Privatni parking na javnoj površini

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

kolacicze
Posts: 13
Joined: 26/03/2010 15:50

#1 Privatni parking na javnoj površini

Post by kolacicze »

Moram se nekome izjadati, pa da barem ovdje štagod napišem. Znam da neće piti vode, ali nema veze.

Već mjesecima imam problem parkinga u ulici Hasana Kikića (ulica koja je paralelno sa ulicom Alipašina i Koševo, u blizini Danijela Ozme). Tu je napravljen pravi posao naplaćivanja parkinga u ulici na javnoj površini od strane privatnih lica. Poredaju kamenje po besplatnom uličnom parkingu i "čuvaju mjesta" svojim mušterijama. Mjesečna cijena parkinga se kreće od 50-80 KM, a sat vremena je 2 KM.

Nekad im platim, a nekad uspijem naći besplatan parking u ulici. Jutros su me posebno naljutili, jer su isti ti ljudi pozvali policiju (jer navodno smetam komšijama, a nigdje nema znaka zabrane parkinga) da mi napiše kaznu. Još mi uredno došli na posao da mi jave kao da su mi "spasili" auto od pauka i da je najbolje da preparkiram kod njih. Ja sam naravno nasjela na tu foru, jer sam kasno skontala :(

Kad sam objasnila policajcu šta ti ljudi rade, policajac se samo smijao i rekao da "to nije u njegovoj nadležnosti". U suštini, u njegovoj nadležnosti je da meni ko fol piše kaznu, a nije u njegovoj nadležnosti parking koji je 20 metara od tog gdje sam ja parkirala. Ono što policajac sa osmijehom preporučuje je da "napravim prijavu protiv njih i da idem na sud"... Eh eto, naša posla :(
photo
Posts: 839
Joined: 19/09/2003 00:00

#2 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by photo »

napises prijavu protiv tog policajca unutrasnjoj kontroli (zbog odnosa prema tebi) a ministrstvu saobracaja kantona napises prijavu sta se desava u toj ulici.

i rijesena stvar.

iza moje zgrade imaju dva idiota koji stavljaju stolice na mjesto gdje parkiraju kao da im ga neko ne bi uzeo a parkiraju na trotuaru. sinoc neko odnio te stolice (postavio ih na zelenu povrsinu gdje nema nicega) valjda da im da do znanja da ne ide to tako i jedan od njih izasao iz zgrade, prvo kao blecak trazi stolicu i cudi se gdje mu je a onda kada ju je vidio, donio i cim je pomjerio auto postavio je kako mu se ne bi niko uvalio. shvatio je on poruku ali je to tolika stoka da ga nije briga.
kolacicze
Posts: 13
Joined: 26/03/2010 15:50

#3 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by kolacicze »

Ma problem je što su ti ljudi što privatno naplaćuju parking nedavno mojoj kolegici probušili gume na autu, jer nije parkirala kod njih.
A s druge strane, Policijska uprava je smještena nekih 100 metara od ovog "privatnog parkinga" i nemoguće je da ne znaju šta se tu radi. Jedini zaključak do kojeg mogu doći je da policija radi u talu sa njima :(
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#4 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by amko76 »

U hebote pa to dobra poslovna ideja :D Derati levate :D
kolacicze
Posts: 13
Joined: 26/03/2010 15:50

#5 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by kolacicze »

amko76 wrote:U hebote pa to dobra poslovna ideja :D Derati levate :D
Hahaha :(
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#6 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by miki.ba »

Nije to jedini slučaj.
Kod Vijećnice levati izađu ispred zgrade i naplačuju parking gdje ga ni nema, a nedjeljom kad ne radi javni parking rasporede se i naplačuju oko 50 parking mjesta naravno 2KM sat.
Ali moram priznati da su sa komšijama fleksibilni.
Usput da znate da se nedjeljom ne plača parking u ulici Obala Kulina Bana pa sve do Vijećnice. :thumbup:
kolacicze
Posts: 13
Joined: 26/03/2010 15:50

#7 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by kolacicze »

Nije baš da ja kao pojedinac mogu riješiti ovaj problem sa kojim se svakodnevno susrećem...
Ali fakat nema smisla :(
Pogotovo što im policija i drugi nadležni organi sve to dopuštaju..
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#8 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by Dr.Mr.Fr. »

nema ti ništa od price, napiši dopis u MUP i Min. prometa i komunikacija pa ako ti odgovore neku glupost tuži, a ako ti napišu da možeš parkirati to pokažaš drotu i riješen problem :D
kolacicze
Posts: 13
Joined: 26/03/2010 15:50

