Peter Sørensen - all about

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Skijaš
Been thanked: 6 times

Peter Sørensen - all about

Post by Skijaš » 16/09/2011 09:24

Specijalni predstavnik EU u BiH Peter Sorenssen tokom jučerašnjih sastanaka sa eukovodstvom Republike Srpske doživio je u Banjoj Luci dvije neugodnosti.

Prvu mu je priredio predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić koji je primio specijalnog predstavnika u Banjoj Luci nakon čega je okupljenim novinarima ironično saopćio:

“Umjesto da se zatvori misija visokog predstavnika u BiH, dobili smo i odvojenu misiju specijalnog predstavnika EU”.

Drugu neugodnost Peter Sorenssen je doživio sat vremena kasnije kod entitetskog premijera Aleksandra Džombića. Naime, specijalni predstavnik je zamolio domaćina da skloni zastavu RS, koja je bila postavljena uz onu EU, ukoliko istovremeno neće biti postavljena i zastava BiH.
Mislim da je ovo pozitivan znak i bilo je krajnje vrijeme da se međunarodna zajednica prestane odnositi prema entitetu kao prema državi. Welcome back Peter.

KENJAC

Re: Peter Sørensen - all about

Post by KENJAC » 16/09/2011 10:08

Ma, ko su ovi specijalni izaslanici? Sta je njihova funkcija. Jesu li oni generalni direktori B & H doo. ili tek tako postavljeni ljudi sto nisu imali svoje radno mjesto pa , eto.. do penzije nek se snadju. Ne fakat, zivim u inostranstvu, pa nisam bas najsigurniji kako bi oni tebalo da funkcionisu? Evo ovo za zastavu, Cuj zamolio ga je! Pa da se politika vodi na "zamolio ga je" i moja bi punica bila predsjednik Amerike. Ima li on pravo da kaze "Ta zastave ne moze biti tu" Ako ima onda nek naredi , a ako nema prava da se petlja u to.... Situacija u Bosni je ocajna! Ne treba bit magistar ekonomije i politickih nauka da bi se to skontalo. Ovi samo mijenjaju ili salju neke najspecijalnije od super specijalnih izaslanika. Dodjem svoka tri - cetiri mjeseca i svaki se put slagiram. Mrznja na svakom koraku, plata nema, trijes kilometara auto-puta se gradi ko skadar na Bojani, lopovluk i korupcija na najvisim nivoima haraju a ovi salju specijalne izaslanike. Bosni treba predsjednik. Nikakav specijalac. Najnormalniji predsjednik jedan i jedini pa makar bio stranac. Crnac , Mongol, mene licno boli qrac odakle je ali treba da ima ovlastenja Josipa Broza. Bolje jedan los komandant nego stotinu bez ikakve nadleznosti! Ovo predsjenistvo sadasnje je smijurija. Mogu otvarat izlozbe , Mc Donaldse i osvjestavat jame iz nekih od ratova. I tu je njihov kapak.
HOCU JENOG PREDSJEDNIKA I TACKA !!!!!

