10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#201 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by allem_77 »

Smrcak15 wrote: kako to da sotona daje Bogu nesto sto je Bozije??
A ko je po tebi Bog? Jahve ili Isus? Ako misliš da je Isus, zar ne bi logičan odgovor sotoni bio, Meni (Isusu) se klanjaj i Meni (Isusu) jedinom služi!

Tu je ta zamka u koju čitaoci Biblije upadaju. Izbacivanje Božijeg imena Jahve iz prve Božije zapovijedi, reformatori Biblije žele da zbune čitaoce.[/quote]
A ko je po tebi Bog? Jahve ili Isus?
druze , na koju si ti nogu ustao jutros :pusi2:

ja sam musliman.[/quote]

Znam da si musliman. :-D Ali ti dodatno zbunjuješ pučanstvo. Dovoljni su im ovi što rade protiv Boga. Jer ako ti nisi razumio ta dva stiha, kako da razumiju oni? :lol:
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#202 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by choxnox »

šarf wrote:Allem,drago mi je da si pogledao više prijevoda.Nije teško zaključiti da manje više svi otprilike isto prevode.
Citirat ću iz katoličkog prijevoda Kršćanska sadašnjost,
Molim te obrati posebnu pažnju na 2.stih i 7.
Ispod citiranog pojasnit ću.

Onda Bog izgovori sve ove riječi:
2»Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva.
3Nemoj imati drugih bogova uz mene.
4Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. 5Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca – onih koji me mrze – na djeci do trećeg i četvrtog koljena, 6a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi.
7Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.
8Sjeti se da svetkuješ dan subotnji. 9Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. 10A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata. 11Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotnji.
12Poštuj oca svoga i majku svoju da imadneš dug život na zemlji koju ti dâ Jahve, Bog tvoj.
13Ne ubij!
14Ne učini preljuba!
15Ne ukradi!
16Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!
17Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga.

U 2. i 7. i u još nekim piše Jahve ,u nekim drugim prijevodima stoji Jehova.
U citatima koje si ti naveo piše Gospod ili Gospodin.I to stvara zabunu.Zato i stoji tvoje pitanje ,na koga se odnose ove riječi?Očito niti na Isusa,niti na Mariju,već na Boga Jahvu ili Jehovu.

Zabunu su uveli najprije Židovi jer su smatrali da je Božje ime toliko sveto da se ne bi smjelo izgovarati,a onda je katolička crkva vodeći se njihovim primjerom iz nekih svojih razloga iz svojih knjiga i službi izbacila Božje ime .
Ako pogledaš bilo koji katolički portal ili štampanu literaturu nigdje nećeš naći da se spominje ime Jahve,iako u prvoj zapovijedi u katoličkoj Bibliji jasno to piše.Čak i Katolička enciklopedija vrlo jasno kaže da je Božje ime Jahve.
Evo poveznica na taj prijevod na Psalam 83:19.
http://biblija.ks.hr/search.aspx?k=23&p=83&r=1

Isto ako pogledaš u Bibliji u Deset zapovijedi stoji da se ne prave likovi i slike,međutim u katoličkim izdanjima te zapovijedi nema.Razlog je jasan zašto su to uradili.
Tu je i odgovor na tvoje pitanje,zašto se ne drže zapovijedi.Katolička crkva je jedan od najvećih neprijatelja Biblije.Na usnama Crkva ima Bibliju, no povijest ali i sadašnjost otkrivaju njeno veliko neprijateljstvo prema Bibliji.

Možemo o tome poslije.
Sve je to fino, ali nisi covjeku odgovorio na njegovo pitanje koje je sasvim jasno bilo: zasto krscani Isusa smatraju bogom kada je prva zapovjed da se za boga nikoga ne uzima osim jednog Boga?
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#203 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by allem_77 »

Mislim da je odgovorio na to pitanje, i naveo krivca.

Katolička crkva je jedan od najvećih neprijatelja Biblije.Na usnama Crkva ima Bibliju, no povijest ali i sadašnjost otkrivaju njeno veliko neprijateljstvo prema Bibliji.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23608
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#204 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Sanjarko »

Pa ni svetce, ikone i slicno ne bi trebali da imaju. Jer pise nemoj imati kumire. Tako nekako ako se sjecam dobro.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#205 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Humljanin »

broj dva wrote:
Dječak telepat i teolog, zna o čemu Tomo/Augustin razmišlja i razumije težinu zadatka. A ne ko ovi današnji dječaci, samo internet i igrice..
Ima i jedna iz Evanđelja koja kaže: "Ne bacajte biserje pred svinje."
Pa evo ja bacio..
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#206 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by šarf »

Allem,
iz citata koja si naveo Matej 4:9,10 može se zaključiti nešto vrlo zanimljivo.
Pokazao je Isusu sva kraljevstva svijeta i svu slavu njihovu i rekao Mu: "Sve ću ti to dati, ako mi se ničice pokloniš (Mt 4,9)".
pa je rekao: "Odlazi, Sotono! Ta pisano je: Gospodinu, Bogu svom se klanjaj i njemu jedinom služi! (Mt 4,10)".

