Ćosić: Sarajevska policija efikasnija od norveške

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

žulijan asanž

Ćosić: Sarajevska policija efikasnija od norveške

Post by žulijan asanž » 31/01/2012 15:07

Ja mislim da ovako smjela izjava zaslužuje kompletnu temu na forumu. Zaista ne znam da li se smijati ili plakati kad čuješ ovako nešto, posebno što sam u 2009. godini proveo 6 mjeseci u Oslu. Predlažem komesaru da ode u Oslo i da se upozna kako njihova policija radi - najvjerovatnije bi se postidio....hmmmm.....aha pardon, ne bi se postidio jer taj mehanizam u našim glavama ne postoji....

Ali bi vidio u Oslu da njegova izjava koju je dao na osnovu suhoparnih statističkih podataka nema veze sa životom.

Zaista se čovjek zapita kako je moguće da nemamo nimalo suzdržanosti i objektivnosti.... :cry:

Mogu samo reći - dabogda jednom naša policija i bila bolja od one u Oslu, samo komesare reci im da se obriju i košulje utrpaju. I nek ne puše ko jalijaši po ulici. I nek ne prelaze cestu na crveno svijetlo za pješake. Recite im komesare, osim što su bolji od onih u Oslu, moraju biti i uzor našim građanima. Znate komesare da je prvi dojam najvažniji...Ili ono nije.....

evo i tekst:
Komesar je iznio statističke pokazatelje o krivičnim djelima i njihovoj rasvijetljenosti u protekloj godini, istakavši kako je evidentirano 7.185 krivičnih djela ili 3,6 posto manje nego 2010. Istakao je da su 28 posto ovih djela izvršili poznati počinioci, dok je od 72 posto nepoznatih naknadno otkriveno 47,7 posto počinilaca. Napravio je potom zanimljivu usporedbu Sarajeva i Osla. "Oslo ima 630.000 stanovnika po čemu je sličan Sarajevu. Oni imaju oko 8.000 krivičnih djela godišnje, međutim, kod njih je rasvijetljenost krivičnih djela 24-25 posto što je znatno manje nego što je to slučaj kod nas", rekao je Ćosić.

Ćosić je, govoreći o problematici maloljetnog prijestupništva, naveo da je 12 maloljetnika prošle godine počinilo 247 krivičnih djela, što je oko polovine djela koja su počinili maloljetnici. On je naglasio i da je u protekloj godini zaplijenjen 81 kilogram narkotičkih sredstava te da je smanjen broj poginulih u saobraćajnim nesrećama.

Načelnik Sektora uniformisane policije MUP-a KS Jasmin Idrizović govorio je o sukobu navijača Hajduka i Željezničara u oktobru prošle godine, što je okarakterisano kao "narušavanje javnog reda i mira u većem obimu".

"Moram reći da su ovdje zakazale policijske agencije izvan Kantona Sarajevo, budući da nam nisu dostavile valjane informacije o dolasku navijača Hajduka u Sarajevo, kako iz Hrvatske, tako i iz unutrašnjosti BiH. Moram istaći da smo mi uprkos tome zaustavili navijače Hajduka koji su dolazili iz pravca Mostara i iz pravca Kiseljaka, čime smo spriječili veće incidente u Sarajevu. U svakom slučaju iz te utakmice mi moramo izvući pouku kako bismo bolje osiguravali sportske događaje u budućnosti", rekao je Idrizović.

Načenik Sektora kriminalističke policije Džafer Hrvat govorio je o terorističkom napadu na Ambasadu SAD u Sarajevu, koji se desio krajem oktobra prošle godine. On je rekao da je policija MUP-a KS adekvatno reagirala u toj situaciji, za što je dobila visoke ocjene relevantnih subjekata, kako domaćih, tako i međunarodnih.

madner
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Re: Ćosić: Sarajevska policija efikasnija od norveške

Post by madner » 31/01/2012 15:11

Ne razumijem sta je tvoj problem, ne slazes sa sa statistickim podacima ili mislis da nisu dobar primjer?
Last edited by madner on 31/01/2012 15:17, edited 1 time in total.

sheilak

Post by sheilak » 31/01/2012 15:16

Pa čim te neko nastoji ubijediti statističkim podacima (kod nas pogotovo), znaš o čemu je riječ.