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 17/09/2011 00:51

KENJAC wrote:Ma, ko su ovi specijalni izaslanici? Sta je njihova funkcija. Jesu li oni generalni direktori B & H doo. ili tek tako postavljeni ljudi sto nisu imali svoje radno mjesto pa , eto.. do penzije nek se snadju. Ne fakat, zivim u inostranstvu, pa nisam bas najsigurniji kako bi oni tebalo da funkcionisu? Evo ovo za zastavu, Cuj zamolio ga je! Pa da se politika vodi na "zamolio ga je" i moja bi punica bila predsjednik Amerike. Ima li on pravo da kaze "Ta zastave ne moze biti tu" Ako ima onda nek naredi , a ako nema prava da se petlja u to.... Situacija u Bosni je ocajna! Ne treba bit magistar ekonomije i politickih nauka da bi se to skontalo. Ovi samo mijenjaju ili salju neke najspecijalnije od super specijalnih izaslanika. Dodjem svoka tri - cetiri mjeseca i svaki se put slagiram. Mrznja na svakom koraku, plata nema, trijes kilometara auto-puta se gradi ko skadar na Bojani, lopovluk i korupcija na najvisim nivoima haraju a ovi salju specijalne izaslanike. Bosni treba predsjednik. Nikakav specijalac. Najnormalniji predsjednik jedan i jedini pa makar bio stranac. Crnac , Mongol, mene licno boli qrac odakle je ali treba da ima ovlastenja Josipa Broza. Bolje jedan los komandant nego stotinu bez ikakve nadleznosti! Ovo predsjenistvo sadasnje je smijurija. Mogu otvarat izlozbe , Mc Donaldse i osvjestavat jame iz nekih od ratova. I tu je njihov kapak.
HOCU JENOG PREDSJEDNIKA I TACKA !!!!!
:thumbup: :bih:
To isto smo poručili nadležnim i na izborima 3. oktobra 2010.g.!
***Nadležni = Tvorci i garanti Dejtonskog ustava. Oni ga mogu promijeniti ili barem uljuditi prema EU uzusima.

BHCluster
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times

Post by BHCluster » 17/09/2011 01:06

Skijaš wrote:
Specijalni predstavnik EU u BiH Peter Sorenssen tokom jučerašnjih sastanaka sa eukovodstvom Republike Srpske doživio je u Banjoj Luci dvije neugodnosti.

Prvu mu je priredio predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić koji je primio specijalnog predstavnika u Banjoj Luci nakon čega je okupljenim novinarima ironično saopćio:

“Umjesto da se zatvori misija visokog predstavnika u BiH, dobili smo i odvojenu misiju specijalnog predstavnika EU”.

Drugu neugodnost Peter Sorenssen je doživio sat vremena kasnije kod entitetskog premijera Aleksandra Džombića. Naime, specijalni predstavnik je zamolio domaćina da skloni zastavu RS, koja je bila postavljena uz onu EU, ukoliko istovremeno neće biti postavljena i zastava BiH.
Mislim da je ovo pozitivan znak i bilo je krajnje vrijeme da se međunarodna zajednica prestane odnositi prema entitetu kao prema državi. Welcome back Peter.
A nije mu smetala kod Dodika?
Image

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 17/09/2011 01:16

BHCluster wrote: Mislim da je ovo pozitivan znak i bilo je krajnje vrijeme da se međunarodna zajednica prestane odnositi prema entitetu kao prema državi. Welcome back Peter.
A nije mu smetala kod Dodika?
Image[/quote]
Pa to je ''razvlačenje pameti'' svih nas od strane EU i MZ po sarajevskom jalijaškom principu ''MOJNE GA, DRIU GA''=(šatr.) ''NEMOJ GA, UDRI GA''!
:x

Skijaš

Post by Skijaš » 17/09/2011 01:24

To se pitanje nije nikako otvaralo do sada, a pošto stranih predstavnika naklonjenih državi jeste bilo u prošlosti, npr. Ešdaun, postoji mogućnost da je i Sorensen pozitivac koji će pomoći u procesu reintegracije društva.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 17/09/2011 01:33

Skijaš wrote:To se pitanje nije nikako otvaralo do sada, a pošto stranih predstavnika naklonjenih državi jeste bilo u prošlosti, npr. Ešdaun, postoji mogućnost da je i Sorensen pozitivac koji će pomoći u procesu reintegracije društva.
Nadajmo se, ali se više uzdam u USAID-ov projekat Guber-banja u Srebrenici i obećanja Nj.E. Moon-a da će kočničar do katoličkog Božića izaći iz politike.
Moon to nigdje nije izjavio, ali je Duraković iz Opštine Srebrenica izjavio da će projekat Guber-banja biti otkočen uz ambasadorovu pomoć. Duraković je tom prilikom imenovao kočničara.

