Zašto oporezivati plate niže od potrošačke korpe

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
mesihtrko

Zašto oporezivati plate niže od potrošačke korpe

Post by mesihtrko » 15/12/2011 09:21

Troškovi u brojkama
Prosječna plaća u BiH 817-811 KM
Potrošačka korpa 1.600-1740 KM

Plate do visine iznosa potrošačke korpe treba izuzeti iz novog zakona o oporezivanju.
Da bi se "namakla" potrebna cifra treba oporezovati koncesije,luksuz(stanove na Igmanu,skupe automobile....)

madner
Has thanked: 7 times
Been thanked: 64 times

Re: Zašto oporezivati plate niže od potrošačke korpe

Post by madner » 15/12/2011 09:24

Zato sto je vecina ispod te granice.

Sta ti imas protiv ljudi sa autima, komunjara aaaa?

dragan a

Post by dragan a » 15/12/2011 09:25

Ja mislim da nam trebaju "stručnjaci" da uvedu porez na plaće ispod iznosa potrošačke korpe.
Nemože to svako.Valjda ima platforma takvih (zato smo ih i birali)

JoseMujica
Has thanked: 31 times
Been thanked: 34 times

Post by JoseMujica » 15/12/2011 09:28

znaći strućnjaci :D

Mini_Star

Post by Mini_Star » 15/12/2011 09:32

Jarane... tebi je izgleda dosadno :)

Mr.Penguin

Post by Mr.Penguin » 15/12/2011 09:33

mesihtrko wrote:Troškovi u brojkama

Plate do visine iznosa potrošačke korpe treba izuzeti iz novog zakona o oporezivanju.
Da bi se "namakla" potrebna cifra treba oporezovati koncesije,luksuz(stanove na Igmanu,skupe automobile....)
oni najbolje znaju, oni mene zastupaju :)

1gorstak

Post by 1gorstak » 15/12/2011 09:52

madner wrote:Zato sto je vecina ispod te granice.
Treba udariti na stvarni luksuz, da nema kutije cigara ispod 5 maraka, da su alkohol i kafa skuplji bar za 50 %,brutalno se obrusiti na kladionicarski nervni sistem i izmisliti 5 novih poreza kojim bi se iz tog mora love izvuklo sto je vise moguce. Onda zakonom povecati djecji doplatak i minimalne penzije kako bi ljudi koji zive od 300,400 ili 500 maraka mjesecno, mogli doci sebi na sekundu i cuti te gluposti o potrosackoj korpi od 1500 KM.

nosara
Has thanked: 30 times
Been thanked: 28 times

Post by nosara » 15/12/2011 09:58

1gorstak wrote:
Treba udariti na stvarni luksuz, da nema kutije cigara ispod 5 maraka, da su alkohol i kafa skuplji bar za 50 %,brutalno se obrusiti na kladionicarski nervni sistem i izmisliti 5 novih poreza kojim bi se iz tog mora love izvuklo sto je vise moguce. Onda zakonom povecati djecji doplatak i minimalne penzije kako bi ljudi koji zive od 300,400 ili 500 maraka mjesecno, mogli doci sebi na sekundu i cuti te gluposti o potrosackoj korpi od 1500 KM.
Ne moze nenarodna, kvazielitisticka vlast ulazit u meritum necije bijede... To nije njihov nivo... Osim toga najveci su potrosaci luksuzne robe, pa zasto bi sebi krali iz dzepa, kad mogu tom jadniku koji ima 300 marona penzije... Kad vec dura tako uspjesno... :roll:

madner

Post by madner » 15/12/2011 09:58

1gorstak wrote:
To nije porez na luksuz nego selektivni porez po principu moze nam se. Ono sto se takvim zakonom moze postic jeste samo da se manje pusi, pije i ispija kafa. Porez na slatko, porez na caj pa skontaj koliko je to pravedno. Jedino opravdanje jeste da se pokusava ocuvati zdravlje.

