slanje pošte u Ameriku

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
digiruk

slanje pošte u Ameriku

Post by digiruk » 21/12/2011 11:12

Pozdrav,
Ne znam da li sam na pravoj adresi ali se nadam da mi neko može pomoći. Hoću da pošaljem jedan mali privjesak od ćilibara u SAD i u pošti su mi rekli da se tako nešto ne može slati u Ameriku jer je kao zabranjeno. Ne znam šta da uradim, kako da to zakamufliram i da to pošeljem običnom poštom. Privjesak je težak možda oko 100 grama a možda ni toliko. Interesuje me slanje običnom poštom a ne DHL-om, Fedex-om i sl. Da li treba da se plaća možda neka carina ili neke druge usluge? Npr da umotam taj privjesak u onaj bubble wrap i stavim izmedju nekih fotografija ili papira pa kažem da šaljem fotografije ili neki štampani materijal? Hvala

casanova123

Re: slanje pošte u Ameriku

Post by casanova123 » 21/12/2011 11:52

ma stavi u kovertu.. naredaj lijepo daizgleda kao da ima dosta papira i samo plati oko 5-8 KM i doci ce u USA za mjesec dana mozda i 15 dana :D

dont worry... pa kad se sve prodaje preko ebaya, amazona i ostalih cuda mozes i privjesak poslat :D

poznanik

Post by poznanik » 21/12/2011 18:06

digiruk wrote:Pozdrav,
Ne znam da li sam na pravoj adresi ali se nadam da mi neko može pomoći. Hoću da pošaljem jedan mali privjesak od ćilibara u SAD i u pošti su mi rekli da se tako nešto ne može slati u Ameriku jer je kao zabranjeno...

Nije zabranjeno, slagali su te, vjerovatno poštanska službenica nije znala...

U malu kutiju spremi taj privjesak, odnesi ga otvorenog u slijedeću poštu, zatraži izvoznu poštansku deklaraciju, popuni je, plati, i javi primaocu u USA da je očekuje za nekih 2-3 sedmice.
Slanje DHL-om, UPS-om, IN Time ili sličnom kurirskom organizacijom je preskupo, najjeftinije je slanje BiH poštom.
Ne zaboravi na ambalaži upisati sve podatke o pošiljaocu, i dijagonalno suprotno, sve podatke o primaocu pošiljke.

digiruk

Post by digiruk » 22/12/2011 12:07

Poznaniče,
Hvala na odgovoru. Malo sam tražila po Zakonima ali nisam našla nigdje da piše da je to zabranjeno, ali pretpostavljam da gospoda u pošti znaju kako šta funkcioniše. Pokušala sam privjesak staviti u omot od cd-a i sve super izgleda kad se zatvori pa sam mislila ako mi opet kažu da ne može da fino kažem da šaljem cd i probam tako. Takođe, uz privjesak ima i lančić, ali to nije ništa ni teško, ni veliko (koštalo sve 130,00 KM) e sad jedino ne znam tamo kad odnesem na poštu u toj kutiji kako Vi rekoste da mi neće praviti neki problem oko vrijednosti pošiljke? Provjeravala sam na sajtu BH Pošte koliko bi koštalo da kao pošaljem pismo do 150 grama ili 200 gr ne sjecam se i izađe čini mi se oko 12-13 KM i to mi je prihvatljivo. E sad ne znam u kutiji kako će mi to izračunati. U svakom slučaju hvala još jednom. Pozdrav

realna do boli

Post by realna do boli » 22/12/2011 12:13

U obicnom pismu sa onim mjehuricima slala sam razne sitnice u Ameriku, CD, privjeske, mindjusice, i nikada nije bilo problema..stizalo sasvim normalno za 10-15 dana.

