Kašikom ili prstima?!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
uračunljiv

Kašikom ili prstima?!

Post by uračunljiv » 07/02/2012 22:14

Bio sam na jednoj svadbi koju je upriličio čovjek porijeklom iz Tunisa. Ono što mi se nije svidjelo je da je njihov običaj, a i islamski običaj, kako mi je on rekao, da se neka hrana, koja se kod nas jede kašikom, kod njih( a i u islamu) jede rukama. Konkretno, riječ je bilo o riži koju uzmu desnom rukom, zatim nekoliko puta zgnječe, a onda stave u usta. Je li ovo zaista islamski običaj i da li ga vi prakticirate u svom životu? Ja ne kažem da neku hranu ne jedem prstima, poput piletine, ribe, ponekad i pizze, ali za neke delicije mi je u najmanju ruku čudno da jedem prstima, a ne kašikom ili viljuškom.

arzuhal

Re: Kašikom ili prstima?!

Post by arzuhal » 07/02/2012 22:23

U deficitu religioznijih tema od ove :mrgreen: , a i u vlastitoj dosadi, da prozborim koju...Nigdje u islamskoj literaturi nisam naišao na jedenje prstima kao nešto uputno i poželjno (samo po sebi), ali imaju neke druge stvari kazane o samom jedenju (načinu).
To što se tebi desilo je vjerovatno tuniški običaj jer ja sam isto tako jeo rižu (veoma prisutnu) u muslimanskim zemljama (recimo na iftarima) i niko nije pravio nake loptice od riže nego su jeli kašikama. Stave ogromne ovale riže i svako sebi izvadi koliko hoće...

sheilak

Post by sheilak » 07/02/2012 22:42

ne znam, ja ne bih riskirala. moguće je da je pribor za jelo šejtansko orudje, npr. nož ili još gore, viljuška. :shock: a o kašici da i ne govorimo. :D ona je pravo šuhveli.

zezam se. ja ne shvatam kako su kod nas ljudi spremni prihvatiti sve što dolazi iz tzv. islamskih (a zapravo arapskih) zemalja prihvatiti kao u najmanju ruku direktno preneseno od Mojsija kroz 10 zapovijedi.

budi rahat i jedi priborom. :D

Chisum

Post by Chisum » 07/02/2012 22:48

Bas zvuci, onako, higijenski..... da mi neko melja rukama po hrani... pa da mi je najrodjeniji. Fuj.

Ovo nema nikakve veze s islamom ili bilo kojom drugom vjerom... ovo je primitivni obicaj - ako se uopste moze nazvati obicajem - cisti rudiment, bolje reci... jos od iskona, kada je u covjekovoj ishrani, pored ukusa i mirisa, na koji se danas najvise oslanjamo - i sam dodir igrao veliku ulogu, a moze se naci svuda po svijetu, na mjestima gdje je pribor za jelo, izgleda, jos uvijek misaona imenica.

P.S. Ne radi se ovdje o koristenju ruku kao "pomoci", sto je u nekim slucajevima slucajevima sasvim normalna stvar... ovdje zamisljam ono - sve na gomilu, pa meljaj k'o stigne...

Neolithic style. :run:
Last edited by Chisum on 07/02/2012 23:30, edited 3 times in total.

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 07/02/2012 23:10

interesantna je cinjenica kako ortodoksni jevreji jedu hranu balogslovljenu od strane rabina,plus pribor za jelo je takodje pod blagoslovom :D

prstima jedu hranu na svim stranama svijeta ,ali nema veze sa religijama

amrica

Post by amrica » 08/02/2012 01:07

bila prisutna kad su marokanci pri SFOR+u pravili kus-kus za nake generale... marokanci rukama klopaju,naprave fisek od dlana i prstiju,, a mi ostali kasike i viljuske :)
A da, jedu iz ogromnog zajednickog tanjira :-)

inace,pola ih je klanjalo 5 vakata, pola pilo vazdan :D
tako da to veze sa religijom neJma

kojeime

Post by kojeime » 08/02/2012 17:55

"prstima jedu hranu na svim stranama svijeta ,ali nema veze sa religijama"

Tacno. Problem nastane kada religija, da bi bila prihvacena, neke obicaje koji nisu propisani vjerskim pravilima, vec su naprosto obicaji ljudi koji zive na podrucju gdje je ta religija nastala, te obicaje ili preuzme ili ih ne zabrani vec presutii. Onda se stvori slika da su ti obicaji pravila te religije.

Slicna stvar je sa obrezivanjem djevojcica.

Ono u cemu bi religija mogla biti kritikovana je to da ne radi dovoljno ili nista da obicaje koji su danasnje vrijeme nemaju nikakvog smisla, i koji nisu pravila te religije ali su vremenom ljudi poistovjetili te obicaje sa tom religijom, dakle relgija bi trebala aktivno prosvjetiteljski raditi da se jasno i nedvosmisleno ogradi od tih obicaja, da jasno svima da do znanja da ljudi te obicaje praktikuju cak ponekada i protivno stavovima te religije.

Cini mi se da religije nastupaju kalkulisuci. Dakle, kao da razmisljaju i danas, a i da su razmisljale na ovaj nacin nekada davno kada je trebalo djelovati: "Ni nama se ovo ne svidja, ali ako budemo insistirali protiv toga, ljudi nas nece prihvatiti, pa je u nasem interesu da presutimo i pustimo da to i dalje postoji."

Mr.Penguin

Post by Mr.Penguin » 08/02/2012 18:06

uračunljiv wrote:Bio sam na jednoj svadbi koju je upriličio čovjek porijeklom iz Tunisa. Ono što mi se nije svidjelo je da je njihov običaj, a i islamski običaj, kako mi je on rekao, da se neka hrana, koja se kod nas jede kašikom, kod njih( a i u islamu) jede rukama. Konkretno, riječ je bilo o riži koju uzmu desnom rukom, zatim nekoliko puta zgnječe, a onda stave u usta. Je li ovo zaista islamski običaj i da li ga vi prakticirate u svom životu? Ja ne kažem da neku hranu ne jedem prstima, poput piletine, ribe, ponekad i pizze, ali za neke delicije mi je u najmanju ruku čudno da jedem prstima, a ne kašikom ili viljuškom.
nije to religiozni obicaj vec kulturni obicaj

Richard Wagner

Post by Richard Wagner » 08/02/2012 18:10

Postavljač teme je samo islamofob.

Woman

Post by Woman » 08/02/2012 18:15

ma mješa se vjera sa tradicijom stalno, pogotovo u tim područjima. nekako ljudi misle šta god arapi rade, to je sigurno neki vjerski običaj, nešto vjerom propisano. vala sumnjam da je Poslanik davao upute kako rižu jest, al provjeriću baš.

NIN

Post by NIN » 08/02/2012 20:38

arzuhal wrote:U deficitu religioznijih tema od ove :mrgreen: , a i u vlastitoj dosadi, da prozborim koju...Nigdje u islamskoj literaturi nisam naišao na jedenje prstima kao nešto uputno i poželjno (samo po sebi), ali imaju neke druge stvari kazane o samom jedenju (načinu).
To što se tebi desilo je vjerovatno tuniški običaj jer ja sam isto tako jeo rižu (veoma prisutnu) u muslimanskim zemljama (recimo na iftarima) i niko nije pravio nake loptice od riže nego su jeli kašikama. Stave ogromne ovale riže i svako sebi izvadi koliko hoće...
:thumbup:

Locked