Teže je promijeniti upravitelja, nego suprugu! (Anketa)

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Locked

Da li vaša zgrada ima izabranog upravitelja i da li plaćate upraviteljninu?

Poll ended at 08/09/2011 12:44

Da.
57
71%
Ne.
8
10%
Ne znam.
8
10%
Samo četvrtkom dođu neki i upravljaju mojom ZKS (Zgradom kolektivnog stanovanja).
2
3%
Ja stanujem u zgradi pojedinačnog stanovanja ZPS i upravitelj mi ne treba.
5
6%

Total votes: 80

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Teže je promijeniti upravitelja, nego suprugu! (Anketa)

Post by PipiDugaDevetka » 07/09/2011 12:44

Nezadovoljni ste načinom i kvalitetom održavanja vaše zgrade. Jeste li pokušali promijeniti upraviteljsku firmu?

Ne pokušavajte. Nećete uspjeti da se oslobodite firme parazita koja ništa ne radi, napuhuje račune,... (Svaka čast izuzecima, časnim firmama kojih ima) ...

Zašto se upraviteljske firme nikada nisu bunile što od uvođenja upraviteljstva nad ZKS 2002.g., upraviteljnina = naknada za održavanje i upravljanje, nije povećavana? Zar to nije sumnjivo?

Znači, biti upraviteljska firma se isplati, pa taman naknade bile minimalne. Kako se isplati? To je još jedno bosansko čudo uz nekoliko ostalih kao što je bosanski čudotvorni pekarski prah.

Mene ''pojede'' ova činjenica da upraviteljske firme imaju certifikat za potkradanje građana, a nemoguće im se suprotstaviti ni na koji način.

Ima li načina da se ratosiljamo ovih upravitelja?
Last edited by PipiDugaDevetka on 31/05/2012 14:39, edited 2 times in total.

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Teže je promijeniti upravitelja, nego suprugu! (Anketa)

Post by KatarinaKosaca » 07/09/2011 16:37

:lol: :lol: Koji naslov teme :lol: @Pipi, legenda si :thumbup:

astrid

Post by astrid » 07/09/2011 17:21

Mi smo u haustoru mijenjali upravitelja.Dobili smo goreg :x .U principu svi su isti,ništa ne 8-)
Može se upravitelj promijeniti kao i žena :oops: samo ostaje opet mogućnost da dobiješ gore 8-) :D

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 07/09/2011 17:48

KatarinaKosaca wrote: :lol: :lol: Koji naslov teme :lol: @Pipi, legenda si :thumbup:

Autor ove izjave je, ustvari, @zonbirile...Jedini forumaš koji je na mojoj Ignore listi!

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 07/09/2011 17:56

astrid wrote:Mi smo u haustoru mijenjali upravitelja.Dobili smo goreg :x .U principu svi su isti,ništa ne 8-)
Može se upravitelj promijeniti kao i žena :oops: samo ostaje opet mogućnost da dobiješ gore 8-) :D

Nemoguće je da ima gori upravitelj od ''moje'' FAMOS-GRADNJE! Nakon što su nadogr(a)dili zgradu postali su upravitelji. Od tada do danas 4 požara, a od toga jedan incident požarne vrste = curenje plina.
Svi požari se desili na novodograđenim dijelovima zgrade ili instalacijama kod nadograđenih.

BHF_Manijak
Been thanked: 5 times

Post by BHF_Manijak » 07/09/2011 21:58

E o ovome ja godinma kontam, hajd samo nek mi neko objasni STA JE ULOGA ovih parazita??? Sjede, hlade muda i ubiru lovu, nista, ama bas nista ljudi ne rade a od svake zgrade, kvarta, naselja, imaju zagaranotavnu lovu! zar nije moje pravo da nesto biram i prihvatam ili odbijam?! Ja ako ne zelim vodu(karikiram!) fino dodju ljudi i zavrnu je, ako necu struju isto rjesenje, ali ovih uhljupa ne moze te oslobit ni Interpol! Posalju jednom hefticno zenu koja lafo cisti(citaj mlati onim zogerom po haustoru, vise npravi prasine nego sto ocisti!), pregorjele sijalice mijenjaju stanari naravno, ulazna vrata vec su godinama batal, sanducici da i ne pricam, itd itd itd..Klasicni "legalni" kriminal, natjera te da mu placas, dakle nemas izbora a nista ne radi! A ona im je glavna, da oni nisu zaduzeni za unutrasnji prostor tj stanove(dakle sve sto vam je batal u stanu oni kao nemaju veze s tim, vec samo stanari izmedju sebe rjesavaju!) a sto je jos zalosnije ne rade ni taj kao njihov dio, nabrojao sam gore samo nekoliko stvari, fuj koji debili!

