Osumnječenim za Hadžiće produžen pritvor do okončanj suđenja

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Comrad

Osumnječenim za Hadžiće produžen pritvor do okončanj suđenja

Post by Comrad » 20/01/2012 11:36

Iako ima tema na pdf historija, mislim da dosta ljudi nije upoznato sa istom. Opet je ovaj pdf posjeceniji. Iza svog kulisa oko Dobrovoljacke, niko ni da objavi sta se radi braniocima Hadzica. Ljudima koji su ni krivi ni duzni morali otici iz svog grada u sumu i braniti se. I sta su dobili, dobili su pritvor 3 godine da ne bi utjecali na svjedoke?!

Ljudi zivjeli normalno 15 godina, niti su sta krili, niti su sta planirali, znali da su na spisku, znali da ce doci dan kad ce bit uhapseni, niti su pokusali pobjeci...al ne, treba ih zadrzati u pritvoru tri godine da ne bi utjecali na koga. :?

Samo nek se jos jednom zna, muslimani, bosnjaci su protjerani iz hadzica, zapaljeno im je sve i poruseno. Porodice su izbrisane. Za to niko nije odgovarao, nikakav cetnicki krizni stab. Dvoje ljudi je osudjeno, a s druge strane hapse njih 8 jer su se borili da prezive, oni i njihove familije. Samo se nadam da ce ovi ljudi imati zdravlja, pa da fino na kraju sudjenja mogu tuziti drzavu sto ih je nepotrebno drzala zatvorenim i uzet fine pare.

Samo nek se ne uplicu neupuceni sa komentarima, neka dokazu da su nevini i slicno. Poenta je da se ovdje sudi ljudima koji su protjerani i napadnuti - braniocima drzave se sudi. Ko god je bio u ratu u Hadzickoj opstini znace o cemu pricam.

Kroz isti taj Silos je proslo preko 500 bosnjaka, da bosnjaka! To nije bio logor, to je bio zatvor u kojem su bili zatvoreni cetnici (sa njihove strane proglaseni kao civili, civili koji su imali arsenale oruzja po stalama i kucama, radio stanice i sl.), bili zatvoreni bosnjaci koji su se oglusivali na naredbe itd. Tuzilac je uzeo samo srbe, u optuznici se bosnjaci ne spominju. Iako su imali iste uslove. I takav je bio 'logor' da je bio vojni sud, jesu li takve sudove imali zrtve u Srebrenici, zrtve na Kuli, Manjači itd.

Ima li smisla hapsiti i drzati ljude zatocenim, a dok njihovi napadaci/agresori zive i hodaju slobodno po RS-u i po svijetu?

Sud BiH produžio pritvor osumnjičenim za zločine u Hadžićima

U Sudu BiH je rečeno da je pritvor, nakon potvrđivanja optužnice, produžen do okončanja suđenja

Sud BiH produžio je pritvor osmorici optuženih za zločine protiv civila i ratnih zarobljenika u logoru "Silos" i drugim objektima na području opštine Hadžići.

U Sudu BiH je rečeno da je pritvor, nakon potvrđivanja optužnice, produžen do okončanja suđenja, a naredna kontrola opravdanosti ove mjere je 17. marta, prenosi Balkanska istraživačka mreža /BIRN/.

Optužnica tereti Mustafu Đelilovića, Fadila Čovića, Mirsada Šabića, Nezira Kazića, Bećira Hujića, Halida Čovića, Šerifa Mešanovića i Nermina Kalembera za zločine protiv civila i ratnih zarobljenika u logoru "Silos" i drugim objektima na području opštine Hadžići.

Oni su, kako se navodi, od 1992. do 1996. godine učestvovali u sistemskom udruženom zločinačkom poduhvatu u okviru kojeg su počinili zločin protiv civila i ratnih zarobljenika srpske nacionalnosti.

