Neželjena trudnoća i abortus

Sve o zdravlju...
corbica

Neželjena trudnoća i abortus

Post by corbica » 28/05/2012 23:00

Nisam sigurna da li postoji već ovakva tema, ako da, žao mi je, samo me interesuju neke informacije, i inače mišljenje žena i djevojaka o ovome.

Koji su to netipični znaci trudnoće? Šta ako menga dolazi, međutim ciklus se malo poremetio (umjesto tradicionalnih 26, 27 dana traje po 31, 32 dana) ?

Zabrinuta sam za prijateljicu koja je posljednji odnos imala prije skoro 3 mjeseca, ali imala je redovitu menstruaciju. Čak je i dobila mengu par sati poslije tog posljednjeg odnosa. Međutim, prema nekim njenim procjenama boji se da je mogla ostati u drugom stanju. Posljednja menstruacija joj je kasnila 3 dana, i taman kad sam se našla s njom da kupimo taj ''magični'' test za trudnoću, prije odlaska u apoteku bile smo na kafici razmatrajući sve moguće scenarije. I kada je ona otišla do toaleta da piški, vratila se sva ozarena i rekla mi da je dobila mengu. Tu smo odmah odustale od testa i apoteke.
Međutim, nakon toga ona mi opet kaže da ima neke sumnje- stomak joj je kao malo narastao, pogotovo u donjem djelu tijela. Nema povećan apetit niti mučnine, o nesvjesticama da ne pričam. Međutim govori mi da osjeti neki snažan puls na stomaku negdje u području pupka. Čak ima i kao neke grčeve u stomaku koji su jako česti. Žali se i na bolove donjeg dijela stomaka, upoređuje to sa prehladama jajnika koje je znala dobiti sjedeći po betonu ili kad se prehladi.

Znam da možda sve ovo smiješno zvuči, ali i ja svaki dan proživljavam s njom sve ove strahove, jer mi je ipak drugarica pa ne mogu nekako da se oglušim na sva ta njena jadikovanja.

Eh sad, problem je taj što su njoj tek 24 godine i nije udata, i da jeste trudna, to bi bila neželjena trudnoća. Do kad je moguće uraditi abortus? Da li je bolje da je ubijedim da ode kod ginekologa na ultrazvučni pregled da se stopostotno utvrdi da li je to tako ili da sada odemo u pohod na apoteku i štapiće?

Prijedlozi, sugestije.. Kako bi vi pomogli nekom svom da ima ovakav problem?

Hvala najljepša. ;-)

team87

Re: Neželjena trudnoća i abortus

Post by team87 » 28/05/2012 23:09

Ja cu samo rec da majka koja abortira vise nikad nece bit prava majka

Hamo_copa_pitu

Post by Hamo_copa_pitu » 28/05/2012 23:14

Moze otici ginekologu onako na pregled ali nije trudna sigurno.

Ona je jako osjetljiva i lako se nahladi, zbog toga je sve to.

To je sa zenama tako i ne moze se izlijeciti.

corbica

Post by corbica » 28/05/2012 23:26

team87 wrote:Ja cu samo rec da majka koja abortira vise nikad nece bit prava majka
Ok, poštujem svačije mišljenje, ali ne bih da raspravljam o tome kakva bi bila i kakva će možda biti majka jednog dana. Jedino što znam sada jeste da ako i jeste trudna, ne daj Bože, ona to ne želi sada a ja joj želim pomoći.

corbica

Post by corbica » 28/05/2012 23:27

Hamo_copa_pitu wrote:Moze otici ginekologu onako na pregled ali nije trudna sigurno.

Ona je jako osjetljiva i lako se nahladi, zbog toga je sve to.

To je sa zenama tako i ne moze se izlijeciti.

Pa i ja mislim tako, ali eto ne možeš ti nekom izbaciti neku ideju iz glave. ;-)

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 29/05/2012 08:56

Kupite test na trudnocu... i neka ga uradi...
Kakav god da je ishod mora doktoru... da li zbog trudnoce ili upale.. svejedno...

Kazu da nije preporucljivo raditi abortus nakon 3 mjeseca trudnoce.

