/

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
MujkicHaris
Posts: 1464
Joined: 02/10/2010 08:34

#1 /

Post by MujkicHaris »

:sax:
Last edited by MujkicHaris on 15/03/2019 01:41, edited 3 times in total.
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by Qler »

To sto si ti napisao, mozes uzeti slobodno u kojoj hoces radnji, jer to spada medju low end konfe... Mislim cak da i neces naci HDD od 300GB :D

I nekako sam mislio da se ti vise razumijes u racunare......
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#3 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by Mustafapasa »

Uni Expert
www.ue.ba
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#4 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by fidoremilienko »

Plus computers :wink:

http://www.plus.ba/
User avatar
motachjointa
Posts: 843
Joined: 27/06/2007 00:49

#5 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by motachjointa »

HGS wrote:Pozz.

Već duže vremena planiram kupiti novi računar koji će zadovoljiti sve veće potrebe za obradu 3d grafike, rendovanje scena i sl. Trenutno to rješavam na računaru koji je ispod prosjeka, dakle jako slab te mi slaba konfiguracija ne dozvoljava brži rad, testiranje i sl.

Ono što bi mi trebalo jesu sljedeće specifikacije (minimalno):

Procesor: Dual Core 2.6
RAM: 2GB
HDD: 300 GB
Grafika: 512 MB

Moje pitanje glasi: Gdje mogu kupiti računar, najpovoljnije? Živim u Sarajevu te bih volio kada bi vaši prijedlozi podrazumijevali radnje iz Sarajeva. Ukoliko imate već link gdje se nalazi slična konfiguracija kao što sam naveo, molim da postujete. U obzir samo dolaze novi računari. Ništa polovno, "skoro novo", neotpakovano i sl.

Hvala vam unaprijed. :sax:

:)
Sa ovim racunarom mozes samo plakati kada je u pitanju 3D montaza i rendanje, cista patnja i moze posluziti samo za amatersko bavljenje. Moja preporuka ako hoces profesionalno i brzo: Intel® Core™2 Quad Processor, 8 giga rama i grafika neka matroxova od 2 gb pa ces vidjeti meraka. Cijena je mozda duplo skuplja od tog sto ti hoces ali vjeruj da se isplati, sve radis u real time, nema rendanja i nema cekanja ;-)
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#6 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by hakazvaka »

Qler wrote:To sto si ti napisao, mozes uzeti slobodno u kojoj hoces radnji, jer to spada medju low end konfe... Mislim cak da i neces naci HDD od 300GB :D

I nekako sam mislio da se ti vise razumijes u racunare......
:lol: :lol: :lol: :lol:
I ja gledam post i kontam wtf, mozda se zajebava? cuj za 3D rendanje hoce 2 GB RAM-a :D

Pa ovi moji hahari iz Gotive (produkcijska kuca) imaju 2 masine sa po 16 GB RAM-a, XEON procesorima, 10-ak TB HDD-a, grafickim karticama Atijeve serije 4 (mislim da je 870)... pa opet cekaju da im se renderuje video :D :D
User avatar
duspi
Posts: 749
Joined: 17/04/2008 02:11
Location: SA

#7 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by duspi »

dobro ti čovjek reče..ta konfiguracija nema šta tražit ni u istoj prostoriji gdje se radi ta vrsta posla...

sve zavisi koliko se ozbiljno tim baviš, ako na tome zarađuješ pare i relativno brzo planirat da ta konfa samu sebe isplati, onda ne štedi para..bez 3,4 milje mislim da se nema šta pričati o ozbiljnom radu

a što se radnji tiče, kod nas teško da ćeš naći adekvatnu opremu, većinom su bazirane na gaming, makar grafičku ćeš morati specijalno naručivati, a možda i procesor
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#8 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by Filter »

hakazvaka wrote:
Qler wrote:To sto si ti napisao, mozes uzeti slobodno u kojoj hoces radnji, jer to spada medju low end konfe... Mislim cak da i neces naci HDD od 300GB :D

