Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...
svojnasvom

#1 Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by svojnasvom » 02/10/2011 21:26

Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Već duže vremena mi se po glavi vrti jedan interesantan događaj koji se prepričava u knjizi koju nisam zapazio da je neko od ovih naših „mudžahedina“ prevodio ili promovisao, pa čak ni oni na web stranici tkz. Put vjernika. Dok sam studirao u Jordanu knjiga je bila zabranjena, a izdanje koje posjedujem je kopija nekog izdanja iz Peševara 1994 g. , tu mi je knjigu dao na rastanku jedan od naših avanturista koji su željeli studentske knjige zamjeniti afganistanskim rovovima, ali mu se nije posrećilo obzirom da su ga Gruzijske vlasti na aerodromu srecno, živog i zdravog vratili majci u Bosnu.
Knjiga se zove: Pod hladovima/u okrilju sure Tevbe. Zapravo to su snimljena predavanja prenesena kasnije u formu knjige, gdje predavač tumači komentar Kura'ana od Sejjida Kutba poznat i preveden kod nas pod nazivom „U okriljima sure Tevba“.
Riječ je o knjizi koja je skupila govore tadašnjeg vođe mudžahida Abdullaha Azzama, dok je bin Laden bio još samo mali sljedbenik kod velikog učitelja. O Abdeli Azamu imam drugačije mišljenje nego o cijelom arapskom kasnije bin ladenovskom učešću u Afganistanu. Fanatizam koji će se kasnije pojaviti kod al qaide i talibana ekstremniji je i kud i kamo netolerantniji prema svemu od ideja koje su nosili ovi prvi mudžahidi.
Npr. na dosta mjesta u knjizi se može naići na neke sufijske elemente, tolerancija prema drugim islamskim viđenjima ili snošljivost je kud i kamo komotnija i mekša od one retorike kojom je odisala al qaida i kojom i sad odiše, kao i zvanicna religijska retorika vrha S. Arabije koja npr. zabranjuje u tjeku Libanonsko Izraelskog sukoba prije par godina, da se dova čini Libanoncima, jer su šije ( dok ih u isto vrijeme podržavaju libanonski kršćani ).

Kaže autor na str. 62 : Kada se zbio Palestinski rat 1948, došli su nam u ispomoć mudžahedini jugosloveni i s nama zajedno se uključili u borbu – da muslimani jugosloveni! – Tako mi Allaha pričao mi je jedan od učesnika bitke sa njima: Ostajali smo među hiljade cionističkih vojnika sami, meci su na nas slijetali poput kiše. Pitao sam ga: Šta ste činili? Veli autor knjige Abdullah Azzam: „ Ja u te stvari nisam tada mogao vjerovati dok nisam vidio u slicnim situacijama Afgance.“ Priča mi ( autoru knjige, predavacu )ovaj šejh Abdur Rahman iz Bosne iz Jugoslavije: Učio sam kul huvallahu, kul euzu bi rabbil feleq i kul euzu bi rabbi nas, te bih potrao tijelo učeći još i ajetul kursijju, uz riječi: Bismillahillezi la jedurru me'asmihi šej'un fil erdi ve la fi sema, ve huve semi'ul alim.“ ( U ime Allaha sa čijim imenom ništa ne može naškoditi na nebesima niti na Zemlji. On sve čuje i sve vidi.“).

Takav bih stupao među hiljade cionista više puta, ostani bi tako, pa se opet vrati, a ništa mi se loše ne bi dogodilo.
Kada se Jordanska vojska povukla iz događaja i željela da napusti rat, rekao je ovaj i sa njim nekolicina mladića iz egipta: Neće uči u džamiju aqsa osim preko mene mrtvog. Povukli su se u džamiju aqsa i odbili povlačenje.