nosara

Post by nosara » 15/12/2011 10:04

madner wrote:
1gorstak wrote:
To nije porez na luksuz nego selektivni porez po principu moze nam se. Ono sto se takvim zakonom moze postic jeste samo da se manje pusi, pije i ispija kafa. Porez na slatko, porez na caj pa skontaj koliko je to pravedno. Jedino opravdanje jeste da se pokusava ocuvati zdravlje.
Jasno... Rulja bi dohakala drzavi tako sto bi manje trosili... Ali, kad ti oporezuju platu i topli obrok, tu nemas nacin da im uzvratis... Mozes manje radit, ali to vec nema smisla... Da ne govorim o zahmetu strajka, protesta i slicnih gluposti... :D

Ova drzava je jeben igrac...

Comrad

Post by Comrad » 15/12/2011 10:06

Nema tih poreza, tih akciza koje mogu zadovoljit nas ogroman drzavni aparat. Nema ih.

Dok god imamo toliko nepotrebnih ljudi po tim institucijama, ovako ce nam bit. Djaba da uvedu da je kutija cigara 10KM, kafa 50 KM...kad ce ovi na vrhu skontat a vidi sad imamo para, ajmo podic plate...a buraniji opet isto.

Administraciju ocistiti, ukinut kantone itd itd...ali kako niko od njih nece rezat granu na kojoj sjedi, ovako ce bit i ostat. :bih:

madner

Post by madner » 15/12/2011 10:08

Da posto je opste poznato da nasa sirotinja ne pije, ne pusi i ne ispija kafu. :roll:

Ono bas bi pogodili elitu.

poznanik

Post by poznanik » 15/12/2011 10:11

1gorstak wrote:Treba udariti na stvarni luksuz, da nema kutije cigara ispod 5 maraka, da su alkohol i kafa skuplji bar za 50 %,brutalno se obrusiti na kladionicarski nervni sistem i izmisliti 5 novih poreza kojim bi se iz tog mora love izvuklo sto je vise moguce. Onda zakonom povecati djecji doplatak i minimalne penzije kako bi ljudi koji zive od 300,400 ili 500 maraka mjesecno, mogli doci sebi na sekundu i cuti te gluposti o potrosackoj korpi od 1500 KM.
Stvarni luksuz u BiH su automobili u vrijednosti 40, 50 i više hiljada maraka, jahte ukotvljene u jadranskim, crnogorskim ili turskim lukama, stvarni luksuz su stanovi preko 100m2, vikendice, kuće i vile po “Poljinama”, zemljišta mjerena u hektarima, neovisno da li su zasađena narom ili pašnjaci za smiraj tranzicijski umornih duša, stvarni luksuz su austrijski, bahamski, gibraltarski i slični bankovni računi, opet najčešće tranzicijskih tajkuna i ratnih i postratnih profitera i mešetara, za koje se vladajuća SDP stranka zdušno zalagala u predizborno vrijeme, da će ispitati, provjeriti porijeklo imovine, i zakonima oduzimati nelegalno, a ne kafa, cigarete, deterdžent i sl. To su, unatoč njihovoj štetnosti, ipak zadnji proizvodi koje treba dodatno oporezovati.

cucamonga

Post by cucamonga » 15/12/2011 10:19

ne mozes oporezovat jahtu koja je registrovana u nekoj drugoj zemlji :mrgreen: :wink:

porez se placa u zemlji gdje je plovilo registrovano - bas kao i auto za koje placas osiguranje i dazbine u zemlji u kojoj je registrovano...

inace monako ne bi postoj'o :mrgreen:

1gorstak

Post by 1gorstak » 15/12/2011 10:21

madner wrote:
1gorstak wrote:
Ako se bude cugalo, pusilo i ispijalo kafice istim intenzitetom, imas puno vise love u budzetu. Ako ne bude, imaces samo malo vise love u budzetu ali i smanjen pritisak na sistem zdravstva, manju stopu prekrsajnih i krivicnih djela izvrsenih u alkoholiziranom stanju, itd itd. Kako god okrenes, isplati se. Samo treba udariti na ono sto covjeku stvarno ne treba. Prodjes nekad pored srednje skole, vidis onu balavurdiju s cigarama u rukama, kada bi se samo to smanjilo, drustvo bi bilo bar za toliko u boljoj situaciji.