Prema optužnici, Đelilović je u to vrijeme bio predsjednik Skupštine, Kriznog štaba i Ratnog predsjedništva opštine Hadžići, Fadil Čović načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Hadžići i član Kriznog štaba, a Mirsad Šabić komandir Policijske stanice Pazarić.

Bećir Hujić je bio upravnik, kao i zamjenik upravnika logora "Silos", a iste funkcije obavljao je i Halid Čović.

Šerif Mešanović je, prema optužnici, bio jedan od zamjenika upravnika u "Silosu" i upravnik logora u magacinu u kasarni "Krupa", a Nermin Kalember stražar u "Silosu". U optužnici se navodi da su zločini počinjeni u objektu "Silos" u Tarčinu, Osnovnoj školi "9. maj" u Pazariću i u magacinu kasarne "Krupa" u Zoviku.
Last edited by Comrad on 20/01/2012 12:12, edited 1 time in total.

chuchumbamayumbe

Re: Osumnječenim za Hadžiće produžen pritvor za 3 godine!

Post by chuchumbamayumbe » 20/01/2012 11:45

Ne vidjeh gdje piše da im je produžen pritvor na 3 godine?!
Ja mislim da to zakonski ne može da se desi.

madner
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Post by madner » 20/01/2012 11:47

chuchumbamayumbe wrote:Ne vidjeh gdje piše da im je produžen pritvor na 3 godine?!

Moze, pritvor do kraja sudjenja a sudjenje traje koliko?

Dovode ovo do apsurda, sude im iz isto dijelo koje oni sada njima cine.

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 20/01/2012 11:49

madner wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Ne vidjeh gdje piše da im je produžen pritvor na 3 godine?!

Moze, pritvor do kraja sudjenja a sudjenje traje koliko?

Dovode ovo do apsurda, sude im iz isto dijelo koje oni sada njima cine.

Mogu im produžavati pritvor, ali ne mogu da ga produže odjednom na 3 godine?!
Gdje piše da im je "produžen pritvor na 3 godine"?

madner

Post by madner » 20/01/2012 11:51

U Sudu BiH je rečeno da je pritvor, nakon potvrđivanja optužnice, produžen do okončanja suđenja, a naredna kontrola opravdanosti ove mjere je 17. marta, prenosi Balkanska istraživačka mreža

3 godine je samo odokativno ali u skladu sa dosadasnjim postupcima.

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 20/01/2012 11:52

Opet nigdje pojma 3 GODINE?
Promijenite ovaj naslov teme, čista laž.

madner

Post by madner » 20/01/2012 11:53

Pa koliko bi trebalo staviti?

Comrad

Post by Comrad » 20/01/2012 11:54

Da, ovo sto madner napisa. Do kraja sudjenja, s tim da ce se vjerovatno svako malo vrsiti saslusanje. Medjutim, tesko da ce ih pustiti. Sudjenje ce poceti tek za 3-4 mjeseca, ako ih nisu sad pustili zasto bi to uradili u martu?

Ne znam, jedino mozda da nisu htjeli da ih sad puste da ne bi bilo previse, zbog dobrovoljacke, ali opet...

Comrad

Post by Comrad » 20/01/2012 11:55

chuchumbamayumbe wrote:Opet nigdje pojma 3 GODINE?

Sta tebi nije jasno. Produzen im je pritvor do kraja sudjenja, kontas li ti koliki je ovo slucaj i koliko ce trajati sudjenje. Evo sad sam ti napiso da ce tek POCETI za 3-4 mjeseca jer im treba vremena da se pripreme.

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 20/01/2012 12:00

Comrad wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Opet nigdje pojma 3 GODINE?

Sta tebi nije jasno. Produzen im je pritvor do kraja sudjenja, kontas li ti koliki je ovo slucaj i koliko ce trajati sudjenje. Evo sad sam ti napiso da ce tek POCETI za 3-4 mjeseca jer im treba vremena da se pripreme.

