Groblja/mezarja u manjim mjestim,šta i kako?!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

zelenashica

Groblja/mezarja u manjim mjestim,šta i kako?!

Post by zelenashica » 12/06/2011 17:16

Ne znam da li je mjesto temi na religiji ili ovdje,ali eto postavim je ovdje.
Inicirana skorim slučajem u mom okruženju sam počela da razmišljam o mjestima koji su naseljeni većinskim dijelom ljudi jedne vjeroispovijesti.
U mjestu gdje radim nekadavno je umrla žena,pravoslavne vjeroispovijesti te je porodica htjela sahraniti u mjestu gdje je živjela posljednjih 40-ak godina.
Međutim,došlo se do problema zvanog: A gdje?Riječ je o seoskoj sredini koja ima samo muslimansko groblje(mezarje).Iako je dotična žena i sama uvijek govorila da želi biti sahranjena u mjestu u kojem je sve te godine živjela,izgradila porodicu,na upit Muftijstvu za odobrenje da se ista sahrani u tom mezarju(koje je jedino u mjestu)stigao je negativan odgovor.Naime u obrazloženju stoji da ista nije muslimanka,te da se na tom groblju/mezarju mogu sahraniti samo muslimani.
Porodica je razočarana istu sahranila u drugoj državi,u rodnom mjestu,iako će i njen muž(musliman)i djeca vjerovatno biti sahranjeni u mjestu u kojem su rođeni,mjestu u kojem je i ona s njima stanovala.
Jako je puno u mom okruženju takvih manjih sredina u kojima ima po desetak ljudi druge vjeroispovijesti,mahom udatih ili oženjenim za ljude iz te sredine,gdje su izgradili i porodični dom.
Jasno je da je problem nepostojanje groblja za one koje nisu u većini,ali zar se zbilja nije mogao napraviti izuzetak i istu "ostaviti" u mjestu u kojem je izgradila dom i imala porodicu?Ovaj problem je vjrovatno evidentan i u drugim sredinama gdje postoje miješani brakovi,pa me zanima kako se isti u njima rješava?!

pustopoljina

Re: Groblja/mezarja u manjim mjestim,šta i kako?!

Post by pustopoljina » 12/06/2011 17:26

jest to meni...ruzno...
najbolje bi bilo da imaju neko imanje, ama njivu neku i da sebi tamo naprave porodicnu grobnicu. barem njih dvoje...mislim da se zelja umrlog treba postovati.
ja cu se urnisati. :skoljka: :run: i neka prospu, slucajno da ne cuvaju :x jos moram skontati gdje...
dvoumim se izmedju hoek van holland i kanjona une :lol:

zelenashica

Post by zelenashica » 12/06/2011 17:50

pustopoljina wrote:jest to meni...ruzno...
najbolje bi bilo da imaju neko imanje, ama njivu neku i da sebi tamo naprave porodicnu grobnicu. barem njih dvoje...mislim da se zelja umrlog treba postovati.
ja cu se urnisati. :skoljka: :run: i neka prospu, slucajno da ne cuvaju :x jos moram skontati gdje...
dvoumim se izmedju hoek van holland i kanjona une :lol:

Ovdje je bio sukob vjerskih načela i želje umrlog....zbilja malo čudno ali istinito.

sheilak

Post by sheilak » 12/06/2011 17:55

Kako su ti samoprozvani moralisti i navodni apsolutni autoriteti po pitanju spasenja duse bijedni i uskogrudni.

Bas me zanima stav samog Boga o svemu tome. Da li bi se On Sam ljutio ili bi bi uvrijedjen ako bi muslimana ukopali medju budistima ili ateistu medju krscane?

Sta zamjeraju pokojnoj gospodji? Sto nije navodno do kraja pokazala svoju pripadnost "dzematu" i presla na Islam? Jer nekako me ovo podsjeca upravo na to.