DOLE SA PARAZITIMA koje htio ili ne moras "hraniti"! :x

astrid

Post by astrid » 08/09/2011 09:36

PipiDugaDevetka wrote:
astrid wrote:Mi smo u haustoru mijenjali upravitelja.Dobili smo goreg :x .U principu svi su isti,ništa ne 8-)

Nemoguće je da ima gori upravitelj od ''moje'' FAMOS-GRADNJE! Nakon što su nadogr(a)dili zgradu postali su upravitelji. Od tada do danas 4 požara, a od toga jedan incident požarne vrste = curenje plina.
Svi požari se desili na novodograđenim dijelovima zgrade ili instalacijama kod nadograđenih.

Vjerovatno bi i "moji" tako nešto uradili,ali sva sreća pa im niko nije dao tako nešto zahtjevno :D ...Inače ,ništa ne rade....kako reče @BHF_Manijak"..."Posalju jednom hefticno zenu koja lafo cisti(citaj mlati onim zogerom po haustoru, vise npravi prasine nego sto ocisti!), pregorjele sijalice mijenjaju stanari naravno, ulazna vrata vec su godinama batal, sanducici da i ne pricam, itd itd itd..Klasicni "legalni" kriminal,..."
Da na ovo nadodam,da sve što smo trebali uraditi u ulazu,stanari su prokupljali novac.Ne mogu dušu griješiti :oops: lift nam popravljaju..to je jedina djelatnost kojom se bave.

Qler

Post by Qler » 08/09/2011 09:46

Ja sam odlucio da ih zovem za sijalicu u haustoru ako treba... do sada sam mijenjao, ali vidim, nece ni komsije, jedini ja budala.. e sada cu da zovem upravitelja, i da im dosadjujem za sve... kad placam, hocu da imam uslugu.

jazzer
Been thanked: 2 times

Post by jazzer » 08/09/2011 09:49

Moj upravitelj ''Metal - export'' djeluje na istom principu, uzimaju pare uredno a sva njihova
usluga je ku.ac. U ulazu na mom spratu od 3 ne rade 2 sijalice (kako stvari stoje ja cu ih morati promijeniti),
da bi usao na ulazna vrata u zgradu moras doslovno kljucem ''cesljati'' bravu jer je ista, ne znam iz kojih razloga,
pokvarena. Ni sama vrata ne stoje dobro, zapinju od pod prilikom otvaranja. Takodje, jedno sedmicno
dodje zena, zalije vodom spratove (to se valjda zove ciscenje) i ode.

A svaki mjesec uredno placam a za svoje pare ne dobijam nista :x ..

poznanik

Post by poznanik » 08/09/2011 10:32

PipiDugaDevetka wrote:Nezadovoljni ste načinom i kvalitetom održavanja vaše zgrade. Jeste li pokušali promijeniti upraviteljsku firmu? Ima li načina da se ratosiljamo ovih upravitelja?

Ministarstvo stambenih poslova Kantona Sarajevo, u skladu sa odredbama Zakona o održavanju zajedničkih dijelova zgrada i upravljanju zgradama, izdalo je Uputstvo o načinu promjene upravitelja, postupak primopredaje objekta, kao i obaveze etažnih vlasnika i upravitelja u prelaznom periodu, dok ne bude određen drugi upravitelj.

Prema Zakonu o održavanju zajedničkih dijelova zgrada i upravljanju zgradama, promjena upravitelja vrši se na jedan od slijedećih načina:

1.- Odlukom o reizboru upravitelja od strane etažnih vlasnika,
2.- Prestankom rada privrednog društva (stečaj, likvidacija i sl.),
3.- Nepodnošenjem zahtjeva za produženje važenja certifikata kod isteka roka važenja certifikata za rad upravitelja, ili oduzimanjem istog od strane Ministarstva stambenih poslova u postupku nadzora nad radom upravitelja

U skladu sa međuvlasničkim ugovorom, etažni vlasnici, nakon što na svom skupu, odluče o promjeni upravitelja, dužni su odrediti predstavnika koji će Ministarstvu stambenih poslova i izabranom – novom upravitelju, u roku od 8 dana od dana reizbora tj. izbora novog upravitelja dostaviti Zapisnik o zamjeni upravitelja.