Nje mi jasan naslov teme, pokušavam da nađem gdje piše da im je pritvor produžen na 3 godine, ali očito da je to laž. Možda će suđenje trajati 4 godine, a možda i godinu dana i kraće, obzirom da je "situacija jasna kao dan".
Možda ih i puste da se brane sa slobode, u martu. A možda ih i ne puste, ko zna.
Čuj 3 godine?

Comrad

Post by Comrad » 20/01/2012 12:11

Jucer je pisalo tri godine, ali sad to ne pise, pise samo do kraja sudjenja. Situacija jeste jasna, ali vidis i sam kako ti procesi idu. Narocito ovi ratni, koje je to sudjenje trajalo kratko? Sve su procesi po 3 i vise godina.

Pa eto stavit cu do kraja sudjenja, mada to nista ne mijenja.

To da li ce ih pustiti u martu ili ne, ne znamo. Ono sto se sada zna jeste da im je produzen pritvor do kraja sudjenja. Takva je odluka. Kad dodje mart, onda cemo vidjeti. Mada, sad ti kazem, da su htjeli mogli su ih i sad pustiti. Ne vidim sta ce se promjeniti za mjesec-dva?

chuchumbamayumbe

Re: Osumnječenim za Hadžiće produžen pritvor do okončanj suđenja

Post by chuchumbamayumbe » 20/01/2012 12:16

Ma ne moraš mijenjati naslov radi mene, nego radi istine.
Jbga, Dodik hoće da ukine Sud BiH, ne slaže se sa odlukama i presudama, isto je na svim stranama, očito da nešto tu ne štima.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 20/01/2012 13:13

chuchumbamayumbe wrote:Ma ne moraš mijenjati naslov radi mene, nego radi istine.
Jbga, Dodik hoće da ukine Sud BiH, ne slaže se sa odlukama i presudama, isto je na svim stranama, očito da nešto tu ne štima.

Nedo Bog da je isto na SVIM stranama. Ovi pritvoreni ljudi sa Čedom Domuzom na čelu su se prihvatili oružja da se brane, da brane i RBiH. @chuchi, fakat mi je žao, ali NISU sve strane bile i ostale iste. I danas je tako.

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 20/01/2012 13:25

PipiDugaDevetka wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Ma ne moraš mijenjati naslov radi mene, nego radi istine.

Nedo Bog da je isto na SVIM stranama. Ovi pritvoreni ljudi sa Čedom Domuzom na čelu su se prihvatili oružja da se brane, da brane i RBiH. @chuchi, fakat mi je žao, ali NISU sve strane bile i ostale iste. I danas je tako.

Ma ne to Mr. Pipi, nego sam mislio na ove žalbe na rad Suda BiH, svi se žale kada nije po njihovom.
Hoćemo da Sud BiH bude nadležan, insistiramo, a kada dođe do ovakvih situacija, onda nam Sud BiH nije po mjeri.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 20/01/2012 14:26

chuchumbamayumbe wrote:
PipiDugaDevetka wrote:

Ma ne to Mr. Pipi, nego sam mislio na ove žalbe na rad Suda BiH, svi se žale kada nije po njihovom.
Hoćemo da Sud BiH bude nadležan, insistiramo, a kada dođe do ovakvih situacija, onda nam Sud BiH nije po mjeri.

Podrška Sudu BiH i Tužilaštvu BiH, pa taman da se uspiju reformisati po Dodickovoj inicijativi, ali ne i na način kako je on zamislio.
Osnovati Vrhovni sud BiH ili sličnu instituciju, povećati broj tužilaca i sudija da mogu stići sve da urade. Prihvatiti pomoć stranih tužilaca i sudija....

Comrad

Post by Comrad » 20/01/2012 14:30

Ova odluka je politicka, proces je politicki i nema nikakve veze sa realnoscu. Srbi pokusavaju da izvuku bilo sta, jer gube slucaj za slucajem. Traze bilo gdje da upecaju bilo koga, pa da mogu kasnije pisati evo vidite sta su oni nama radili.