#9 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by kolacicze »

Ma kakvi papiri... Ja mu pokažem papir, parkiram i odem na posao. Kad se vratim, probušene mi gume na autu.
Ma katastrofa :(
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#10 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by poznanik »

kolacicze wrote:...Već mjesecima imam problem parkinga u ulici Hasana Kikića (ulica koja je paralelno sa ulicom Alipašina i Koševo, u blizini Danijela Ozme). Tu je napravljen pravi posao naplaćivanja parkinga u ulici na javnoj površini od strane privatnih lica...
Ovu temu treba spojiti sa ovom: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 25&t=96667
memx
Posts: 158
Joined: 19/10/2011 15:33

#11 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by memx »

Moram malo da ispravim kolegicu koja se žali da ne može parkirati na "besplatnom uličnom parkingu" u ulici Hasana Kikića. Slučajno radim u blizini pa znam za ovaj problem.
Prvo, to što ti ljudi rade nije naravno u redu ali ni ovo što si ti napisala nije u redu. Ne radi se tu ni o kakvom "besplatnom uličnom parkingu", već o trotoaru (ako je ko kada čuo za tu riječ) kojim bi trebalo da idu pješaci. Valjda su svi zaboravili da bi u ovom gradu trotoari trebali da služe za pješake i mjesta gdje bi ljudi trebali proći i sa invalidskim kolicima i majke s djecom. a ne kao parking, ali i ovo što oni rade je bolje nego ranije kada nije njih bilo.
Drugo, to što oni zauzimaju je mjesto ispod prozora zgrade od 5-6 metara, drugi dio ispred tuđih garaža (ako to vlasnicima ne smeta, zašto bi tebi?), te neko njihovo dvorište koje je ranije bilo zagrađeno.
Ostali dio ulice koju ti zoveš "parkingom" koji je u stvari ulica, koja je ionako preuska, zauzme ko stigne ili komšije koje stanuju u toj ulici.
Treće, tu nema nikakve policijske uprave u blizini, prva je udaljena najmanje 1 kilometar. I to vazdušne linije.
I četvrto, zar baš moraš doći s autom do pred firmu. Ako ga već moraš koristiti i želiš da parkiraš u centru grada, onda budi spremna i da platiš. Parking uostalom imaš u ulici Danijela Ozme ili nekoj drugoj u blizini.
PS. I da znaš da se u i u Hasana Kikića i okolnim ulicama svakodnevno dešavaju krađe i druga oštećenja na autima.
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#12 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by amko76 »

memx wrote:Moram malo da ispravim kolegicu koja se žali da ne može parkirati na "besplatnom uličnom parkingu" u ulici Hasana Kikića. Slučajno radim u blizini pa znam za ovaj problem.
Prvo, to što ti ljudi rade nije naravno u redu ali ni ovo što si ti napisala nije u redu. Ne radi se tu ni o kakvom "besplatnom uličnom parkingu", već o trotoaru (ako je ko kada čuo za tu riječ) kojim bi trebalo da idu pješaci. Valjda su svi zaboravili da bi u ovom gradu trotoari trebali da služe za pješake i mjesta gdje bi ljudi trebali proći i sa invalidskim kolicima i majke s djecom. a ne kao parking, ali i ovo što oni rade je bolje nego ranije kada nije njih bilo.
Drugo, to što oni zauzimaju je mjesto ispod prozora zgrade od 5-6 metara, drugi dio ispred tuđih garaža (ako to vlasnicima ne smeta, zašto bi tebi?), te neko njihovo dvorište koje je ranije bilo zagrađeno.
Ostali dio ulice koju ti zoveš "parkingom" koji je u stvari ulica, koja je ionako preuska, zauzme ko stigne ili komšije koje stanuju u toj ulici.
Treće, tu nema nikakve policijske uprave u blizini, prva je udaljena najmanje 1 kilometar. I to vazdušne linije.
I četvrto, zar baš moraš doći s autom do pred firmu. Ako ga već moraš koristiti i želiš da parkiraš u centru grada, onda budi spremna i da platiš. Parking uostalom imaš u ulici Danijela Ozme ili nekoj drugoj u blizini.
PS. I da znaš da se u i u Hasana Kikića i okolnim ulicama svakodnevno dešavaju krađe i druga oštećenja na autima.
Ali pa trotoar je besplatni parking. Kakvi pješaci? Čuj pješaci. O čemu ti? :D
memx
Posts: 158
Joined: 19/10/2011 15:33

