Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

srle236

#1 Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by srle236 » 06/06/2011 12:31

Pozz svima!

Ukratko, želio bih uzeti Nokiu N8, preko BHTelecoma, na pretplatu...

Ima li ko iskustva s ovim mobom; vrline, mane itd...

Hvala unaprijed svima :))

shin

#2 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by shin » 06/06/2011 14:56

let the platform war begin! :D

pozitivne stvari: kvalieta izrade, kamera
negativne: operativni sistem je proslost

brotip: pogledaj Samsung android telefone u ponudi telekoma (Galaxy S)

davorf
Location: lost in thought and lost in time while the seeds of life and the seeds of change were planted...

#3 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by davorf » 06/06/2011 15:10

shin wrote:let the platform war begin! :D

Na ovo pozitivno dodaj kvalitet GSM signala, kvalitet samog zvuka (zvucnika) kod poziva, GPS radi savrseno, za razliku od Samsunga koji ima problema sa GPSom. A sto se tice te proslosti:

http://mobile.benchmark.rs/vesti/nokia_ ... 16._godine

Ukratko, podrzavat ce razvoj Symbiana do 2016. Ne vidim ko danas kupuje telefon koji treba da traje vise od 5 godina :roll:

shin

#4 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by shin » 06/06/2011 15:25

davorf wrote:

Na ovo pozitivno dodaj kvalitet GSM signala, kvalitet samog zvuka (zvucnika) kod poziva, GPS radi savrseno, za razliku od Samsunga koji ima problema sa GPSom. A sto se tice te proslosti:

http://mobile.benchmark.rs/vesti/nokia_ ... 16._godine

Ukratko, podrzavat ce razvoj Symbiana do 2016. Ne vidim ko danas kupuje telefon koji treba da traje vise od 5 godina :roll:
Jos sanjas u symbianlandu vidim :lol:

Ta podrska vjerujem da ce biti do 2016, pitanje je za koje modele telefona i kakve ce sve nadogradnje dodavati. De mi reci zasto su sklopili deal sa microsoftom kada im je tako dobro islo?

Evo malo te svijetle ''2016'' buducnosti
http://conversations.nokia.com/2011/04/ ... accenture/

Jos jedan mali reality check
http://www.nokiaphones.net/nokia-contin ... ket-share/

:wink:

Nista nemam protiv nokie i n8 telefona, stvar je u tome sto imas bolji izbor za istu lovu.

casanova123
Has thanked: 1 time

#5 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by casanova123 » 06/06/2011 15:40

a sta mislite o xperia play-u?
mslm mob je 900km.. jos malo pa iPhone4

eyesburn

#6 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by eyesburn » 06/06/2011 17:05

ne prosipaj se. :)

n8 koristi zadnju verziju symbiana, plus što je moguć apgrejd na najoviji smybian kodnog naziva "anna".

samsung i lg ni pod razno.

za otvarača teme - ako si pri lovi (a očigledno jesi), uzimaj n8 bez ikakve dileme!

shin

#7 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by shin » 06/06/2011 18:17

EoD for me :zzzz:

ExNihilo
Has thanked: 19 times
Been thanked: 91 times

#8 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by ExNihilo » 06/06/2011 18:24

Symbian je proslost i bugovit je ko go*no.

Kupi android.

strong69
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

#9 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by strong69 » 06/06/2011 18:46

Samo Android ;)

eyesburn

#10 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by eyesburn » 07/06/2011 01:15

čovjek pita za n8, a ne za android. :-)

ExNihilo
Has thanked: 19 times
Been thanked: 91 times

#11 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by ExNihilo » 07/06/2011 01:17

pa mi ga odvraćamo od greške koja ce ga skupo koštati :D

EUROBIH

#12 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by EUROBIH » 07/06/2011 07:29

za n8 odma nabavi dodatnu opremu-mali šarafciger 8-) i nosi ga stalno sa sobom...često zatreba!!! :lol: :lol: :lol:
dobar mi je-jer se kvari......a loš-mali procenti uspješnosti popravki :lol: :lol:

i9000-zvijer i beton :thumbup:

wex.alpha

#13 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by wex.alpha » 07/06/2011 08:18

Nokia mi je uvijek bila super firma. Uvijek sam "slinio" za novim modelima. Sada stvari stoje skroz drugacije. Nokia je postala Dinosaurus kompanija. Greska rukovodstva firme je direktan uzrok danasnjeg stanja.
Nazalost Nokia sada nema konkurentnog proizvoda na trzistu, niti ce ga imati u skorije vrijeme dok ne zazivi deal sa Microsoftom.
Savjet je da izbjegavas Nokia telefone do daljnjeg.

snowflake_

#14 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by snowflake_ » 07/06/2011 08:29

uzmi iphone ili galaxy bolje ti je....n8 se stalno kvari :)

davorf
Location: lost in thought and lost in time while the seeds of life and the seeds of change were planted...

