Bojkotujmo kompanije koje krše radnička prava!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
VjecitiStudent

#1 Bojkotujmo kompanije koje krše radnička prava!

Post by VjecitiStudent » 30/04/2012 13:12

Nazalost, i sa ovom postavom na vlasti se pokazuje da od drzave ne mozemo ocekivati da sprovodi zakone koje sama donosi. Od novog zakona o radu, ostalo je samo slovo na papiru, a ni stari se ne postuje.

Jedino sto nam je preostalo jeste da pokusamo sami sebi pomoci, bojkotom firmi, pojedinaca, institucija, ... koje krse prava radnika.

Kakva su vam iskustva sa poslodavcima, dobivate li redovno plate, da li vam se uplacuju doprinosi, imate li prava na trudnicko, godisnji odmor, ....?

Napravimo crnu listu poslodavaca u Bosni i Hercegovini koji krse prava svojih radnika!

Sretan svima 1. maj!

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.
Been thanked: 3 times

#2 Re: Bojkotujmo kompanije koje krše radnička prava!

Post by PipiDugaDevetka » 30/04/2012 14:51

Sretan Prvi maj, Dan rada!
Bojkotu mercatora, konzuma, mall-ova se pridružujem, zapravo, primoran sam jer moja ''gida'' nije stigla pred dane praznovanja.

Pozdrav voljenom SDA političaru Pičakčiću što me natjera na ovaj boykot!

amko76

#3 Re: Bojkotujmo kompanije koje krše radnička prava!

Post by amko76 » 30/04/2012 16:50

Hm koliko ja znam svi trgovački lanci krše radnička prava uveliko, na razne načine.

Gdje onda da kupujem? :-)

Kemo BA

#4 Re: Bojkotujmo kompanije koje krše radnička prava!

Post by Kemo BA » 30/04/2012 19:23

amko76 wrote:Hm koliko ja znam svi trgovački lanci krše radnička prava uveliko, na razne načine.

Zasij bašcu! :-D

amko76

#5 Re: Bojkotujmo kompanije koje krše radnička prava!

Post by amko76 » 30/04/2012 19:42

Kemo BA wrote:
amko76 wrote:Hm koliko ja znam svi trgovački lanci krše radnička prava uveliko, na razne načine.

Zasij bašcu! :-D
K'o u ratu :D

VjecitiStudent

#6 Re: Bojkotujmo kompanije koje krše radnička prava!

Post by VjecitiStudent » 30/04/2012 20:30

Neki moraju biti gori od ostalih, ko su oni?
Nisu samo trgovine u pitanju, imamo tu i kompanije iz parole "kupujmo domace" koje to "domace" prave preko radnickih ledja.

strong69
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

#7 Re: Bojkotujmo kompanije koje krše radnička prava!

Post by strong69 » 01/05/2012 11:10

VjecitiStudent wrote: Jedino sto nam je preostalo jeste da pokusamo sami sebi pomoci, bojkotom firmi, pojedinaca, institucija, ... koje krse prava radnika.

Kakva su vam iskustva sa poslodavcima, dobivate li redovno plate, da li vam se uplacuju doprinosi, imate li prava na trudnicko, godisnji odmor, ....?

Napravimo crnu listu poslodavaca u Bosni i Hercegovini koji krse prava svojih radnika!

Sretan svima 1. maj!
Tema bi imala smisla da se ne desava u ovo vrijeme i u ovim okolnostima. Da bi zastitila radnike drzava prvo mora zastiti firme u kojima su ti radnici zaposleni. Ono sto danas mogu da vidim jeste totalna nebriga drzave za domace kompanije. Da bi se obezbijedilo konkurentno poslovanje domacih firmi mora se uraditi sljedece:

- Popraviti likvidnost BH firmi. Likvidnost je drasticno smanjena a razlozi leze u velikim potrazivanjima prema prodavnicama na modernom trzistu i prodavnicama na tradicionalnom trzistu.
- NE POSTOJI nacin da naplatite svoja potrazivanja izuzev sudskim putem a na to se vecina firmi tesko odlucuje jer dugo traje i do kraja sudenja vecina ce vec propasti i nemate odakle naplatiti. Lanci forsiraju kompenzacije i to je prakticno jedini nacin da naplatite novac.
- Zakonom se mora obezbijediti garancija placanja kao sto su nekada postojale iste.
- Zakonom se mora obezbijediti da preradivac koji otkupljuje i preraduje osnovne zivotne namirnice (brasno, ulje, mlijeko) i mora imati bolje rokove placanje (do 30 dana a ne 90 i 120 dana kako je sada). E zamislite sada ratara koji je uzgojio i prodao psenicu, otkupljena je a ne moze je naplatiti jer onaj sto je kupio od njega moze je naplatiti tek za 120 dana??
- PDV. Boli drzavu klinac jeste li vi robu/uslugu naplatili ili ne. PDV cete platiti!
- Zastita od banaka. U BiH osim Privredne banke Sarajevo i Uninon banke nema domacih banaka. Od tog broja stranih banaka preko 70% je u vlasnistvu Austrijanaca. Da bi sacuvali stabilnost ekonomije svojih zemalja oni su nam svima zavrnuli ruke i pojacali strogocu nad naplatom sredstava i sav novac odlazi u zemlju maticu. Kada bi se ubrizgala nova i povoljna sredstva onda bi se stvorile pretpostavke za stvaranjem novih vrijednosti i vjerovatno prevazilazenjem ove krize. Ovako, pitanje je koja ce firma docekati kraj ove krize.

U osnovi, pitanje je hoce li i moze li drzava pomoci? I zna li? Kada sve ove stvari koje sam gore naveo budu ispunjene onda mozemo pricati i o pravima radnika i o svemu drugom. Ovako nema smisla, svi ( i mi radnici i poslodavci) smo u teskom stanju. Poslodavcima je naravno lakse i on ce sa stecenim kapitalom mirno zivjeti do kraja zivota ali sta cemo mi??? Ako poslodavac i buduci poslodavci ne prezive sta ce hiljade zaposlenih?

Drvosjeca iz Dejcica

#8 Re: Bojkotujmo kompanije koje krše radnička prava!

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 01/05/2012 11:16

Raspored wrote:Mi živimo u kapitalističkom društvu a ovaj naslov mi baš miriše previše ljevičarski za moj ukus. Ne želim bojkotirati trgovačke lance niti jednu kompaniju u BiH jer volim mogućnost da i za 1. maj mogu ukoliko mi treba kupiti nešto.
Radnička prava se štite putem državnih organa, inspekcija i sudova koje, uvijek volim istaći, MI plaćamo da rade taj posao. Podržavam usvajanja zakonskih odredbi koje obvezuju poslodavce da plaćaju posebne bonuse za radnike koji rade 1.maja i za druge praznike. Podržavam snažnu inspekcijsku kontrolu i visoke kazne za poslodavce. Ne podržavam bojkote i druge slične aktivnosti, ja lično podržavam kapitalistički način funkcionisanja društva.
Jah, eto ima nešto loše u ljevičarima a danas svi uživamo plodove borbe tih ljevičara, mrksih nam komunjara i socijalista što se onomad izboriše za prava radnika. Da je po kapitalistima i danas bi bilo normalno da djeca od 8 godina rade jer kapital ne pita jesi li dijete, radno sposoban ili starac. Ma što nas ti ljevičari unazadiše pa to nije normalno. :oops:

P.S Živio 1. Maj :mrgreen:

VjecitiStudent

#9 Re: Bojkotujmo kompanije koje krše radnička prava!

Post by VjecitiStudent » 02/05/2012 09:35

Raspored wrote:Mi živimo u kapitalističkom društvu a ovaj naslov mi baš miriše previše ljevičarski za moj ukus. Ne želim bojkotirati trgovačke lance niti jednu kompaniju u BiH jer volim mogućnost da i za 1. maj mogu ukoliko mi treba kupiti nešto.
Radnička prava se štite putem državnih organa, inspekcija i sudova koje, uvijek volim istaći, MI plaćamo da rade taj posao. Podržavam usvajanja zakonskih odredbi koje obvezuju poslodavce da plaćaju posebne bonuse za radnike koji rade 1.maja i za druge praznike. Podržavam snažnu inspekcijsku kontrolu i visoke kazne za poslodavce. Ne podržavam bojkote i druge slične aktivnosti, ja lično podržavam kapitalistički način funkcionisanja društva.
:-)
S koje se planete javljas?
Tema i jeste pokrenuta zato sto drzava svoj komad posla u ovoj oblasti jako lose radi.

