Ukinuli besplatno školovanje za djecu poginulih boraca!

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Bibona

Ukinuli besplatno školovanje za djecu poginulih boraca!

Post by Bibona » 09/09/2011 14:11

Do kada? Dobro ste pročitali, ukinuli su besplatno školovanje ( isključivo najviše fakultetsko obrazovanje) za djecu poginulih boraca.e Ne znam gdje će duša tim ljudima i želim im sve 'najbolje' u trenutku Božije kazne.
Nadam se da su svjesni da hodaju čitavih udova i zdravog mozga ovim ulicama naše države upravo zbog tih koji su poginuli i borili se u ratu. Svi su dobili pozicije i mjesta u visokim institucijama samo zbog naših šehida i boraca! Zaboravili su tuđu muku i bol, pored toga da penzije nisu dovoljne ni da pokriju troškove porodice. Baš oni koji bi trebali imati privilegije- uzeli su im i to malo. ŠTA REĆI NEGO FUJ!

Šta vi mislite o ovome? i da li bi se moglo uraditi nešto po ovom pitanju?

nermin9200

Re: Ukinuli besplatno školovanje za djecu poginulih boraca!

Post by nermin9200 » 09/09/2011 14:23

Bibona wrote:Do kada? Dobro ste pročitali, ukinuli su besplatno školovanje ( isključivo najviše fakultetsko obrazovanje) za djecu poginulih boraca.e Ne znam gdje će duša tim ljudima i želim im sve 'najbolje' u trenutku Božije kazne.
Nadam se da su svjesni da hodaju čitavih udova i zdravog mozga ovim ulicama naše države upravo zbog tih koji su poginuli i borili se u ratu. Svi su dobili pozicije i mjesta u visokim institucijama samo zbog naših šehida i boraca! Zaboravili su tuđu muku i bol, pored toga da penzije nisu dovoljne ni da pokriju troškove porodice. Baš oni koji bi trebali imati privilegije- uzeli su im i to malo. ŠTA REĆI NEGO FUJ!

dok cijela nacija ne uzme letve i bejzbolke u ruke, nema nam nista, mozemo samo citat vakve gluposti nase vlade i cekat da "neko nesto poduzme"... :(

Sociolog

Post by Sociolog » 09/09/2011 17:12

Ne mogu da vjerujem, nema goreg naroda od Bošnjaka, gdje ce im dusha, kako ih nije sramota, pa 90% ih je na fakultetima, da su makar za 5-6 godina donijeli ovu odluku pa donekle bi razumui, pa ima najmanje 6-7000 do 23 godine studenata šehida koje će ova odluka pogoditi. Kako ce se oni osjećati, dezorijentisano, izgubljeno, izgubice svaku vjeru u državu.... bruka i sramota

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Post by KatarinaKosaca » 09/09/2011 17:57

Kada su ukinuli? Na kojem nivou? Kantonalnom? Federalnom? Kako "najviše" na fakultetima?

nino90

Post by nino90 » 09/09/2011 18:07

nisu ukinuli, ja sam upisao neki dan trecu godinu na faksu i nisam platio onih 100KM sto se inace placa

vjesticanametli
Has thanked: 68 times
Been thanked: 20 times

Post by vjesticanametli » 09/09/2011 20:36

znam da cete me sad gaĐŽati kamenjem ali nema veze :D dokle ba vise guzovace.............na fax se ne mora ici i ide onaj ko ima da plati..............osim toga imaju i stipendije

BJB
Has thanked: 1 time

Post by BJB » 09/09/2011 22:02

:thumbup: Vjestice, slazem se, narocito kad vidim neke koji upisuju treci ili cetvrti fakultet..Normalno nijedan nisu zavrsili, vec se vrte da bi imali stipendiju/penziju...
NIsam za ukidanje ako je u pitanju prvi fakultet, pa i da obnove godinu, al' znam nekih 30godisnjaka koji su nigdje a k'o fol studiraju.

