Šovinizam danas i sutra?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

kukuruz_kokicar

Šovinizam danas i sutra?

Post by kukuruz_kokicar » 16/03/2012 10:01

Situacija:
- U Tuzli šutaju dijete u koferu, koje je 'igrom slučaja' rođeno kao Rom. Smisao većine komentara je ... dječak je sam to želio :x .
- Na forumu Sarajevo-x se otvoreno priznaje da se ljudi procjenjuju na osnovu imena i prezimena, naglaska, mjesta rođenja i da se dobar dio ljudi osjeća nelagodno kada shvate da u njihovim sredinama - vidi čuda! žive i ljudi koji se ne uklapaju u njihovu mentalnu šklopociju.
- U Banja Luci je ispred džamije nabijena mačka na ogradu. Dodik izjavljuje da neće dozvoliti da mu sude Muslimani.
- Kada neko pogleda čovjeka sa bradom - prvo sljedeće je da pogled sklizne na pantalone. Ako su kratke, onda je sljedeća misao ZNAO SAM - VEHABIJA!, a ako nema onda ... VIDI GA ŠTO SE ZAMASKIR'O.
- U Mostaru, Zenici - ista stvar i nije ni bitno više za dalju priču....

Ja sam 'malo' stariji i odrastao sam u predratnom periodu. Ta vrsta pritajenog šovinizma je uvijek postojala. U predratnom Sarajevu su Hercegovci (bez obzira na ime tj naciju) bili označeni kao uzrok svih zala i dio svakog tala. Majke su strašile sopstvenu djecu time da će ih odnijeti Ciganka. Djedovi su svojim unucima šaptali životne 'mudrosti' : ANAMO-ONI ti isto o glavi rade - i u vreći i za stolom.
Takve stavove su ljudi u povjerenju saopštavali svojim sagovornicima, tek kada se uvjere da sa druge strane nemaju Heru ili Roma. Ukoliko bi pak Hero bio manjina u vašem društvu, našao bi se način da mu se - onako ispotiha - šukne kakav uvredljiv vic. Zvanična politika je prije 92 bila rezolutno protiv takvog označavanja i tretiranja ljudi - što očito nije bilo dovoljno da se ovakvo ponašanje iskorijeni. Danas politika šuti ili otvoreno podržava šovinizam.

U današnje vrijeme, bar prema komentarima ljudi, ljudi se više ne ustručavaju da javno kažu da su za sve krive 'došlje', ustaše, balije, četnici, vehabije, ćafiri, a za kriminal su naravno krivi Romi. Taj otvoreni šovinizam, a u slučaju Roma rasizam postaje mainstream mišljenje i ako se ne slažeš sa tim - automatski se pretpostavlja da si i sam pripadnik tih i za sve krivih 'drugačijih' ljudi. U glavama šovinista normalan čovjek ne može suosjećati ili štititi npr. Albanca, ako i sam nije Albanac ili mu je barem žena Albanka.

PITANJE
Da li smo tek nedavno postali šovinisti ili to nismo nikada prestali biti?
Da li je ideal multikulturnosti za vas poželjan ili ne želite u svojoj blizini vidjeti ljude koji ne dijele vaše vrijednosti?

6.april

Re: Šovinizam danas i sutra?

Post by 6.april » 16/03/2012 10:08

Uvijek smo bili šovinisti, samo se to bolje krilo.

Jesi li čuo za "bijele cigane"? Kod nas su tako zvali ljude kojima je nekad neki od predaka bio Rom.

"Nina nana svoga polutana, pola vlaha pola muslimana"..Ne treba objašnjenje, kao i vezivanje opisa "vlah" za svakoga ko nije musliman.

Došljaci su uvijek bili stigmatizirani, tačno se znalo odakle je ko - po prezimenu.

