SPUS - FINANSIJSKI IZVJEŠTAJ - SKANDALOZNO!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Leftist

SPUS - FINANSIJSKI IZVJEŠTAJ - SKANDALOZNO!

Post by Leftist » 21/10/2011 14:43

Ovo je stvarno skandalozno na sta pare trosi Studentski Parlament Univerziteta u Sarajevu koji je uspio potrositi blizu 200.000 KM za godinu dana (u izvjestaju ima rubrika 2010 i 2011 ali se odnosi na drugu polovinu 2010 i prvu polovinu 2011 tako da do dođe kao period od godinu dana) iako im je budzet iznosio nekih 180.000 KM novaca budzetskih korisnika i studenata koji su duzni pri upisu na svaku godinu uplatiti po 5 KM za rad ovog udruzenja. Zrelo za finansijske inspekcije!

Kompletan finansijski izvještaj možete pogledati na :

http://www.scribd.com/doc/69652741/IZVJE%C5%A0TAJ-SPUS

Kako Studentski parlament baca pare

Revizorski izvještaji o poslovanju vladinih institucija i tijela svakodnevno šokiraju javnost. Rasipničke reprezentacije, dizel motori koji troše benzin, pokloni, anonimne donacije – standard su finansijskogposlovanja bh. vlasti.

Međutim, od vladajuće oligarhije nisu daleko ni nevladine organizacije, o čemu svjedoči finansijski izvještaj Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu (SPUS).

Studentski parlament je na svojoj jučerašnjoj sjednici objavio finansijski izvještaj za 2010. i 2011. (do maja), kada je predsjednik ove asocijacije bio Adnan Bajrić. Prihodi, koji su ostvareni primarno od članarina (svaki student UNSA je dužan SPUS-u godišnje uplatiti 5 KM), a zatim od donacija pravnih lica, kotizacija za učešće, prihoda od ministarstva i kamata iznose 169.311,10 KM.

Od tog iznosa, SPUS je kao institucija, koja bi se na prvom mjestu morala starati o kvaliteti obrazovanja, kao studentsko pravo, za stručne publikacije utrošio svega 1317,50 KM! Nasuprot tome, za troškove zakupa sportskih terena utrošeno je cijelih 10.000 KM. I taj iznos je smiješan naspram troškova famozne reprezentacije (38.028,33 KM), ugovora o djelu (44.628,66 KM), donacija asocijacijama i studentima“ (41.432,50 KM).

Više nego na stručne publikacije (a i u tom slučaju se radi o Brucoškom vodiču i otkupu časopisa Student, koji teško da se mogu nazvati „stručnima“) utrošeno je i na „gorivo i mazivo“ (2.248,03 KM). Kada je u pitanju „reprezentacija“ na pehare je utrošeno cijelih 2.680 KM, dok je 705 KM na setove za kafu. Posebno je navedena i „trenerka L veličina, Climacool“, koja je studente i porezne obveznike stajala 259,00 KM. Nekakva „promocija“ svega ovoga u nekom „časopisu“ stajala je 2.000 KM, dok su „ostali troškovi“, šta god to da bilo, iznosili 400 KM.

Adnan Bajrić

U „ostalim uslugama“ također nije dovoljno precizirano za šta je novac korišten. Za „rent-a-car“ je između 27. 2. i 10. 5. 2011. utrošeno 4.666,20 KM, a zatim ponovo za „rent-a-car“ (datum nije naveden) 2.770,62 KM. Za putne troškove Emira Kapića, odnosno službena putovanja u Split, Osijek i Dubrovnik, studenti i porezni obveznici su platili 5.842,85.

„Donacije asocijacijama i studentima“ svakako sadrže najviše misterija. Pored asocijacija fakulteta u sklopu Univerziteta, kojima je donirano 27.232,50 KM, donacije su dobila „udruženja“ StudiD (2.500,00 KM), Asocijacija studenata općine Bužim (450 KM), Asocijacija studenta Univerziteta u Bihaću (1.000 KM), Studentski parlament Beograd (1.000,00 KM), IAESTE BiH 100,00 KM i, konačno Studentski EFM RADIO 1.000,00 KM.

