Ko kaže da smo "siromašni" ?!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
Master.DKP

Ko kaže da smo "siromašni" ?!

Post by Master.DKP » 19/10/2011 11:02

Evo samo jedna informacija zvanična koja nam, između mnogih pokazatelja govori, da ustvari nismo inicijalno "siromašni" i bez prosperiteta kao prosperiteta i mogučnosti razvojena, nego NE ZNANJA i lošeg mentaliteta u kombinaciji sa više nego katastrofalnom politikom, koja nas ustvari čuvan na "dnu Europe" i stavlja u red ne razvijenih koji se i dalje ne razvijaju.A novca, potencijala i preduslova ima, koliko hočeš, MILIJARDAMA.

Ovo je samo mali dio novca koji posjeduje BiH. Koliko je još u stranim bankama, i privatnim sefovima, jastucima, slamaricama, novca sklonjenog prije svega od RAZVOJA!

........................................................

Biznis.ba: Štednje građana u bankama BiH na kraju avgusta iznosila 6,79 milijardi KM

Štednje građana u bankama BiH na kraju avgusta iznosila 6,79 milijardi KM
================================================================================
O. B. on 10:03 / 19.10.2011.

... institucije BiH potvrdili su da štednja građana u strukturi depozita u BiH
iznosi više od polovine iznosa ukupnog depozita u BiH, koji je na kraju avgusta
bio 12,81 milijarda KM, pišu Nezavisne novine
Podaci Centralne banke BiH pokazuju da u teškim ekonomskim uslovima vrijednost
štednje građana u BiH u posljednjih pet godina raste, s izuzetkom kratkog
perioda skraja 2008. godine.
Naime, štednja građana BiH je na kraju 2006. godine iznosila 4,10 milijardi
KM, dok je na kraju 2010. bila 12,52 milijarde KM.
Sead Manov, direktor sarajevske filijale Agencije za osiguranje depozita BiH,
potvrdio je da je štednja građana u BiH na kraju avgusta bila za 5,5 odsto
viša u odnosu na kraj prethodne godine.
"Štednja stanovništva BiH svakog mjeseca raste, što potvrđuje rast
povjerenja građana u bankarski sistem zemlje", rekao je Manov i podsjetio da se
od ukupno 29 bh. banaka njih 25 bavi osiguranjem depozita.
Manov je dodao da je jedini teži period u oblasti štednje građana u BiH bio
posljednji kvartal 2008. godine, kada su građani iz banaka povukli 800 miliona
maraka depozita i dodao da je i taj period kratko potrajao.
"Tada je već nakon nekoliko mjeseci došlo do velikog priliva novca u banke,
tako da sada u odnosu na kraj septembra 2008. godine bilježimo porast štednje
za 17 odsto", rekao je Manov.
Radovan Bajić, direktor banjalučke NLB Razvojne banke, konstatovao je da je
rast štednje građana u uslovima krize sasvim opravdan.
"Kada su ekonomski uslovi loši, građani od svojih tekućih prihoda prave
akumulaciju, zbog toga što očekuju dolazak lošijih dana", rekao je Bajić.
On je objasnio da građani u teškim ekonomskim situacijama ne žele da rizikuju
i svoj novac izdvajaju na sigurno, stavljaju ga u okvire provjerenim i
klasičnim sistemima zaštite vrijednosti, odnosno štednje u bankama.
"Građani se odlučuju da štede u sigurnim bankarskim institucijama, gdje
deponuju svoj novac. U prilog težnji smanjenja rizika prilikom ulaganja
građana govori i činjenica da sve manji broj njih kupuje i trguje hartijama od
vrijednosti", rekao je Bajić.

Biznis.ba

olensoner

Re: Ko kaže da smo "siromašni" ?!

Post by olensoner » 19/10/2011 12:10

Mrtav kapital i jeste losa pojava. Jer novac ima svoju vremensku vrijednost, ali kod nas ljudi nemaju bas smisla, a niti neke posebne zelje da se malo obrazuju kada je u pitanju investiranje i upravljanje finansijama. Uglavnom nam se sve svodi na stavljanje novca na depozite u banke, cuvanje para za praunuke na Novom Zelandu, Koloradu i gdje sve ne. Jedino sto banke od tih para plasiraju skupe kredite i jedine su one u toj cijeloj prici ''dobre'', da bar imaju neku ponudu povoljnih kredita za samostalne obrtnike, poljoprivrednike itd. Jer ti ljudi bi radili, a nemaju novcanih sredstava, krediti su nepovoljni i onda jedva ljudi sastavljaju kraj s krajem.
Da imamo puno novca, imamo, ali mi ne znamo raditi sa tim novcem, da se bar dio tih sredstava preusmjeri u neki projekte, drzava bi imala daleko bolju ekonomsku sliku od ove sadasnje, koja je jadna i nikakva, nazalost.

