hUDBA naša današnja

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
svojnasvom

hUDBA naša današnja

Post by svojnasvom » 29/07/2011 12:51

Insanska želja da bude tutor svakom pa i Bogu.

Ta zar oni raspolažu milošću Gospodara tvoga? Mi im dajemo sve što je potrebno za život na ovom svijetu i Mi jedne nad drugima uzdižemo po nekoliko stepeni da bi jedni druge služili. A Milost Gospodara tvoga je bolja od onoga što oni gomilaju.“

Imam Razi ovako komentariše ovaj ajet:

„Znaj da je ovo četvrta vrsta njihovog nevjerovanja o kojem Allah govori u ovoj suri. Ovi jadnici kažu da je poslanstvo častan položaj, te stoga i ne priliči osim časnom čovjeku. I u pravu su u tome, osim što su oni ovoj tvrdnji dodali nesuvisao uvod, a to je da je častan čovjek onaj koji ima dosta imetka i ugleda dok Muhammed nije takav, te stoga mu i ne priliči da bude poslanik zato ovaj položaj treba da pripadne „ugledniku“ iz jednog od dva grada Mekke i Taifa. Komentatori Kur'ana su rekli: Pod onim u Mekki se misli na Velida ibn Mugiru, a pod onim u Taifu na Urveta Sekafija. Zatim je Allah opovrgnuo ovaj prigovor iz dvije perspektive: Prva je : „Ta zar oni raspolažu milošću Gospodara tvoga?“ A pojašnjenje ovog odgovora bi glasilo: Mi smo stvorili situaciju da na ovom svijetu postoji razlika i niko je od stvorenja ne može promijeniti, stoga razliku koju smo stvorili u vjerskim položajima i poslanstvu, da tu ne mogu ništa je preča da bude razumljiva. Drugo: To bogatstvo koje se ogleda u tom imetku, upravo je ono Naše davanje i dobrota. Te kako razum sebi može dopustiti da Naše dobročinstvo čovjeku mnoštvom imetka bude prigovor nama da mu također dodijelimo i poslanstvo?
Treće: Ako smo među ljudima napravili razliku u imetku bez uzroka koji je prethodio, zašto isto tako ne bi mogli da damo poslanstvo i vjerski položaj nekome bez prethodne zasluge?
Ovo bi bilo pojašnjenje odgovora.
Vračamo se tumačenju fraza pa kažemo: „Hemze“ u riječima: „ Zar oni raspolažu milošću Gospodara tvoga? – dolazi u kontekstu grdnje koja govori o njihovom neznanju i samodopadljivosti i proizvoljnim sudovima gdje bi oni željeli smjestiti poslanstvo kamo žele. Zatim ovoj njihovoj logici navodi primjer pa kaže: „Mi im dajemo sve što im je potrebno za život na ovom svijetu i Mi jedne nad drugima uzdižemo.“
Tu slijede slijedeća pitanja:
Prvo: Mi smo među ljudima stvorili svu ovu razliku u snazi i moći, znanju i ne znanju, oštroumnosti i tupavosti, ugledu i zapostavljenosti. To smo učinili jer da kojim slučajem izjednačimo među njima u svim stvarima, niko nikome ne bi služio. I niko se nikom ne bi podčinio, to bi onda dovelo do propasti svijeta, a uz to niko od stvorenja ne može izbjeći naš sud i odredbu. Pa ako su nemoćni da našu odredbu izbjegnu u svojim materijalnim potrebama koje iako su male i prezrene, kako da izbjegnu našu odredbu da on dadne kome on želi vjerovjesništvo i poslanstvo?

