1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post Reply
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#1976 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Challenger__ »

pasha078 wrote:Kakve god da su posljedice, zavaravas se ako mislis da ce ici na ruku Putinu.
Rekao sam ti, ponoviću ti. Ti si lik koji nema blage veze kuda mogu otići ovi procesi i kakve posljedice mogu nastati. Samo ti po svom: "irelevantan je ustav", hajmo se igrati "kreativnog pristupa".

Kad se, na kraju priče, uhvatiš za glavu, sjeti se one narodne - "sam pao sam se ubio".
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#1977 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Challenger__ »

pasha078 wrote:...
Koji autohtoni? Oni malobrojnji koji su preživjeli genocid pa završili po rezervatima?

:lol:

Tugo moja... Poenta, tema nije poređenje genocidne (USA) i organske tvorevine (RF) nego Španija i u njoj /ili izvan nje Katalonija, evropski separatizmi i moguće posljedice.

Samo se ti drži tog oportunističkog pristupa, vidjećeš gdje će to završiti.

________
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#1978 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Challenger__ »

pasha078 wrote:Nije puno prezivjelo ni Ruske genocide, pitaj Tatare...
Politički analfabeto, Tatari su drugi po brojnosti narod u RF, ubjedljivo drugi a boljševička pesnica je bila uperena prema svima, prije svega prema Rusima. Ništa ti ne znaš, ti samo lupetaš iz komentara u komentar.

_______

Drži se teme: "ustav je irelevatan", hajmo malo "kreativnog pristupa"... :roll:

Zdra'o.


______
User avatar
madner
Posts: 56762
Joined: 09/08/2004 16:35

#1979 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by madner »

pasha078 wrote:
madner wrote:
pasha078 wrote:Ne vidim ni da zadnji pasus podrzava tvoju tezu.

No kljucna recenica je potencijalni suverenitet i zanima me tvoja interpretacija
Da cujem kako nacija moze ostvariti legalni i teritorijalni suverenitet bez drzave? :D

Jos jednom, svijest sama za sebe nije dovoljna, to je prva recenica.
Cek, sad raspravljamo tekst koji si ti prilozio. Kao sto rekoh ni taj autor ne negira da nacija moze postojati bez nacionalne drzave, cakstavise kroz prvi pasus on to i potvrdjuje.

Naravno, ti mozes imati misljenje koje god ti zelis. Raspravljamo da li je tvoje misljenje u skladu sa onim sto eksperti u ovoj oblasti tvrde, a kako vidim nije, s obzirom da nisi u stanju proizvesti autora koji tvrdi ono sto i ti.

Tacno da svijest sama za sebe nije dovoljna i to jeste prva recenica, ali procitaj iducu. Kaze da je potrebna "politizirana svijest", i to je upravo ono sto ja tvrdim u svim ovim postovima. A politizacija ne zahtjeva nacionalnu drzavu. Imas primjere politizacije na raznovrsne nacine. Politizirana svijest koja vodi ka potencijalnoj suverenosti je ono o cemu ovaj autor prica.

BTW, ko je ovaj autor, kad ga vec citiramo da cujemo i ko je?
Ovaj autor tvrdi sto i ja, nema nacije bez suvereniteta, legalnog i teritorijalnog. Sto nije moguce imati bez drzave u trenutnom drustvenom poretku.
Kaze da svijest nije dovoljna, niti je nacija samo svijest.

Imamo ozbiljan problem ako ne mozes procitati ovako jednostavan dio teksta bez da izvuces pogresan zakljucak. Tj. imas ozbiljan problem jer obara tezu.
Navedi naciju koja ima zakonski i teritorijalni suverenitet bez drzave u Evropi i mozemo pricati o tvojoj potpuno pogresnoj, izrazito neutemljenoj zelji da tako intepretiras recenicu.
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#1980 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Lincoln-Burrows »

pasha078 wrote:I naravno da je Ustav u ovakvim situacijama irelevantan: u pitanju je kriza uredjenja, dakle politicko pitanje.
Kad bi Ustav bio sakrosant, nikada ne bi postojao progres, odnosno nikada ne bi prelazili iz jednog u drugo uredjenje, jos bi zivjeli pod carskom sapom.
Što je to sakrosant?
Iz konteksta rečenice bih rekao da je to nešto
što je nepromjenjivo.

Inače slažem se sa mišljenjem.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45281
Joined: 29/12/2005 01:20

#1981 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by jeza u ledja »

Vjecita rasprava na Balkanu, razlika izmedju pojmova "narod" i "nacija" :D .

