Bošnjački sabor 1993 u Sarajevu

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...
Novi_Nick

Post by Novi_Nick » 12/04/2012 18:25

Bošnjački sabor 1993. u Sarajevu: Mala država, ali muslimanska!

DNEVNI AVAZ - 12.04.2012 09:20

http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Bo ... 36642.html

Image

SARAJEVO - Profesor emeritus na Odsjeku za romanistiku Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu Muhamed Nezirović, koji je bio i ambasador BiH u Španiji, iznio je tokom rasprave na Bošnjačkom saboru 27. i 28. septembra 1993. godine u sarajevskom hotelu "Holiday Inn" nedvosmislen stav da Bošnjaci moraju krenuti u projekt stvaranja svoje nacionalne države!

S tim u vezi, smatrao je da Sabor treba prihvatiti mir koji bi podrazumijevao stvaranje tri etnički zasnovane republike i kasniju podjelu države. Slušajući komentare s posljednje Ženevske konferencije, da će se dozvoliti pojedinim članicama bosanske Unije da se kroz dvije godine odvoje od Unije, digla mi se perda pred očima. A digla mi se tako jer sam shvatio da je BiH na koncu one povijesne evolucije, koja je započela Francuskom revolucijom, u 18. stoljeću, i da se ona tek završava. A ta evolucija počela je stvaranjem nacionalnih država. Svuda su stvorene nacionalne države, stvorena je Njemačka u krvi, stvorena je Italija u krvi, stvorene su balkanske države, nacionalne, male države, u krvi, ali ipak stvorene i evolucija se završava, u Evropi će se stvoriti svuda nacionalne države. To je ireverzibilan proces koji mi ne možemo zaustaviti - kazao je Nezirović, kako ga je citirao sarajevski magazin "Dani" u transkriptima objavljenim 2008. godine, a koji su u široj javnosti prošli manje-više nezapaženo. Taj proces, kako je objašnjavao rahmetli Nezirović, pokušao se zaustaviti poslije Prvog svjetskog rata silama pobjednicama, kada su mislili da će od Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca stvoriti posebnu zemlju koja će postati Srbija. No, slaba Srbija to nije uspjela, jer su ostali ovdje drugi narodi da žive. Usporeno je, dodao je on, komunizam kao pokret pokušao izgladiti razlike i stvoriti pojedine zemlje.

I padom Berlinskog zida završava se ova evolucija stvaranja nacionalnih država u Evropi, htjeli mi ili ne htjeli. Sada se, poslije ovoga, težište prenosi na Rusiju i tamo će se stvoriti nacionalne države van evropskog procesa, tako da se završava zadnji dio Versaja. Mi vidimo - nestale su Češka i Slovačka, podijelile se u dvije federacije, nestala je stara Jugoslavija, dijeli se na nacionalne države.

A sada se zapitajmo da li nacionalna država ima nešto loše, sama po sebi, ako bude naša muslimanska nacionalna država. Mislim da nema, jer mi ovdje, Muslimani - sad prvi put izvan mog običaja ne kažem Bošnjaci - mi smo ovdje muslimani ustvari cijelog jugoistočnog evropskog prostora. Među nama se nalaze i Paloši, Hiloši, Hadžiegrići i Udžvarlići, među nama se nalaze i Dalmatinci, i Hrvati, i Srbijanci, mi smo sublimirani u bosanskom narodu, sada stjerani na jedan mali prostor, ali prvi put naš prostor. To će biti naš prostor - uvjeren je bio Nezirović u ispravnost svog suda.

Pitao se znači li nešto velika zemlja. Jer, među arapskim zemljama najmanja zemlja, Liban, ima samo osam hiljada kvadratnih kilometara, a bila je snažnija od svih velikih arapskih zemalja s hiljadama kilometara.

Dvadeset i dva odsto obradivog zemljišta! Pa, Švicarska nema toliko obradivog zemljišta, a to joj ne smeta. Ta nacionalna država ima više muslimana nego Albanija, koja je jedina muslimanska zemlja u Evropi, sa 75 posto stanovništva. A nama naša Časna Knjiga neće dozvoliti da gonimo druge. Neka žive i ti drugi s nama, jer mi smo naučili da živimo i da druge ne progonimo. Turska nije bila naša zemlja. Mi prvi put na ovim prostorima imamo šansu u koju smo gurnuti, ne našom voljom, da stvorimo našu nacionalnu državu. I neka ona takva i bude, jer mi ćemo tada imati i našu vojsku, koja će biti mala vojska, ali koja će biti izvanredno dobro naoružana, a takva vojska tada će svakako biti prijetnja onima koji će je napasti - zaključio je Nezirović.