I nekako sam mislio da se ti vise razumijes u racunare......
:lol: :lol: :lol: :lol:
I ja gledam post i kontam wtf, mozda se zajebava? cuj za 3D rendanje hoce 2 GB RAM-a :D

Pa ovi moji hahari iz Gotive (produkcijska kuca) imaju 2 masine sa po 16 GB RAM-a, XEON procesorima, 10-ak TB HDD-a, grafickim karticama Atijeve serije 4 (mislim da je 870)... pa opet cekaju da im se renderuje video :D :D
:thumbup: gotiva
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#9 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by Chemist »

Za tave stvari je Apple izmisljen. Makar i polovan MacPro ce bolje odraditi posao nego neki nov racunar srednje klase....
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#10 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by Qler »

Hoce, hoce, apple je pravio racunare 10 godina ispred ostalih. Gledam kada je izasla 3870 ATI grafa, u MacPro se ugradjivala 2900XT :D i jos me lik ubjedjuje da je jaca od moje :D Reko u redu je :D koljeza :)

FireGL i Quadro graficke idu za 3D rendanje, ostalo je sve prdimahovina...
User avatar
MujkicHaris
Posts: 1464
Joined: 02/10/2010 08:34

#11 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by MujkicHaris »

:sax:
Last edited by MujkicHaris on 21/02/2019 14:45, edited 1 time in total.
promaha
Posts: 601
Joined: 04/01/2011 21:11

#12 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by promaha »

Jbg al iskreno ni core2quad procesori bas nisu zadnji krik tehnike a ni za rendanje :)

Kao prvo bitno je koliko para dajes tako da ce tol'ko i muzike biti al ako se uopste bavis obradom videa i 3d-om onda tu stvarno se ne moze stediti ...

minimalno 6 GB rama, dobra pro graficka (fireGL ili quadro) intel i5 2500 il i7 2600 (odlicni procesori sto se tice videa a nisu preskupi) itd itd :)


u svakom slucaju samo ces se patiti a nista neces postici sa nekom jeftinijom konfiguracijom :)
Muzikjunki
Posts: 341
Joined: 24/04/2010 11:33

#13 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by Muzikjunki »

Moja preporuka je Imtec (www.imtec.ba), jer mi se cini da su ipak malo jeftiniji of Plusa i Uni Experta. Ustvari, neke stvari su jeftinije u Plusu, a neke u Imtecu, najbolje ti je da sastavis konfiguracije pa vidis koliko izadje cijena u oba.
Ja sam do sad kupio nekoliko racunara u Imtecu (za firmu 4, kuci 1) i zadovoljan sam cijenama, a i servisom.

Sto se tice te konfiguracije sto si gore naveo, s njom ne mozes pokrenuti ni taj svoj Last Spray :lol: :lol: :lol:
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#14 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by Qler »

www.barico.net i www.ingel.ba, imaju povoljne cijene... Ma ako mu treba za razvijanje one kutije, moze i ono sto je on naveo na pocetku :D
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#15 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by drndalo »

Chemist wrote:Za tave stvari je Apple izmisljen. Makar i polovan MacPro ce bolje odraditi posao nego neki nov racunar srednje klase....
Tako nekako... Apple je za video i graficki prelom namjenski pravljen da bude bolji... Problem ? Cijena, original, vrijeme navikavanja na stvari koje su iste (a razlicite) od PC-a...
Tensai
Posts: 131
Joined: 07/02/2011 16:28

#16 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by Tensai »

Za 3D rendanje ti treba bar 4 jezgre.Najjeftini je Athlon X4 640 koji je oko 200KM.Što se tiče grafičke karte mislim da je trenutno po performansama najjača na tržištu HD6990 ali je i preskupa.Možda je trenutno najisplatnija GTX460.Pazi kad kupuješ da ne uzmeš prejaku grafičku a preslab procesor je če ti procesor kočiti grafičku.Recimo za ovu gtx460 je otprilike dovoljan ovaj athlon ali za HD6990 bi ti trebo jedan dobar core i7.
User avatar
febo_acm
Posts: 10234
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#17 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by febo_acm »