#13 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by memx »

TROTOAR je posebno urađena saobraćajna površina namjenjena za kretanje pješaka, koja nije u istom nivou sa kolovozom puta ili je od kolovoza odvojena na drugi način!!! Tako bar piše u testovima za polaganje vozačkog ispita. :?
Ili ja griješim?! Sorry, možda je do mene! :roll:
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25804
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#14 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by BHF_Manijak »

memx wrote:TROTOAR je posebno urađena saobraćajna površina namjenjena za kretanje pješaka, koja nije u istom nivou sa kolovozom puta ili je od kolovoza odvojena na drugi način!!! Tako bar piše u testovima za polaganje vozačkog ispita. :?
Ili ja griješim?! Sorry, možda je do mene! :roll:
Sarkazam je u pitanju, sarkazam!
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#15 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by poznanik »

memx wrote:...to što oni zauzimaju je mjesto ispod prozora zgrade od 5-6 metara, drugi dio ispred tuđih garaža (ako to vlasnicima ne smeta, zašto bi tebi?), te neko njihovo dvorište koje je ranije bilo zagrađeno.
Ostali dio ulice koju ti zoveš "parkingom" koji je u stvari ulica, koja je ionako preuska, zauzme ko stigne ili komšije koje stanuju u toj ulici....
Ti tvrdiš da u ovom slučaju nije "zauzet" javni prostor na način opisan u uvodnom postu?
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#16 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by Creasy »

kolacicze wrote:Ma problem je što su ti ljudi što privatno naplaćuju parking nedavno mojoj kolegici probušili gume na autu, jer nije parkirala kod njih.
A s druge strane, Policijska uprava je smještena nekih 100 metara od ovog "privatnog parkinga" i nemoguće je da ne znaju šta se tu radi. Jedini zaključak do kojeg mogu doći je da policija radi u talu sa njima :(
E to je 100%, svako vece polovinu zarade nose u PU Centar. :-)

A sto ti kolegica nije prijavila policiji ko joj je izbusio gume? :roll:
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#17 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by Edin H. »

Creasy wrote:
kolacicze wrote:Ma problem je što su ti ljudi što privatno naplaćuju parking nedavno mojoj kolegici probušili gume na autu, jer nije parkirala kod njih.
A s druge strane, Policijska uprava je smještena nekih 100 metara od ovog "privatnog parkinga" i nemoguće je da ne znaju šta se tu radi. Jedini zaključak do kojeg mogu doći je da policija radi u talu sa njima :(
E to je 100%, svako vece polovinu zarade nose u PU Centar. :-)

A sto ti kolegica nije prijavila policiji ko joj je izbusio gume? :roll:
A odakle joj svjedok ko joj je probusio gume?
Jedino da je postavila kakvu kameru :-)
memx
Posts: 158
Joined: 19/10/2011 15:33

#18 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by memx »

poznanik wrote:
memx wrote:...to što oni zauzimaju je mjesto ispod prozora zgrade od 5-6 metara, drugi dio ispred tuđih garaža (ako to vlasnicima ne smeta, zašto bi tebi?), te neko njihovo dvorište koje je ranije bilo zagrađeno.
Ostali dio ulice koju ti zoveš "parkingom" koji je u stvari ulica, koja je ionako preuska, zauzme ko stigne ili komšije koje stanuju u toj ulici....
Ti tvrdiš da u ovom slučaju nije "zauzet" javni prostor na način opisan u uvodnom postu?
Ne, ja tvrdim da je to trotoar a ne "besplatni parking" kako ga zove kolegica.
Sad ćeš ti reći da je to javni prostor i slično. A ako pročitaš malo pažljivije moj post nigdje ne odobravam zauzimanje javne površine, ni slučajno.
Ali takođe tvrdim da je ulica duga preko 100 metara i da tih 5 -6 metara ne predstavljaju problem, ako je već zauzeta cijela ulica od strane ljudi koji rade u blizini pa stanari ne mogu normalno ni voziti ni ići pješke tom ulicom. A ponekad ni ući u svoje kuće. A isti je slučaj i sa ulicom Jezero, Kemal Begovom i svim okolnim ulicama.
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#19 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by Creasy »

