge više ne moraju držati tjedni dan počinka.
Kršćani trebaju obožavati Boga na drugačiji način nego stari Izraelci. Tu promjenu možemo prikazati jednim primjerom: Neka država odlučila je promijeniti svoj ustav. Kad novi ustav stupi na snagu, građani više nisu obavezni pridržavati se staroga. Neki zakoni u novom ustavu jednaki su onima u starom, no drugi se razlikuju. Stoga bi građani trebali pažljivo proučiti novi ustav kako bi saznali koji se zakoni sada primjenjuju. Osim toga svaki bi lojalni građanin trebao znati kad je novi ustav stupio na snagu.
Slično tome Jehova Bog dao je izraelskom narodu više od 600 zakona, uključujući i 10 glavnih. Među njima bili su zakoni o moralu, žrtvama, zaštiti zdravlja i danu počinka. No Isus je rekao da će njegovi pomazani sljedbenici sačinjavati novi “narod” (Matej 21:43). Od 33. godine taj narod ima novi “ustav”, koji se temelji na dva osnovna zakona — jedan zahtijeva da ljube Boga, a drugi da ljube svoje bližnje (Matej 22:36-40). Iako “zakon Kristov” sadrži zapovijedi koje su slične onima u Zakonu koji je dobio Izrael, ne bi nas trebalo iznenaditi što se neki zakoni ipak jako razlikuju, a neki više nisu ni potrebni. Zakon o držanju tjednog dana počinka jedan je od zakona koje više nije potrebno držati.
Je li Bog promijenio svoja mjerila?
Znači li ukidanje Mojsijevog zakona i uspostava Kristovog zakona da je Bog promijenio svoja mjerila? Nipošto. Kao što roditelj prilagođava pravila koja postavlja svojoj djeci, ovisno o njihovom uzrastu i različitim okolnostima, tako je i Jehova prilagodio zakone koje njegov narod treba držati. Apostol Pavao to objašnjava na sljedeći način: “Prije nego što je došla vjera, bili smo čuvani pod zakonom, predani u zatočeništvo, čekajući vjeru koja se trebala objaviti. Tako nam je Zakon bio odgajatelj koji nas je vodio do Krista, da budemo proglašeni pravednima zbog vjere. A otkako je došla vjera, više nismo pod odgajateljem” (Galaćanima 3:23-25).
Kako se Pavlovi argumenti mogu primijeniti na dan počinka? Razmislite o sljedećoj usporedbi: Određeni dan u tjednu učenici u školi imaju neki predmet, naprimjer obradu drva. Od njih se očekuje da taj dan uče kako se obrađuje drvo. No kad se zaposle, vještine koje su stekli trebat će koristiti svaki dan, a ne samo određeni dan u tjednu. Slično tome dok su bili pod Zakonom, Izraelci su jedan dan u tjednu morali odvajati za odmor i službu Bogu. S druge strane kršćani moraju služiti Bogu svaki dan, a ne samo jednom tjedno.
Je li dakle pogrešno svaki tjedan odvojiti jedan dan za odmor i službu Bogu? Ne, nije. Božja Riječ odluku o tome prepušta svakom pojedincu. Naime ona kaže: “Netko smatra da je jedan dan važniji od drugoga, a drugi smatra da su svi dani jednaki. Neka svatko bude posve uvjeren u svoje mišljenje” (Rimljanima 14:5). Iako neki smatraju da je jedan dan važniji od drugih, Biblija jasno pokazuje da Bog ne očekuje od kršćana da drže tjedni dan počinka.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#288 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by allem_77 »

61. i kada ste rekli: "O Musa, mi ne možemo više jednu te istu hranu jesti, zato zamoli, u naše ime, Gospodara svoga da nam podari od onoga što zemlja rađa: povrća, i krastavica, i pšenice, i leće, i luka crvenoga!" - on je rekao: "Zar želite da ono što je bolje zamijenite za ono što je gore? Idite u grad, imaćete ono što tražite!" I poniženje i bijeda na njih padoše i Allahovu srdžbu na sebe navukoše zato što u Allahove dokaze nisu vjerovali i što su ni krive ni dužne vjerovjesnike ubijali, zato što su neposlušni bili i što su sve granice zla prelazili.

62. One koji su vjerovali, pa i one koji su bili jevreji, kršćani i sabijci - one koji su u Allaha i u onaj svijet vjerovali i dobra djela činili - doista čeka nagrada od Gospodara njihova; ničega se oni neće bojati i ni za čim neće tugovati! -


Ljudi su tražili od svojih Poslanika da zamoli Boga da im neke stvari dozvoli. I kada bi im Bog uslišao molbu, oni se toga nisu pridržavali, kršili su naredbu. Muslimanima je dat petak, za Obožavanje Jednog Boga. Kršćanstvo ima nedjelju za Obožavanje Jednog Boga. Eh sada, ako oni misle da je trojstvo ispravno, zašto ljudi u vrijeme Isusa nisu tražili tri dana u sedmici, za svakog boga posebno?
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#289 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Diwan »

šarf wrote:Tranquil,napisao si,
Savjest i Bog ne samo da su odvojivi, nego imaju i stanovite nekompatibilnosti. Mark Twain je svojevremeno rekao, parafraziram, kako ljudi koji djeluju u ime višeg cilja, mogu počiniti užasne stvari po odobrenju vlastite savjesti. Mi ateisti možda nemamo strah od pakla, ali i te kako imamo savjest. S druge strane, neki (srećom rijetki) vjernici su upravo na ovoj temi iznosili opravdanja za užasne pojave kao što su ropstvo, genocid, i da, kažnjavanje smrću za rad nedjeljom. Spremnost takvih ljudi da opravdaju, i možda čak počine takva zlodjela, ne mogu nazvati nikako drugačije nego pomanjkanje savjesti, tj. njeno isključivanje zbog vjerovanja da su njihove akcije vođene superiornim moralnim vodičem, tako da vlastita savjest nije potrebna (ako se ne varam, negdje u Knjizi Ponovljenog Zakona čak se eksplicitno kritikuje djelovanje po vlastitoj savjesti). Ja ne mislim da su to užasni ljudi, ali prestravljuje me taj način razmišljanja, strašno je to da su za ljude koji su u drugim segmentima života savršeno normalni, kada dođu na tu temu, takve stvari ne samo opravdane, nego čak moralne, samo ako to stoji u nekoj staroj knjizi.
Potpuno si u pravu da su u „ime Boga“ čiste savjesti počinjeni zločini.
No što je u stvari savjest.
Grčka riječ koja se na na nekim mjestima u Bibliji prevodi sa “savjest” znači “unutarnja sposobnost moralnog prosuđivanja” (The Analytical Greek Lexicon Revised, Harold Moulton); “razlikovanje onog što je u moralnom pogledu dobro i loše” (Greek-English Lexicon, Joseph Thayer).
Savjest se definira kao prirodni osjećaj za ono što je ispravno ili neispravno, pravedno ili nepravedno, moralno ili nemoralno.

Samo postojanje mogućnosti da čovjek prosuđuje svoje postupke te ih ili opravdava ili osuđuje, čovjeka udaljava od svih ostalih životnih vrsta. Kada sam napisao da je savjest neodvojiva od Boga ,neodvojiva jer je Bog savjest ugradio u čovjeka.
Slikovito rečeno,Bog je programer koji je ugradio u čovjeka programe,aplikacije,kojih da nema ne bi se mogli izvršavati određeni zadaci.Životinje nemaju brojne „programe“ koje ljudi imaju.Čitanje ,pisanje,razmišljanje,planiranje,kodiranje,svemir,planete,država,brak,bozon,jezici...
Životinje imaju instinkte,one se vode time. Bog je ugradio instinkt u životinje.

