Proširenje koridora 5C

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
JimMorrison

Proširenje koridora 5C

Post by JimMorrison » 11/01/2012 08:48

Ja ne znam jesam li neupućen ili su političari proširili plan gradnje za koridor 5C.

Ja sam mislio da će taj koridor izgledati ovako: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... way_A1.png

Kad odjednom vidim ovu kartu: http://studio88.ba/get_img?NrImage=2&NrArticle=15851

Što političari misle, koju od ove dvijevarijante napraviti i da li je moguće da će biti ova druga?

Bosnolog

Re: Proširenje koridora 5C

Post by Bosnolog » 11/01/2012 08:53

Ova je najbolji plan izgradnje putne mreze brzih cesta i autocesta prije svega u Federaciji ali i u BiH,stim da ima nedovrsenih planova kroz mnji entitet.ovo je odlicno zamisljeno stim sto bi trebao i jedan krak ka Neumu,..... :thumbup:

http://www.jpautoceste.ba/web/images/kartafinal.jpg

kritichar

Post by kritichar » 11/01/2012 08:57

ma ovdje su dodani jos neki autoputevi u RS-u, orasje-tuzla i ovaj dio u federaciji nadovezuje se na RS autoput

kritichar

Post by kritichar » 11/01/2012 09:02

Bosnolog wrote:Ova je najbolji plan izgradnje putne mreze brzih cesta i autocesta prije svega u Federaciji ali i u BiH,stim da ima nedovrsenih planova kroz mnji entitet.ovo je odlicno zamisljeno stim sto bi trebao i jedan krak ka Neumu,..... :thumbup:

nije lose, i ova veza Tuzla-Sarajevo, preko Zepca mi se svidja

mO k3
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Post by mO k3 » 11/01/2012 09:02

kritichar wrote:ma ovdje su dodani jos neki autoputevi u RS-u, orasje-tuzla i ovaj dio u federaciji nadovezuje se na RS autoput
neki aVtoputevi??? a gdje su ti neki aVtoputevi??

Bosnolog

Post by Bosnolog » 11/01/2012 09:10

JimMorrison wrote:Ja ne znam jesam li neupućen ili su političari proširili plan gradnje za koridor 5C.

Ja sam mislio da će taj koridor izgledati ovako: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... way_A1.png

Kad odjednom vidim ovu kartu: http://studio88.ba/get_img?NrImage=2&NrArticle=15851

Što političari misle, koju od ove dvijevarijante napraviti i da li je moguće da će biti ova druga?

Ovo kao da su projektovali pijani projektanti koji nikada u Bosni nisu bili,ovo je jako neozbiljno i nakaradno,...Autoputevi moraju povezati sto vise glavnih industirjskih centara,cvorista,vecih gradova,treba vodit racuna o cijeni kostanja,zastiti okolisa i sto bolju uvezanost unutar BiH i susjednih zemlja jer je cestovna mreza krvotok privrede,...
Last edited by Bosnolog on 11/01/2012 09:16, edited 1 time in total.

kritichar

Post by kritichar » 11/01/2012 09:14

Ženski Dr.Med wrote:
kritichar wrote:ma ovdje su dodani jos neki autoputevi u RS-u, orasje-tuzla i ovaj dio u federaciji nadovezuje se na RS autoput
neki aVtoputevi??? a gdje su ti neki aVtoputevi??
pitaj njih

JimMorrison

Post by JimMorrison » 11/01/2012 09:22

Bosnolog wrote:Ova je najbolji plan izgradnje putne mreze brzih cesta i autocesta prije svega u Federaciji ali i u BiH,stim da ima nedovrsenih planova kroz mnji entitet.ovo je odlicno zamisljeno stim sto bi trebao i jedan krak ka Neumu,..... :thumbup:

Uuuuu, ovo je odlično!!! Ne kažem da je najbolje rješenje, ali s obzirom na sadašnje ceste u BiH, ovo bi bilo za tući se nogama u guzicu od sreće. Samo, ne znam kada se planira ovo izgraditi i da li je podjeljeno u nekakve faze izgradnje ili se radi samo o maštanjima političara?

heckler

Post by heckler » 11/01/2012 09:25

JimMorrison wrote:Ja ne znam jesam li neupućen ili su političari proširili plan gradnje za koridor 5C.