Odluke sa skupa etažnih vlasnika se smatraju punovažnim, ako se za iste izjasne etažni vlasnici koji u svom vlasništvu imaju više od 50% ukupne korisne površine zgrade. Ukoliko se iz bilo kojih razloga ne može sazvati skup etažnih vlasnika sa potrebnim kvorumom, predstavnik etažnih vlasnika može za pojedine odluke dobiti saglasnost etažnih vlasnika putem prikupljanja potpisa na obrascu Zapisnika.

Predstavnik etažnih vlasnika je dužan da izvrši kontrolu stanja na računu etažnih vlasnika u prelaznom periodu i da novoizabranom upravitelju dostavi Zapisnik o kontroli stanja na računu etažnih vlasnika, o redovnom i namjenskom trošenju sredstava.

Upravitelj sa kojim etažni vlasnici raskidaju ugovor dužan je da sa predstavnikom etažnih vlasnika sačini Zapisnik o raskidu ugovora o održavanju zajedničkih dijelova zgrade i upravljanju zgradom, koji sadrži:

1.- Datum i mjesto raskida ugovora,
2.- Evidenciju o stanovima, o vlasnicima stanova, poslovnih prostora i garaža i zajedničkim dijelovima zgrade na dan raskida ugovora,
3.- Stanje na računu zgrade na dan potpisivanja zapisnika,
4.- Ukupne obaveze - potraživanja etažnih vlasnika prema upravitelju na dan raskida ugovora,
5.- Ukupne obaveze - potraživanja upravitelja prema etažnim vlasnicima na dan raskida ugovora,
6.- Rekapitulacija po potraživanjima/obavezama etažnih vlasnika i upravitelja na dan raskida ugovora.

Upravitelj sa kojim etažni vlasnici raskidaju ugovor je dužan da sa novoizabranim upraviteljem izvrši primopreduju uz formiranje Zapisnika o primopredaji.

Novoizabrani upravitelj sačinjava evidenciju etažnih vlasnika i sa predstavnikom etažnih vlasnika potpisuje zajednički ugovor o održavanju zajedničkih dijelova zgrade i upravljanje zgradom za cijelu zgradu u roku od 30 dana od dana izbora upravitelja.

Izabrani upravitelj dužan je formirati komisiju za utvrđivanje postojećeg stanja zgrade. Etažni vlasnici su dužni platiti troškove za utvrđivanje postojećeg stanja zgrade.

Izabrani upravitelj zgrade prima zgradu na upravljanje i održavanje na osnovu:
1.- Zapisnika o preuzimanju - primopredaji zgrade,
2.- Zapisnika o stanju zgrade u trenutku preuzimanja – primopredaje, te
3.- Zapisnik o stanju sredstava na računu zgrade.

Nadzor nad izvršenjem obaveza iz oblasti održavanja zajedničkih dijelova zgrada i upravljanja zgradama na području Kantona Sarajevo vrši Ministarstvo i inspektori.

vryzas

Post by vryzas » 08/09/2011 11:13

Ne, nemamo upravitelja. Otjerali smo OKI poslije 2-3 mjeseca nakon sto je potpisan ugovor o odrzavanju i zadnjih nekoliko godina ulaz odrzavamo zajednickim snagama. Svaki stan placa mjesecno po 10-ak maraka, a sve pare se uplacuju na zajednicki racun. Sa tim novcem se placa mjesecno odrzavanje lifta, ciscenje ulaza jednom sedmicno, kao i sitnice tipa zamjena brave na ulaznim vratima, sijalica itd. Novac se trosi na ono osnovno za normalno funkcionisanje ulaza...godisnje na racunu ostane stotinjak maraka koje se koriste u slucaju ozbiljnijih problema tipa poplave u podrumu jer je pukla cijev, :D ugradnje spec. vrata za podrum itd.

Kakav crni upravitelj i govna...

