Šta učinit kad skontaš da te lopovi markiraju?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#1 Šta učinit kad skontaš da te lopovi markiraju?

Post by arman1 »

Već 2-3 dana u neposrednoj blizine kuće uočili smo par likova, očito kriminalaca kako vrše "osmatranje" u komšiluku. Posebno je intrigantno što mislimo da je naša kuća cilj. Nočas sam u avliji čuo zvukova. Čim sam otvorio vrata čuo sam kako se neko udaljava. Nemam nikakvog konkretnog dokaza, a sam "filing da nas markiraju" ni u kom slučaju nije dovoljan za prijavu policiji.
U zadnjih 10-tak dana bilo je par provala u naselju i ne sviđa mi se ideja da budem dio statistike isto kao što mi se ne sviđa ideja da mi par gnjida unosi nemir u život.
Kreću se u dva vozila svjetlo crveni golf mk 1 i kombi bordo boje(za volanom glavonja izbrijane glave). Uvijek se u vozilima nalazi 3-4 osobe, mlađa muškarca.
Znam da mi ovdje niko i neće i ne može pomoći ali želim da upozorim one koji pročitaju da ako u naselju uoče učestalo kretanje vozila i osoba unutar njih koji odgovaraju opisu da budu dodatno oprezni.
Operišu na rejonu od Rajlovca do Otesa-Ilidža.
Po navodu jednog od komšija na vozilima mijenjaju tablice.
PS
Nikakve radikalne akcije ne poduzimajte, ukoliko ih uočite obavijestite/upozorite komšije i eventualno policiju.
photo
Posts: 839
Joined: 19/09/2003 00:00

#2 Re: Šta učinit kad skontaš da te lopovi markiraju?

Post by photo »

Prije par dana su zeni u TUS-u u Istocnom Sarajevu skinuli registracije sa vozila (ne kritikujem TUS vec samo navodim lokaciju dogadjaja). dovezao se auto, parkirao ispred njenog auta da blokira pogled, izasao lik sa suvozacevog sjedista, skinuo tablice i otisli. sve je snimljeno nadzornom kamerom. zato, obavezno prijavite kradju tablica i to odmah.

tablice koje su na vozilima koje si ti naveo ne moraju pripadati tom autu.

ali u tvom slucaju obavezno oprez i, ko ima para, nabaviti video nadzor (oko 200 KM) i reflektore koji se aktiviraju na pokret (do 100 KM). Kod postavke video nadzora, postavite jednu kameru u visinu lica koja snima frontalno (pravolinijski), ne sa visine, da se lice moze bolje vidjeti. ovo sam vidio da postavljaju u prodavnicama u slucaju da kradljivac nosi kacket.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#3 Re: Šta učinit kad skontaš da te lopovi markiraju?

Post by Cholina_Lokica »

Suosjecam, u istim sam problemima, s tim da je kod mene bilo nekoliko pokusaja provale. Kako sam u stanu, visoko, imamo vise opcija za obezbjedjenje nego vi u kuci... Kod mene su cak dolazili sa psom, jer se boje mog psa, valjda mislili ako uspiju provaliti da ga puste na mog psa...

Ni malo ugodan osjecaj, kad se osjecas grozno nesigurno u svom domu
User avatar
Šef
Posts: 1275
Joined: 05/11/2010 18:19
Location: retroseksualac

#4 Re: Šta učinit kad skontaš da te lopovi markiraju?

Post by Šef »

Prijavi policiji obavezno. Oni mogu da pojačaju patrole na tom području i to će biti dovoljno da pljačkaše odvrati od namjere.
Dodatno osiguraj vrata i prozore, ugradi nove brave, blinda vrata, alarme, kupi kakvog psa ako si u kući, naoružaj se kakvom pumparicom ili tetejcem... To ti je sve 2-3 hiljade KM-ova a pomaže. :)
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#5 Re: Šta učinit kad skontaš da te lopovi markiraju?

Post by kritichar »

sve zavisi kolko para imas na raspolaganju
kamere, mogu i one lazne, sijalice koje se pale na pokret, alarm, dva psa, i u krajnjoj nuzdi pistolj
sve sto im je pristupacno onesposobit ce, sijalice, alarm...
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#6 Re: Šta učinit kad skontaš da te lopovi markiraju?

Post by GAU8 »

Boriti se za zakon o odbrani vlastitog posjeda.

Hebes drzavu gdje ne smijes napasti provalnika. O oruzju da i ne govorimo.

Nego ti uslikaj doticna auta i postavi na net.
Ako te nije strah, neka vide da ih slikas.
Last edited by GAU8 on 20/07/2011 12:32, edited 1 time in total.
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#7 Re: Šta učinit kad skontaš da te lopovi markiraju?

