Otvaranje auto škole

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
pr0graMMer!

#1 Otvaranje auto škole

Post by pr0graMMer! » 13/08/2011 13:20

zivim u sarajevu i bez zaposlenja sam. imam namjeru otvoriti auto školu, imam instrutorski i prostor. Molim vas da mi odgovorite koji su papir potrebni i koja je procedura za otvaranje iste.

citroen

#2 Re: Otvaranje auto škole

Post by citroen » 13/08/2011 14:22

pr0graMMer! wrote:zivim u sarajevu i bez zaposlenja sam. imam namjeru otvoriti auto školu, imam instrutorski i prostor. Molim vas da mi odgovorite koji su papir potrebni i koja je procedura za otvaranje iste.
Aj ti meni reci kako se dodje do te instruktorske licence ? Bas me to zanima,volio bih jednog dana krenuti u taj biznis.. :) :thumbup: :bih:

daxon

#3 Re: Otvaranje auto škole

Post by daxon » 13/08/2011 15:16

citroen wrote:
pr0graMMer! wrote:zivim u sarajevu i bez zaposlenja sam. imam namjeru otvoriti auto školu, imam instrutorski i prostor. Molim vas da mi odgovorite koji su papir potrebni i koja je procedura za otvaranje iste.
Aj ti meni reci kako se dodje do te instruktorske licence ? Bas me to zanima,volio bih jednog dana krenuti u taj biznis.. :) :thumbup: :bih:
Što se tiče sticanja zvanja instruktora vožnje, svake godine ministarstvo obrazovanja KS barem dva puta organizuje konkurs za sticanje zvanja instruktora vožnje, za prošli konkurs sam to bio objavio i na ovom forumu:
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =4&t=84933
Dakle, svaki konkurs se objavi na portalu monks.ba.

Što se tiče otvaranja auto škole, mislim da više nije moguće otvoriti auto školu kao fizičko lice već mora biti d.o.o.,
auto škola mora imati najmanje dva instruktora i dva vozila sa duplim komandama atestirana za tu djelatnost, jedno vozilo mora biti u vlasništvu A.Š., a drugo može na ugovor, ne smiju biti starija od 12 godina i moraju imati četvera vrata, škola se može registrovati za izvođenje samo praktične nastave, u tom slučaju dovoljno je imati samo sjedište škole, a teoretska nastava se organizuje na ugovor sa drugom školom, ukoliko se želite registrovati za izvođenje i teoretske nastave, tada morate imati odgovarajuću učionicu i ugovor sa jednim od licenciranih predavača.
Najbolje je da odete na mašinski fakultet, tamo ima kancelarija ministarstva (tražiti Azru) koja se bavi pitanjima vezanim za djelatnost auto škola, dakle, najbolje je kao prvi korak da se tamo raspitate, a možete se informisati i na stranici ministarstva
http://portal.monks.ba/start/Default.aspx?tabid=195

Ako bih mogao dati neki savjet, to bi bilo da, ukoliko nikad niste radili kao instruktor, da počnete raditi u nekoj od pedesetak auto škola u Sarajevu i steknete neko iskustvo, vidite kako to sve skupa štima, upoznate ljude i procedure, pa se tek onda upuštate u otvaranje svoje auto škole, u svakom slučaju želim vam puno sreće i uspjeha, a rado ću vam i pomoći nekom informacijom i savjetom ukoliko vam je to potrebno.

HardCore
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

#4 Re: Otvaranje auto škole

Post by HardCore » 13/08/2011 18:26

Šefe, kako se krecu plate ovim instruktorima ? :D

pr0graMMer!

#5 Re: Otvaranje auto škole

Post by pr0graMMer! » 13/08/2011 18:49

HardCore wrote:Šefe, kako se krecu plate ovim instruktorima ? :D
5 KM po satu ^^

daxon

#6 Re: Otvaranje auto škole

Post by daxon » 13/08/2011 19:55

HardCore wrote:Šefe, kako se krecu plate ovim instruktorima ? :D
Instruktori uglavnom nemaju neku fiksnu platu već rade za sebe u svom vlastitom vozilu, a plata im zavisi od broja kandidata tj. odrađenih časova.

Dakle,cijena izvođenje praktične nastave koju izvodi instruktor u trajanju od 35 časova je uglavnom 700, 00 km, ukoliko instruktor u mjesecu ima tri kandidata, za obuku je naplatio 2100, oo km, e sad ima troškove goriva, amortizacije, penziono i socijalno, ima i fiksni trošak po kandidatu (takozvana potvrda) koju plaća školi za koju radi i čija cijena zavisi od škole do škole, a ako je škola u sistemu PDV -a ima i tu obavezu.

Uglavnom, instruktor koji radi tri svoja kandidata mjesečno ili nekih stotinjak časova, može nabrati platu oko 1500, 00 Km, međutim, u tu platu se teško pouzdati jer ako npr. za određeni mjesec ne nađe niti jednog kandidata, on je tada u minusu za iznos penzionog i socijalnog osiguranja, znači, nije zaradio ništa već je još morao platiti penziono i socijalno za taj mjesec ili ako ima neki peh sa autom, mora i to riješiti o svom trošku, može se isto tako desiti da za određeni mjesec instruktor odradi 5 ili 6 svojih kandidata i za taj mjesec da zaradi i 3000, 00 km, tako da je plata instruktora relativan pojam i nikad unaprijed ne znaš hoćeš li za neki mjesec biti u plusu ili minusu i koliko.

Postoje i instruktori koji rade za neku školu u vozilu škole i oni su plaćeni po času, e sad ne znam koliko, mislim između 5 i 8 km, uglavnom, veoma je mali broj instruktora u takvoj shemi, bar ih ja malo poznajem.

Post Reply