Multikulturalnost je divna, naravno da želim biti dio iste. Koliko je to moguće, bez obzira na želju je druga tema.

kukuruz_kokicar

Post by kukuruz_kokicar » 16/03/2012 10:11

Ja sam siguran da je moguće postići da barem više od 50% ljudi ne budu šovinisti. Ne znam kako - vjerovatno obrazovanjem, vaspitanjem. Ali kako to postići kada nas obrazuju i vaspitavaju većinom šovinisti :?

6.april

Post by 6.april » 16/03/2012 10:19

kukuruz_kokicar wrote:Ja sam siguran da je moguće postići da barem više od 50% ljudi ne budu šovinisti. Ne znam kako - vjerovatno obrazovanjem, vaspitanjem. Ali kako to postići kada nas obrazuju i vaspitavaju većinom šovinisti :?
Koliko je do obrazovanja toliko je i do kućnog odgoja.
Jako veliki broj mojih poznanika, visokoobrazovanih ljudi, rekao bi čovjek i kulturnih, su besramni šovinisti.
Teško je iskorijeniti nešto što je gotovo dio naše tradicije i mentaliteta.
Na žalost.

petunija

Post by petunija » 16/03/2012 10:33

I ja sam, kao ti, pripadnik "starije generacije". Mislim da je onaj član zakona o "verbalnom deliktu" bio pravi pencilin za nas. Ako ništa, nikad u školi nisam čula da neko nekoga nazivao balijom, četom ili ustašom niti da je neko dijete diskriminirano po osnovu imena ili boje kože. Evo i ja sam u osnovnoj sjedila u klupi sa Romkinjom Senadom i svi smo se s njom družili najnormalnije. Ova današnja "demokratija" samo nam je donijela mogućnost prostačenja, psovanja i vrijeđanja a sve pod nekom "slobodom mišljenja i izražavanja". Ako je to to, onda se prva odričem takve slobode, meni ne treba.
U pravu si: dok nas god budu "vaspitavali" šovinisti, dotle će se i proizvoditi novi.

kukuruz_kokicar

Post by kukuruz_kokicar » 16/03/2012 10:43

Možda bi dobar pristup bio i neka vrsta - kako to vole danas reći - radionice, gdje bi djeca 7 dana bili u situaciji biti oni 'drugi'.
Dio takvog zadatka bi bio da se određeno vrijeme razlikuju od drugih, npr. da obavezno nose žutu kapicu i da svako u razredu ima pravo da ih za vrijeme takve vježbe ismijava i prostači nad njima. Druga stvar je da bi vaspitači u školama i vrtićima obavezno u programu imali otvorene razgovore sa djecom o onim "drugim". Na taj način bi možda uspjeli pobuditi empatiju prema ljudima 'različitim' od nas.
Vaspitanje bi nam tako dalo rutinu (uslovni refleks) da se ne ibretimo kada vidimo drugačijeg, a obrazovanje bi onda proširilo horizonte i utvrdilo naše poimanje svijeta kao mjesta u kojem žive različiti i u svojoj suštini jednaki ljudi.

dječak sa šibicama
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Post by dječak sa šibicama » 16/03/2012 13:39

Pa mi smo drustvo u kojem su svi kao nesto tolerantni, a odes do Pofalica i vidis opljackane i spaljene kuce. Bar mislim na onaj period nakon rata, sada je to sve obnovljeno od strane novih vlasnika.

E sad ide "ti si cetnik" jer pisem o Pofalicima, a ne o Palama, recimo.

Necu nikada zaboraviti onaj period nakon rata, slucajno sam te `97 krstario uzduz i poprijeko BiH iz poslovnih razloga, na "sve tri strane" identican detalj, kuce koje nisu spaljene vec su tako temeljito opljackane, da su samo armirani nosivi stubovi ostali, prvo je odneseno sve iz kuca, onda iskopane instalacije (elektrika, vodovod i slicno) zatim su prozori i vrata iscupani skupa sa stokovima, a onda su i blokove skidali.

A sve su to radile prve komsije, 100%.

