VAŠ ODNOS SA RODITELJIMA

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

ActionWoman

VAŠ ODNOS SA RODITELJIMA

Post by ActionWoman » 17/07/2011 21:48

Pokrećem ovu temu da vidimo gdje smo, šta valja, šta ne valja, šta treba mijenjati, kako unaprijediti i sl. S kim se bolje slažete, sa ocem ili majkom, te zašto? Kakvo vam je djetinjstvo bilo?

Industrialyzer

Re: VAŠ ODNOS SA RODITELJIMA

Post by Industrialyzer » 17/07/2011 21:55

Ja imam veliki problem s tim. Mislim nemam ja svadje nikakve s njima , postujem ih max. , ali jednostavno nisam dovoljno "otvoren" s njima :roll:

dječak sa šibicama
Been thanked: 4 times

Post by dječak sa šibicama » 17/07/2011 22:19

Oca nemam vec dvije decenije, a sa mamom sam u dobrim odnosima.

Nece ni ona jos dugo vjerovatno, bolesna je i tako, a ja ne zelim da se sutra kajem kao neki... koji tek kad izgube roditelja, ridaju suze i kroz plac govore "zasto joj nisam pokazao/la koliko je volim" Ili ga, oca.

Uostalom, volim svoju majku, kao sto sam volio i oca, premda ga se slabo sjecam. Iskrenijih prijatelja u zivotu ne mozes imati.

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 18/07/2011 02:56

dječak sa šibicama wrote:Oca nemam vec dvije decenije, a sa mamom sam u dobrim odnosima.

Nece ni ona jos dugo vjerovatno, bolesna je i tako, a ja ne zelim da se sutra kajem kao neki... koji tek kad izgube roditelja, ridaju suze i kroz plac govore "zasto joj nisam pokazao/la koliko je volim" Ili ga, oca.

Uostalom, volim svoju majku, kao sto sam volio i oca, premda ga se slabo sjecam. Iskrenijih prijatelja u zivotu ne mozes imati.

:thumbup:

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 18/07/2011 14:40

Čuvaj mamu da ti duže traje!

Suzie Q

Post by Suzie Q » 18/07/2011 14:59

PipiDugaDevetka wrote:Čuvaj mamu da ti duže traje!

ali mene moja tako zna nekad izbaciti iz takta da se bojim za svoje nerve...mislim da me nitko ne može tako izluditi kao ona grrrrrrrrrrrrrr

Mr. Brightside

Post by Mr. Brightside » 18/07/2011 15:34

svaka im cast :D

plejka2

Post by plejka2 » 18/07/2011 15:41

Ne znam sto se mene tice uvijek sam gledao korektan odnos da imam sa oba roditelja bez obzira sto mi se nekad neke stvari nisu svidjale.Normalno bilo je i svadja ali sve u granicama normale.
Cijenite svoje roditelje i postujte koliko god mozete bez obzira kakvi su jednog dana kad ih ne bude bice vam zao sto mozda mnoge stvari niste uradili a mogli ste.

Chemist

Post by Chemist » 18/07/2011 15:42

Niko nas ne moze vise usreciti i rastuziti nego oni. Zasluzuju potpuno postovanje, i njihove potrebe se trebaju staviti ispred potreba svakog od nas....

BJB

Post by BJB » 18/07/2011 22:19

Suzie Q wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Čuvaj mamu da ti duže traje!

ali mene moja tako zna nekad izbaciti iz takta da se bojim za svoje nerve...mislim da me nitko ne može tako izluditi kao ona grrrrrrrrrrrrrr

Izludila me prije 5 sec..Kako nekoga nagovoriti da stari trosjed koji se uopste ne koristi, samo smeta i niko, apsolutno niko nije sjeo na njega vec vise od godinu danaizbaci iz sobe 3X1,75 jer taj sobicak treba postati ostava?
Volim je ali ima trenutaka kad bih je u top pa na Boksevicu :x

vjesticanametli
Has thanked: 40 times
Been thanked: 11 times

Post by vjesticanametli » 18/07/2011 23:31

:lol: u starij je sve ma neka stoji trebace :lol: :lol:

BJB

Post by BJB » 19/07/2011 00:31

Sto su stariji sve gore ne slusaju.. :x :x :x :x :x :x :x :x

Attitude

Post by Attitude » 19/07/2011 00:34

...voljela bih da je bolji :roll:

BJB

Post by BJB » 19/07/2011 00:42

Iskreno, mislim da bi se moj odnos s roditeljima znacajno poboljsao da se nekih 5-6 godina odvojim od njih, drugi kontinent bi bio sasvim ok. :D

Attitude

Post by Attitude » 19/07/2011 00:44

BJB wrote:Iskreno, mislim da bi se moj odnos s roditeljima znacajno poboljsao da se nekih 5-6 godina odvojim od njih, drugi kontinent bi bio sasvim ok. :D

dijelim misljenje

mrtva kokoš

Post by mrtva kokoš » 19/07/2011 01:03

s ocem superiskha, s mamom isto tako, osim kad zabelajimo, razlog slicna, pogana narav...
znaci ono u fazonu, danas rat, sutra kao da se nista nije dogodilo, i tako ispocetka :lol:
i mnogo me kod nje nervira ona zenska radoznalost i hiljadu pitanja u jednoj minuti a sta je ovo , a gdje je ono, kad ces ono, a sto nisi to uradio, zeno draga popusti me , ne dosadjuj mi. iako ja to 1000X ponovim da me to nervira ali dzaba ne pomaze. :lol: sve u svemu 8/10

i da nervira me to sto nikad ne mogu da presutim vec dolazim u sukob misljenja istog momenta, kad ne bih na usta onda bih na guzicu. nadam se da cu se stim izboriti :D

Suzie Q

Post by Suzie Q » 19/07/2011 09:20

kod mene je upravo na poboljšanje odnosa i presudilo kada sam se odselila, ali to je bilo obostrano. mama je shvatila kako je teško biti sam u 101 stvari a ja sam uvidjela kako je teško kad moraš plaćati račune (na poleđini koverte od računa ispisivati i preračunavati troškove i nemoguće uštede kad stigne plaća), kuhati, spremati i također biti sam.

prije toga smo imale grozan period jer sam radila za nju, svađale se na poslu pa nastavljale kod kuće, onda sam našla drugi posao i odselila...sad ona radi za mene :D i opet se tu i tamo zalomi koja svađa ali sve u granicama normale. negdje sam pročitala da se u stvari najviše svađamo s onima koje najviše volimo :-D

tata živi u drugom gradu, razvedeni su i nekad pomislim da je on još i najbolje prošao...nazove tu i tamo, dođe jednom u tri mjeseca ili ja i sestra odemo njemu i živi svojim životom kakav njemu odgovara, ostao je u našem stanu dok se mama snalazila s nama dvjema, nije se nikad pretrgao u financijskom pomaganju a ima love da uopće ni ne znamo koliko, ponekad pomislim da je izgubio osjećaj da ima djecu i neku odgovornost uz to. dugo sam mu bila naklonjena, čak ga i žalila što je sam, išla spremala mu stan, kuhala, kupovala stvari, čak i odjeću ali kad sam se zaručila a on me nije ni nazvao da mi čestita prilično sam ohladila.

BarbaDue

Post by BarbaDue » 19/07/2011 13:37

BJB wrote:Iskreno, mislim da bi se moj odnos s roditeljima znacajno poboljsao da se nekih 5-6 godina odvojim od njih, drugi kontinent bi bio sasvim ok. :D

ako ti treba da se rastanes sa roditeljima pa tek onda da ih postujes, cijenis i popravis odnos sa njima, e onda :-)