Edin_Sarajevo

Post by Edin_Sarajevo » 09/09/2011 22:09

Pa tema se tiče mladih ljudi, u dvadesetim godinama, kojima je jedina šansa za studiranje obećana pomoć. Niko ne spominje te koji studiraju po 10 godina i poslije prve godine mijenjaju fax.

U redu, ne mora svako studirati..ali znam dosta studenata koji su odrasli bez jednog roditelja izgubljenog u ratu, a danas rasturaju. Kopaju i rukama i nogam da nesto postignu..Tako da se nadam da im drzava nece uskratiti bar tu pomoc oko skolarine, kad vec stipendije ganja samo čika Jovo i rijetki.

Taranta

Post by Taranta » 09/09/2011 22:16

Bibona wrote:Do kada? Dobro ste pročitali, ukinuli su besplatno školovanje ( isključivo najviše fakultetsko obrazovanje) za djecu poginulih boraca.e Ne znam gdje će duša tim ljudima i želim im sve 'najbolje' u trenutku Božije kazne.

Moguće je da postoji neko starosno ili vremensko ograničenje. To mi se čini razumnim.

suncica24

Post by suncica24 » 09/09/2011 22:22

Gdje je ukinuto? Koji faks? Sta?

Na mom faksu olaksise za studente ciji su roditelji poginuli ili invalidi i dalje stoje, tako da...gdje, ko, sta?
Usput je i povecana kvota upisa na fakultete bas zbog i za studente te kategorije, tako da zaista treba malo vise info prije sto se pridruzimo bljuvanju vatre.

samoTEgledam

Post by samoTEgledam » 09/09/2011 22:33

vjesticanametli wrote:znam da cete me sad gaĐŽati kamenjem ali nema veze :D dokle ba vise guzovace.............na fax se ne mora ici i ide onaj ko ima da plati..............osim toga imaju i stipendije
Da, oni imaju tatu/babu koji će moći da zaradi i tako im plati školovanje.
Srami se i stidi, plitko skroz plitko razmišljanje, ako nije i namjerno nisko udaranje. Njihov tata/babo ti je omogućio sve što ti imaš. Da nije bilo njihovih očeva ovo bi se sad zvao forum na dražino-x.com. Možda bi tebi i odgovaralo.

Krv mi u lice udari nakon ovakvih stavova. fujjjjj

Sociolog

Post by Sociolog » 09/09/2011 22:42

Bruka vala, jos pogotocvo mrzim stereotipe koji su jako izrazeni u nasem drustvu, sto se tice mladica bez oca, uopste malo njih imaju veze, niko ne zna kako je njima tesko, bez cvrstog oslonca, 80% djevojaka, da su Brad Pitt tijelom, i umom bice odbijeni od cura.... samo mi to nije jasno, al bukvalno cemu odbojnost prema takvim momcima, ako moze iko objasniti na ovom forumu, bez vecih filozofija jer je off?

Opet kazem, velika vecina njih je marljiva, i zeli da uspije u zivotu, i muski i zenske

nino90

Post by nino90 » 09/09/2011 22:49

ovaj sto je postavio temu sigurno misli na samofinansirajuce sto moraju placati.
Imamo redovne-trosan snosi kanton, redovne/samofinansirajuce i vanredne, s tim da nema vanrednih na svim fakultetima
samofinansirajuci i vanredni su uvijek morali placati i to je ok,
a redovni kojima kanton placa skolovanje moraju 100KM placati e za to dijeca poginulih boraca ne moraju placati, medjutim ako je samofinansirajuci mora onaj ostatak koji inace kanton ovim drugim placa

mrtva kokoš

Post by mrtva kokoš » 09/09/2011 22:54

ako je istina ovo sto pise to znaci da crveno-zeleni opet rezu kako im je volja. daBogda im unuci dozivili sudbinu ove djece ciji su ocevi i majke dale zivote za ovo govno od drzave. to im ja samo mogu pozeljeti, kao neko ko je odrastao uz oba roditelja. nikakve pare na svijetu ne mogu nadoknaditi njihove roditelje stoko placenicka. :x

