Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udruženi zl

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...
Locked
RED SKY

#1 Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udruženi zl

Post by RED SKY » 30/03/2012 13:54

Zavičajni klub hercegovačkih studenata (ZKHS) uspješno je organizirao još jednu javnu tribinu, ovaj put u suradnji s drugim studentskim udrugama iz Hrvatske i BiH.

28. ožujka održala se tribina pod nazivom "Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udruženi zločinački pothvat?" koja je privukla respektabilnu brojku od 300 posjetitelja u Kino Forum Studentskog doma "Stjepan Radić" u Zagrebu.

Cilj tribine bio je upoznavanje javnosti s mogućim presudama Haaškog suda za šestoricu bosanskohercegovačkih Hrvata; nekadašnjeg predsjednika Hrvatske zajednice Herceg-Bosne Jadranka Prlića, ministra obrane Brunu Stojića, načelnika Glavnog stožera Hrvatskoga vijeća obrane, generale Slobodana Praljka i Milivoja Petkovića, zapovjednika Vojne policije Valentina Ćorića i voditelja Ureda za razmjenu zarobljenika Berislava Pušića.

Uvodne riječi uputio je potpredsjednik ZKHS-a Ante Boras predstavivši goste tribine; dr.sc. Ivu Lučića, znanstvenog suradnika u Hrvatskom institutu za povijest te bivšeg načelnika obavještajne službe, dr.sc. Antu Nazora, ravnatelja Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata te gđu Višnju Starešinu, specijalisticu za pitanja Haaškog suda.

Svoje petnaestominutno izlaganje započeo je dr. Lučić. Govorio je o razlozima formiranja Hrvatske zajednice Herceg-Bosne, glavnim akterima agresije i obrambenoj politici Hrvata. Citirao je niz knjiga, kako tematike hrvatske strane, tako i one suprotstavljenih strana. Svoje izlaganje završio je riječima da se Hrvati trebaju ponositi svojim pobjedama, ali da se moraju suočiti i s onim ružnim stvarima koje su učinili.

Dr. Nazor ušao je dublje u povijest i naveo niz godina koje su bile presudne za raspad Jugoslavije i pripremu za rat. Istaknuo je da bez Herceg-Bosne Hrvatska ne bi mogla braniti južni dio svoga teritorija. U završnim riječima obrazložio je angažiranje Hrvatske vojske u BiH ustvrdivši da Hrvatska nikada nije imala više od jedne lake pješačke brigade.

O medijima i Haaškom sudu govorila je gđa Starešina. Objasnila je zbog čega hrvatski mediji šute o nekim činjenicama, dok dezinformacije prihvaćaju kao relevantne izvore. Njezin je zaključak bio usmjeren na djelovanje svjetskih sila, a poglavito na politiku Velike Britanije.

Odgovarajući na pitanja iz publike i poruke branitelja u Domovinskom ratu, gosti su naglasili su važnost obrazovanja i ulaganja u mlade ljude. Svojim dolaskom tribinu su uveličali i ugledni posjetitelji poput generala Željka Glasnovića i Željka Šiljega, predsjednika udruženja Hrvatske republike Herceg-Bosne Vladimira Šoljića, ravnatelja Radija Herceg-Bosne Željka Raguža i mnogih drugih.

Gostima tribine ZKHS se zahvalio prigodnim darovima, a posjetitelji su na ulazu besplatno mogli preuzeti knjige koje je donirao general Praljak.

cindrlimindrli

#2 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by cindrlimindrli » 30/03/2012 14:02

RED SKY wrote:Gostima tribine ZKHS se zahvalio prigodnim darovima, a posjetitelji su na ulazu besplatno mogli preuzeti knjige koje je donirao general Praljak.
:run:

ultima_palabra
Has thanked: 1 time
Been thanked: 24 times

#3 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by ultima_palabra » 30/03/2012 14:18

Tu Starešinu sam gledao par puta na HRT-u, tuđmanovski agitpropovac iz najgoreg vakta... o ostalima ne treba trošiti riječi. A sve će im se kazati iz Haaga :)

RED SKY

#4 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by RED SKY » 30/03/2012 14:19

Dobro im se više da,nastupati...

karanana
Has thanked: 8 times
Been thanked: 33 times

#5 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by karanana » 30/03/2012 14:32

pripremaju tlo za nadolazece osudjujuce presude pa kazu:
da se Hrvati trebaju ponositi svojim pobjedama, ali da se moraju suočiti i s onim ružnim stvarima koje su učinili.

kad se ocekuju presude za sestorku?

