Zapošljavanje u zdravstvu: Kanton Sarajevo

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
dr.gog
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

#1 Zapošljavanje u zdravstvu: Kanton Sarajevo

Post by dr.gog » 19/06/2011 19:51

Uvodni tekst je nastavak sumorne priče o strašnim posljedicama nesređene politike zapošljavanja u bolnicama i domovima zdravlja u Sarajevu.

Bolnice grcaju od nedostatka radne snage, posljedice snose sve slabije njegovani pacijenti , i pored ogromnog truda sestara koje masovno završavaju kao invalidi rada.

Na početku ću iznijeti samo dio onoga što sam primjetio i iza čega stojim, a kasnije možda i ostatak.

Bivša "VOJNA" Bolnica (Opšta bolnica "Prim. dr.Abdulah Nakaš) radi ispod donjeg minimuma potrebnog za sigurno i neometano njegovanje pacijenata. Iako lijekova i opreme ima u dovoljnim količinama, iako se redovni poslovi obavljaju žestokim tempom, čitavi odjeli su noćima prepušteni brizi jedne jedine sestre i ljekara -koji naravno nema obavezu njegovanja pacijenta i najčešće spava ukoliko nema hitnih situacija.!!!.

Medicinske sestre su mahom slaboga zdravlja, što pokazuju brojna oštećenja kičme i nalazi komisija o srčanim i nervnim problemima. Neprovjeren podatak do kojeg sam došao je da trenutno u Opštoj bolnici "Abdulah Nakaš" čak 60 članova osoblja ima otvoreno bolovanje..., a uvjerio sam se da pojedine sestre rade pod analgeticima, primorane na to zbog nemogućnosti održavanja redovnih smjena u punom obimu. Praktično dvije trećine osoblja pojedinih odjela
nije sposobno za noćni i fizički rad, te, po zakonu radi SAMO dnevnu smjenu...

Jedan od najfrekventnijih odjela Ortopedija- Traumatologija, koji vode legendarni ljekari, dobitnici Šestoaprilske nagrade dr.Đozić i dr. Salihefendić, u toku jednog razdoblja je imao čak 28 pacijenata. Od njih 28, pokretno je bilo -TROJE...Silnim trudom, u dnevnoj smjeni uspije biti 4 sestre (ili 3 plus jedan pripravnik), dok je navečer u smjeni dvoje, a nerijetko i samo JEDAN tehničar, ovisno od haosa koji vlada...

Dovoljno je zamisliti samo obavljanje presvlačenja pelena nepokretnim, mahom od 60 godina starijim pacijentima, i kontrolu nad najmanje 20 postoperativnih analgetskih i antibiotskih terapija , uz neizostavno kritično previjanje od kojeg uvelike ovisi zacjeljivanje rana...

U isto vrijeme , dr.sci. Bakir Nakaš ima administrativni problem sa birokratijom koja kaže da Bolnica ima -VIŠKA osoblja:D ...

Porazna činjenica mi je bilo direktno saznanje o OSNOVNOJ plaći jednog poznatog hirurga koji je brojnim Sarajlijama omogućio da prohodaju nakon strašnih povreda kukova i drugih lomova.Slovomibrojem: 1459,00KM. Da nema silnog staža, noćnog rada, operacija i dežura- suma od KONAČNIH 2.500 bi ipak bila nedostižna..No što je to u usporedbi sa maksimalnih 900-1.400 koliko zarade sestre, koje zapravo i "drže " bolnicu u funkciji....

Ima toga još, još tužnijeg i poraznijeg, ali je činjenica da se ljudi pregledaju, liječe i njeguju nesmanjenim tempom, dok zdravstveni radnici trpe nepodnošljiv pritisak : Nezakoniti ugovori i kriminalno zaobilaženje zakona pri zapošljavanju, manjak sredstava za plaće, noćni rad i regres, i temelj svih problema- Nesposobnost vlasti da konačno ustroji zdravstvenu politiku na financijski stabilan način.