Do ovoga mjesta u dokumentu je zapravo navedeno kome je uopšte dat novac (iako ne i za šta). Fizička lica kojima je razdijeljeno 8.050 KM nisu navedena imenom i prezimenom, već brojevima! Dakle „gospodin 1“ je dobio 1.000,00 KM, „gospodin 2“ 300,00 KM itd. Kada je riječ o ugovorima o djelu, imena su uredno navedena (vidjeti u prilogu).

Glasnogovorni SPUS-a Emir Muhamedagić je u razgovoru sa našim novinarom objasnio da nije zadužen za reviziju finansijskog izvještaja, ali da studenti svakako imaju pravo na mišljenje ili nezadovoljstvo. Uz opasku da je i sam „bio iznenađen“ nekim dijelovima finansijskog izvještaja, objasnio nam je da se pod „rent-a-car“ podrazumijeva iznajmljivanje kombija, odnosno auta u onom slučaju kada se do određene lokacije ne može stići redovnim linijama, kao što je to međunarodni susret studentskih lidera na Kopaoniku, u Srbiji.

Nesrazmjer između „stručnih publikacija“ i drugih troškova Muhamedagić nije posebno komentarisao. Također je objasnio da su „donacije privatnim licima“ ustvari donacije socijalno ugroženim licima. Na pitanje, zbog čega nisu navedena imena tih lica, što, dakako, pobuđuje sumnju, nije znao odgovoriti.

Dok studenti univerziteta u Beogradu i Zagrebu blokiraju fakultete, okupiraju ministarstva i trgove, vrhunac djelovanja Studentskog parlamenta u Sarajevu je izvještaj o kojem ni sami članovi, očigledno, nemaju previše informacija.

Adnan Bajrić - glavni odgovorni za malverzacije, predsjednik SPUS-a u tom periodu.

Image

ZPvol1

Re: SPUS - FINANSIJSKI IZVJEŠTAJ - SKANDALOZNO!

Post by ZPvol1 » 21/10/2011 15:14

Kud svi Muslimani tu i mali Mujo :PPPP
Pustite ljude ba nek kradu kad cjela drzava krade neka i njih .. ha ja :PPPP :lol:

Leftist

Post by Leftist » 21/10/2011 15:16

ZPvol1 wrote:Kud svi Muslimani tu i mali Mujo :PPPP
Pustite ljude ba nek kradu kad cjela drzava krade neka i njih .. ha ja :PPPP :lol:

Na pice i hranu su potrosili 40.000 KM, ovo ima logike jedino ako su za kucne potrebe hranu kupovali i pravdali u SPUS-u

Entropio

Post by Entropio » 21/10/2011 15:22

Nevjerovatno.

poznanik

Post by poznanik » 21/10/2011 15:24

Leftist wrote:Ovo je stvarno skandalozno na sta pare trosi Studentski Parlament Univerziteta u Sarajevu koji je uspio potrositi blizu 200.000 KM za godinu dana (u izvjestaju ima rubrika 2010 i 2011 ali se odnosi na drugu polovinu 2010 i prvu polovinu 2011 tako da do dođe kao period od godinu dana) iako im je budzet iznosio nekih 180.000 KM novaca budzetskih korisnika i studenata koji su duzni pri upisu na svaku godinu uplatiti po 5 KM za rad ovog udruzenja. Zrelo za finansijske inspekcije!

Izvještaj o radu SPUC-a je javan i objavljen je na njihovoj web stranici. Prema Statutu, udruženje su osnovali studenti Univerziteta u Sarajevu, a Skupština je organ koji usvaja ili odbacuje neki izvještaj, konkretno - Finansijski izvještaj.

Dakle, način za utvrđivanje ispravnosti Izvještaja je posredstvom organa udruženja, a prije toga i podnošenjem prijave ili prigovora Skupštini i Nadzornom odboru na Izvještaj Izvršnog odbora i zahtjev za njegovu reviziju.

Od javnog blaćenja po portalima i forumima nema koristi niti jedan student.