žulijan asanž

Post by žulijan asanž » 31/01/2012 15:18

madner wrote:Ne razumijem sta je tvoj problem? Ne slazes sa sa statistickim podacima ili mislis da nisu dobar primjer?
kažem ti, bio sam u oslu pola godine. ja mislim da samo na osnovu tih statističkih podataka koje je on naveo (rasvjetljavanje krivičnih djela) ne možeš reći da je policija efikasnija.

on je dakle uzeo samo krivična djela kao kriterij i prema tome kriteriju izveo zaključak da je sarajevska policija efikasnija??!!

ne radi policija samo na rasvjetljavanju krivičnih djela, to je bitan segment, naravno, ali ne može prikazivati cjelokupnu sliku o efikasnosti policije.

npr. u segmentu saobraćaja im nismo ni do koljena. u segmentu PR-a također. specijalne policijske službe, također. o opremljenosti policije nadam se da ne moram govoriti jer je svima jasno da je norveška policija daleko opremljenija od bosanske. itd.... moglo bi se puno toga pričati....

dakle, on je iz konteksta izvukao jedan statistički podatak i rekao mi smo efikasniji od njih....

nidjeeeeeeeeeee vezeeeeeeeeeeeeeee

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 31/01/2012 15:23

žulijan asanž wrote:
madner wrote:Ne razumijem sta je tvoj problem? Ne slazes sa sa statistickim podacima ili mislis da nisu dobar primjer?
kažem ti, bio sam u oslu pola godine. ja mislim da samo na osnovu tih statističkih podataka koje je on naveo (rasvjetljavanje krivičnih djela) ne možeš reći da je policija efikasnija.

on je dakle uzeo samo krivična djela kao kriterij i prema tome kriteriju izveo zaključak da je sarajevska policija efikasnija??!!

ne radi policija samo na rasvjetljavanju krivičnih djela, to je bitan segment, naravno, ali ne može prikazivati cjelokupnu sliku o efikasnosti policije.

npr. u segmentu saobraćaja im nismo ni do koljena. u segmentu PR-a također. specijalne policijske službe, također. o opremljenosti policije nadam se da ne moram govoriti jer je svima jasno da je norveška policija daleko opremljenija od bosanske. itd.... moglo bi se puno toga pričati....

dakle, on je iz konteksta izvukao jedan statistički podatak i rekao mi smo efikasniji od njih....

nidjeeeeeeeeeee vezeeeeeeeeeeeeeee
Jebiga, zaboravljas jos jednu cinjenicu, nismo ni mi Norvezani :mrgreen: .

madner

Post by madner » 31/01/2012 15:28

Sto se tice njihovih i nasih specijalaca potpuno si u pravu da se ne mozemo porediti. S tim da se njihovi ne mogu porediti sa nasima.

Citas previse u argument, ako ima bolji % rasvjetljavanja onda to znaci da smo u tom segmentu bolji. Mozes biti bolji u 3 i losiji u 10. Naravno da ce komesar braneci svoj lik i djelo forsirati pozitivne strane.

snaga_znanja

Post by snaga_znanja » 31/01/2012 15:28

Sta se cudite budalama koje se porede sa Norveskom? On ima Norvesku platu tako da moze...

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 31/01/2012 15:31

Policija u Oslu je svoju "efikasnost" najbolje pokazala prilikom Brejvikovog masakra. :( Nespremni, neefikasni, bez koordinacije. Lako je kupiti pijance sa ulice i voziti ih kući. Prava snaga policije se pokazuje u tako teškim trenucima. Ne dao bog da me oni čuvaju. Tako da ni njihovo maslo nije......Može se uspoređivati sa njima itekako....