popajic

Post by popajic » 17/09/2011 10:17

Oslobodjenje
Ako držimo do istine, poruka danskom diplomati mogla bi glasiti: Gospodine Sorensen, dobro došli u zemlju nepoznatog broja stanovnika, sa dva entiteta, tri predsjednika, 10 kantona, 14 vlada, 183 ministarstva, 85 političkih partija, 50 boračkih udruženja, 13 sindikata, dvije policije, tri akademije nauka, dva penziona fonda, tri obrazovna sistema, tri elektroprivrede, 550 hiljada nezaposlenih, 630 hiljada penzionera, 65 hiljada državnih uposlenika i neutvrđenim brojem lopova! Iako ovakva dobrodošlica možda zvuči ironično, iako Peter Sorensen nije nimalo kriv za njeno "crnilo", ona se temelji na autentičnim podacima, kao tragikomična slika zemlje uz koju redovno ide atribucija "crna rupa" Evrope
Nema tog Sorensena koji se moze ( cak i da hoce ) uhvatiti u kostac sa ovakvim eksperimentom od drzave !
Ne kontam sam sebe na osnovu cega se uopste nadam da ce nam ikad krenuti na bolje u ovakvoj konstalaciji primitivizma , nacionalizma , nestrucnosti , opstrukcija ....a MOGLI smo biti Svica - teoretski !

zavrzlama
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post by zavrzlama » 17/09/2011 10:33

Sorensov zadatak je ukinuti BIH kao pregovaraca sa EU- u ,a entitetima dati legalietet da pregovaraju sa EU u ime drzave BIH...ZASTO?..neko mora platiti cijenu nezavisnog Kosova,a placa je BIH...medjutim izdurat ce se i ovo,jer vrijeme radi za BIH..rahat ptanja :wink:

ovo sam pisao prije mjesec dana,ali mi se neda kopkati po postovima..

pemanapemani
Been thanked: 22 times

Post by pemanapemani » 17/09/2011 11:05

zavrzlama wrote:Sorensov zadatak je ukinuti BIH kao pregovaraca sa EU- u ,a entitetima dati legalietet da pregovaraju sa EU u ime drzave BIH...ZASTO?..neko mora platiti cijenu nezavisnog Kosova,a placa je BIH...medjutim izdurat ce se i ovo,jer vrijeme radi za BIH..rahat ptanja :wink:

Ako je tačna tvoja pretpostavka, kako onda vrijeme radi za BiH? 2006. je zaustavljeno jačanje države i od tada se stvari nisu pomakle sa mrtve tačke, dapače, država je svakim danom sve slabija.
Ne razumijem tu "rahat patnju"? Ne vidim neko ekstremno povećanje nataliteta kod Bošnjaka, niti neko vanserijsko iseljavanje iz manjeg entiteta (svakodnevo se vrte ovakve konstrukcije). Čak i da se to počne događati, kako osnažiti državu kada se povratak raseljenih opstruira sa svih strana?
Šovinističke izjave političara iz manjeg entiteta su postale sasvim normalna pojava. Tako imamo srpskog člana predsjedništva, umjesto člana predsjedništva iz reda srpskog naroda. Dodik laprda o srpskim ministarskim mjestima u Vijeću ministara, umjesto o ministarskim mjestima koja trebaju dobiti predstavnici iz manjeg entiteta. Niko se ne buni kada fašisti manji entitet smatraju kao ekskluzivnu teritoriju samo jednog naroda. S druge strane, jedan narod se u većem entitetu uopće ne spominje...
Ne znam, možda sam skeptičan, ali ne vidim čemu nas vodi ta famozna "rahat patnja" na koju dosta ljudi svršava kao u transu.