Leftist

Post by Leftist » 21/10/2011 15:26

Zelim da studenti budu upoznati i naravno zelim da odgovorni za ovu sramotu javno odgovaraju.

Leftist

Post by Leftist » 21/10/2011 15:30

link wrote:u cemu je problem? zato jer je gospodin 1“ je dobio 1.000,00 KM, „gospodin 2“ 300,00 KM za ugovor o djelu? Rentacar? jesu li mozda trebali kupiti auto iz budzeta, pa da sada prosipate suplju sto ce im auto, ili mozda da koriste privatna auta? tema, odron, nigdje veze.

za 6000 KM rent-a-cara mogli su kupit auto ili ti mislis da je uredu da gospoda iznajme auto 2 mjeseca i vozikaju se ?

I ne, to je najmanji problem, problem je sto je na strucne publikacije utroseno 1000 KM a na pehare 2-3.000 KM i sl. gluposti, sto je studentskom udruzenju univerziteta Beograd donirano 1000 KM i bruku ostalih besmislica.
Last edited by Leftist on 21/10/2011 15:32, edited 1 time in total.

JoseMujica

Post by JoseMujica » 21/10/2011 15:31

šta fali uče se djeca za politike i obavljanja važnih dužnosti i funkcija kad porastu :lol: :lol: :lol:

Zemlja s ovakvom mladošću ne mora da e brine za budućnost - nema je!

zeko071

Post by zeko071 » 21/10/2011 15:33

ovo je nista u poredzenju sa financisjkim izvjestajima nekih drugih NGO. POsebno onih vecih. Koliko sam ja upoznat bolj je raditi sa njima nego za OHR!Svakakko, ti izvjestaji nisu dostupni, jer bi njihovo javno pokazivanje bilo napad na demokratiju, civilno drustvo .itd.itd!

Leftist

Post by Leftist » 21/10/2011 15:39

link wrote:mogli su, a ko bi onda garazirao to auto, placao registraciju, opravku, rezervne dijelove... Ocigledno nisi svjestan koliko kosta odrzavanje auta jednu organizaciju, tako da se kupovini auta osim ako nema bas prijeke potrebe, citaj da se vozi svakodnevno, rijetko pristupa.

Ja koliko vidim budjet je transparentan. Mozemo govoriti o tome sta su oni ucinili u protekloj godini i da li su napravili ista pozitivno za studente. Ja nisam student, tako da zaista ne znam, nadam se da su i ucinili nesto konkretno i pozitivno, ali raspravljati o tome jesu li trebali kupiti ovu ili onu trenerku, auto ili koristiti rent a car, ili zasto je nedaj boze neki clan otisao na sluzbeni put je apsurdno.

Link ja sam dao pare za rad te organizacije a nisam osjetio nikakvu dobrobit, ne samo ja, 20-30.000 studenata je dalo pare da bi oni kupovali sebi trenerke, placali smjestaje kojekakve u Hotelu Saray u iznosu od 30.000 KM, iznajmljivali aute, sebi placali nekakve ugovore o djelu do 6-7.000 KM, donirali pare na sve strane fantomskim osobama, stampali majice u iznosu od 6-7.000 KM, troskovi kopiranja hiljade maraka i ostala sranja.

Leftist

Post by Leftist » 21/10/2011 15:46

link wrote:
Leftist wrote:
link wrote:mogli su, a ko bi onda garazirao to auto, placao registraciju, opravku, rezervne dijelove... Ocigledno nisi svjestan koliko kosta odrzavanje auta jednu organizaciju, tako da se kupovini auta osim ako nema bas prijeke potrebe, citaj da se vozi svakodnevno, rijetko pristupa.

Ja koliko vidim budjet je transparentan. Mozemo govoriti o tome sta su oni ucinili u protekloj godini i da li su napravili ista pozitivno za studente. Ja nisam student, tako da zaista ne znam, nadam se da su i ucinili nesto konkretno i pozitivno, ali raspravljati o tome jesu li trebali kupiti ovu ili onu trenerku, auto ili koristiti rent a car, ili zasto je nedaj boze neki clan otisao na sluzbeni put je apsurdno.