Lex77

#6 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by Lex77 » 30/03/2012 15:04

Mislim da bi u 6. mjesecu trebale biti presude.
Ajme, Višnja Starešina :run: - samoprozvana stručnjakinje, žena je zapravo novinarka jednog marginalnog lista koja je opsjednuta sa mudžahedinima i napisala je valjda 8 knjiga na tu temu.Presmiješno.
Uvijek kad je tema o suđenju "šestorki" na HRT-u, gosti su ona i onaj čedoliki Raspudić :evil: koji samo larmaju o islamskoj prijetnji u BiH i o tome kako je Praljak krasan čovjek. U tim emisijama se uopće ne spominju zločini za koje su Prlić i ekipa optuženi nego se samo priča o humanitarnoj pomoći koju je RH slala Bosni i izbjeglicama koje je primila. Ne daj Bože da se prikaže koja snimka koncentracijskih logora za koje se sudi tim ljudima ili snimke leševa jednog od pokolja.
I onda će se cijela Hrvatska šokirat kad im opale po 30-40 godina zatvora. Zadnji novinar koji se usudio prikazati snimke leševa nakon pokolja u stupnom Dolu (Tihomir Ladišić) na HRT-u je dobio otkaz.

eyesburn

#7 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by eyesburn » 30/03/2012 15:22

Lex77 wrote:Mislim da bi u 6. mjesecu trebale biti presude.
Ajme, Višnja Starešina :run: - samoprozvana stručnjakinje, žena je zapravo novinarka jednog marginalnog lista koja je opsjednuta sa mudžahedinima i napisala je valjda 8 knjiga na tu temu.Presmiješno.
Uvijek kad je tema o suđenju "šestorki" na HRT-u, gosti su ona i onaj čedoliki Raspudić :evil: koji samo larmaju o islamskoj prijetnji u BiH i o tome kako je Praljak krasan čovjek. U tim emisijama se uopće ne spominju zločini za koje su Prlić i ekipa optuženi nego se samo priča o humanitarnoj pomoći koju je RH slala Bosni i izbjeglicama koje je primila. Ne daj Bože da se prikaže koja snimka koncentracijskih logora za koje se sudi tim ljudima ili snimke leševa jednog od pokolja.
I onda će se cijela Hrvatska šokirat kad im opale po 30-40 godina zatvora. Zadnji novinar koji se usudio prikazati snimke leševa nakon pokolja u stupnom Dolu (Tihomir Ladišić) na HRT-u je dobio otkaz.
preslikan model iz srbije. tuđmanova, šuškova i bobanova zaostavština je i dalje mainstream establišment u aparatu, isto kao miloševćeva i ćosićeva u srbiji. tu i tamo budu varijacije na temu.

svako ko misli iole drugačije, odnosno ko pokuša da prikaže cijelu istinu, završi kao tihomir ladišić i drugi.

karanana

#8 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by karanana » 30/03/2012 15:30

ipak mislim da je hrvatska otrezvenija (jeli postoji ova rijec?) od srbije.

cindrlimindrli

#9 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by cindrlimindrli » 30/03/2012 15:32

karanana wrote:ipak mislim da je hrvatska otrezvenija (jeli postoji ova rijec?) od srbije.
Imaju Istru, Zagoru...fin svijet koji ih pokusava civilizovati, dok je srbija kolektivna ludara, tamo nema pomoci.

ultima_palabra
Has thanked: 1 time
Been thanked: 24 times

#10 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by ultima_palabra » 30/03/2012 15:33

karanana wrote:ipak mislim da je hrvatska otrezvenija (jeli postoji ova rijec?) od srbije.
Naravno, ali ipak postoji poprilična medijska cenzura kad je u pitanju uloga RH u ratu u BiH.

Da li će ona biti razbijena dolaskom nove vlasti (teško kad se vidi kakav su kurs prema BiH zauzeli) ili presudom šestorci, to ćemo tek vidjeti.

nellington

#11 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by nellington » 30/03/2012 15:36

cindrlimindrli wrote:
Imaju Istru, Zagoru...fin svijet koji ih pokusava civilizovati, dok je srbija kolektivna ludara, tamo nema pomoci.
Zagora kao primjer finog svijeta koji pokušava civilizirati Hrvate? Interesantno. Da nisi na Zagorje mislio? :D

RED SKY

#12 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by RED SKY » 30/03/2012 15:36

Dovoljno je samo pogledati Višnju,uske usne tipične za cinične osobe.
A vidi ove kombinacije,Višnja i Dijana Čuljak ex Šelebaj ,još je samo Smiljko Šagolj falio :D

Last edited by RED SKY on 30/03/2012 15:37, edited 1 time in total.

karanana

#13 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by karanana » 30/03/2012 15:37

i ja mislim da je mislio na zagorje i mozda i grad zagreb, mada je veliki grad i svega ima, ali je poprilicno otvoren i liberalan.