poznanik

Post by poznanik » 22/12/2011 22:11

digiruk wrote:Poznaniče,
Hvala na odgovoru. Malo sam tražila po Zakonima ali nisam našla nigdje da piše da je to zabranjeno, ali pretpostavljam da gospoda u pošti znaju kako šta funkcioniše. Pokušala sam privjesak staviti u omot od cd-a i sve super izgleda kad se zatvori pa sam mislila ako mi opet kažu da ne može da fino kažem da šaljem cd i probam tako. Takođe, uz privjesak ima i lančić, ali to nije ništa ni teško, ni veliko (koštalo sve 130,00 KM) e sad jedino ne znam tamo kad odnesem na poštu u toj kutiji kako Vi rekoste da mi neće praviti neki problem oko vrijednosti pošiljke? Provjeravala sam na sajtu BH Pošte koliko bi koštalo da kao pošaljem pismo do 150 grama ili 200 gr ne sjecam se i izađe čini mi se oko 12-13 KM i to mi je prihvatljivo. E sad ne znam u kutiji kako će mi to izračunati. U svakom slučaju hvala još jednom. Pozdrav

Upiši vrijednost koja i jeste. Na izvoz se ne plaća carina, a ne vjerujem i da će USA carina provesti uvoznu proceduru. Stavi taj nakit u jednostavnu, običnu kutiju za nakit, i pripremi takođe običnu kovertu da u nju može stati ta kutijica, ali prethodno upiši podatke o pošiljaocu i primaocu, i nosi je na poštu. Ako si u sarajevu, najjednostavnije i najsigurnije za tebe je da je otpremiš posredstvom Pošte 2, na autobusnoj stanici, jer tamo sigurno znaju kako...

digiruk

Post by digiruk » 24/12/2011 21:14

Hvala svima koji su se javili. Danas sam poslala iz pošte, stavila u onu bubble kovertu, covjek na salteru pogledao sta je unutra pa rekao da ne moze, pa se onda nakon ubjedjivanja predomislio i pogledao u nekim papirima, nije mu bilo jasno kako moze, al' ajd, sve je kostalo 18 i nesto maraka, nisam nigdje pisala vrijednost, samo popunila onu kao povratnicu tj navela adresu i jos onaj neki papir za carinu, isto samo adresu ko prima, ko salje i napisala samo da je gift i to je to. Valjda ce stici.

mare 28

Post by mare 28 » 25/01/2012 10:48

Imam pitanje :D

Trebala bih sestri u Čikago poslati jedan paket, bila bi tu jedna haljina i jedan kostim, a zet je izrazio želju da mu pošaljemo jedno pakovanje kafe koju nema tamo kupiti, pa me zanima kakva je procedura oko slanja - mislim posebno na kafu, hoće li biti nekih problema u pošti pri slanju?

Mogu li ja to kući zapakovati u jednu kutiju, bez da oni tamo u pošti pregledaju šta je?
Mora li se naznačiti vrijednost paketa, jer ova odjeća nema račun na sebi, šivena je?
Da li bi mogao biti problem kod njih pri pregledu robe?
Koja mi je opcija najpovoljnija, običnom poštom ili da ide brže, jer će biti sigurno oko 2 kg?

melb26sa

Post by melb26sa » 25/01/2012 19:44

mare 28 wrote:Imam pitanje :D

Trebala bih sestri u Čikago poslati jedan paket, bila bi tu jedna haljina i jedan kostim, a zet je izrazio želju da mu pošaljemo jedno pakovanje kafe koju nema tamo kupiti, pa me zanima kakva je procedura oko slanja - mislim posebno na kafu, hoće li biti nekih problema u pošti pri slanju?

Mogu li ja to kući zapakovati u jednu kutiju, bez da oni tamo u pošti pregledaju šta je?
Mora li se naznačiti vrijednost paketa, jer ova odjeća nema račun na sebi, šivena je?
Da li bi mogao biti problem kod njih pri pregledu robe?
Koja mi je opcija najpovoljnija, običnom poštom ili da ide brže, jer će biti sigurno oko 2 kg?

Amerikanci ce najvjerovatnije samo skenirati rendgenski paket - ne otvarati. Samo navedi sve sto i jeste u paketu i nema problema. Ako je zurba da stigne onda salji ekspresno - pitaj sestru. Ako nije zurba, vecina paketa stigne za 3 sedmice.

matic.ivan

Post by matic.ivan » 20/02/2012 13:21

A mozda zavrsis i u gvantanamo kao ajveci terorista i prijetnja za mir u svijetu. :-)

DON_eARL

Post by DON_eARL » 16/08/2013 16:16

Tražeći neke podatke vezane za slanje pošiljke u USA, naletih na informaciju da za Hrvatsku i Srbiju ima neko ograničenje(par godina stari postovi), što se tiče težine pošiljke (450gr i 400gr). Postoji li neki limit i za BiH?