Odgovarajući na slične stavove, profesor nacionalne istorije i režiser Bakir Tanović upozorio je sabornike da bez razmišljanja treba odbiti Ustavni sporazum Unije o podjeli Bosne "da ne bismo doživjeli sudbinu Granade".
- Njime se derogira suverenitet i cjelovitost naše zemlje, on je duboko nepravedan - kazao je Tanović.

Nemojmo izgubiti sve, Bosna će procvjetati
- Pitajmo se imamo li snage sada, kad nas je ostalo 800.000 u našoj Bosni, da se borimo sa 16 miliona ljudi koji su naši neprijatelji zakleti. Mislim da je nama predah neophodan. Ja mislim da će se pitati neki mogu li da ostanu u Bosni, ovdje, poslije toga kad ova Bosna, koja će nam ostati, procvjeta. Ne zaboravite, nemojmo da izgubimo sve. Arafat je sada, tek poslije toliko i toliko godina, dobio samo malo Jerihona i Gazu. Ja sam jučer u ulici Kralja Tomislava vidio Brojgelovu scenu iz srednjeg vijeka. Pored jednog kontejnera jeo je i pas i čovjek u istom položaju, zato razmislimo kad kažemo "za" i "protiv", i kod tih naših dušmana će radikalne snage da spadnu, onoga trenutka kad prestane rat. Zašto se jednom ne kladimo u mir? Ja glasam za mir - tvrdio je Nezirović.

-------------------------------------------------
Eto kako su neki takozvani Bosnjacki predstavnici imali i prezentovali ideju jos u toku ratne 1993 g da prave Bosnjacku Fildzan Drzavu. Sta vi mislite o ovome i koliko bi km2 bila ta teritorija te Bosnjacke fildzan drzave?

Ali_G

Re: Bošnjački sabor 1993 u Sarajevu

Post by Ali_G » 12/04/2012 18:47

Meni je interesantno zasto se ovaj clanak sad ponovo poteze nakon skoro 20godina. Mozda je buducnost ovog prostora zaista u toj nekoj podjeli pa se sad malo ispituje i priprema teren.
Na sta bi licila ta drzavica da je plan prosao-nemam pojma. Ustvari imam, al to bi vjerovatno znacilo prekrajanje karte. Najvjerovatnije bi se mi zadrzali na prostoru Sarajevsko-Zenicke kotline, prema jugu do Mostara, nesto malo srednje Bosne, Tuzla. Otprilike onaj dio Federacije gdje smo i danas vecinski. Kako bi se u to sve uklopio Bihac, Gorazde ne smijem ni zamisliti.
Hvala Bogu pa ta ideja nikad nije zazivjela. Taj drzavni pokusaj bi zavrsio nekom novom Palestinom u buducnosti.

Nass

Post by Nass » 12/04/2012 20:14

Ali_G

Apsolutno se slazem. Sto je najgore cini mi se da ta struja i dalje zivi unutar SDA i da u zadnje vrijeme postaje sve dominantnija. Iskreno se nadam da ona nece na kraju pobijediti, ali ovi pokusaji podjele Mostara po etnickim linijama kao i insistiranje vrha SDA da se osigura tvorba vlasti od "legitimnih predstavnika naroda" navodi upravo na ovu fatalnu opciju. Znam da jacanju te opcije pogoduje i ogromni kriminal u posljednjih 20 godina koji sada trazi da se zastiti pa makar i preko podjele teritorije. Zato je americki ambasador Moon nedavno najavio rat protiv kriminala i korupcije koji treba ici od najnizih pozicija do predsjednika drzave, i pri tom znakovito dodao da "o tome ovisi i buducnost BiH".

Sarajmen

Post by Sarajmen » 12/04/2012 23:36

Da li je u redu staviti ovakav naslov teme , a navesti samo dva učesnika Nezirovića i Tanovića.

basicm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Post by basicm » 12/04/2012 23:40

Stavise, ja smatram da je ovo plan SBB-a vise nego SDA, ako se prisjetimo samog pocetka nastupa stranke, bio je radikalan i vec tad se to spominjalo.
Sto se same teme kongresa tice, u kontekstu tog vremena i desavanja kao i izolacije u kojoj su bili, logicno mi je da se i ta opcija uzimala u obzir.
Last edited by basicm on 12/04/2012 23:43, edited 1 time in total.

automatic

Post by automatic » 12/04/2012 23:42

"Bošnjaci moraju krenuti u projekt stvaranja svoje nacionalne države!"

A gdje bi bio izlaz na more :?:

Colonel

Post by Colonel » 13/04/2012 00:11

Ja mislim da je sve bolje od ovoga trenutnoga. Situacija je katastrofalnaa.

Ali_G

Post by Ali_G » 13/04/2012 00:43

Colonel wrote:Ja mislim da je sve bolje od ovoga trenutnoga. Situacija je katastrofalnaa.