Btw. za ovakav "model "odrzavanja ulaza moras imati normalne komsije :-) , a u mom ulazu ih je 90% 8)
Toliko ih i placa mjesecnu naknadu...

Dr.Mr.Fr.

Post by Dr.Mr.Fr. » 08/09/2011 13:30

vryzas wrote:Ne, nemamo upravitelja. Otjerali smo OKI poslije 2-3 mjeseca nakon sto je potpisan ugovor o odrzavanju i zadnjih nekoliko godina ulaz odrzavamo zajednickim snagama. Svaki stan placa mjesecno po 10-ak maraka, a sve pare se uplacuju na zajednicki racun. Sa tim novcem se placa mjesecno odrzavanje lifta, ciscenje ulaza jednom sedmicno, kao i sitnice tipa zamjena brave na ulaznim vratima, sijalica itd. Novac se trosi na ono osnovno za normalno funkcionisanje ulaza...godisnje na racunu ostane stotinjak maraka koje se koriste u slucaju ozbiljnijih problema tipa poplave u podrumu jer je pukla cijev, :D ugradnje spec. vrata za podrum itd.

Btw. za ovakav "model "odrzavanja ulaza moras imati normalne komsije :-) , a u mom ulazu ih je 90% 8)

Ma kako ste to uspjeli majke ti ??? zar vam nije ministarstvo stambenih poslova naložilo da izaberete drugog ???

Altsa

Post by Altsa » 08/09/2011 13:36

i mi smo ga promijenili...malo smo se potezali sa bivsim upraviteljom po sudu ali kada smo im namirili minimalni iznos koji smo dugovali pristali su i dobili smo dobrog upravitelja sa kojim smo zadovoljni...ljudi dosli i popravili oluke, krov, post. sanducad i okrecili...ma ljepota
Last edited by Altsa on 08/09/2011 13:52, edited 2 times in total.

Dr.Mr.Fr.

Post by Dr.Mr.Fr. » 08/09/2011 13:39

Altsa wrote:i mi smo ga promijenili...malo smo se potezali sa bivsim upraviteljom (lopovski Eko-Ing) po sudu ali kada smo im namirili minimalni iznos koji smo dugovali pristali su i dobili smo dobrog upravitelja sa kojim smo zadovoljni

Ok promjenili, ova gore kaže citiram: "Mi nemamo upravitelja" WTF!!!

KAKO!??

Altsa

Post by Altsa » 08/09/2011 13:50

Dr.Mr.Fr. wrote:
Altsa wrote:i mi smo ga promijenili...malo smo se potezali sa bivsim upraviteljom po sudu ali kada smo im namirili minimalni iznos koji smo dugovali pristali su i dobili smo dobrog upravitelja sa kojim smo zadovoljni

Ok promjenili, ova gore kaže citiram: "Mi nemamo upravitelja" WTF!!!

KAKO!??

evo da ti napisem roman: bivsi upravitelj nije radio svoj posao i komsije nakon pola godine sami od sebe prestanu da placaju stanarinu nakon sto smo 4-5 puta trazili njihovu intervenciju (promijena brave na ulazu, promijena prekidaca itd.)...oni jednostavno nisu mrdali guzicom...tako smo mi sami popravljali ukoliko se nesto pokvari..skupis pare po stanovima i popravljaj sam...nakon nekog perioda taj bivsi upravitelj podigne tuzbu pojedinacnu za svakog stanara...kada sam otisao na sud, sudinica mi nakon diskusije kaze ovim rijecima: "Vi ste u pravu ali opet morate po zakonu da platite" :? :? na izlazu iz sudnice me saceka advokat tog upravitelja i kaze da se mozemo dogovoriti tako da se osnovica duga podijeli na stanare koji nisu platili pa koliko kome zapadne da toliko i plati...mi smo pristali i nakon sto smo dobili pismo da se prekida sudski postupak odmah smo i raskinuli ugovor sa njima i uzeli novog sa kojim smo zadovoljni...ja mislim da se ne moze raskinuti ugovor ukoliko upravitelj ima potrazivanja prema stanarima...prvo treba izmiriti sva dugovanja i onda raskidati

(ne)forumas

Post by (ne)forumas » 08/09/2011 13:55

i u jednom i u drugom slucaju najlakse ti je da odselis

ichliebedichtung

Post by ichliebedichtung » 08/09/2011 14:09

mi smo promijenili upravitelja relativno glatko, ali novac koji smo imali na računu smo ganjali skoro godinu. zvali, išli... koga god dobiješ na telefon, nije njegov rejon. na kraju balade prebaciše novac na račun novog upravitelja.
ali najveći problem je što su svi upravitelji skoro u isti. i što sve što oni rade može biti urađeno za manje para.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 08/09/2011 15:34

poznanik wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Nezadovoljni ste načinom i kvalitetom održavanja vaše zgrade. Jeste li pokušali promijeniti upraviteljsku firmu? Ima li načina da se ratosiljamo ovih upravitelja?