Pričao mi je jedan iz egipta koji je bio sa ovima. Veli: Bilo nas je manje nego prozora na džamiji, tako da smo čas pucali odavde, čas odande, dok ovaj Abdur Rahman ( iz Bosne ) nije rekao Abdullahu Tellu, zapovjedniku tadašnje Jordanske vojske: Kako ćeš se povući, a ostaviti iza sebe mesdžid el aqsa. Reče: Takve su naredbe. Reče: Daj mi dva sanduka bombi, nešto mitraljeza i municije, ja ću se popeti na munaru u dvorištu džamije, pa kada uđu u džamijski harem, otvorit ću na njih vatru dok me ne ubiju... Cionistička vojska zbog ovih mladića nije bila u stanju da se približi džamiji, te je džamija al aqsa ostala u rukama muslimana još dvadeset narednih godina zbog ove hrabrosti (1947-1967 ).

Ovi ( bosanci/bošnjaci/jugosloveni) su bili takvi, da kada bi arapska vojska zapala u bezizlaznu situaciju, oni su se slali kao ispomoć.
Jedne prilike pao je kao šehid zapovjednik Abdul Kadir el Husejni, i to za vrijeme bitke kada je cionistička vojska uspjela da da napravi obruč oko arapske vojske, te su zatražili ispomoć, na što su im poslali ovih pet jugoslovena, te su razbili cionistički obruč.
Kada je napravljena jedinstvena država između Sirije i Egipta, rekao je Naser Titi, ( Naser ga je uobičavao zvati brat Tito) : Ima li neki poklon da bi ga želio za naše jače veze? Veli: Ima kod tebe nekolicina ovih naših izbjeglica nakon Palestinskog rata 1948. Sad su u Siriji – tj ovi jugosloveni mudžahidi – Veli: Pošalji sve što imaš. Poslati su iz Sirije i već slijedeći dan bili strijeljani.

Fi Zilali sureti Tawba str. 62. i 63.
Pakistan 1994, drugo izdanje, Izdao centar za medije Šehid Azzam.
Last edited by svojnasvom on 03/10/2011 11:45, edited 1 time in total.

sinuhe
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

#2 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by sinuhe » 02/10/2011 21:30

Ne znam, ali reci nam koje si to visoke skole u Jordanu ucio. Treba vas imati na oku.

svojnasvom

#3 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by svojnasvom » 02/10/2011 21:33

Uzgred, sultan Abdul Hamid je bošnjacima odnosno muslimanima sa balkana koji su u ono vrijeme napuštali bosnu i i druge balkanske zemlje kupio neka sela u blizini današnje Hajfe. Oni su naseljavali ovo mjesto zvano Kajsarija od 1878 sve do cionisticke okupacije 1948. Prema popisu iz 1945 broj stanovnika uglavnom bosanskog porijekla bio je 960 osoba.

Image

Image

Image

svojnasvom

#4 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by svojnasvom » 02/10/2011 21:35

hajd bolan ne zafrkaji znaš ti ko sam ja

karanana
Has thanked: 9 times
Been thanked: 48 times

#5 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by karanana » 02/10/2011 21:38

svojnasvom wrote:Reče: Daj mi dva sanduka bombi, nešto mitraljeza i municije, ja ću se popeti na munaru u dvorištu džamije, pa kada uđu u džamijski harem, otvorit ću na njih vatru dok me ne ubiju...
dosta ovog ne kontam, posebno ovo s titom, ali ovo gore me podsjeca na jedan nas film.

svojnasvom

#6 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by svojnasvom » 02/10/2011 21:42

pa dobro, neki detalji su možda ko iz partizanskih filmova, ali nek se zna da je i ovo se desilo.

svojnasvom

#7 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by svojnasvom » 02/10/2011 21:44

Autor navodi gdje su dalje skoncali jugoslovenski dobrovoljci u palestini. Tj. kad su se Naser i Tito sreli. Ovi su se nastanili u Sirirji a Sirija i Egipat tada su bili jedna država.