Ovu konfiguraciju bi ja najprije uzeo na pik-u. Žao bi mi bilo bacati pare na ovo :D
slatkis86
Posts: 52
Joined: 19/02/2011 12:13

#18 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by slatkis86 »

imam jedno pitanje:
koja bi bila najbolja konfiguracija,bez novcanih ogranicenja ? ( bez da se uvoze djelovi iz vana)

koliko sam procitao ovdje, graficka je HD 6990 4GB...sta je sa ostalim djelovima?
User avatar
duspi
Posts: 749
Joined: 17/04/2008 02:11
Location: SA

#19 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by duspi »

i7 (po mogućnosti extreme, ali i obični bi dobro došli),bar 8 giga rama (ako ćemo baš hadžijat onda 16 giga na 1800 mhz :D), bar terabajt disk, obavezan raid ili backup na drugom fizičkom deviceu (ništa druga particija), quadro kartica...

eto to bi bila pepa makina :D navlažio sam se hahaha
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#20 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by dragan.s »

Ma dajte smanjite malo. Lijepo bi bilo imati nešto sa i7, HD6XXX, 16 GB itd, ali je pitanje isplativosti takvog ulaganja.
Ja sam video obradu počeo negdje 2000 sa AMD 1200, 512MB memorije i 2X30GB diskovima u RAID-u (stripping). RAID se brzo raspao odnijevši sve podatke sa sobom. Ploča mislim da je bila neka Abit-ova KT7 ili slično. Radilo se u Adobe Premier-u 6.5 na većinom Windows 2000 (XP je bio prilično loš sve do SP-2).
I to je radilo samo tako. Doduše enkodiranje bi znalo da potraje, ali nije ni bilo previše žurbe tada :D .DVD rezač je koštao nešto preko 350KM i nisu bila možda dva u gradu. Sirovina je išla sa DV kaseta.
Danas za video obradu ne bih uzimao ništa jače od C2Duo, dva diska, jedan sistemski 500 GB i još jedan od 1TB. Memorije ne više od 4GB, grafa nešto tipa HD5XXX zbog enkodiranja na GPU-u i to je to. Naravno ploča bi trebala da ima integrisan Fire-Wire jer su ove PCI F-W kartice kod nas sve VIA čipset što zna prilično da brlja. TV (ili capture) karta je potrebna ako će se nešto prebacivati sa VHS-a, u suprotnom samo je višak. Znam ljude koji na mašinama i slabijim od ove zgrću pare.
Jači procesori (Quad, i5, i7) ubrzavaju samo onaj dio posla kad se video transkodira. Ali to danas sve više preuzimaju i grafičke karte pa i tu prestaju biti toliko važni.
Last edited by dragan.s on 17/08/2011 22:24, edited 1 time in total.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#21 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by shin »

http://ark.intel.com/products/52210

Ovaj procesor, ostalo neka prati konfiguraciju.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#22 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by atko »

HGS wrote: Ono što bi mi trebalo jesu sljedeće specifikacije (minimalno):

Procesor: Dual Core 2.6
RAM: 2GB
HDD: 300 GB
Grafika: 512 MB
hare care
moje pitanje glasi jel ti nas zajebavas ??? :D

nevezano sta ti radis koliko se razumijes u racunare koliko si u stanju izvuci iz racunara ... minimalnije od ovog ni ne mozes naci na trzistu novih racunara :D .


btw za one koji pametuju... ovakva maisna moze puno toga ;)
User avatar
Truba
Posts: 81666
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#23 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by Truba »

ja bi to uzeo samo za divxe :lol: :lol: :lol: :lol:

zapravo zezam... prije 3 godine sam uzeo jači komp SAMO za divxe :lol: :lol: :lol:
Knowledge&Wisdom
Posts: 52
Joined: 04/08/2010 21:54

#24 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by Knowledge&Wisdom »

HGS wrote:Pozz.