Ministarstvo stambenih poslova Kantona Sarajevo, u skladu sa odredbama Zakona o održavanju zajedničkih dijelova zgrada i upravljanju zgradama, izdalo je Uputstvo o načinu promjene upravitelja, postupak primopredaje objekta, kao i obaveze etažnih vlasnika i upravitelja u prelaznom periodu, dok ne bude određen drugi upravitelj.

Prema Zakonu o održavanju zajedničkih dijelova zgrada i upravljanju zgradama, promjena upravitelja vrši se na jedan od slijedećih načina:

Zakon:
Član 14.
Ministarstvo donosi rješenje o prestanku odobrenja za rad upravitelju u slijedećim slučajevima:
· ako ne ispunjava uvjete propisane članom 15. Zakona i Pravilnikom o uslovima za obavljanje
poslova upravitelja,
· ako nije postupio u skladu sa članom 17. Zakona i ako je zbog propusta došlo do ugrožavanja
života građana i imovine,

· ako je u postupku stečaja ili likvidacije,
· ako je kažnjen za privredni prijestup, u periodu obavljanja poslova upravitelja,
· ako u toku godine tri puta nije otklonio uočene nedostatke iz člana 15. Zakona po nalogu
Ministarstva ili kantonalnog inspektora/inspektorice za stambena pitanja (u daljnjem tekstu:
inspektori).

@poznaniče,
Kod mene se desilo ovo boldirano i obojeno. Dva zapaljenja dimnjaka jer FAMOS-GRADNJA nije pravovremeno poslala dimnjačara da očisti dimnjake. Čak i kada su domaćini zvali putem telefona-nisu reagovali.

Oba puta Ministarstvo samo naredilo FG da ''otkloni nedostatke'', tj. da očisti dimnjake. ''Odrađeno''!

Vatropirci PVB dolazili prilikom zapaljenja, pa nakon što su sanirali morali su još nekoliko sati dežurati. Znači, angažovanje vatrogasaca nekih 3 x po 8 sati dnevnica i specijalnog vozila i sve to iz budžeta Kantona plaćeno!
Po mojoj procjeni za ove dvije intervencije budžet je umanjen za oko 2000 KM. I još jedna posljedica nerada Upravitelja, a to je da se starica kod koje je došlo do prošlogodišnjeg zapaljenja u maju 2010.g., ''pravo nasekirala'', pa joj je vjerovatno srce malo popustilo-postalo slabije tako da kada je došla jesen sa prvim virusima jadnica je preselila na Ahiret.

Pa, ''ministre solidni'', ima li kazne za te mangupe koji štede na dimnjačarima da bi na računu imali cifru i obrtali moje pare? Kako to da pare nisu na posebnom računu u mojoj zgradi? Slizali se PEV i FAMOS-GRADNJA?!

Danas predao prijavu Upravno-pravnoj inspekciji Kantona protiv ''ministra solidnog'', drugi primjerak premijeru - na znanje!

Molim za tvoje mišljenje jesam li dobro postupio?

Naravno, napomenuo sam da razumijem da dva puta zapaljeni dimnjak bez žrtava i ranjenih ne može povući tako žestoku kaznu, oduzimanje odobrenja za rad upravitelja jer bi to značilo ukidanje desetak (a možda i više) radnih mjesta, te da bih ja bio zadovoljan ako bi FG ''dobrovoljno'' odustala od održavanja i upravljanja SAMO moje zgrade.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 08/09/2011 15:45

(ne)forumas wrote:i u jednom i u drugom slucaju najlakse ti je da odselis

Upravo o tome razmišljam da napustim hojratski komšiluk i ratosiljam se upravitelja!
Prvi put su mi četnici istjerali porodicu iz stana 1992.g., a sada i mene tjeraju upraviteljski četnici na čelu sa ''ministrom solidnim''!
:x

