Prekršaj - "alkohol u krvi"? - POTREBNA POMOĆ

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Interceptor87

Prekršaj - "alkohol u krvi"? - POTREBNA POMOĆ

Post by Interceptor87 » 22/07/2011 02:15

Pozdrav raja svima, prvi put vam pišem i jako mi treba pomoć... Iz Tuzle sam.

Noćas, prije par sati me zaustavila policija i uglavnom neka je akcija gdje zaustavljaju ljude i svi pušu "balone", valjda radi ovih gastarbajtera, piju pa brzo voze, šta li... uglavnom nije ni bitno.
Naime, par minuta prije zaustavljanja sam, (2 minute max.) popio par gutljaja pive, bilo je neko društvance u autu, išli smo na vikendicu, i fakat nismo imali namjeru napiti se gore nego onako posjediti, popiti po max 2-3 pive i tako malo popričati. Bilo je nekoliko piva i otvorili smo po jednu malu u autu u putu.
Ja sam "potegao" par gutljaja, možda 5 najviše i napominjem da prije toga nisam pio ni kapi.
Zaustavlja me patrola, klasično traže saobraćajnu, dokumente i to i kao treba puhati. Ja, znajući da nisam puno popio, nisam se ni bojao, pa sam pristao bez problema. ALI, kad sam "napuhao", pokazao je aparat 0,45 promila!?
Mislim, kako to, nije mi bilo jasno, nemalo sam se začudio, pitao kako to, naravno oni ne vjeruju da sam samo potegnuo par gutljaja, hoće da pišu nalog... Ja onako u šoku ne kontam ništa, mislim trijezan sam skroz ono i vidi se da nisam pio, pravdam se... društvo isto izašlo, govore da nisam, ali ovi ne bendaju što se kaže... ne vjeruju. Drug me savjetovao da idemo u bolnicu da vadim krv i da to imamo kao dokaz za sud, kad ovi govore to će te izaći skuplje od ove kazne, i i dalje ne vjeruju... Dok sam ja bio u šoku ovaj je popunio nalog i šta ću, potpišem i dadne mi 2 uplatnice, 50 KM za prekršaj i 50 KM za "troškove alkotestiranja"!? Mislim, šta je sad to? Kazna ok, platiću je i neću više piti putem, ovo mi je škola, to je ok, ali šta je s ovim drugim? Ja nisam čuo nigdje da je neko ovo dobio? Jel ovo ok ili neka njihova "patka"? I šta će biti ako taj nalog ne platim, nego samo kaznu?
Pošto planiram na more u augustu, hoću li moći preći granicu i to? MOLIM VAS ko ima bilo kakva iskustva s ovim da mi kaže neki savjet šta da dalje radim...
Izvinjavam se moderaciji ako tema nije na pravom mjestu...

Unaprijed hvala svima na odgovorima!

dariomiamigo

Re: Prekršaj - "alkohol u krvi"? - POTREBNA POMOĆ

Post by dariomiamigo » 22/07/2011 02:33

kako bi te skuplje došlo da si išao u bolnicu ?

Baš nema logike ?

Interceptor87

Post by Interceptor87 » 22/07/2011 02:46

Kažu da je vađenje krvi 40 a analiza 30 (ili je obrnuto), ali kad sam nakon dolaska na vikendicu vidio da mi je uvalio 2 uplatnice koje su zajedno 100 KM bilo mi došlo da odem u bolnicu odmah samo da im ne dadnem te pare! Iz principa! Ali drugari me odgovorili od toga, da ne komplikujemo dalje i savjetuju me da platim samo kaznu a ovo drugo ne. Mene sada zanima hoće li mi to praviti problem kasnije oko regitracije, vađenja dokumenata ili prelasku granice.

doshljo

Post by doshljo » 22/07/2011 08:49

Ja od 2009 "vučem" kaznu od 100 KM. Prije dva dana dođe opomena da je platim. I vele ljudi da dok ne platim nema registrovanja vozila na moje ime, izdavanje nove ili produženja stare vozačke dozvole. I da, mogu zaglaviti zatvora u posebnim slučajevima, ali mi i dalje ostaje kazna :roll:

Helem, znači da možeš ići preko grane, ali ne možeš registrovati auto na svoje ime i sl :x

cpu_fan

Post by cpu_fan » 22/07/2011 08:59

Tako je i mom jaranu isto bilo. Čaša pive (0,3), sjeo u auto, nakon par metara zaustaviše ga, 0,5 promila. E sad postoji caka koju drotovi neće da priznaju. Izgleda da je potrebno min. 20 minuta sačekati nakon konzumiranja alkohola da bi rezultati bili ispravni na alkotestu jer se u ustima zadrži alkohola pa pokazuje više.

karanana
Been thanked: 2 times

Post by karanana » 22/07/2011 09:03

a 0,3 je sada dozvoljena granica jeli tako?
pa na zalost, mislim da nemas nikakve podloge za zalbu. dzaba sto si povukao 5 gutljaja kad se te zaustavili u tako kratkom roku gdje alkohol nije imao vremena da se razrijedi nego je i dalje pokazivao taj nivo.
0,3% je otprilike jedna popijena konzerva/flasa pive. za normalno/prosjecno gradjenog covjeka, uzme otprilike sat vremena od ispijanja ove flase do potpunog ociscenja 0,0%.
znaci drotovi su se za tebe zadesili na pogresnom mjestu u pogresno vrijeme. na kraju krajeva, mislim da postoji negdje u zakonu da je zabranjeno imati otvorena alkoholna pica u automobilu za vrijeme voznje nebitno o tome ko ih pije, vozac ili suputnici.

kakav nered

Post by kakav nered » 22/07/2011 09:11

ako si pio malo prije nego si puhao moguće je da ti je toliko pokazalo... ali si trebao reći policiji da je tako i tražiti da sačekaju s alkotestom 15 minuta do kad bi ti alkohol iz usta izlapio... na to imaš pravo... eto, da znaš za drugi put...

Ghost_Rider_XXX

Post by Ghost_Rider_XXX » 22/07/2011 09:28

Nije mi jasno kako dva puta po 50. Ja sam prije dva mjeseca možda malo jače pao zbog tri pivke. Platio 50KM kaznu i 20KM testiranje plus 2 KM troškova obrade ili čega već u banci.

Ako kaznu ne platiš, ne možeš registrovati auto, ako ne platiš u roku od osam dana mislim da je kamata ili šta već još dvadeset na to.

drndalo
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Post by drndalo » 22/07/2011 09:37

kakav nered wrote:ako si pio malo prije nego si puhao moguće je da ti je toliko pokazalo... ali si trebao reći policiji da je tako i tražiti da sačekaju s alkotestom 15 minuta do kad bi ti alkohol iz usta izlapio... na to imaš pravo... eto, da znaš za drugi put...

:thumbup:

I ako si siguran u tih 5 gutljaja, trebao si ici u bolnicu na vadjenje krvi, koje bi onda oni morali platiti (ako nisu htjeli cekati 15-ak minuta)...

