Udruženje preživjelih građana Sarajeva pod opsadom 1992-1995

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
sarajevonekad

Udruženje preživjelih građana Sarajeva pod opsadom 1992-1995

Post by sarajevonekad » 03/11/2011 16:06

Dragi moji,

iako sam jedan od preživjelih logoraša logora "Sarajevo 92-95", do sada sam izbjegavao pitanje da li kod nas postoji neko udruženje koje bi štitilo činjenice vezane za opsadu i uništavanje Sarajeva i njegovih stanovnika, te ujedno obilježavalo herojski optor njegovih civila pod opsadom,

To pitanje sam izbjegavao smatrajući da bi se to lako moglo protumačiti kao profitranje (ne finasijsko već statusno) od viktimizacije, čega na žalost kod nas ima,

ali sam prije neki dan pogledao dokumentarac nazvan "Težina lanaca", autora Borisa Malagurskog, u kojem se prikazuju snimci razaranja Sarajeva i ubijanje njegovih stanovnika,
ALI u pozadini ide tekst o nekakvom građanskom ratu ala "svak na svakoga....brat na brata...komšija na komšiju..gdje se brakovi razaraju ( pretpostavljam želi reći "miješani" brakovi)..." itd.

Automatski mi se tada vratila ideja o udruženju koje bi štitilo činjenice vezane za opsadu i uništavanje Sarajeva i njegovih stanovnika, te obilježavalo herojski otpor njegovih civila pod opsadom, jer ono što su zabilježili zapadni medij očigledno nije dovoljno....

Naravno, ovaj dokumentarac ima i neke miroljubive poruke, te neke koje bi se mogle nazvati konspirativnim ali koje sada imaju smisla, ali me je razočarao u pogledu opsade i uništavanja Sarajeva ( ali i nekih drugih činjenica koje je preskočio ili izvrnuo)....

nebitno....

Da se vratim na udruženja preživjelih Sarajlija...

Znam za neka udruženja koja se bave sličnim pitanjem, npr. udruženje roditelja djece stradale u opsadi grada i sl. ali ne znam da postoji neko udruženje koje se bavi isključivo prikupljanjem i zaštitom činjenica o opsadi i uništavanju, ali i herojskom otporu civila Sarajeva pod opsadom

...znam sam da postoji izvjesni gospodin koji je u Hagu svjedočio o granatiranju Sarajeva i prikupio priličnu građu u korist izvjesnih činjenica o granatiranju grada....

Ukoliko neko zna ime tog gospodina, njegovog udruženja, ili nekog drugog udruženja te vrste , bio bih mu zahvalana da mi javi...

Ukoliko pak jedno takvo udruženje ne postoji, ne vidim razloga da se ne osnuje, jer herojski otpor civila Sarajeva pod opsadom nadilazi etničku, klasnu, rasnu, regionalnu i bilo koju drugu pripadnost...on se odnosi na ljudsko Dostojanstvo..odnosi se na sve ljude...na čitav ljudski rod...kao i bilo koji drugi otpor civila zlu bilo gdje drugo u svijetu pod takvim ili sličnim okolnostima....

pozdrav

s.

Post Reply