Već duže vremena planiram kupiti novi računar koji će zadovoljiti sve veće potrebe za obradu 3d grafike, rendovanje scena i sl. Trenutno to rješavam na računaru koji je ispod prosjeka, dakle jako slab te mi slaba konfiguracija ne dozvoljava brži rad, testiranje i sl.

Ono što bi mi trebalo jesu sljedeće specifikacije (minimalno):

Procesor: Dual Core 2.6
RAM: 2GB
HDD: 300 GB
Grafika: 512 MB

Moje pitanje glasi: Gdje mogu kupiti računar, najpovoljnije? Živim u Sarajevu te bih volio kada bi vaši prijedlozi podrazumijevali radnje iz Sarajeva. Ukoliko imate već link gdje se nalazi slična konfiguracija kao što sam naveo, molim da postujete. U obzir samo dolaze novi računari. Ništa polovno, "skoro novo", neotpakovano i sl.

Hvala vam unaprijed. :sax:

:)
Pokušavam zamisliti kakav računar trenutno koristiš te sa njim uopće uspjevaš obraditi 3D grafiku kada ti je spomenuta konfiguracija mjera performansi.

Prvo da ti odgovorim, cijena spomenute konfiguracije je uz neka odstupanja 500 KM međutim već odavno se dobar računar ne kupuje shodno kriteriju koji ti navodiš a to je radni takt za procesore , kapacitet hdd-a, količina radne memorije grafičke karte ili sl.
Pomogao bi sebi (a i drugima koje pitaš) kada bi rekao koliko novca si spreman potrošiti na računar, jer kako vidjeh neko preporuči i5-2500K koji sam košta koliko ova cijela konfiguracija za koju si pitao.

Evo ti preporuka za računar:
1.procesor neki od core i5 sandy bridge generacije, može i5-2500 ali ne "K" jer ukoliko nemaš namjeru clockat procesor to bi stvarno bilo bacanje para a i fabrički dolazi bez hladnjaka tako da je to dodatni trošak prilikom kupovine njega.
2.matična ploča sa Z68 chipset-om , može Asus ili Gigabyte , mada je bolje ići na Gigabyte čisto jer je jeftinija a vjerovatno jednako dobra kao i Asus-ova
3.grafička karta može ići GTX 460 , odlična grafička karta sa 256 bitnom sabirnicom, može i atijeva neka u rangu njenom, pogledat ponovo Gigabyte jer oni stavljaju Zalman cooler-e,
4. 4 GB ram memorije sa pasivnim hladnjakom , može kingston 2 GB x 2 HyperX 1600 sa pasivnim hladnjakom na pločicama
5.hdd može ići neki od WD-a black serije , poželjno od 1 TB zbog kapaciteta, može i Seagate iz 12 serije ili neki najnoviji hitachi
6.optički uređaj Asusov, čini mi se da su najkvalitetniji trenutno na tržištu kod nas
7.napojna jedinica 500 W i više 80+ certificirana, može fortron, thermaltake,gigabyte
8.kućište obavezno neko šire midi tower (radi eventualne promjene hladnjaka na procesoru u budućnosti) sa dodatnim cooler-ima(nije obavezno jer se u principu na svako kućište manje-više može dodati cooler), može chiefteck,thermaltake,antec,gigabyte i sl. Ovdje napraviti kompromis shodno cijeni .
Ovakav računar košta u principu vjerovatno više nego si ti mislio potrošiti ali sigurno bi zadovoljio svoje potrebe na duže vrijeme.


Preporuka za firmu gdje kupiti: Imtec d.o.o.


Nadam se da sam pomogao!
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#25 Re: [Nov računar? Preporuke radnji.]

Post by atko »

Black swan wrote:ja bi to uzeo samo za divxe :lol: :lol: :lol: :lol:

zapravo zezam... prije 3 godine sam uzeo jači komp SAMO za divxe :lol: :lol: :lol:
cega se pametan stidi ... itd :lol:
Post Reply