@mba
Been thanked: 2 times

#8 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by @mba » 02/10/2011 21:45

sinuhe wrote:Ne znam, ali reci nam koje si to visoke skole u Jordanu ucio. Treba vas imati na oku.

a ti si 100% iz SIPA-e :)
Last edited by @mba on 02/10/2011 21:47, edited 1 time in total.

@mba
Been thanked: 2 times

#9 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by @mba » 02/10/2011 21:47

svojnasvom wrote:Autor navodi gdje su dalje skoncali jugoslovenski dobrovoljci u palestini. Tj. kad su se Naser i Tito sreli. Ovi su se nastanili u Sirirji a Sirija i Egipat tada su bili jedna država.

cuo sam za ovu pricu po odavno ali nisam imao priliku da nest procitam, neki cak tvrde da su svi palestinici blijedjeg tena lica porijeklom iz bosne ili sa prostore tadasnje jugoslavije!

madner
Has thanked: 16 times
Been thanked: 134 times

#10 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by madner » 03/10/2011 09:40

Ostaci Handzar divizije, koji su se povukli u Italiju i onda su ih prebacili u Libanon.

svojnasvom

#11 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by svojnasvom » 03/10/2011 11:42

Moguce je to što veliš lagumđija, dakle ipak nece biti "mladi muslimani", koliko znam Korkutov ( Korkut prevodilac Kur'ana ), brat amidža, šta vec, je tamo bio. sad mi naumpa mislim da ih spominje i Nematak u Sarajevskom Nekrologiju.
Ovo sam našo na bošnjaci net. neko prepricava Nedžadu Laticu u S. Americi: Tada su, kako profesor Palestinac tvrdi, 1948. godine, njih stotinu, bili su zauzeli luku Jafa i držali je nekoliko dana. Pošto handžarovcima nije stigla pomoæ od Palestinaca, uspjeli su zarobiti jedan engleski ratni brod, savladati posadu i isploviti. Otišli su u Siriju gdje su doèekani kao heroji. Tadašnji kralj Šišaklija osobno ih je doèekao i èestitao im na podvigu. Ponudio im je èinove u svojoj vojsci. Neki od njih su to prihvatili i ostali u sirijskoj vojsci, a veæina ih je napustila Siriju i otišla u druge zemlje. Pomrli su u dijaspori, manje-više, kao stranci neznanci.

Woody
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#12 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by Woody » 03/10/2011 13:04

Ostaci Handzar divizije, koji su se povukli u Italiju i onda su ih prebacili u Libanon.
Yup, definitivno. Ali, mislim da nije bio Libanon, već Sirija.

Literatura: STRANGE BEDFELLOWS: THE BOSNIANS AND YUGOSLAV VOLUNTEERS IN THE 1948 WAR IN ISRAEL/PALESTINE, Frantzman, Seth J.; Ćulibrk, Jovan;

goibos

#13 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by goibos » 03/10/2011 13:11

ne bih rekao da su mudžahedini ali nije uopšte čudno da su se jugoslovenski državljani borili uz palestince... Tito je podržavao Palestinu materijalno a moguće da je slao i ljude...

Ja mislim da je većina palestinskog oružja "made in Yugoslavija"

madner

#14 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by madner » 03/10/2011 13:22

Prva stanica za vecinu je bio Bejrut, pa su onda isli za Damask kako bi se prikljucili Arapskoj oslobodilackoj armiji (vise brigada ali haj)

Inace je zapis malo obojen, istakli su se u zaposjedanju najboljih hotela i zajebavanju lokalne populacije. :D

madner

#15 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by madner » 03/10/2011 13:23

goibos wrote:ne bih rekao da su mudžahedini ali nije uopšte čudno da su se jugoslovenski državljani borili uz palestince... Tito je podržavao Palestinu materijalno a moguće da je slao i ljude...