vesna555

Post by vesna555 » 19/07/2011 13:57

Imamo dobar odnos, puno više prijateljski, nego roditeljski. Nikad nisam trebala mamu, tatu za vratom, ja sam jedna od onih štrebera koji nikad nisu kasnili kući, imali loše ocjene ili pravili belaje :lol: Meni mama kaže, mi bi tebe i galamili, ali nikad nismo imali za šta :D . Ali dobro, imali su muke sa starijom sestrom, ona je belajila i za mene i za sebe i još malo uz to.
I tako da su oni mene nekako pustili, a ja im vraćala tako što sam bila dobra u školi u poslušna kad treba šta uraditi.
Prešutim uvijek i svaku kad me naljute. Zna me mama ispizditi preko telefona, jer ne živim s njima, ja sve fino, smireno, da mama, uredu mama i onda spustim slušalicu i psujem narednih pola sata i lupam i bogaram, ali da se obrecnem na nju, nikad.
Nije žena zaslužila, a to što nekad komentira stvari koje ne treba ili što mi istu stvar ispriča 10 puta na 10 različitih načina jednostavno prešutim, svaki put saslušam, svaki put prokomentiram tu njenu priču iako sve znam jer sam čula 10 puta, ali maksimalno uključim strpljenje kad s njom pričam, ali ono baš.
Isto tako, nikad im ne govorim ako mi fali para i ako sam u stisci ili ako me nesto boli ili imam temperaturu, dovoljno su se oni napatili radi djece i da nas iškoluju, nek uživaju sad malo, ne pada mi na pamet da ih opterećujem svojim problemima. Kad zagusti, onda OK, ali dok sama sve mogu pregurati šutim i neću da ih sikiram.

A da me ispizde znaju, ali baš, ali trpim i ne pokazujem, ne želim, stid me, nisu zaslužili.

Ghost_Rider_XXX

Post by Ghost_Rider_XXX » 19/07/2011 13:58

Dobro je Freud rekao treba čuvati igračke, jer će zatrebati kad čoek ostari, tako je i sa roditeljima, što su stariji sve su djetinjastiji. Taman kad potomak stasa kako treba oni postaju ko pubertetlije. :-)

Attitude

Post by Attitude » 19/07/2011 14:00

vesna555 wrote:Imamo dobar odnos, puno više prijateljski, nego roditeljski. Nikad nisam trebala mamu, tatu za vratom, ja sam jedna od onih štrebera koji nikad nisu kasnili kući, imali loše ocjene ili pravili belaje :lol: Meni mama kaže, mi bi tebe i galamili, ali nikad nismo imali za šta :D . Ali dobro, imali su muke sa starijom sestrom, ona je belajila i za mene i za sebe i još malo uz to.
I tako da su oni mene nekako pustili, a ja im vraćala tako što sam bila dobra u školi u poslušna kad treba šta uraditi.
Prešutim uvijek i svaku kad me naljute. Zna me mama ispizditi preko telefona, jer ne živim s njima, ja sve fino, smireno, da mama, uredu mama i onda spustim slušalicu i psujem narednih pola sata i lupam i bogaram, ali da se obrecnem na nju, nikad.
Nije žena zaslužila, a to što nekad komentira stvari koje ne treba ili što mi istu stvar ispriča 10 puta na 10 različitih načina jednostavno prešutim, svaki put saslušam, svaki put prokomentiram tu njenu priču iako sve znam jer sam čula 10 puta, ali maksimalno uključim strpljenje kad s njom pričam, ali ono baš.
Isto tako, nikad im ne govorim ako mi fali para i ako sam u stisci ili ako me nesto boli ili imam temperaturu, dovoljno su se oni napatili radi djece i da nas iškoluju, nek uživaju sad malo, ne pada mi na pamet da ih opterećujem svojim problemima. Kad zagusti, onda OK, ali dok sama sve mogu pregurati šutim i neću da ih sikiram.