Drugo: „Mi smo među njima podijelili sredstva za život/ Mi im dajemo sve što je potrebno za život (Korkut ). Vanjsko značenje upućuje da je svaki oblik životnih potreba Božja odredba. To opet znači da je sva opskrba bila ona halal ili haram od Allaha. Drugo naličje značenja jeste opet: U odgovoru koji slijedi suština je Božje namjere: „A Milost Gospodara tvoga je bolja od onoga što oni gomilaju.“
Što će reći; da kome Allah daruje svoju milost i dobrotu, to je bolje od imetka kojeg gomila, jer imetak je prolazan i prolazi svakog trena, a Božja milost je vječna i trajna.

bijela

Re: hUDBA naša današnja

Post by bijela » 29/07/2011 22:07

imam Razi uvijek :thumbup:

ali, ima već tema gdje ljudi pišu o hutbama, možda je bolje da sve bude na jednom mjestu :)

viewtopic.php?f=6&t=86744

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 30/07/2011 20:42

svojnasvom wrote:U odgovoru koji slijedi suština je Božje namjere: „A Milost Gospodara tvoga je bolja od onoga što oni gomilaju.“

ko su "oni" :?:

arzuhal

Post by arzuhal » 30/07/2011 21:15

ljubav_aha wrote:ko su "oni" :?:

oni

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 30/07/2011 21:33

arzuhal wrote:
ljubav_aha wrote:ko su "oni" :?:

oni

hvala arzulah,to je samo jedna od podgrupa iz grupe "oni"

ali ima osoba kojim je Bog svojom miloscu omogucio gomilanje na legalan nacin

zasto se uvije sticanje materijalnog bogatstva suporstavlja pojmu Bozije milosti :?:

kamen spoticanja
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Post by kamen spoticanja » 30/07/2011 21:34

ljubav_aha wrote:
zasto se uvije sticanje materijalnog bogatstva suporstavlja pojmu Bozije milosti :?:

a kako je vasa mudrost dosla do ovakvog zakljucka?
mozda kroz primjer Sulejmana a.s. ?

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 30/07/2011 21:46

kamen spoticanja wrote:
ljubav_aha wrote:

a kako je vasa mudrost dosla do ovakvog zakljucka?
mozda kroz primjer Sulejmana a.s. ?

hafiz bugari je ovako objasnio
:D

http://webcache.googleusercontent.com/s ... google.com

otkrio je toplu vodu o medjuljudskim odnosima

btw. cesto se Bozija milost povezuje sa moralom vjernika :!:

kamen spoticanja
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Post by kamen spoticanja » 30/07/2011 21:47

kengur na mikseru...

arzuhal

Post by arzuhal » 30/07/2011 21:52

ljubav_aha wrote:btw. cesto se Bozija milost povezuje sa moralom vjernika :!:

Mah, to ti je džuhl, neznanje..Ljudi žure, ne obraćaju pažnju..Ne..Božija milost se ne povezuje sa moralom vjernika, Božija milost podjednako zapljuskuje i najveće vjernike i najveće nevjernike, ona je sveobuhvatna.
Ali Božija samilost se vezuje samo sa vjernike, ali, kako rekoh, mnogi ne uviđaju razliku :)

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 30/07/2011 22:16

arzuhal wrote:
ljubav_aha wrote:btw. cesto se Bozija milost povezuje sa moralom vjernika :!:

Mah, to ti je džuhl, neznanje..Ljudi žure, ne obraćaju pažnju..Ne..Božija milost se ne povezuje sa moralom vjernika, Božija milost podjednako zapljuskuje i najveće vjernike i najveće nevjernike, ona je sveobuhvatna.
Ali Božija samilost se vezuje samo sa vjernike, ali, kako rekoh, mnogi ne uviđaju razliku :)

OK postoje razlike u pojmmovima milost i samilost,tacno

samilost je vezana za respekt,tj. odnos vjernika prema Bogu i obratno ,znaci,postoji konekcija osobe i Boga