Koji primitivci.

pustopoljina

Post by pustopoljina » 12/06/2011 17:58

i slabosti porodice (ako je muz jos ziv) nisam skontala najbolje...
ne znam...razmisljam da mi (pu pu pu) jednog dana tatu ne ukopaju tamo kod mame (dobro, ista je vjera pa se ne moze desiti), ali teoretski...mislim da bih bila dovoljno luda da kupim njivu, jedno exhumiram i pokopam zajedno (naravno, ako im je to bila zelja).
nekim je ljudima to posve svejedno...ako vjerujes da je dusa vjecna i to...nije bitno gdje si ukopan, ni zna li ti se za grob.

ma hodza iz tog dzemata je mogao vala zazmiriti, pogotovo ako se svi iz dzemata slazu...'ta ce muftijstvo...
joj, al' sam strucnjak :skoljka: :-) :oops:

sheilak

Post by sheilak » 12/06/2011 18:03

Meni je svejedno. Potpuno. Bez obzira na vjerske rituale i neku navodnu cistocu duse (kod odredjenih vjerskih grupa). Mislim, kad vec propagiraju zajednicki praiskon dusa. Ili duse drugih vjera potjecu sa nekog drugog mjesta?

Mahom su vjerski sluzbenici vrlo sujetne, egocentricne i, opet moram reci, uskogrudne osobe, nesposobne misliti dalje od granica vlastite lobanje. I pune osjecaja vlastite velicine.

Zlata M.

Post by Zlata M. » 12/06/2011 18:16

sheilak wrote:Kako su ti samoprozvani moralisti i navodni apsolutni autoriteti po pitanju spasenja duse bijedni i uskogrudni.

Bas me zanima stav samog Boga o svemu tome. Da li bi se On Sam ljutio ili bi bi uvrijedjen ako bi muslimana ukopali medju budistima ili ateistu medju krscane?

Sta zamjeraju pokojnoj gospodji? Sto nije navodno do kraja pokazala svoju pripadnost "dzematu" i presla na Islam? Jer nekako me ovo podsjeca upravo na to.

Koji primitivci.

:thumbup:

SaPnA

Post by SaPnA » 12/06/2011 18:20

ako je imalo imanje neka poklone to imanje za ukop osoba pravoslavne vjeroispovjesti.
ali zasto ne i u mezarju npr. u potocarima je zakopan zidov u memorijalnom centru

zelenashica

Post by zelenashica » 12/06/2011 18:24

sheilak wrote:Kako su ti samoprozvani moralisti i navodni apsolutni autoriteti po pitanju spasenja duse bijedni i uskogrudni.

Koji primitivci.

Slažem se sa primitivnim postupkom......ali zbilja ne znam detalja više o slučaju....jednostavno sam se samo zapitala šta se inače radi u ovakvim slučajevima.

HAVANA
Been thanked: 1 time

Post by HAVANA » 12/06/2011 18:28

Ni mrtvom covjeku ne daju mira,otac ih jebo :-)

zambaklija

Post by zambaklija » 12/06/2011 18:29

nije to ništa,zipa ovo....starija žena muslimanka nenadno umre,izbjeglica,samo što je stigla i svu torturu iza sebe ostavila...preseli se...i ovi iz IVZ tj.hodža ni mukajet,neće da dođe i bog.....jer nije član ivz..... :shock: džaba što je član u mjestu iz kojeg je izbjegla ,žena sama,nikakvog roda da izmiri račune i tako je pokopaše bez obreda... :sad:

sinuhe

Post by sinuhe » 12/06/2011 18:40

Zalosno.

S druge strane ne razumijem ni potrebu za ukopavanjem. Nekako mi je to jednako vjerovanjem u zagrobni zivot.

lgG

Post by lgG » 12/06/2011 19:17

zelenashica wrote:

Koji primitivci.

Slažem se sa primitivnim postupkom......ali zbilja ne znam detalja više o slučaju....jednostavno sam se samo zapitala šta se inače radi u ovakvim slučajevima.

sigurno u blizini postoji pravoslavno groblje, zasto u drugu drzavu?

poznanik

Post by poznanik » 12/06/2011 19:24

Zanimljiva tema i vrlo neugodan problem nove tranzicijske države koja sve više dozvoljava raslojavanje stanovništva po religijskim i etničkim obilježjima. Iz opisanog problema porodice umrle, jasna je slabost i nesposobnost predstavnika vlasti lokalne zajednice da omogući ravnopravnost svim državljanima BiH.

nellington

Post by nellington » 12/06/2011 19:30

poznanik wrote:Zanimljiva tema i vrlo neugodan problem nove tranzicijske države koja sve više dozvoljava raslojavanje stanovništva po religijskim i etničkim obilježjima. Iz opisanog problema porodice umrle, jasna je slabost i nesposobnost predstavnika vlasti lokalne zajednice da omogući ravnopravnost svim državljanima BiH.