No savjest i instinkt mogu biti prevareni,loše izgrađeni.
Primjer,kada se na jednom ostrvu izleglo tisuće malih kornjača umjesto da krenu pravo prema moru po svom instinktu,one su krenule dublje u kopno.Zašto?Diskoteka koja je izgrađena daleko od obale privukla je male kornjače,ali ne muzika već jako svjetlo,Naime kornjače do mora vodi svjetlo koje dolazi sa obzora,tako da i u mraku nađu more.Obzirom da je diskoteka imala jače svjetlo krenule su u tom pravcu.
Instinkt je bio prevaren.Dobro je radio,ali je ipak bio prevaren.
Na sličan način i savjest iako savršeno radi ,može neispravne postupke opravdavati jer je naučena da je to ispravno.
Što hoću reći,savjest rođenjem nije odmah ispisana pojmovima što je dobro a što loše,ona se izgrađuje.Ovisno što se u nas upisuje tokom života i savjest će u skladu sa tim djelovati.
Ako nekoga učimo patriotizmu ,odbrani domovine i časti,i on usvoji te vrijednosti,što misliš hoće li mu biti teško čiste savjesti ubiti za domovinu? Za Crkvu,za Islam,za Tita,“za Boga“,....

Prema gornjoj definiciji savjesti “razlikovanje onog što je u moralnom pogledu dobro i loše”
ona mora biti izložena ispravnim moralnim uputama da bi mogla razlikovati što je dobro i loše.
Da bi savjest u popunosti ispunila svoju ulogu ona nas upozorava,signalizira,“muči „nas,važno je poslušati njen glas.Naravno ovdje govorim o savjesti koja je oblikovana prema ispravnim moralnim načelima.
Ne slažemo se svi što je to ispravno a što nije,no da li je nešto ispravno pokaže vrijeme ili rezultati odluka ili postupaka.
Evo primjer,ja sam izložen biblijskim načelima i na taj način je oblikovana moja savjest.Kada je došlo vrijeme mobilizacije ja sam išao u zatvor jer mi moja savjest nije dopuštala da idem u rat i ubijam.
Govorili su mi, ti nećeš na liniju ti ćeš u magacin.Hraniti vojsku koja će ubijati ,zar to nije isto? To mi je moja savjest govorila.Tako da mi nije bilo teško izabrati. Ovo iskustvo govori da slušanje savjesti povlači sa sobom ponekad i neželjene konsekvence.
1.Petrova 2:19-„Jer ako tko podnosi nevolje i trpi nepravdu zato što želi sačuvati čistu savjest pred Bogom, to je ugodno Bogu. „
Da li sam pogriješio što sam u ovom slučaju poslušao svoju na ovaj način oblikovanu savjest?
Vrijeme i rezultati poslušnosti biblijskim načelima,pokazuje da li su dobri za izgrađivanje savjesti.

Kada sam te pitao koji zakon je bolji od deset zapovijedi,imao sam u mislima tvoje riječi jer si napisao da je u prošlosti bilo boljih zakona,želio sam da navedeš konkretan primjer.

Također,kada sam naveo primjer državnog praznika,što je cilj postojanja takvog praznika,što se tim želi postići? Nije želja da se ljudi odmore,očito ima drugu svrhu.Koju?
Odgovor koji ćeš dati može biti i objašnjenje za zakon o sedmičnom sabatu.
Molim te ostavimo za sada vrstu kazne,poslije možemo o tome.

Ovo sam rekao“ Sedmi dan je bio posvećen Bogu.Riječ "svet" znači odvojen .Sedmi dan je bio posvećen odnosno odvojen za Boga.Dakle ,nakon šest teških radnih dana,Židovi su trebali taj sedmi dan da odvoje za Boga.Da se taj dan posvete duhovnim stvarima.Da razmišljaju,razgovaraju o Bogu.
Da čitaju Božju riječ.Raditi na taj dan značilo je potpuno nepoštovanje Boga.Pljuvanje na Boga.“

A ne ovo“ sama zabrana rada sedmog dana u 10 zapovijedi, kao što si sam rekao, nije uvedena zbog zaštite radničkih prava, nego zbog podizanja ega Bogu.“

Molim te budi ozbiljan sugovornik.Nismo tu da bi pobijedili nekoga u raspravi.Iznosimo svoja mišljenja.Ovo je čak prilika da naučimo nešto,možda i promijenimo svoja mišljenja i stavove ako slušamo što drugi argumentirano iznose.


Diwan,
napisao si
„Koliko puta se hrišćani prisjećaju Boga u toku sedmice, dana, mjeseca, ako je kod jevreje to ostavljeno za jedan dan u sedmici. Dakle Bog ne postoji ostale dane osim tog jednog dana ....

Ne govorim i ne mislim na individualnu posvećenost, nego kao zaduženje, kao što je to kod jevreja, muslimana opet na drugi način ...

Moram opet reći ono što se nekako uvijek zanemaruje.
Mojsijev zakon je bio isključivo za Židove u ondašnjoj državi koja je osnovana nakon izlaska iz Egipta.Zakon je što se Boga tiče bio obavezan do Isusa.Poslije toga Isusov primjer ponašanja je bio uzor koji se trebao slijediti.Naravno ,zakon,tačnije hebrejski dio Biblije i dalje je važan za pouku.
2.Timoteju 3.16,17-Sve je Pismo nadahnuto od Boga i korisno za poučavanje, za ukoravanje, za popravljanje, za odgajanje u pravednosti,da Božji čovjek bude posve sposoban i potpuno opremljen za svako dobro djelo.