Sud je odredio pritvor zbog utjecaja na svjedoke? Totalna glupost, ovi ljudi zive i rade vec 15 godina na ovom podrucju i nikome nije palo na pamet da pobjegne, da utice tih 15 godina na svjedoke. Samo jedan slucaj je zabiljezen da je neko nekom srbinu nesto rekao. Tuzilac ne govori ko je taj covjek, i sto je najsmjesnije niko od ovih pritvorenih nema nikakve veze s tim. Naiso bezveze covjek koji nema nikakve veze sa ovima sto su pritvoreni i dobacio nesto srbinu i eto belaja. Eto za sta se oni cupaju.

Ovo je veliki samar braniocima. Steta je samo sto ce se morati toliko vremena cekati da se dokaze nevinost, ali opet kazem samo nek ih zdravlje posluzi, pa onda nek fino oderu drzavu za sve ovo.

I najsmjesnije od svega, prvo se procesuira branilac, pa ce onda nekad agresor doci na red, ali i to je pitanje. Eto ljudi iz Hadzica tek tako pobjegli iz svojih domova, mora da su ih ova osmorica na to nagovorili. :oops:

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 20/01/2012 16:14

Comrad wrote:Ova odluka je politicka, proces je politicki i nema nikakve veze sa realnoscu. Srbi pokusavaju da izvuku bilo sta, jer gube slucaj za slucajem. Traze bilo gdje da upecaju bilo koga, pa da mogu kasnije pisati evo vidite sta su oni nama radili.

Sud je odredio pritvor zbog utjecaja na svjedoke? Totalna glupost, ovi ljudi zive i rade vec 15 godina na ovom podrucju i nikome nije palo na pamet da pobjegne, da utice tih 15 godina na svjedoke. Samo jedan slucaj je zabiljezen da je neko nekom srbinu nesto rekao. Tuzilac ne govori ko je taj covjek, i sto je najsmjesnije niko od ovih pritvorenih nema nikakve veze s tim. Naiso bezveze covjek koji nema nikakve veze sa ovima sto su pritvoreni i dobacio nesto srbinu i eto belaja. Eto za sta se oni cupaju.

Ovo je veliki samar braniocima. Steta je samo sto ce se morati toliko vremena cekati da se dokaze nevinost, ali opet kazem samo nek ih zdravlje posluzi, pa onda nek fino oderu drzavu za sve ovo.

I najsmjesnije od svega, prvo se procesuira branilac, pa ce onda nekad agresor doci na red, ali i to je pitanje. Eto ljudi iz Hadzica tek tako pobjegli iz svojih domova, mora da su ih ova osmorica na to nagovorili. :oops:

Ne vjerujem da je baš tako...ne bi oni podizali optužnicu i radili ovo što rade da nemaju mnogo više od onoga što ti navodiš.
BTW, ko je tužilac u ovom slučaju?!

Comrad

Post by Comrad » 20/01/2012 22:23

Tuzilac je slovenac. :-) Zamisli koliko je on upucen. Bio sam na sudjenju, tuzilac upravo ovo rekao na proslom rocistu.

Zasto ne bi radili ovo. Pa pokusavaju sa svim i svacim, evo pokusali su i sa Dobrovoljackom. Nista nisu imali, nista, ali opet su se zalaufali da nesto dokazu. I corava koka zrno ubode. :wink:

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 20/01/2012 22:26

Comrad wrote:Tuzilac je slovenac. :-) Zamisli koliko je on upucen. Bio sam na sudjenju, tuzilac upravo ovo rekao na proslom rocistu.

Zasto ne bi radili ovo. Pa pokusavaju sa svim i svacim, evo pokusali su i sa Dobrovoljackom. Nista nisu imali, nista, ali opet su se zalaufali da nesto dokazu. I corava koka zrno ubode. :wink:

Pa ako nije upućen onda će odbrana još lakše da odnese pobjedu? 8-)
Samo da ljude puste da se brane sa slobode...

Post Reply