Smrčak je pogrešno gledao pa je vidio da je Sotona Isusu davao Zemlju,pa je posljedično donio krivi zaključako .O Zemlji nije bilo niti riječi u njihovom razgovoru.Razgovor se vodio o vlasti,o kraljevstvima,o moći koju vlast ima.Isus nije osporio ,ti nemaš to u svojoj vlasti pa da mi možeš dati.Možemo biti sigurni da Isus ne bi prećutao da to nije istina.
Bog je Sotoni dopustio da dokaže neke svoje tvrdnje.A jedan od načina je vlast.On je tvorac ljudske vlasti.Naravno ne želim reći kako su svi ljudi na vlasti pod sotonskim utjecajem,ali ljudi u vlasti često svojim odlukama Sotoni idu na ruku.

U drugom ,poglavlju Mateja govori se o Kralju Herodu koji je htio da ubije Isusa dok je još bio dijete.Kada nije uspio naredio je da se pobiju sva muška djeca od dvije godine i naniže. Sotona je direktno koristio kralja Heroda da sprovede u djelo svoj plan.Dakle koristio je ljudsku vlast.

U Egiptu kada su Izraelci bili robovi,Sotona je koristio faraona da ubije malog Mojsija.Opet je koristio ljudsku vlast.

Bog nije tvorac ljudskih vlasti pa da ih on daje Sotoni na korištenje.Sotona je aktivni kreator ljudske vlasti.Neposredno ili posredno.
Drevni Izrael je jedina država koju je osnovao Bog.Jedno pitanje koje se nameće,ko je osnivač ostalih kraljevstava kroz povijest?
Babilon nije osnovao Bog,ako nije Bog ,ko jest?Egipat,Moab,Edom,Asirija,Rim....

Ko je tvorac SSSR?Država koja je otvoreno propagirala ateizam.Jugoslavija.....
Danas, koja država se može pohvaliti da je njen tvorac Bog?
Ako nije Bog tko jest?

Zato je Sotona mogao reći Isusu,"sve ću ti to dati",sve je to u njegovoj ruci,on vuče sve konce.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23608
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#207 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Sanjarko »

Humljanin wrote:
broj dva wrote:
Dječak telepat i teolog, zna o čemu Tomo/Augustin razmišlja i razumije težinu zadatka. A ne ko ovi današnji dječaci, samo internet i igrice..
Ima i jedna iz Evanđelja koja kaže: "Ne bacajte biserje pred svinje."
Pa evo ja bacio..
I to je glupo. Sta ce svinjama biseri. Stvarno neko mislio da svinje zanimaju biseri. Mislilo se vjerovatno da su prljave zivotinje a biseri cisti, a ni oni nisu cisti dok se neobrade ili neodrzavaju.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#208 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Humljanin »

Vizionar 1985 wrote:
Humljanin wrote:
Ima i jedna iz Evanđelja koja kaže: "Ne bacajte biserje pred svinje."
Pa evo ja bacio..
I to je glupo. Sta ce svinjama biseri. Stvarno neko mislio da svinje zanimaju biseri. Mislilo se vjerovatno da su prljave zivotinje a biseri cisti, a ni oni nisu cisti dok se neobrade ili neodrzavaju.
Nikad mi ne bi palo na pamet da čak i tu poslovicu treba nekome objašnjavati... :-?
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#209 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by allem_77 »

šarf,
Ti si prokomentarisao prvi stih, ali on je i uvod u drugi stih,

Gospodinu, Bogu svom se klanjaj i njemu jedinom služi! (Mt 4,10)".

Pa to je prva Božija zapovijed. Isus kaže "jedinom"
Bogu.
Izvodim zaključak,
Isus nije rekao sotoni da se pored Boga klanja nekome drugom, ni Isusu ni Mariji ni duhu svetom. Nego On (Isus) priznaje da je Bog jedan.