Ja licno nisam za podjele po etnicitetu. Dosta je krvi proliveno da bi smo tako na kraju zavrsili. Jest da nam je situacija nikakva, al i ovakvi nikakvi se koprcamo i prkosimo. Kad bi nas sveli na rezervat nestalo bi nas za 20godina.

p206

Post by p206 » 13/04/2012 02:57

basicm wrote:Stavise, ja smatram da je ovo plan SBB-a vise nego SDA, ako se prisjetimo samog pocetka nastupa stranke, bio je radikalan i vec tad se to spominjalo.
Sto se same teme kongresa tice, u kontekstu tog vremena i desavanja kao i izolacije u kojoj su bili, logicno mi je da se i ta opcija uzimala u obzir.
to je to, mislim da nema potrebe za daljnom raspravom
sada je situacija potpuno drugačija, tako da ovi iz zavisnih novina mogu samo da sanjaju stare dane.
BiH će biti u ovim granicama, a za to su garancija ljudi koji je vole i naši prijatelji u svijetu.

Paul F.

Post by Paul F. » 13/04/2012 05:18

p206 wrote:
basicm wrote:Stavise, ja smatram da je ovo plan SBB-a vise nego SDA, ako se prisjetimo samog pocetka nastupa stranke, bio je radikalan i vec tad se to spominjalo.
to je to, mislim da nema potrebe za daljnom raspravom
sada je situacija potpuno drugačija, tako da ovi iz zavisnih novina mogu samo da sanjaju stare dane.
BiH će biti u ovim granicama, a za to su garancija ljudi koji je vole i naši prijatelji u svijetu.
Potpisujem.

pretresnov

Post by pretresnov » 13/04/2012 05:56

Nass wrote:Ali_G

Apsolutno se slazem. Sto je najgore cini mi se da ta struja i dalje zivi unutar SDA i da u zadnje vrijeme postaje sve dominantnija. Iskreno se nadam da ona nece na kraju pobijediti, ali ovi pokusaji podjele Mostara po etnickim linijama kao i insistiranje vrha SDA da se osigura tvorba vlasti od "legitimnih predstavnika naroda" navodi upravo na ovu fatalnu opciju. Znam da jacanju te opcije pogoduje i ogromni kriminal u posljednjih 20 godina koji sada trazi da se zastiti pa makar i preko podjele teritorije. Zato je americki ambasador Moon nedavno najavio rat protiv kriminala i korupcije koji treba ici od najnizih pozicija do predsjednika drzave, i pri tom znakovito dodao da "o tome ovisi i buducnost BiH".
Ta struja može biti dominantna unutar SDA ali je stranka propala. Jučer na Kovačima Bakir se nemade s kim uslikati niti mu se na "obilježavanje" pojavilo više od 20 ljudi (stranačkih ahbaba) računajući vojnike koju si jadni morali. Pa ide i lovi po mezarju radnike bakija da ih kamera FTV uslika. E ono je trebalo vidjeti, koje dno. Napokon su ga dotakli!

A ovu temu treba zaključati jer se radi o provokaciji. O ovakvim glupostima se nema više šta reći osim: groblja su nam popunjena, dođite nam opet... za hiljadu godina.

Nele9

Post by Nele9 » 13/04/2012 09:11

Zasto prozivati SDA sada? Pa valjda je ta stranka partner u vlasti sa SDP-om. ;-)
SDA ce ako Bog da nestati. Na dobrom su putu da ubrzaju proces. Nadam se da ce se pojaviti (ili isprofilisati) stranka desnog centra koja ce imati takav program, a ne samo se prozivati takvom.

Razumljivo mi je apsolutno da je u vaktu potpunog okruzenja od strane 2 kvislinska neprijatelja podrzana od 2 vece i vojno jace susjedne zemlje neko predlagao podjelu. Onaj ko nije prezivio rat moze govoriti sta hoce.

Ono sto prvenstveno Bosnjaci, ali i HRvati i Srbi, trebaju pamtiti da je svaki dosadasnji pokusaj podjele Bosne rezultirao morem krvi. Svaki slijedeci pokusaj ce takodje rezultirati morem krvi. Prica zavrsena.

VjecitiStudent

Post by VjecitiStudent » 13/04/2012 09:19

Krajem 1942. i '43. je jedna skupina ljudi u daleko goroj situaciji od onoga sto je snaslo ove gore, izasla sa vizijom drzave u koju niko osim njih u tom trenutku nije vjerovao.
1945. su ucenici prvog i drugog zasijedanja AVNOJ-a bili na celu nezavisne Jugoslavije, drzave vece no sto je bila prije rata, dok su se demoralisani ucesnici skupa iz 1993. nasli, zajedno s nama, u ovom "raju" od drzave.

tabloid

Post by tabloid » 13/04/2012 09:29

Nije Sabor sazvan da se napravi muslimanska drzava,kako neki mediji namjerno hoce da prikazu.Bosnjacki sabor je izmedju ostalog razmatao Owen-Stoltenberg plan..Ponudjeni Zenevski mirovni plan Sabor je trebao prihvatiti ili odbiti.Bosna bi bila unija od tri republike.To je plan bio Beograda i Zagreba preveden na engleski.