Link ja sam dao pare za rad te organizacije a nisam osjetio nikakvu dobrobit, ne samo ja, 20-30.000 studenata je dalo pare da bi oni kupovali sebi trenerke, placali smjestaje kojekakve u Hotelu Saray u iznosu od 30.000 KM, iznajmljivali aute, sebi placali nekakve ugovore o djelu do 6-7.000 KM, donirali pare na sve strane fantomskim osobama, stampali majice u iznosu od 6-7.000 KM, troskovi kopiranja hiljade maraka i ostala sranja.

razapnimo ih :) ne sumnjam da ces naci dosta istomisljenika na ovom forumu, pa lincujte svi zajedno onog momka ciju si sliku stavio u prvom postu gore na skenderiji. Zamisli bezobrazluka, umjesto da kupe golfa dvojku, oni se voze rent a carom. LOL :) to sto ti nisi osjetio nikakvu dobrobit, ne znaci da oni nista dobro nisu ni uradili. Sad sto ti umjesto da vodis racuna o tome sta spus moze uraditi za tebe, ispijas kafe i vodis racuna koju su oni trenerku kupili tvojim parama nije moj problem.

hahahaha evo ga, opet jedan od onih koji ZNA DA JA ISPIJAM KAFE, nisam od posla dig'o glave 7 godina, a uz to sam jos uspio privest kraju 5tu godinu fakulteta zamisli. Ova zadnja recenica je glupa za nepovjerovati i nonsens je totalni.

Leftist

Post by Leftist » 21/10/2011 15:55

link wrote:kad ne znas cime se spus bavi, i kad ti je jedini problem njihov budzet i rent a car, nego sta nego ispijas kafe. Da si stekao malo sire opste obrazovanje u tih pet godina studiranja, znao bi da je "ispijanje kafe" metafora za ponasanje onih studenata koji uopste ne vode racuna o tome sta se oko njih desava i gledaju samo da poloze jos koji predmet na socijalnom roku. Ali kao sto kazes, ne dizes glave vec 5 godina, pa ne znam sta ti sada bi da tumacis budzet neke organizacije kad o budzetu ocigledno nemas pojma. cuj mogli su kupiti auto :)

haj zdra'o, odo kuci, a ne boj se, bice jos tvojih istomisljenika :)

auf wiedersehen

Lakat Jebić

Post by Lakat Jebić » 21/10/2011 16:16

ado je malo nervozan :D

StudentskiIC

Post by StudentskiIC » 21/10/2011 18:30

Leftist wrote:Ovo je stvarno skandalozno na sta pare trosi Studentski Parlament Univerziteta u Sarajevu koji je uspio potrositi blizu 200.000 KM za godinu dana (u izvjestaju ima rubrika 2010 i 2011 ali se odnosi na drugu polovinu 2010 i prvu polovinu 2011 tako da do dođe kao period od godinu dana) iako im je budzet iznosio nekih 180.000 KM novaca budzetskih korisnika i studenata koji su duzni pri upisu na svaku godinu uplatiti po 5 KM za rad ovog udruzenja. Zrelo za finansijske inspekcije!

Studenti nisu dužni pri upisu na svaku godinu uplatiti 5 KM za rad ovog udruženja! Uplate su čisto na dobrovoljnoj osnovi.

Čemu potreba da lažeš?

JThomas

Post by JThomas » 21/10/2011 18:35

jebote taj split i osijek preselili u jugoistočnu aziju :-)

Autobus

Post by Autobus » 21/10/2011 18:37

Najbolja su mi ova međunarodna okupljanja studenata u nekim zemljama.

Odeš u neki fin hotel 3 dana, jedeš piješ koliko hoćeš, malo nešto pričaš o Bolonjskom procesu, opet jedeš i piješ i vratiš se bez pfeninga potrošenog i naravno sa nikakvom konkretnom odlukom i idejom za budućnost.