šarf, kako bi ti protumačio ovaj stih

Gospodinu, Bogu svom se klanjaj i njemu jedinom služi! (Mt 4,10)".
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#210 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by šarf »

Upravo ovako kako si ti napisao.Petica.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#211 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by šarf »

Evo jedna poveznica za jedan video koji govori više o lažnim prijateljima Biblije.
https://www.jw.org/hr/izdanja/filmovi/# ... 51_1_VIDEO
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#212 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by choxnox »

Pa dobro, kako onda takvu religiju mozemo uopce smatrati ispravnom ako njen institucionalni stub (Crkva, op.a.) izvrce prvi i osnovni stub takve religije?
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#213 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by šarf »

Choxnox,
Isus je u prvom stoljeću govoreći o ondašnjim vjerskim vođama,govorio i o današnjim.
Matej 15:1-9-Tada su k Isusu došli farizeji i pismoznanci iz Jeruzalema i upitali ga: 2 “Zašto tvoji učenici prestupaju predaju naših starih? Ne drže obred pranja ruku prije jela.”
3 On im je odvratio: “A zašto vi prestupate Božju zapovijed zbog svoje predaje? 4 Naprimjer, Bog je rekao: ‘Poštuj oca svojega i majku svoju’ i ‘Tko prokune oca ili majku, neka se pogubi’. 5 A vi kažete: ‘Tko god kaže ocu ili majci: “Što god imam, a čime bih ti mogao pomoći, odredio sam za dar Bogu”, 6 taj ne mora poštovati oca svojega.’ I tako ste obezvrijedili riječ Božju zbog svoje predaje. 7 Licemjeri, dobro je Izaija prorokovao o vama, kad je rekao: 8 ‘Narod me ovaj poštuje usnama svojim, ali srce mu je daleko od mene. 9 Uzalud me štuju, jer su učenja koja naučavaju zapovijedi ljudske.’

Predaja ili tradicija je stup mnogih današnjih religija,a ne riječ Božja.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#214 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Humljanin »

šarf wrote:Evo jedna poveznica za jedan video koji govori više o lažnim prijateljima Biblije.
https://www.jw.org/hr/izdanja/filmovi/# ... 51_1_VIDEO
Znači Jehovin Svjedok... divno :nargila:
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#215 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Humljanin »

Evo malo da još zakuham :mrgreen:
Predavanje katoličkog biskupa koji pokušava objasniti Sveto Trojstvo.

[youtube] https://youtube.com/watch?v=5l-Lv9tGQwl [/youtube]


edit: nešto mi ne želi umetnuti video, pa tko zna neka ispravi
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#216 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by šarf »

Ne želimo da se ova tema pretvori u tiradu o katoličkoj crkvi.
Možemo pričati o sebi u svjetlu Deset zapovijedi.
Ili svoju vjeru preispitati kroz deset kriterija.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#217 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Humljanin »

šarf wrote:Ne želimo da se ova tema pretvori u tiradu o katoličkoj crkvi.
Možemo pričati o sebi u svjetlu Deset zapovijedi.
Ili svoju vjeru preispitati kroz deset kriterija.

Pa evo od početka je tirada o Katoličkoj Crkvi. Zašto je problem da sad ja zalijepim jedan video katoličkog biskupa koji objašnjava Sveto Trojstvo?
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#218 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by allem_77 »

šarf,
Ovo si ti napisao. Potvrdi ako jesi?
SEDAM RAZLOGA ZAŠTO SMATRAM DA KURAN NIJE OD BOGA
TE SAMIM TIM NITI ISLAM NIJE VJERA KOJA DOLAZI OD BOGA

1. Nepotrebnost Kurana

Izbrisao sam ostalih šest. Zašto misliš da je Kur'an nepotreban?

Ja mislim da jedino Kur'an rastavlja istinu od ne istine. Kur'an nas uči, baš kao i prva Božija zapovijed, da je Allah jedan. Znaš li koliko bi bilo zalutalih da je Kur'an nepotreban? Jer svi koji vjeruju u Kur'an, priznaju da je Allah jedan. Muslimani ne negiraju da su postojale, odnosno objavljene i druge svete Knjige.


Druga stvar, da nam malo pojasniš? Da li je po tvom mišljenju istina ono što tvrde jehovini svjedoci da će samo oni u raj? Tačnije njih 144000. Raj koji će biti negdje kod Kalifornije, i to na ovoj planeti, a ne negdje na nebu kako neke druge vjere tumače? Ove podatke sam našao na internetu, ne znam jesu li tačni? Pa da nam ti nešto oko toga prozboriš?

I da, ako će samo 144000 jehovinih svjedoka u raj, šta je sa ostalim jehovinim svjedocima? Milioni su u pitanju?
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#219 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by šarf »

Allem drago mi je da si aktivirao ovu temu.Molim te da pređemo na tu temu da ne zatrpamo ovu .
Prenijet ću tvoja pitanja tamo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23608
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#220 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Sanjarko »

Humljanin wrote:
Nikad mi ne bi palo na pamet da čak i tu poslovicu treba nekome objašnjavati... :-?
Ne treba je objasnjavati. Samo kazem da je glupa kad se malo razmisli. Jer koja je veza izmedzu svinja i bisera. Jedino eto sto su svinje smatrane prljavim zivotinjama a biseri simbolom cistoce.