Ta nesposobnost se najbolje očituje u pljuvačkoj priči ministra zdravstva koju možete pročitati u idućem postu, a gdje gospodin ministar okrivljuje šefove bolnica za sve nevolje, nesvjestan činjenice da izgovara pravu klevetu i uvredu medicinskom kadru čiji je zakoniti predstavnik u Sarajevu!!!

Pošto se članak najviše osvrće na KCUS (Bolnicu "Koševo"), ostatak moje priče ćete vidjeti nakon idućeg posta...

dr.gog

#2 Re: Zapošljavanje u zdravstvu: Kanton Sarajevo

Post by dr.gog » 19/06/2011 19:57

Image

Oko 600 nepriznatih radnika na KCUS-u, a 511 u JU Domovi zdravlja

Poznato je da u nekim zdravstvenim ustanovama kao što su Klinički centar i Domovi zdravlja ima mnogo nepriznatog kadra. Oko 600 takvih radnika je na Kliničkom centru, 511 u JU Domovi zdravlja. Zato je Vlada KS svim ustanovama zabranila zapošljavanje novih radnika bez odobrenja i saglasnosti Zavoda zdravstvenog osiguranja KS i Ministarstva zdravstva, kazao je za "Avaz" ministar zdravstva Zlatko Vuković.

Image
Dr. Vuković, ministar, kritičar

- Ako direktor zdravstvene ustanove želi primiti radnike, mora uputiti zahtjev Ministarstvu. Nakon toga mi se konsultiramo sa Zavodom za javno zdravstvo, koji mora imati sistematizacije radnih mjesta u svim ustanovama, i nakon toga oni kažu da za zaposlenika postoji radno mjesto. Nakon toga kontaktiramo Zavod za osiguranje i, pošto nam kažu da postoji novac za te radnike, primamo ih i to je priznati kadar. U tom slučaju se Zavod za osiguranje obavezuje da će radniku isplaćivati sve plaće i dodatke - kazao je Vuković.

Ako direktori ne rade na ovaj način, navodi ministar, nego primaju nekom svojom paralelnom linijom, onda je menadžment dužan osigurati plaću onome koga su tako primili.

- Međutim, oni su primili mnogo ljudi pa se dešava da novac koji im damo za materijalne troškove daju u plaće ili umanjuju regres priznatom kadru da bi mogli plaćati i nepriznatom. Mi smo ustanovili da veliki problem u finansijskom poslovanju tih ustanova prave nepriznati zaposlenici pa smo zamolili direktore da radnike primaju putem Ministarstva da tačno znamo koji i koliko kadra primaju. No, i pored našeg upozorenja, oni su nastavili stihijsko primanje. Zato smo donijeli zaključak da ne mogu primati bez našeg znanja, jer zbog nekontroliranog primanja ustanove idu sve više u dubiozu - kaže Vuković.

Što se tiče zdravstvenih ustanova koje posluju s gubitkom i koje imaju viška kadra, Vlada im je naložila da kažu koliko tačno imaju viška i da Ministarstvu pošalju sanacioni plan.

- Naprimjer, neki će radnici ići u penziju, one koji nemaju odgovarajuću školsku spremu za radno mjesto na kojem rade neka prabace na drugo... Mi ne želimo da ljudi ostanu bez posla, ali, ako se ovako nastavi, neki će se morati i otpustiti - istakao je Vuković.