Malo je rano, prvo tada Juga nije jos nista proizvodila. Drugo, to su bili SSovci koji se nisu zeljeli vratiti u Jugoslaviju.

svojnasvom

#16 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by svojnasvom » 03/10/2011 13:41

goibos wrote:ne bih rekao da su mudžahedini ali nije uopšte čudno da su se jugoslovenski državljani borili uz palestince... Tito je podržavao Palestinu materijalno a moguće da je slao i ljude...

bilo kako bilo, oni su sebe doživljali kao vjesrki borci/mudžahedini, treba pogledat ovaj izvor na engleskom što je neko spomenuo.
Ima njihovih potomaka još po bliskom istoku, dok ovih iz turskog perioda ili od 1878 pa na vam ima koliko hoceš.
Ono što je meni interesantno jeste da se uvijek strani gerilci doživljavaju kao veci borci, toga je bilo i u ovom zadnjem ratu.

svojnasvom

#17 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by svojnasvom » 03/10/2011 13:57

evo našao sam malo o tome i na arapskom
http://www.alzaytouna.net/arabic/?c=201&a=97384

Dakle rijec je zaista o ssovcima, bosnjacima i albancima, međutim oni nakon prebjega u Italiju nisu deportovani za Liban, nego su dobrovoljno otisli, njih oko 300, prvo za Bejrut a onda za Damask, izgleda da ih je iskustvo drugog svjetskog rata ucinilo mnogo sposobnijim borcima od arapa.

Woody
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#18 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by Woody » 03/10/2011 15:33

A, evo i članka:
Jednog ugodnog četvrtka u prosincu 1948, Emilio Traubner, dopisnik za Palestine Post, našao se u blizini Abu Kabira, nedaleko od Jaffe. Rovovi i potrošene patrone su razbacane okolo, podsjetnici borbe između jedinica Irgun i lokalnih arapskih snaga koje su se dogodile sedam mjeseci ranije. Tu je bila velika arapska vila odakle je Traubner pronašao dnevnik. Ispalo je da je to dnevni raspored Jusufa Begovića sa Pala, mjesta u blizini Sarajeva u današnjoj Bosni i Hercegovini. U njemu je Begović opisao njegove aktivnosti kao kuhara za "arapske oslobodilačke vojske."

Traubner je opisao kod koga je Begović bio na službi: "35 jugoslavenskih muslimana koji su imali dobar razlog za očekivati da će biti među prvima koji će zauzeti plijen u Tel Avivu, bili su dio skupine od nekoliko tisuća koji su došli na Bliski istok da se pridruže džihadu protiv Izraela. "

Što su jugoslavenski muslimani radili u Jaffi 1948? Kako su se uspjeli prebaciti do Svete zemlje? Što ih motivira? Tko ih regrutira? Koje bosanska ili albanska veza s Palestincima, ako postoji da li je bio jedan?

Postojala je bosanski veza: Haj Amin al-Husseini, muftija u Jeruzalemu, bio je u Bosni 1940. Da je regrutirao te ljude? Što je postalo od njih?

Ispalo je da u 2005. jedan bosanac dao intervju u Libanonu hrvatskim novinama i tvrdio da su se borili u ratu 1948. Priča se počinje kristalizirati.

Duga sjena Haj Amina

U listopadu 1937, Haj Amin al-Husseini, muftija Jeruzalema i vođa arapskog visokog odbora, skrivao se od britanske vlasti u Haram al-Sharifu, na svetom svetištu na vrhu Brdo Hrama u Jeruzalemu. 13. listopada, prikriven kao beduin, pobjegao je u Libanon preko Jaffe. U Libanonu je dobio utočište od francuske mandatske vlasti, ali je pobjegao ponovnim izbijanjem rata 1939. Ovaj put je doputovao u Bagdad prerušen u ženu. U Bagdadu 1940 i 1941 je intensivirao kontakte s Njemačkom, nudeći pomoć nacistima u zamjenu za njihovu pomoć u osamostaljenja arapskih zemalja. Talijani su mu pomogli ući u Tursku, a onda je otputovao u Rim 11. listopada. Tamo se sastao s Mussolinijem, a onda s Hitlerom 28. studenoga. Nakon neuspjeha različitih programa za stvaranje arapske vojne postrojbe, na kraju je dogovorio angažiranje muslimanskih dobrovoljaca za pomoć nacistima s Balkana, Bosne i na kraju na Kosova.