Bozija milost je jedan od nacina zblizavanja Boga sa ljudima,npr. Bog dadne milost nekome ko je ne zasluzuje,hm ; kriterijum bozije milosti,naravno,opet ne poznajemo :D

svojnasvom

Post by svojnasvom » 02/08/2011 18:13

{ أَمْ لَمْ يَعْرِفُواْ رَسُولَهُمْ فَهُمْ لَهُ مُنكِرُونَ }
ذُهِلُوا عن التحقيق فَتَطَوَّحُوا في أودية المغاليط، وتَرجَّمَتْ بهم الظنونُ الخاطئةُ، ومَلَكَتْهُم كواذبُ التقديرات، فأخبر اللَّهُ (الرسول) عن أحوالهم؛ فمرةً قابلوه بالتكذيب، ومرةً رَمَوْه بالسِّحرِ، ومرةً عابوه بتعاطيه أفعالَ العادة بما عليه الناس من المآكل والمشارب، ومرةً قَدَحُوا فيه بما هو فيه من الفقر وقِلَّةِ ذات اليد... فأخبر اللَّهُ عن تَشَتُّتِ أحوالِهِم، وتَقَسُّم أفكارهم.

„Ili oni ne poznaju svoga Poslanika pa ga zato poriču?“

Veli Imam Kušajri tumačeći ovaj ajet u svome tefsiru Lataiful Išarat: „Nisu mogli da shvate suštinu pa su se izgubili u dolinama pogrešnih poimanja. Zato im i jesu njihove pogrešne percepcije oslikale pogrešnu sliku i njima ovladala lažna nagađanja. Stoga Allah i kaže opisujući njihovo stanje, da čas mu prigovaraju da laže, čas da je opsihren, a čas da eto čak i jede i pije kao ljudi. Drugi put opet udaraju na njegovo siromaštvo i nemoć, pa je Allah kroz ovo sve pojasnio kako su njihovi halovi i misli razbacani do krajnjih granica.“

Lataiful Išarat od Imama Kušajria, komentar 69. ajeta sure Mu'minun.

arzuhal

Post by arzuhal » 02/08/2011 18:19

svojnasvom wrote:{ أَمْ لَمْ يَعْرِفُواْ رَسُولَهُمْ فَهُمْ لَهُ مُنكِرُونَ }
ذُهِلُوا عن التحقيق فَتَطَوَّحُوا في أودية المغاليط، وتَرجَّمَتْ بهم الظنونُ الخاطئةُ، ومَلَكَتْهُم كواذبُ التقديرات، فأخبر اللَّهُ (الرسول) عن أحوالهم؛ فمرةً قابلوه بالتكذيب، ومرةً رَمَوْه بالسِّحرِ، ومرةً عابوه بتعاطيه أفعالَ العادة بما عليه الناس من المآكل والمشارب، ومرةً قَدَحُوا فيه بما هو فيه من الفقر وقِلَّةِ ذات اليد... فأخبر اللَّهُ عن تَشَتُّتِ أحوالِهِم، وتَقَسُّم أفكارهم.

„Ili oni ne poznaju svoga Poslanika pa ga zato poriču?“

Veli Imam Kušajri tumačeći ovaj ajet u svome tefsiru Lataiful Išarat: „Nisu mogli da shvate suštinu pa su se izgubili u dolinama pogrešnih poimanja. Zato im i jesu njihove pogrešne percepcije oslikale pogrešnu sliku i njima ovladala lažna nagađanja. Stoga Allah i kaže opisujući njihovo stanje, da čas mu prigovaraju da laže, čas da je opsihren, a čas da eto čak i jede i pije kao ljudi. Drugi put opet udaraju na njegovo siromaštvo i nemoć, pa je Allah kroz ovo sve pojasnio kako su njihovi halovi i misli razbacani do krajnjih granica.“

Lataiful Išarat od Imama Kušajria, komentar 69. ajeta sure Mu'minun.

Maša-Allah :-D :thumbup:

Allah osvjetlio kabur imama Kušejrija, a i tebi dao zbog ovog hizmeta :)

bijela

Post by bijela » 02/08/2011 18:21

:thumbup: i od mene,
i čekamo još :)

svojnasvom

Post by svojnasvom » 02/08/2011 19:02

jes vidio šta su ljudi, a ja baš sad nevaljam.
biće, biće još
:run:

jorgun

Post by jorgun » 03/08/2011 00:02

Jedan skromni prilog. Preuzeto od Imama Kušejrija, Letaiful Išarat.

