1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1926 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by madner »

Kakve sam ja linkove pascha moj postavio?
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1927 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by hAZNADAR »

Kejn wrote:
Zato što je Engleska unjela svoju državnost u Ujedinjeno Kraljevstvo, a katalonija je samo pokrajina koja je nedavno, historijski dobila autonomiju. Također Katalonija je prije nego što je ušla u sastav Kraljevine Španije bila nešto što se zvalo Kraljevina Aragorn. E sada da li se može reći da je Katalonija nasljednica Kraljevine Aragorn ako znamo da je Aragorn obuhvatao i djelove Italije? Ukoliko postane nezavisna, Katalonija će svakako biti nacija jer će svi u njoj, pa čak i ja ako bi se odselio tamo mogao biti po nacionalnosti Katalonac iako sam Bošnjačkog etničkog porijekla ili narodnosti.

Također, Haznadar je povukao paralelu sa Engleskom, a također Engleska nacionalnost nije nešto što je regulisano Britanskim zakonom o nacionalnosti gdje postoji samo Britanska nacionalnost. Primjer Engleske sam samo uzeo jer je prije UK-a ona bila nezavisni državni subjekat pod nazivom Kingdom of England.

Da se razumjemo ovo nije nauka ovo je domen filozofije. Ne možemo empirijski izvagati koliko je neko Britanac po nacionalnosti a koliko Englez po narodnosti. Ja samo smatram da je ova moja teza najbliža ovom našem balkanskom "srpskohrvatskom" shvatanju nacije i naroda. Ne znači da sam upravu.
Pusti ti nacionalnost - govorimo o nacijama.
Nisi uopce jasan?

Da li postoji uopce engleska nacija?
Da li postoji welska nacija?

Jedni su unijeli drzavnost u UK a drugi ne.
A necu te pitati po pitanju unosa drzavnosti ko je onda bio nacija u SFRJ a ko ne.

Zasto jednostavno ne odustanes od te svoje logike koja povlaci mnostvo kontraverzi? Isto kao opaska od ranije da nacije nisu sijalice koje se pale pa gase vezano za nezavisnost.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1928 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by hAZNADAR »

pasha078 wrote:A za tvoj prethodni post, mjesas drzavljanstvo sa nacionalnoscu. Dijete kad se rodi nema nikakvu nacionalnost jer nacionalnost nije boja koze il neka urodjena genetska karakteristika. Nacionalnost je ideologija i kao takva niko se ne radja sa njom. Slicno kao musliman ili krscanin niko se ne rodi kao takav al ti roditelji prenesu u djetinjstvu. Slicno kao nacionalnu svijest.
A koje su bile jezicke grupe 1792 de me prosvijetli?
Ja imam dvojno drzavljanstvo. Mnoga nasa djeca rodjena vani takodjer.
Nece ti taj dati odgovor na pet grupa u Fr. Samo ce po obicaju zakljuciti da ga navodno glupi i nepismeni ne shvacaju.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1929 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Kejn »

hAZNADAR wrote:
Kejn wrote:
Zato što je Engleska unjela svoju državnost u Ujedinjeno Kraljevstvo, a katalonija je samo pokrajina koja je nedavno, historijski dobila autonomiju. Također Katalonija je prije nego što je ušla u sastav Kraljevine Španije bila nešto što se zvalo Kraljevina Aragorn. E sada da li se može reći da je Katalonija nasljednica Kraljevine Aragorn ako znamo da je Aragorn obuhvatao i djelove Italije? Ukoliko postane nezavisna, Katalonija će svakako biti nacija jer će svi u njoj, pa čak i ja ako bi se odselio tamo mogao biti po nacionalnosti Katalonac iako sam Bošnjačkog etničkog porijekla ili narodnosti.

Također, Haznadar je povukao paralelu sa Engleskom, a također Engleska nacionalnost nije nešto što je regulisano Britanskim zakonom o nacionalnosti gdje postoji samo Britanska nacionalnost. Primjer Engleske sam samo uzeo jer je prije UK-a ona bila nezavisni državni subjekat pod nazivom Kingdom of England.