Govoreći potencijalnim regrutima, Husseini je naglasio veze muslimanske nacije u borbi protiv britanaca diljem svijeta: "srca svih muslimana danas mora biti sa našom islamskom braćom u Bosni, koji su prisiljeni podnositi tragičnu sudbinu. Progonjeni sun od strane srpskih i komunističkih bandita, koji primaju potporu iz Engleske i Sovjetskog Saveza ... Ubijani su, njihov imetak jeopljačkan i njihova sela su spaljena. Engleska i njezini saveznici nose veliku odgovornost pred poviješću za loše vođenje i ubojstvo muslimana u Europi, baš kao što su učinili u arapskim zemljama i Indiji. "

Tri divizije muslimanskih vojnika su bile regrutirane: Waffen SS Handschar 13., 23. Kama i 21. Skenderbeg. Skenderbeg je naziv albanske postrojbe od oko 4.000 ljudi, a Kama je bila sastavljena od Muslimana iz Bosne, s 3.793 ljudi na svom vrhuncu. Handschar je bila najveća jedinica, sa oko 20.000 bosanskih Muslimana volontera. Prema enciklopediji o holokaustu, "Te muslimanske dobrovoljačke jedinice, pod nazivom Handschar su se stavili u Waffen SS jedinice, borili su se protiv jugoslavenskih partizana i provodlii policijske i sigurnosne dužnosti u Mađarskoj. Oni su sudjelovali u pokolju civila u Bosni i volontirali da se pridruže u pronalaženju Židova u Hrvatskoj. " Dio divizije je također bio u pratnji mađarskih Židova na prisilni rad u rudnik u Boru i na svoj put natrag u Mađarsku. Divizija je također angažirana protiv Srba, koje su kao pravoslavne kršćane bosanski Muslimani smatrali neprijateljima.

Handschar divizija se predala britanskoj vojsci 8. svibnja 1945. Čak 70.000 ratnih zarobljenika bosanskih Muslimana i njihove obitelji britanske vojska je evakuirala u Taranto u Italiji. Stvaranje Titove Jugoslavije krajem rata značilo je da se bivši bosanski Muslimani volonteri u njemačkim SS jedinicama ne mogu vratiti kući zbog straha od progona ili interniranja. George Lepre, koji je izučavao povijest Handschara i autor knjige: Himmlerova bosanska divizija: Waffen-SS Handschar Division 1943-1945, opisuje njihovu sudbinu: "Oni Bosanci koji su izabrali da ostanu u logorima, na kraju će naći azil u zemljama diljem zapada i Arapskog svijeta. Mnogi od onih koji su se naselili na Bliskom Istoku kasnije su se borili u Palestini protiv nove izraelske države. "

Ali prvo su morali doći na Bliski istok.

Formiranje bosanske jedinice 1947

Bosanski Muslimani, obično nazivani "Jugoslaveni" u periodičnim novinskim napisima, kao i obavještajnim izvješćima, ostali su u DP logorima u Italiji sve do 1947, kada je bio napisano u u Palestinian Post-u od 18. travnja da "Sirijska vlada prihvata 8.000 Bosansko-muslimanskih izbjeglica koje su trenutno u Italiji. Jugoslavenski izvori ovdje navode da je Arapska liga pisala svim arapskim zemljama, pozivajući ih da pomognu ovim muslimanskim raseljenim osobama, te da je neka financijska pomoć već dobivena. Jugoslavenski dužnosnici kažu da i oni žele tih 8.000 muslimana natrag, jer su pripadnici Handschar divizije njemačkog Wehrmachta koji su se predal predali Britancima... Jugoslaveni tvrde da su s najvećom zabrinutošću gledali na mogućnost evakuacije ove skupine na Bliski istok . "

Do prosinca 1947, jezgra bivših časnika Handschara doputovao u Siriju, gdje su počeli rekonstituirati svoje jedinice u Damasku. Izvješće Izrael Baera u Post-u navodi da "su najnoviji regruti sirijske vojske članovi Bosanske Waffen SS ... Izvjestio je da su upućeni u školu za komandose sirijske vojske."