Kršćani i dan počinka
Jesu li kršćani obavezni držati tjedni dan počinka s obzirom na to da je Krist ispunio Zakon? Apostol Pavao je pod nadahnućem odgovorio na to pitanje: “Zato neka vam nitko ne govori što da jedete i pijete i neka vam ne zapovijeda da slavite blagdane ili mlađake ili subote, jer je to tek sjena onoga što dolazi, a sama je stvarnost Krist” (Kološanima 2:16, 17).
Te nadahnute riječi ukazuju na to da se značajno promijenilo ono što Bog traži od svojih slugu. Zašto je došlo do te promjene? Zato što su kršćani pod novim zakonom, “zakonom Kristovim” (Galaćanima 6:2). Savez zakona koji je Jehova preko Mojsija sklopio s Izraelom bio je ukinut kad ga je Isus svojom smrću ispunio (Rimljanima 10:4; Efežanima 2:15). Je li zapovijed o držanju dana počinka također bila ukinuta? Da. Nakon što je rekao da smo “oslobođeni Zakona”, Pavao se osvrnuo na jednu od Deset zapovijedi (Rimljanima 7:6, 7). Dakle Deset zapovijedi, pa tako i zakon o držanju dana počinka, dio su tog Zakona, koji je bio ukinut. Stoga Božji sluge više ne moraju držati tjedni dan počinka.
Kršćani trebaju obožavati Boga na drugačiji način nego stari Izraelci. Tu promjenu možemo prikazati jednim primjerom: Neka država odlučila je promijeniti svoj ustav. Kad novi ustav stupi na snagu, građani više nisu obavezni pridržavati se staroga. Neki zakoni u novom ustavu jednaki su onima u starom, no drugi se razlikuju. Stoga bi građani trebali pažljivo proučiti novi ustav kako bi saznali koji se zakoni sada primjenjuju. Osim toga svaki bi lojalni građanin trebao znati kad je novi ustav stupio na snagu.
Slično tome Jehova Bog dao je izraelskom narodu više od 600 zakona, uključujući i 10 glavnih. Među njima bili su zakoni o moralu, žrtvama, zaštiti zdravlja i danu počinka. No Isus je rekao da će njegovi pomazani sljedbenici sačinjavati novi “narod” (Matej 21:43). Od 33. godine taj narod ima novi “ustav”, koji se temelji na dva osnovna zakona — jedan zahtijeva da ljube Boga, a drugi da ljube svoje bližnje (Matej 22:36-40). Iako “zakon Kristov” sadrži zapovijedi koje su slične onima u Zakonu koji je dobio Izrael, ne bi nas trebalo iznenaditi što se neki zakoni ipak jako razlikuju, a neki više nisu ni potrebni. Zakon o držanju tjednog dana počinka jedan je od zakona koje više nije potrebno držati.
Je li Bog promijenio svoja mjerila?
Znači li ukidanje Mojsijevog zakona i uspostava Kristovog zakona da je Bog promijenio svoja mjerila? Nipošto. Kao što roditelj prilagođava pravila koja postavlja svojoj djeci, ovisno o njihovom uzrastu i različitim okolnostima, tako je i Jehova prilagodio zakone koje njegov narod treba držati. Apostol Pavao to objašnjava na sljedeći način: “Prije nego što je došla vjera, bili smo čuvani pod zakonom, predani u zatočeništvo, čekajući vjeru koja se trebala objaviti. Tako nam je Zakon bio odgajatelj koji nas je vodio do Krista, da budemo proglašeni pravednima zbog vjere. A otkako je došla vjera, više nismo pod odgajateljem” (Galaćanima 3:23-25).
Kako se Pavlovi argumenti mogu primijeniti na dan počinka? Razmislite o sljedećoj usporedbi: Određeni dan u tjednu učenici u školi imaju neki predmet, naprimjer obradu drva. Od njih se očekuje da taj dan uče kako se obrađuje drvo. No kad se zaposle, vještine koje su stekli trebat će koristiti svaki dan, a ne samo određeni dan u tjednu. Slično tome dok su bili pod Zakonom, Izraelci su jedan dan u tjednu morali odvajati za odmor i službu Bogu. S druge strane kršćani moraju služiti Bogu svaki dan, a ne samo jednom tjedno.
Je li dakle pogrešno svaki tjedan odvojiti jedan dan za odmor i službu Bogu? Ne, nije. Božja Riječ odluku o tome prepušta svakom pojedincu. Naime ona kaže: “Netko smatra da je jedan dan važniji od drugoga, a drugi smatra da su svi dani jednaki. Neka svatko bude posve uvjeren u svoje mišljenje” (Rimljanima 14:5). Iako neki smatraju da je jedan dan važniji od drugih, Biblija jasno pokazuje da Bog ne očekuje od kršćana da drže tjedni dan počinka.
Malo je sve to moram priznati konfuzno... Jahva je Bog izrealičana, a Jesus je kod hriščana, iako hriščani nisu izraeličani, oni opet dijele i nasleđuju njihovu knjigu, iako sebe smatraju hriščanima, a ne ovim drugim. Da li onda po toj logici priznaju Jahvu kao Boga, kada i na koji način i zašto Jahve nije Bog hriščanima...? ako prihvataju i uzimaju stari zavjet kao dio svoje tradicije, iako sebe nazivaju hriščanima, a ne jevrejima?
Nije mi jasno ono 'Voli bližnjeg svoga' kao vid bogosluženja i vjerske prakse ... Voli bližnjeg svog i to je to? Ne mora se ići u crkvu, slušati efendije malo drugačijih odora ili bilo koga drugog, i raznorazne druge stvari. Mislim u večini vjerskih tradicija postoji neki ritual, praksa, obredi, a ovdje voliš i to je to.

Ako voliš, onda po toj logici ne treba ni Isus, ni Bog, jer je po toj logici Ljubav iznad isusa i Boga.
Kako npr. hriščani reaguju ako ih neko napadne, ako napadne njihovu vjeru, kuću, porodicu. Da li okreću drugi obraz? Ili se brane? Da li oni vole samo 'svoje' ili vole sve. Da li je taj bližnji netko tko je i druge vjere i kako se manifestuje ta njegova ljubav. Ja ovdje na forumu vidim vrijeđanje nekih drugih i drugačijeg, a ne ljubav, od strane nekih koji sebe smatraju hriščanima. Pa dobro, svi smo slabi i nejaki, potrebna nam je pomoć Boga u tom da budemo bolji.

Kako to da se neke stvari mogu mjenjati kad se tiče vjerozakana tada, a ne mogu se sada, kada sam ranije govorio da neke stvari treba da idu u skladu sa vremenom i prostorom. Tada je bilo ok da se mjenjaju, a sada ne može, posebice što je drastična promjena života postoji sada u odnosu na Isusovo vrijeme, a daleko manja u odnosu Mosesa i Jesusa.
Mojsijev zakon je bio isključivo za Židove u ondašnjoj državi koja je osnovana nakon izlaska iz Egipta.Zakon je što se Boga tiče bio obavezan do Isusa.

O ovome sam govorio. Zašto bi po istoj logici vrijedili zakoni od prije 2000 godina sada u ovom vremenu i nekim drugim ljuduma, a ne jevrejima.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#290 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by šarf »

Diwan prijatelju,
ne iznenađuje me kada kažeš da ti sve to djeluje konfuzno.Oko Biblije je ispletena mreža zabluda,predrasuda,laži tako da izgleda da je ta knjiga tajna.Napisana samo za neke upućene.
Ono što je napisano u Bibliji ,upućeno je neukom narodu,pastirima,zemljoradnicima,zanatlijama.
Sami pisci bili su isti takvi.Evo jedan primjer,Amos.Evo što on kaže za sebe
Amos 7:14,15-Nato je Amos odgovorio Amasiji: “Ja nisam bio prorok, niti sin proročki. Bio sam pastir i zarezivao sam plodove na stablima divlje smokve. Ali Jehova me uzeo od stada i Jehova mi je rekao: ‘Idi, prorokuj narodu mojemu Izraelu!“
Nije upućena samo visoko obrazovanim.I "obično pućanstvo" može je razumjeti.
Stoga ,biblijska poruka je jasna i jednostavna.Čitajući ono što si pisao na ovom dijelu foruma,religija,čini mi se da si ljubitelj mistike,također onoga što zovemo teorija zavjere i slično.Ispravi me ako griješim.Toga nema u Bibliji.Neki žele predstaviti ovu knjigu tajnom i misterijom,ali ona to nije.Pokušavaju pronaći neki tajni kod.U Bibliji to neće naći jer ona nije niti osmišljena niti je pisana da bude knjiga tajni.
Izaija 45 :19-Nisam govorio u tajnosti, u mračnom kutu zemlje, niti sam rekao potomstvu Jakovljevu: ‘Potražite me, ali bit će vam uzalud!’
Što ovo znači? Bog se ljudima otkrio putem Biblije.Ona nam pomaže da upoznamo Boga.Bog je govorio javno o sebi.On kaže „potražite me“,želi da ga „nađemo“.
Zato i knjiga putem koje se objavio mora biti jasna.
Zašto nam onda djeluje konfuzno?
Zbog naših već uvriježenih stavova i mišljenja.Ti si već naveo jedno a tiče se kršćana.
Ko su bili kršćani?Prvi kršćani bili su Židovi,svi do jednog.U vezi toga muslimani u našim krajevima imaju jednu mantru,“Tevrat je dan Izraelcima a Indžil kršćanima.“Zvuči kao da su kršćani neki poseban narod,koji je živio u nekom odvojenom kutku zemlje do dolaska Isusa,a onda je Bog poslao Isusa tom do tada nepoznatom narodu i dao im Indžil.
I tu vidimo još jednu zabludu.Kršćanima ništa nije dano na način na koji Mojsiju dan Zakon.
Prije Isusa kršćani nisu postojali.Izraelci koji su kasnije postali kršćani poučavani su po Mojsijevom zakonu.I živjeli su tako.
Isus je poslan isključivo Židovima, nije poslan kršćanima jer kršćani nisu tada niti postojali?