Da se razumjemo ovo nije nauka ovo je domen filozofije. Ne možemo empirijski izvagati koliko je neko Britanac po nacionalnosti a koliko Englez po narodnosti. Ja samo smatram da je ova moja teza najbliža ovom našem balkanskom "srpskohrvatskom" shvatanju nacije i naroda. Ne znači da sam upravu.
Pusti ti nacionalnost - govorimo o nacijama.
Nisi uopce jasan?

Da li postoji uopce engleska nacija?
Da li postoji welska nacija?

Jedni su unijeli drzavnost u UK a drugi ne.
A necu te pitati po pitanju unosa drzavnosti ko je onda bio nacija u SFRJ a ko ne.

Zasto jednostavno ne odustanes od te svoje logike koja povlaci mnostvo kontraverzi? Isto kao opaska od ranije da nacije nisu sijalice koje se pale pa gase vezano za nezavisnost.
Engleska nacija (English nation) po našem srpskohrvatskom shvatanju je Engleski narod. Ako uzmemo našu sistematiku iz popisa 2013-te to bi se na bosanskom definisalo kao etnonacija.

A koja je to razlika između nacionalnosti i nacije?
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1930 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by hAZNADAR »

Kejn wrote:
hAZNADAR wrote:

Pusti ti nacionalnost - govorimo o nacijama.
Nisi uopce jasan?

Da li postoji uopce engleska nacija?
Da li postoji welska nacija?

Jedni su unijeli drzavnost u UK a drugi ne.
A necu te pitati po pitanju unosa drzavnosti ko je onda bio nacija u SFRJ a ko ne.

Zasto jednostavno ne odustanes od te svoje logike koja povlaci mnostvo kontraverzi? Isto kao opaska od ranije da nacije nisu sijalice koje se pale pa gase vezano za nezavisnost.
Engleska nacija (English nation) po našem srpskohrvatskom shvatanju je Engleski narod. Ako uzmemo našu sistematiku iz popisa 2013-te to bi se na bosanskom definisalo kao etnonacija.

A koja je to razlika između nacionalnosti i nacije?
OK, znaci razlika na srpskohrvatskom i bosanskom?

wiki
In English and some other languages, the word nationality is sometimes used to refer to an ethnic group (a group of people who share a common ethnic identity, language, culture, descent, history, and so forth). This meaning of nationality is not defined by political borders or passport ownership and includes nations that lack an independent state (such as the Scots, Welsh, English, Basques, Catalans, Kurds, Kabyles, Baloch, Berbers, Bosniaks, Palestinians, Sindhi, Tamils, Hmong, Inuit, Copts, Māori and Sikhs)
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1931 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Kejn »

hAZNADAR wrote:
Kejn wrote:
hAZNADAR wrote:

Pusti ti nacionalnost - govorimo o nacijama.
Nisi uopce jasan?

Da li postoji uopce engleska nacija?
Da li postoji welska nacija?

Jedni su unijeli drzavnost u UK a drugi ne.
A necu te pitati po pitanju unosa drzavnosti ko je onda bio nacija u SFRJ a ko ne.

Zasto jednostavno ne odustanes od te svoje logike koja povlaci mnostvo kontraverzi? Isto kao opaska od ranije da nacije nisu sijalice koje se pale pa gase vezano za nezavisnost.
Engleska nacija (English nation) po našem srpskohrvatskom shvatanju je Engleski narod. Ako uzmemo našu sistematiku iz popisa 2013-te to bi se na bosanskom definisalo kao etnonacija.