JThomas

Post by JThomas » 21/10/2011 18:43

brate, hajmo reći 200 maraka po danu - i za EU se može naći hotel boli glava, sve na dugme. dalje, do splita je u jednom smjeru preko livna okruglo 300 km. znači hajmo reći 7l/100 km = 42l u oba smjera x 2,35 KM = 98.7 KM ako se ide vlastitim autom i jedan čovjek - jedno auto. i nek' je svaku noć ceh 200 maraka u kafani...opet je to "samo" 1.300 km za tri dana.

dakle ko je ovdje lud? znam, ludi su poreski obveznici...

JThomas

Post by JThomas » 21/10/2011 18:47

pa hajd' da mu priznamo i kartu za hajduk barcelona za zapad poljuda k'o opravdan trošak...opet račun malo trokira.

grunt
Location: Ne budi med da te raznesu,ni otrov da se od tebe truju.

Post by grunt » 21/10/2011 19:04

pustite djecu neka se uce hapanju,sve su to buduci SDP/SDA-ovci,ne mogu tek tako ne pripremljeni u politiku :)

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 21/10/2011 19:10

Nadam se da će FORUM MLADIH SDP-a nešto učiniti u ovom slučaju i prilikom sljedeće Izborne skupštine Udruženja animirati studente da glasaju za druge, provjereno poštene i odgovorne studente u rukovodstvo.
Ovi disadašnji bi mogli biti prijavljeni Tužilaštvu, pa šta Tužilaštvo odluči.

MAN-lion's coach

Post by MAN-lion's coach » 21/10/2011 21:49

StudentskiIC wrote:
Studenti nisu dužni pri upisu na svaku godinu uplatiti 5 KM za rad ovog udruženja! Uplate su čisto na dobrovoljnoj osnovi.

Čemu potreba da lažeš?

Od ove godine koliko ja čujem postalo je na dobrovoljnoj kao i za Fond Suada Dilberović,ranijih godina to nije bio slučaj,niti je to bilo igdje istaknuto (govorim za svoj fakultet) na oglasnoj ploči da je na dobrovoljnoj osnovi.
Ili su faxovi lagali i varali svoje studente protekle godine?

poznanik

Post by poznanik » 21/10/2011 21:55

PipiDugaDevetka wrote:Nadam se da će FORUM MLADIH SDP-a nešto učiniti u ovom slučaju i prilikom sljedeće Izborne skupštine Udruženja animirati studente da glasaju za druge, provjereno poštene i odgovorne studente u rukovodstvo.
Ovi disadašnji bi mogli biti prijavljeni Tužilaštvu, pa šta Tužilaštvo odluči.

Šta ima Forum mladih SDP sa jednom studentskom organizacijom :shock: Još nam samo treba politizacija studentskih udruženja... :-) Pipi, loša ti je ideja :(

Zovem se Zelena

Post by Zovem se Zelena » 21/10/2011 22:50

Leftist wrote:Zelim da studenti budu upoznati i naravno zelim da odgovorni za ovu sramotu javno odgovaraju.

Ok, evo upoznata sam sad... Ali šta da radimo? Ja ne mogu upisati godinu na faksu dok ne donesem i uplatnicu SPUS-a. Da se svađam na studentskoj, da mi godina propadne ili šta?
Mrzim nepravdu stvarno, koristi od SPUS-a nema dobrih 95% studenata, ako ne i više, ali šta da radimo? Lično, nit' sam u pravnim vodama, nit' u ekonomskim... Skaču mi ovi brojevi pred očima. Gdje i kome se obratiti?

mrtva kokoš

Post by mrtva kokoš » 21/10/2011 22:54

nista debilima ne treba uplacivati. doticni decko sa slike iz prvog posta je ublehas samo takav, pravo lice i nalicje buduceg politicara.

Zovem se Zelena

Post by Zovem se Zelena » 21/10/2011 23:01

StudentskiIC wrote:

Čemu potreba da lažeš?

Bile su na dobrovoljnoj osnovi i SPUS i fond Suada Dilberović do unazad 2-3 godine, a onda su uveli "obavezno" jer im niko nije uplaćivao! Meni dragi moj (ili draga moja) ne primaju upisni materijal na fakultetu bez ove 2 uplatnice :-)

Post Reply