U Starom zavjetu,dakle u onome što je dano Izraelcima ,nagoviješten je dolazak Mesije.
Također je rečeno da će taj isti zavjet prestati da važi.
Jeremija 31:31-33 “Evo, dolaze dani”, kaže Jehova, “kad ću s domom Izraelovim i s domom Judinim sklopiti novi savez,ne kao onaj savez koji sam sklopio s ocima njihovim u dan kad sam ih uzeo za ruku da ih izvedem iz zemlje egipatske, savez moj koji su oni raskinuli, iako sam ja bio muž njihov, kaže Jehova. “Jer ovo je savez koji ću sklopiti s domom Izraelovim nakon tih dana”, kaže Jehova. “Stavit ću zakon svoj u njih i upisat ću ga u srca njihova. I bit ću Bog njihov, a oni će biti narod moj.“

Ove riječi govore da je između Izraelaca i Boga postojao savez,ili „ugovor“ koji je sklopljen onda kada su oslobođeni iz Egipta.Izraelci nisu poštovali uvjete tog sporazuma ili saveza,samim tim su ga i raskinuli.U gornjim riječima vidimo da Bog, dok je još taj zavez bio na snazi ,već tada kaže da će sklopiti novi savez sa narodom koji će poštovati uvjete saveza,a to je poslušnost Bogu.
Taj narod su bili Židovi koji su u Isusu prepoznali Mesiju i slijedili ga.Kasnije je poziv u taj savez proširen i na „neznabošce“,tačnije na nežidove.Rimljani,Grci,Etiopljani,Babilonci...
Do tada Bog je za svoj narod priznavao samo Izraelce ,no od Mesije sada su svi mogli postati dio Božjeg naroda.Trebaju samo slijediti Mesiju.

Židovi su sa prezirom gledali na druge narode i bilo im je nezamislivo da bi Bog za svoje sluge izabrao „neobrezane“.Ali nakon jednog događaja apostol Petar je razumio promjene koje su nastupile u obožavanju Boga.Da ne stavljam cijeli taj biblijski izvještaj ovdje,molim te pročitaj u Djelima apostolskim 10-to poglavlje koje govori o Rimljaninu Korneliju.
Petar je tom prilikom rekao „Nato je Petar progovorio i rekao: “Sad zaista shvaćam da Bog nije pristran, nego u svakom narodu prihvaća onoga tko ga se boji i čini što je pravedno.“

To je bila velika promjena.Ali ta je promjena već unaprijed nagoviještena,već unutar Starog zavjeta to se moglo čitati.To nije bila neka impulzivna reakcija Boga na trenutno stanje u ljudskom društvu.
To je bila „implementacija“ Božjeg plana,a taj plan je cijelo vrijeme,preko hiljadu godina, bio zapisan u Bibliji.

Osobe koje postale sljedbenici Mesije Isusa,već sam napisao dolazili su iz drugih naroda ,nisu bili Židovi.Ti ljudi o Bogu nisu znali ništa.Morali su biti poučeni.Kako?
Imali su Stari zavjet.Nisu bili obavezni da se drže zakona ali su mogli saznati istinu o Bogu.
Ko je on?Kakav je?Kako se zove?Šta traži od njih?.....
Slijedili su ono što je Isus govorio ali su iz Starog zavjeta učili o Bogu.Jer ono što je Isus govorio o Bogu i ono što su čitali u Pismu nije bilo ,kako bi neki rekli,kontradiktorno.

1.Petrova 2:21-Na to ste i pozvani, jer je i Krist trpio za vas i dao vam primjer da u svemu idete stopama njegovim.“ Kršćani su osobe koje u svemu slijede stope,Isusa Krista.Ne svetaca,ne Papa.

Još dok je kršćanstvo u prvom stoljeću bilo na nekom vrhuncu najavljena je velika promjena.
Prvi kršćani mogli su očekivati pojavu otpada od pravog kršćanstva zato što su Isusovi apostoli upozoravali da će se to dogoditi. Apostol Pavao svojim je suvjernicima dao snažno upozorenje, napisavši: “Znam da će nakon mog odlaska među vas ući okrutni vukovi koji neće imati obzira prema stadu. I između vas samih dići će se ljudi koji će iznositi iskrivljena učenja da bi odvukli učenike za sobom” (Djela apostolska 20:29, 30).

To je ono što vidimo danas u tzv.kršćanstvu.Iskrivljena učenja onih koji kažu da su kršćani .
Zato stvari izgledaju konfuzne.

Vidio si i sam,Trojstvo,Majka božja,Isus Bog,....pokušavaju se ugurati u Bibliju a za njih tamo nema mjesta,to stvara konfuziju.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#291 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by tranquil »

Pozdrav šarf.

Životinje imaju instinkte, ali i ljudi takođe, nemoj ljude izuzimati iz toga.

Izgleda da će biti malo teže raspravljati se o izvoru savjesti, ti očito imaš svoje vjerovanje koje nije podržano bilo kakvim dokazom, sem biblijskom riječju, i ne želiš odstupiti od njega. S druge strane, postoje dokazi napravaljeni opservacijom da kod društvenih životinja reciprocitet u činjenju pozitivnih akcija kod jedinke povećava šanse za širenje gena, ili drugačije rečeno prirodna selekcija kod takvih životinja vodi ka razvoju altruizma, a onda kao korektivni mehanizam slijedi i loš osjećaj kada se učini nešto loše. Ovo ne samo da je primjećeno kod ljudi nego i kod mnogih nama sličnih životinja - najčešće sisara - čije jedinke vode aktivan društveni život sa drugim pripadnicima svoje vrste (npr. primati) ili čak sa pripadnicima druge vrste (npr. psi). Za prilično slikovit i simpatičan dokaz ne moraš ići dalje od "dog shaming" klipova na youtube-u.

Svejedno, mislim da po ovom pitanju očigledno ne možemo ubijediti jedan drugog, te se fokusirajmo na zakone dok nismo odlutali.

U pravu si da državni praznik postoji da bi se slavila država. Međutim, neradni vikend, koji je sličniji četvrtoj zapovijesti, jer se dešava svake sedmice a ne par puta godišnje, nije niti državni praznik, niti je uveden zbog države, nego upravo zbog radnika, za razliku od četvrte zapovijesti.

Historijski, vikend vjerovatno ima porijeklo upravo iz Biblije, ali danas srećom nema veze s tim, niti u jednom zakonodavstvu. Da se pita kapitaliste, svi bi radili svaki dan, ali se ne radi - ne zbog svetih dana, nego zbog ostvarenih radničkih prava na odmor.