Black swan

Post by Black swan » 19/10/2011 12:15

u šta da investiram?
u nekretnine Pelak? u IT computesr? u dionice hidrogradnje?
u investicione fondove đe ba nestalo?

patrius

Post by patrius » 19/10/2011 12:20

"Mrtav kapital" :? Veoma interesantan pojam...osim, dabome, sto je "losa pojava" :wink: I jos kad bi smo saznali koji je "rok trajanja" novca, a napose ko ga odredjuje, eto nam Providjenja :-)

olensoner

Post by olensoner » 19/10/2011 12:21

mali Ninja

Post by mali Ninja » 19/10/2011 12:25

da ljudi više kupuju zemljišta, rade, grade, privrjedjuju, svi bi bolje živjeli, onaj seljak sto proda zemlju, pola ostavi kuci da životari, nešto podjeli djeci, nešto popije, svi imaju profit (granapi gdje kupuje kucne potrepštine, pivara, pijaca).

a ovako lova prdi u banci, da oprostite na izrazu... :-)

Black swan

Post by Black swan » 19/10/2011 12:26

da kupim zemlju na klizištu?, da radim a ne plaćaju, da gradim a nemam dozvole?

ljudi se plaše za osobnu ekzistenciju a vi biste da misle o ekonomiji i ulaganju

kad budu uređena pravila poslovanja i fer startne pozicije
kazne za lopove
onda će se ulagati

Baby Jane

Post by Baby Jane » 19/10/2011 12:38

Što ne mogu priče i crnjaka tipa ovog crnjačenja u postu iznad.

Tipično bosanski. Sjedi i čekaj da se sistem sam od sebe promijeni. Ne daj Bože da neko proba prodrmati sistem. Ko zna, zna. Čvrsto vjerujem da su čuda moguća.

patrius

Post by patrius » 19/10/2011 12:40

O mama mia!!! Ovdje vrvi od "politicko-ekonomskih" fraza :lol: Dabome, kad se ljudi bore za egzistenciju, oni onda lijepo sjednu i citaju horoskop. Kome bi jos, u tom jadu i belaju, palo na pamet da mozga o ekonomiji :? :oops:

olensoner

Post by olensoner » 19/10/2011 12:42

A to sto nema pravne drzave, to je vec nesto drugo. Ja sam samo naveo kako se upravlja novcem u normalnim drzavama.

patrius

Post by patrius » 19/10/2011 12:51

olensoner wrote:A to sto nema pravne drzave, to je vec nesto drugo. Ja sam samo naveo kako se upravlja novcem u normalnim drzavama.

Pravne drzave, sa jednakim "pravima" medju nejednakim clanovima drustva :? Na to mislis? Ooo, nje itekako ima :wink: Dapace...Istinabog, imali smo, svojevremeno, jednake "startne pozicije", kako rece @Black swan, ali ocekivati pritom da ce svi "natjecatelji" zajedno stici na cilj, pa to je...Nazovite to sami kako vam najvise odgovara :-)

Master.DKP

Post by Master.DKP » 19/10/2011 12:57

Znaci, svaki stanovnik BiH ima ca. 40 000 KM samo u orocenim sredstvima + novac koji svakodnevno kruzi iz praltnom promenu u BiH, privatna stednja, sefovi + dijaposra + tekuci racuni.

To opet pravi najmanje 100 000 KM koliko "ima" svaki zivi BH gradanin koji zivi u BiH + dijaspora koja se racuna extra i ima mnogo, mnogo vise indirektno.

Da, crno je jer je problem u politici na svim nivoima + problem u unutrasnjem uredenju drustva, filozofiji i mentalitetu velikog broja privredno aktivnih BH grada.

Ali opet, do nas je. Krenimo od nas...

100 investiranih KM u krecenje stana, pravljenje necega, kupovinu necega ( BH produkta), koristenjem usluga u BiH taj novac pocinje "JAKO " da cirkulise...

Novac sada stoji u NEPRIJATELJSKIM bankama koje LAZU ! Lazu NON-STOP i sada postoje realne sanse da dosta BH novca i "nasih" banaka ide u SANACIJU europske duznicke krize, citaj Grcka itd !