Milostivi Allah veli: „Oni koji se pokoravaju Allahu i Poslaniku biće u društvu vjerovjesnika, i pravednika, i šehida, i dobrih ljudi, kojima je Allah milost Svoju darovao. A kako će oni divni drugovi biti!” Učinio je da pokornost prema Muhammed Mustafi, s.a.v.s., bude ključ dolaska do stupnjeva vjerovjesnikā (en-nebijjin), iskrenih (es-siddikin), šehida i dobrih (es-salihin). A sama ta činjenica je dovoljna da se pokaže koliki Poslanik, s.a.v.s., ima ugled i počast kod Allaha Uzvišenog.
„Ta blagodat će od Allaha biti, a dovoljno je to što Allah sve zna.“ (En-Nisa, 69-70) Njihov spomenuti boravak u najodabranijem društvu, toliku počast, Uzvišeni Allah je lišio svakog povoda, zasluge i razloga; pa ono što im je darovano i što ih je zadesilo, rezultat je čiste Njegove dobrote i izravne Njegove počasti.
Jednog dana ušao je Sevbān, r.a., (štićenik Poslanika, a.s.) kod Allahovog Poslanika, s.a.v.s. Lice mu je bilo iscrpljeno a tijelo izmršalo. Pa ga je Poslnik, s.a.v.s, upitao o takvom njegovom stanju.
Rekao je: „Nisam bolestan. Nego, kad te duže vrijeme ne vidim čeznem za tobom i osjetim strašnu potrebu da te sretnem. A sjetio sam se ahireta, te se pobojao da te tamo neću vidjeti, jer znam da ćeš biti uzdignut s drugim vjerovjesnicima. A ja, ako i uđem u Džennet, biću ispod tvog stepena. A ako ne uđem u njega onda te nikada neću vidjeti!“
Nakon ovog događaja objavljene su prethodne riječi Milostivog: „Oni koji su pokorni Allahu i Poslaniku biće u društvu vjerovjesnika, i pravednika, i šehida, i dobrih ljudi...“

svojnasvom

Post by svojnasvom » 04/08/2011 00:12

Allah, Allah.
Evo jednog i Razijevog Lataifa:

„A šta ti je to u desnoj ruci, o Musa? Ovo je moj štap - reče on- kojim se poštapam i kojim lišće ovcama svojim skidam, a služi mi i za druge potrebe.“
( Ta- ha 18 . ajet.)
Veli Imam Razi: „Drugo značenje jeste da je jednim pogledom neživa priroda postala zmija. Pa zbog čega onda čuđenje da srce čovjeka jednim Božjim pogledom pređe u stanje da proguta sihr svoga nefsa. Treće je značenje: Štap je bio u desnici Musa'a a.s. te zbog blagoslova njegove desnice pretvorio se u zmiju i Božji znamen. Tako je i srce vjernika između „dva prsta“ Milostivog, te ako je Musaova desnica bila ovako blagoslovljena, koje je čudo da se vjernikova duša preobrati iz tame nepokornosti u svjetlo pokornosti. Zatim ovdje slijede pitanja, prvo: „Šta ti je to u desnici o Musa“, pitanje se obično postavlja da se znanje stekne, a takvo nešto za Boga je nepojmljivo, kakva je onda korist da ga ovo pita. Odgovor je: U tome su koristi: Ko želi da prikaže od nečega prezrenog i malog nešto časno i veliko, on ga uzme i predstavi ga prisutnim riječima: Šta je ovo? Na što će vjerovatno uslijediti odgovor to je ta i ta beznačajna stvar. Međutim nakon što im pokaže veličinu toga, on im kaže uzmite iz toga poruku tu i tu. Tako i Allah dž.š kada je odlucio da od štapa načini zmiju i da se more rascijepi i iz kamena voda poteče, prvo je to predstavio Musau, te kao da mu želi reći: O Musa znaš li šta je zbilja toga u tvojoj ruci i da je to drvo koje ne može ni koristiti ni štetiti, a zatim ga je u veliku zmiju pretvorio. Time je zapravo pokazao ljudskoj pameti Svoje savršenstvo i neograničenu moć, jer je od najprezrenije i najsitnije stvari načinio veliko čudo. To bi bilo značenje riječi: „A šta ti je to u desnici o Musa“.
Komentar Kur'ana Mefatihul Gajb od Imama Fahrudina Razija.

