Osiguranje i naplata potraživanja u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
MMM1977
Has thanked: 140 times
Been thanked: 68 times

#1 Osiguranje i naplata potraživanja u BiH

Post by MMM1977 » 17/10/2011 15:15

Jasno je da forum nije mjesto o kome se o ovoj temi može nešto posebno i stručno raspravljati, ali ono što sam primjetio je da na forumu ipak ima dovoljan broj profesionalaca koji mogu dati svoje mišljenje i prenijeti svoja iskustva o ovoj problematici.

Mislim da većina ljudi u BiH, koji nešto rade, kuburi sa naplatom svojih potraživanja, ovdje je to postalo kao divlji zapad. Dobro je jednom neko primjetio da u BiH nisi prodao dok nisi naplatio, iako u posljednjih godinu dana možemo primjetiti ovaj trend i u zemljama EU.

Da ne bih gnjavio previše za uvod, dakle tema je otvorena za priču o svim modalitetima koji bi pospješili krajnji cilj svakog posla, a to je naplata. Bankovne garancije, akreditivi, mjenice, osiguranje potraživanja, faktoring, LRC, itd. Ja ću iznijeti neka od svojih iskustava i dati neke savjete.

Bankovna garancija - Najkvalitetniji i 100% siguran način naplate, koji klijenti nerado prihvataju, obzirom da ista košta i zauzima kapacitete koje klijent ima ugovorene sa bankom. Jedan savjet ovdje, uvijek gledajte da garancija traje makar 15-20 dana duže od predviđenog roka za realizaciju posla, uvijek se mogu desiti problemi u realizaciji tako da se posao koji pokriva garancija ne završi a njen rok za realizaciju istekne.

Mjenica - Zavisno od firme s kojom se radi, obratite pažnju: FIRME. Imao sam iskustva dosta da su male s.z.r. ili neki obrti gasili firme i otvarali nove kada se zaduže, tako da mjenica u tom slučaju ne vrijedi ništa. Dobro je provjeriti firmu prije realizacije posla putem LRC recimo, tek onda mjenica dolazi u obzir.

Nemam neka posebna iskustva, a mene lično zanimaju slijedeći instrumenti: Stand-by akreditivi (u BiH i prema inostransvu), osiguranje potraživanja i faktoring, pa se nadam da će neko iznijeti svoja iskustva.

vjesticanametli
Has thanked: 187 times
Been thanked: 232 times

#2 Re: Osiguranje i naplata potraživanja u BiH

Post by vjesticanametli » 17/10/2011 20:58

MMM1977 wrote:Jasno je da forum nije mjesto o kome se o ovoj temi može nešto posebno i stručno raspravljati, ali ono što sam primjetio je da na forumu ipak ima dovoljan broj profesionalaca koji mogu dati svoje mišljenje i prenijeti svoja iskustva o ovoj problematici.

Mislim da većina ljudi u BiH, koji nešto rade, kuburi sa naplatom svojih potraživanja, ovdje je to postalo kao divlji zapad. Dobro je jednom neko primjetio da u BiH nisi prodao dok nisi naplatio, iako u posljednjih godinu dana možemo primjetiti ovaj trend i u zemljama EU.

Da ne bih gnjavio previše za uvod, dakle tema je otvorena za priču o svim modalitetima koji bi pospješili krajnji cilj svakog posla, a to je naplata. Bankovne garancije, akreditivi, mjenice, osiguranje potraživanja, faktoring, LRC, itd. Ja ću iznijeti neka od svojih iskustava i dati neke savjete.

Bankovna garancija - Najkvalitetniji i 100% siguran način naplate, koji klijenti nerado prihvataju, obzirom da ista košta i zauzima kapacitete koje klijent ima ugovorene sa bankom. Jedan savjet ovdje, uvijek gledajte da garancija traje makar 15-20 dana duže od predviđenog roka za realizaciju posla, uvijek se mogu desiti problemi u realizaciji tako da se posao koji pokriva garancija ne završi a njen rok za realizaciju istekne.