anjusha
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

Post by anjusha » 27/08/2015 17:21

Ok, znam da sam iskopala temu iz prahistorije, ali me bas zanima... Poslala sam razglednice prije 3 sedmice u SAD i JOS nisu stigle. Razglednice! Nista sto se mora cariniti ili prolaziti kroz posebnu proceduru. Mogu li uopste ocekivati da ce stici ili da pisem propalo? I koje je otprilike vrijeme stizanja poste tamo iz BiH? Hvala!

niho92

Post by niho92 » 27/08/2015 18:26

Moja mama je slala zavjese ukupna tezina bila 7kg stigle za 15 dana u Nju Jork, tako da limita za tezinu nema

Kornjacon47

Post by Kornjacon47 » 22/04/2016 22:42

Pomalo blesavo pitanje, ali eto.

Kada se šalje pismo u SAD (samo pismo, relativno lako, ne paket), koliko markica moraš zalijepiti? (Inače bih slao email ali to poduzeće nema objavljen email. Inače, živim u Hrvatskoj.)

Pretpostavljam da to ovisi o težini pisma. Ako ovisi, koji su kriteriji? Dekagram ili manje jedna marka, dvije deke dvije marke... kako to ide?

Postoji li neki određen tip marke koju moraš koristiti ili samo upotrijebiš bilo koje (ali da su sve iste ako ih je više)?

Postoje li određena pravila za određene savezne države i/ili gradove? Ako da, kakva?

I da li je dovoljno samo napisati adresu, zalijepiti dovoljno markica i ubaciti pismo u sandučić, pa da ga kasnije odnesu u poštanski ured, razvrstaju i usmjere ka odredištu, ili moraš sam otići u poštanski ured, predati pismo, objasniti situaciju, platiti nešto itd.?

calculator

Post by calculator » 23/04/2016 09:29

Kornjacon47 wrote:Pomalo blesavo pitanje, ali eto.
 Kada se šalje pismo u SAD (samo pismo, relativno lako, ne paket), koliko markica moraš zalijepiti? (Inače bih slao email ali to poduzeće nema objavljen email. Inače, živim u Hrvatskoj.)
Pretpostavljam da to ovisi o težini pisma. Ako ovisi, koji su kriteriji? Dekagram ili manje jedna marka, dvije deke dvije marke... kako to ide?
Postoji li neki određen tip marke koju moraš koristiti ili samo upotrijebiš bilo koje (ali da su sve iste ako ih je više)?
Postoje li određena pravila za određene savezne države i/ili gradove? Ako da, kakva?
I da li je dovoljno samo napisati adresu, zalijepiti dovoljno markica i ubaciti pismo u sandučić, pa da ga kasnije odnesu u poštanski ured, razvrstaju i usmjere ka odredištu, ili moraš sam otići u poštanski ured, predati pismo, objasniti situaciju, platiti nešto itd.?

Nalijepljena poštanska markica na pismu predstavlja finansijsku naknadu za uslugu otpremanja tog pisma na prikazanu adresu. Cijena takve usluge različita je u državama, ili čak u poštanskim službama (U BiH - pošta FBiH i RS), i stvarnu cijenu - vrijednost markica koje trebaš nalijepiti na pisma znaju u poštama. Ona se određuje prema destinacijama, prema udaljenosti, za obična pisma.

Kornjacon47

Post by Kornjacon47 » 30/04/2016 20:08

calculator wrote:
Kornjacon47 wrote:Pomalo blesavo pitanje, ali eto.

Nalijepljena poštanska markica na pismu predstavlja finansijsku naknadu za uslugu otpremanja tog pisma na prikazanu adresu. Cijena takve usluge različita je u državama, ili čak u poštanskim službama (U BiH - pošta FBiH i RS), i stvarnu cijenu - vrijednost markica koje trebaš nalijepiti na pisma znaju u poštama. Ona se određuje prema destinacijama, prema udaljenosti, za obična pisma.

Hvala na odgovoru!
Dakle, treba pitati u pošti? Ima li takvih informacija na Internetu?

Post Reply