Godina je prošla

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Da li razmišljate o građanskoj neposlušnosti i izlasku na proteste?

Da, ali samo razmišljam.
2
3%
Da, razmišljam i mislim da bi se stvari promijenile.
6
10%
Da, razmišljam ali mislim da to ne bi ništa promijenilo.
10
17%
Da, ali da proteste vode potpuno javnosti nepoznati ljudi i žene.
1
2%
Da, ali mislim da ne bi uspjeli okupiti veliku masu ljudi.
9
15%
Ne, ne bih nikada izašao/la na proteste i iskazao građansku neposlušnost.
3
5%
Ne, ne razmišljam jer to kod nas ne bi uspjelo ništa promijeniti.
9
15%
Ne, ne razmišljam jer mi je postojeće stanje savršeno odgovara.
5
8%
Ne, ne razmišljam ali poznajem osobe koje bi sigurno protestovali.
1
2%
Hmm, možda. Zavisi protiv čega bi se protestovalo.
13
22%

Total votes: 59

sakop

Godina je prošla

Post by sakop » 21/09/2011 13:05

Jesen stiže dunjo moja a sve je isto k´o i lani.
U mnoge države davno je stiglo "Arapsko" proljeće, a mi u BiH nemalo pa godinu dana od izbora a nemamo državne vlasti.
Da li sebi možemo dopustiti toliki luksuz?
Ono što je do juče bilo nezamislivo dešava se danas u svijetu osim kod nas.
Interesuje me samo rezultat anekete.

hvala na učešću
Last edited by sakop on 02/10/2011 22:13, edited 1 time in total.

KENJAC

Re: Nemalo pa godinu dana

Post by KENJAC » 21/09/2011 14:26

Svaki narod ima drzavu kakvu zasluzuje, i obratno brale !

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Post by O'zone » 21/09/2011 14:31

Iskali smo, evo nam ga :mrgreen:

sakop

Re: Godina je prošla

Post by sakop » 02/10/2011 22:14

godina je (će) proći sigurano a nemamo državne vlasti
hvala na odgovorima na anketno pitanje

Hemel

Post by Hemel » 02/10/2011 22:28

Nama su svi protesti interesantniji od nasih.

madner
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Post by madner » 02/10/2011 22:30

Gdje je opcija:
Ako se ne postuje demokratska volja gradjana, vrijeme je za drugo poluvrijeme?

Black swan

Post by Black swan » 02/10/2011 22:31

ovako može godinama :D

stochar

Post by stochar » 02/10/2011 22:33

ne mogu oni nas zajebavat', koliko mi mozemo trpit'.

prijedlog za himnu BiH:

(s tim da je medjuvremenu bar jedan od glasova iz spota usutio 'iz visih interesa')

StupskaBitanga

Post by StupskaBitanga » 02/10/2011 22:55

Sapunica se nastavlja
Epizoda 365 Sezona 16

sakop

Post by sakop » 02/10/2011 23:01

zanimljivi su odgovori, evidentno da se "razmišlja" o protestima.

StupskaBitanga

Post by StupskaBitanga » 02/10/2011 23:11

sakop wrote:zanimljivi su odgovori, evidentno da se "razmišlja" o protestima.

kakvi čovječe protesti
mislim ja stvarno nemam pojma kakvu logikku ovdje imaju ljudi
Protest i šta onda?
jedino gdje moežte otici protestvovati je u Mostar ispred HDZa

1mustra

Post by 1mustra » 02/10/2011 23:16

Uvjet za protest je nezadovoljstvo, koliko ja vidim Hrvati su i dalje zadovoljni HDZ-ovima, Srbi zadovoljni SNSD/SDS-om, a Bosnjaci/Bosanci SDP/SDA-om isto zadovoljni. Ne mogu jedni cinit protest protiv drugih.

skuhlo

Post by skuhlo » 02/10/2011 23:19

Možda. Uz malu napomenu: i žene su ljudi ;-)

KENJAC

Post by KENJAC » 02/10/2011 23:24

1mustra wrote:Uvjet za protest je nezadovoljstvo, koliko ja vidim Hrvati su i dalje zadovoljni HDZ-ovima, Srbi zadovoljni SNSD/SDS-om, a Bosnjaci/Bosanci SDP/SDA-om isto zadovoljni. Ne mogu jedni cinit protest protiv drugih.

Tacno tako! Imali ste izbor, izabrali ste, i ... sta sad ??? Ne valja ? Nego, jos uvjek pali ona prica; "nismo mi krivi , krivi su drugi" i kod ovako blesavog naroda pali ta prica. Pravi ce problem nastupiti kad se vidi da i mi imamo greske i to ne male. Al do tada gospodo lopovsko- fasisticka jasite imate i pravo da jasete. Izabrali su vas! smajlikojibinajradjepukoodbijesa !!!!!