Po tome se vidi koliko smo u sustini primitivno drustvo. Koliko god se pretvarali da smo mi nesto kao bolji, pod "mi" mislim na ono "moj narod" pa u konacnici i na "mi gradjani", kao seljaci su krivi za sve, papci, a raja je fina. Ja znam za par pripadnika "raje iz FIS-a" koji su u ratu opljackali sve sta im je palo pod ruke.

kukuruz_kokicar

Post by kukuruz_kokicar » 16/03/2012 16:58

Kako smo došli do toga da se iz Beograda organizuje nosanje kojekakvih mošti i prekopavanje stratišta iz II svjetskog rata? Da li je to urađeno zbog nevinih žrtava ili zbog budućih zločinaca? Ista stvar se sutra može desiti sa Bošnjacima, nova pokoljenja se uče da zločin (čitaj genocid) izvršen nad nama nas čini posebnim, dobrim i potencijalno amnestira nas i naše potomke od sličnih zločina. Kada se danas kaže Srebrenica, na šta pomislite? Da li možda na Mehagu K. - čovjeka crne kose i krivog nosa, koji je marljivo sakupljao poštanske markice, vozio plavog Jugu i kojeg su čupali iz ruku njegove uplakane djevojčice - dok je vikala babo, bab' i dok joj je mati začepljala usta kako joj ne bi i nju odveli? Ne, većina pomisli na neku apstraktnu, strašnu nepravdu učinjenu njegovom rodu. Od pobijenog naroda više ne vidimo čovjeka. Riječ genocid je postala ništa nego prazna kletva koju šaljemo svojim 'neprijateljima'.

Ti koji su preživjeli takve strahote moraju smoći snage da na mržnju koju su doživjeli ne odgovore mržnjom. Ne mislim tu na neku od realnosti odlijepljenu verziju, ako te udare, a ti poturi drugi obraz - nego da pokušaju vidjeti sebe i svoju nesreću kroz neke druge ljude koji su u manjini i koji žive u novim enklavama - koje ovaj put mi okružujemo. Moraju naći snagu da se ne štrecnu kada vide čovjeka koji nije ni kriv ni dužan zato što se zove istim ili sličnim imenom poput koljača iz prošlosti. Taj čovjek se zove čudno baš kao što se i žrtva zvala - čudnog je imena i govori malkice drugačije i mrze ga iz istog besmislenog razloga iz kojeg su mrzili Mehagu u Srebrenici. Mislim da je većina to i shvata, jer ih ta nit ljudskosti i drži u životu i sprečava da ne pobiju sve oko sebe. Redom.

Oni koji strahote nisu vidjeli ni osjetili, a danas mašu narodnim zastavama i viču: Nećemo nikada zaboraviti! E takve treba nogom u guzicu iz koje su i došli. Da se nešto zaboravi, mora se i znati, doživjeti. Oni ne znaju ništa osim da iskorištavaju bol žrtava i mobiliziraju buduće generacije mrzitelja. Žrtvama je to jasno, generacijama mrzitelja nije i lijepo se osjećaju... tako su posebni, ugroženi, jadni i čemerni, puni otrova i spremni da se osvete za sva zla za koje su im pričali da su se desila. Da se ta zla nisu desila - lakše bi bilo objasniti tim potencijalnim zvijerima da su zvijeri. Nažalost, desila su se i zadatak je time teži.

Ako mrziš nedužne jednako kako su tebe mrzili - u čemu je razlika između tebe i tvog dželata i zašto se toliko ljutiš na svog mrzitelja? Ti bi učinio isto i ubio tog Mehagu K, samo da je bogdo živ i da se drugačije zove. Jadno je pravdati se time - ko je prvi počeo mrziti i ubijati, jer to sasvim sigurno nećemo nikada saznati. Rezultat je ionako isti ... Mehaga K. kaputt.