A koja je to razlika između nacionalnosti i nacije?
OK, znaci razlika na srpskohrvatskom i bosanskom?

wiki
In English and some other languages, the word nationality is sometimes used to refer to an ethnic group (a group of people who share a common ethnic identity, language, culture, descent, history, and so forth). This meaning of nationality is not defined by political borders or passport ownership and includes nations that lack an independent state (such as the Scots, Welsh, English, Basques, Catalans, Kurds, Kabyles, Baloch, Berbers, Bosniaks, Palestinians, Sindhi, Tamils, Hmong, Inuit, Copts, Māori and Sikhs)
Definisao sam naciju na legalistički koncept, u nastojanju da "podmirim" shvatanje naših sociologa, gdje sam u četvrtoj godini srednje škole učio da nacija nije jednako narod. Nažalost takvo nešto nije skladu sa srpskohrvatskim shvatanjem u kojem su narod i nacija jedno te isto, jer su srpski i hrvatski nacionalni pokreti nastajali u 18. vijeku, u sklopu dva Carstva, gdje nije bilo nacija već naroda.

Kod nas na popisu je zato uveden pojam etnonacionalnost, koji bi na neki način zadovoljio bosansko sociološko shvatanje nacije (BH nacionalnost koja objedinjuje sve narode) i rigidno srpskohrvatsko shvatanje nacije kroz etničku prizmu. Kao neki kompromis.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1932 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by madner »

Potpuno je isto shvatanje i u srpskoj, hrvatskoj i bosanskoj skoli. Nacija i narod nije isto, nacija oznacuje narod koji se politicki organizovao toliko da ima drzavu.

Isto je shvatanje i na engleskom, to sto neko Catalanima ili Kurdima tepa da su nacija je zapravo politicka izjava protiv Spanije odnosno Turske.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#1933 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by orinoco »

madner wrote:Potpuno je isto shvatanje i u srpskoj, hrvatskoj i bosanskoj skoli. Nacija i narod nije isto, nacija oznacuje narod koji se politicki organizovao toliko da ima drzavu.

Isto je shvatanje i na engleskom, to sto neko Catalanima ili Kurdima tepa da su nacija je zapravo politicka izjava protiv Spanije odnosno Turske.
:thumbup:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1934 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by madner »

pasha078 wrote:A za tvoj prethodni post, mjesas drzavljanstvo sa nacionalnoscu. Dijete kad se rodi nema nikakvu nacionalnost jer nacionalnost nije boja koze il neka urodjena genetska karakteristika. Nacionalnost je ideologija i kao takva niko se ne radja sa njom. Slicno kao musliman ili krscanin niko se ne rodi kao takav al ti roditelji prenesu u djetinjstvu. Slicno kao nacionalnu svijest.
A koje su bile jezicke grupe 1792 de me prosvijetli?
Potpuno pogresno.
Potpuno pogresno.

Nije ideja da ti kazem nego da naucis, jer veca je sanse da ces shvatiti ako sam nadjes odgovore.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1935 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Kejn »

Pa gdje je Hrvatska država u 19. i 20. vijeku (ako izuzmemo NDH) koja je nastala organiziranjem hrvatskog naroda u naciju? Hrvati 19. vijek uredno zovu kao doba nacionalnih pokreta. Ponavljam njima je narod = nacija.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1936 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by hAZNADAR »

I sta je zakljucak forumske elite?

Engleska, skotska, velska nacija - postoje ili ne? Fakta ili "tepanje"?
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1937 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Fudo387 »

pasha078 wrote:
madner wrote:
pasha078 wrote:A za tvoj prethodni post, mjesas drzavljanstvo sa nacionalnoscu. Dijete kad se rodi nema nikakvu nacionalnost jer nacionalnost nije boja koze il neka urodjena genetska karakteristika. Nacionalnost je ideologija i kao takva niko se ne radja sa njom. Slicno kao musliman ili krscanin niko se ne rodi kao takav al ti roditelji prenesu u djetinjstvu. Slicno kao nacionalnu svijest.
A koje su bile jezicke grupe 1792 de me prosvijetli?
Potpuno pogresno.
Potpuno pogresno.

Nije ideja da ti kazem nego da naucis, jer veca je sanse da ces shvatiti ako sam nadjes odgovore.
Pa predoci istoricare koji tvrde sto i ti. Haznadar i ja smo pomenuli nekoliko.