Svi budžetski korisnici

- Ovo nije slučaj samo u zdravstvenim ustanovama nego za sve budžetske korisnike. U više navrata smo od menadžmenta tražili da nam pošalju spisak ljudi i kadra koji je nepriznat, oni to nisu uradili. A imamo informacije da i dalje primaju radnike - kaže Vuković.(avaz.ba)

El Vanjcho

#3 Re: Zapošljavanje u zdravstvu: Kanton Sarajevo

Post by El Vanjcho » 19/06/2011 20:06

Ja ne znam gdje im je taj visak radne snage, gdje ispijaju kafe, ali recimo na Onkologiji sestra Fuada sama opsluzuje tri ili cetiri doktora + njihove pacijente (dnevno cirka i po stotinu ljudi, nisam brojao ali uvijek je guzva) odnosno njihove potrebe vezano za kemoterapiju i slicne terapije + izdaje terapiju za pacijente sa interne onkologije sa 13 kata (koliko sam vidio, i dr. Trokic i dr. Kalamujic imaju bar desetak pacijentica dnevno)

dr.gog

#4 Re: Zapošljavanje u zdravstvu: Kanton Sarajevo

Post by dr.gog » 19/06/2011 20:31

El Vanjcho wrote:Ja ne znam gdje im je taj visak radne snage, gdje ispijaju kafe, ali recimo na Onkologiji sestra Fuada sama opsluzuje tri ili cetiri doktora + njihove pacijente (dnevno cirka i po stotinu ljudi, nisam brojao ali uvijek je guzva) odnosno njihove potrebe vezano za kemoterapiju i slicne terapije + izdaje terapiju za pacijente sa interne onkologije sa 13 kata (koliko sam vidio, i dr. Trokic i dr. Kalamujic imaju bar desetak pacijentica dnevno)

Hmm...Onkologija (Koševo, DIP,Institut za Onkologiju 13.spr.)..Noćna smjena je također na leđima jedne sestre :oops:

Ritam terapije zračenjem je ubitačan , a o hemoterapiji da ne pričam...Na samo JEDNOM aparatu(Aparat 1.) u zgradi Radiogije(koja izgleda GROZNO),recimo prekjučer je bilo 65 pacijenata, i to do 13,30h...Ova klinika ima sreću pa je smještena na novom i savršeno uređenom 13.spratu gdje je boravak pacijentima zaista maksimalno olakšan, a nivo njege i prehrane je besprijekoran. Koliko znam, jedva se čeka da se i taj odjel konačno objedini sa Dječijom onkologijom i tako dalje, što ovisi od više stvari...

Činjenica je također, i na tako uređenom odjelu, da je dnevni rad bez pomoći tehničkog osoblja- čistačica koje nose nalaze, vode pacijente i servirki ,koje (normalno) brinu o hrani- ..da je dnevni rad maltene nemoguć.

Uputa koja važi je da se pomoć "nemedicinskog osoblja koristi isključivo ograničeno, pod nadzorom i u slučaju hitne potrebe i okolnosti, te uz odobrenje ljekara", postala je samo izgovor za korištenje čistačica kao bolničarki u vojnom sanitetu :oops: ...

Naravno, ovome nije kriv niko sa klinike, već činjenica da KCUS ima dvije rak rane :

Strašnu korupciju u zapošljavanju sestara o kojoj bruji grad već godinama (cifra je trenutno 15.000 KM, oko čega vlada prava fama) i bezobrazluk Vlade Kantona Sarajevo koja već godinama odbija da po svaku cijenu konačno zaposli stotine nezaposlenih medicinskih sestara sa Biroa za zapošljavanje Centar i Stari grad(i ostatak Grada ,naravno).

Izloženi lošim zakonima, srednji kadar je tako generirao ogromnu korupciju, tražeći "štele za posao u Bolnici"..

Druga rak rana je posljedica aljkavog sistema: Od problema KCUS svi peru ruke, što se tiče političara i Kantona, a prof. Gavrankapetanović , iako vrhunski stručnjak, nosi SDA etiketu i sav teret loše stranačke politike u zdravstv, kao jedan od najviših funkcionera SDA.

