Vatikanski ministar obrazovanja o BH katoličkim školama

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
dr.gog
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

#1 Vatikanski ministar obrazovanja o BH katoličkim školama

Post by dr.gog » 10/12/2011 14:42

U broju 47. Katoličkog tjednika Vrhbosanske nadbiskupije od 27.11.2011 pronađoh zanimljiv intervju.

Kardinal Zenon Grocholewski, ministar za obrazovanje i edukaciju (pročelnik Kongregacije za katolički odgoj) države Vatikan je vrhovni autoritet u pitanjima školovanja i odgoja sveštenstva, te funkcionisanja i rada Katoličkih škola u svijetu.

Image
Kardinal Grocholewski

Na tu funkciju 72-godišnji poljski kardinal je imenovan 1999. godine od strane Pape I. P. Drugog.

Iz intervjua datog Josipu Vajdneru, izdvajam dio koji se veoma tiče nacionalno-političkih i međuvjerskih odnosa u BH školstvu, o čemu možete prosuditi sami:
Križevi u učionicama

Katolički tjednik: Mi u BiH imamo sedam Katoličkih školskih centara. U određenom broju njih nema križeva u učionicama jer su osnivači Vrhbosanska nadbiskupija i Banjolučka biskupija smatrali da se i toga mogu odreći radi eventualnih učenika druge vjere ili ateista...

Groholewski: Smatram da katolička škola treba imati križ. To je jasno. Bio sam u Tajvanu te pohodio jedno budističko sveučilište. Pitao sam, što činite kao budisti za budizam na ovom sveučilištu?

Gospođa koja mi je tumačila program sveučilišta odgovorila je da svi studenti svih fakulteta moraju slušati dva sata tjedno o budizmu bez obzira kojoj religiji pripadaju.

To smatram poštenim, jer je budizam za njih vrijednost i tu vrijednost žele podijeliti sa drugima. Oni poštuju slobodu religija i slobodu savjesti; ni od koga ne traže da prijeđe na budizam. Riječ je o izboru škole: Ako si odabrao budističku školu, treba poštivati njezin identitet. Ako neki katolik svoje dijete šalje u muslimansku ili židovsku školu ,on ne može očekivati da ta škola zbog njega mijenja svoj identitet.

Isto vrijedi ako netko šalje svoju djecu u katoličku školu: ne može očekivati da promijenimo svoj identitet; mi smo katolici i kad nekatolici idu u našu školu, trebaju znati šta je naš identitet i poštivati ga. Ne tražimo da postane katolik, ali treba poštivati naše vrijednosti. Križ je simbol najveće katoličke vrijednosti.

udrch

#2 Re: Vatikanski ministar obrazovanja o BH katoličkim školama

Post by udrch » 10/12/2011 17:23

Kada te škole bude finansirala Katolička crkva onda neka stoji križ na svakom ćošku..dok se finansira iz budžeta treba da podliježe zakonima države koja ju finansira..isto se odnosi i muslimanske vjerske ustanove..

Bosanac sa dna kace
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

#3 Re: Vatikanski ministar obrazovanja o BH katoličkim školama

Post by Bosanac sa dna kace » 11/12/2011 13:13

a sistem aparthejda zvani dvije skole pod jednim krovom? sta o tome veli??? :?

theTruePath

#4 Re: Vatikanski ministar obrazovanja o BH katoličkim školama

Post by theTruePath » 11/12/2011 13:55

mislim da te skole znaju dobro sta rade,koliko bi imale sanse da opstanu u sarajevu ili zenici da su toliko "katolicke"? koliko znam oko 30% ucenika u tim mjestima su bosnjaci

sammo

#5 Re: Vatikanski ministar obrazovanja o BH katoličkim školama

Post by sammo » 26/12/2011 10:28

Slazem se sa vatikanskim ministrom. Ako ti smeta...ne salji dijete u tu skolu. Siguran sam da nekatolicima koji pohađaju katolicke skole ne smeta kriz.

suncica24

#6 Re: Vatikanski ministar obrazovanja o BH katoličkim školama

Post by suncica24 » 26/12/2011 10:36

Ocigledno ministar nikad nije bio u BiH... :-)

sinuhe
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

#7 Re: Vatikanski ministar obrazovanja o BH katoličkim školama

Post by sinuhe » 26/12/2011 11:14

U katolicke skole bi trebala ici bogobojazljiva katolicka djeca. Muslimani i ateisti u tim skolama su teska patetika.

Mini_Star

#8 Re: Vatikanski ministar obrazovanja o BH katoličkim školama

Post by Mini_Star » 26/12/2011 11:25

sinuhe wrote:U katolicke skole bi trebala ici bogobojazljiva katolicka djeca. Muslimani i ateisti u tim skolama su teska patetika.
Ima i srpske djece. Neka od njih slave katolicki bozic. Ne kontaju djeca. Jasta je nego teska patetika.

jorgun

#9 Re: Vatikanski ministar obrazovanja o BH katoličkim školama

Post by jorgun » 26/12/2011 17:52

...
Last edited by jorgun on 26/12/2011 17:53, edited 1 time in total.

jorgun

#10 Re: Vatikanski ministar obrazovanja o BH katoličkim školama

Post by jorgun » 26/12/2011 17:53

Isto vrijedi ako netko šalje svoju djecu u katoličku školu: ne može očekivati da promijenimo svoj identitet; mi smo katolici i kad nekatolici idu u našu školu, trebaju znati šta je naš identitet i poštivati ga. Ne tražimo da postane katolik, ali treba poštivati naše vrijednosti. Križ je simbol najveće katoličke vrijednosti.

Jasno ko dan. Ko voli - nek izvoli.

Post Reply