Ona prva slika je gruba i neprecizna trasa koridora 5c.

Ova druga slika je neka djecija ilustracija nekog srpsko mokrog sna.

Slika JP Autoceste FBiH su ti trenutni planovi izgradnje autocesta i brzih cesta po prostornom planu FBiH.
To sto se tice planova, o rokovima ne bih ni pricao.
I to sto se nalazi na slici po sadasnjoj situaciji naucna fantastika, a ono cega nema na slici nije ni naucna fantastika nego LSD trip predoziranog narkomana u zadnjim sekundama zivota :mrgreen:

JimMorrison

Post by JimMorrison » 11/01/2012 09:42

heckler wrote: To sto se tice planova, o rokovima ne bih ni pricao.
I to sto se nalazi na slici po sadasnjoj situaciji naucna fantastika, a ono cega nema na slici nije ni naucna fantastika nego LSD trip predoziranog narkomana u zadnjim sekundama zivota :mrgreen:
Kakva šteta. A ja se baš ponadao da će bosna i hercegovina dobiti lijepu mrežu autocesta i brzih cesta :(

Comrad

Post by Comrad » 11/01/2012 09:51

:lol: :D

Mislim da nasa drzava ima najbolje planove na svijetu. Jer i oni sami znaju da nema nista od toga, pa ono valjda kontaju, boli nas qrac barem mozemo mastat kako hocemo.

Nisam stvarno bio na dosta ovih lokacija gdje se radi put, ali ono sto sam vidio, ne da ne ulijeva nadu, nego nema sanse da ce ovo bit gotovo u nekom normalnom roku.

Znam da nije tema emisije, ali pratim evo nekih godinu dana put kojim idem cesto, poso-kuca. I ima jedna-dvije rupe koje se svako malo zakrpe, cim padne kisa, rupa se opet otvori. Znaci u 360+ dana oni nisu u stanju da tu rupu zakrpe kako treba. :-) Takvih rupa ima mali milion. Ne sumnjam ja da mi nemamo sposobnosti, ljudstvo, tehnologiju i sve potrebno za te silne tunele, mostove, vijadukte...ali nemamo vodje, nemamo ljude koji ce to sve pogurat. Sta one glavonje sa 5k+ plate zaboli karina za nekakav put, on ce klepit za jedan mandat dovoljno da mu i unuci imaju, pozaposljavat familiju od 7 do 77 i mirna bosna. Poslije njega dolazi drugi glavonja, pa valja sad on da se opremi, pa dok on pozaposljava familiju..i tako u nedogled.

heckler

Post by heckler » 11/01/2012 09:52

JimMorrison wrote:
Kakva šteta. A ja se baš ponadao da će bosna i hercegovina dobiti lijepu mrežu autocesta i brzih cesta :(
Dobiti hoce sigurno, ali ne ocekuj nista preko noci ;-)

Ide svojim tokom, svi bi voljeli da je brze ali ide kako ide.

visocicaguy

Post by visocicaguy » 11/01/2012 10:00

polahko ljudi, cime cemo i kako to platiti...

autoput 5C treba, a ovo ostalo ne vjerujem... mi smo zemlja od jedva 4 miliona ljudi, politicki i nacionalno podijeljena, razvaljena, siromasna... praviti skupe puteve i zaduzivati se kreditno da bi nekome put do avlije iso nema smisla... ja bih bas zelio vidjeti izgradnju zeljeznice, i, naravno, njenu vecu upotrebu

domaci.ba

Post by domaci.ba » 11/01/2012 10:03

visocicaguy wrote:polahko ljudi, cime cemo i kako to platiti...

autoput 5C treba, a ovo ostalo ne vjerujem... mi smo zemlja od jedva 4 miliona ljudi, politicki i nacionalno podijeljena, razvaljena, siromasna... praviti skupe puteve i zaduzivati se kreditno da bi nekome put do avlije iso nema smisla... ja bih bas zelio vidjeti izgradnju zeljeznice, i, naravno, njenu vecu upotrebu
koncesija