Naravno da je pogresno jer ti to tako kazes :-)
A koju nacionalnost novorodjence ima? Jel to bioloska ili drustvena kategorija?
Pa u drzavi gdje zivis, americku.
Tako ga uteftere htio ti nehtio.
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#1938 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by muzicar_iz_parka »

Ako Španija bude dovoljno jaka, ništa od katalonske nezavisnosti.
Isto obrnuto.

Opet Katalonija nema ništa u svojim rukama osim praznih priča o demokratiji, samoopredjeljivanju, nikakve oružane silie tipa policija, dio vojske, itd.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1939 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Fudo387 »

pasha078 wrote:Jeste fudo uteftere tako jer njihovo poimanje nacionalnosti je malo drugacije od europske. Pojam koji oni koriste nije ekvivalentan nasem .

Na primjer ovdje se prica o bijelackom nacionalizmu sto imlplicira bijelu naciju. Odi u EU i pomeni bijelu naciju smijace ti se sta je to :-)
Kakav bijelacki nacionalizam?
O cemu ti pricas?
Fino ti u rodnom listu i pasosu pise, nationality usa. Tacka.
Mozes da budes crn, bijel, zut, saren...to se ne pika.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1940 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by hAZNADAR »

Kejn wrote:Pa gdje je Hrvatska država u 19. i 20. vijeku (ako izuzmemo NDH) koja je nastala organiziranjem hrvatskog naroda u naciju? Hrvati 19. vijek uredno zovu kao doba nacionalnih pokreta. Ponavljam njima je narod = nacija.
Pogledaj politicku kartu 19-og vijeka u vrijeme nacionalromantizma i vidjeces i mnogo drugih koji su bili u sklopu imperija a zapoceli nacionalni pokret.
Nezavisnost i svoja drzava nije uvijek obrazac.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1941 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Fudo387 »

muzicar_iz_parka wrote:Ako Španija bude dovoljno jaka, ništa od katalonske nezavisnosti.
Isto obrnuto.

Opet Katalonija nema ništa u svojim rukama osim praznih priča o demokratiji, samoopredjeljivanju, nikakve oružane silie tipa policija, dio vojske, itd.
Naravno da je jaka, spanska kruna je sve samo ne zajebancija.
Nema od katalonske nezavisnosti nista, ako bude stani pani podavice ih k’o macice.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1942 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by hAZNADAR »

pasha078 wrote:
muzicar_iz_parka wrote:Ako Španija bude dovoljno jaka, ništa od katalonske nezavisnosti.
Isto obrnuto.

Opet Katalonija nema ništa u svojim rukama osim praznih priča o demokratiji, samoopredjeljivanju, nikakve oružane silie tipa policija, dio vojske, itd.
Tacno al pitanje je koliko spanija na duge staze moze trpiti nemire, gradjanski neposluh i potencijalno terorizam. Obicno u ovakvim situacijama maticna drzava pristaje na kompromis.
Posebno ce biti interesantan dio sa porezima. Da li ce Katalonija uplacivati svoj dio centrali?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1943 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by madner »

pasha078 wrote:
madner wrote:
pasha078 wrote:A za tvoj prethodni post, mjesas drzavljanstvo sa nacionalnoscu. Dijete kad se rodi nema nikakvu nacionalnost jer nacionalnost nije boja koze il neka urodjena genetska karakteristika. Nacionalnost je ideologija i kao takva niko se ne radja sa njom. Slicno kao musliman ili krscanin niko se ne rodi kao takav al ti roditelji prenesu u djetinjstvu. Slicno kao nacionalnu svijest.
A koje su bile jezicke grupe 1792 de me prosvijetli?
Potpuno pogresno.
Potpuno pogresno.

Nije ideja da ti kazem nego da naucis, jer veca je sanse da ces shvatiti ako sam nadjes odgovore.
Pa predoci istoricare koji tvrde sto i ti. Haznadar i ja smo pomenuli nekoliko.

Naravno da je pogresno jer ti to tako kazes :-)
A koju nacionalnost novorodjence ima? Jel to bioloska ili drustvena kategorija?
Niste, niti je to pitanje za historicare nego za socijaloge i politologe.