Nema sumnje da je mladoj Sirijskoj vojsci koja je bila rođena 1946 bio je potrebno službenika i instruktora s iskustvom. Emilio Traubner, u članku od 3. prosinca 1947 navodi da Međunarodna organizacija za izbjeglice (IRO), čak zasigurno financira putovanje bosanskih Muslimana iz Italije na Bliski istok, da bi nađu domove jer su odbili biti repatrirani u Jugoslaviju.

U siječnju 1948, arapski agenti su radili na angažiranju Bosanca za borbe u Palestini. 2. veljače je izvješćeno da je 25 bosanskih Muslimana stiglo u Bejrut, na putu za Damask da bi se pridružlo 40 drugih Bošnjaka koji su već tamo. Izvješće Jon Kimche od 4. veljače dodatno napominje da je do 3500 bilo je prebačeno u Siriju da se bore zajedno sa F Arapskom Oslobodilačkom Vojskom Fawzi Kaukjia (ALA) u invaziji na Palestinu. 14. ožujka grupa od 67 Albanaca, 20 Jugoslavena i 21 Hrvata na čelu s Albancem pod imenom Derwish Bashaco je stigla brodom u Bejrut iz Italije. Oni su pod pokroviteljstvom Palestinog Arapskog Biroa otputovali u Damask da se pridruže ALA-i. U prvom tjednu travnja još 200 Bošnjaka je stiglo u Bejrut.

Poduži izvještaj Claire Neikind od 2. ožujka opisuje postupak kojim su arapski agenti regrutirali dobrovoljace među raseljenim osobama u Italiji. Tražili su muškarce u dobi između 22 i 32 godine, a za uzvrat im nudili slobodan prolaz za Bejrut i kao i izdržavanje njihovih obitelji. Prema Neikind, 300 muškaraca je već stiglo i očekivalo se pristizanje 90 hrvatskih ustaša. Pedeset i sedam ih je poslano u Amman. Između 1. prosinca i 20. veljače ukupno 106 je poslano u Siriju. Neikind napominjeo da "čim su se njihove obitelji smjestile, oni stupaju u Arapsku vojnu službu."

Ako se prihvate samo sporadični napisi iz novina, ispada da je bilo najmanje 520 Bošnjaka, 67 Albanaca i 111 Hrvata u Siriji ili Bejrutu, kao i 135 Bošnjaka na putu za Egipat i 57 Bošnjaka u Jordanu. Tako je 890 volontera iz Jugoslavije i Albanije stiglo na Bliski istok do travnja 1948, prije nego što je Izrael proglasio neovisnosti 15. svibnja 1948.

Po dolasku, volonteri su stigli do kampa na Katani, vojnoj bazi zapadno od Damaska koja je sirijska vojska dala na korištenje Arapskoj Oslobodilačkoj Vojsci za napad na Palestinu. Ovdje su se susreli s njihovim zapovjednikom, Fawzi Kaukji prvi put. Kaukji, dobi 58, bio je bivši otomanski vojnik koji se borio u Arapskom ustanku. Obavještajci Hagane procjenjuju da se 4.000 volontera pridružilo ovoj vojsci.

U prosincu 2005, Hassan Haidar Diab, novinar u Bosni, je pronašao Kemala Rustomovica, bosanca, koji je služio s jugoslavenskim volonterima. On je tvrdio da je bio član Arapske Vojske Spasa, gdje je sa 150 svojih kolega Bosanaca služio kao bosanski časnik po imenu Fuad Sefkobegovic.