#15 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by davorf » 07/06/2011 08:31

EUROBIH wrote:za n8 odma nabavi dodatnu opremu-mali šarafciger 8-) i nosi ga stalno sa sobom...često zatreba!!! :lol: :lol: :lol:
dobar mi je-jer se kvari......a loš-mali procenti uspješnosti popravki :lol: :lol:

i9000-zvijer i beton :thumbup:
Koliko dugo koristis N8...i koristis li ga uopste? Ja N8 imam oko 7 mjeseci...i nisam ga ni jednom restartovao do sad? Kakvi su to kvarovi??? Ili jednostavno nisi ni vidio telefon uzivo?

@shin: Ja tebi kao argument pokazem informaciju da ce Nokia podrzavati Symbian do 2016, a ti meni kao kontra-argument navodis outsourcing? :-) Od kada je outsourcing nesto lose? I vjerujem da ti imas potvrdu od samog Pagea ili Brina da ce Android biti isto podrzan i zastupljen za 5 godina. :lol: :lol:
snowflake_ wrote:uzmi iphone ili galaxy bolje ti je....n8 se stalno kvari :)
Evo i tebe da pitam...koliko dugo ga koristis i koji su to kvarovi?

Maystor

#16 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by Maystor » 07/06/2011 08:38

Ne uzimaj tu Nokiu ni za živu glavu. Imaš 3 telefona u BHTu da izabereš: HTC Desire, Samsung Galaxy S i LG Optimus 2X. Svaki od njih je milijardu puta bolji on N8. Ovo što ti pričaju davorf i eyesburn su nebuloze, a i sam možeš provjeriti na internetu kako stvari stoje. Ja ću ti reći samo neke razloge.
1. Operativni sistem. Symbian je MRTAV - to ne krije ni sama Nokia i oni prelaze na Windows Mobile. To što će biti podržan do 2016. ne znači ništa, radi se samo o nekim sitnim popravkama, nema nikakve budućnosti za razvoj.
2. Hardware. N8 ima mizeran hardware (680 MHz stari arm11 procesor), ne može se porediti sa 1GHz A8 ili A9 procesorom.
3. Ekran rezolucije 640x360 i velicine 3,5". To ti je premalo, treba najmanje 800x480 i veličina 4". Kad pričamo o ekranu, Samsungov SuperAMOLED je ZAKON.
4. Internet. Slab procesor, manji ekran niže rezolucije i slaba podrška za flash (samo flash lite) su razlozi zašto N8 zaostaje 5 svjetlosnih godina za android telefonima. Mnoge stranice nećeš moći ni otvoriti zbog flasha, a i one koje možeš idu presporo. 75% videa na internetu je u flashu. Youtube na N8 možeš gledati samo u rezoluciji 240p (kao nekada VHS kaseta). Samsung galaxy S vrti HD 720p.
5. GPS (ovo ne bih spominjao da davorf nije rekao da samsung ima problema). Na Samsungu imam 3 navigacije: iGo, Sygic Mobile Maps i Sygic Aura, a još dvije sam isprobao (Navigon i Copilot). Sve rade fantastično, a definitivno je najmoćnija Sygic Aura koja crta zgrade u 3Du (OpenGL). Na N8 to je nemoguće jer nema 3D čip koji bi to mogao podržati. A da ti ne kažem kako tek rade Google Earth, Google Maps, Google MyTracks itd.

Ima još, da ne nabrajam dalje. Koji ćeš telefon uzeti meni ni iz džepa ni u džep. Ja sam ti pokušao pomoći...

shin

#17 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by shin » 07/06/2011 09:01

Zasto nokiju brane samo likovi koji su kkupili n8? :D Ja uopste nemam android telefon, a ni samsunga :D

davorf

#18 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by davorf » 07/06/2011 09:02