Kineski narod ima finu uzrečicu: TRI PUTA SELIO, JEDNOM GORIO!

vryzas

Post by vryzas » 08/09/2011 15:56

Dr.Mr.Fr. wrote:
vryzas wrote:Ne, nemamo upravitelja. Otjerali smo OKI poslije 2-3 mjeseca nakon sto je potpisan ugovor o odrzavanju i zadnjih nekoliko godina ulaz odrzavamo zajednickim snagama. Svaki stan placa mjesecno po 10-ak maraka, a sve pare se uplacuju na zajednicki racun. Sa tim novcem se placa mjesecno odrzavanje lifta, ciscenje ulaza jednom sedmicno, kao i sitnice tipa zamjena brave na ulaznim vratima, sijalica itd. Novac se trosi na ono osnovno za normalno funkcionisanje ulaza...godisnje na racunu ostane stotinjak maraka koje se koriste u slucaju ozbiljnijih problema tipa poplave u podrumu jer je pukla cijev, :D ugradnje spec. vrata za podrum itd.

Ma kako ste to uspjeli majke ti ??? zar vam nije ministarstvo stambenih poslova naložilo da izaberete drugog ???

Lako uz Sinalco :D
Na satanku kucnog savjeta jednoglasno donesena odluka da se raskine ugovor sa prevarantima...nemam pojma kako je to zavrseno sa pravne strane jer je komsija advokat zavrsio sve uz potpis/saglasnost svih stanara...nakon sto smo raskinuli ugovor nije angazovan novi upravitelj od strane predstavnika stanara...niko iz nikakvog ministarstva nije dolazio, slao preporucena pisma, zvao itd.itd. zar su trebali? :?

Znam jos nekoliko ulaza na Dobrinji koji nemaju upravitelja (vecinom zgrade do 4 sprata) :-)

Placao sam prije nekoliko godina skoro 30KM za odrzavanje, a na oglasnoj tabli bi u sklopu "racuna" navodili kojekakve poreze i ostale gluposti, dok bi sa druge strane cekali na zamjenu brave po mjesec dana. Sada 90% stanara placa po 10KM i sve fercera OK!

Nije mi do jebenih 20KM ali ne dozvoljavam da me neko pravi budalom i krade na moje oci...govna su za kanalizacije, a par firmi u KS koje se bave ovim poslom ce upravo tamo i zavrsiti 8)

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 08/09/2011 16:02

vryzas wrote: Nije mi do jebenih 20KM ali ne dozvoljavam da me neko pravi budalom i krade na moje oci...govna su za kanalizacije, a par firmi u KS koje se bave ovim poslom ce upravo tamo i zavrsiti 8)

Znam jos nekoliko ulaza na Dobrinji koji nemaju upravitelja (vecinom zgrade do 4 sprata) :-)

Super pametni EV (Etažni vlasnici)! :thumbup:
Ja upravitelju plaćam za trosobni stan od 80m2 = 19,5 KM (Nema lifta, nema hidrofora, plin, mala zgrada), a mogao bih bez upravitelja plaćati i manje od 10KM kao vi na Dobrinji.

DOLJE LJAGA OD UPRAVITELJA!

poznanik

Post by poznanik » 08/09/2011 17:17

PipiDugaDevetka wrote:..Dva zapaljenja dimnjaka jer FAMOS-GRADNJA nije pravovremeno poslala dimnjačara da očisti dimnjake. Čak i kada su domaćini zvali putem telefona-nisu reagovali.

Oba puta Ministarstvo samo naredilo FG da ''otkloni nedostatke'', tj. da očisti dimnjake. ''Odrađeno''!

Vatropirci PVB dolazili prilikom zapaljenja, pa nakon što su sanirali morali su još nekoliko sati dežurati. Znači, angažovanje vatrogasaca nekih 3 x po 8 sati dnevnica i specijalnog vozila i sve to iz budžeta Kantona plaćeno!
Po mojoj procjeni za ove dvije intervencije budžet je umanjen za oko 2000 KM. I još jedna posljedica nerada Upravitelja, a to je da se starica kod koje je došlo do prošlogodišnjeg zapaljenja u maju 2010.g., ''pravo nasekirala'', pa joj je vjerovatno srce malo popustilo-postalo slabije tako da kada je došla jesen sa prvim virusima jadnica je preselila na Ahiret.