cyprus
Has thanked: 19 times
Been thanked: 86 times

#14 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by cyprus » 30/03/2012 15:38

nellington wrote:
cindrlimindrli wrote:
Zagora kao primjer finog svijeta koji pokušava civilizirati Hrvate? Interesantno. Da nisi na Zagorje mislio? :D
U Zagori na izvoru rijeke Čikoleeeeeeeeee... :D :D

karanana

#15 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by karanana » 30/03/2012 15:39

zvijezda tjera mjesecaaaaaa

cindrlimindrli

#16 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by cindrlimindrli » 30/03/2012 15:39

nellington wrote:
cindrlimindrli wrote:
jbm li ga, jesam...tek sad vidim sta sam lupio :lol:
u svakom slucaju hvala na korekciji gosn nelington.

nellington

#17 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by nellington » 30/03/2012 15:39

cyprus wrote:
U Zagori na izvoru rijeke Čikoleeeeeeeeee... :D :D
8-) Civilizacija u svom najcrnjem obliku :lol: Prvi glas Zagore, MPT :D

karanana

#18 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by karanana » 30/03/2012 15:41

pa ta pjesma mu je dobra. i mi smo mu je maznuli a cini mi se cak i srbi.

nellington

#19 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by nellington » 30/03/2012 15:42

cindrlimindrli wrote: jbm li ga, jesam...tek sad vidim sta sam lupio :lol:
u svakom slucaju hvala na korekciji gosn nelington.
Nema na čemu, i drugi put - učimo zemljopis Lijepe Naše da bismo je više ljubili :D Zagora i onaj sjeverniji dio Dalmacije imaju taj usud konzervativizma koji nije svojstven svima, ali se pokušava nametnuti - tradicionalno.

Kad smo kod Dalmatinaca gore pod brdima...

Image

karanana

#20 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by karanana » 30/03/2012 15:44

koja je bila uloga ante gotovine u ratu u BiH?
da li je ratovao 93. protiv armije BiH?

nellington

#21 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by nellington » 30/03/2012 15:47

karanana wrote:koja je bila uloga ante gotovine u ratu u BiH?
Ovo je replika na tvoju tezu o otrežnjenju, a ne doprinos generalnoj temi. Ante je u Bosni ratovao samo protiv VRS, koliko ja znam.

cindrlimindrli

#22 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by cindrlimindrli » 30/03/2012 15:48

Nisam nikad cuo da se njegovo ime ikad spominje u vezi sukoba sa Armijom BiH.

Asamoah Gyan

#23 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by Asamoah Gyan » 30/03/2012 15:52

da nije bilo oluje bihać bi bio nova srebrenica

Lex77

#24 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by Lex77 » 30/03/2012 15:52

ultima_palabra wrote:
Naravno, ali ipak postoji poprilična medijska cenzura kad je u pitanju uloga RH u ratu u BiH.

Da li će ona biti razbijena dolaskom nove vlasti (teško kad se vidi kakav su kurs prema BiH zauzeli) ili presudom šestorci, to ćemo tek vidjeti.
Medijska cenzura je itekako jaka što se tiče događaja u BiH za vrijeme rata, tj. uloge RH u tom ratu. Ja bih rekao da je to zadnja tabu tema u RH. Ta cenzura nikako nije razbijena dolaskom SDP-a na vlast. Pa Milanović kaže da on ne negira Dretelj ali da ne može prihvatiti tvrdnju da je RH izvršila agresiju na Bosnu.

Što se tiče odnosa Hrvata prema tom dijelu povijesti, pa većinu iskreno ne zanima ništa vezano za BiH pa ni to. Ljude u Hrvatskoj ne zanima ništa izvan Hrvatske. S tim da treba naglasiti da nikad nisam čuo da itko tko nije porijeklom iz BiH smatra da bi se ijedan metar BiH trebao pripojiti RH. Definitivno postoji jasna svijest da je BiH druga država i da tako treba biti.

karanana

#25 Re: Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udružen

Post by karanana » 30/03/2012 15:53

nellington wrote:
Ovo je replika na tvoju tezu o otrežnjenju, a ne doprinos generalnoj temi. Ante je u Bosni ratovao samo protiv VRS, koliko ja znam.
pa dobro, ali gotovinin slucaj je vezan za bivsu krajinu odnosno hrvatsku i tu donekle mogu razumjeti njihovo negodovanje prema sudu i prema odluci jer oni su ipak oslobadjali zemlju, sto ga opet ne opravdava od zlocina, ali ipak to njih boli jer osloboditelj postaje agresor i zlocinac.

Locked