A kako bi to bilo u prošloj državi? Pitam iz znatiželje, jer sam kratko živio u starom sistemu.

poznanik

Post by poznanik » 12/06/2011 19:35

nellington wrote:
poznanik wrote:Zanimljiva tema i vrlo neugodan problem nove tranzicijske države koja sve više dozvoljava raslojavanje stanovništva po religijskim i etničkim obilježjima. Iz opisanog problema porodice umrle, jasna je slabost i nesposobnost predstavnika vlasti lokalne zajednice da omogući ravnopravnost svim državljanima BiH.

A kako bi to bilo u prošloj državi? Pitam iz znatiželje, jer sam kratko živio u starom sistemu.

Pravo na sahranjivanje na javnom zemljištu, društvenom, izvan ingerencije vjerskih institucija koja postavljaju diskriminirajuća pravila prema porodicama umrlih. Obezbjeđenje uslova na pokop umrlih, bez obzira na njihovu vjersku ili drugu pripadnost, tzv. "javna groblja", posebno u brojčano naseljenijim mjestima.

Da, bilo je u selima takođe grobalja sa religijskim obilježjima, ali je vlast dozvoljavala i ukop umrlih koji nisu pripadali većinskoj vjeroispovjesti i na javnom zemljištu, pod određenim pravilima.

P.S.
Ne trebaš pravdati pitanje, nisam ga ni shvatio kao provokaciju, posebno ne od tebe, ti si poseban forumaš ovdje sa stavovima i nastupima koji iziskuju i posebno poštovanje...
Last edited by poznanik on 12/06/2011 19:40, edited 3 times in total.

nellington

Post by nellington » 12/06/2011 19:36

Hvala na informaciji!

zelenashica

Post by zelenashica » 12/06/2011 19:51

lgG wrote:
zelenashica wrote:

Koji primitivci.

sigurno u blizini postoji pravoslavno groblje, zasto u drugu drzavu?

Sahranjena je u rodno mjestu,mislim da je Valjevo u pitanju.Pa vjerovatno su u porodici htjeli ako ne moze vec u mjestu gdje je provela 40 godina zivota da je onda bolje da je sahrane sa njenom rodbinom....zbilja ne znam,ovo je samo lično gledište.

zelenashica

Post by zelenashica » 12/06/2011 19:56

poznanik wrote:
nellington wrote:

Pravo na sahranjivanje na javnom zemljištu, društvenom, izvan ingerencije vjerskih institucija koja postavljaju diskriminirajuća pravila prema porodicama umrlih. Obezbjeđenje uslova na pokop umrlih, bez obzira na njihovu vjersku ili drugu pripadnost, tzv. "javna groblja", posebno u brojčano naseljenijim mjestima.

Da, bilo je u selima takođe grobalja sa religijskim obilježjima, ali je vlast dozvoljavala i ukop umrlih koji nisu pripadali većinskoj vjeroispovjesti i na javnom zemljištu, pod određenim pravilima.

P.S.
Ne trebaš pravdati pitanje, nisam ga ni shvatio kao provokaciju, posebno ne od tebe, ti si poseban forumaš ovdje sa stavovima i nastupima koji iziskuju i posebno poštovanje...

Kakvim pravilima?
Da budemo realni ni današnja muslimanska groblja/mezarja nisu po islamskim pravilima.Koliko znam zabranjeno je ograđivanje mezara,zabranjeno postavljanje slika(naravno sada sve može uz posebne takse IZ)...Logično mi je da se neće dozvoliti isticanje obilježja druge vjere u muslumanskom mezarju ali kakva se to ostala pravila imaju poštovati?

Zbilja tek sad vidim da je sama tema za našiko i nadugo diskutovanje.
Evo upravo se sjetih da i u rodnom mjestu mog oca ima samo muslimansko mezarje ali da u njemu godinama stanuju i ljudi druge vjeroispovijeti,mahom prosvjetni radnici koji su došli nekad 50-tih tu rade,ostali cijelo vrijeme,pa i vrijeme rata...i sad razmišljam gdje njih treba da sahrane kada dođe vakat :?
Sumnjam da će porodice ih ukopati u rodna mjesta jer sve su to ljudi koji su tu izgradili porodične pragove i izrodili porodicu,djeca se mahom udala/poženila za lokalno stanovništvo... :?

poznanik

Post by poznanik » 12/06/2011 19:58

Pravilo je bilo da bude ograđeno i jasno obilježeno, pretpostavljam i da je za tu određenu kvadraturu bila plaćana naknada...

zelenashica

Post by zelenashica » 12/06/2011 20:23

poznanik wrote:Pravilo je bilo da bude ograđeno i jasno obilježeno, pretpostavljam i da je za tu određenu kvadraturu bila plaćana naknada...