žulijan asanž

Post by žulijan asanž » 31/01/2012 15:32

valterbranisarajevo wrote:Policija u Oslu je svoju "efikasnost" najbolje pokazala prilikom Brejvikovog masakra. :( Nespremni, neefikasni, bez koordinacije. Lako je kupiti pijance sa ulice i voziti ih kući. Prava snaga policije se pokazuje u tako teškim trenucima. Ne dao bog da me oni čuvaju. Tako da ni njihovo maslo nije......Može se uspoređivati sa njima itekako....
kako sam znao da će neko ovo potegnuti.... cccc.....

madner

Post by madner » 31/01/2012 15:33

Pa ti si naveo primjer specijalne :roll: , predpostavljam da bi trebali usporediti reakciju na pogresno parkirano vozilo.

žulijan asanž

Post by žulijan asanž » 31/01/2012 15:34

madner wrote:Pa ti si naveo primjer specijalne :roll: , predpostavljam da bi trebali usporediti reakciju na pogresno parkirano vozilo.
dobro izvinjavam se. jesmo, bolji smo.....

madner

Post by madner » 31/01/2012 15:36

Dodaj jos i segment, da ne ispadne da sam rekao da smo bolji u drugim stvarima.

Mislim, sto jest jest, ovi nasi su nekad neuredni i puse po ulicama.

hljebarnik

Post by hljebarnik » 31/01/2012 15:38

Madner +1

drndalo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Post by drndalo » 31/01/2012 15:38

Da, ali je i cinjenica da MI u Norveskoj ne pravimo sranja, zato sto ZNAMO da cemo dobiti po ......... PIIIIP !!! Labrnji !

Predlazem uvodjenje jubilarne nagrade Sa-x-a:"Shit of the Year", a ova izjava se plasira direktno u finale !!!
npr. u segmentu saobraćaja im nismo ni do koljena. u segmentu PR-a također.
Pogledati prijedlog za uvodjenje SoY!

Nakon sto sam vec bio u WC-u, po citanju ove izjave, gdje sam sve svoje tjelesne izlucevine poizbacivao s mislju fokusiranom na gdin-a Cosica, vratih se nazad... :skoljka:

Sto se Brejvika tice, on je makar na ostrvu bio, pa je valjalo stici do njega, a imali su posla sa saniranjem posljedica bombe, a koliko je nasima trebalo da roknu Mevlida ? Znam da nije do specijalca koji poteze okidac, ali i komandir/komandant koji naredjuje otvaranje vatre je Policija !
Last edited by drndalo on 31/01/2012 15:42, edited 1 time in total.

lajkujMe

Post by lajkujMe » 31/01/2012 15:38

Sto se tice specijalaca nasi su X puta bolji od njihovih...... to dokazuju i razna natjecanja gdje su nasi specijalci medju najboljim na svijetu. Ali zato nam je obicna policija K.A.R.I.N.A

Nije norveska ali je blizu

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 31/01/2012 15:40

Pa normalno, šta treba. Nije policija civilna zaštita...tamo su zakazali svi od pozrnika do specijalne. Bio sam i ja u Norveškoj. Za razliku od Sarajeva tamo većinu posla za policiju odrade sigurnosne kamere koje su postavljene na svakom koraku...Mi imamo nekoliko stacionarnih radara a kod njih u svakom gradu nekoliko desetina...Koliko je njima lakše raditi u tim uslovima jer "veliki brat" sve snima.

cyprus
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Post by cyprus » 31/01/2012 15:41

S obzirom na to kakav smo mi narod, ja sam oduševljen našom policijom... tj. usuđujem se reći da je ona svjetliji segment našeg društva...

A Norvežani... ne znam, nikad nijednog nisam lično upozno :?

Henry Chinaski

Post by Henry Chinaski » 31/01/2012 15:45

Naravno da su efikasniji kad svaki dan stiču bogato iskustvo. Ovo je isto kao što su naši doktori stekli bogato iskustvo u ratu zato što su provodili dnevno 20 sati u operacionoj sali.

Da li se ja osjećam sigurnije ovdje ili u Oslu?!? Da li mi pomaže to što je ovaj izjavio (čak i ako su efikasniji)??!!
Da li nam je bolje nego u Oslu?!? Da li smijete pustiti dijete (15-16 god.) u grad bez straha? A da li to smijete u Oslu? Da li u Oslu kupiš prolaz za 20 KM? Da li si u Oslu nedodirljiv ako ti je babo Ministar? ... nastavi niz
Last edited by Henry Chinaski on 31/01/2012 15:47, edited 1 time in total.