Kruzi suma od ca. 40 MILIJARDI koje kruze u BiH, formalno i neformalno ali jako, jako malo tog novca je u sluzbi napretka bilo koga, to je MRTVI kapital koji stoji, stoji i plasira se stino pod velikim kamatama i teskim uslovima !

Kada se mi "popravimo" i kada dio politike, monetarne politike i "klime" u BH drustvu bude izmjenjen stvari se RAPIDNO mjenjaju.....

....E sad... :bih: :sax: :run: :skoljka:

Black swan

Post by Black swan » 19/10/2011 13:20

olensoner wrote:A to sto nema pravne drzave, to je vec nesto drugo. Ja sam samo naveo kako se upravlja novcem u normalnim drzavama.

:mrgreen: nema pravne države i kraj točka
za obične ljude tu sve staje

ne moš ništa naplatiti...
moš otvoriti firmu ali kome prodati usluge kome prodati proizvod
kad gaze elektičarima nude beton kao kompenzaciju za plate

a ovi gore što su pozitiva i meni prigovaraju nek pogledaju statistike o nezaposlenim i siromašnim pa se vratite i pričajte kako je bajno

jeste bajno je ali vama... nije većini

Black swan

Post by Black swan » 19/10/2011 13:24

ako sam ja crnjak
master sa sanacijom grčke našim parama je epska fantastika

malo iz susjedstva koje je bolje od nas po svim listama osim onih koje mi u svojim glavama pozitivističkim razmišljanjem stvorimo ( tipa jebo zemlju koja bosne nema i tako to)

Nevolje u susjedstvu
Slovenska poduzeća među najzaduženijima u EU
Slovenska poduzeća među najzaduženijima su u EU, ukupne kreditne obveze iznose 33,8 milijardi eura, malo manje od nacionalnog godišnjeg BDP-a, piše Delo. Ukupna zaduženost bila je lani 44,7% veća od vrijednosti kapitala, što je je omjer koji imaju tvrtke u Španjolskoj i Irskoj. » PoslovniPermalink (08:06)

Neplatiše u nevolji
Poreznici podnijeli 12.800 tužbi zbog neisplate plaća
U prvih osam mjeseci godine Porezna uprava izvršila je preko pet tisuća nadzora, te podigla čak 12,8 tisuća optužnih prijedloga protiv poslodavaca zbog neisplate plaća i doprinosa. Ukupne nepodmirene obveze prema proračunu iznose 1,3 milijarde kuna. » Novi listPermalink (12:29)

ja ne znam u kakvom ružičastom svijetu živite
kad smo po svim relevantnim spiskovima jedna od lošijih zemalja za pokretanje biznisa i investicije...

http://en.wikipedia.org/wiki/Ease_of_Do ... ness_Index

ne volim vikipediju ali običnim jezikom kaže ono što stručnjaci zakukulje da nemaš pojma šta je rekao

talić

Post by talić » 19/10/2011 16:13

Master.DKP wrote:Znaci, svaki stanovnik BiH ima ca. 40 000 KM samo u orocenim sredstvima + novac koji svakodnevno kruzi iz praltnom promenu u BiH, privatna stednja, sefovi + dijaposra + tekuci racuni.

To opet pravi najmanje 100 000 KM koliko "ima" svaki zivi BH gradanin koji zivi u BiH + dijaspora koja se racuna extra i ima mnogo, mnogo vise indirektno.

Da, crno je jer je problem u politici na svim nivoima + problem u unutrasnjem uredenju drustva, filozofiji i mentalitetu velikog broja privredno aktivnih BH grada.

Ali opet, do nas je. Krenimo od nas...

100 investiranih KM u krecenje stana, pravljenje necega, kupovinu necega ( BH produkta), koristenjem usluga u BiH taj novac pocinje "JAKO " da cirkulise...

Novac sada stoji u NEPRIJATELJSKIM bankama koje LAZU ! Lazu NON-STOP i sada postoje realne sanse da dosta BH novca i "nasih" banaka ide u SANACIJU europske duznicke krize, citaj Grcka itd !

Kruzi suma od ca. 40 MILIJARDI koje kruze u BiH, formalno i neformalno ali jako, jako malo tog novca je u sluzbi napretka bilo koga, to je MRTVI kapital koji stoji, stoji i plasira se stino pod velikim kamatama i teskim uslovima !

Kada se mi "popravimo" i kada dio politike, monetarne politike i "klime" u BH drustvu bude izmjenjen stvari se RAPIDNO mjenjaju.....

