Štimanje utakmica u PL BiH

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

snaga_znanja

Štimanje utakmica u PL BiH

Post by snaga_znanja » 09/01/2012 14:42

Ovo je meni se cini samo pocetak, a moglo bi se nastaviti...
http://www.index.hr/sport/clanak/vlasti ... 92693.aspx

NEKADAŠNJi igrač Jedinstva i Sarajeva Vahidin Čahtarević u razgovoru za Dnevni Avaz priznao je kako je igrao u više od 30 namještenih nogometni susreta. Očekuje se reakcija bh tužiteljstva.

"Igrači su samo robovi, čiji se rad ne cijeni niti ih se išta pita. U svojoj karijeri više od 30 susreta odigrao sam po sistemu "tri za tri". Igraš, a već znaš ishod. Nikada mi nisu bili jasni ni treneri koji na domaćim terenima uz pomoć sudaca pobjeđuju, a kada na gostovanju gube, onda su najglasniji u osudi sudaca. To je nekakav začarani krug koji se drži već dugi niz godina, a pogoduje jedino tome da danas nemamo ni kvalitetne lige, ni igrača, ni reprezentacije", rekao je u razgovoru za Dnevni Avaz Čahtarević.

Posebno po lošem pamti sezonu 2007/2008., kada je igrao za Jedinstvo...

"Već u šestom kolu Žepče je tražilo 60 tisuća KM za tri boda. Sjećam se da ih klub nije imao te da smo taj susret uspjeli dobiti sa 2:0 tako što smo za manje novca kupili suce. U istoj sezoni suci su nas oštetili u susretu Jedinstvo - Orašje (0:0) u borbi za opstanak. Sudac susreta Dragan Skakić čudnim je odlukama uspio obraniti Orašje i ostaviti ga u ligi, dok smo mi otišli u niži rang. Ništa čudno tu ne bi bilo da godinu poslije na terenu istom sucu to nisam prigovorio, a on mi je priznao da je vratio novac Jedinstvu (navodno 13 tisuća KM), što mi daje za pravo da mislim da je od druge strane dobio više", otkrio je.

Charuga
Globalni moderator

Re: Štimanje utakmica u PL BiH

Post by Charuga » 09/01/2012 14:47

Ako hocete da ova tema prezivi neko vrijeme onda pisite samo ARGUMENTOVANo, sto znaci bez onih prica tipa: rekao mi jaran ciji rodjak radi u klubu ili je igrac ili zna nekog u klubu, prica se po mahali, vidjen na mesu i slicno!

MyCore

Post by MyCore » 09/01/2012 14:48

E znas kad ce tuziteljstvo reagovati :D

snaga_znanja

Post by snaga_znanja » 09/01/2012 14:49

Plavih_11 wrote:Ako hocete da ova tema prezivi neko vrijeme onda pisite samo ARGUMENTOVANo, sto znaci bez onih prica tipa: rekao mi jaran ciji rodjak radi u klubu ili je igrac ili zna nekog u klubu, prica se po mahali, vidjen na mesu i slicno!

100%. Ja sam prvi da se tema zatvori ako krene u tom pravcu!

LSD

Post by LSD » 09/01/2012 14:50

snaga_znanja wrote:Ovo je meni se cini samo pocetak, a moglo bi se nastaviti...
http://www.index.hr/sport/clanak/vlasti ... 92693.aspx

NEKADAŠNJi igrač Jedinstva i Sarajeva Vahidin Čahtarević u razgovoru za Dnevni Avaz priznao je kako je igrao u više od 30 namještenih nogometni susreta. Očekuje se reakcija bh tužiteljstva.

"Igrači su samo robovi, čiji se rad ne cijeni niti ih se išta pita. U svojoj karijeri više od 30 susreta odigrao sam po sistemu "tri za tri". Igraš, a već znaš ishod. Nikada mi nisu bili jasni ni treneri koji na domaćim terenima uz pomoć sudaca pobjeđuju, a kada na gostovanju gube, onda su najglasniji u osudi sudaca. To je nekakav začarani krug koji se drži već dugi niz godina, a pogoduje jedino tome da danas nemamo ni kvalitetne lige, ni igrača, ni reprezentacije", rekao je u razgovoru za Dnevni Avaz Čahtarević.

Posebno po lošem pamti sezonu 2007/2008., kada je igrao za Jedinstvo...

"Već u šestom kolu Žepče je tražilo 60 tisuća KM za tri boda. Sjećam se da ih klub nije imao te da smo taj susret uspjeli dobiti sa 2:0 tako što smo za manje novca kupili suce. U istoj sezoni suci su nas oštetili u susretu Jedinstvo - Orašje (0:0) u borbi za opstanak. Sudac susreta Dragan Skakić čudnim je odlukama uspio obraniti Orašje i ostaviti ga u ligi, dok smo mi otišli u niži rang. Ništa čudno tu ne bi bilo da godinu poslije na terenu istom sucu to nisam prigovorio, a on mi je priznao da je vratio novac Jedinstvu (navodno 13 tisuća KM), što mi daje za pravo da mislim da je od druge strane dobio više", otkrio je.