Pitao si za primjer zakona i ne znam šta ti nije jasno, doslovno svaki zakon koji ne ubija ljude zbog štovanja drugog Boga je bolji od 10 zapovijedi. Što bi značilo da su toliko cijenjene "10 zapovijedi" u stvarnosti po tolerantnosti negdje na nivou Islamske Države, a većina zakonika u zadnjih dvije hiljade godina su bolji od biblijskog. Čak se i u zloglasnom "mračnom srednjem vijeku" ljudi zakonski uglavnom nisu ubijali zbog radnog vikenda ili pogrešno izgovorenog imena Božijeg.

Ono što meni smeta, a za šta ti govoriš da "ostavim za sada" je vrsta kazne, i ujedno najveći problem - smrtna kazna za rad svetim danom, te je neću ignorisati. Bojim se da i dalje ne shvataš koliko je ta propisana kazna opasna i primitivna, kao i generalno kazne u tom starom zakoniku. Da odeš na "Razne Diskusije" ovog foruma, i mimo biblijskog konteksta, na temi o novom zakonu o radu predložiš obavezan slobodan dan pod prijetnjom smrću, bio bi u najmanju ruku ismijan, ili proglašen za trolla. Da na temi o ustavu predložiš smtrnu kaznu za štovanje pogrešnog Boga, bio bi udaljen sa foruma. Da na temi o zakonu o obligacionom pravu predložiš da se ugradi formulacija da muškarac ne smije poželiti (ne otuđiti, samo poželiti) tuđu ženu, slugu, sluškinju, magarca ili vola drugog muškarca, niko te ne bi uzeo za ozbiljno, ne zato što ljudi misle da je u redu poželiti tuđeg vola, nego zbog bizarne i specifične konstrukcije koja implicira da je žena vlasništvo muškarca, i da bi valjda bilo u redu poželiti ženu (ili sluškinju) samo ako ne pripada drugom muškarcu.

O drugim starozavjetnim podzakonima da ne pričam - branjenje ropstva ili starih genocida van konteksta religije te sigurno ne bi dugo zadržalo na ovom forumu. Ali kada je u pitanju biblijsko ropstvo, onda je to očito u redu. Ili kada je u pitanju pokolj Amalečana, ili Midijanita, ili stanovnika Sodome, ili paljenje svih onih gradova od strane Isusa Navina, sudaca, kralja Davida, ili zašto se ograničiti samo na Bibliju - uništenje Banu Qurejza - e onda se može bez ikakve sankcije reći da je u redu što su sve do jednog istrijebljeni / ili su pobijeni muškarci a žene porobljene / ili su gradovi totalno uništeni.

Jedini razlog zašto ti se toleriše takva priča je zato što naše društvo, nažalost, ima slijepu tačku kada su u pitanju religije, i kod religija toleriše stvari koje bi u bilo kom drugom kontekstu bile ekspresno zabranjene. Srećom, 10 zapovijedi više ne važe pa možemo slobodno reći da su i 10 zapovijedi i knjiga iz koje potiču jedna moralna katastrofa i jedan od najgorih zakonika među svim zakonicima koji su ili aktivni, ili se ljudi zalažu za njihovo implementiranje. Vidim da će i u budućnosti uglavnom neinformisani ljudi govoriti "e da se ljudi drže 10 zapovijedi svijet bi bio bolji", ali u stvarnosti srećom ne vidim da će bilo šta od tog užasa stvarno biti primjenjeno.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#292 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by allem_77 »

šarf wrote:Diwan prijatelju,
ne iznenađuje me kada kažeš da ti sve to djeluje konfuzno.Oko Biblije je ispletena mreža zabluda,predrasuda,laži tako da izgleda da je ta knjiga tajna.Napisana samo za neke upućene.
Ono što je napisano u Bibliji ,upućeno je neukom narodu,pastirima,zemljoradnicima,zanatlijama.
Sami pisci bili su isti takvi.Evo jedan primjer,Amos.Evo što on kaže za sebe
Amos 7:14,15-Nato je Amos odgovorio Amasiji: “Ja nisam bio prorok, niti sin proročki. Bio sam pastir i zarezivao sam plodove na stablima divlje smokve. Ali Jehova me uzeo od stada i Jehova mi je rekao: ‘Idi, prorokuj narodu mojemu Izraelu!“
Nije upućena samo visoko obrazovanim.I "obično pućanstvo" može je razumjeti.
Stoga ,biblijska poruka je jasna i jednostavna.Čitajući ono što si pisao na ovom dijelu foruma,religija,čini mi se da si ljubitelj mistike,također onoga što zovemo teorija zavjere i slično.Ispravi me ako griješim.Toga nema u Bibliji.Neki žele predstaviti ovu knjigu tajnom i misterijom,ali ona to nije.Pokušavaju pronaći neki tajni kod.U Bibliji to neće naći jer ona nije niti osmišljena niti je pisana da bude knjiga tajni.
Izaija 45 :19-Nisam govorio u tajnosti, u mračnom kutu zemlje, niti sam rekao potomstvu Jakovljevu: ‘Potražite me, ali bit će vam uzalud!’
Što ovo znači? Bog se ljudima otkrio putem Biblije.Ona nam pomaže da upoznamo Boga.Bog je govorio javno o sebi.On kaže „potražite me“,želi da ga „nađemo“.
Zato i knjiga putem koje se objavio mora biti jasna.
Zašto nam onda djeluje konfuzno?
Zbog naših već uvriježenih stavova i mišljenja.Ti si već naveo jedno a tiče se kršćana.
Ko su bili kršćani?Prvi kršćani bili su Židovi,svi do jednog.U vezi toga muslimani u našim krajevima imaju jednu mantru,“Tevrat je dan Izraelcima a Indžil kršćanima.“Zvuči kao da su kršćani neki poseban narod,koji je živio u nekom odvojenom kutku zemlje do dolaska Isusa,a onda je Bog poslao Isusa tom do tada nepoznatom narodu i dao im Indžil.
I tu vidimo još jednu zabludu.Kršćanima ništa nije dano na način na koji Mojsiju dan Zakon.
Prije Isusa kršćani nisu postojali.Izraelci koji su kasnije postali kršćani poučavani su po Mojsijevom zakonu.I živjeli su tako.
Isus je poslan isključivo Židovima, nije poslan kršćanima jer kršćani nisu tada niti postojali?

U Starom zavjetu,dakle u onome što je dano Izraelcima ,nagoviješten je dolazak Mesije.
Također je rečeno da će taj isti zavjet prestati da važi.
Jeremija 31:31-33 “Evo, dolaze dani”, kaže Jehova, “kad ću s domom Izraelovim i s domom Judinim sklopiti novi savez,ne kao onaj savez koji sam sklopio s ocima njihovim u dan kad sam ih uzeo za ruku da ih izvedem iz zemlje egipatske, savez moj koji su oni raskinuli, iako sam ja bio muž njihov, kaže Jehova. “Jer ovo je savez koji ću sklopiti s domom Izraelovim nakon tih dana”, kaže Jehova. “Stavit ću zakon svoj u njih i upisat ću ga u srca njihova. I bit ću Bog njihov, a oni će biti narod moj.“

Ove riječi govore da je između Izraelaca i Boga postojao savez,ili „ugovor“ koji je sklopljen onda kada su oslobođeni iz Egipta.Izraelci nisu poštovali uvjete tog sporazuma ili saveza,samim tim su ga i raskinuli.U gornjim riječima vidimo da Bog, dok je još taj zavez bio na snazi ,već tada kaže da će sklopiti novi savez sa narodom koji će poštovati uvjete saveza,a to je poslušnost Bogu.
Taj narod su bili Židovi koji su u Isusu prepoznali Mesiju i slijedili ga.Kasnije je poziv u taj savez proširen i na „neznabošce“,tačnije na nežidove.Rimljani,Grci,Etiopljani,Babilonci...
Do tada Bog je za svoj narod priznavao samo Izraelce ,no od Mesije sada su svi mogli postati dio Božjeg naroda.Trebaju samo slijediti Mesiju.