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 02/10/2011 23:27

Kakvi protesti, nema više tih ideala, toplu sobu zamijeniti barikadom na ulici ili šumom, ili proliti krv za neki ideal. Jok, piši propalo, ove internet generacije su nesposobne za takvo što, a oni koji su spremni za takvo što su na izmaku životne snage. :oops:

psydelija

Post by psydelija » 02/10/2011 23:32

O'zone wrote:Iskali smo, evo nam ga :mrgreen:

upravo tako, pored pite, pogacu ste hteli. :)

ps. uzmite gomnj*ve motke, pa po ledja!

Black swan

Post by Black swan » 02/10/2011 23:33

facebook grupa sarajevski protesti 1.500 clanova

na protestu ispred pozorišta ravno 5 ljudi :lol: :lol: :lol:

alanfordovska zemlja

da se klikovi računaju naša zemlja bi bila najbolja :D

stochar

Post by stochar » 02/10/2011 23:35

slazem se s labudom, i da dodam:

fali opcija "ne razmišljam uopšte", jer je ta posljednjih godina sve brojnija...

Sasvim_Obican

Post by Sasvim_Obican » 02/10/2011 23:36

Prosvjedi ?! Protiv koga konkretno ? U tri nacionalna korpusa vlada zakon - "Nisu naši krivi. Oni bi, ali oni 'anamo njihovi ne daju". Svaki oblik prosvjeda bi se izrežirao u ona preostala dva tora kao neki oblik jednoetničke željom za prevlašću i rušenjem, pa prema tome ne vjerujem da su takve opcije moguće u narednih dvadesetak godina.

pemanapemani
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Post by pemanapemani » 02/10/2011 23:46

U BiH nikad neće biti protesta većih razmjera. 30% populacije direktno ili indirektno ovisi o državnoj dojci. Ostatak populacije eksploatišu kapitalisti i oni ne smiju pisnuti, jer znaju da će ostati bez posla.
Treba spomenuti i one koji svakodnevno spominju neizbježno "drugo poluvrijeme" i plaše već izbezumljeni narod. To nikako ne mogu shvatiti. Koji klinac bilo kakav trud ako je to "drugo poluvrijeme" neizbježno.
Uostalom, svi nešto pozivaju na proteste, a niko da napokon definiše cilj istih.

HM 2011

Revolucija nam se ne diže

Post by HM 2011 » 03/10/2011 17:05

Pripadnici Direkcije za koordinaciju policijskih tijela spriječili su samoproglašeno Vijeće ministara sastavljeno od nezadovoljnih građana da priđe zgradi Zajedničkih institucija BiH u kojoj su namjeravali uspostaviti vlast koju stranke pobjednice izbora nisu u stanju formirati tačno godinu dana od izbora održanih 3. oktobra 2010. godine.
Piše: A. Panjeta

Pokušaj uspostavljanja vlasti je svojevrstan protestni performans neformalnog udruženja "Akcija građana", ali se policajci nisu nimalo šalili, te im uopšte nisu dopustili pristup na plato ispred zgrade, već su im skrenuli pažnju da ostanu na stepenicama koje su pod ingerencijom policije Kantona Sarajevo. Jedino su dopustili predstavniku novoformiranog Vijeća ministara da na protokol preda zahtjev da se "novoformiranoj vlasti" ustupe prostorije u kojim bi mogli funkcionirati i upravljati državom BiH.

"Vijeće ministara u tehničkom mandatu ne zadovoljava ni minimum potreba građanki i građana BiH, problemi se samo akumuliraju, a mi već godinu dana nemamo formiranu državnu vlast. Mi, kao odgovorni građani i građanke, ne možemo više stajati po strani", stoji u zahtjevu "Akcije građana".

Prije dolaska "ministara" pred zgradu institucija BiH, u Umjetničkoj galeriji BiH koja je iz poznatih razloga zatvorena za javnost, održana je konstituirajuća sjednica na kojoj su imenovani ministri, te potvrđeno ranije imenovanje konceptualnog umjetnika Damira Nikšića na mjesto mini-stara kulture.

"Mi imamo dvije vlasti - novu koja se nije konstituisala, i staru koja ne radi, što je paradoks. I nova vlast formirana je ilegalno, jer zbog neprovođenja odluke u slučaju Sejdić-Finci protiv BiH izbori ne mogu biti legalni jer Ustav nije usklađen sa presudom suda u Strasbourgu. Pored svega, ljudi koji su nam sada na vlasti nisu došli nasilno, narod ih stalno bira i stanje se može promijeniti samo revolucijom, a revolucija nam se ne diže", kazao je Nikšić.