arzuhal

Post by arzuhal » 04/08/2011 00:27

U kontekstu Kušejrijevog tumačenja ajeta o nepoznavanju Allahovog poslanika, alejhi-salatu we selam...

Naime, slušao sam nešto u vezi sa dolaskom imama Mehdija. Ima poznati hadis da bismo trebali, kada se pojavi Imam, da, ako treba, i po ledu pužemo, ali da mu damo bejat.
Pejgamber, sallallahu alejhi we sellem, nije to tek tako rekao, očito je da će biti teško. A jedna od stvari koja će biti teška, a vezana je za tumačenje imama Kušejrija, u tome je što mnogi ljudi, mnogi muslimani nešće prepoznati imama Mehdija.
Čuo sam da će Imam biti običan čovjek, iz naroda, neko koga se ništa ne pita, koga se ne pita ni za gradske ćenife. Iz tog razloga, mnogi će se okrenuti od njega, čak će i mnoga ulema okrenuti glavu, odbijajući ga.
Recimo, kada mi danas čitamo tumačenje o tome kako su mekkanski mušrici odbili Muhammeda, alejhi-salatu we-selam, zbog svojih razloga, tražeći i gledajući pogrešnim pogledom, može nam biti čudno i žalosno, iz perspektive današnjih vjernika.
Ali, ko nam garantuje da ne bismo napravili sličnu grešku? Kada pomislim kako bismo mogli biti zavedeni samim sobom, kada je riječ o imamu Mehdiju, užas se otvara...Reče mi čovjek:

- Ko god gleda očima forme, a ne suštine, taj gleda šejtanskim pogledom, jer je Iblis prvi tako gledao i pogriješio...

Šta kada bi se pojavio obećani Imam, a mi ga odbacili jer ne odgovara našim mjerilima?

svojnasvom

Post by svojnasvom » 04/08/2011 00:45

Ima smisla to što veliš, iako je Mehdi tema za sebe. Ona hikaja o Nasruddin hodži opet najbolje oslikava kako treba sa svijetom.
Išao hodža na magarcu a dijete kraj sebe, naiđe prolaznik i veli gledaj njega stare mrcine on na magarcu a dijete nako slabašno pustio da ide pješce. Hodža ti ništa drugo do sidže sa magarca i dijete postavi. Kad su malo odmakli veli ti drugi: Gledaj onog bezobrazluka on nako mlad i jaše a babo sa nako starim kostima i pješce. Onda hodža sjede na magarca i obojica zajašu. Kad će ti slijedeći prolaznik. Vidi ona dva bilmeza obojica se natovarila na onako jadnu životinju, hodža šta će, odlući da obojica sjašu, kad će ti slijedeći prolaznik: gledaj one dvojice budala, mogao je barem jedan da zajaše, a hodži ti prekipi ni pet ni šest nego sjede na magarca, sina kraj sebe i polahko. Veli nije se rodio ko je svijetu ugodio.

;-)

bijela

Post by bijela » 04/08/2011 11:24

arzuhal wrote:Šta kada bi se pojavio obećani Imam, a mi ga odbacili jer ne odgovara našim mjerilima?

to je stvarno strašno. nadam se da ga neću dočekati i tako se hinjski spasiti

svojnasvom

Post by svojnasvom » 06/08/2011 23:34

Zavisi kojeg ocekuješ, onog 12. stog ili onog što će se tek roditi ili onog što se rodio ili ....
Ja recimo ocekujem fine pare od nekih ljudi. :!:

Post Reply