Maystor wrote:Ne uzimaj tu Nokiu ni za živu glavu. Imaš 3 telefona u BHTu da izabereš: HTC Desire, Samsung Galaxy S i LG Optimus 2X. Svaki od njih je milijardu puta bolji on N8. Ovo što ti pričaju davorf i eyesburn su nebuloze, a i sam možeš provjeriti na internetu kako stvari stoje. Ja ću ti reći samo neke razloge.
1. Operativni sistem. Symbian je MRTAV - to ne krije ni sama Nokia i oni prelaze na Windows Mobile. To što će biti podržan do 2016. ne znači ništa, radi se samo o nekim sitnim popravkama, nema nikakve budućnosti za razvoj.
2. Hardware. N8 ima mizeran hardware (680 MHz stari arm11 procesor), ne može se porediti sa 1GHz A8 ili A9 procesorom.
3. Ekran rezolucije 640x360 i velicine 3,5". To ti je premalo, treba najmanje 800x480 i veličina 4". Kad pričamo o ekranu, Samsungov SuperAMOLED je ZAKON.
4. Internet. Slab procesor, manji ekran niže rezolucije i slaba podrška za flash (samo flash lite) su razlozi zašto N8 zaostaje 5 svjetlosnih godina za android telefonima. Mnoge stranice nećeš moći ni otvoriti zbog flasha, a i one koje možeš idu presporo. 75% videa na internetu je u flashu. Youtube na N8 možeš gledati samo u rezoluciji 240p (kao nekada VHS kaseta). Samsung galaxy S vrti HD 720p.
5. GPS (ovo ne bih spominjao da davorf nije rekao da samsung ima problema). Na Samsungu imam 3 navigacije: iGo, Sygic Mobile Maps i Sygic Aura, a još dvije sam isprobao (Navigon i Copilot). Sve rade fantastično, a definitivno je najmoćnija Sygic Aura koja crta zgrade u 3Du (OpenGL). Na N8 to je nemoguće jer nema 3D čip koji bi to mogao podržati. A da ti ne kažem kako tek rade Google Earth, Google Maps, Google MyTracks itd.

Ima još, da ne nabrajam dalje. Koji ćeš telefon uzeti meni ni iz džepa ni u džep. Ja sam ti pokušao pomoći...
Od svega nabrojanog...jedino sto stoji je velicina i rezolucija ekrana...bolji je...tu nema govora. Ovo sto pricas za Youtube su ciste nebuloze...720p radi bez ikakvih problema. Hardwareski graficki akcelerator ima. Dokaz da pricas nebuloze za Youtube i 3D imas ovdje (specifikacija Nokia N8 - pogledati pod CPU stavkom) i ovdje (specifikacija grafickog cipa u N8). Sam hardware ne znaci nista, mogu oni staviti i 2 GHz procesor ako je sam OS i aplikacije na njemu zahtjevnije, velike razlike nema. A za ovo da je mrtav...vec sam komentarisao...nema potrebe da se ponavaljam.

davorf

#19 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by davorf » 07/06/2011 09:03

shin wrote:Zasto nokiju brane samo likovi koji su kkupili n8? :D Ja uopste nemam android telefon, a ni samsunga :D
Pa...ja sam recimo prije nego sto sam kupio N8 imao na koristenje i9000. Ima jedna tema ranije gdje sam objasnio. I za iste pare sam mogao i njega uzeti, tako da...na isto dodje.

Rauber

#20 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by Rauber » 07/06/2011 09:16

Kakva nokia n8 u telekomu pored zivog galaxy-a.
To bi ti bio zajeb, imas masu klipova n8 i galaxy-a na youtube--u pa uporedjuj, a i clanaka o Androidu kao mobilnom OS-u.. (mislim da se sad ne ponavljam jer su par clanova vidim sve rekli)
Ako ti pored svega toga opet nokia bude izbor, sta da ti kazem, sretno i uzivaj u telefonu ;)

shin

#21 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by shin » 07/06/2011 09:41

Jos jedan reality check (ovaj put od CEO Nokije);
"The first iPhone shipped in 2007, and we still don't have a product that is close to their experience. Android came on the scene just over 2 years ago, and this week they took our leadership position in smartphone volumes. Unbelievable."
"...there is intense heat coming from our competitors, more rapidly than we ever expected. Apple disrupted the market by redefining the smartphone and attracting developers to a closed, but very powerful ecosystem."
"They changed the game, and today, Apple owns the high-end range."
"Google has become a gravitational force, drawing much of the industry's innovation to its core."
"We have some brilliant sources of innovation inside Nokia, but we are not bringing it to market fast enough. We thought MeeGo would be a platform for winning high-end smartphones. However, at this rate, by the end of 2011, we might have only one MeeGo product in the market."
"...Symbian is proving to be an increasingly difficult environment in which to develop to meet the continuously expanding consumer requirements..."
"Our competitors aren't taking our market share with devices; they are taking our market share with an entire ecosystem."
"We poured gasoline on our own burning platform. I believe we have lacked accountability and leadership to align and direct the company through these disruptive times. We had a series of misses. We haven't been delivering innovation fast enough. We're not collaborating internally. Nokia, our platform is burning."
Citav memo, link;
http://www.engadget.com/2011/02/08/noki ... st-burnin/