Ja_Ja
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Post by Ja_Ja » 09/09/2011 23:06

Jos niko nije potvrdio 100% to ukidanje. Gdje, sta, kako??? Prica se razvila a niko ne postavlja link s informacijama o ukidanju, odluku i sl. Hajd kada bude crno na bijelo onda mozemo pricati.

vjesticanametli
Has thanked: 68 times
Been thanked: 20 times

Post by vjesticanametli » 10/09/2011 00:14

samoTEgledam wrote:
vjesticanametli wrote:znam da cete me sad gaĐŽati kamenjem ali nema veze :D dokle ba vise guzovace.............na fax se ne mora ici i ide onaj ko ima da plati..............osim toga imaju i stipendije
Da, oni imaju tatu/babu koji će moći da zaradi i tako im plati školovanje.
Srami se i stidi, plitko skroz plitko razmišljanje, ako nije i namjerno nisko udaranje. Njihov tata/babo ti je omogućio sve što ti imaš. Da nije bilo njihovih očeva ovo bi se sad zvao forum na dražino-x.com. Možda bi tebi i odgovaralo.

Krv mi u lice udari nakon ovakvih stavova. fujjjjj
radila i placala sama ....................nemam ti se sta pravdat a tu pricu ovaj je dao ovo ovaj ono ostavi vise u kraj..........ko ima studira ko nema ganja stipendiju ili zaraĐŽuje da studira ...............bjez ba vise s tom pricom i ako ti se ne sviĐŽa eno ulica pa udri stoku koja sjedi u vladi..............

travar

Post by travar » 10/09/2011 02:37

Na ovo "ja plaćam, plaćaj i ti" najbolje je ne reći ništa :x

Anyhoe, ovih dana idem na upis pa javim kakvo je stanje na ETF-u, mada sumnjam da su ukinuli.
Do sad su mi 2 puta naplatili pa onda zvali da vrate pare :mrgreen:

Bibona

Post by Bibona » 10/09/2011 03:22

suncica24 wrote:Gdje je ukinuto? Koji faks? Sta?

Na mom faksu olaksise za studente ciji su roditelji poginuli ili invalidi i dalje stoje, tako da...gdje, ko, sta?
Usput je i povecana kvota upisa na fakultete bas zbog i za studente te kategorije, tako da zaista treba malo vise info prije sto se pridruzimo bljuvanju vatre.
Gdje nego u glupom Bihacu :mrgreen:

suncica24

Post by suncica24 » 10/09/2011 10:16

reni-90 wrote:ovaj sto je postavio temu sigurno misli na samofinansirajuce sto moraju placati.
Imamo redovne-trosan snosi kanton, redovne/samofinansirajuce i vanredne, s tim da nema vanrednih na svim fakultetima
samofinansirajuci i vanredni su uvijek morali placati i to je ok,
a redovni kojima kanton placa skolovanje moraju 100KM placati e za to dijeca poginulih boraca ne moraju placati, medjutim ako je samofinansirajuci mora onaj ostatak koji inace kanton ovim drugim placa
Znaci da niko nista nije ukinuo.
Djeca nisu "upala" medju redovne studente zbog uspjeha druge djece koja jesu. Omoguceno im je da studiraju, tj. usli su na studij preko dodatne liste i buduci da nisu planirani planom i programom Kantona, te finansijskim sredstvima koja postoje moraju sami sebi placaju studij.
Ja ovdje ne vidim zaista niciju krivicu.
Znaci, trebaju se staviti u privilegovan polozaj zato sto su djeca poginulih ili invalida, iako to svojim radom i uspjehom nisu zasluzili?
Ne razumijem.
Potpuno razumijem i podrzavam olaksice za redovne studente (da su bogdo i stipendije nesto vece :roll: ), ali samofinansirajuci studenti su vec privilegija sama po sebi, sad treba da se dodatno privileguju, pa makar to bilo po ovom osnovu? Ne kontam!
Btw, kao sto rekoh, Kanton je povecao kvotu upisa u redovne studente za djecu poginulih i invalida... ako uzmemo i ovo u obzir zaista ne razumijem bjes i ne shvatam u cemu je problem?