Edin H. wrote:
Creasy wrote:
E to je 100%, svako vece polovinu zarade nose u PU Centar. :-)

A sto ti kolegica nije prijavila policiji ko joj je izbusio gume? :roll:
A odakle joj svjedok ko joj je probusio gume?
Jedino da je postavila kakvu kameru :-)

Mozda kod vas u Tirani treba svjedok da se prijavi KD, u SA ne treba.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#20 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by kockica_kockica »

Ta ulica "besplatni parking" kako navodi pokretac teme je jako uska... Jutros su bila parkirana 3 auta ... Jedno auto je bilo na samom skretanju koje je ometalo normalan ulazak u tu ulicu... Onda dva auta parkirana na ulazu neke firme gdje pise "Ne parkiraj ispred vrata" ... Parkiranjem ispred vrata ove firme se onemogucuje normalan ulazak u firmu....
U toj istoj ulici se onda nalazi garaza na kojoj takodjer pise "NE parkiraj garaza"
E onda opet ide neka firma gdje na ulazu pise da im se ne parkira auto - jutros je ladno neko parkirao ispred tih vrata....

E onda ide gomila snijega koju niko nije ocistio, pa jos jedno auto izmedju dva ulaza...

S druge strane ulice bilo auto na trotoaru.... Pa firma ili sta vec, pa jedan zagradjeni prostor valjda te firme...
Onda opet ide trotoar i na samom cosku se nalazilo parkirano auto na trotoaru.. pa drugo auto ispred neke rampe isto na trotoaru...

Doticna mlada gospodjica koja je nezadovoljna kaznom za nepropisno parkiranje nema razloga da se buni jer je barem 5-6 auta bilo parkirano nepropisno i ometalo ili voznju kroz tu ulicu ili nesmetan prolaz pjesaka...

"Privatni parking" kojeg naplacuju stanari okolnih zgrada i cuvaju nije u redu, ali se moze pokrenuti sudski postupak... a on kosta.. i nece niko da se s tim zamara... jer to kosta....a mi bi sve nesto dzaba i da nam to dzaba neko drugi odradi...
Ja nikog ne branim ali fakat smo smijesni... Hocemo dzaba parking mjesto, dzabaluka voziti taxi vozilo, preko stele ne platiti kaznu, preko stele se zaposliti, preko stele zaraditi na crno ne placati porez, i sve to kad je rijec o nama a kad je neko drugi u pitanju hocemo normalnu pravnu drzavu...
E pa u pravnoj drzavi niko nebi trebao parkirati na trotoar, ispred necijih vrata pa da se taj mora provlaciti pored auta i takvoj drzavi nema rada crno, i nema izbjegavanja kazne itd....

Htjela si damo parkirati dzaba, dobila si kaznu... trebala si malo bolje istraziti najbezbolnije "besplatno parking mjesto"...
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#21 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by Woody »

@kolacicze:

Ovdje, laički gledano, niste u pravu ni ti ni oni koji "naplaćuju" parking. Da krenemo redom:
1. Ti kršiš pravilo zabrane parkiranja na javnim prostorima koji nisu predviđeni za to. Kažeš da nigdje nema znaka zabrane. Pa zabrana parkiranja je svugdje osim na mjestima koja su obilježena znakom i iscrtana (i koja se po pravilu naplaćuju). Prijedlog: Batali ul. Hasana Kikića, nego prošetaj malo i parkiraj u BBI, ako već ne možeš uhvatiti parking mjesto u D. Ozme. Sljedeća je tragedija što je RAD iscrtao u ovoj ulici parking mjesta na trotoaru s desne strane :-) Naravno to ćeš platiti, ali svaki poguzluk se plaća.
2. Oni nisu u pravu jer rade nezakonito (ne prijavljuju prihod i ne plaćaju PDV :lol: ) naravno, ne izdaju nikakve potvrde niti garantuju za sigurnost vozila. Znači sve što im se dadne može se smatrati sadakom (nešto kao prosjaci, a i to je zakonski zabranjeno). Znači u pitanju je klasični reket: Ako mi ne platiš, probušiću ti gume, a sljedeći put ću te i izmarisati. Jedino rješenje: napraviti policijsku akciju i jedno sedam dana SVA auta iz ul. Hasana Kikića kupiti paukom. Ovi više neće imati kome da "naplaćuju", a poštovaće se zabrana parkiranaj na javnim površinama.
photo
Posts: 839
Joined: 19/09/2003 00:00