Cim sa ovo vidio - znaci ništa od toga....nikad mi to docekati necemo.

amko76

Post by amko76 » 09/01/2012 14:51

Meni nije jasno ko više prati te utakmice, kakve su to budale i besposličari?

Eborg

Post by Eborg » 09/01/2012 14:55

Problem upravo i jesu te veze oko rođaka, kolega i sličnih. Tužiteljstvo jednostavno ne želi ili ne smije reagovati jer su u poslove oko fudbalskih klubova upletene osobe sa jakim političkim zaleđem i putem klubova obrću velike svote novca. Primarni problem je dakako namještanje utakmica ali ne treba zanemariti ni utaje poreza te pranje novca putem tih klubova.

Klubovi su godinama taoci pojedinih stranaka i zna se da ih crpe kao pijavice.

snaga_znanja

Post by snaga_znanja » 09/01/2012 14:56

Iskreno i ja sumnjam da ce se taj klupko ikad raspetljati....

Član 381.
Davanje dara i drugih oblika koristi

(1) Ko službenoj ili odgovornoj osobi u Federaciji, uključujući i stranu službenu osobu, učini ili obeća dar ili kakvu drugu korist, da u okviru svog ovlašćenja učini što ne bi smjela učiniti ili da ne učini što bi morala učiniti, ili ko posreduje pri ovakvom podmićivanju službene ili odgovorne osobe,
kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

samo_ti

Post by samo_ti » 09/01/2012 14:58

Tema niđe veze :-)

nasa liga je jedna od najregularnijih liga na svijetu, a ovo je samo pokusaj da se ocrni i unisti njen ugled :)

:mrgreen: :run:

LSD

Post by LSD » 09/01/2012 15:07

Niti jedan klub u našoj bajnoj PLBiH - nije nevin :!: to je ona stara prica o kuravi i nevinosti....namjerno cu od Želje za kojeg navijam prvo krenuti, pa onda redom...kad bi se pokrenula istraga oko namještanja utakmica, to bio opšti haos jer tu nema nevinih definitivno...to je otvaranje Pandorne kutije gdje bi izašla sva moguca sranja nataložena za ovih 15 godina koliko igramo fudbal kao samostalna država....zato mnogima nije u interesu da se bave ovim smećem jer bi to predaleko otišlo....kad bi se tako nešto pokrenulo, to više nikad ne bi stalo jer tim mahinacijama i namještanjima nema kraja....a ukoliko bi se klubovi i akteri namještanja kažnjavali adekvatno i propisanom kaznom- ne bi više ni imali lige nakon toga.

Charuga
Globalni moderator

Post by Charuga » 09/01/2012 15:14

amko76 wrote:Meni nije jasno ko više prati te utakmice, kakve su to budale i besposličari?

Jah! Ipak smo mi kao narod i drzava daleko napredovali pa su nam ovi nasi klubovi prava sramota za gledati i pratiti. Dok ekonomija, privreda i ostatak drustva cvjetaju fudbal i sport nam propadaju. Zato se treba okrenuti stranim ligama kao sto nam je i ekonomija (izvoz i ostalo) okrenuta prema jakim evropskim zemljama i gdje smo posebno uspjesni. Kupujmo dresove i ostale rekvizite, kao i suvenire, velikih klubova a manimo se nase lige.

P.S. Ovo "budale" cu ti sad halaliti ali sljedeci put ides na odmor jer nema vrijedjanja na forumu! Nisi ti kompetentan da nekome kazes jeli "budala i bespolicar" ako ide na utakmice i prati nasu ligu.

Obuca9

Post by Obuca9 » 09/01/2012 15:24

amko76 wrote:Meni nije jasno ko više prati te utakmice, kakve su to budale i besposličari?

Budala ti u gaćama.

Ja bar imam svoje ja, nemam krizu identiteta i nisam izgubljen u vremenu i prostoru, da se poistovjecujem sa nekakvim egnlezima, špancima i talijanima i da ih nazivam u prvom licu jednine. Ne znam koji se k...c vi "prosvijetljeni" uopšte javljate na teme o bh. fudbalu.

bordo gandalf
Has thanked: 1 time

Post by bordo gandalf » 09/01/2012 15:29

Dos'o da pametuje :roll:

BHF_Manijak
Been thanked: 1 time

Post by BHF_Manijak » 09/01/2012 21:27

Obuca9 wrote:

Budala ti u gaćama.