Ja stvarno ne razumijem zene koje ne zele dijete, a imaju seksualne odnose bez zastite. Mislim, zastita je barem sada dostupna svuda od granapa, trafike do ljekarne, i stiti od kojekakvih bolesti i od nezeljene trudnoce ... :-)

Vodja uvale

Post by Vodja uvale » 29/05/2012 09:06

Niju mu bilo ugodno s gumom jel?

Moll_Flanders

Post by Moll_Flanders » 29/05/2012 09:10

Umjesto što tražiš odgovore ovdje, puno bi bolje bilo da joj kupiš test na trudnoću.
A naravno, još bolje bi bilo da ode doktoru i odmah sazna odgovor.

Sunrise00

Post by Sunrise00 » 29/05/2012 09:18

team87 wrote:Ja cu samo rec da majka koja abortira vise nikad nece bit prava majka
ja znam zenu koja je morala abortirati spletom okolnosti, ima djecu (koja su rodjena prije tog abortusa) i divna je majka...nemoj suditi unaprijed :wink:

corbica

Post by corbica » 29/05/2012 18:45

kockica_kockica wrote:Kupite test na trudnocu... i neka ga uradi...
Kakav god da je ishod mora doktoru... da li zbog trudnoce ili upale.. svejedno...

Ja stvarno ne razumijem zene koje ne zele dijete, a imaju seksualne odnose bez zastite. Mislim, zastita je barem sada dostupna svuda od granapa, trafike do ljekarne, i stiti od kojekakvih bolesti i od nezeljene trudnoce ... :-)
Šta je- tu je. Ja se samo trudim da budem dobra drugarica i da joj pomognem da izađe na kraj sa ovom situacijom. ;-)

astrid

Post by astrid » 29/05/2012 21:32

..pa, ako je imala redovnu menstruaciju,onda nije trudna sigurno!

Dioda

Post by Dioda » 29/05/2012 21:52

:lol: :-) :lol:
Nego kakva?

Velkoski
Has thanked: 12 times
Been thanked: 3 times

Post by Velkoski » 29/05/2012 22:18

a da kupi jebeni test ?????????!?!!??!!? :roll:

duminjo

Post by duminjo » 29/05/2012 22:31

ja sam mislio da stomacic ne raste prva 3 mjeseca... a i ovo sto jedan rece, to su samo prehlade ili nesto slicno u stomaku, nije to ni blizu trudnoce..takve su zene.
da sam na mjestu tvoje drugarice (tebe)
1. ginekolog
2. test
...
ja sam jednom tako svratio u apoteku i kupim dva paketa kondoma... odem kod djevojke i ajd kontam bice sve to sta treba bit, medjutim djevojka meni isto ovako podje pricat kako je zabrinuta ( a znalo je bit prije i bez zastite). i ja kreten odmah sutra dan odem u ISTU APOTEKU, KOD ISTE RADNICE, da kupim test za drudnocu gdje sam dan ranije kupio 2 paketa kondoma...normalno radnica, kad je cula sta hocu kupit, legla od smijeha..
zakljucak: ne ici u istu apoteku 2 puta :lol: :lol:

EatMyShorts

Post by EatMyShorts » 29/05/2012 22:36

Ovo je ona jedna od jaranica koja ti vodi cijeli život :mrgreen:

Čuj ti slušaš njena jadikovanja svaki dan.

Pa radite li vi išta osim što spolno općite i ispijate kafe :lol:

Necika

Post by Necika » 31/05/2012 04:45

duminjo wrote:ja sam mislio da stomacic ne raste prva 3 mjeseca... a i ovo sto jedan rece, to su samo prehlade ili nesto slicno u stomaku, nije to ni blizu trudnoce..takve su zene.
da sam na mjestu tvoje drugarice (tebe)
1. ginekolog
2. test
...
ja sam jednom tako svratio u apoteku i kupim dva paketa kondoma... odem kod djevojke i ajd kontam bice sve to sta treba bit, medjutim djevojka meni isto ovako podje pricat kako je zabrinuta ( a znalo je bit prije i bez zastite). i ja kreten odmah sutra dan odem u ISTU APOTEKU, KOD ISTE RADNICE, da kupim test za drudnocu gdje sam dan ranije kupio 2 paketa kondoma...normalno radnica, kad je cula sta hocu kupit, legla od smijeha..
zakljucak: ne ici u istu apoteku 2 puta :lol: :lol:
Koji si ti kralj ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

agent_zero
Been thanked: 1 time

Post by agent_zero » 31/05/2012 08:49

kiki-miki wrote:
astrid wrote:..pa, ako je imala redovnu menstruaciju,onda nije trudna sigurno!
Može imati redovan ciklus čak i u trećem mjesecu trudnoće. :wink:

:?:

Pojašnjenje pls.

Female_Sa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Post by Female_Sa » 31/05/2012 08:59

agent_zero wrote:
kiki-miki wrote:
astrid wrote:..pa, ako je imala redovnu menstruaciju,onda nije trudna sigurno!
Može imati redovan ciklus čak i u trećem mjesecu trudnoće. :wink:

:?:

Pojašnjenje pls.

Ima zena kod kojih se zna desiti da i imaju prva 3-4 mjeseca redovnu menstruaciju, a da su trudne. Takav je slucaj bio sa mojoj kolegicom ali je u 7 mjesecu ipak izgubila bebu. Obicno je rijec o komplikovanoj trudnoci koja rijetko zavrsi porodom. Dakle, moze se desiti da je zena trudna, a da ima menstruaciju. Ali najbolje je uraditi test (iako i on zna pokazati da nema trudnoce iako je zena trudna - to u ranom stadiju trudnoce, kad je zena trudna 7-14 dana) ili da izvadi krv.

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 31/05/2012 09:05

corbica wrote:
kockica_kockica wrote:Kupite test na trudnocu... i neka ga uradi...

Šta je- tu je. Ja se samo trudim da budem dobra drugarica i da joj pomognem da izađe na kraj sa ovom situacijom. ;-)

Ti si super drugarica... Sad lijepo pravac apoteka.. Kupit joj test i neka ga uradi... Tako cete obje znati sta je. 8-)

obala

Post by obala » 31/05/2012 09:14

Mislim da nije trudna....ipak neka uradi test i ode kod doktora, radi tih grceva i bolova. Sretno! :thumbup:

Smile :)

Post by Smile :) » 31/05/2012 09:20

Moja poznanica je saznala tek da je trudna u 3. mjesecu trudnoće... Menstruacija je bila redovna, i isti simptomi kao kod tvoje prijateljice.. tako da je moguće.. nek ide ginekologu! Srećom ovo je rezultiralo svadbom hvala Bogu :D

blufonka

Post by blufonka » 31/05/2012 09:36

Najradije bih vas obadvije sad "nalijepila" jednom vaspitnom zbog neodgovornosti pa do odugovlacenja i preispitavanja babskih simptoma trudnoce, bacanje graha i gledanja u kasike jest ili nije, ali kad je neko u belaju najmanje mu trebaju pridike pa cu se fokusirati na konkretne savjete:
Cekam drugu bebu pa eto valjda nesto znam o trudnoci, prva protekla sa svim tipicnim simptomima a druga potpuno drugacija dakle osim ultrazvuka (po meni) nijedan drugi test ni metoda nije pouzdana u potpunosti za utvrdjivanje rane trudnoce! Testovi na trudnocu (kucni) cesto znaju dati pogresan rezultat, menstuacija se moze ponavljati svaki mjesec redovno i koliko sam ja upoznata to bas i nije rijedak slucaj, cak sam nedavno naletila sasvim slucajno na televiziji na dokumentarac koji govori o zenama koje su dosle u bolnicu zbog "stomacnih tegoba" a zapravo su bile spremne za porod bez da su i znale da su trudne. Sad ce mnogi pomisliti da su glupe i neuke ali radi se o zenama koje su vec radjale djecu, imale iskustva sa trudnocom itd ali se u tim slucajevima radilo o atipicnim trudnocama!
Neko ko je spreman da radja moze sebi dopustiti luksuz da za bebu sazna naknadno u 4. 5. mjesecu ali neko ko to nikako nije mora reagovati odmah ( mada sam ja licno protiv abortusa osim u nuznim slucajevima kada je zdravlje u pitanju), dakle jedna djevojka od 24 godine (evo ipak jedne male vaspitne) bi svakako morala da bude malo seksualno obrazovanija, odgovornija prema sebi i drugima i takve eventualne probleme rjesavati sa strucnim ljudima, otici pod hitno na pregled ( zapravo to bi trebala da bude redovna praksa kod seksualno aktivnih) koji u svakom slucaju ne moze skoditi.