JThomas
Been thanked: 38 times

Post by JThomas » 16/03/2012 17:52

svaka predrasuda je nastala sa razlogom. ono što je pogrešno i šovinizam - jeste u startu smatrati da su svi takvi.

ja sam recimo primijetio da raja rome/cigane koji su potpuno normalno integrisani u zajednicu (a ima ih koliko hoćete ako malo pažljivije gledate) uopšte ne zovu niti doživljavaju romima/ciganima. k'o biva, ako ne prosi, ne skuplja smeće i ne džepari, onda i nije ciganin.

e to je šovinizam.

Orandiki

Post by Orandiki » 16/03/2012 18:03

Sve to stoji ali imam problem s jednom tvojom recenicom:
U današnje vrijeme, bar prema komentarima ljudi, ljudi se više ne ustručavaju da javno kažu da su za sve krive 'došlje', ustaše, balije, četnici, vehabije, ćafiri, a za kriminal su naravno krivi Romi. Taj otvoreni šovinizam..."

Kako samo nadje ustase, balije i cetnike? Pa cak i doslje (ni njihovo maslo nije....)
U danasnje vrijeme pomenuti, ukoliko stvarno jesu takvi (izuzimamo mogucnost da su pogresno shvaceni ili prozvani tako od strane nekog od pripadnika suprotne grupe) onda i zasluzuju sav otvoreni sovinizam. Stavise, otvoreni sovinizam barem daje priliku za javnu raspravu i dokazivanje suprotnog.

Avramova

Post by Avramova » 16/03/2012 18:22

JThomas wrote:svaka predrasuda je nastala sa razlogom. ono što je pogrešno i šovinizam - jeste u startu smatrati da su svi takvi.

ja sam recimo primijetio da raja rome/cigane koji su potpuno normalno integrisani u zajednicu (a ima ih koliko hoćete ako malo pažljivije gledate) uopšte ne zovu niti doživljavaju romima/ciganima. k'o biva, ako ne prosi, ne skuplja smeće i ne džepari, onda i nije ciganin.

e to je šovinizam.
Bas tako. A ima zaista puno primera, uostalom svako od nas ima takvih primera oko sebe, gde su
ti ljudi potpuno integrisani, zavrsili su i skole,napravili sebi i neke karijere,bave se nikm zanatima,
zive potpuno isto kao ti i ja.

Ja sam stekla utisak da se situacija sa Romima dramaticno pogorsala 1999 godine kada je njih i nekoliko
desetina hiljada pobeglo sa Kosova. Onda su pocela kartonska naselja ispod mostova,uzasne kradje bakra,
metala, kablova po zgradama, pa cak i liftovima, ali i trazenje politickog azila po Italiji,Austriji,Nemackoj
zbog cega trpimo neprijatnosti od tih zemalja jer se radi o nasim gradjanima.

kukuruz_kokicar

Post by kukuruz_kokicar » 16/03/2012 18:31

Orandiki wrote:Sve to stoji ali imam problem s jednom tvojom recenicom:
U današnje vrijeme, bar prema komentarima ljudi, ljudi se više ne ustručavaju da javno kažu da su za sve krive 'došlje', ustaše, balije, četnici, vehabije, ćafiri, a za kriminal su naravno krivi Romi. Taj otvoreni šovinizam..."

Kako samo nadje ustase, balije i cetnike? Pa cak i doslje (ni njihovo maslo nije....)
U danasnje vrijeme pomenuti, ukoliko stvarno jesu takvi (izuzimamo mogucnost da su pogresno shvaceni ili prozvani tako od strane nekog od pripadnika suprotne grupe) onda i zasluzuju sav otvoreni sovinizam. Stavise, otvoreni sovinizam barem daje priliku za javnu raspravu i dokazivanje suprotnog.
Eto nas opet na početku... Romi zaslužuju da ih se tretira kao nižerazredna bića zato što --- negdje je nekada, nekome, Rom ukrao bicikl? Srbi ili Bošnjaci - svejedno je za ovaj eksperiment :-D zaslužuju da ih se naziva četnicima ili balijama, zato što je nekada, nekome, neko rekao da je npr. ustaša? U čemu je razlika između ovog koji je nazvao prvi, i ovog koji je odzdravio drugi. Prilično sam siguran da je i onog prvog je neko nekada nazvao tim imenom ili barem ćaću mu njegovoga. Ili mu je barem ćaća tako rekao...
Gdje se nazire kraj ove priče o mržnji drugih tj. šovinizma uopšte? U protjerivanju i paljenju kuća? U nacizmu, konc-logorima? Kako možemo živjeti zajedno? Bilo ko? Ko će na kraju, kada se svi izdiferenciramo po raznim kriterijima i pobijemo, ostati da ugasi svjetlo?

