Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1 Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by Bosanac sa dna kace »

Kakav je uticaj posuđa na naše zdravlje?
Kolko je teflonsko posuđe opasno?
Aluminijumske tave i tepsije, kolko su opasne?
Pitam se ovih dana sva ova pitanja nakon što je samo zbog jedne male malcate ogrebotine na teflonskoj tavi cimerova mati odma istu bacila u smeće :D ... ovaj sam kupio čini mi se aluminijumsku tavu, al nađoh na netu da aluminijusmko posuđe može uzrokovat Alzhajmerovu bolest.... :-?
šta činit? :cry:
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2 Re: Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by muha_sa »

odgojili me hraneci iz aluminijskih sahana i tava :D

-samo se sad pitam gdje sam trenutno :shock: jesam li na poslu il kuci-pojma ti nemam :lol: bog me ubio ako znam koji je danas dan :shock: :D
mumy
Posts: 756
Joined: 25/05/2011 21:21

#3 Re: Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by mumy »

znam da je teflon opasan kad se zagrebe,inace cim mi se tava izgrebe ja je u kantu posaljem
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#4 Re: Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by Bosanac sa dna kace »

muha_sa wrote:odgojili me hraneci iz aluminijskih sahana i tava :D

-samo se sad pitam gdje sam trenutno :shock: jesam li na poslu il kuci-pojma ti nemam :lol: bog me ubio ako znam koji je danas dan :shock: :D
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
zezas? :-? :?
User avatar
krompir i riza
Posts: 3766
Joined: 11/07/2010 18:31

#5 Re: Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by krompir i riza »

Najopasniji toksin koji nastaje zagrijavanjem teflona je ammonium perfluorooctanoate, poznatiji kao C-8, koji prouzrokuje 'teflonsku gripu' - glavobolje, povišenu temperaturu i groznicu. Glavni krivci za opasne pare su hemikalije koje se koriste pri premazivanju posuđa kako bi se spriječile mrlje od vode.
Preporuke na koje sam naišao:
Iako se ovi štetni sastojci oslobađaju pri temeraturama višim od 240 ºC, stručnjaci smatraju da ih je najbolje izbjegavati u potpunosti. Kao najbolji materijali za pripremanje obroka pokazali su se vatrostalno staklo, emajl i nehrđajući čelik, a najnezdraviji su svakako aluminijum i plastika.
Takođe se smatra da teflonsko posuđe ne treba više koristiti nakon što se zagrebe, navodno je mnogostruko više opasno kad je oštećeno.
Na netu se može naći bezbroj članaka, studija, rezultata ispitivanja, no obzirom da su podijeljeni, nekako stičem dojam da svako objavljuje ono što mu odgovara. Donedavno su teflon zakivali u zvijezde, sad se pojavilo keramičko posuđe i dojednom teflon ne valja- keramika je tonbe . Onda slijedi ,naravno, da ni keramika ne valja i tako u nedogled.

Iskreno, imamo dosta teflonskog posuđa i prosto nam žao baciti uložene pare,tako da ga i dalje koristimo kad se mora,jbg.

Od keramičkog posuđa imamo samo jednu tavu,ali brat bratu, najdraže mi je čelično posuđe. Nije fancy, teško je, ostaju mrlje od vode ali jedino s njim sigurno znaš da ne unosiš otrove u organizam.

Evo na što sam još naletio http://www.zdravlja.com/teflon/
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#6 Re: Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by muha_sa »

Bosanac sa dna kace wrote:
muha_sa wrote:odgojili me hraneci iz aluminijskih sahana i tava :D

-samo se sad pitam gdje sam trenutno :shock: jesam li na poslu il kuci-pojma ti nemam :lol: bog me ubio ako znam koji je danas dan :shock: :D
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
zezas? :-? :?
naravno da se šalim :) nije mi još Alzhajmer pokuco na vrata :lol:

-što se tice aluminijskih tanjira dobro se njih sjecam :) ne samo tanjiri vec i šerpe u kojim se hrana kuhala--doduše to je davnih dana bilo--ipak sam ja metuzalem :lol:
gerberica
Posts: 4944
Joined: 26/07/2011 22:28

#7 Re: Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by gerberica »

A sta je danas uopste zdravo?Mislite li da jedemo zdravu hranu,pijemo vodu?Najbolje su one kaubojske tave i tendzere :D
User avatar
krompir i riza
Posts: 3766
Joined: 11/07/2010 18:31

#8 Re: Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by krompir i riza »

gerberica wrote:A sta je danas uopste zdravo?Mislite li da jedemo zdravu hranu,pijemo vodu?Najbolje su one kaubojske tave i tendzere :D
još da se to ima kupiti i kod nas :D
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#9 Re: Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by Cholina_Lokica »

Znam samo da ako cu sta u teflonskoj tavi pravit (a to se desava haman pa jednom godisnje), moram izmjestit pticu na drugi kraj stana vrata od kuhinje zatvorit, posto rozenkolisi samo padaju mrtvi nebitno je li tava izgrebana ili nije :roll: Tako da mi je to onako bas dobar pokazatej koliko su zdrave :mrgreen: :roll:
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#10 Re: Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by LieToMe »