cuske

Post by cuske » 22/07/2011 09:40

Prijatelju. Granica u zakonu je dozvoljena 0,3 Promila u krvi do toga sije simati sve preko je puno.
Bolaj solucija je ici kdo doktora! Jer u krvi nebi nasli nesto minmalno i oni bi placali taj nalaz, a ne ti. Zato i nisu htijeli fatali su te na foru. Kazna jeste 50KM, al Test nije 50 nego 20KM tu su te zakinuli.
Pokazalo ti je više jer s iimao alkohol au ustima ono sto nije otislo u grlopa je otislo u aparat direktno. Dobro si prosoa pa nije više pokazao.
u buduće kad te tako z austavi policija, a ti lijepo se pravi lud duže traži dokumente ispuhuj to što imaš u ustima odnosno diši brže. Drugo kad ti traže alkotest ti im prvo traži uvjerenjeo baždarenju koje ne smije biti starije od 6 mjeseci. Dobit ćeš vremenaina tome dok ne izlapi alkohol.
Imaš mogućnost da staviš žvaku uusta koja će to da neutrališe. Naravno natjerat će te da je izbaciš, al moraš da znaš nakon što izbaciš žvaku po zakonu moraš čekati 15 minuta pa tek onda puhati u tester. To ne važi samo za žvaku nego za bilo šta drugo ako si konzumirao neposredno prije puhanja. Ma da ti je po meni najbolja solucija nemoj da pijes prije i u toku vožnje nego poslije i ako nećeš minimum 8 sati poslije tog vozit.
Granicu nećeš moći preći dok ne platiš to kaznu. Ako ti s ene žuri na more pusti d aide na sud pa se ganjaj sa njima možda uspiješ da ne platiš. Samo nađi 2 svjedoka koja su bila sa tobom i budi jako fin an sudu i možeš da ne platiš.
Sud se može jako dugo čekati tako da znaš. Sad ti vidi ako ti se ide na more plati, ako ne idi na sud veće su ti šanse da nećeš platiti nego da hoćeš.
I sretno... :run:

drndalo
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Post by drndalo » 22/07/2011 10:42

Nema se sta praviti lud i razvlaciti, ima pravo da trazi da se saceka da izhlapi iz usta to sto je popio prije par minuta...

Ovu pricu o prelasku granice dok se ne plati kazna ne kontam, jesi li to ti provjerio pa znas, ili samo prepricavas carsijsku ublehu...?

HaHaHa2

Post by HaHaHa2 » 22/07/2011 11:23

drndalo wrote:ima pravo da trazi da se saceka da izhlapi iz usta to sto je popio prije par minuta...

cpu_fan wrote:Izgleda da je potrebno min. 20 minuta sačekati nakon konzumiranja alkohola da bi rezultati bili ispravni na alkotestu jer se u ustima zadrži alkohola pa pokazuje više.

cuske wrote: al moraš da znaš nakon što izbaciš žvaku po zakonu moraš čekati 15 minuta pa tek onda puhati u tester. To ne važi samo za žvaku nego za bilo šta drugo ako si konzumirao neposredno prije puhanja.

a gdje pise to?

Erzsebet

Post by Erzsebet » 22/07/2011 11:45

Čuj granicu nećeš preći dok ne platiš kaznu... Šta je s vama ljudi, pa ima ljudi s milion kazni, pa opet prelaze granice i šetaju se normalno, dok su im auta registrovana na roditelje koji nemaju ni vozačke.

Naravno da možeš preći granicu, a kaznu teško da ćeš izbjeći, sad je već kasno. Mislim da troškove alkotesta ne moraš platiti i da ćeš opet moći registrovati auto, ali je najbitnije da se žališ u roku od osam dana, kako ti kazna ne bi ušla u zapisnik, ako već namjeravaš da se maltretiraš s njima po sudu.

sanaman

Post by sanaman » 22/07/2011 11:47

nakon 15min moglo je pokazati i vise od 0,45 :) tako da...logicno bi bilo da si dva puta uradio (nakon mozda 20min) ako je tako kao sto kazes, da se vidi raste li ili opada.

logme

Post by logme » 22/07/2011 11:53

Pokazalo ti je preko 0,3, potpisao si i to je gotova prica. Plati i rijesi se briga. Kad smo vec na ovoj temi, zar ne ide i vozacka na mjesec dana. Ili vozacku uzimaju ako prekoracis malo vise.