Ja bar imam svoje ja, nemam krizu identiteta i nisam izgubljen u vremenu i prostoru, da se poistovjecujem sa nekakvim egnlezima, špancima i talijanima i da ih nazivam u prvom licu jednine. Ne znam koji se k...c vi "prosvijetljeni" uopšte javljate na teme o bh. fudbalu.

:thumbup: :thumbup:

Mi budale a eto ti pametan, sto ne gumo ovih kompleksa, jebo te sad je u fazonu stidit se svog! Bolan ne bio, da smo najgora liga svih vremena, da dva'est ljudi sjedi na tribinam ,da se krpenjakom igra, da se tako ofirno sudi da se lopta rukom u gol unesena ne svira ja cu i dalje ici geldati svog Zelju i bodriti ga, jer je to moj klub, ja drugog nemam - mogu gotivit neki klub/repku vani, ali Zeljo je moja prva i jedina ljubav, i ja se toga ne stidim!!!

Lakat Jebić
Been thanked: 1 time

Post by Lakat Jebić » 10/01/2012 00:35

od tog rasciscavnja nema nista, jer su svi upleteni. neki namjestaju za titulu, neki za opstanak, a neki igraju 3 za 3.

jedino sto bi se mozda moglo, podvuci crtu, i krenut sa rigoroznim kaznjavanjem za ubuduce. retroaktivno, pitanje je da li bi premijer ligu igrali i kantonalci

JoeyTribbiani

Post by JoeyTribbiani » 10/01/2012 00:42

Lakat Jebić wrote:od tog rasciscavnja nema nista, jer su svi upleteni. neki namjestaju za titulu, neki za opstanak, a neki igraju 3 za 3.

jedino sto bi se mozda moglo, podvuci crtu, i krenut sa rigoroznim kaznjavanjem za ubuduce. retroaktivno, pitanje je da li bi premijer ligu igrali i kantonalci

ja sam za podvlačenje crte + da se bar rasvijetle neke veće prevare (jer, kako je već rečeno, ima toliko smeća da tužilaštvo ne bi moralo ništa drugo ni radit). Toliko se valjda može napravit...samo što niko neće. Reći će kako nema zakona o sportu i ćao.

Neko se čudi Hrvatima koliki je lopov Sanader, ili što su se utakmice kupovale prostitutkama, a kod nas u oba slučaja ima gorih stvari. Još veći problem je što niko ništa ne poduzima po tom pitanju (kod ovih ima USKOK i ljudi kupe redom). Glavni razlog je politika. Sve smo vidjeli kod ovih nereda. Ide ona pizdarija od jednakoj krivici i ne daj Bože da se jedna strana povrijedi(recimo da se Borac kazni rigorozno, odma' bi se diralo u sve Srbe i belaj...ili slučaj Zrinjski). Nek' ba ide sve redom i nek' se kazni ko je kriv pa makar iz mog kluba bio.
Last edited by JoeyTribbiani on 10/01/2012 00:50, edited 3 times in total.

LSD

Post by LSD » 10/01/2012 00:47

JoeyTribbiani wrote:
Lakat Jebić wrote:od tog rasciscavnja nema nista, jer su svi upleteni. neki namjestaju za titulu, neki za opstanak, a neki igraju 3 za 3.

ja sam za podvlačenje crte + da se bar rasvjetle neke veće prevare. Toliko se valjda može uradit...samo što niko neće. Reći će kako nema zakona o sportu i ćao.

Ima tu elemenata finansijskog i privrednog kriminala koliko hoces...da se htjelo uci u koštac sa tim, davno bi se pokrenulo nešto po tom pitanju....ne spada sav taj 15-godišnji javašluk koji se provlacio korz PLBiH pod taj famozni "zakon o sportu"...naravno, nema ništa od toga jer nikome nije u interesu da se otvara pandorina kutija.

JoeyTribbiani

Post by JoeyTribbiani » 10/01/2012 00:53

Znam drug, nego to bi im bio izgovor koji smo do sad svi čuli. Ali koga boli qrac što je to samo izgovor? Imaš na jednoj strani nas, navijače. Tu negdje su i fudbaleri koji se teško odlučuju na ostanak. Većina ih ode vani gdje su uslovi bolji i završe s ovom ligom.

Na drugoj strani su ti likovi koji imaju korist od našeg fudbala i zbog kojih se rijetko čuje i vidi svijetli primjer. Zbog toga se često mijenjaju klubovi u vrhu i dnu. Postaviljen je članak iz Avaza i vidi se kako klubovi u par godina od šampiona postaju trećeligaši.

Hajd bar je Iljo šutnut nogom u guzicu. Šta je sa Usranovićem? Njih dvojica su fudbalski slučaj Z.Turković.