Židovi su sa prezirom gledali na druge narode i bilo im je nezamislivo da bi Bog za svoje sluge izabrao „neobrezane“.Ali nakon jednog događaja apostol Petar je razumio promjene koje su nastupile u obožavanju Boga.Da ne stavljam cijeli taj biblijski izvještaj ovdje,molim te pročitaj u Djelima apostolskim 10-to poglavlje koje govori o Rimljaninu Korneliju.
Petar je tom prilikom rekao „Nato je Petar progovorio i rekao: “Sad zaista shvaćam da Bog nije pristran, nego u svakom narodu prihvaća onoga tko ga se boji i čini što je pravedno.“

To je bila velika promjena.Ali ta je promjena već unaprijed nagoviještena,već unutar Starog zavjeta to se moglo čitati.To nije bila neka impulzivna reakcija Boga na trenutno stanje u ljudskom društvu.
To je bila „implementacija“ Božjeg plana,a taj plan je cijelo vrijeme,preko hiljadu godina, bio zapisan u Bibliji.

Osobe koje postale sljedbenici Mesije Isusa,već sam napisao dolazili su iz drugih naroda ,nisu bili Židovi.Ti ljudi o Bogu nisu znali ništa.Morali su biti poučeni.Kako?
Imali su Stari zavjet.Nisu bili obavezni da se drže zakona ali su mogli saznati istinu o Bogu.
Ko je on?Kakav je?Kako se zove?Šta traži od njih?.....
Slijedili su ono što je Isus govorio ali su iz Starog zavjeta učili o Bogu.Jer ono što je Isus govorio o Bogu i ono što su čitali u Pismu nije bilo ,kako bi neki rekli,kontradiktorno.

1.Petrova 2:21-Na to ste i pozvani, jer je i Krist trpio za vas i dao vam primjer da u svemu idete stopama njegovim.“ Kršćani su osobe koje u svemu slijede stope,Isusa Krista.Ne svetaca,ne Papa.

Još dok je kršćanstvo u prvom stoljeću bilo na nekom vrhuncu najavljena je velika promjena.
Prvi kršćani mogli su očekivati pojavu otpada od pravog kršćanstva zato što su Isusovi apostoli upozoravali da će se to dogoditi. Apostol Pavao svojim je suvjernicima dao snažno upozorenje, napisavši: “Znam da će nakon mog odlaska među vas ući okrutni vukovi koji neće imati obzira prema stadu. I između vas samih dići će se ljudi koji će iznositi iskrivljena učenja da bi odvukli učenike za sobom” (Djela apostolska 20:29, 30).

To je ono što vidimo danas u tzv.kršćanstvu.Iskrivljena učenja onih koji kažu da su kršćani .
Zato stvari izgledaju konfuzne.

Vidio si i sam,Trojstvo,Majka božja,Isus Bog,....pokušavaju se ugurati u Bibliju a za njih tamo nema mjesta,to stvara konfuziju.

Ko su bili kršćani?Prvi kršćani bili su Židovi,svi do jednog.U vezi toga muslimani u našim krajevima imaju jednu mantru,“Tevrat je dan Izraelcima a Indžil kršćanima.“

Pogrešno tumačiš ovo gore što si napisao. Muslimani to ovako tumače, Tevrat je objavljen Mojsiju, a Indžil je objavljen Isusu.
Dobri Bosanac
Posts: 407
Joined: 17/12/2019 19:57

#293 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Dobri Bosanac »

Tranquil,

poceo sam citati vasu analizu Deset Zapovijesti.

Samo vjernik razumije sustinu vjere.

Kada vam Bog zabrani druga bozanstva, zabranjuje vam da slijepo slijedite Milosevice, Tudjmane, Izetbegovice, sultane, pape, careve... Time Bog stiti nas a ne sebe jer vam zabranjuje da ratujete u ime tih laznih idola...

Kada vam propise da odmarate jedan dan sedmicno, to je u vasem interesu da bi zastitili sopstveno zdravlje, i fizicko i psihicko.

Kada nam zabrani da spominjemo Bozije ime, to se odnosi na pape, kardinale, patrijarhe i reise kada vas huskaju u rat u ime Boga... Opet nesto u vasem najboljem interesu.

Sta god vam se vjerom propisuje je u vasem najboljem interesu.

Potrebno je samo malo vjere da bi se to razumjelo...
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#294 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by tranquil »

Rasprava na drugoj temi se već odvojila od originalne teme, a pošto si mi odgovorio ovdje, nastaviću ovdje, jer je tema bliža.
Dobri Bosanac wrote: 30/01/2020 17:48 .
Dobri Bosanac wrote: 31/01/2020 01:05
tranquil wrote: 30/01/2020 23:52 Ovo za Mojsija je dio Biblije.

Ali sve je nebitno, jer ti svakako ignorišeš sve što ti ne odgovara, a ono šta ti odgovara proglašavaš božanskim. Razgovor s takvima poput tebe je partije tenisa u kojoj nakon svakog svog poteza proizvoljno proglašavaš gdje je bila mreža, a gdje aut-linija.

Uostalom, sam kažeš da ljudi tumače vjeru ovako ili onako, nasilno ili miroljubivo. To sam i ja rekao: filtriraju vjeru po vlastitom sistemu vrijednosti. U tome nema ništa loše, ali ako se tu slažemo, onda moraš priznati da u takvoj vjeri koja se može toliko široko interpretirati nema univerzalnosti.

A ako i dalje insistiraš na tome da je tvoja interpretacija vjere jedina tačna, a da milijarde ljudi griješe, to jeste ekstremno egocentrično i arogantno.

Ne zaboravi da je dio vjere barem deklarativno i poniznost, a toga ti nemaš ni u tragovima, nego si isti poput svih biskupa i muftija po kojima pljuješ - tvoja riječ je sveta, i svi se njoj moraju pokoriti.

Kao i oni u ova moderna vremena, moraćeš da se navikneš da trpiš suprotno mišljenje.
Ono sto tvrdim je potpuno kompatibilno sa Knjigom. Barem jos niko nije uspio dokazati kontradktornost izmedju onoga sto govorim i Bozijih Uputa.
Kako Knjiga upucuje da je Biblija (Knjiga na grckom) djelomicno od Boga a djelomicno od ljudi, onda imam pravo da odbacim ono sto se ne uklapa u Veliku Sliku jer bi nam Bog dao potpuno sinrhonizovane i kompatibilne upute, zar ne?

Nije Bog politicar da danas prica jedno a sutra nesto potpuno suprotno…

Dokazi mi gdje i kako grijesim i odmah cu biti veoma pazljiv pred onim ko je pametniji i vjerniji.

Normalno da nemam problema da kazem da milijarde ljudi grijese jer je Isus porucio da su svi ljudi grijesnici…

Cista logika i cista vjera...