#22 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by photo »

ili parkiras auto na slobodno mjesto i kada ti pridje tip da naplati, samo kazes da ne placas njemu i da dobro razmisli hoce li ti ostetiti auto.

pa neka onda on konta hoce li se sutra umjesto tebe doci neko tvoj ko ce mu fizicki objasniti znacenje nelegalnopg naplacivanja parkinga i ostecenja tudje stvari - i ovdje ne mislim na policiju. on je tu svaki dan, tebi ako osteti auto bice i poslije mjesec dana. ne mora ga niko namlatiti odmah sutra, vec za mjesec, dva. pa kada bude pravio nove zube neka konta kome se zamjerio i zasto je dobio palicom po glavi.

ko radi te stvari (ostecenje tudje stvari jer mu nisi platila parking) treba da razmisli ima li muda da plati cijenu za svoje ponasanje.

tako je nedavno tip na cengic vili izasao sa mjesta i ja dosao iza njega, uparkirao se i izlazi tip iz avog auta i kaze: sta si tu stao?
rekoh: je li to placas ovo mjesto?
kaze on: sta tebe briga placam li ili ne, to je moje mjesto.
kazem mu: jarane, ne placas a dobro razmisli prije nego sto mi ostetis auto - ovo "dobro" sam posebno naglasio.
naravno da je otisao gundjajuci ali nije nista uradio.

na zalost, drugacije se ne moze jer su ljudi postali stoka i rade sta hoce dok im se neko ne suprostavi.
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#23 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by Creasy »

photo wrote:ili parkiras auto na slobodno mjesto i kada ti pridje tip da naplati, samo kazes da ne placas njemu i da dobro razmisli hoce li ti ostetiti auto.

pa neka onda on konta hoce li se sutra umjesto tebe doci neko tvoj ko ce mu fizicki objasniti znacenje nelegalnopg naplacivanja parkinga i ostecenja tudje stvari - i ovdje ne mislim na policiju. on je tu svaki dan, tebi ako osteti auto bice i poslije mjesec dana. ne mora ga niko namlatiti odmah sutra, vec za mjesec, dva. pa kada bude pravio nove zube neka konta kome se zamjerio i zasto je dobio palicom po glavi.

ko radi te stvari (ostecenje tudje stvari jer mu nisi platila parking) treba da razmisli ima li muda da plati cijenu za svoje ponasanje.

tako je nedavno tip na cengic vili izasao sa mjesta i ja dosao iza njega, uparkirao se i izlazi tip iz avog auta i kaze: sta si tu stao?
rekoh: je li to placas ovo mjesto?
kaze on: sta tebe briga placam li ili ne, to je moje mjesto.
kazem mu: jarane, ne placas a dobro razmisli prije nego sto mi ostetis auto - ovo "dobro" sam posebno naglasio.
naravno da je otisao gundjajuci ali nije nista uradio.

na zalost, drugacije se ne moze jer su ljudi postali stoka i rade sta hoce dok im se neko ne suprostavi.

Nazalost, ovo je potpuno tacno.

Imao sam slicnu situaciju bas u jednoj od tih ulica, mislim Jezero i naravno nisam htio platiti parking, ali sam osobi koja je prisla da me izreketira podvukao da dobro razmisli sta radi... Kad sam se vratio auto netaknuto, od doticne osobe ni traga ni glasa.
damper
Posts: 61
Joined: 16/11/2009 20:09

#24 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by damper »

kome je ispod nivoa da se voza gradskim prevozom neka bude spreman platiti parking.................
User avatar
Truba
Posts: 81762
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25 Re: Privatni parking na javnoj površini

Post by Truba »

samo da dodam
kako bi mnogi u bosni glumili gospodu ali da ne potroše nijednu marku

gledam jutros buba nova na skenderiji pored rajfajzena parkirana na sred pješačkog i to onaj dio gdje invalidi mogu proći
odvozi ga pauk... dakle samo 5 minuta se pretvorilo u dovoljno vremena da dodje pauk i da ga odnese
Post Reply