Znas koliko treba da se dadne krv ? Udjes, dadnes krv, izadjes, sve u 20 minuta. Ali nama je mrsko i tih 20 minuta odvojiti kako bi nekom spasili zivot, pa me ne cudi ova hedonisticka svijest koja bi, da se stvarno udari na alkohol i duhan, izazvala krvoprolice na nasim ulicama. Znaci ne ogranicavam kritiku samo na vlast, vlast je onakva kakvi smo mi. Bilo koga s foruma da postavis na Brankovicevo mjesto, ponasao bi se poput Brankovica. OK, ne bilo koga, ali to su rijetki izuzeci.

nosara

Post by nosara » 15/12/2011 10:23

cucamonga wrote:ne mozes oporezovat jahtu koja je registrovana u nekoj drugoj zemlji :mrgreen: :wink:

porez se placa u zemlji gdje je plovilo registrovano - bas kao i auto za koje placas osiguranje i dazbine u zemlji u kojoj je registrovano...

inace monako ne bi postoj'o :mrgreen:
Koji to nas supak ima jahtu... Podrum+prizemlje+sprat na Poljinama je njihov vrh... Kakve jahte...!? :-)

triton
Has thanked: 2 times

Post by triton » 15/12/2011 10:28

Je li moguce platu dobijati "na ruke", mislim da ne ide preko bankovnog racuna.
i je li moguce uzeti bruto platu na taj nacin :D

poznanik

Post by poznanik » 15/12/2011 10:29

nosara wrote:Koji to nas supak ima jahtu... Podrum+prizemlje+sprat na Poljinama je njihov vrh... Kakve jahte...!? :-)

Ima, ima... "Poljinama" se hvale provincijalci, "skorojevići", koji su iskoristili tranziciju vlasti i kapitala da se jeftino dočepaju društvene imovine.
"Jahtama" se ne hvale oni mudiji, perfidniji, koji ih kriju po hrvatskim i crnogorskim lukama. Znam četvoricu Sarajlija, a vjerujem da ih je mnogo više među Hercegovcima.

madner

Post by madner » 15/12/2011 10:31

1gorstak wrote: Ako se bude cugalo, pusilo i ispijalo kafice istim intenzitetom, imas puno vise love u budzetu. Ako ne bude, imaces samo malo vise love u budzetu ali i smanjen pritisak na sistem zdravstva, manju stopu prekrsajnih i krivicnih djela izvrsenih u alkoholiziranom stanju, itd itd. Kako god okrenes, isplati se. Samo treba udariti na ono sto covjeku stvarno ne treba. Prodjes nekad pored srednje skole, vidis onu balavurdiju s cigarama u rukama, kada bi se samo to smanjilo, drustvo bi bilo bar za toliko u boljoj situaciji.
To nema nikakve veze sa temom, to sto ti predlazes se protivi svim normama gradjanskog drustva. Nameces svoj svjetonazor drugima pod mantilom brige za njihovo zdravlje. Slobodan covjek ima pravo da uziva i ne postoji nikakav razlog da se alkohol vise oporezuje od secera.

To ti je kao da ja hocu da rjesim problem sto mi krov prokisnjava a ti predlazes da napravim eko kucu.