Kao simbol protestne akcije izabrano je pero gavrana, jer je "pero jače od mača", te da se na simboličan način nesavjesnim političarima poruči da im se "crno piše". Nakon sjednice u Umjetničkoj galeriji, novi ministri i ministrice prošetali su Sarajevom i građanima podijelili letke, a kako ih nisu pustili ni da priđu zgradi, a kamoli da u nju uđu, mogli su se samo fotografirati.

"Ovo je dokaz da se s ovom vladom možemo samo slikati", kazao je Nikšić.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Zajedništvo etničkih skupina na prostoru BiH mora biti osnaženo, i mora biti izraženo kroz političke strukture....

Do sada je izražavana NESLOGA, ANTI ZAJEDNIŠTVO......

Etničke skupine moraju zajedno nastupiti kao 1 pravedna nacija i napokon uzeti stvari u svoje ruke....

Pitanje je gdje su politički lideri za takvo što ? Ima li zainteresovanih za takvo što ?
Ukratko priča se svodi na BosanskoHercegovačku naciju, Bosance i Hercegovce kao politički faktor na međunarodnom planu, jedinstvo BH nacije kao inicijalna kapisla napredka na unutrašnjem planu ?

Da postoji nacionalno jedinstvo - ne bi bilo spletki na temu razvoja koje vuku korijen iz etničkih prava.....
Last edited by HM 2011 on 03/10/2011 17:13, edited 2 times in total.

HM 2011

Post by HM 2011 » 03/10/2011 17:09

OK

još jedan press clip

Novoizabrani 'ministri' s crnim gavranovim perima, koji simboliziraju pismenost, slikali su se ispred zgrade naglašavajući da "se s ovom vladom ionako samo možemo slikati"

Danas se navršava puna godina dana otkako su građani Bosne i Hercegovine iskoristili svoje glasačko pravo na općim izborima, ali zauzvrat još nisu dobili državnu vladu, zbog čega je Udruženje "Akcija građana" formiralo Alternativno vijeće ministara.

Politički performans počeo je u Umjetničkoj galeriji BiH, koja je za javnost zvanično zatvorena 1. septembra zbog neriješenog statusa ove ustanove od značaja za BiH, a završio na Trgu Bosne i Hercegovine.

Članovi ovog udruženja na simboličan način skrenuli su pažnju da u Ustavu Bosne i Hercegovine ne postoje pravni mehanizmi kojim bi se vladajuće strukture prisilile da konstituiraju vlast i započnu s potrebnim reformama.

Zbog toga je formirano novo Alternativno vijeće ministara BiH, koje je danas održalo i svoju prvu osnivačku skupštinu na kojoj su imenovani ministri za postojeća ministarstava i potvrđeno imenovanje Damira Nikšića, bh. umjetnika, kao ministra za kulturu i obrazovanje.

Nakon toga, uputili su se prema zgradi institucija BiH u kojoj su željeli početi rad, ali su ih u tome spriječili policajci zbog čega su se 'ministri' s crnim gavranovim perima, koji simboliziraju pismenost i sredstvo intelektualaca za borbu, preko očiju slikali ispred zgrade naglašavajući da "se s ovom vladom ionako samo možemo slikati".

Na putu do parlamenta članovi ovog udruženja dijelili su letke na kojima je izneseno nekoliko zanimljivih podataka, među kojima su da je Parlamentarna skupština BiH u ovoj godinu potrošila 18 miliona KM, Služba za zajedničke poslove institucija BiH 12 miliona, a Generalni sekretarijat Vijeća ministara četiri miliona KM.

Također, članovi Vijeća ministara zaradili su 860.000 KM, nijedan ministar u Vijeću ministara nije bio na svim sjednicama, dok su samo tri usvojena zakona, navodeći da je za to vrijeme Republika Srbija usvojila pet puta više, a Hrvatska 15 puta više zakona.

"Za to vrijeme najmanje 15.000 ljudi ostalo je bez posla, BiH bilježi 6,5 milijardi KM trgovinskog deficita, pad investicija za 8,5 posto, dok je zabilježen i pad broja novorođenih za sedam posto, a povećan broj umrlih za 10 posto", navedeno je.

Alternativni ministar Nikšić kazao je da je prije svega potrebno napisati Ustav koji neće biti prepisan, nego će ga napisati "pametni i pismeni ljudi koji nisu navikli prepisivati, a koji će biti najbolji na svijetu".

Alternativni predsjedavajući Vijeća ministara BiH Dražen Crnomat kazao je novinarima da je ova vlada morala biti formirana jer se sada "dešava ništa".