Oko toga ce biti razlicitih misljenja, kao i oko tacnih prijevoda engleske/francuske rijeci "nation", samo znam da ni na jednom, ukljucujuci i nase jezike - pojam "nacija" nije nuzno vezan za suverene drzave.
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#1982 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by sinuhe »

Ujedinjeni narodi ili Ujedinjene nacije, voz ili vlak :D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#1983 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by ultima_palabra »

Mozemo li se vratiti na temu?
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1984 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by cyprus »

pasha078 wrote:Madner, nacija ne mora imati fakticki i realni teritorijalni suverenitet tako da je bespredmetno.

Navedi mi autora koji tvrdi da mora.
Davno sam ja (i to više puta) madneru objašnjavao da nacija može biti teritorijalna, ali može biti i kulturna... Međutim, on upro u ono svoje i nema šanse da popusti :mrgreen:

Problem nastaje kada kulturne nacije pomisle da bi trebale imati i svoju teritorijalnost... Ili da budem još jasniji - svoju ekskluzivnu teritoriju...
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1985 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by hAZNADAR »

In English and some other languages, the word nationality is sometimes used to refer to an ethnic group (a group of people who share a common ethnic identity, language, culture, descent, history, and so forth). This meaning of nationality is not defined by political borders or passport ownership and includes nations that lack an independent state (such as the Scots, Welsh, English, Basques, Catalans, Kurds, Kabyles, Baloch, Berbers, Bosniaks, Palestinians, Sindhi, Tamils, Hmong, Inuit, Copts, Māori and Sikhs)
wiki

i red je da se vratimo na temu


Ono sto mene interesuje i sto ce biti aktuelno u sljedecoj fazi je ono oko cega se sve vrti a to je novac. Katalonci imaju poluge vlasti, prst na protoku novca,.... gdje mogu da stopiraju poreze drzavi. Napr turizam, luka,... sve prihode i poreze da usmjere samo u Barcelonu.
Kako god okrenes - Madrid nije dzaba suspendovao katalonsku autinomiju - pokusava direktno ovladati protokom novca i porezima. A to je haman ko okupacija. Za ocekivati je jos spanskih policajaca i cinovnika koji ce utjerivati poreze i provjeravati ko je sta sakrio i sl.
User avatar
madner
Posts: 56762
Joined: 09/08/2004 16:35

#1986 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by madner »

Da, samo iz te recenice jasno sljedi da je pravi izraz etnicka grupa.

Pascha uzeo pola recenice, ignorise da se ostatak nikako ne uklapa u tezu i fura dalje. Klasicni forumas.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1987 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by hAZNADAR »

pasha078 wrote:
hAZNADAR wrote:In English and some other languages, the word nationality is sometimes used to refer to an ethnic group (a group of people who share a common ethnic identity, language, culture, descent, history, and so forth). This meaning of nationality is not defined by political borders or passport ownership and includes nations that lack an independent state (such as the Scots, Welsh, English, Basques, Catalans, Kurds, Kabyles, Baloch, Berbers, Bosniaks, Palestinians, Sindhi, Tamils, Hmong, Inuit, Copts, Māori and Sikhs)
wiki

i red je da se vratimo na temu


Ono sto mene interesuje i sto ce biti aktuelno u sljedecoj fazi je ono oko cega se sve vrti a to je novac. Katalonci imaju poluge vlasti, prst na protoku novca,.... gdje mogu da stopiraju poreze drzavi. Napr turizam, luka,... sve prihode i poreze da usmjere samo u Barcelonu.
Kako god okrenes - Madrid nije dzaba suspendovao katalonsku autinomiju - pokusava direktno ovladati protokom novca i porezima. A to je haman ko okupacija. Za ocekivati je jos spanskih policajaca i cinovnika koji ce utjerivati poreze i provjeravati ko je sta sakrio i sl.
Da, to je interesantno pitanje! Na koji nacin se i moze kontrolisati protok novca i poreza u doba kad je vecina stvari ove prirode elektronska? Da li uopste vise bilo koja razina vlasti, katalonija ili spanija, ima kontrolu nad ovim ili je ovo domena banki i poduzeca koja uplacuju?

Ja licno pojma nemam..... u turski vakat je neko sa vrecom isao i sakupljao ko zna kako je to danas :-)
Dakako elektronski. Ali u jednu instituciju i poslije u drugu viseg nivoa. Koliko sam razumio prijatelja Katalonca sa kojim se dopisujem - slijedi ta bitka u katalonskim institucijama. Koalicija za nezavisnost tu im svoje ljude i ova drama vrbuje preostale. Madrid ne moze elektronski usmjeriti poreze vec mora fizicki ovladati institucijama koje usmjeravaju novac. A to je haman ko u turski vakat.
User avatar
madner
Posts: 56762
Joined: 09/08/2004 16:35

#1988 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by madner »

pasha078 wrote:
madner wrote:Da, samo iz te recenice jasno sljedi da je pravi izraz etnicka grupa.