Dakle u vjeri postoji jedna tacna interpretacija i milijarde djelomicno pogresnih...
De pročitaj opet šta si napisao u ove dvije rečenice i razmisli još jednom:
Dobri Bosanac wrote: 31/01/2020 01:05 Dokazi mi gdje i kako grijesim i odmah cu biti veoma pazljiv pred onim ko je pametniji i vjerniji.
Dobri Bosanac wrote: 31/01/2020 01:05 Dakle u vjeri postoji jedna tacna interpretacija i milijarde djelomicno pogresnih...
Ako stvarno insistiraš na tome da ti ne griješiš, i da je tvoja interpretacija tačna, a milijarde djelimično pogrešne, da, tada se radi o nevjerovatnom egocentrizmu i aroganciji, i kao što su drugi već rekli, vjerovatnom mesijanskom kompleksu.

Pozivaš da pronađem kako griješiš, a istovremeno ti daješ pravila igre, a pravilo je da ti osvajaš poen bez obzira ko šta odigra, jer si sam proglasio sebe za faktora koji će proglasiti šta je u knjizi božansko a šta nije.

Zanimljivo je da čak i Bog, za kojeg tvrdiš da je parcijalni autor Biblije, nije jasno razgraničio šta je on napisao a šta nije, barem tako ti tvrdiš. A mogao je, vrlo lako. U tom smislu, tvoja tvrdnja da si ti to uspio razgraničiti je arogantna do neba. Tvoja tvrdnja da je čak i Mojsije pogrešno shvatio deset zapovijesti koje je on jedini (po priči) lično primio od Boga, a ti si eto shvatio ispravno, je jedna od najarogantnijih stvari koje sam čuo u životu.

S obzirom na to da je tvoja interna logika "tačno je ono što ja kažem", normalno je da ti se ne može dokazati rupa u logici.

To, međutimne znači da nema rupa u logici, samo ti to nećeš prihvatiti. A šira slika narušava tu tvoju mikrologiku.

Šira slika daje nam više logičkih i najmanje jedan moralni razlog zašto je tvoj stav nelogičan.

Logički razlog je taj što onog momenta kada proglasiš ta svoja pravila za Bibliju, da po svojoj volji odbacuješ i prihvataš razne dijelove knjige, ta ista tvoja logika se može primjeniti i na bilo koji drugi izvor bilo koje druge vjere. Svake vjere, ne samo abrahamske. I šta onda dobijamo kada te knjige podvrgnemo intervenciji "izbacivanja ljudskih izmišljotina" i onda stavimo na vagu, koja je onda knjiga najmanje bila editovana od strane ljudi? Dobijaš, na primjer, to da si manje uradio intervencija na LaVey-ovoj "Satanističkoj Bibliji", koja propisuje striktno nenasilje nad djecom i životinjama i to bez izuzetka, nego na ovoj tvojoj, "Božijoj Bibliji", koja ima doslovni stih o tome kako su blagosloveni oni koji razbijaju malu djecu od stijene. Ti moraš proći kroz specijalni mentalni trening da bi uspio ignorisati sve nemoralne stvari u svojoj knjizi, satanista ne mora. Obojica možete imati ispravan moralni kompas i ne ubijati djecu, ali ti, da bi to radio, moraš aktivno ignorisati dijelove knjige koju istovremeno obožavaš. I ovako možemo za svaki izvor svake vjere.

Još jedan logički razlog je taj da Occhamova oštrica kaže da ako dio knjige nije od jednog autora, da vjerovatno čitava knjiga nije od istog autora.

I još malo logike: ako superarogantno tvrdiš da je čak i Mojsije pogrešno shvatio deset zapovijesti, jer je "samo čovjek", zašto misliš da je tvoje shvatanje tačno? Nisi li i ti samo čovjek, i prema Isusovim riječima koje si citirao, sigurno i ti griješiš? Zašto bi, prema Isusovim riječima, tvoje mišljenje bilo bolje ili tačnije od mojeg ili bilo kog drugog mišljenja?

Moralni razlog je taj da je Bog, po tvojoj tvrdnji, bio parcijalni autor neke knjige koja propisuje "ne ubij", a dva poglavlja poslije u istoj Knjizi Izlaska daje propise o držanju i žigosanju robova. Ti naravno tvrdiš da je prvo od Boga, a drugo nije, jer ti se drugo ne uklapa u sliku Boga u tvojoj glavi. Međutim, i taj "loši dio" knjige je tu, sprovodio se hiljadama godina i mnogi su ljudi patili zbog tih odredbi. Siguran sam da bi Bog, da je stvarno umiješan u autorstvo Biblije, spriječio da njegove "prave riječi" budu povezane sa nekim ljudskim "štetnim izmišljotinama", pogotovo zato što su te "izmišljotine" povezivanjem sa njegovom "pravom rječju" dobile na legitimnosti. Stotine tirana su kroz historiju koristili to što u knjizi ima "ne ubij" i "ne ukradi", da bi sprovodile one okrutnije dijelove, a tvoj Bog to nije spriječio, čak možemo reći da je dopuštanjem vezivanja "dobih" i "loših" dijelova to i omogućio.

I onda se nađeš ti, tri hiljade godina kasnije, odgojen unutar savremenog morala koji je već većim dijelom odbacio sve loše dijelove Biblije, i na osnovu te vlastite moralnosti držiš lekcije ne samo nama, nego svim ljudima koji su se ikada ogriješili o drugog na osnovu "svete knjige", i kažeš da su svi oni pogriješili? Jesu oni pogriješili, tu si u pravu, ali i ti griješiš. Ti si pronašo nešto malo dragog kamenja na smetljištu, proglašavaš smetljište za Smaragdni grad, i tražiš od svih da ignorišu okolni smrad.
Dobri Bosanac
Posts: 407
Joined: 17/12/2019 19:57

#295 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Dobri Bosanac »

Nedostaje vam vjere pa ne mozete razumjeti sta vam se govori.

Ako sam rekao da je jedna interpretacija vjere tacna a miljarde drugih netacne, to znaci da je Bozija tacna a nase ljudske nisu. Kako sam i ja covjek, to je i moja netacna sto znaci da negdje grijesim.

Zar vas nisam pozvao da pokusate naci takve cinjenicne i logicne greske?

Zar vam nisam rekao da su me cak i oni sa Herceg Bosne foruma naucili necemu izuzetno vaznom?

Vas problem je da vam vasa sujeta ne dopusta da razumijete ono sto vam se govori.

Imate potrebu da omalovazavate druge kao da vas to moze usreciti...
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#296 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by tranquil »

Dobri Bosanac wrote: 31/01/2020 14:11 Nedostaje vam vjere pa ne mozete razumjeti sta vam se govori.

Ako sam rekao da je jedna interpretacija vjere tacna a miljarde drugih netacne, to znaci da je Bozija tacna a nase ljudske nisu. Kako sam i ja covjek, to je i moja netacna sto znaci da negdje grijesim.

Zar vas nisam pozvao da pokusate naci takve cinjenicne i logicne greske?

Zar vam nisam rekao da su me cak i oni sa Herceg Bosne foruma naucili necemu izuzetno vaznom?

Vas problem je da vam vasa sujeta ne dopusta da razumijete ono sto vam se govori.