Hemel

Post by Hemel » 17/09/2011 11:09

zavrzlama wrote:Sorensov zadatak je ukinuti BIH kao pregovaraca sa EU- u ,a entitetima dati legalietet da pregovaraju sa EU u ime drzave BIH...ZASTO?..neko mora platiti cijenu nezavisnog Kosova,a placa je BIH...medjutim izdurat ce se i ovo,jer vrijeme radi za BIH..rahat ptanja :wink:

ovaj put ne bih se slozio. mislim da je obratno. drugo su zelje a drugo mogucnosti. ako bi probao eliminisati drzavu u pregovorima, mislim da jos ima neko ko to nece prihvatiti.

sama njegova izjava koja mu se ''omakla'' da je dejton mrtav, govori kuda trebaju da idu stvari. posle je on to pokusavao demantovati ali svi znamo da se demanti daju pro forme radi.

opet kazem, svi mi imamo zelje a mogucnosti su drugo. nista jos uvijek ne polazem na istog dok se ne pokaze na djelu.

nije bitno sta se prica, bitno je sta se radi.

mO k3
Has thanked: 19 times
Been thanked: 9 times

Post by mO k3 » 17/09/2011 11:09

Toga sam i ja bojim da ce bih morati platiti ceh i sve ce ici na bosnjacku stetu ,nadam se da ce se bosnjacki politicari otrezniti od sve samozaljubljenosti i poceti raditi posao za koji su izabrani

zavrzlama

Post by zavrzlama » 17/09/2011 11:35

Hemel wrote:

ovaj put ne bih se slozio. mislim da je obratno. drugo su zelje a drugo mogucnosti. ako bi probao eliminisati drzavu u pregovorima, mislim da jos ima neko ko to nece prihvatiti.

sama njegova izjava koja mu se ''omakla'' da je dejton mrtav, govori kuda trebaju da idu stvari. posle je on to pokusavao demantovati ali svi znamo da se demanti daju pro forme radi.

opet kazem, svi mi imamo zelje a mogucnosti su drugo. nista jos uvijek ne polazem na istog dok se ne pokaze na djelu.

nije bitno sta se prica, bitno je sta se radi.
pa upravo dejton nije odradio dio svog posla,,,stagnacija koju je prouzrokovao dejton nije pogodila one koji su trebali bioloski da nestanu iz BIH,cime bi se pojednostavila podjela BIH izmedju dvije susjedne drzave....sorensen zeli mijenjati dejton,jer ionako nakaradan daje cvrste argumente i legalietet drzavnosti BIH...tacno od 2006 krece stagnacija BIH drustva....te godine je priznato Kosvo i sapnuto srbiji,da svoju kompezaciju trazi u jacanju odnosa sa rs-om(zapadnom srbijanskom pokrajinom)....a sto ce rahat ptanja odraditi svoje,pa zato sto cilj velikosrba nije trajni opstanak rs u BIH pa makar bili drzava u drzavi,a evropi nije cilj podjela BIH i stvranje islamske drzave pa makar ukinuli rs(svog favorita)..to je rahat patnja..znaci vrijeme svakako radi za probosasnku stranu,jer je stagnacija postala svakodnevnica...

zavrzlama

Post by zavrzlama » 17/09/2011 11:43

pemanapemani wrote:

Ako je tačna tvoja pretpostavka, kako onda vrijeme radi za BiH? 2006. je zaustavljeno jačanje države i od tada se stvari nisu pomakle sa mrtve tačke, dapače, država je svakim danom sve slabija.
Ne razumijem tu "rahat patnju"? Ne vidim neko ekstremno povećanje nataliteta kod Bošnjaka, niti neko vanserijsko iseljavanje iz manjeg entiteta (svakodnevo se vrte ovakve konstrukcije). Čak i da se to počne događati, kako osnažiti državu kada se povratak raseljenih opstruira sa svih strana?
Šovinističke izjave političara iz manjeg entiteta su postale sasvim normalna pojava. Tako imamo srpskog člana predsjedništva, umjesto člana predsjedništva iz reda srpskog naroda. Dodik laprda o srpskim ministarskim mjestima u Vijeću ministara, umjesto o ministarskim mjestima koja trebaju dobiti predstavnici iz manjeg entiteta. Niko se ne buni kada fašisti manji entitet smatraju kao ekskluzivnu teritoriju samo jednog naroda. S druge strane, jedan narod se u većem entitetu uopće ne spominje...
Ne znam, možda sam skeptičan, ali ne vidim čemu nas vodi ta famozna "rahat patnja" na koju dosta ljudi svršava kao u transu.
tacno od 2006 krece stagnacija BIH drustva....te godine je priznato Kosvo i sapnuto srbiji,da svoju kompezaciju trazi u jacanju odnosa sa rs-om(zapadnom srbijanskom pokrajinom)....a sto ce rahat ptanja odraditi svoje,pa zato sto cilj velikosrba nije trajni opstanak rs u BIH pa makar bili drzava u drzavi,a evropi nije cilj podjela BIH i stvranje islamske drzave pa makar ukinuli rs(svog favorita)..to je rahat patnja..znaci vrijeme svakako radi za probosasnku stranu,jer je stagnacija postala svakodnevnica...

