Prekid radnog staža

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Husein_Captain
Posts: 44
Joined: 28/09/2008 18:22

#1 Prekid radnog staža

Post by Husein_Captain »

Pozdrav,

Zanima me šta se dešava ukoliko osoba prelazi iz jedne firme u drugu i napravi prekid radnog staža od 7 dana? Gubi li neka prava ili...?
merik
Posts: 202
Joined: 15/06/2010 12:12
Location: Između jave i sna

#2 Re: Prekid radnog staža

Post by merik »

Husein_Captain wrote:Pozdrav,

Zanima me šta se dešava ukoliko osoba prelazi iz jedne firme u drugu i napravi prekid radnog staža od 7 dana? Gubi li neka prava ili...?
Ne gubi nikakva prava, osim što u M4 obrascu neće imati punu godinu staža.
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#3 Re: Prekid radnog staža

Post by Gospoda Ministarka »

merik wrote:
Husein_Captain wrote:Pozdrav,

Zanima me šta se dešava ukoliko osoba prelazi iz jedne firme u drugu i napravi prekid radnog staža od 7 dana? Gubi li neka prava ili...?
Ne gubi nikakva prava, osim što u M4 obrascu neće imati punu godinu staža.
Znam da se gubi pravo na godisnji odmor, ali nakon koliko dana prekida, zaista ne znam.
User avatar
horosko
Posts: 29
Joined: 16/01/2009 11:22

#4 Re: Prekid radnog staža

Post by horosko »

Prekidom koji je duži od 5 dana se gubi pravo na prenošenje GO, odnosno potrebno je raditi 6 mjeseci da bi se to pravo ponovo steklo.
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#5 Re: Prekid radnog staža

Post by Better Man »

horosko wrote:Prekidom koji je duži od 5 dana se gubi pravo na prenošenje GO, odnosno potrebno je raditi 6 mjeseci da bi se to pravo ponovo steklo.
Pravo na prenosenje GO se gubi prekidom koji je duzi od 8 dana, a ne 5!
tanana33
Posts: 98
Joined: 11/10/2011 11:16

#6 Re: Prekid radnog staža

Post by tanana33 »

Razmak izmedju dva radna odnosa ne smije biti duzi of 8 dana...tad se gubi pravo na godisnji odmor.Prilikom prekida radnog odnosa duzan/a si se javiti na Biro u roku od 30 dana ( ako ne pocinjes ponovo raditi ) jer onda gubis pravo na zdrastveno osiguranje.Ako imas staza vise od 8 mjeseci,prilikom prelaska na Biro stices pravo naknade 3 mjeseca preko Zavoda za zaposljavanje.....negdje oko 200/300 km ( ne znam tacno )elem, to sad sve radis preko Poreske uprave.;)
cd_rom
Posts: 40
Joined: 30/04/2009 07:43

#7 Re: Prekid radnog staža

Post by cd_rom »

merik wrote:
Husein_Captain wrote:Pozdrav,

Zanima me šta se dešava ukoliko osoba prelazi iz jedne firme u drugu i napravi prekid radnog staža od 7 dana? Gubi li neka prava ili...?
Ne gubi nikakva prava, osim što u M4 obrascu neće imati punu godinu staža.
da li to znači da kad osoba ide u penziju, da se takva godina ne uzima u obračun penzije?
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#8 Re: Prekid radnog staža

Post by žulijan asanž »

cd_rom wrote:
merik wrote:
Husein_Captain wrote:Pozdrav,

Zanima me šta se dešava ukoliko osoba prelazi iz jedne firme u drugu i napravi prekid radnog staža od 7 dana? Gubi li neka prava ili...?
Ne gubi nikakva prava, osim što u M4 obrascu neće imati punu godinu staža.
da li to znači da kad osoba ide u penziju, da se takva godina ne uzima u obračun penzije?
koliko znam radni staž se obračunava u godinama i danima, tako da nema razloga da takva godina ne uđe u obračun penzije
cd_rom
Posts: 40
Joined: 30/04/2009 07:43

#9 Re: Prekid radnog staža

Post by cd_rom »

ok,
ali ja sam čuo od ovih što trebaju ići u penziju da je povoljnije ako ostanu do 31.12 u radnom odnosu (znači ima zadnju punu godinu).

isto sam čuo jednog penzionera koji nije radio do 31.12 pa sad ima oko 50KM maraka manju penziju.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#10 Re: Prekid radnog staža

Post by Pera Trta »

Ma može penzija, kad je ovaj penzioner nema problema ni za koga :D
(pogledati pred kraj klipa)

Post Reply