Imam dvije tefal tave: jedna je za palacinke (i samo za palacinke) i nikad ne struzem nicim po njima izuzev onim djidjama od tefala (nesto kao plastika sta li vec, koje ne grebu tefal) a druga je vok tefalova.
Od skora sam vlasnica delimano keramickih tava koje su se pokazale korisnim (ali funkcionisu na istom principu kao tefal - ne smijes ih strugati i grebati) a jedva smo uspjeli pronaci i onu birvaktile tavu za kajganu (kao na slici i to bas plavu) :D
Image
User avatar
krompir i riza
Posts: 3766
Joined: 11/07/2010 18:31

#11 Re: Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by krompir i riza »

gdje ste kupili ovu plavu tavu?
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#12 Re: Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by LieToMe »

krompir i riza wrote:gdje ste kupili ovu plavu tavu?
eso :D (es kompani na pofalicima) ista plava, metalac :wink:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7434
Joined: 16/01/2007 23:38

#13 Re: Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by banjaluka078 »

Meni neki dan dođe e-mail s ovim linkom http://www.alternativa-za-vas.com/index ... ko-tavice/ , gdje piše da su, navodno, i keramičke tave nezdrave. Haj' sad znaj...najbolje se vratiti onim zemljanim posudama i nadati se da nas (ne)kvalitet namirnica u njima neće koštati zdravlja...
User avatar
krompir i riza
Posts: 3766
Joined: 11/07/2010 18:31

#14 Re: Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by krompir i riza »

E o tome i pričam, više ne možeš biti pametan , ništa ne valja. Čelik je zakon.
Doduše, supruga ne voli kuhati u tim tavama ,jer se hrana lijepi za njih ali obećao sam da ću ih ja prati ako ih nabavimo :D

@lie to me , hvala za info :thumbup:
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#15 Re: Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by LieToMe »

krompir i riza wrote:E o tome i pričam, više ne možeš biti pametan , ništa ne valja. Čelik je zakon.
Doduše, supruga ne voli kuhati u tim tavama ,jer se hrana lijepi za njih ali obećao sam da ću ih ja prati ako ih nabavimo :D

@lie to me , hvala za info :thumbup:
nema na cemu :wink:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#16 Re: Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by Bosanac sa dna kace »

LieToMe wrote:Imam dvije tefal tave: jedna je za palacinke (i samo za palacinke) i nikad ne struzem nicim po njima izuzev onim djidjama od tefala (nesto kao plastika sta li vec, koje ne grebu tefal) a druga je vok tefalova.
Od skora sam vlasnica delimano keramickih tava koje su se pokazale korisnim (ali funkcionisu na istom principu kao tefal - ne smijes ih strugati i grebati) a jedva smo uspjeli pronaci i onu birvaktile tavu za kajganu (kao na slici i to bas plavu) :D
Image
eh sad ja kad sam bio mali bile su men se cini samo ovakve tave, i sjecams e da ako se malo okrnji da je odma moras bacti jer ispod one farbe dole je obicno zeljezeo koje nikako nije zdrav.
Kasnije nekad su dosel aluminijumske tave, a posle rata one nake Cepter marke neke skupe boli glava....
ja cu uslikat pa postavit ssta sam kupio pa procijente vALJAl...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#17 Re: Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by PipiDugaDevetka »

Neposredno nakon rata su u Hr. otkriveni tanjuri (Kaže li se ''tanjiri'' ili ''tanjuri''?) koji otpuštaju previše olova prilikom sipanja vruće juhe/supe ili bilo kojeg drugog jela.

Inspektori došli da kažnjavaju firmu i šefa/vlasnika. On kaže, pa ti tanjuri su uskladišteni i prodajemo ih samo u trećim zemljama u kojima je tolika koncentracija olova dozvoljena po njihovim propisima.
Druga zemlja su bile zemlje EU. Pogodite koja je treća zemlja i njene pijace na kojima su rasprodani
ti olovno-otrovni tanjuri?
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#18 Re: Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by beautyfool »

I u cemu cemo kuhati ? :-?
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#19 Re: Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by astrid »

...preporučujem :oops: Najbolje šerpe :oops: ovim kompletićima nedostaje tava :D

Image
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#20 Re: Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by plain vanilla »

imam tri teflon tave, za palacinke, za przenje, i onu dublju za dinstanje
ne koristim ih svakodnevno jer uglavnom jedem kuhanu hranu (serpe koje imam su one emajlirane), a ove tave ne dam nikome :mrgreen:
kakvo sve zlo u sebe unosim(kafa, cigare, slatkisi), a ne jedem voce i povrce bas, plus svakodnevni stres...sumnjam da cu umrijeti od malo teflona
User avatar
Deep red
Posts: 313
Joined: 29/03/2011 20:40
Location: Sarajevo

#21 Re: Posđe i naše zdravlje(teflon...)

Post by Deep red »

Ne znam da li sam na prikladnoj temi, al da piatam :D Da li jeko probao ovo posudje sto reklamiraju Delimano (Vjeko reklamira :) ) Treba mi tava za palacinke, Tefal ili Delimano? Svaki savjet je dobrodosao.
Post Reply