Pascha uzeo pola recenice, ignorise da se ostatak nikako ne uklapa u tezu i fura dalje. Klasicni forumas.
Autor ne govori o etnickoj grupi vec o naciji. Izvrces vladtiti dokaz..... cccc

Gdje se u ostatku negira nacionalnost grupi koja nema drzave?

Ipak se cini da si sam izmislio to sto pricas. Kreativno, ali ne vidim da iko dijeli to tvoje misljenje
Ne odgovaram tebi pascha moj polurecenicni.

Sto se tice negiranja, navodi dva objektivna kriterija, koja oba zahtjevaju drzavu. Samo sto ti to hladno ignorises, drzeci se potencijala, koji se poslje ne spominje. Ne pise potencijalno suvereno usvajaju zakone, ili potencijalno imaju jasno definisane granice gdje su suvereni. :D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#1989 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by ultima_palabra »

Teoretski Rajoy moze da ih raspusti koliko god puta hoce sve dok nastavljaju krsiti ustav. U praksi bi to islo malo teze, zbog javnosti i ostalih stranaka u Madridu.

Zato mislim da ce Pujdo i jos par njih izbore docekati u bajbukani.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#1990 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by ultima_palabra »

pasha078 wrote:
ultima_palabra wrote:Teoretski Rajoy moze da ih raspusti koliko god puta hoce sve dok nastavljaju krsiti ustav. U praksi bi to islo malo teze, zbog javnosti i ostalih stranaka u Madridu.

Zato mislim da ce Pujdo i jos par njih izbore docekati u bajbukani.
Teoretski, Rajoy moze poredat artiljeriju i poravnat Barcelonu ko Vukovar. No ima tu i drugih faktora mimo sta je teoretski dopusteno. Niti je rajoy Slobo, niti je Pujdo Franjo, taktiziraju obojica i boje se radikalnijih poteza. No mozda ce dogadjaji da ih preduhitre jer rapidno se zatvara prostor za kompromis.

Ne mislim da Rajoy ista postize zatvaranjem Pujde. Prije Pujde je bio Maas ako se sjecas. Poslije Pujde novi Pujdo i sta onda? Zato kazem, jedina mu je opcija vojna okupacija i mozda ce to probat malo i poslije toga ce im dati svakojaku autonomiju koju god zele kao Baskiji. Samo ako katalonci to sad hoce......
Nece nikakve vojske biti, nisu ni jedni ni drugi taj mentalitet niti su okolnosti takve.

Policija ce raditi svoje i bit ce hapsenja, ali sve kontrolisano jer vlada ne smije praviti nove PR gafove. Ova igra je na duge staze.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#1991 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Challenger__ »

- Volkswagen raztmatra izmještanje SEAT-a iz Katalonije u slučaju pogoršanja političke situacije.

:arrow: LINK

SEAT zapošljava 14.000 ljudi.
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#1992 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by pici »

ODUSTAO
Puigdemont neće raspisati vanredne izbore u Kataloniji
PUUU nikad visHe necu maHnut katalonskom zastavicom... SEBADELJ IZDRZI!!!
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#1993 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Tomahawk11 »

Ču' proglasili nezavisnost :shock:
Hrabar potez....da vidimo šta i kako dalje :zoka:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1994 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by daddy-kool »

Zakuha se ovo brže nego što je iko mogao pretpostaviti.
Da vidimo kako će Španci vraćati Kataloniju u ustavni okvir kraljevine.
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#1995 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Matzan »

Ne mogu da vjerujem!! :shock:

Molba Chmolji, ako može, da vrati hrleta bar na ovu temu.
On je od početka bio ubijeđen u ovaj ishod i otvorio je temu.
Ja iskreno ni u snu sanjao nisam.
Naslovnica
Posts: 27932
Joined: 20/03/2013 15:38

#1996 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Naslovnica »

Kamo UN promatrači i tako te nebuloze...?!
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1997 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by tranquil »

Evo sada se ja proglašavam Bill Gates-om.

Da vidimo kako mi milioni pristižu na račun, i šta će drugi koji se takođe tako nazivaju uraditi po pitanju toga.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1998 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by mousstapha »

Major Development sto bi rekli na CNN-u. Prostora za kompromis vise nema.
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#1999 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by nookey »

Sada ide vojska da brani granice
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40839
Joined: 29/06/2011 23:39

#2000 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by dječak sa šibicama »

Podrzavam pravo katalonskog naroda na samoopredjeljenje :D

Bice tu belaja.
Post Reply