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Post by black » 16/03/2012 18:35

pa evo npr pogledaj bilo koju temu koja se tice sarajeva nekad i sad...

Avramova

Post by Avramova » 16/03/2012 18:42

kukuruz_kokicar wrote:[

Eto nas opet na početku... Romi zaslužuju da ih se tretira kao nižerazredna bića zato što --- negdje je nekada, nekome, Rom ukrao bicikl? Srbi ili Bošnjaci - svejedno je za ovaj eksperiment :-D zaslužuju da ih se naziva četnicima ili balijama, zato što je nekada, nekome, neko rekao da je npr. ustaša? U čemu je razlika između ovog koji je nazvao prvi, i ovog koji je odzdravio drugi. Prilično sam siguran da je i onog prvog je neko nekada nazvao tim imenom ili barem ćaću mu njegovoga. Ili mu je barem ćaća tako rekao...
Gdje se nazire kraj ove priče o mržnji drugih tj. šovinizma uopšte? U protjerivanju i paljenju kuća? U nacizmu, konc-logorima? Kako možemo živjeti zajedno? Bilo ko? Ko će na kraju, kada se svi izdiferenciramo po raznim kriterijima i pobijemo, ostati da ugasi svjetlo?

Romi su jedna prica , a ovaj sovinizam ili nacionalizam koji postoji izmedju Srba,Bosnjaka i Hrvata novijeg je
datuma i nema nikakvih slicnosti sa predrasudama prema Romima. Romima niko nije palio kuce,
niko ih nije ubijao zato sto su Romi, uglavnom su ti o kojima ovde pricamo sami krivi za svoje mesto
u drustvu u kome zive.

Mozda nije trebalo Rome uopste ni da pominjes jer je ovo drugo glavni problem.

Tog sovinizma izmedju Srba i Bosnjaka nije nekada bilo. Sa mnom su studirale ( Beograd) i Madjarice
i Bosnjakinje, i Bosnjaci, niko nije ni registrovao da su Bosnjaci, kao sto ni oni nisu to kod nas,
koji smo iz Srbije registrovali. Vodja studentskih demonstracija, urednik cuvenog lista Student,
bio je Alija Hodzic iz Stoca o kome su i deceniju kasnije njegovi profesori sa filozofskog pricali
i pominjali ga. Ja nisam nikada zivela u Bosni, ne znam kakvi su odnosi bili tamo, ali u Srbiji
to do Milosevica nije bila tema.

Ja sam shovinizam dozivela jos kao devojcica u gimnaziji kada sam leti isla
u Dalmaciju.
Jos kao dete sam shvatila da tamo nisam dobrodosla. I do danas se nije nista promenilo.

Orandiki

Post by Orandiki » 16/03/2012 18:45

kukuruz_kokicar wrote:
Orandiki wrote:Sve to stoji ali imam problem s jednom tvojom recenicom:

Nisi me shvatio. Nema to veze sa srbima, hrvatima, romima ili bosancima. Stvar je u cetnicima, ustasama, ciganima i balijama.
Ruku na srce,oni itekako postoje. Shvacam da se vrlo lahko moze desiti i to da se jedan srbin neosnovano poveze s cetnikom ali istovremeno govorim da sve dok ove gore grupe postoje postoji i moj otvoreni sovinizam. Mnogo je bolje otvoreni nego da sutim a ucim svoju djecu, ako ih budem imala :D, da ni slucajno nemaju blizi kontakt s nekim hrvatom jer je potencijalni ustasa kao sto se sada desava. Dakle, nisu svi srbi cetnici etc. (da ne nabrajam ostale) ali cinjenica je da cetnici postoje i da za takve treba otvoreni linc. Jedino tada, kada se suocimo s nekim stvarima mozemo razgovarati o zajednickom zivotu.