Sad se iz toga dvosmisleno dosta toga moze protumaciti. Primjerice odnos izmedzu plemenitih i ne-plemenitih, rojal i common, kulturnih i ne-kulturnih.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23608
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#221 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Sanjarko »

šarf wrote:4 Naprimjer, Bog je rekao: ‘Poštuj oca svojega i majku svoju’ i ‘Tko prokune oca ili majku, neka se pogubi’. 5 A vi kažete: ‘Tko god kaže ocu ili majci: “Što god imam, a čime bih ti mogao pomoći, odredio sam za dar Bogu”, 6 taj ne mora poštovati oca svojega.’
Sta oko su roditelji losi, zli i slicno i lose, zlo i slicno djeci cine tokom zivota, i sta ako da se ovako izrazim dop*zdi djeci pa slucajno primjerice u naletu bijesa prokunu roditelje.

Znaci treba ih pogubiti iako su roditelji losi, zli i slicno.

Treba znaci nekoga pogubiti sto nije mogao vise da trpi primjerice.
Last edited by Sanjarko on 03/02/2019 10:30, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23608
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#222 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Sanjarko »

Jos nesto dok nisam zaboravio. Sta ako je primjerice obrnut slucaj. Da roditelji nepostuju djecu, da ih kunu itd. Kao da nema toga i kao da se to ne desava.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#223 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Humljanin »

Vizionar 1985 wrote:
Humljanin wrote:
Nikad mi ne bi palo na pamet da čak i tu poslovicu treba nekome objašnjavati... :-?
Ne treba je objasnjavati. Samo kazem da je glupa kad se malo razmisli. Jer koja je veza izmedzu svinja i bisera. Jedino eto sto su svinje smatrane prljavim zivotinjama a biseri simbolom cistoce.

Sad se iz toga dvosmisleno dosta toga moze protumaciti. Primjerice odnos izmedzu plemenitih i ne-plemenitih, rojal i common, kulturnih i ne-kulturnih.
:-)
Nevjerojatno :lol:

Evo čitav redak:
Mt 7,6.12-14
6"Ne dajte svetinje psima! Niti svoga biserja bacajte pred svinje da ga ne pogaze nogama pa se okrenu i rastrgaju vas."


Ovo i djeca razumiju. Biser je primjer nečega vrijednog i lijepog. Moglo je stajati i zlato ili dijamant, potpuno svejedno.
Svinjama na drugu stranu to apsolutno ništa ne znači, pogaziti će u blatu nešto što ti smatraš prelijepim i vrijednim.
Isus je želio reći da ne bacaš svoje svetinje i ono što smatraš vrijednim pred nekoga kome to ništa ne znači jer će to pogaziti pa se na kraju i na tebe okomiti.
Imaš primjera i iz svoga vlastitog života kada neke stvari ne želiš podijeliti sa nekim ljudima jer to ne smatraju vrijednim ni značajnim. Zašto bi pričao nekome o svojoj vjeri ako će je taj pljuvati i tebe vrijeđati.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#224 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by JVC »

@allem_77

Ivan 3:12-13
"Ako vam rekoh zemaljsko pa ne vjerujete, kako ćete vjerovati kad vam budem govorio nebesko? Nitko nije uzašao na nebo doli onaj koji siđe s neba, Sin Čovječji."

Isus je fizicka, opipljiva manifestacija Boga.
Evo jedna kratka i jednostavna usporedba, mozda bude lakse?
Sunce je prilicno udaljeno od zemlje. Mi kao ljudi ne mozemo nikada otici na sunce iz dva glavna razloga. Prvo, jednostavno ne mozemo tako daleko putovati. Drugo, ako se priblizimo suncu, izgorjet cemo. Na isti nacin, Bog i Njegove karakteristike su takve da mu ne mozemo pristupiti Izlazak 33:20 "A ti", doda, "moga lica ne možeš vidjeti, jer ne može čovjek mene vidjeti i na životu ostati.".
Vjerujem da se slazes da je Bog izvan naseg shvacanja i da je veci od svega sto mozemo zamisliti?
Citiram Isusa:Ivan 9:5 "Dok sam na svijetu, svjetlost sam svijeta."
Svjetlost koja je ovdje s nama dolazi od sunca "vatrene kugle" koja je daleko od nas, a ipak su jedno.
Bog kao sunce, Isus kao svjetlo ili "waalid" i "walad".
broj dva
Posts: 4596
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#225 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by broj dva »

Kreno nešto pa skontam neću, dosta vam je vlastite muke...sretno u potrazi za isusom i smislom..
Post Reply