pemanapemani

Post by pemanapemani » 17/09/2011 12:02

zavrzlama wrote:
pemanapemani wrote:

tacno od 2006 krece stagnacija BIH drustva....te godine je priznato Kosvo i sapnuto srbiji,da svoju kompezaciju trazi u jacanju odnosa sa rs-om(zapadnom srbijanskom pokrajinom)....a sto ce rahat ptanja odraditi svoje,pa zato sto cilj velikosrba nije trajni opstanak rs u BIH pa makar bili drzava u drzavi,a evropi nije cilj podjela BIH i stvranje islamske drzave pa makar ukinuli rs(svog favorita)..to je rahat patnja..znaci vrijeme svakako radi za probosasnku stranu,jer je stagnacija postala svakodnevnica...
RS, "favorita MZ," su ozvaničili "predstavnici" probosanskih snaga. Mirovni sporazum sa svim nebuloznim konstrukcijama su također oni potpisali.
Čovječe, nismo mi Turska, zemlja sa 70 miliona stanovnika, pa da je nekoga strah da ne preuzmemo primat u EU.
Kakva stagnacija, kada država sve više propada. Napisao sam već, niko više ne reaguje na svakodnevne fašističke izjave od strane pojedinaca iz manjeg entiteta.
Baš će MZ ukinuti RS kada ista ne smeta "probosanskim snagama". Oni su potpisali njenu reinkarnaciju, pristaju da je ekskluzivni teritorij srpskog naroda, niko ne spominje krsne slave entitetskih institucija, niko više ne pokušava vratiti ljude u njihove domove...
Za mene je "rahat patnja" mazanje očiju ljudima, koje ionako odlikuje nevjerica u ono što vide. Kada je tako, zašto im ne servirati i tu famoznu "rahat patnju", kada će i u nju vjerovati više nego vlastitim očima.

Skijaš

Post by Skijaš » 17/09/2011 13:43

zavrzlama wrote:Sorensov zadatak je ukinuti BIH kao pregovaraca sa EU- u ,a entitetima dati legalietet da pregovaraju sa EU u ime drzave BIH...
Nije tačno. Sorensen je izašao u susret Sarajevu kada je prije par dana blokirao IPA paket, dajući vremena Savjetu ministara da se predomisli po pitanju svoje podrške Dodiku, međutim Tihić i njegovih 40 hajduka odlučuju PODRŽATI politiku kojom već spakovani paket na državnom nivou nakon prosljeđivanja Briselu može biti otpakovan naknadno i to sa entitetskog nivoa.

I šta će tu Sorensen ? Šta može ? Može se samo pomiriti sa tim da Sarajevo pristaje na uniju država.

popajic

Post by popajic » 17/09/2011 14:30

@pemanapemani
...Baš će MZ ukinuti RS kada ista ne smeta "probosanskim snagama". Oni su potpisali njenu reinkarnaciju, pristaju da je ekskluzivni teritorij srpskog naroda, niko ne spominje krsne slave entitetskih institucija, niko više ne pokušava vratiti ljude u njihove domove...
Pa, to je to !
I sad bi trebao Sorensen lupiti sakom po stolu u sred Sarajeva i zdrobiti: sta radite ovo ljudi ? Sto se nazivate probosanskim snagama kad sutite ko zadnje kurve ?! ( izvinjavam se kurvama )