suncica24

Post by suncica24 » 10/09/2011 10:25

Usput, ova "debata" trebaju li olaksice ili ne... ja sam dijete koje je/bi moglo koristiti iste tijekom studija i nikad m na pamet nije palo da ih koristim, prije svega jer smo si finansijski mogli priustiti moj studij.
I znam jos nekoliko osoba koje takodjer nisu koristile olaksice iz istog razloga.
One su za porodice koje ne mogu priustiti studij (kao i stipendije) iz razloga sto su zbog rata i drzave umanjene njihove finansijske sposobnosti i stoga drzava je duzna, da ne kazem obavezna da im pomogne.
Ne radi se tu ni o kakvoj privilegiji, vec o moralnoj obavezi.
Tuzno je samo sto ta obaveza podrazumjeva te sitne olaksice prilikom upisa i tih sramotnih 100KM pomoci :roll:

Jingo

Post by Jingo » 10/09/2011 10:35

Sociolog wrote:Ne mogu da vjerujem, nema goreg naroda od Bošnjaka, gdje ce im dusha, kako ih nije sramota, pa 90% ih je na fakultetima, da su makar za 5-6 godina donijeli ovu odluku pa donekle bi razumui, pa ima najmanje 6-7000 do 23 godine studenata šehida koje će ova odluka pogoditi. Kako ce se oni osjećati, dezorijentisano, izgubljeno, izgubice svaku vjeru u državu.... bruka i sramota
ja sam se ovako osjećao '95 kad sam iz uniforme krenuo u srednju školu... I kako sam tad izgubio vjeru u državu, ne vjerujem da ću je ikad povratiti....
Teško da će ovo postati normalna zemlja ikad...
Sramota...

vnm

Post by vnm » 10/09/2011 10:52

iz ovogodisnjeg konkursa za upis na unsa:

"Djeca šehida i palih boraca i djeca bez oba roditelja koji prvi put upisuju prvu ili odgovarajuću godinu studija po starom ili bolonjskom sistemu studiranja oslobodjeni su obaveze plaćanja upisnine u iznosu od 130,00 KM (stotinu trideset konvertibilnih maraka)."

jel to to?

suncica24

Post by suncica24 » 10/09/2011 12:14

Bibona wrote:
suncica24 wrote:Gdje je ukinuto? Koji faks? Sta?

Gdje nego u glupom Bihacu :mrgreen:
Jok... Bihac

travar

Post by travar » 18/09/2011 17:18

Kasnim, znaaam :D
Uglavnom, na ETF-u nisu ukinuli (pod uslovom da ste upisani u odgovarajući ciklus kao redovan student), mada vam niko na to neće skrenuti pažnju ukoliko sami ne pitate (ali kad im ostaneš dužan 5pf, zovu na telefon :roll: ).

Ateista

Post by Ateista » 20/09/2011 11:14

Uz duzno postovanje prema svim koji su nekoga izgubili, ali ne znam dokle ce vise sehidi uvijek imati neke prednosti i ustupke, dosta vise da sehidska djeca samo na to dobijaju posao, dok odbijenice dobijaju i puno sposobniji i iskusniji samo zato sto im niko nije poginuo.

Smatram da djeca bez roditelja ili jednog od roditelja treba da imaju odredjenu pomoc i finansijske olaksice, ali ne vidim nikakav razlog zasto bi jedno sehidsko dijete bilo vrijednije od djeteta kojem je otac umro od neke bolesti ili slicno? Zasto je jedna smrt bitnija i vrijednija od druge?

Post Reply