Rad u trgovini: 60 sati tjedno za 200 eura mjesečno
Dramatični podaci o položaju radnika u trgovini objavljeni su u bosanskohercegovačkim medijima, nakon što je Sindikat radnika trgovine u BiH prezentirao publikaciju „Crno bijeli svijet radnika u trgovini“. Istraživanja govore da u ovom sektoru u Bosni i Hercegovini 18 posto radnika radi na crno, rade i do 16 sati dnevno. Osim što za to nisu adekvatno plaćeni, stručnjaci upozoravaju da zbog toga sve više dolazi i do raspada obitelji i pada nataliteta. Na praznik rada 1. svibnja sve će trgovine redovito raditi, bez obzira što zakon jasno kaže da je ovo neradni dan.

U jednoj trgovini sportske opreme u Tuzli, mlade djevojke rade tri dana u tjednu po 12 sati dnevno, tri dana po 8 sati i jedan dan u tjednu su slobodne. U 60 radnih sati u tjednu nikako ne smiju sjesti. Sve to za 200 eura mjesečno.
Ovo će vam ispričati, ali bez uključenog mikrofona iako im obećavamo da je anonimnost zagarantirana.

Međutim, u inspekcijama će vam odmah potvrditi kršenja, ne samo radničkih, već i ljudskih prava u trgovinama.

''Radnici apsolutno ništa ne rade po pitanju zaštite svojih prava, po pitanju vođenja dnevne evidencije radnih sati. Nije obaveza poslodavca da to radi. Dakle, ni sami uposlenici nisu nešto zainteresovani da vode tu evidenciju, a bogami ni sindikati, jer da smo zainetersovani svi mi bismo najvjerovatnije donijeli jedan novi zakon gdje bismo ih uistinu zaštitili. Mi kad dođemo u kontrolu skoro je nemoguća misija utvrditi da li je bilo prekovremenog rada, rada noću, nevjerovatne stvari se dešavaju'', kaže Besim Duraković, predsjednik Kantonalne uprave za Inspekcijske poslove Tuzla.

I na praznik rada 1. svibnja radnici u trgovini će obavljati svoje svakodnevne zadatke, iako zakon jasno kaže i nalaže da je ovaj dan neradni.

''Ono što mi stalno radimo jeste da apelujemo na kupce, da kupovinu ne obavljaju baš taj zadnji dan, znači sve ono što mogu uraditi ranije bilo bi dobro da urade prije Prvog maja, a onda bi vjerovatno poslodavci zatvorili radnje jer bi imali samo trošak", kaže predsjednica sindikata radnika trgovine BiH Mersiha Beširević.

U istraživanju koje je proveo Sindikat radnika trgovine BiH uz podršku Sindikata trgovine Norveške, očita su ogromna kršenja zakona. Oko 20 posto radnika u trgovini u BiH radi na crno, a za više od 77 posto anketiranih radnika poslodavci ne uplaćuju doprinose za mirovinsko i osiguranje od nezaposlenosti.

''U sektoru trgovine u BiH radi 260 hiljada ljudi. S tim da definitivno u ovom sektoru vlada ono što mi zovemo 'dobrovoljno ropstvo' upravo iz razloga što na svako to radno mjesto ima 50 koji čekaju. Radnici dobrovoljno prihvataju bilo kakve uslove rada i onda se sa tim jako teško boriti. Definitivno zakon ne postoji, kao ni mehanizmi i instrumenti za borbu protiv ovog problema.''

Politika "šuti i trpi"

Zbog svega ovoga posljedice mogu biti kobne. Dr. Branka Antić Štauber, psihologinja za RSE govori da zbog odnosa poslodavca prema radniku u trgovini, koji je nerijetko izložen i mobingu, sve više dolazi do raspada u obitelji. Mlade žene odustaju od rađanja zbog čuvanja radnog mjesta, a to opet dovodi do sve većeg pada nataliteta.