Sa 1.(ili 31-im, nisam siguran..) Martom 2011, u Sarajevu je registrovano skoro 700 nezaposlenih zdravstvenih radnika srednje spreme (tehničari,laboranti, sanitarci, akušeri), što uz činjenicu da je neka budala napravila poplavu kadra otvaranjem nedefinisane Visoke Zdravstvene Škole- definitivno otkriva da je glavni krivac za haos i probleme zdr.radnika zapravo lanac ministara i njihovih "stručnih savjetnika" , te njihov šef - Kantonalni parlament i stranke koje ga drže. U zdravstvu neprikosnoveno vladaju SDA i SDP, uz mali ispad SBiH(što je nevažno za temu)...

El Vanjcho

#5 Re: Zapošljavanje u zdravstvu: Kanton Sarajevo

Post by El Vanjcho » 19/06/2011 20:58

dr.gog wrote:
Druga rak rana je posljedica aljkavog sistema: Od problema KCUS svi peru ruke, što se tiče političara i Kantona, a prof. Gavrankapetanović , iako vrhunski stručnjak, nosi SDA etiketu i sav teret loše stranačke politike u zdravstv, kao jedan od najviših funkcionera SDA....
Mislis na Farisa?

Ja se njega sjecam iz `99, tada je jos vozio stojadina i bio obicni ljekar na ortopediji, hirurg sta li vec, i bio je prva liga u odnosu sa pacijentima. Po mom dojmu, najomiljeniji ljekar u viziti.

Sta se u medjuvremenu desilo ne znam, ali od kako je zasjeo na celo KCUS-a, gore vlada anarhija i korupcija.

hurmasica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

#6 Re: Zapošljavanje u zdravstvu: Kanton Sarajevo

Post by hurmasica » 19/06/2011 20:58

evo ja cu iznijeti primjer moje ambulante porodicne medicine, koja u nedostatku potrebnog broja osoblja radi samo jednu smjenu vec godinama, a da ne govorim o tome da se za obicni pregled mora cekati 7-10 dana. Moja mjesna zajednica je prilicno velika, sa velikim brojem starog stanovnistva a radi samo jedan doktor i dvije sestrice.
S druge strane imam par prijatelja koji su poslije godina truda i ucenja uspijeli zavrsiti medicinu, pa i odraditi staz ali stalnog zaposlenja nema za njih.
Drzava nam je otisla u lijepi k....

El Vanjcho

#7 Re: Zapošljavanje u zdravstvu: Kanton Sarajevo

Post by El Vanjcho » 19/06/2011 21:18

hurmasica wrote:evo ja cu iznijeti primjer moje ambulante porodicne medicine, koja u nedostatku potrebnog broja osoblja radi samo jednu smjenu vec godinama, a da ne govorim o tome da se za obicni pregled mora cekati 7-10 dana. Moja mjesna zajednica je prilicno velika, sa velikim brojem starog stanovnistva a radi samo jedan doktor i dvije sestrice.
S druge strane imam par prijatelja koji su poslije godina truda i ucenja uspijeli zavrsiti medicinu, pa i odraditi staz ali stalnog zaposlenja nema za njih.
Drzava nam je otisla u lijepi k....
Slicno je i u mojoj MZ, tri doktorice ali imamo 9100 stanovnika (nisam siguran da su svi u pripadajucoj ambulanti, mislim da neki idu i u susjedne, ali nisam siguran, ako neki stanovnici i pripadnu susjednoj ambulanti, broj popune pacijenti sa Shipa)

Guzve su svakodnevne i slicno...

Nego, ako je neko upoznat, kakav je ono svemirski brod od doma zdravlja napravljen u Gornjim Velesicima? po cijelu noc svjetli kao ET-jeva letjelica. Jesu dezurni ili sta? o cemu se radi?

Zadnja autobuska stanica, okretaljka, u Gornjim Velesicima.

dr.gog

#8 Re: Zapošljavanje u zdravstvu: Kanton Sarajevo

Post by dr.gog » 19/06/2011 21:33

Bilo bi dobro da se neko javi sa pričom o zapošljavanju...Ima li raje sa Koševa i Vojne :D ?

