Imate li pojaseve na zadnjim sjedištima?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#1 Imate li pojaseve na zadnjim sjedištima?

Post by bach »

Državi je izgleda dosadno, mnogo dosadno.


Obavezno vezivanje pojasa i korištenje sjedišta za djecu

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske sutra počinje pojačanu kontrolu saobraćaja i kažnjavanje putnika koji ne budu koristili pojaseve na prednjim i zadnjim sjedištima, kao i roditelje koji budu prevozili djecu bez korištenja bezbjednosnih sjedišta.
Veličina slova: Smanji slova Povećaj slova
Sigurnosni pojas u automobilu

Kazna za nekorištenje pojasa je 30 KM, a za nekorištenje bezbjednosnog sjedišta za djecu 40 KM.
Policija do sada nije sankcionisala nekorištenje pojasa na zadnjim sjedištima, pa ovom akcijom želi podstaknuti građane na tu obavezu kao i da koriste bezbjednosna sjedišta za djecu što bi doprinijelo smanjenju posljedica saobraćajnih nezgoda kako po vozače tako i na putnike u vozilu.

"Poštujući preporuke Svjetske zdravstvene organizacije koja je u svojim istraživanjima utvrdila da korištenje bezbjednosnih pojaseva značajno smanjuje broj teško povrijeđenih, odnosno smrtno stradalih u saobraćajnim nezgodama, MUP RS će nastaviti sankcionisanje ovih prekršaja i nakon akcije s ciljem povećanja bezbjednosti učesnika u saobraćaju", saopšteno je iz MUP-a Republike Srpske.

Akcija ''Produžite liniju života - vežite pojas'' počela je u martu ove godine, a nakon završene njene preventivne faze od sutra će policijski službenici početi sprovođenje represivne faze ove akcije.

Ovu akciju sprovodi MUP Srpske u saradnji sa Ministarstvom sabraćaja i veza, Auto-moto savezom i Agencijom za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske.

Koliko znamo najveći dio voznog parka na cestama u ovoj zemlji je stariji od 15 godina. Većina tih automobila nema pojaseve na zadnjim sjedištima. Jednostavno, proizvođai ih nisu ni ugradili, nije bilo zakonske potrebe za to. Ni moja toyota iz 1988 ih nema.

Državu kao ni njene trbušaste skupljače novca sa šapkom na glavu nije briga, ona jednostavno hoće da vam otme što više novca. Tako je našla i odredbu morate imati nešto što nisu sijalice, flouroscentni prsluk ili trokut. Ne vjerujem da se pojasevi mogu kupiti dodatno.


Šta da se radi? Imaju li vaši auti uopšte zadnje pojaseve?
kornjas
Posts: 32
Joined: 23/03/2012 14:24

#2 Re: Imate li pojaseve na zadnjim sjedištima?

Post by kornjas »

U mene passat 20 godina star pa ima pojaseve nazad, golf isto!
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#3 Re: Imate li pojaseve na zadnjim sjedištima?

Post by Cholina_Lokica »

Za nekoristenje sjedalice za djecu bi kretenima lupala kazne od nekoliko hiljada :x

I da, imam pojas nazad
osrbih_do_groba
Posts: 226
Joined: 13/03/2010 19:49

#4 Re: Imate li pojaseve na zadnjim sjedištima?

Post by osrbih_do_groba »

bach wrote:
Koliko znamo najveći dio voznog parka na cestama u ovoj zemlji je stariji od 15 godina. Većina tih automobila nema pojaseve na zadnjim sjedištima. Jednostavno, proizvođai ih nisu ni ugradili, nije bilo zakonske potrebe za to. Ni moja toyota iz 1988 ih nema.
Provjeri ispod sjedista, moraju biti ili ih je neko najemrno uklonio.

[/quote]
Šta da se radi? Imaju li vaši auti uopšte zadnje pojaseve?[/quote]


Mnogo, stvarno sam mnogo vozila vidio, vozio se u njima. I moram priznati da koliko sam primijetio u svim imaju pojaseve i nazad.
neki
Posts: 6684
Joined: 17/02/2005 07:57

#5 Re: Imate li pojaseve na zadnjim sjedištima?

Post by neki »

Takav zakon u evropi postoji vec desetljecima i sva njihova vozila imaju pojaseve nazad. Golfovi iz tas-a ih nikad nisu imali, pretpostavljam ni ostala vozila proizvedena u sfrj i ostatku istocne evrope..
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6 Re: Imate li pojaseve na zadnjim sjedištima?

Post by insomnia78 »

Apsolutno koristan zakon. Ne znam koliki debil moras biti da vozis dijete van sjedalice nevezano za zakon

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#7 Re: Imate li pojaseve na zadnjim sjedištima?

Post by bach »

neki wrote:Takav zakon u evropi postoji vec desetljecima i sva njihova vozila imaju pojaseve nazad. Golfovi iz tas-a ih nikad nisu imali, pretpostavljam ni ostala vozila proizvedena u sfrj i ostatku istocne evrope..

Znam da sva vozila uvezena sa truhlog zapada imaju ugrađene pojaseve.
Miro Spiro
Posts: 562
Joined: 16/10/2010 13:42

#8 Re: Imate li pojaseve na zadnjim sjedištima?

Post by Miro Spiro »

Ja sam na Toyoti Starlet iz 1978 imao pojaseve pozadi tako da mi nije jasno kako nema kod tebe
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#9 Re: Imate li pojaseve na zadnjim sjedištima?

Post by 530i »

Auta prodavana (i proizvedena) u ex Yu (a vjerovatno i u još nekim državama) nisu morala imati zadnje pojaseve. Nijedan golf iz TAS-a nije imao pojaseve, eventualno da su bili dodatna oprema ili da je neko ugradio. Isto tako i Zastavini automobili...uostalom još ranije auta nisu imala nikakve pojaseve...ko ima njega kači zakon...ko nema nema.
User avatar
mayab
Posts: 27126
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#10 Re: Imate li pojaseve na zadnjim sjedištima?

Post by mayab »

Ko nema pojaseve neka ih ugradi, ima ih po otpadima, mada ja ne vidjeh auto bez njih, ali ako kazete da TAS-ovi auti nisu imali pojaseve pozada, onda vjerujem!
Medjutim, neka svako od vas u momentu kad je pjesak malo obrati paznju na aute koji prolaze, i prebroji koliko je vozaca vezano -vrlo, vrlo mali broj-, a sta tek reci za one koji sjede pozadi!
Post Reply