Jedna od prodavnica u BiH
​​''Obitelj više neće biti jedinica u kojoj će se generirat novi potencijali odnosno novi ljudi. Ako kažemo da jedna majka radi 16 sati onda tu više nema nikakvog normalnog ritma i normalnog dnevnog rasporeda vremena'', ističe ona.

Radnici u trgovinama, posebice žene nailaze na dodatne neugodnosti. Nije rijetkost da se od njih traži da su mlađe od 30 godina i da atraktivno izgledaju.

Pitanje koje je često na razgovorima za posao, a koje je prema mišljenjima naših sugovornica ponižavajuće je: planiraju li uskoro imati obitelj. Zbog svega toga, društvo bi se trebalo zabrinuti za budućnost, kaže sociolog Srđan Vukadinović.

''Poslodavci kada još zahtijevaju neke specifičnosti koje ugrožavaju neka elementarna i osnovna prava svakog čovjeka, onda se sigurno mogu dovesti u onaj nivo visoko nemoralnih ljudi koji isključivo gledaju svoj profit i ništa drugo", kazao je Vukadinović

"Ako je nekad radnik bio ponosan, danas radnika vrlo često prati osjećaj poniženja. Primoran je šutiti i trpiti. Ako se odluči požaliti na robovlasnički odnos prema njemu, često dobije odgovor: 'ako nećeš ti, ima tko hoće'," ispričala nam je Emina Busulađić, predstavnica radnika Dite.

''Da je radnik ponižen i da je nemoćan. Imamo mi zakon, imamo mi sve, ali to se ništa ne poštuje'', ističe ona.

Radnici u trgovinama nemaju previše izbora. Radit će za praznike onako kako im poslodavac odredi. Bez obzira na upozorenja sindikata i stručnjaka, ova zemlja i dalje ostaje u utrci za tržištem, a njeni radnici odličan mehanizam za ostvarivanje milijunskih profita svojim poslodavcima. Zato će malo kome od njih sutra biti sretan Prvi svibanj – praznik rada.
http://www.danas.org/content/rad_u_trgo ... 65261.html

Kemo BA

#10 Re: Bojkotujmo kompanije koje krše radnička prava!

Post by Kemo BA » 08/05/2012 08:34

Da li neko zna neku firmu ( ne samo trgovina) koja poštuje radnicka prava? Hajde bar osnovna ljudska prava!

Kemo BA

#11 Re: Bojkotujmo kompanije koje krše radnička prava!

Post by Kemo BA » 08/05/2012 08:46

Raspored wrote: Uživamo u izdašnim finansijskim injekcijama i kreditima koje nam je taj mrski kapitalizam davao nakon 45.godine. Hajde please radio sam vani godinama, i danas radim sa ljudima iz tradicionalno kapitalističkih zemalja i niko tamo ne radi u rudniku sa 8. godina. To što klinci raznose novine i pomažu oko kuće za džeparac su običaji koji bi sasvim dobro došli našoj djeci (svaka čast izuzetcima).
Neka nama kapitalizma a država neka koristi novac poreskih obveznika da zaštiti radnike i sankcioniše poslodavce koji izrabljuju ljude. Nemam ništa protiv da sve bude zatvoreno za 1.maj ali imam protiv spajanja praznika pa nagurivanja 6 neradnih dana od petka do četvrtka.
Ranije smo uživali u rezultatima našeg rada,bili vlasnici fabrika,firmi,imali besplatno školovanje i zdravstvo i zamisli bez potrebe za injekcijama nekog kapitaliste koji je sve ,pa i naša prava,kupio za šaku markica ili eurica.Tacno je da tamo ne rade djeca od 8 god ali ovdje su sada djeca od 8 god. željna cokolade (vecina),mnoga nisu nikada vidjela more,planine i nece još dugo.Daj ne pljuj po necemu cemu pojma nemas jer taj tvoj kapitalizam nije u stanju da uništi i kupi sve ono što je ranije stvoreno ni za ovih 45 god. a sve pod krinkom da treba uništiti ljevicu.

Post Reply