Uloga Bosanaca u ratu za nezavisnost

Od jeseni 1947., arapske snage pod Abdel Khader Husseiniem sa drugim domaćim snagama su ometale židovski prometa i potrošni materijal koji se kreće iz Tel Aviva u Jeruzalem. Mješovite bosansko-arapske jedinice ALA-e su poslana kao ispomoć u opsadi Jeruzalema i ove jednicie se nalaze upletene u borbi za Castel između 3. i 8. travnja 1948. Ova bitka je dio Hagana Operacije Nahšona čiji je cilj bio ublažavanje opsade Jeruzalema. Nije jasno što se desilo Bosanacima koji su se borili u Castelu. Neki su u mirovini u Ramallahu, gdje je 16. travnja prijavljeno da su muslimanski stranci, uključujući Jugoslavene preuzeli najbolji hoteli i "zlostavljaju" lokalno stanovništvo.

Sljedeći bitka u kojoj bosanske jedinice sudjeluju je u Jafia između 25. travnja i 5. svibnja. Po UN podijeli, Jaffa je dodijeljena Artapskoj državi, ali to je bla enklava unutar novoproglašene židovske države. Bitka je započela Irgunovim pokretanjem napada na grad. Prema Hagani, bilo je 400 "Jugoslavena" i 200 Iračana u obrani Jaffe. 28. travnja, Michel Isse, kršćanski arapski zapovjednik bojne Ajnadin, primio je zapovijed od Kaukjia da se premjeste iz podnožja Jeruzalema zbog ublažavanja opsade Jaffe. Na isti dan, obavještajci Hagane ističu da je među braniocima Jaffe 60 "Jugoslavena". Issa je stigao u Jaffu 29. travnja, a zapovjednik Jaffe, bojnik Adil Najmuddin, napušta grad 1. svibnja, ostavljajući Issu i njegove Jugoslavene. Prema Issi, brzojav Kaukji navodi da je "Adil napustio grad morem sa svim Iračanima i Jugoslavenima." Prije njihova odlaska, Jugoslaveni su bili smješteni po lokalnim kućama, a jedinica je imala čak i kuhara.

Kemal Rustomovic je podsjetio svojem intervjuu da je prvo bio u Nablusu, a zatim Jaffi i konačno u Jeninu. Između evakuacije Jugoslavena morskim putem od Jaffe, i sjedinjenjem sa ALA, država Izrael je rođena 15. svibnja 1948. Istog dana pet arapskih vojski je provalila u Izrael i rat je postao mnogo širi.

ALA je postala neorganizirana i uglavnom sa gubicima do ponovne borbe opet u Nazaretu ponovo u srpnju. Tijekom borbi na sjeveru, Kaukjieva vojska od 2.500 ljudi je smanjena na samo 800, koja je prebačena iz Nazareta u sjevernu Galileju. Rustomovic je bio jedan od tih ljudi prema njegovom intervjuu. Post je izvijestio da je ALA uključivala i "Jugoslavene". 18. srpnja, Post je izvijestio da su obavještajci britanske vlade djelovali na "sustavnom sabotiranju shemi podjele Palestine", a pod uvjetom da kao dokaz navode činjenicu da je Engleska bila svjesna prisutnosti bosanskih volontera u Siriji.

Tijekom borbi u listopadu, IDF je osvojio cijelu Galileju i dijelove južnog Libanona. Izvješće od 1. studenoga, navodi pojedinosti zauzimanja Galileje, i bilježi da su neki "Jugoslaveni" su bili zarobljeni tijekom borbi, a koji su prešli iz ALA-e i libanonske vojske iz Palestine i zapravo osnovali IDF u Libanonu.

Bosanci i 1948 rat, čudni saveznici?