pemanapemani

Post by pemanapemani » 17/09/2011 14:50

popajic wrote:
@pemanapemani
...Baš će MZ ukinuti RS kada ista ne smeta "probosanskim snagama". Oni su potpisali njenu reinkarnaciju, pristaju da je ekskluzivni teritorij srpskog naroda, niko ne spominje krsne slave entitetskih institucija, niko više ne pokušava vratiti ljude u njihove domove...
Pa, to je to !
I sad bi trebao Sorensen lupiti sakom po stolu u sred Sarajeva i zdrobiti: sta radite ovo ljudi ? Sto se nazivate probosanskim snagama kad sutite ko zadnje kurve ?! ( izvinjavam se kurvama )
To je to.

Uvijek je lakše ići linijom manjeg otpora, praviti kojekakve konstrukcije, "mahati" teorijama zavjere... Može se sto puta spomenuti "rahat patnja", ali ipak više vjerujem vlastitim čulima.
Ako je MZ toliko strah milion i kusur Bošnjaka, zašto su uopće priznali BiH? Mogli su nas od.ebati i ostaviti na milost i nemilost fašistima.

Skijaš

Post by Skijaš » 17/09/2011 15:04

pemanapemani wrote:
popajic wrote:
@pemanapemani
Pa, to je to !
To je to.

Uvijek je lakše ići linijom manjeg otpora, praviti kojekakve konstrukcije, "mahati" teorijama zavjere... Može se sto puta spomenuti "rahat patnja", ali ipak više vjerujem vlastitim čulima.
Ako je MZ toliko strah milion i kusur Bošnjaka, zašto su uopće priznali BiH? Mogli su nas od.ebati i ostaviti na milost i nemilost fašistima.
Ili zašto su dali Albancima ekskluzivitet nad Kosovom ? Međunarodna zajednica se neće svrstati na stranu Sarajeva sve dok Dodik u Sarajevu nalazi svoje istomišljenike, EU neće voditi naše bitke i podržaće svaki "dogovor", makar to vodilo i Tihićevoj uniji država i na kraju disoluciji zemlje. Sarajevo treba zauzeti principijelan stav, SDU, SDP, NS, LDS, SBiH, SDA, SBB, i ostale stranke moraju usvojiti zajednički stav da je intervencija međunarodne zajednice u obuzdavanju separatističkih elemenata neophodna kako bi država krenula naprijed i da je sve ostalo gubljene vremena. Ako nabrojane stranke rade jedna drugoj iza leđa popuštajući Dodiku, međunarodna se zajednica u to neće petljati i stagnacija se nastavlja. Zašto bi oni pritisli Dodika kad ga Tihić predstavlja kao nekog sa kim je dogovor moguć ? U tom slučaju međunarodna zajednica izgleda kao destabilizirajući faktor koji narušava tu Tihić/Dodik/Čović idilu.

pemanapemani

Post by pemanapemani » 17/09/2011 15:18

Ili zašto su dali Albancima ekskluzivitet nad Kosovom ? Međunarodna zajednica se neće svrstati na stranu Sarajeva sve dok Dodik u Sarajevu nalazi svoje istomišljenike, EU neće voditi naše bitke i podržaće svaki "dogovor", makar to vodilo i Tihićevoj uniji država i na kraju disoluciji zemlje. Sarajevo treba zauzeti principijelan stav, SDU, SDP, NS, LDS, SBiH, SDA, SBB, i ostale stranke moraju usvojiti zajednički stav da je intervencija međunarodne zajednice u obuzdavanju separatističkih elemenata neophodna kako bi država krenula naprijed i da je sve ostalo gubljene vremena. Ako nabrojane stranke rade jedna drugoj iza leđa popuštajući Dodiku, međunarodna se zajednica u to neće petljati i stagnacija se nastavlja. Zašto bi oni pritisli Dodika kad ga Tihić predstavlja kao nekog sa kim je dogovor moguć ? U tom slučaju međunarodna zajednica izgleda kao destabilizirajući faktor koji narušava tu Tihić/Dodik/Čović idilu.[/quote]

Tako je.
Mislim da se prešao nivo stagnacije. Svakim danom, država je sve slabija, a ljudima se potura ta neka "rahat patnja" kao dugoročno spasonosno rješenje.