bemi

Post by bemi » 31/05/2012 09:39

Dajte molim vas trudnoća i menstruacija, educirajte se malo :lol: . To dvoje ne ide zajedno :-) . Može se desiti da žena ima krvarenje, ali ne menstruacijsko, može podjećati na menstruaciju, ali nije.......... Uglavnom, to se zove vaginalno krvarenje, koje uglavnom upućuje na neki problem. Za sve dodatne upute obratite svom doktoru. Za početak, test za trudnoću.

Omg toliko čekati, biti u neizvjesnoti, a ne uraditi test i ne otići dr., fakat ne razumijem.

hamalalija

Post by hamalalija » 31/05/2012 09:40

Eki menga, u pm i menga, menga, de fino reci menstruacija pa te mozda neko i ozbiljnije shvati, cuj menga. I lafo prijateljica.

Ako nema menge na vrijeme sacekas jos nekih 10ak dana ako je i dalje nema kupis test, ako su 2 crtice cestitam,
ako nema nista a menga kasni idi ginekologu da se podviri, ako su 2 crtice sacekaj do drugog mejseca i ginekologu na UZ i sve dileme ce biti rijesene.

To sto joj stomak narasta mzda je jela kupus kalju noc prije pa se napuhala, tak tamao negdje u 3 mjesecu se nazire stomacic.

I da umjesto sto se ovdje raspitujes za "prijateljicu" malo zaguglaj pa se malo bolje inforimisi o simptomima trudnoce
i kako utvrditi da li je "prijateljica" zaista trudna.

Eki menga, mozda je ovo cpoy/paste iz nekog teen magazina

madnessa

Post by madnessa » 31/05/2012 09:44

Također morate biti svjesne da možda nije trudnoća, ali jeste nešto drugo. Mogu biti upale, loš rad nekog drugog organa i sl. Iako test na trudnoću može pomoći ne gine vam pregled kod ginekologa kad-tad. Sama činjenica da joj je menstruacija odjednom postala neredovna je znak da se u njenom organizmu dešavaju neke promjene koje bi trebalo pogledati.

Iskreno, svaka seksualno aktivna žena bi trebala ići svako šest mjeseci na redovne ginekološke preglede, a bar jednom godišnje odraditi UV i pregled dojki ukoliko je zdrava. U slučaju nekog procesa stanje treba biti pod konstantnim monitoringom ljekara. Obzirom da je ženski polni sistem zatvoren i vlažan svaka infekcija ili poremećaj jako brzo mogu preći u ozbiljno stanje pri svakoj promjeni treba odmah reagovati. Najbolje vam je ugasiti forum i odmah zakazati pregled.

A obzirom da je tema takva kakva jeste... Neželjena trudnoća se može desiti i onim koji se najviše čuvaju. Uvijek postoji onaj 1% u statistici, što će reći vjerovatnoća da svaka zaštita zakaže se odnosi na 1 od 100 odnosa. Obzirom da ne živimo u uređenoj zemlji, da su prihodi većine jedva dovoljni za "od prvog do prvog", a samim tim da postoji mogućnost i terminiranja trudnoće svaka žena treba za sebe odlučiti. Ako izuzmemo žene sa psihičkim poremećajima, rijetko koja žena ne osjeti veliku tugu pri donošenju takve odluke, te joj ne treba pristajati na muku još tim šovinističkim osudama da nikad neće biti dobra majka. Strašno me nervira zabadanje nosa u tuđe živote na takav način. Svaki abortus ostavlja duboke fizičke i psihičke rane na ženi koja to uradi tako da joj je njena patnja dovoljna i ne treba još so na ranu dodavati.

@blufonka: :thumbup: :lol:

Locked