Nije poznato što je bilo s Bosanacima koji su služili s arapskim snagama u ratu 1948. Rustomovic, koji je rođen u selu Kuti u središnjoj Bosni 1928, pridružio se libanonskoj vojsci 1950. On je služio svojoj naturaliziranoj zemlji 30 godina, oženio lokalnu ženu i imao sedam kćeri i pet sinova s njom. OOdobreno mu je libanonskog državljanstvo, za razliku od Palestinskih izbjeglica koje su pobjegli u Libanon, i umirovljen iz vojske u 1980. Prema njegovim riječima, nitko od Bošnjaka, koji su služili u SS-u, nikad se nije vratilo u Jugoslaviju. Neki su završili u SAD-u, Australiji i Kanadi. Pretpostavlja se da su se neki također naselili u Siriji ili negdje drugdje na Bliskom istoku. Danas, mnogi su u svojim 80-ih i 90-ih i malo je vjerojatno da su mnogi od njih preživjeti.

karanana
Has thanked: 9 times
Been thanked: 48 times

#19 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by karanana » 03/10/2011 15:37

da tito je podrzavao palestince, ali kao sto madner rece, taj stav se pojavio kasnije. ipak je vjerovatnije da su ovo bili ss-ovci, to bi podrzalo i tezu iz prvog posta da su oni vraceni u jugoslaviju gdje su i streljani.

o kojem se broju ovdje radi? prvi post koliko sam razumio govori o 5 ljudi.

madner

#20 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by madner » 03/10/2011 15:52

Oko 900 ljudi.

Nisu ni vraceni ni streljani.

sinuhe

#21 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by sinuhe » 03/10/2011 16:52

Da, plaho je Jusuf sa Pala bio pismen 48-e pa da pise dnevnik :D

svojnasvom

#22 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by svojnasvom » 03/10/2011 19:19

Interesantno, ovakve forume volim, kad se ljudi nadopunjuju, a ne samo uprazno mlate. Hvala na tekstu woody.

Što se tice broja, ovaj arapski istrazivac spominje nekih 300, a onih pet u prvom postu ocito su ljudi za koje je autor knjige cuo kada je konkretno slucaj koji se opisuje u pitanju, jer on tvrdi da mu je ucesnik događaja licno pricao.

zapadnohercegovac

#23 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by zapadnohercegovac » 04/10/2011 22:20

karanana wrote:

da tito je podrzavao palestince, ali kao sto madner rece, taj stav se pojavio kasnije. ipak je vjerovatnije da su ovo bili ss-ovci, to bi podrzalo i tezu iz prvog posta da su oni vraceni u jugoslaviju gdje su i streljani.

o kojem se broju ovdje radi? prvi post koliko sam razumio govori o 5 ljudi.
To samo pokazuje koliko je povijest prevrtljiva. Glavni imam iz Palestine je nekoliko puta bio gost u BiH i Hrvatskoj za vrime rata(ugostio ga Ustaški vrh) i on je govorio muslimanima da se drže Ustaša................

Pa mic po mic Tito podržaje palestince, ta na kraju ispade da je Juga za vrime Izraelsko-Arapskih ratova podržavala i Izrael. da budemo precizniji, nakon osnutka Države Izrael 48. ili 49. je preko Juge došlo mnogo oružja židovima, od pušaka sve do aviona.

sinuhe

#24 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by sinuhe » 04/10/2011 22:24

Da, kasnije se veliki drzavnik morao dodvoriti Arapima jer su Izraelci i sami znali vuci kablove po pustinji :D

zapadnohercegovac

#25 Re: Jugoslovenski mudžahedini u odbrani mesdžidul aqsa'a

Post by zapadnohercegovac » 04/10/2011 22:29

sinuhe wrote:Da, kasnije se veliki drzavnik morao dodvoriti Arapima jer su Izraelci i sami znali vuci kablove po pustinji :D
A čuj, šta god mislili o Titu činjenica je da je se znao prodati i ideologija mu je bila važna samo ako je mogao zaraditi. U jednom dokumentarcu di su pričali stari generali izraelske vojske sam vidio kako se ti ljudi zahvaljuju Titu na oružju i raznim instruktorima.
A samo nekoliko godina posle ti ljudi koji su obučavali židove su se razasuli po arapskim zemljama i prodavali ono šta su i židovima.

Post Reply