JimMorrison

Post by JimMorrison » 11/01/2012 10:03

autoput 5C treba, ali ja bih bas zelio vidjeti izgradnju zeljeznice, i, naravno, njenu vecu upotrebu
Pa platit će erotska unija. Još najbolje da narod plaća iz svog džepa kao što je to bio slučaj u Hrvatskoj. Sada bi Hrvatske autoceste mogle završiti u koncesiji. Znači, ljudi platili cestu, onda se ona proda privatniku i on ubire lovu. Sramota!

cyprus
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Post by cyprus » 11/01/2012 12:14

Ja kontam da će možda moji unuci dočekat završenje ove ''normalne'' trase Bosanski Šamac - Ploče, a oni o nekakvim proširenjima koridora :-) :-) Čak i da je to realno, koji će nam q :oops:

Halcyon

Post by Halcyon » 11/01/2012 12:21

Autocestu A1 bi po mom mišljenju, za sada, trebali graditi do Žepča, a od Žepča raditi autocestu A3 (Žepče-Tuzla) i mislim da bi to trebao biti prioritet Federacije jer će Srpska, po svemu sudeći, opstruirati i izgradnju A1, pa bi se mogli dovesti u situaciju da cesta stigne do Doboj-Juga i tu čeka da se iz Srpske smiluju da nastave povezivanje sa Svilajem.

Također bi trebali raditi na povezivanju Bihaća sa ostatkom Federacije kvalitetnom cestovnom infrastrukturom.

Comrad

Post by Comrad » 11/01/2012 12:43

Imamo para, hebemu pogledate li ikad koliki je budzet i na sta se trosi. Para ima, krediti, koncesija i raznorazna sranja, sve se moze kad se hoce. Koliko ono novca sad stoji na raspolaganju, na koji placamo kamate, a ne koristimo ga. Stotine miliona su u pitanju...i nemamo para :? :-) Pa gdje ide sav pdv, gdje idu milioni od registracija, poreza itd?

Pare nisu pravilno rasporedjene. Ako se vec zaduzujemo i zaduzili smo se, pa je li bolje se zaduziti i to investirati ili se zaduziti i bacati pare na administraciju.

Jok, lakse je narodu prodavat pricu da je bolje da se ne zaduzujemo, jer bogati bankrotirat cemo. Svaka naredna godina je uvijek gora od prosle, a sebi povecavaju tople obroke, odvojene zivote, komisije i bogove.

Ali i oni znaju, ako se zaduze za ovo, e onda valja radit i zasukat rukave. Nego oni fino lagano uzmu koju stotinu milioncica, znaju nece ih niko previse peglat za to. Sebi uzmu poveci dio, ostalo malo rasporede i mirna bosna.

Novi_Nick
Been thanked: 2 times

Post by Novi_Nick » 11/01/2012 12:45

Jedan dio izgradnje ovih planiranih autocesti i brzih cesti iznajmiti privatnim koncesionarima a drugi dio ostaviti u vlasnistvu svih gradjana BiH odnosno Drzave BiH ili Entiteta BiH. Koliko koji privatni koncesionar ima para toliki komad dionice i dobije/iznajmi. Drzava nakon toga nadgleda koncesionare da se drze dogovorenih ugovora o odrzavanju i upravljanju njihovih dionica kao i o visini cijena putarina koje uvijek moraju biti na nekom razumnom nivou gledajuci standard drzave i gradjana.

Pa da se uzme samo 300 privatnih koncesionara i iznajmi im se svakom po 1 km autoceste za izgradnju i kasnije za iznajmljivanje eto izgradjenih 300 Km autoputa u kratkom periodu od nekoliko godina. Svaki privatni koncesionar za izgradnju svog 1 Km autoputa ce se brzo snaci, naci jeftinu i brzu radnu snagu kao i povoljno iznajmljivanje masiona, kamiona i slicno. Na taj nacin takav jedan privatnik ce mnogo brze i jeftinije izgraditi svoj kilometar autoputa nego sto je to do sada slucaj. Cak bi se i manje ili vece grupe gradjana mogle udruzivati u finansiranje i izgradnju manjih i vecih dionica izgradnje autoputa i nakon toga ga same iznajmljivati, odrzavati i zivjeti od tog posla.

Post Reply