Ovaj teskt sto je napisao Faruk Vele je zlonamjeran.S obzirom da su ove godine izbori,logicno je da SBB pljuje po SDA jer ime je najveci konkurent.

Faruk Vele je pisao o Saboru pocetkom janaura 2009 (Dnevni avaz/Sedmica, januar, 2009. ).Nigdje se ne spominje stvaranje Bosnjacke/Islamske republike.

http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=276

Hadzi Lojo

Post by Hadzi Lojo » 13/04/2012 09:30

Profesore Nezirovicu, nadam se da si u dzehenemu kao i ostali tvoji saborci?

Hadzi Lojo

Post by Hadzi Lojo » 13/04/2012 09:31

A da i Nezirovicu napravimo turbe?

El_comadante
Been thanked: 1 time

Post by El_comadante » 13/04/2012 15:11

Colonel wrote:Ja mislim da je sve bolje od ovoga trenutnoga. Situacija je katastrofalnaa.
čini mi se da se na to i ide jer ono u ratu potpiši Alija da je ko avlija jer je narodu dojadio rat pa daj šta bilo. sada opet treba umrtviti Bošnjake da kažu sve je bolje od ovoga i hajmo podjela na to i idu Srbo-hrvati. samo im još fali naša neka stranka da pristane na ovo i gotovo.

paravan

Post by paravan » 13/04/2012 15:21

svaki covjek koji bi pristao na takvo nesto je neprijatelj ove drzave.

oni mogu samo zemlju sa opanaka ponijeti sa sobom i to samo onu zemlju koju su i unijeli iz hrvatske ili srbije!

emillio estevez
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

Post by emillio estevez » 13/04/2012 19:33

paravan wrote:svaki covjek koji bi pristao na takvo nesto je neprijatelj ove drzave.

oni mogu samo zemlju sa opanaka ponijeti sa sobom i to samo onu zemlju koju su i unijeli iz hrvatske ili srbije!
pa nije valjda drzave nego jednog naroda

kv99

Post by kv99 » 13/04/2012 21:10

emillio estevez wrote:
paravan wrote:svaki covjek koji bi pristao na takvo nesto je neprijatelj ove drzave.

Nije jednog naroda vec citave drzave. Da je samo jednog naroda ne bi citav vojni i politicki vrh onog isprdka zvanog erceg crpska bio na optuzenickoj klupi u Haagu zbog progona BiH Hrvata.

emillio estevez

Post by emillio estevez » 14/04/2012 15:17

kv99 wrote:
emillio estevez wrote:

Nije jednog naroda vec citave drzave. Da je samo jednog naroda ne bi citav vojni i politicki vrh onog isprdka zvanog erceg crpska bio na optuzenickoj klupi u Haagu zbog progona BiH Hrvata.

je bas kako da ne samo ti znas tko ih je progonio ali nemas savjesti napisati to

zateznistub
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Post by zateznistub » 14/04/2012 15:31

emillio estevez wrote: je bas kako da ne samo ti znas tko ih je progonio ali nemas savjesti napisati to
Evo imam ja.

Jednim malim dijelom politika RBiH, i jos manjim dijelom ARBiH.
Za sav ostali progon je navise kriva politika HDZ-a BiH i njihov glavnokomandujuci kadar u tadasnjoj HR.

Sve ostalo je laž ili šuplja...

emillio estevez

Post by emillio estevez » 14/04/2012 18:29

zateznistub wrote:
emillio estevez wrote: je bas kako da ne samo ti znas tko ih je progonio ali nemas savjesti napisati to
Evo imam ja.

Za sav ostali progon je navise kriva politika HDZ-a BiH i njihov glavnokomandujuci kadar u tadasnjoj HR.

politicki mozda si pogodio
vojno si fulao totalno , jedino je nebeska vojska bila kriva za progon

zateznistub
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Post by zateznistub » 14/04/2012 18:38

emillio estevez wrote:
zateznistub wrote:
Evo imam ja.

politicki mozda si pogodio
vojno si fulao totalno , jedino je nebeska vojska bila kriva za progon
Nisam pogodio. I ti i ja ZNAMO pravu istinu.

emillio estevez

Post by emillio estevez » 14/04/2012 18:49

ja i pisem istinu
hdz nije istjerivao svoje ljude sa oruzjem,,, nego je to radila abih sa oruzjem u ruci ,,,

ti pisi sto god zelis i vjeruj u to :-)
sugestiju su mrak i pronicljive

Post Reply