Boom71

Post by Boom71 » 17/09/2011 15:22

ustajte vi zemaljsko roblje...

rahat patnja i nije tako losa stvar...sa gutom u dzepu,obezbjedjen,dobeo i veseo.

sve to razumijem,ali vrijeme prolazi,djeca rastu u nezdravoj okolini i trulom drustvu!

Skijaš

Post by Skijaš » 17/09/2011 15:37

Boom71 wrote:ustajte vi zemaljsko roblje...

rahat patnja i nije tako losa stvar...sa gutom u dzepu,obezbjedjen,dobeo i veseo.

sve to razumijem,ali vrijeme prolazi,djeca rastu u nezdravoj okolini i trulom drustvu!
Samo suprotstavljanje Dodiku i šovinizmu pomaže, dosljedno i energično, sve ostalo je kupovina vremena za neprijatelje države.

zavrzlama

Post by zavrzlama » 17/09/2011 15:52

Skijaš wrote:
zavrzlama wrote:Sorensov zadatak je ukinuti BIH kao pregovaraca sa EU- u ,a entitetima dati legalietet da pregovaraju sa EU u ime drzave BIH...
Nije tačno. Sorensen je izašao u susret Sarajevu kada je prije par dana blokirao IPA paket, dajući vremena Savjetu ministara da se predomisli po pitanju svoje podrške Dodiku, međutim Tihić i njegovih 40 hajduka odlučuju PODRŽATI politiku kojom već spakovani paket na državnom nivou nakon prosljeđivanja Briselu može biti otpakovan naknadno i to sa entitetskog nivoa.

I šta će tu Sorensen ? Šta može ? Može se samo pomiriti sa tim da Sarajevo pristaje na uniju država.
pazi sad..sorensen prica kakoa BIH ulazi iz dejtonske u briselsku fazu,cak dejton proglasava mrtvim...pa sto nije gos'n sorensen zaobisao Banja Luku i dosao u Sarajevo i susreo se sa clanovima PS BIH i predsjednistvom BIH sa BIH zastavom na stolu...tim cinom bi pokazao da stoji iza rijeci koje obecava...

BIH vec ima osnovano tijelo za saradnju sa EU u vezi ulaska BIH u EU,tu jedan presjednik entiteta nema sta da radi,niti mu Sorenesen treba ici na noge...odlazak sorensena dodiku na noge je signal i poruka preko cijih ce odobrenja BIH ici prema EU,a i sam sorensen zna dodikove stavove da mrzi BIH iz dna duse i da radi sve da ista nestane...pametnom dosta..

hercegovac_pravi

Post by hercegovac_pravi » 17/09/2011 22:26

Skijaš wrote:

Ova tvrdnja uopste nije tacna. Eu je zustavila IPA fondove jer, pazi sada, ne moze proslijediti pomenute fondove jer zakonska procedura o ispostavi fondova nije ispunjena.
Ne znam da li si ti upoznat (nadam se da jesi jer stalno pominjes upravo to) da ogromna vecina (99%) odluka VM-a nije validna sve dotle dok entitetske vlade ne prihvate istu. (kontas li sada u cemu je moc entitetskih blokada i entitetskog veta i u cemu je razlika izmedju "vitalnog nacionalnog interesa, entitetskog veta i entitetskog prihvatanja nekog zakona?)...

hercegovac_pravi

Post by hercegovac_pravi » 17/09/2011 22:28

Uostalom, bez veze lupamo o ovoj "moci" EU-a....sacekajmo samo jos 3-4 mjeseca kada dodje ponuda o novoj rundi tzv. Ustavnih promjena. kad vidite tu ponudu onda se vratite pa pisite o "objektivnosti" pravdi i zelji EU da "pomogne" Bosni i Hercegovini.

zavrzlama :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Post Reply