Imate potrebu da omalovazavate druge kao da vas to moze usreciti...
Niti jednom rečenicom nisi adresirao bilo šta od onog šta sam rekao, a detaljno sam obrazložio zašto je tvoj stav logički i moralno neprihvatljiv. Prema tome, na tebe dalje neću trošiti puno vremena dok se ne uozbiljiš kao sagovornik.

I obrati pažnju na ove dvije tvoje izjave:
Dobri Bosanac wrote: 31/01/2020 01:05 Dokazi mi gdje i kako grijesim i odmah cu biti veoma pazljiv pred onim ko je pametniji i vjerniji.
Dobri Bosanac wrote: 31/01/2020 14:11 Kako sam i ja covjek, to je i moja netacna sto znaci da negdje grijesim.
Vidiš li ti i jedan problem u ove dvije rečenice? Eto ti logičke greške i nekonzistentnosti, ako si je već tražio.
Dobri Bosanac
Posts: 407
Joined: 17/12/2019 19:57

#297 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Dobri Bosanac »

tranquil wrote: 31/01/2020 14:18
Dobri Bosanac wrote: 31/01/2020 14:11 Nedostaje vam vjere pa ne mozete razumjeti sta vam se govori.

Ako sam rekao da je jedna interpretacija vjere tacna a miljarde drugih netacne, to znaci da je Bozija tacna a nase ljudske nisu. Kako sam i ja covjek, to je i moja netacna sto znaci da negdje grijesim.

Zar vas nisam pozvao da pokusate naci takve cinjenicne i logicne greske?

Zar vam nisam rekao da su me cak i oni sa Herceg Bosne foruma naucili necemu izuzetno vaznom?

Vas problem je da vam vasa sujeta ne dopusta da razumijete ono sto vam se govori.

Imate potrebu da omalovazavate druge kao da vas to moze usreciti...
Niti jednom rečenicom nisi adresirao bilo šta od onog šta sam rekao, a detaljno sam obrazložio zašto je tvoj stav logički i moralno neprihvatljiv. Prema tome, na tebe dalje neću trošiti puno vremena dok se ne uozbiljiš kao sagovornik.

I obrati pažnju na ove dvije tvoje izjave:
Dobri Bosanac wrote: 31/01/2020 01:05 Dokazi mi gdje i kako grijesim i odmah cu biti veoma pazljiv pred onim ko je pametniji i vjerniji.
Dobri Bosanac wrote: 31/01/2020 14:11 Kako sam i ja covjek, to je i moja netacna sto znaci da negdje grijesim.
Vidiš li ti i jedan problem u ove dvije rečenice? Eto ti logičke greške i nekonzistentnosti, ako si je već tražio.
Problem je da ono sto vi mislite da sam rekao i ono sto sam doista rekao se razlikuje kao zemlja i nebo.

Ako vi ne mozete ispravno razumjeti ono sto vam govorim, isto tako prije milenij ili dva mnogi ljudi su pogresno razumjeli i zapisali ono sto su im Poslanici prenosili decenijama poslije Njihove smrti.

Takva pogresna razumjevanja obicnih smrtnika su i dovela to ljudskog iskrvljenja ciste vjere te stvaranja tri religije a da nikome ne smeta kako moze biti jedan Bog a tri poptuno razlicite interpretacije i primjene...
Dobri Bosanac
Posts: 407
Joined: 17/12/2019 19:57

#298 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Dobri Bosanac »

tranquil wrote: 31/01/2020 14:18
Niti jednom rečenicom nisi adresirao bilo šta od onog šta sam rekao, a detaljno sam obrazložio zašto je tvoj stav logički i moralno neprihvatljiv. Prema tome, na tebe dalje neću trošiti puno vremena dok se ne uozbiljiš kao sagovornik.

I obrati pažnju na ove dvije tvoje izjave:
Dobri Bosanac wrote: 31/01/2020 01:05 Dokazi mi gdje i kako grijesim i odmah cu biti veoma pazljiv pred onim ko je pametniji i vjerniji.
Dobri Bosanac wrote: 31/01/2020 14:11 Kako sam i ja covjek, to je i moja netacna sto znaci da negdje grijesim.
Vidiš li ti i jedan problem u ove dvije rečenice? Eto ti logičke greške i nekonzistentnosti, ako si je već tražio.
Ponovo ne razumijete sta vam govorim.

Kako ne shvatate da su te dvije recenice potpuno kompatibilne?

Covjeku je najteze prepoznati sopstvene greske.

Ako vi uspijete naci bilo kakvu kontradiktornost u ovim mojim komentarima, odmah bih procitao sve vase ostale postove na ovom forumu u potrazi za necim vrijednim i jedinstvenim...
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#299 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by tranquil »

Dobri Bosanac wrote: 31/01/2020 16:13
tranquil wrote: 31/01/2020 14:18
Niti jednom rečenicom nisi adresirao bilo šta od onog šta sam rekao, a detaljno sam obrazložio zašto je tvoj stav logički i moralno neprihvatljiv. Prema tome, na tebe dalje neću trošiti puno vremena dok se ne uozbiljiš kao sagovornik.

I obrati pažnju na ove dvije tvoje izjave:
Dobri Bosanac wrote: 31/01/2020 01:05 Dokazi mi gdje i kako grijesim i odmah cu biti veoma pazljiv pred onim ko je pametniji i vjerniji.
Dobri Bosanac wrote: 31/01/2020 14:11 Kako sam i ja covjek, to je i moja netacna sto znaci da negdje grijesim.
Vidiš li ti i jedan problem u ove dvije rečenice? Eto ti logičke greške i nekonzistentnosti, ako si je već tražio.
Ponovo ne razumijete sta vam govorim.

Kako ne shvatate da su te dvije recenice potpuno kompatibilne?
Naravno. Ja ne griješim, mada sam čovjek koji griješi. Savršena kompatibilnost.
Dobri Bosanac wrote: 31/01/2020 16:13 Covjeku je najteze prepoznati sopstvene greske.
Al' doslovno, pogotovo ako sam sebe (barem povremeno) smatra bezgrešnim.
Dobri Bosanac
Posts: 407
Joined: 17/12/2019 19:57

#300 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Dobri Bosanac »

tranquil wrote: 31/01/2020 16:52
Dobri Bosanac wrote: 31/01/2020 16:13
tranquil wrote: 31/01/2020 14:18
Niti jednom rečenicom nisi adresirao bilo šta od onog šta sam rekao, a detaljno sam obrazložio zašto je tvoj stav logički i moralno neprihvatljiv. Prema tome, na tebe dalje neću trošiti puno vremena dok se ne uozbiljiš kao sagovornik.

I obrati pažnju na ove dvije tvoje izjave:





Vidiš li ti i jedan problem u ove dvije rečenice? Eto ti logičke greške i nekonzistentnosti, ako si je već tražio.
Ponovo ne razumijete sta vam govorim.

Kako ne shvatate da su te dvije recenice potpuno kompatibilne?
Naravno. Ja ne griješim, mada sam čovjek koji griješi. Savršena kompatibilnost.
Dobri Bosanac wrote: 31/01/2020 16:13 Covjeku je najteze prepoznati sopstvene greske.
Al' doslovno, pogotovo ako sam sebe (barem povremeno) smatra bezgrešnim.
Opet se svadjate sami sa sobom jer su i jedne i druge tvrdnje vase sopstvene umotvorevine.

Ako grijesim kao covjek ne znaci da grijesim u diskusiji sa vama...

Ako grijesim, onda dokazite tu kontradiktornost.

Zivot je mnogo sveobuhvatniji od jedne obicne diskusije...
Post Reply