Državni fakultet- Privatni fakultet?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
NoaLada

#1 Državni fakultet- Privatni fakultet?

Post by NoaLada » 31/03/2012 22:32

Šta je bolje upisati, prvi ili drugi? Kakve su šanse zaposljenja poslije jednog, a kakve poslije završenog drugog fakulteta?

Mr. Brightside

#2 Re: Državni fakultet- Privatni fakultet?

Post by Mr. Brightside » 31/03/2012 22:45

konkretno, na koje fakultete mislis?

BASS

#3 Re: Državni fakultet- Privatni fakultet?

Post by BASS » 01/04/2012 15:51

Ne znam na koji fakultet mislis,ali dat cu ti generalni odgovor.
Ako fakultet nudi dvojnu diplomu (domacu i stranu) kao npr.ssst,pa dalje koliko znam - Burch,Internacionalni Univerzitet Sarajevo ili pak Ekonomski Fakultet Sarajevo (drzavni) u suradnji sa jednim irskim fakultetom,onda je to ne dobar nego i pozeljan izbor.U kontekstu sireg europskog trzista nase diplome su generalno "donje" i sa stranom si tu u boljoj poziciji.Oni imaju dvije barijere - jedna je novcana - mnogi studenti koji bi tu briljirali i napravili sjajne karijere to sebi ne mogu da priuste,a druga je jezicka - studiji su obicno na engleskom i neki to ne zele cak i kad mogu da plate.Za ostale privatne ne bih ti nista rekao,zato sto cu izazvati lavinu reakcija,osporavanja ali i sam znas sta je sigurnije.
Sretno u odabiru kakogod.

NoaLada

#4 Re: Državni fakultet- Privatni fakultet?

Post by NoaLada » 01/04/2012 20:27

Pa mislila sam otprilike na te priznatije (u odnosu na druge) privatne fakultete tipa IUS, Burch, SSST. Dosta ljudi tvrdi da je pametnije da se upiše državni, kao bolje je znanje kasnije, mada ja ne dijelim baš tako fakultete. Nije bitno gdje je student, on ako želi da nešto nauči, on će to naučiti bilo da je to na državnom ili na privatnom fakultetu.
Da li biste vi upisali privatni fakultet da imate priliku, ili je možda neko i upisao, pa zažalio? Otprilike me ta viđenja interesuju, jer treba sagledati sve opcije pri donošenju takve odluke kao što je upis na fakultet.

Pozdrav :)

addy_sa

#5 Re: Državni fakultet- Privatni fakultet?

Post by addy_sa » 02/04/2012 12:27

da smo na "Zapadu" bez razmišljanja bih rekao upisati privatni fakultet, to je stvar prestiža, znanja koje nude a na tebi je da ga "uzmeš" kao i stvaranje mreže kontakata i širokog spektra kasnijih poslova koji se nude..
međutim, u BiH, privatni fakulteti su još uvijek, nažalost, sinonim za nešto drugo tako da..državni i samo državni !

VjecitiStudent

#6 Re: Državni fakultet- Privatni fakultet?

Post by VjecitiStudent » 02/04/2012 15:12

addy_sa wrote:da smo na "Zapadu" bez razmišljanja bih rekao upisati privatni fakultet, to je stvar prestiža, znanja koje nude a na tebi je da ga "uzmeš" kao i stvaranje mreže kontakata i širokog spektra kasnijih poslova koji se nude..
međutim, u BiH, privatni fakulteti su još uvijek, nažalost, sinonim za nešto drugo tako da..državni i samo državni !
Gdje na "zapadu" je to tako bez razmisljanja?

VjecitiStudent

#7 Re: Državni fakultet- Privatni fakultet?

Post by VjecitiStudent » 02/04/2012 15:12

NoaLada wrote:Pa mislila sam otprilike na te priznatije (u odnosu na druge) privatne fakultete tipa IUS, Burch, SSST. Dosta ljudi tvrdi da je pametnije da se upiše državni, kao bolje je znanje kasnije, mada ja ne dijelim baš tako fakultete. Nije bitno gdje je student, on ako želi da nešto nauči, on će to naučiti bilo da je to na državnom ili na privatnom fakultetu.
Da li biste vi upisali privatni fakultet da imate priliku, ili je možda neko i upisao, pa zažalio? Otprilike me ta viđenja interesuju, jer treba sagledati sve opcije pri donošenju takve odluke kao što je upis na fakultet.