Znaci davore legendo, ko je bolje upucen u problematiku symbiana ti i jos jedan korisnik n8 telefona na ovoj temi ili CEO Nokije? :D

Qler
Has thanked: 26 times
Been thanked: 37 times

#22 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by Qler » 07/06/2011 11:06

Ja nosam N8 od decembra prosle godine, i nisam se sekunde pokajao, a birao sam izmedju Desire HD i nje. E sad sve zavisi sta ti hoces. Kvalitet, kamera, GPS, trajanje baterije, HW generalno je na strani Nokia-e, SW je na strani Android based telefona.

E sad, prije dva dana sam drzao u ruci jednu Nokia-u, prototip, jos nije ni ime zvanicno dobila, u glavnom, Symbian^3 Anna je instaliran na nju. Anna je za one koji ne znaju najnoviji update za Symbian^3 telefone, sa dosta poboljsanja. Neka malo raja progugla. U glavnom, Anna me odusevila. Nema trzanja, radi tecno, jednostavan, modabilan, stabilan. Za razliku od ostalih ima pravi multitasking (meni bitno, ne znam za druge), popravit ce upravljane procesorom i povecati autonomiju rada, tj jos ce duze baterija trajati.

E opet naglasavam, zavisi sta ganjas. Meni je odgovarala N8, i ono za sto je koristim (FM transmitter u autu za muziku, GPS navigacija, kamera nenadjebiva, 3 dana baterija traje...) nije mi bilo bolje varijante. Neko hoce 1000000000 aplikacija, uzme Android, neko hoce sminku, uzme iPhone...

shin

#23 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by shin » 07/06/2011 11:16

Kuleru, sta je pravi, a sta krivi multi tasking?

febo_acm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 12 times

#24 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by febo_acm » 07/06/2011 11:17

srle236 wrote:Pozz svima!

Ukratko, želio bih uzeti Nokiu N8, preko BHTelecoma, na pretplatu...

Ima li ko iskustva s ovim mobom; vrline, mane itd...

Hvala unaprijed svima :))
Za svoje pare uzmeš šta ti je ćejf :D

Ja ću ti dati samo par smjernica ;) Duuuuuugooo sam koristio razne iPhone(2G, 3G, 3GS + ipod touch) i nedavno sam prešao na Galaxy S. Vjeruj mi da sam doživio pozitivni šok sa ovim Samsungom. Telefon je haos. Jedina "mana" je to što nema blic, međutim ja spadam u one korisnike koji mobitel koriste za druge stvari, a ne za slikanje. Nokia ima jednu prednost, a to je kamera. I tu je kraj. Symbian? U 2011 godini meni nije normalno da se prodaju takvi telefoni. Andorid? Priča za sebe. Kada mob rootuješ i staviš custom ROM... haos. E sad, moj ti je projedlog da ako ćeš mobitel samo korisiti samo za slikanje uzmeš Nokiu. Symbian mogu braniti svi koliko god hoće, ali prava istina je da Nokia propada upravo zbog njega. Tako dobrih modela ja bilo, ali raja ih izbjegava zbog Symbiana. Odeš u neku radnju i probaš i N8 i Galaxy i LG Speed, pa procjeniš sam.

A ovaj kralj što je reko "NEMOJ SAMSUNG i lg NIKAKO" je najjači lik :thumbup: :thumbup: :thumbup: Ovo normalan čovjek ne bi rekao nikad.

@qler Neko neće ništa od telefona pa uzme Nokiu...

http://www.gsmarena.com/compare.php3?id ... hone2=3115
http://www.gsmarena.com/compare.php3?id ... hone2=3598

Curve

#25 Re: Nokia N8 - iskustva i mišljenja?

Post by Curve » 07/06/2011 11:43

joj vas, stvarno ruku na stranu symbian je stvar proslosti.. ali sad to na stranu, covjek pita konkretno sta je + a sta - za nokiu i to je to, a ne vi preporucujete samsung, htc, lg itd... zna se da se sa androidom ne moze poredit, al pustite android na stranu...

da ne otvaram novu temu, molio bi par komentara za NOKIU C7.. hocu sestri da uzmem, tako da sad komentari tipa sta ce ti to, uzmi joj andriod itd. okacite macku o rep :P molio bih par komentara o tom telefonu sto je + sta mana..
thx, pozz

Image
Last edited by Curve on 07/06/2011 11:43, edited 1 time in total.

Post Reply