sinuhe

Post by sinuhe » 16/03/2012 18:48

Problem je u nasilju u porodici i alkoholizmu, ali to je tek tabu tema koju niko da načne. To je izvor svih naših problema.

shuma.ispod.pazuha

Post by shuma.ispod.pazuha » 16/03/2012 18:50

sinuhe wrote:Problem je u nasilju u porodici i alkoholizmu, ali to je tek tabu tema koju niko da načne. To je izvor svih naših problema.
nema teorije, to što si ti naveo je posljedica a ne uzrok

kukuruz_kokicar

Post by kukuruz_kokicar » 16/03/2012 19:00

Orandiki wrote: Nisi me shvatio. Nema to veze sa srbima, hrvatima, romima ili bosancima. Stvar je u cetnicima, ustasama, ciganima i balijama.
Ruku na srce,oni itekako postoje. Shvacam da se vrlo lahko moze desiti i to da se jedan srbin neosnovano poveze s cetnikom ali istovremeno govorim da sve dok ove gore grupe postoje postoji i moj otvoreni sovinizam. Mnogo je bolje otvoreni nego da sutim a ucim svoju djecu, ako ih budem imala :D, da ni slucajno nemaju blizi kontakt s nekim hrvatom
Eto nije šija nego vrat, ti si spremna da jednog Hrvata posmatraš kao ustašu na leru jer ...? Nikakvog kontakta ne želiš sa njima i patila bi duboko da ti dijete izabere Hrvata i u petom koljenu. Zašto i šta zaista znači ta odrednica Hrvat, Rom ili Meksikanac? Šta ti je to učinio taj imaginarni Hrvat kojeg čak nikada nisi ni vidjela u životu, niti znaš o kome je riječ?

Ja ne bih imao nikakvih problema da mi se dijete vjenča sa najcrnjim Romom i istovremeno dobrim čovjekom, ali da izabere kakvog naci-šovinistu bih bio vrlo nesretan - pa sve i da je lijep kao nacrtan, bijel kao snijeg, uglađen kao engleska kraljica i obučen/a kao Armanijev model. Pitanje je dana kada bi moje dijete ili njegov prijatelj u tim šovinističkim očima postalo niževrijedno biće, zato jer je neko čuo i lijepo nacrtao takvom imbecilu - da su ti i takvi 'nekvalitetnog' porijekla.

Orandiki

Post by Orandiki » 16/03/2012 19:06

kukuruz_kokicar wrote:
Orandiki wrote: Nisi me shvatio. Nema to veze sa srbima, hrvatima, romima ili bosancima. Stvar je u cetnicima, ustasama, ciganima i balijama.
Ruku na srce,oni itekako postoje. Shvacam da se vrlo lahko moze desiti i to da se jedan srbin neosnovano poveze s cetnikom ali istovremeno govorim da sve dok ove gore grupe postoje postoji i moj otvoreni sovinizam. Mnogo je bolje otvoreni nego da sutim a ucim svoju djecu, ako ih budem imala :D, da ni slucajno nemaju blizi kontakt s nekim hrvatom
Eto nije šija nego vrat, ti si spremna da jednog Hrvata posmatraš kao ustašu na leru jer ...? Nikakvog kontakta ne želiš sa njima i patila bi duboko da ti dijete izabere Hrvata i u petom koljenu. Zašto i šta zaista znači ta odrednica Hrvat, Rom ili Meksikanac? Šta ti je to učinio taj imaginarni Hrvat kojeg čak nikada nisi ni vidjela u životu, niti znaš o kome je riječ?