A da me ispizde znaju, ali baš, ali trpim i ne pokazujem, ne želim, stid me, nisu zaslužili.

e to je ta razlika kada ne zivis sa roditeljima... ovima ne mozes spustiti slusalicu...nikad :cry: :D

fidoremilienko

Post by fidoremilienko » 19/07/2011 14:03

Super odnos s mamom! 8-)

S ocem odavno ne živim(o) :roll:

Luce

Post by Luce » 19/07/2011 14:11

Imam jako lijep odnos s roditeljima i bas sam sretna zbog toga, pogotovo zadnjih 5-6-godina.
Naravno prije toga je bilo svega, pogotovo u periodu kad ti mislis da si odrastao a oni misle da si jos uvijek dijete.
Sad se i volimo i postujemo, nismo u istom gradu, pa se i pozelimo :D
Ne mijesaju se u moj zivot i odluke, kad ih pitam daju mi savjet, kad trazim pomoc tu su prvi.
Svidja mi se sto su moji roditelji jedno drugom privrzeni jako, svoju djecu vole, ali ih ne guse, imaju svoja interesovanja, prijatelje, jedno drugo.
Divim im se u mnogo cemu.
Svojoj majci skidam kapu sto je uspjela da nas odgoji na pravi nacin, iako je kao beba izgubila i oca i majku i nije imala modele po kojima bi se kao roditelj ravnala. Ali je ipak uspjela.
Tati se divim jer je u najgorim situacijama uvijek ostatku porodice davao moral i snagu, i zrtvovao se kada je bilo najgore za sve nas. Da nama bude bolje. Bio je nas Superman.
Sad se trudim da ih razveselim, da ih obidjem, da ih nazovem, na sve nacine da ih usrecim i da pokazem svoju zahvalnost. Da im vratim barem dio onoga sto su oni meni dali. A najvise me pogodi kad shvatim da nista ne traze zauzvrat, dovoljno im je da sam sretna i to je njihova najveca nagrada.
Evo sad cu se i rasplakati :)

dječak sa šibicama
Been thanked: 4 times

Post by dječak sa šibicama » 19/07/2011 19:42

BJB wrote:Sto su stariji sve gore ne slusaju.. :x :x :x :x :x :x :x :x

Kaze se, sto si stariji, to vise licis na dijete.

Tako nekako.

Nije daleko od istine.

Toliko me zna iznervirati, da moram otici napraviti krug da se ispusem. Nikako da shvati da ako je u pravu u jednoj stvari, nije nuzno i u drugoj.

prpa

Post by prpa » 20/07/2011 10:16

Imam jako lijep odnos sa mamom. Oca sam izgubila u ratu tako da je njena uloga majke u odgoju bila utoliko važnija i teža, jer je poprimila mnoge oblike koje su atipične za ženski krhki pol. Čini mi se da sam toga i mnogo ranije bila svjesna, pa joj nikada nisam stvarala probleme. Čak mislim da sam jedna od rijetkih tinejdžera koja je u tom periodu imala problema sa mamom, jer je ona tjerala da izađe, da se našminka, da obuče nešto uže... :D Mada je to više uzrokom naših različitih karaktera. Ona je komunikativna, ja šutljiva. To su zapravo bili i jedini uzroci konflikata među nama – nekada vidi samo svoju stranu priče i projicira svoje želje i potrebe na mene/nas. A ne želimo svi isto. Mada konflikti se završavaju tako da ona nabraja, ja šutim, i poslije se sama ispušem.

Iako sticajem okolnosti i onog famoznog „trbuhom za kruhom“ već dugo ne živim sa njom, pokušavam to nadoknaditi svakodnevnim pozivima i redovnim posjetama.

Ne znam kakve su druge porodice, ali iako smo svi jako emocionalni i često ženski dio porodice onako u horu zaplače nad nekom dirljivom scenom :D, nikada nema nekakvog verbalnog izražavanja emocija. Ne znam jesam li joj ikada izravno rekla da je volim, ali mislim da joj to djelima dovoljno govorim jer, ako postoji ijedan aspekat sebe za koji mogu reći da je u potpunosti ostvaren, to je ta uloga dobre kćerke.

Obuzme me neopisiva tuga kada pomislim na život bez nje, zato koristim vrijeme dok je tu da joj pokažem koliko mi je važna...

Post Reply