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post by karanana » 31/01/2012 15:46

zaista ne znam na osnovu kojih podataka je postavljac teme odmah osuo paljbu na ovu izjavu.

da puse, debeli su, imaju ruzne uniforme, kosulje su im do pola raskopcane i nisu spracene u pantalone. ako postoje te kategorije 1000 puta su gori od norvezana, ali mislim da te statistike nisu uzete u obzir.

donja_crtica

Post by donja_crtica » 31/01/2012 15:47

ja mislim da je policija efikasna, a problem je u sudstvu.

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 31/01/2012 15:48

U gradu u kojem sam ja boravio 15 dana samo sam jednom vidio dva pozornika na ulici. Iskreno onako nenaoružani nisu mi ulijevali nikakvo povjerenje.Baš kao civilna zaštita. Patrolu nisam vidio nijednom za razliku od Sarajeva gdje ih redovno viđam navečer..a ipak kazna je stigla. Prekršaj snimljen kamerom. Lako je tako nabijati rezultate.... :oops:

lajkujMe

Post by lajkujMe » 31/01/2012 15:49

Mora se reci da su glavni kriminalni problemi u nasoj zemlji:

1. Maloljetnici nemamo ih gdje stavljati
2. Mafijasi to jest organizirani kriminal pod zastitom Politicara
3. Babini sinovi

Policija bi tu mogla mnogo uraditi ali su pred ogromnim zidom koji im to ne dopusta a to su lokalni mocnici.

drndalo

Post by drndalo » 31/01/2012 15:54

donja_crtica wrote:ja mislim da je policija efikasna, a problem je u sudstvu.
Ma jasta, policija kaze da je do tuzilastva, tuzilastvo kaze da je do suda, sud kaze da je do politicara, politicare smo mi izabrali... Hmmm, znao sam ja da cemo nekako mi "ostali" biti krivi u svemu tome, a niko od spomenutih...
valterbranisarajevo wrote:U gradu u kojem sam ja boravio 15 dana samo sam jednom vidio dva pozornika na ulici. Iskreno onako nenaoružani nisu mi ulijevali nikakvo povjerenje.Baš kao civilna zaštita. Patrolu nisam vidio nijednom za razliku od Sarajeva gdje ih redovno viđam navečer..
Jasta, od velike su koristi, evidentiraju sranja, a ne do bog da nekada nesto i sprijece...

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 31/01/2012 15:59

Naša policija sedmično oduzme nelegalnog oružja koliko norveška za 10 godina. To se ne spominje u biltenima. Druga stvar je što za nelegalno nošenje oružja niko nikada nije završio u zatvoru iako postoje zakoni koji to omogućavaju..

Ne može policija suditi jer nema ovlaštenja za to. Ne evidentiraju nego privode, a tužioci i sudije ih puštaju.

Evo komesar je rekao da samo 12 maloljetnih krimalaca(ponavljači) počine većinu krivičnih djela iz oblasti maloljetničkog kriminala. Zašto su oni na ulici iako imaju dovoljno krivičnih djela da ih se strpa iza rešetaka a maloljetnički kriminal koji nam već godinama zagorčava život gotovo iskorjeni...

drndalo

Post by drndalo » 31/01/2012 16:06

Ne moras mi ti tumaciti sta ja vidim skoro svakog dana... Vidim pored toga o cemu ti pricas i okretanje glave od vidjenja sobracajnih prekrsaja, ali i krivicnih djela... A ono od cega se okrene glava, ne zavrsi u prijavljenoj statistici... Da se razumijemo, od ovih proslogodisnjih djela, ja sam licno 3x zvao policiju telefonom sa dojavom, i to je rezultiralo sa bar 2 privodjenja, za trece nisam siguran, i volio bih da su jos efikasniji, ali nije zlato sve sto sija...

Posebno ove vrste poredjenja, jer mi ne znamo po norveskom zakonodavstvu sta se sve smatra krivicnim djelom... Moguce je da tu spada i nesto cega mi ni nemamo u zakonu...
Last edited by drndalo on 31/01/2012 16:46, edited 1 time in total.

Post Reply