Iz knjige sta je nacija jednog takvog:
Naposljetku, sama kolektivna svijest nije dostatna da uspostavi neku naciju. Ta svijest može postojati i na regionalnoj razini, sa svim nužnim simboličkim svojstvima. Posebno obilježje nacije je to da ona tvori suvereni subjekt, bio on aktualan ili potencijalan. Nacija ne označava samo povijesnu zajednicu koju definira kultura ili kolektivna svijest. Ona je i načelo političke legitimnosti.
Riječ »nacija« nije uvijek imala politički smisao. Takavsmisao učvrstio se u 17. i 18. stoljeću, nakon engleske, američke i francuske revolucije. Nacija tada smjenjuje dinastiju kao načelo političke legitimnosti. Suverenost više ne pripada vladaru i njegovoj dinastiji, već proizlazi iz same nacije. Pojedinci kao članovi iste nacije postaju i članovi određenoga kolektivnog suvereniteta. Na taj način, umjesto hijerarhije temeljene na društvenim staležima, što je karakteristika perioda u Francuskoj prije Francuske revolucije, poznatog pod imenom »Stari sustav vladavine« (l’Ancien régime), uspostavlja se jedan oblik političke jednakosti.
Ta je politička jednakost više ili manje stvarna ili fiktivna, sukladno političkim porecima i razmjeru društvenih nejednakosti.
Suverenost ima dva aspekta. Ona prije svega označava autonomiju: nacija sama donosi odluke koje se odnose na nju, kao i zakone koji su izraz njezine volje.
Ali suverenost ima i teritorijalni smisao. Jedan od znakova prijelaza s dinastijske na nacionalnu suverenost pojava je moderne države s granicama koje su precizno obilježene.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#1944 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Tomahawk11 »

pasha078 wrote:
muzicar_iz_parka wrote:Ako Španija bude dovoljno jaka, ništa od katalonske nezavisnosti.
Isto obrnuto.

Opet Katalonija nema ništa u svojim rukama osim praznih priča o demokratiji, samoopredjeljivanju, nikakve oružane silie tipa policija, dio vojske, itd.
Tacno al pitanje je koliko spanija na duge staze moze trpiti nemire, gradjanski neposluh i potencijalno terorizam. Obicno u ovakvim situacijama maticna drzava pristaje na kompromis.
Ti zaboravio na ETA-u. Gdje su danas? Nigdje.
A Katalonija uopšte nema taj štih. Kakav crni terorizam :-)
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1945 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Fudo387 »

pasha078 wrote:
Fudo387 wrote:
pasha078 wrote:Jeste fudo uteftere tako jer njihovo poimanje nacionalnosti je malo drugacije od europske. Pojam koji oni koriste nije ekvivalentan nasem .

Na primjer ovdje se prica o bijelackom nacionalizmu sto imlplicira bijelu naciju. Odi u EU i pomeni bijelu naciju smijace ti se sta je to :-)
Kakav bijelacki nacionalizam?
O cemu ti pricas?
Fino ti u rodnom listu i pasosu pise, nationality usa. Tacka.
Mozes da budes crn, bijel, zut, saren...to se ne pika.
Bijeli nacionalizam je kategorija koja i te kako postoji osim ako nisi corav i gluh. Slicno crnacki.
Americko poimanje nacionalnosti je slicnije nasem poimanju drzavljanstva nego europskom shvatanju nacije. Ako hoces europski ekvivalent nacije u US onda je to bas rasa, jer se ovdje identitet mjeri bojom koze kao sto i sam znas
Momak, tebi se sve pomijesalo, rasizam, nacionalizam...fakat lupas budalastine.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1946 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by madner »

pasha078 wrote:
madner wrote:
pasha078 wrote:
Pa predoci istoricare koji tvrde sto i ti. Haznadar i ja smo pomenuli nekoliko.

Naravno da je pogresno jer ti to tako kazes :-)
A koju nacionalnost novorodjence ima? Jel to bioloska ili drustvena kategorija?
Niste, niti je to pitanje za historicare nego za socijaloge i politologe.