Pa, ''ministre solidni'', ima li kazne za te mangupe koji štede na dimnjačarima da bi na računu imali cifru i obrtali moje pare? Kako to da pare nisu na posebnom računu u mojoj zgradi? Slizali se PEV i FAMOS-GRADNJA?!

Danas predao prijavu Upravno-pravnoj inspekciji Kantona protiv ''ministra solidnog'', drugi primjerak premijeru - na znanje!

Molim za tvoje mišljenje jesam li dobro postupio?

Naravno, napomenuo sam da razumijem da dva puta zapaljeni dimnjak bez žrtava i ranjenih ne može povući tako žestoku kaznu, oduzimanje odobrenja za rad upravitelja jer bi to značilo ukidanje desetak (a možda i više) radnih mjesta, te da bih ja bio zadovoljan ako bi FG ''dobrovoljno'' odustala od održavanja i upravljanja SAMO moje zgrade.

Šta podrazumijevaš pod pravovremenim slanjem dimnjačara za čišćenje dimnjaka?

Prema odredbama ovog “upraviteljskog” Zakona, tvoj “Famos-gradnja” d.o.o. kao upravitelj je morao donijeti “Proceduru o načinu prijave kvarova, njihovom otklanjanju, načinu ovjeravanja radnih naloga i načinu naplate usluga”, te formirati komisiju za pregled zgrada. Prema toj Proceduri, morao je i postupati i kod čišćenja dimnjaka.
Da li je tvoj upravitelj ispoštovao Zakon i donio ova dva dokumenta? Kazna za pravno lice usljed nepridržavanje odredaba iz člana 17. zakona propisana je u visini 1.000-2.000 KM.

Da napomenem i ove “samostalce”, da je i njima zapriječena novčana kazna u visini 1.000-2.000 KM, ukoliko ne izvrše izbor upravitelja, prema članu 10. Zakona, koji to nalaže etažnim vlasnicima u zajedničkim zgradama sa dva ili više stanova.

Pipi, tvoja Prijava Inspekciji Ministarstva stambenih poslova KS protiv ministra će najvjerovatnije, zapravo – 100% biti odbačena kao neosnovana. Prijavu si trebao dostaviti istoj Inspekciji, ali protiv upravitelja “Famos-gradnja” d.o.o., kao pravne osobe i Envera Muharemovića, kao odgovorne osobe, zbog neizvršavanja dužnosti i obaveza propisanih Zakonom o održavanju zajedničkih dijelova zgrade, ujedno i zahtjevom za otklanjanje nezakonitosti u izvršavanju tih propisa, odnosno – za poduzimanje drugih upravnih mjera i radnji određenih Zakonom. Sve - ukoliko imaš validne dokaze za tvrdnje iz Prijave.

Uporedo sa ovakvom Prijavom, vi u zgradi se možete organizirati i pokrenuti proceduru zamjene upravitelja. U postu iznad napisao sam ti postupak…

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 08/09/2011 18:15

poznanik wrote: Šta podrazumijevaš pod pravovremenim slanjem dimnjačara za čišćenje dimnjaka?

Prema odredbama ovog “upraviteljskog” Zakona, tvoj “Famos-gradnja” d.o.o. kao upravitelj je morao donijeti “Proceduru o načinu prijave kvarova, njihovom otklanjanju, načinu ovjeravanja radnih naloga i načinu naplate usluga”, te formirati komisiju za pregled zgrada. Prema toj Proceduri, morao je i postupati i kod čišćenja dimnjaka.

Da li je tvoj upravitelj ispoštovao Zakon i donio ova dva dokumenta? Kazna za pravno lice usljed nepridržavanje odredaba iz člana 17. zakona propisana je u visini 1.000-2.000 KM.

Da napomenem i ove “samostalce”, da je i njima zapriječena novčana kazna u visini 1.000-2.000 KM, ukoliko ne izvrše izbor upravitelja, prema članu 10. Zakona, koji to nalaže etažnim vlasnicima u zajedničkim zgradama sa dva ili više stanova.