Ja ne bih imao nikakvih problema da mi se dijete vjenča sa najcrnjim Romom i istovremeno dobrim čovjekom, ali da izabere kakvog naci-šovinistu bih bio vrlo nesretan - pa sve i da je lijep kao nacrtan, bijel kao snijeg, uglađen kao engleska kraljica i obučen/a kao Armanijev model. Pitanje je dana kada bi moje dijete ili njegov prijatelj u tim šovinističkim očima postalo niževrijedno biće, zato jer je neko čuo i lijepo nacrtao takvom imbecilu - da su ti i takvi 'nekvalitetnog' porijekla.
Hm, tesko, s obzirom da sam dijete nastalo u komunistickom braku, pardon, popularnije je socijalistickom, i da sam, sto bi rekli "pola-pola".
Nije u tome stvar. Ponovo ti govorim. Nakon rata je doslo do nagle ekspanzije misljenja da ni slucajno ne smijes izgovoriti "balija, cetnik, ustasa" osim "izmedju svoja 4 zida" jer se podrazumijeva da ces nekoga uvrijediti. Cinjenica je da svi oni postoje, medju nama a taj zatvoreni sovinizam nas dovodi do frustracija u kojima maloljetnici strpaju u kofer drugog maloljetnika i vuku ga po ulici. Nadam se da sam sad jasnija.

kukuruz_kokicar

Post by kukuruz_kokicar » 16/03/2012 19:12

Avramova wrote: Nista tu nece popraviti ni politicka korektnost u izarazavanju pri cemu o njima smes da govoris samo
kao nacionalnoj manjini,Romima. I ja sam bila u skoli, a i druzila se sa Ciganima, bila su to druga vremena,
ne secam se da je bilo kradja kao sto je to zadnjih godina slucaj gde kradu pa ne znaju za dosta.
A kad ih pogledas popreko, odmah advokat, tuzba za povredu ljudskih prava pa na sud u Strazburg.

Oni ne zele ( barem velika vecina) da se integrisu, ne zele da doprinesu nesto i licno za dobrobit
zajednice, ali zele sve od nje. Uostalom, danas oni i ne saljiu svoju decu u skole. Nisu nigde ni prijavljeni,
deca nisu ni regiszrovana,kao da ne postoje.
Šta misliš šta rade srpski kriminalci po Holandiji i Njemačkoj? Uzgajaju lale i ruže? Da li to znači da svi Srbi kriminalci i da li je opravdano da onda oni gledaju na sve Srbe kao na kriminalce ili npr. ratne zločince?
Ako ti imaš pravo zbog 100 Roma kriminalaca stigmatizirati cijelu naciju, pa šta je onda sa drugim. Da li i drugima daješ to pravo ili bi se radije zamislila nad svojim stavom i dopustila da boja/ime/jezik/vjera ne određuju karakter čovjeka?
Ja biram opciju 2 :).

Avramova

Post by Avramova » 16/03/2012 19:16

Orandiki wrote:
Nisi me shvatio. Nema to veze sa srbima, hrvatima, romima ili bosancima. Stvar je u cetnicima, ustasama, ciganima i balijama.
Ruku na srce,oni itekako postoje. Shvacam da se vrlo lahko moze desiti i to da se jedan srbin neosnovano poveze s cetnikom ali istovremeno govorim da sve dok ove gore grupe postoje postoji i moj otvoreni sovinizam. Mnogo je bolje otvoreni nego da sutim a ucim svoju djecu, ako ih budem imala :D, da ni slucajno nemaju blizi kontakt s nekim hrvatom jer je potencijalni ustasa kao sto se sada desava. Dakle, nisu svi srbi cetnici etc. (da ne nabrajam ostale) ali cinjenica je da cetnici postoje i da za takve treba otvoreni linc. Jedino tada, kada se suocimo s nekim stvarima mozemo razgovarati o zajednickom zivotu.

