DUALphone 3088 - Bežični Skype telefon – ne zahtijeva kompju

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
sogno

#1 DUALphone 3088 - Bežični Skype telefon – ne zahtijeva kompju

Post by sogno » 29/06/2011 14:35

Kupio sam DUALphone 3088 - Bežični Skype telefon – koji ne zahtijeva kompjuter, (http://dualphone.net/DUALphone_3088_for_Skype-1196.aspx) ali se nikako ne mogu prikljuciti na Skype preko njega. Ne znam u cemu je problem. Imam Standardni kablovski internet preko HS. Pokusavao sam prikljuciti telefon direktno u modem, a i preko wireless router-a, ali nista ne pomaze, nece!
Imam dva ista telefona u Svedskoj koji rade bez problema. U cemu je problem ovdje? Ima li iko ista iskustva ovdje i kako ih rijesiti?
Hvala unaprijed za sve konstruktivne prijedloge!

Miro Spiro

#2 Re: DUALphone 3088 - Bežični Skype telefon – ne zahtijeva kompju

Post by Miro Spiro » 29/06/2011 18:04

Hm tesko je ovako napamet reci ali HS ima svoj IP VOIP sustav sto znaci da je mozda do njih jednostavno imaju zakljucane portove odnosno ne dopustaju spajanje samostalnih IP telefona.

Sto kaze je li se nece da nakaci na mrezu ili nece da se spoji sa Skype serverom.Malo detaljnije objašnjenje. Mozda je firewall kod njih ne dopusta spajanje itd.

Pozz

sogno

#3 Re: DUALphone 3088 - Bežični Skype telefon – ne zahtijeva kompju

Post by sogno » 30/06/2011 20:00

Hvala ti za odgovor, predpostavljam da je HS blokirao, jer telefon uopce ne moze da se spoji sa network-om. Postoji mogucnost i da je do modema, jer je prilicno star a telefon je opet nov. Jedna stvar me medjutim zbunjuje, kada idem u "advanced settings" na telefonu, dobijem poruku da ne postoji IP broj, koji ipak imam. Tako da sam totalno zbunjen i ne znam sta i kako uraditi da on proradi.. Pokusacu preko nekog drugog novijeg modema.

Miro Spiro

#4 Re: DUALphone 3088 - Bežični Skype telefon – ne zahtijeva kompju

Post by Miro Spiro » 30/06/2011 23:08

IP Adresa ili IP telefonski broj.

Ako je IP adresa onda ocigledno modem ne dodjeljuje IP adresu samom telefonu.Koji je modem.Ako je HS cini mi se da se ne moze direktno spojiti sa telefonom vec mora na ruter na kojem je aktiviran DHCP isto tako nesto mi se cini da za ruter mora se njih nazvati da aktiviraju MAC adresu ili da restartuju IP adresu.

Ima li interneta na PC_u preko rutera. Ako ima onda je do telefona a ako nema onda je do interneta tj.HS-a

Pitaj na forumu HS all about oni ce vjerovatno znati rjesenje jer vec vjerovatno imaju isti takav modem a ja samo nagadjam ovako.

sogno

#5 Re: DUALphone 3088 - Bežični Skype telefon – ne zahtijeva kompju

Post by sogno » 01/07/2011 19:03

Mislim na IP adresu, jer u stvari ovaj telefon sto imam nije IP Telefon, ukoliko naravno ne smatramo Skype kao jednu vrstu IP-telefona. Ali u tom slucaju bi trebao Skype biti blokiran i na kompjuteru, ako HS vec blokira druge IP telefone, zar ne?

Velika je mogucnost da je do modema, to je Motorola, ima sigurno 6-7 godina starosti, ako ne i vise. Na zalost nemam pristum novom modemu, da testiram telefon, ali cim budem imao uradicu to.

Tebi hvala za pomoc :)

Miro Spiro

#6 Re: DUALphone 3088 - Bežični Skype telefon – ne zahtijeva kompju

Post by Miro Spiro » 01/07/2011 22:22

Je li ovakav modem

http://www.techfuels.com/everything-els ... modem.html

ako jeste ne mozes direktno spojiti modem na njega i ocekivati da ce raditi.Prvo trebas iskljuciti modem iz struje i sacekati neko vrijeme pa onda ga ponovo ukljuciti.

Taj telefon ima i WAN port sto znaci da kad ga patch kablom spojis na modem trebas da uneses u setupu WAN-a na telefonu usernane i pasword.

Naravno preko rutera to ne treba nego samo ga spojis na LAN port i treba da dodjeli IP adresu.

Sto se tice Skypa ne mora HS da zakljuca Skype preko PC-a ali kad se koristi standalone uredjaj tipa tog telefona ne dopušta da se nakaci na Skype server.