Aktivist Udruženja "Akcija građana" Darijan Bilić novi je alternativni ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa koji je okupljenim medijima kazao da će se na sljedećoj sjednici oformiti ministarstvo poljoprivrede na državnom nivou te da će se nastaviti boriti za funkcionalnu vladu BiH i odgovornu vlast na svim nivoima.

Dodao je da su u ovom vijeću ministara ravnomjerno zastupljeni žene i muškarci, a "narodi su prezastupljeni, dok su tu ministri i iz RS-a i FBiH", naglašavajući da će ministri raditi bez nadoknade.

Na kraju je rečeno da će "Akcija građana", ukoliko se uskoro ne formira Vijeće ministara BiH, pozvati građane da im se pridruže u nastojanjima da se stanje stagnacije promijeni.

hajducka travica

Post by hajducka travica » 03/10/2011 18:00

pemanapemani wrote:U BiH nikad neće biti protesta većih razmjera. 30% populacije direktno ili indirektno ovisi o državnoj dojci. Ostatak populacije eksploatišu kapitalisti i oni ne smiju pisnuti, jer znaju da će ostati bez posla.
Treba spomenuti i one koji svakodnevno spominju neizbježno "drugo poluvrijeme" i plaše već izbezumljeni narod. To nikako ne mogu shvatiti. Koji klinac bilo kakav trud ako je to "drugo poluvrijeme" neizbježno.
Uostalom, svi nešto pozivaju na proteste, a niko da napokon definiše cilj istih.

Ako imas dobro zapazanje,primjecujes da sve vodi drugom poluvremenu.busije su odmah poslije rata zauzete i cijelo ovo vrijeme se radi na sto boljem utvrdjivanju busija.

popajic

Post by popajic » 03/10/2011 18:10

Prije nego sto se krene protestirati protiv ne formiranja Vijeca ministara BIH , potrebno je znati zasto se isto do sada nije formiralo. Ko i zasto to koci ?
Posto to vecina ipak zna , onda prvenstveno treba protestirati u Mostaru i BL.
Ili jednostavno dici ruke od pokusaja utemeljenja gradjanske opcije i vratiti se svetom , bratskom , etnickom trojstvu po kojem se vlast za tili cast formira jer su i interesi u pet deka isti.

-LIBERO-
Čiča Gliša
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

Post by -LIBERO- » 03/10/2011 18:51

Ja bih malo prosirio ovu pricu sa neformiranju vijecaministara i drzavne vlasti,na sveopcu stagnaciju kako ekonomsku,tako i moralno sigurnosnu,ovoga nasega (jadnoga i ucmaloga ) drustva.

Sami cin inaguracije nekih tamo ministara i zamjenika (automatizmom i vojske savjetnika :roll: ) na drzavnom nivou,nebi rijesilo sve ovo sto se nagomilava . Da se razumijemo,90% svih ovih sra*nja u kojim se nalazimo su zakuhali ovi u prijasnjim vladajucim strukturama,ali evo..dosli i novi (sem vjecne SDA) ,mislim na federalnom nivou,i sta se zapravo promijenilo??

Cak i oni silni pozivi na moralnost,pozivanje na odgovornost za nepravednu privatizaciju,pljacku drzavnih firmi,pljacku niza bivsih ministara i funkcionera...pa ni tu se ne pokrecu bilo kakve teme,a da ne kazem procesi.

Sve je isto..ko kaze da nije laze ili je corav pored ociju.

O elanu za promjene( :-) ) ma nema to u nasoj naciji (nacija,mislim na uopsteno BH drzavljane) . Nesto sitno se ponekada javi,neki mini bunt,performans i slicno,ali za neku masu su potrebni "evolucijski" pomaci u nasem puku. Potrebna je samosvjest ,da ovi na vlasti nisu Boziji poslanici i nedodirivi PA CAK I AKO SAM IM DAO GLAS,eto prije godinu dana,TO NE MORA DA ZNACI DA IH NE MOGU POZVATI NA ODGOVORNOST..JER JA SAM IH DIREKTNO POSTAVIO NA POZICIJU NA KOJOJ SU.

Nista moralnije i prirodnije nego prozvati svoje "uposlenike" (vlast) ,i ako nista drugo cuskom pšo glaviupozorit ih da nismo samo stoka koja suti i pase,dok se oni zaHebaju i hadzijaju..A OBECAVALI SU MNOGO TOGA.

Ljudi na drzavnoj sisi,budzetima po raznim osnovama,stranacki slijepi poslusnici..e to je prica za sebe,i obicno prica koja je presudna u kocenju svega povezano sa ovom temom .

Rijetki i blijedi ekcesi u mraku ucmalosti....

Post Reply