Tvoje reci su cist shovinizam. Znacilo bi to da ti mene, a ne znas me, ali ne zelis ni da saznas ko sam,
automatski trpas u nekakve cetnike jer pisem ekavicom,. a i iz Srbije sam?
To je neka automatika, Pavlovljev refleks, da cim cujes rec Srbin, odmah asocijacija na cetnike?

Sve dok padaju takve reci od zajednickog zivota vama nema ni slova "z".

Avramova

Post by Avramova » 16/03/2012 19:19

kukuruz_kokicar wrote:
Avramova wrote:

Šta misliš šta rade srpski kriminalci po Holandiji i Njemačkoj? Uzgajaju lale i ruže? Da li to znači da svi Srbi kriminalci i da li je opravdano da onda oni gledaju na sve Srbe kao na kriminalce ili npr. ratne zločince?
Ako ti imaš pravo zbog 100 Roma kriminalaca stigmatizirati cijelu naciju, pa šta je onda sa drugim. Da li i drugima daješ to pravo ili bi se radije zamislila nad svojim stavom i dopustila da boja/ime/jezik/vjera ne određuju karakter čovjeka?
Ja biram opciju 2 :).
Ja sam prevodilac, sudski tumac, u Nemackoj tako da sam u toku sa tim uzgajivacima lala i ruza.
Skoro sam svaki dan u policiji ili na sudu pa dozvioli da imam i neko svoje vidjenje cele price sa
Romima.

kukuruz_kokicar

Post by kukuruz_kokicar » 16/03/2012 19:20

Orandiki wrote: Nije u tome stvar. Ponovo ti govorim. Nakon rata je doslo do nagle ekspanzije misljenja da ni slucajno ne smijes izgovoriti "balija, cetnik, ustasa" osim "izmedju svoja 4 zida" jer se podrazumijeva da ces nekoga uvrijediti. Cinjenica je da svi oni postoje, medju nama a taj zatvoreni sovinizam nas dovodi do frustracija u kojima maloljetnici strpaju u kofer drugog maloljetnika i vuku ga po ulici. Nadam se da sam sad jasnija.
Naravno da ce se uvrijediti. Svako normalan bi se uvrijedio ako ga nazoves pogrdnim imenom. Zasto onda zvati pogrdnim imenom drugacije i u 4 zida?
Frustracije zbog čega - zato što mislimo pogrešno i svjesni smo toga i opet nam neki đavo ne da, da sa užitkom fantaziramo o komšiji kao prošlom i budućem ubici ili lopovu.

kukuruz_kokicar

Post by kukuruz_kokicar » 16/03/2012 19:24

Ups ... greška, nekako sam shvatio da je Avramin odgovor bio upućen meni. Sorry.

Avramova

Post by Avramova » 16/03/2012 19:29

kukuruz_kokicar wrote:
Avramova wrote: Tvoje reci su cist shovinizam. Znacilo bi to da ti mene, a ne znas me, ali ne zelis ni da saznas ko sam,
automatski trpas u nekakve cetnike jer pisem ekavicom,. a i iz Srbije sam?
To je neka automatika, Pavlovljev refleks, da cim cujes rec Srbin, odmah asocijacija na cetnike?

Sve dok padaju takve reci od zajednickog zivota vama nema ni slova "z".
Daj ba Avramova, odmori malo i poooolako procitaj moj post. Ja te pitam, da li si kao ... da umekšam ... kao neko generalno ne voli Rome zbog šake kriminalaca, spremna da i na sebi primijeniš isti postupak generaliziranja, kakav primjenjuješ na druge. Ja to nisam i lijepo sam to napisao. O tome i govori ova tema.
Hajde budi dobra i pročitaj ponovo.

Ma od kud bre da ih generalno ne volim :-D
Vise pojedinacno, kad mi u Srbiji skinu oluke sa kuce :-D

U Spaniji ima 700.000 Roma i nisu ni tamo bas ljudima ispali iz srca.

Post Reply