....E sad... :bih: :sax: :run: :skoljka:

čini mi se da te matematika ne služu baš najbolje. U BiH živi 3,7 miliona stanovnika i da imaju tih tvojih 40.000 na štednji onda bi to bio iznos od 148 milijardi što je 20 puta više od navedenih 6,79 milijardi koliko stvarno imaju građani u bankama. To i nije tako veliki iznos maximalno 2.000 KM po glavi. U Hrvatskoj koja je jako zadužena građani imaju 123 milijarde kuna na štednji što je cca 7.000 KM po glavi. http://www.vjesnik.hr/Article.aspx?ID=0 ... A6A2A3C8AB
Vrijeme je jako gadno, kako kaže Swan legalno raditi teško ostvarivo. Moraš nekog varati da bi opstao, ili državu ili radnike ili poslovne partnere.

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 19/10/2011 16:32

DinoZe wrote:Vecina ljudi konta ma imam nekih 5000 - 10000KM, staviti cu ih na banku za ne daj Boze. Dobivati cu kamate.

Kamata je 1,2 % a inflacija 1,5%, tako da u stavri gubi svake godine sve vise i vise. Subjektivno se osjeca sigurno jer misli da ima u steku nekih 5000KM sto je stavio, a u stvari poslije dvije godine ima 4950KM + poskupljenja tako da efektivno ima 4500KM.
Naravno , da je ulozio te pare u neki biznis ili obnovu stana imao bi vecu vrijednost tog novca, ali nebi bio likvidan jer nema kesa.

Ja ali zaboravljas da Dodo oce da se cepa :mrgreen: , Cova bi da pravi Rvacki treci entite, Suljo ne zna ni sta bi i u takvoj situaciji cash is king :mrgreen: . Ulozis u stan, granata rokne ode lova :mrgreen: .

Black swan

Post by Black swan » 19/10/2011 16:38

upravo sam razgovarao s jednim biznismenom

tu je politički ( stranački) i klasični reket

prvi je dobrovoljan :D a drugi moraš :cry:

talić

Post by talić » 01/11/2011 19:37

tek da se zna da je tih naših 6,79 milijardi maraka ili 900 eura po glavi stanovnika totalni jad što pokazuje današnja informacija da nijemci imaju na štednji 4.757 milijardi eura ili cca 60.000 eura po glavi stanovnika što je samo 65 puta više od naše štednje.

Baudelaire

Post by Baudelaire » 01/11/2011 20:05

Logično da nam je štednja nikakva kad su i najvećem dijelu stanovništva primanja nikakva.

Comrad

Post by Comrad » 02/11/2011 10:31

Ovaj podatak meni pokazuje samo da imamo veliki jaz izmedju bogatih i siromasnih. I siguran sam da ove stednje nisu nikako ravnomjerne, tj. da mali broj drzi veci dio novca.

Shodno tome, jesmo poprilicno siromasni. Nove generacije su u jos goroj situaciji, jer vecina ih mora rijesiti stambeno pitanje, a to znaci zaduzivanje do vrata. Njihovi roditelji su stanove dobili (mislim 'dobili') u starom sistemu, tako da je opet drugacije kada imas barem to pitanje rijeseno.

I kako u takvoj situaciji da jedna mlada osoba jos ustedi. :lol: Moze, ako ima platu od jedno 2.000KM, a koliko je takvih.

karanana
Been thanked: 4 times

Post by karanana » 02/11/2011 10:39

opet da malo spomenemo susjede jer se kod njih bave malo ozbiljnije istrazivanjima, a onda se mozemo i mi na neki nacin uporediti s njima. dakle, u hrvatskoj 2% populacije drzi 80% stednje. kod nas je ovaj omjer vjerovatno i 2:90.

Trebam te

Post by Trebam te » 02/11/2011 12:40

Siromasni smo jasta nego siromasni! :(

đizlija

Post by đizlija » 02/11/2011 12:49

to su samo statistike za pranje obraza pred gladnom rajom.Pa i prihodi od PDV su porasli,ali ne kažu da je sve poskupjelo,pa čisto matematički idu i prihodi,nikakav uspjeh UIO.

oyada

Post by oyada » 06/11/2011 22:13

ja kako su samo bogati oni u Somaliji, koliko ljudi umre od gladi-zedi nikoga ne zanima, nista nas ovaj rat nije naucio,,,, samo pohlepa kapitalizam

Post Reply