LSD

Post by LSD » 10/01/2012 01:07

JoeyTribbiani wrote:Znam drug, nego to bi im bio izgovor koji smo do sad svi čuli. Ali koga boli qrac što je to samo izgovor? Imaš na jednoj strani nas, navijače. Tu negdje su i fudbaleri koji se teško odlučuju na ostanak. Većina ih ode vani gdje su uslovi bolji i završe s ovom ligom.

Na drugoj strani su ti likovi koji imaju korist od našeg fudbala i zbog kojih se rijetko čuje i vidi svijetli primjer. Zbog toga se često mijenjaju klubovi u vrhu i dnu. Postaviljen je članak iz Avaza i vidi se kako klubovi u par godina od šampiona postaju trećeligaši.

Hajd bar je Iljo šutnut nogom u guzicu. Šta je sa Usranovićem? Njih dvojica su fudbalski slučaj Z.Turković.

Pa eto, ako ništa necemo više gledati te grobare bh fudbala, vec ce ih Komitet sad i tužiti :thumbup:
Ova liga bi se mogla dici na veci nivo ukoliko bi metla radila, ukoliko bi se sva sranja pocistila...a za to treba imati muda volovska jer je previše kriminala urađeno za 15 godina...ko ce to pokrenuti?? ...SIPA , policija i pravosuđe imaju daleko preceg posla sa pravim kriminalom na ulicama , nego se sad baviti sportskim - pa opet skoro ništa ne rade....klubovi su posebna prica, svak sebe gleda i to je ono najgore - sebicno razmišljanje....nisu u stanju oformirati yebeno Udruženje premierligaša 15 godina :!: dalje ne treba pricati....i oni koji s vremena na vrijeme predlože tako nešto budu ismijani od drugih i na kraju ispadnu glupani.

Ovo o cemu Čahtarević prica, znamo svi mi, znaju i ptice na grani kako se štimaju utakmice i to je samo jedan mali djelić price oko sportskog krminala u BiH...to je sad naknadna pamet kad prica kako su sređivali sa Žepcem 3 za 3 prije 10 godina....evo i danas mnogi sređuju između sebe 3 za 3, prave one trokute - pa šta?? niko ništa.

Nema tu ni mentaliteta ni razumjevanja, ni dobre volje da se liga poboljša.
Nema ko uzeti metlu po pocistiti to smeće.

veljaca

Post by veljaca » 10/01/2012 10:01

Kao prvi potez - trebalo bi uvesti da se ne moze kladiti na kladionicama na fudbalske utakmice iz BIH ...

Ridjobrki

Post by Ridjobrki » 10/01/2012 10:10

veljaca wrote:Kao prvi potez - trebalo bi uvesti da se ne moze kladiti na kladionicama na fudbalske utakmice iz BIH ...

Sad lafo kladionice izmislile namještanja kod nas? :-D Pa mi smo prvo namještanje izmislili pa onda čuli da ima neka igra s loptom na koju bi se ono moglo primijeniti... :-)

nookey

Post by nookey » 10/01/2012 10:32

Ridjobrki wrote:
veljaca wrote:Kao prvi potez - trebalo bi uvesti da se ne moze kladiti na kladionicama na fudbalske utakmice iz BIH ...

Sad lafo kladionice izmislile namještanja kod nas? :-D Pa mi smo prvo namještanje izmislili pa onda čuli da ima neka igra s loptom na koju bi se ono moglo primijeniti... :-)

POTPIS!

Kod nas djeca na Monopoly-u varaju a ne ovi usidreni kriminalci u NS!

veljaca

Post by veljaca » 10/01/2012 12:19

Ridjobrki wrote:

Ko je to rekao ? :-D
Ja kazem da i zbog kladionica se stele utakmice ( ali ne samo zbog njih ). Sjetimo se samo igraca Leotara, npr. To ukinuti i bice jedan razlog manje za steljenje .... Na to sam mislio ....

Obuca9

Post by Obuca9 » 10/01/2012 12:22

Ništa ne dobijaš time, jer niko živ, ko namješta utakmice radi kladionice, uopšte se ne kladi u domaćim kladionicama, nego na stranim, jer svaka domća kladionica ti uslovljava igranje parova iz naše lige, da moraš kombinovati sa još 3-4 druga para na listiću, a ko će rizikovati namještanje utakmica, ako će stavljati više parova na listić. Utakmica i kad se namješta, onda se samo stavlja taj par i ćao.

Kako misliš zabraniti stranim kladionicama da ne stave tvoju Ligu na ponudu?

Melodicni

Post by Melodicni » 10/01/2012 12:28

Izjava bivseg sudije Heldova: sa njima je bilo bolje piti oni ce pobjediti :D

Post Reply