1gorstak wrote: Znas koliko treba da se dadne krv ? Udjes, dadnes krv, izadjes, sve u 20 minuta. Ali nama je mrsko i tih 20 minuta odvojiti kako bi nekom spasili zivot, pa me ne cudi ova hedonisticka svijest koja bi, da se stvarno udari na alkohol i duhan, izazvala krvoprolice na nasim ulicama. Znaci ne ogranicavam kritiku samo na vlast, vlast je onakva kakvi smo mi. Bilo koga s foruma da postavis na Brankovicevo mjesto, ponasao bi se poput Brankovica. OK, ne bilo koga, ali to su rijetki izuzeci.
Znam, ja sam tamo zbog soka i keksa. Ali osim sto sam hedonista, branim i gradjanske slobode. :D

atko

Post by atko » 15/12/2011 10:38

zasto ?
ZATO !

zato sto bi broj plata nizi od potrosacke korpe skocio za x3 ... jer bi svi sa gazdom dogovorili da dio plate dobiju u koverti ispod stola

zato sto je oporezivanje procentualno ... neko plati 50 neko 500

zato sto smo stoka koja samo gleda guzovace... dostojanstvo, postenje, rad, svijest o drustvu su nevazni pojmovi ako ugledamo da se moze 50 KM zgrabit guzovace ... i socijala je uvijek izgovor za sve

eto zato

1gorstak

Post by 1gorstak » 15/12/2011 10:40

madner wrote:osim sto sam hedonista, branim i gradjanske slobode. :D
Uopste ne govorim o nekakvim zabranama. Samo kazem da bi bilo dobro da se fokus s oporezivanjem prebaci sa elemenata koji jesu potrebni za egzistenciju na one koji nisu. Niko ti ne bi trebao braniti da kupis kutiju cigara, ali ako njihovu pristupacnost jeftinom cijenom predstavljas gradjanskom slobodom, ako se vecina s tobom slaze, ovo drustvo ne zasluzuje bolje od stanja u kojem se nalazi.

Juni

Post by Juni » 15/12/2011 10:43

mesihtrko wrote:Troškovi u brojkama

more li mi ko prosvijetliti sta spada u potrosacku korpu, vidim da za nikog ovdje to nije nepoznanica, svi diskutuju u sesnest :-D

nosara

Post by nosara » 15/12/2011 10:43

Povecanje poreza je batinanje mrtve rage... Ali "elita" to ne vidi... i lakse je od rada na povecavanju industrijske proizvodnje, trazenju svjezih para, pokretanju javnih radova... Samo pretisnes puljku... :D

madner

Post by madner » 15/12/2011 10:48

1gorstak wrote:
Uopste ne govorim o nekakvim zabranama. Samo kazem da bi bilo dobro da se fokus s oporezivanjem prebaci sa elemenata koji jesu potrebni za egzistenciju na one koji nisu. Niko ti ne bi trebao braniti da kupis kutiju cigara, ali ako njihovu pristupacnost jeftinom cijenom predstavljas gradjanskom slobodom, ako se vecina s tobom slaze, ovo drustvo ne zasluzuje bolje od stanja u kojem se nalazi.
Pa naravno da je to gradjanska sloboda cigare, slatkisi, caj, meso, alkohol nisu striktno gledano neophodni za zivot. Ako ti poreznom politikom meni nesto uskratis onda je to ekvivalent zabrane. Kutija cigara od 100 KM je ekvivalent zabrane pusenja.

Drustvo se zasniva na nekim postulatima, jedan od njih jeste da ja imam pravo raditi sta hocu dok tebi ne smetam. Kada pocnes ulaziti u to sta bi trebao raditi, iako ne uticem na tebe, onda ti taj postulat krsis.

nosara

Post by nosara » 15/12/2011 11:00

madner wrote:
1gorstak wrote:
Pa naravno da je to gradjanska sloboda cigare, slatkisi, caj, meso, alkohol nisu striktno gledano neophodni za zivot. Ako ti poreznom politikom meni nesto uskratis onda je to ekvivalent zabrane. Kutija cigara od 100 KM je ekvivalent zabrane pusenja.

Drustvo se zasniva na nekim postulatima, jedan od njih jeste da ja imam pravo raditi sta hocu dok tebi ne smetam. Kada pocnes ulaziti u to sta bi trebao raditi, iako ne uticem na tebe, onda ti taj postulat krsis.
:-?

Post Reply