Pipi, tvoja Prijava Inspekciji Ministarstva stambenih poslova KS protiv ministra će najvjerovatnije, zapravo – 100% biti odbačena kao neosnovana. Prijavu si trebao dostaviti istoj Inspekciji, ali protiv upravitelja “Famos-gradnja” d.o.o., kao pravne osobe i Envera Muharemovića, kao odgovorne osobe, zbog neizvršavanja dužnosti i obaveza propisanih Zakonom o održavanju zajedničkih dijelova zgrade, ujedno i zahtjevom za otklanjanje nezakonitosti u izvršavanju tih propisa, odnosno – za poduzimanje drugih upravnih mjera i radnji određenih Zakonom. Sve - ukoliko imaš validne dokaze za tvrdnje iz Prijave.

Uporedo sa ovakvom Prijavom, vi u zgradi se možete organizirati i pokrenuti proceduru zamjene upravitelja. U postu iznad napisao sam ti postupak…

Pa, zar nije očito da je ministar (ili njegovi saradnici) potkupljen? Dvije kutije kartonske ja kući imam mojih žalbi ministarstvu na rad upravitelja i PEV-a.
To im je glavni fol da dokumenta drže u ladici, da ne rade po Zakonu....i naplaćuju pinku za ''oslobađanje od upravitelja''.

Tako je meni moj odgovor od FG, izvjesna šefica Alma držala godinu i po u ladici...iako sam joj ja bio u uredu i interesovao se da li je u medjuvremenu odgovor stigao,...Yok.

Tek kasnije kada je ispalo da ministar Silajdžić kumi i moli direktora :x Muharemovića :x umjesto da bude obratno, da Muharemović kumi i moli za certifikat ministra=vlast, tek su mi onda dostavili odgovor u kojem Muharemović laže k'o pas!

Hajd', nema veze, ali za naredne izbore moja kampanja neće biti za SDP kao prošla, oktobarska, nego za SDU!
To kada dobijem odbijenicu moje prijave, ja se selim, pa ću kupiti stan u privatnoj kući koja NEMA upravitelja!

A ''ministru solidnom'' želim sve najgore u životu!
kd :x ghgrrrrrr%$%()p4s ))) mat3r####&%"""6789)(?*: :x

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 08/09/2011 18:22

Qler wrote:Ja sam odlucio da ih zovem za sijalicu u haustoru ako treba... do sada sam mijenjao, ali vidim, nece ni komsije, jedini ja budala.. e sada cu da zovem upravitelja, i da im dosadjujem za sve... kad placam, hocu da imam uslugu.

Je li u pitanju FAMOS-GRADNJA komšija @Qler?

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 08/09/2011 18:34

poznanik wrote: Šta podrazumijevaš pod pravovremenim slanjem dimnjačara za čišćenje dimnjaka?

Prije grijne sezone ili na poziv domaćina. Bio sam svjedok da je starica kukala nekome putem telefona i izgovorila riječi ''ZVALA SAM UPRAVITELJA''. Ja stajao na hodniku dok je komšija nadogradjeni policajac bez uniforme vodom gasio vatru u peći. Voda je bila u boci od Coca - cole 0,33l.

Meni bio puk'o film jer mi je nepokretna matera ležala na samrtnoj postelji, a dimnjak po drugi put gori. Ministar je kriv jer je njegova dužnost da nadgleda provodjenje Zakona ili, pošto to ne može fizički ''odraditi'' da ovlasti svoje saradnike da nadgledaju da li lopovi iz upraviteljskih firmi organizuju redovno i generalno čišćenje i provjeru dimnjaka.

Ne može dimnjačar biti dimnjačar ako nema kameru za pregled dimnjaka jer tamo gdje se koristi plin za grijanje,...stjenke dimnjaka pucaju od ispušnih sagorjelih i nesagorjelih plinova.

Čini mi se da NE POSTOJI INSPEKCIJA Ministarstva stamb. politke Kantona Sa., ako ipak postoji pri Ministarsvu neka inspekcija, to je smiješna inspekcija. Zašto šefovi te inspekcije nisu pri Inspektoratu Kantona?
Ja sam podnio prijavu protiv ''ministra solidnog'' Ministarstvu pravde Kantona, odnosno, njihovoj Inspekciji za nepostupanje prema Zakonu, Član 14., stav 1., alineja 2.

Locked