Interceptor87

Post by Interceptor87 » 22/07/2011 11:56

cuske wrote:Prijatelju. Granica u zakonu je dozvoljena 0,3 Promila u krvi do toga sije simati sve preko je puno.
Bolaj solucija je ici kdo doktora! Jer u krvi nebi nasli nesto minmalno i oni bi placali taj nalaz, a ne ti. Zato i nisu htijeli fatali su te na foru. Kazna jeste 50KM, al Test nije 50 nego 20KM tu su te zakinuli.
Pokazalo ti je više jer s iimao alkohol au ustima ono sto nije otislo u grlopa je otislo u aparat direktno. Dobro si prosoa pa nije više pokazao.
u buduće kad te tako z austavi policija, a ti lijepo se pravi lud duže traži dokumente ispuhuj to što imaš u ustima odnosno diši brže. Drugo kad ti traže alkotest ti im prvo traži uvjerenjeo baždarenju koje ne smije biti starije od 6 mjeseci. Dobit ćeš vremenaina tome dok ne izlapi alkohol.
Imaš mogućnost da staviš žvaku uusta koja će to da neutrališe. Naravno natjerat će te da je izbaciš, al moraš da znaš nakon što izbaciš žvaku po zakonu moraš čekati 15 minuta pa tek onda puhati u tester. To ne važi samo za žvaku nego za bilo šta drugo ako si konzumirao neposredno prije puhanja. Ma da ti je po meni najbolja solucija nemoj da pijes prije i u toku vožnje nego poslije i ako nećeš minimum 8 sati poslije tog vozit.
Granicu nećeš moći preći dok ne platiš to kaznu. Ako ti s ene žuri na more pusti d aide na sud pa se ganjaj sa njima možda uspiješ da ne platiš. Samo nađi 2 svjedoka koja su bila sa tobom i budi jako fin an sudu i možeš da ne platiš.
Sud se može jako dugo čekati tako da znaš. Sad ti vidi ako ti se ide na more plati, ako ne idi na sud veće su ti šanse da nećeš platiti nego da hoćeš.

Lijepo pojašnjenje druže, hvala ti a hvala puno i svima ostalima na temi!
E sad, mogu li ja ovu uplatnicu za alkotest ispraviti, napisati 20 KM (to mi je već onako prihvatljivije), platiti to sve i onda da sve bude uredu? Ima li neka zakonska "kvakica" pa mi je umjesto 20 imao pravo napisati 50?

Uglavnom, sve ovo mi je škola za ubuduće, još jednom hvala svima koji su konstruktivno pristupili temi...

@man's lion coach: jadan/na si. :-?

HaHaHa2

Post by HaHaHa2 » 22/07/2011 12:05

Interceptor87 wrote:
cuske wrote:Prijatelju. Granica u zakonu je dozvoljena 0,3 Promila u krvi do toga sije simati sve preko je puno.

E sad, mogu li ja ovu uplatnicu za alkotest ispraviti, napisati 20 KM (to mi je već onako prihvatljivije), platiti to sve i onda da sve bude uredu? Ima li neka zakonska "kvakica" pa mi je umjesto 20 imao pravo napisati 50?

Uglavnom, sve ovo mi je škola za ubuduće, još jednom hvala svima koji su konstruktivno pristupili temi...

cuj lijepo pojasnjenje :lol: :lol:

Ljuska_u_BaklaFi

Post by Ljuska_u_BaklaFi » 22/07/2011 12:32

Interceptor87 wrote:

Ti bas volis da sebi komplikujes zivot.....snosi posljedice onoga sto si pogrijesio i ubuduce ces biti pazljiviji, mislis li da ces prepravljanjem uplatnice nesto rijesiti znaci da iz ovoga nisi nista naucio :roll:

Interceptor87

Post by Interceptor87 » 22/07/2011 12:53

Ljuska_u_BaklaFi wrote:
Interceptor87 wrote:

Ti bas volis da sebi komplikujes zivot.....snosi posljedice onoga sto si pogrijesio i ubuduce ces biti pazljiviji, mislis li da ces prepravljanjem uplatnice nesto rijesiti znaci da iz ovoga nisi nista naucio :roll:

Ništa ja ne komplikujem, ako je zakonski 20 i lik greškom napisao 50, što da ja plaćam tu grešku?
Dalje, nisam vozio pijan, tek onda ne bi žalio pare, bilo bi sam pao - sam se ubio, ovako NISAM vozio čak ni pripit, naglasio sam, radilo se o par gutljaja. Ali ipak hoću da platim, ali da prođem najbolje što mogu, jer to nisu male pare danas a za džabe ću ih dati, za nešto što nisam ni napravio. Flejmeri, furajte vi dalje s ove teme ako nemate šta pametno reći - a obično nemate, cilj su vam provokacije i naslađivanje tuđom mukom.

samo vas gledam

Post by samo vas gledam » 24/07/2011 15:10

dont drink and drive,smoke and fly. :D

Filter
Has thanked: 1 time

Post by Filter » 24/07/2011 17:31

Interceptor87 wrote:Pozdrav raja svima, prvi put vam pišem i jako mi treba pomoć... Iz Tuzle sam.

Noćas, prije par sati me zaustavila policija i uglavnom neka je akcija gdje zaustavljaju ljude i svi pušu "balone", valjda radi ovih gastarbajtera, piju pa brzo voze, šta li... uglavnom nije ni bitno.
Naime, par minuta prije zaustavljanja sam, (2 minute max.) popio par gutljaja pive, bilo je neko društvance u autu, išli smo na vikendicu, i fakat nismo imali namjeru napiti se gore nego onako posjediti, popiti po max 2-3 pive i tako malo popričati. Bilo je nekoliko piva i otvorili smo po jednu malu u autu u putu.
Ja sam "potegao" par gutljaja, možda 5 najviše i napominjem da prije toga nisam pio ni kapi.
Zaustavlja me patrola, klasično traže saobraćajnu, dokumente i to i kao treba puhati. Ja, znajući da nisam puno popio, nisam se ni bojao, pa sam pristao bez problema. ALI, kad sam "napuhao", pokazao je aparat 0,45 promila!?
Mislim, kako to, nije mi bilo jasno, nemalo sam se začudio, pitao kako to, naravno oni ne vjeruju da sam samo potegnuo par gutljaja, hoće da pišu nalog... Ja onako u šoku ne kontam ništa, mislim trijezan sam skroz ono i vidi se da nisam pio, pravdam se... društvo isto izašlo, govore da nisam, ali ovi ne bendaju što se kaže... ne vjeruju. Drug me savjetovao da idemo u bolnicu da vadim krv i da to imamo kao dokaz za sud, kad ovi govore to će te izaći skuplje od ove kazne, i i dalje ne vjeruju... Dok sam ja bio u šoku ovaj je popunio nalog i šta ću, potpišem i dadne mi 2 uplatnice, 50 KM za prekršaj i 50 KM za "troškove alkotestiranja"!? Mislim, šta je sad to? Kazna ok, platiću je i neću više piti putem, ovo mi je škola, to je ok, ali šta je s ovim drugim? Ja nisam čuo nigdje da je neko ovo dobio? Jel ovo ok ili neka njihova "patka"? I šta će biti ako taj nalog ne platim, nego samo kaznu?
Pošto planiram na more u augustu, hoću li moći preći granicu i to? MOLIM VAS ko ima bilo kakva iskustva s ovim da mi kaže neki savjet šta da dalje radim...
Izvinjavam se moderaciji ako tema nije na pravom mjestu...

Unaprijed hvala svima na odgovorima!

na isti fol pao prije 12 godina, (8 mart, 10 sati navece, a ja tek sa posla) zavrsio kod sudije i lik me pusti uz ove rijeci "ma ko mi tebe posla sa ovim, a ti, sljedeci put se malo bolje pripremi prije nego sto sjednes u auto. par puta duboko udahni, izdahni..." :-) :-)
ali sam opet platio sudske troskove :sad:

da bi bio siguran za prelazak granice, izmiri sve kazne.
troskovi alkotestiranja su vjerovatno onaj pipak na svirali...

savjet... plati kazne i sljedeci put pametnije...

Post Reply