Ja sam taj modem (ako je to taj) spajao bez ikakvih problema na Cisco VOIP telefone tako da je vjerovatnije do samih postavki.

sogno

#7 Re: DUALphone 3088 - Bežični Skype telefon – ne zahtijeva kompju

Post by sogno » 01/07/2011 22:33

Jeste, potpuno isti modem kao taj sto si nasao. Na zalost ima samo jedan izlaz, a ne vise kao noviji modemi. Moguce je da bi radilo samo kad bih ja znao kako to sve popuniti, kao sto ti navodis! Imam i jedan wireless router, ali njega na zalost nikad nisam uspio osposobiti za rad, ili je greska do mojih tehnickih sposobnosti ili je pak nesto drugo, ne znam. Internet radi u laptopu samo ako ga direktno, kablom prikljucim na modem. Router nece nikako :(

Miro Spiro

#8 Re: DUALphone 3088 - Bežični Skype telefon – ne zahtijeva kompju

Post by Miro Spiro » 02/07/2011 00:19

Koji je wireles router marka i model

sogno

#9 Re: DUALphone 3088 - Bežični Skype telefon – ne zahtijeva kompju

Post by sogno » 02/07/2011 11:08

D-Link, ovaj model http://www.dlink.co.uk/cs/Satellite?c=P ... FDLWrapper

Njega sam kupio prije godinu dana kada sam dobio Fiberopticki Internet ali pravio mi je tolike probleme (stalno se kljucao) da sam ga iskljucio. Sada koristim stari Belkin kod kuce, a ovaj D-Link sam donio ovdje u nadi da ce mozda raditi, medjutim ne daje nikakve znake zivota sa ovim starim Motorola modemom :(

Mozda najbolje da kupim i novi modem i router? Ili i jedno i drugo u istom pakovanju? Koliko to kosta ovdje?

Miro Spiro

#10 Re: DUALphone 3088 - Bežični Skype telefon – ne zahtijeva kompju

Post by Miro Spiro » 02/07/2011 11:48

Sto se tice modem/ ruter u jednom za cable tesko se moze ovdje naci a i pitanje je hoce li raditi ovdje.

Znaci idemo ovako

1.Iskljuciti modem iz struje.
2.Uzeti ruter i spojiti kabl (plavi sto dodje uz ruter) na WAN port a zatim isto na modem.

3.Upaliti modem,ruter u struju.
4.Uzeti drugi kabl od modem i spojiti na LAN port 1 rutera a zatim na mreznu kartu racunala ( ne USB kabl )
5.Trebaju sve lampice naravno na modemu da gore zadnja da blinka .
6.Otici na browser,Opera,Internet explorer,Chrome ,Mozilla itd. nakon toga na mjestu gdje se ukucavaju adrese web stranica ( ne na google pretrazi) unijeti sljedece 192.168.0.1. Nakon toga uci na setup rutera. Ako ne ide 192.168.0.1 probati zadnja 2 broja promijeniti sa 1.1 ili1.2 ali trebalo bi da radi iz prve. Username ti treba da je admin a pasworda nema ako nisi mijenjao.
7. otici na MANUAL INTERNET CONNECTION OPTIONS pokazuje se cim se udje u ruter. Kliknuti na manual configure
8.My Internet Connection is : treba da izaberes PPPoE Username/pasword
9.Enter the information provided by your Internet Service Provider (ISP).

Address Mode : Dynamic PPPoE
User Name : unijeti username
Password : nijeti pasword
Retype Password : ponoviti pasword
Service Name : Napises HS internet (optional)

IP Address : nista ne dirati ostalo
MAC Address : - - - - - (optional)
Primary DNS Address : (optional)
Secondary DNS Address : (optional)
Maximum Idle Time : Minutes
MTU :
Connect mode select : Always-on kliknuti
10. Nakon toga spasiti postavke iskljuciti modem i ruter iz struje sacekati 5 minuta i opet sve upaliti.
11.Treba da na ruteru blinka WAN lampica
12.Preko racunara otici na internet znaci otvoriti brower i ukucati npr google i gleati hoce li se otvoriti zatim probati unijeti sarajevi-x.com i vidjeti radi li .
13.AKO RADI NAPRAVIO SI KONEKCIJU DA STALNO RADI.

Probaj pa javi ako bude radilo onda idemo na wireles postavke da napravimo.

sogno

#11 Re: DUALphone 3088 - Bežični Skype telefon – ne zahtijeva kompju

Post by sogno » 02/07/2011 12:01

To sam sve radio kod kuce u Svedskoj, nisam ovdje priznajem, ali mogu pokusati. Tamo mi je i radio router, samo sto se stalno kocio i ja ga na kraju iskljucio. Pravio mi je neke probleme sa security, i sjecam se da sam bas popunjavao to sto ti opisujes gore. I nista nije pomoglo :(

A pokusacu i to sto govoris, iako bi najradije kupio i novi modem i router, samo da se ne mucim. Ali moram prvo probati da li telefon radi preko nekog drugog routera!

Hvala jos jednom.

sogno

#12 Re: DUALphone 3088 - Bežični Skype telefon – ne zahtijeva kompju

Post by sogno » 02/07/2011 12:13

Ili zasto ne ovako; reci mi koliko zelis da ti platim, ako bi mi ti dosao i sve to napravio? Ali pod uvijetom da osposobis i router i telefon (ako moze)?

Miro Spiro

#13 Re: DUALphone 3088 - Bežični Skype telefon – ne zahtijeva kompju

Post by Miro Spiro » 02/07/2011 13:09

Ja ti nisam u Sarajevu na godisnjem sam odmoru tako da tesko mogu doci da napravim ali evo ovako kako sam ti rekao trebalo bi da radi a vidim da si vec radio tako da ne bi trebalo da bude problema.

Probaj pa javi.

Post Reply