Mjenica - Zavisno od firme s kojom se radi, obratite pažnju: FIRME. Imao sam iskustva dosta da su male s.z.r. ili neki obrti gasili firme i otvarali nove kada se zaduže, tako da mjenica u tom slučaju ne vrijedi ništa. Dobro je provjeriti firmu prije realizacije posla putem LRC recimo, tek onda mjenica dolazi u obzir.

Nemam neka posebna iskustva, a mene lično zanimaju slijedeći instrumenti: Stand-by akreditivi (u BiH i prema inostransvu), osiguranje potraživanja i faktoring, pa se nadam da će neko iznijeti svoja iskustva.
aha LRC pa provjeris ako klijent potpise saglasnost jer ne mozes tek tako traziti podatke od LRC-a, mjenicu mozes od klijenta onda traziti fino bez protesta na ime pravnog lica a uzmes usput i na ime fizickog lica :D opet bRez protesta

faktoring ne znam sta da ti kazem :-) naplacuje ilitiga gOnja umjesto tebe a tebi po slanju fakture uplacuje 80 ili 90 % od ukupnog iznosa................cak se i troskovi faktoringa mogu obracunati kupcu tj. onom ko placa :D

finansiranje na osnovu ustupa potraživanja

moa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 22 times

#3 Re: Osiguranje i naplata potraživanja u BiH

Post by moa » 18/10/2011 10:21

Svi kubure i to je istina ali kubure zbog par firmi koje su zavrtile dug.
Direktori tih firmi vozaju skupa vozila ali radnici nemaju plate, kasni se sa isplatom potrazivanja...
Najbolje smo radili dok smo radili na povjerenje a jedini nacin da se naplati je upravo bankarska garancija.

MMM1977
Has thanked: 140 times
Been thanked: 68 times

#4 Re: Osiguranje i naplata potraživanja u BiH

Post by MMM1977 » 18/10/2011 11:32

vjesticanametli wrote:aha LRC pa provjeris ako klijent potpise saglasnost jer ne mozes tek tako traziti podatke od LRC-a, mjenicu mozes od klijenta onda traziti fino bez protesta na ime pravnog lica a uzmes usput i na ime fizickog lica :D opet bRez protesta

faktoring ne znam sta da ti kazem :-) naplacuje ilitiga gOnja umjesto tebe a tebi po slanju fakture uplacuje 80 ili 90 % od ukupnog iznosa................cak se i troskovi faktoringa mogu obracunati kupcu tj. onom ko placa :D

To da za LRC provjeru treba saglasnost klijenta nije tačno, bio sam korisnik tog sistema 2 godine i bez problema sam provjeravao koga god sam htio. A te usluge više ne koristim upravo iz razloga što te neko može prijaviti bez odgovarajućih dokaza (recimo, kod mene je bio slučaj da sam sa partnerom dogovorio kompenzaciju od koje je on odustao a ja nisam želio da mu to platim u novcu obzirom da smo imali ugovor, onda me on prijavio LRC-u).

Ovo za faktoring, 80-90%, bi značilo da oni uzimaju 10-20%? :shock: Pa jeftiniji su utjerivači dugova, svašta.

vjesticanametli

#5 Re: Osiguranje i naplata potraživanja u BiH

Post by vjesticanametli » 18/10/2011 12:27

e vidi oboje ti govorim jer imam te info. i radila sam s tim duze vremena a ti stisni i provjeravaj koga hoces dok taj neko ne sazna :shock: ja bi te nakantala samo tako i tebe i LRC (ne tebe vec onog ko to radi jel :D ) to nisu podaci za zajebanciju i sta ima neko gledati u kojoj sam ja kreditnoj kategoriji.....zavrsilo bi na sudu vjeruj mi......cim sam pitala one smorove iz eroneta na ulici zasto raji traze licnu odmah su pokupili stand i svoju govnariju jer sam ih pitala odakle im dozvola za CRK-a :D gdje se trebam potpisati da sam saglasna da ona balavurdija gleda te podatke i odlucuje jesam li ja dovoljno likvidna da kupim one telefone sto svasta znaju :-)

faktoring.......hmmm kazem ti meni su izgledali kao utjerivaci dugova :run:

Romeo 80
Has thanked: 87 times
Been thanked: 29 times

#6 Re: Osiguranje i naplata potraživanja u BiH

Post by Romeo 80 » 18/10/2011 20:09

vjesticanametli wrote:e vidi oboje ti govorim jer imam te info. i radila sam s tim duze vremena a ti stisni i provjeravaj koga hoces dok taj neko ne sazna :shock: ja bi te nakantala samo tako i tebe i LRC (ne tebe vec onog ko to radi jel :D ) to nisu podaci za zajebanciju i sta ima neko gledati u kojoj sam ja kreditnoj kategoriji.....zavrsilo bi na sudu vjeruj mi......cim sam pitala one smorove iz eroneta na ulici zasto raji traze licnu odmah su pokupili stand i svoju govnariju jer sam ih pitala odakle im dozvola za CRK-a :D gdje se trebam potpisati da sam saglasna da ona balavurdija gleda te podatke i odlucuje jesam li ja dovoljno likvidna da kupim one telefone sto svasta znaju :-)

faktoring.......hmmm kazem ti meni su izgledali kao utjerivaci dugova :run:
Zbog čega misliš da LRC to ne smije raditi? I kako misliš šta ima neko gledati u kojoj si ti kreditnoj kategoriji? Pa valjda poslovna sigurnost zavisi od toga s kim ulaziš u poslovne odnose. Bi li tebi bilo svejedno da sutra stupiš u poslovni odnos s neki spletkarošom koji je prevario i boga i narod?

vjesticanametli

#7 Re: Osiguranje i naplata potraživanja u BiH

Post by vjesticanametli » 18/10/2011 20:16

nisi shvatio..............kada ulazis u posao s nekim ili npr. dizes kredit onda druga strana zeli da te provjeri i to je OK ali tada ti potpises saglasnost za provjeru u CRK-u i onda oni salju tvoj JMBG i provjere te a ne mozes ti tek tako slati ljudima maticne brojeve i provjeravati tj. ne smijes to zloupotrebljavati ali radite vi po svom :-)

i da ta saglasnost se cuva da provjereni ne bi sutra rekao al ja nisam tebi dozvolio :D

žulijan asanž

#8 Re: Osiguranje i naplata potraživanja u BiH

Post by žulijan asanž » 18/10/2011 20:17

MMM1977 wrote:
vjesticanametli wrote:aha LRC pa provjeris ako klijent potpise saglasnost jer ne mozes tek tako traziti podatke od LRC-a, mjenicu mozes od klijenta onda traziti fino bez protesta na ime pravnog lica a uzmes usput i na ime fizickog lica :D opet bRez protesta

To da za LRC provjeru treba saglasnost klijenta nije tačno, bio sam korisnik tog sistema 2 godine i bez problema sam provjeravao koga god sam htio. A te usluge više ne koristim upravo iz razloga što te neko može prijaviti bez odgovarajućih dokaza (recimo, kod mene je bio slučaj da sam sa partnerom dogovorio kompenzaciju od koje je on odustao a ja nisam želio da mu to platim u novcu obzirom da smo imali ugovor, onda me on prijavio LRC-u).

Ovo za faktoring, 80-90%, bi značilo da oni uzimaju 10-20%? :shock: Pa jeftiniji su utjerivači dugova, svašta.
care, ne uzima faktoring kuća 10-20% nego zadržava tih 10-20% dok tvoj kupac ne plati njima, nakon toga oni ti ta sredstva vrate umanjena za kamatu i ostale troškove obrade itd....

što se LRC-a tiče, njihova tzv. provjera odnosi se na finansijske izvještaje koje ti dostave i eventualno stanje računa. to svako ima pravo da vidi jer su ti podaci javni. što se tiče kreditnih (i ostalih) zaduženja - e za to ti treba saglasnost klijenta - pismena, potpisana.

vjesticanametli

#9 Re: Osiguranje i naplata potraživanja u BiH

Post by vjesticanametli » 18/10/2011 20:22

tako je :D za oboje

Dr.Mr.Fr.

#10 Re: Osiguranje i naplata potraživanja u BiH

Post by Dr.Mr.Fr. » 18/10/2011 21:02

u hrvatskoj ima neka obaveznica za placanje, ali sam cuo da i sa njom može biti problema :roll:

Post Reply