Iz knjige sta je nacija jednog takvog:
Naposljetku, sama kolektivna svijest nije dostatna da uspostavi neku naciju. Ta svijest može postojati i na regionalnoj razini, sa svim nužnim simboličkim svojstvima. Posebno obilježje nacije je to da ona tvori suvereni subjekt, bio on aktualan ili potencijalan. Nacija ne označava samo povijesnu zajednicu koju definira kultura ili kolektivna svijest. Ona je i načelo političke legitimnosti.
Riječ »nacija« nije uvijek imala politički smisao. Takavsmisao učvrstio se u 17. i 18. stoljeću, nakon engleske, američke i francuske revolucije. Nacija tada smjenjuje dinastiju kao načelo političke legitimnosti. Suverenost više ne pripada vladaru i njegovoj dinastiji, već proizlazi iz same nacije. Pojedinci kao članovi iste nacije postaju i članovi određenoga kolektivnog suvereniteta. Na taj način, umjesto hijerarhije temeljene na društvenim staležima, što je karakteristika perioda u Francuskoj prije Francuske revolucije, poznatog pod imenom »Stari sustav vladavine« (l’Ancien régime), uspostavlja se jedan oblik političke jednakosti.
Ta je politička jednakost više ili manje stvarna ili fiktivna, sukladno političkim porecima i razmjeru društvenih nejednakosti.
Suverenost ima dva aspekta. Ona prije svega označava autonomiju: nacija sama donosi odluke koje se odnose na nju, kao i zakone koji su izraz njezine volje.
Ali suverenost ima i teritorijalni smisao. Jedan od znakova prijelaza s dinastijske na nacionalnu suverenost pojava je moderne države s granicama koje su precizno obilježene.
Madner sad demantujes sam sebe. Lik ti fino kaze potencijalni suvereni subjekt.
De sad u glavi svari sta to znaci i skontaces da drzava nije nuzna cak ni ovom autoru
:D
Pascha moj solidni, ako je to sve sto si izvukao iz pasusa moram te razocarati. Vidis ova zadnja dva pasusa, tu se definise sta je to suverenost. Ovo aktualan ili potencijalan je ono sto sam rekao za Katalonce, ako naprave drzavu bice nacija. Jer inace nece moci donositi sami zakone o sebi, posto je Spanija starija, niti ce imati suverenitet nad tlom, posto trenutno opet Spanija ima isti.
Ali dobar pokusaj, sve gluposti koje si naveo pomnozene sa nulom i hvatas se pola recenice.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1947 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Fudo387 »

Evo ga i nova terminologija,
Potencijalni Suverenitet.
Krusna mrvo...
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1948 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Fudo387 »

pasha078 wrote:Potencijalni suverenitet je politizirana svijest o identitetu do mjere da se clanovi grupe mogu zamisliti kao zasebna drzava, nadam se da ce ti ovo pomoci.
Pa mogu se i ja zamisliti kao potencijalni holivudski glumac.
I, sta onda?
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1949 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Fudo387 »

pasha078 wrote:
Fudo387 wrote:
pasha078 wrote:Potencijalni suverenitet je politizirana svijest o identitetu do mjere da se clanovi grupe mogu zamisliti kao zasebna drzava, nadam se da ce ti ovo pomoci.
Pa mogu se i ja zamisliti kao potencijalni holivudski glumac.
I, sta onda?
E onda od love koju si na kafani zaradio uplati fax da bar BS zavrsis.
Pa onda navrni cemo da diskutujemo :-)
Ma ne sumnjam ja da si ti PhD.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1950 Re: 1.10.17 raspad Kraljevine Spanije?

Post by Fudo387 »

Nisi ti mene uvrijedio, ti si samo dokoni americki strucnjak za nista ciji intelektualni kapaciteti zapnu kod prvog komplikovanijeg spelovanja.
Sto te cudi?
Navijam za Barselonu, ku’s veci razlog da uskocim u temu?
Post Reply