Post by Tercius »

I ne gadjaj u glavu i vitalne dijelove :D samo u koljena :D Salu na stranu,uradi sve neophodno koliko mozes da osiguras svoje imanje i moj savjet je da zoves 122( besplatan broj ),ili sto je mozda jos bolje, da zoves direktno na broj Pol.stanice opstine na kojoj zivis (brojeve mozes naci na net-u) i das im sto vise info.lokacija gdje se nalaze u tom trenutku, ako ima neki granap ili nesto marakntno slobodno navedi, broj tablica, koliko lica,kako izgledaju, koja vozila, koje boje,koje marke mislim ono koliko mozes prikupiti posmatranjem sa prozora i iz razgovora sa komsijama, i nelibi se nikada da zoves taj broj.Ako mogu zenturace zvati po 5 puta sto je jedna drugoj prosula rasol pred vrata, ili sto nekome smeta komsijin ventilator od klima aparata, onda bi bio apsurd da ti nezoves.JEr kao sto neko rece u nekom postu ovdje, i sam prolazak oznacenog vozila MUP-a moze dobro doci, jer su to sve misevi i kokosari da ne upotrijebim drugaciji izraz.Et tolko, and don¨t panic. :!:
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#8 Re: Šta učinit kad skontaš da te lopovi markiraju?

Post by Tercius »

GAU8 wrote:Boriti se za zakon o odbrani vlastitog posjeda.

Hebes drzavu gdje ne smijes napasti provalnika. O oruzju da i ne govorimo.

Nego ti uslikaj doticna auta i postavi na net.
Ako te nije strah, neka vide da ih slikas.
Ma gdje ces Bosnjacima dati to na raspolaganje, mislis da nebi bilo slucajeva da se pored kazana sjete nekog puta od prije 70 godina, i da se porokaju pa ga samo prenese preko ograde i kaze sta cu moro sam uso mi u avliju ja mislio razbojnik :D NIje ovo Swedska :D
Muzikjunki
Posts: 341
Joined: 24/04/2010 11:33

#9 Re: Šta učinit kad skontaš da te lopovi markiraju?

Post by Muzikjunki »

Jel se radi o crvenom, starom VW kombiju, skoro u raspadnom stanju? I da li ga voze Romi? Bude ih po desetak u tom kombiju, od djece, zena pa do starijih Roma? Zovi policiju radi predostroznosti, objasni situaciju i reci da su sumnjivi i da ti se vrte oko kuce... ne mora se policija zvati samo kad se vec desi nesreca, nego mozes i upozoriti na situaciju i trebala bi patrola proci naseljem :)
A sto se tice zastite, ugradnja alarma je spas, bjeze kao ludi cim se oglasi alarm :wink:
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#10 Re: Šta učinit kad skontaš da te lopovi markiraju?

Post by atko »

Odvratan osjecaj ... ne smijes im ni verbalno jebat majku jer ce ih zakon zastititi, a da ih zateknes u kradji opet po usranom zakonu mozes samo da zamolis da napuste tvoj posjed ... da ih prebijes ti odgovaras krivicno a oni prekrsajno :roll: :shock:

obavjesti komsije, preduzmi preventivne mjere koje mozes, i ovo je dobro sto si preko foruma podjelio info ...

... nevjerovatno koliko se krade u zadnje vrijeme po manjm mjestima, mahalama, selima, vikendicama ... :roll: ... i to sve zivo ... cak i zeljezne ograde i kapije se cupaju :-)
User avatar
autotoxis
Posts: 74
Joined: 06/10/2009 19:51
Location: Rajvosa

#11 Re: Šta učinit kad skontaš da te lopovi markiraju?

Post by autotoxis »

Fazon je sto bezobrazluk ovih lopova ide do krajnje granice. Mom prijatelju su u kuću iznad Skenderije tri puta provaljivali na razne načine, na kraju su mu i bojler od 80 L demontirali i odnjeli iz kupatila. A kada ti provale u auto policija neće ni da dolazi na uviđaj nego kažu dovezite automobil do nas a ti da bi dovezao auto prvo ga moraš očistiti od stakla itd... gluposti...
User avatar
plejka2
Posts: 14586
Joined: 02/11/2009 20:47
Location: u dosluhu sa podzemljem

#12 Re: Šta učinit kad skontaš da te lopovi markiraju?

Post by plejka2 »

Nazovi muriju i reci da se par dana vec motaju naki sumnjivi tipovi oko kuce i zamoli ih da dodju.To naravno kad ih vidis opet da se vrzmaju okolo.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#13 Re: Šta učinit kad skontaš da te lopovi markiraju?

Post by GAU8 »

Najbolja zastita su savjesne komsije.

Sad samo zavisi koliko toga gdje ima.
Johnny_x
Posts: 1357
Joined: 23/10/2010 16:21

#14 Re: Šta učinit kad skontaš da te lopovi markiraju?

Post by Johnny_x »

Ma kupi im horsa i sljedeci put kad dodju podjeli to ce ih smiriti, manje stete ce ti proizvesti
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#15 Re: Šta učinit kad skontaš da te lopovi markiraju?

Post by holowey »

alarmni sistem (750-1000km jednokratno) i zastitari (50-70km mjesecno) i miran si...
Post Reply