Evo malo prije sa tatom pričam na ovu temu...i on kaze da zna slucaj iz svog rodnog mjesta gdje je zene pravoslavne vjeroispovijesti zajedno sa muzem(muslimanom)plaćala za oboje "hodžarinu"ali kada je umrla(prije oko 5 godina)IZ nije dozvolila da se ukopa na muslimanskom groblju. :-)

poznanik

Post by poznanik » 12/06/2011 20:33

zelenashica wrote:
poznanik wrote:Pravilo je bilo da bude ograđeno i jasno obilježeno, pretpostavljam i da je za tu određenu kvadraturu bila plaćana naknada...

Evo malo prije sa tatom pričam na ovu temu...i on kaze da zna slucaj iz svog rodnog mjesta gdje je zene pravoslavne vjeroispovijesti zajedno sa muzem(muslimanom)plaćala za oboje "hodžarinu"ali kada je umrla(prije oko 5 godina)IZ nije dozvolila da se ukopa na muslimanskom groblju. :-)

Ja nisam mislio na vjerska groblja, već na izuzetak i ukop na javnoj površini u seoskim i manje naseljenim područjima, npr. negdje kraj puta, na livadi i sl. ukoliko vjerske starješine nisu dozvoljavale ukop na vjerskim grobljima, i ukoliko porodica umrlog tako što zahtijeva.

zelenashica

Post by zelenashica » 12/06/2011 20:44

poznanik wrote:
zelenashica wrote:

Ja nisam mislio na vjerska groblja, već na izuzetak i ukop na javnoj površini u seoskim i manje naseljenim područjima, npr. negdje kraj puta, na livadi i sl. ukoliko vjerske starješine nisu dozvoljavale ukop na vjerskim grobljima, i ukoliko porodica umrlog tako što zahtijeva.

ja mislim na vjerska groblja,jer za mene je jako ružno osobu sahraniti na livadi a ne dozvoliti joj da bude pored ostalim mještana RAVNOPRAVNIH.

poznanik

Post by poznanik » 12/06/2011 20:55

zelenashica wrote:ja mislim na vjerska groblja,jer za mene je jako ružno osobu sahraniti na livadi a ne dozvoliti joj da bude pored ostalim mještana RAVNOPRAVNIH.

Slažem se u potpunosti, iako je rasprava započela primjerom umrle osobe kojoj nije dozvoljen ukop na vjerskom groblju, jer im religijski nije pripadala, a nastavljen primjerima iz ranije države.
Vjernici nakon smrti prestaju biti vjernici, i ne bi trebalo biti ograničenja u mjestima za njihov ukop. Različitosti i prepreke tome čine njihove porodice, posebno vjerske starješine, koje prilikom ukopa ispoljavaju različite obredne ceremonije, ali i u tim prilikama ne bi trebale postojati smetnje za ukop mrtvih koji su pripadali različitim religijama.

Zapravo, najsnažnije protivljenje ispoljavaju vjerske organizacije koje ostvaruju određenu finansijsku naknadu za nadzor nad ukopom mrtvih, ranijih pripadnika svoje religijske zajednice. Ako vjerske organizacije ikad uspiju da postignu dogovor u ravnopravnoj raspodjeli finansijskih prihoda od "zajedničkih" grobalja, postići će i saglasnost za ukop različitih... :oops:

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 12/06/2011 21:06

Pošto su sve 4 ovdašnje monoteističke religije abrahamske, znači jedan im je Bog, mislim da bi uz malo dobre volje bilo moguće naći rješenje u svakom pojedinačnom slučaju.

Pod utiskom odgledanog FTV Dnevnika2, pogledah vakifa=hadžiju koji je napravio mezarje u nekom selu negdje kod Tešnja, pa imamu opravdano zabranio pristup (čitaj, zaradu).
Inače, cijelo selo protiv hodže kabadahije.

Urne se po Zakonu o komunalnim poslovima moraju odlagati na kolumbarij (plaćati mjesto i grobljanske takse).

Post Reply