JThomas
Been thanked: 434 times

#9 Re: Zapošljavanje u zdravstvu: Kanton Sarajevo

Post by JThomas » 19/06/2011 21:55

sve u svemu, hoćeš da kažeš da se previše ljudi vodi da radi i prima platu, a da premalo stvarno radi?

ne provociram, stvarno mi nije baš najjasnije.

ja.neron

#10 Re: Zapošljavanje u zdravstvu: Kanton Sarajevo

Post by ja.neron » 19/06/2011 21:57

zovite @pera trta on najbolje zna kakvo je stanje u vojnoj bolnici tj. abdulah nakaš

Ductus Holedocus

#11 Re: Zapošljavanje u zdravstvu: Kanton Sarajevo

Post by Ductus Holedocus » 19/06/2011 22:08

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
On sve zna :lol:

ja.neron

#12 Re: Zapošljavanje u zdravstvu: Kanton Sarajevo

Post by ja.neron » 19/06/2011 22:13

čovjek je doktor ako nisi znao

Ductus Holedocus

#13 Re: Zapošljavanje u zdravstvu: Kanton Sarajevo

Post by Ductus Holedocus » 19/06/2011 22:18

...znala!
Nas forumski doktor :D,ko ne bi znao!
Ljubimo doktora peru

Haettenschweiler

#14 Re: Zapošljavanje u zdravstvu: Kanton Sarajevo

Post by Haettenschweiler » 19/06/2011 22:26

Možda je bitno napomenuti i to da je KCUS (kao i mnoge druge bolnice) u ogromnim dugovima prema svojim dobavljačima. Radi se o milionskim iznosima koji su po nekoliko godina mimo roka.

simbabimba
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

#15 Re: Zapošljavanje u zdravstvu: Kanton Sarajevo

Post by simbabimba » 02/11/2011 17:38

I ako neko zna molim odgovor na pitanje na koji način se može zaposliti na KCUS? Nikad nigdje ne vidim nikakav konkurs da objave, a rado bih da apliciram jer mislim da imam sta da ponudim vise nego jednom institutu gore. Ili mozda da se obratim licno i konkretno direktorima tih klinika i instituta? Ima li iko iskustvo kako to ide. U kategoriji sam strucnog i iskusnog kadra sa vrlo uskom specijalnoscu i nisu mi neke opcije za posao negdje dalje (u BiH).

Hvala unaprijed na odgovorima.

amko76

#16 Re: Zapošljavanje u zdravstvu: Kanton Sarajevo

Post by amko76 » 02/11/2011 18:52

Konkurs nećeš nikad ni vidjeti, osim ako nije neki kadar kojeg nema u BiH. Ja znam osobu koja je platila za radno mjesto, međutim ja ne znam ni kome ni kako bih platio, svi šute o tome, samo osvanu na radnom mjestu :)

simbabimba
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

#17 Re: Zapošljavanje u zdravstvu: Kanton Sarajevo

Post by simbabimba » 02/11/2011 21:33

amko76 wrote:Konkurs nećeš nikad ni vidjeti, osim ako nije neki kadar kojeg nema u BiH. Ja znam osobu koja je platila za radno mjesto, međutim ja ne znam ni kome ni kako bih platio, svi šute o tome, samo osvanu na radnom mjestu :)

hm

ne znam ni s kim da pričam ni kome da platim :roll:

amko76

#18 Re: Zapošljavanje u zdravstvu: Kanton Sarajevo

Post by amko76 » 02/11/2011 22:10

Ako saznaš, javi i meni :)

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.
Been thanked: 3 times

#19 Re: Zapošljavanje u zdravstvu: Kanton Sarajevo

Post by PipiDugaDevetka » 03/11/2011 13:24

Neki dan sam bio u Zavodu za zdravstvo Kantona.....Gužva među zaposlenim, pa mi se učinilo da su tamo zaposlili i ''dodavače pečata'',...Kancelarije ''momački napucane'' i IT super opremljene,...

Post Reply