IUS, Burch, SSST su "priznatiji" od koga?

zippoo87
Has thanked: 72 times
Been thanked: 88 times

#8 Re: Državni fakultet- Privatni fakultet?

Post by zippoo87 » 02/04/2012 15:45

ono sto je najbitnije a to niko nije spomenuo su uslovi studiranja na privatnim i na drzavnim fakultetima
daleko bolji uslovi su na privatnim fakultetima a bolja je i prolaznost,sto je jako bitno
a isto je bitan i odnos profesora na privatnim i drzavnim fakultetima,gdje na drzavnim se zaposljava po politickoj liniji i profesori rade sta hoce,cesto se i izivljavaju na studentima,dok toga nema na privatnim,jer bi im jedna takva reakcija znacila raskid ugovora
zato privatni i jesu skuplji a ja da mogu birati,upisao bi sada privatni,na drzavnom sam bio i svasta se nagledao,od nestrucnih asistenata,profesora,do istih "profesorki" koji se preko "k****" dosle do mjesta i veze nemaju

doduse nije na svakom faksu isto,nisu isti profesori,asistenti ali generalno su obazriviji na privatnim
a to sto neko govori za znanje,bolje je na privatnim,vjerujte,to nema veze,onaj ko hoce da nauci,on ce vise uciti mimo fakulteta nego na fakultetu,tako da je do studenta koliko zeli da nauci a ne do sistema

_Principessa_

#9 Re: Državni fakultet- Privatni fakultet?

Post by _Principessa_ » 02/04/2012 18:09

Moja preporuka je državni fakultet. Iz mnoštva razloga. Prvo, ne moraš da misliš o tome da li će tom fakultetu biti zabranjen rad ili će diploma na kraju biti nevažeća ili nešto slično, što se ipak na državnom ne može desiti. Drugo, prilikom zapošljavanja više se cijeni diploma državnog nego privatnog, budući da još nisam čula slučaj da neko nije završio privatni fakultet, možda tako nešto i postoji, ali je sigurno izraženo u promilima. Naravno od pravila da se više cijeni diploma državnog fakulteta postoje izuzeci, a oni se odnose na slučajeve kad te radno mjesto "čeka" pa je bitno da se ima papir koji predstavlja diplomu, a sve drugo je zanemarljivo. Ne potcjenjujem privatne fakultete, jer vjerovatno i medju njima ima onih koji su dobri, medjutim moj lični izbor kad bih ponovo upisivala fakultet bio bi državni fakultet.

vesela_sveska
Has thanked: 5 times

#10 Re: Državni fakultet- Privatni fakultet?

Post by vesela_sveska » 02/04/2012 18:33

_Principessa_ wrote:Moja preporuka je državni fakultet. Iz mnoštva razloga. Prvo, ne moraš da misliš o tome da li će tom fakultetu biti zabranjen rad ili će diploma na kraju biti nevažeća ili nešto slično, što se ipak na državnom ne može desiti. Drugo, prilikom zapošljavanja više se cijeni diploma državnog nego privatnog, budući da još nisam čula slučaj da neko nije završio privatni fakultet, možda tako nešto i postoji, ali je sigurno izraženo u promilima. Naravno od pravila da se više cijeni diploma državnog fakulteta postoje izuzeci, a oni se odnose na slučajeve kad te radno mjesto "čeka" pa je bitno da se ima papir koji predstavlja diplomu, a sve drugo je zanemarljivo. Ne potcjenjujem privatne fakultete, jer vjerovatno i medju njima ima onih koji su dobri, medjutim moj lični izbor kad bih ponovo upisivala fakultet bio bi državni fakultet.
:thumbup:

NoaLada

#11 Re: Državni fakultet- Privatni fakultet?

Post by NoaLada » 02/04/2012 19:27

VjecitiStudent wrote:
NoaLada wrote:Pa mislila sam otprilike na te priznatije (u odnosu na druge) privatne fakultete tipa IUS, Burch, SSST. Dosta ljudi tvrdi da je pametnije da se upiše državni, kao bolje je znanje kasnije, mada ja ne dijelim baš tako fakultete. Nije bitno gdje je student, on ako želi da nešto nauči, on će to naučiti bilo da je to na državnom ili na privatnom fakultetu.

IUS, Burch, SSST su "priznatiji" od koga?
Priznatiji od univerziteta tipa Kiseljak, Travnik i slično. To je samo moje mišljenje zasnovano na slušanju osoba koje studiraju na njima, ako nekome smeta, oprostite.

Post Reply