ZAŠTITIMO SARAJEVSKU VODU

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Post Reply
guruman

ZAŠTITIMO SARAJEVSKU VODU

Post by guruman » 27/05/2011 13:33

Poznata je od davnina sarajevska voda.Moglo bi se reči "brend".Poznata je i uzrečica "Ko se napije sarajevske vode taj iz Sarajeva više ne ode".Ajmo reči da postoji trud da se ista očuva i pije iz slavina.Ali koja voda.Jeli to ona čuvena sarajevska voda sa poznatih okolnih izvorišta ili je to obrađena,dorađena,klorisana i neznam baš dovoljno o tome,ušminkana voda za raju sarajevsku.E,tu smo.Voda kao voda ide istim tokovima kao i prije više stotina godina,sve što teče nad zemljom dijelom se ulijeva u sarajevska izvorišta.Što se događa nad zemljom.Grad se širi.Pridošloce iz "naših krajeva" opkoljavaju grad divljom gradnjom i stežu obruč oko sarajevskih izvorišta.Hajd bili smo tolerantni tj.
merhametli na sarajevski naćin,nikom nije ništa srušeno.Možda štale i kokošinjci ili već nešto slično.Nema informacija.
Vidi sad novog vraga.Šuška se da će stranci (turci ili već ko) graditi objekte za stanovanje na terenima koji su tradicionalno vodozona.
Pa i ako je trač i neistina,neko bi trebao da se oglasi zvanično iz ili u ime općine Ilidža.Samo radi transparentnosti,jer
mi želimo da znamo šta čemo ubuduće piti.Jeli ovu hlorisanu,prečišćenu,obrađenu i dorađenu vodu ili onu poznatu "brend" sarajevsku vodu.Ako to budemo znali onda možemo planirati nove domove zdravlja ili sredstva preusmjeriti na obrazovanje,omladinu i prosperitet.Bolje sprijećiti nego lijećiti.Ne vidim ni razloga za to bjesomučno doseljavanje i gradnju objekata posebno u okolini vodozona,jer to izravno donosi nevulju koje se cijeli grad nikada više ne može riješiti.U svim evropskim gradovima ove stvari se podrazumjevaju i nema potrebe diskutovati o tome.A mi kao želimo u Evropu i želimo ekološki sistem.Borba za zaštitu vode i zraka mora biti neprekidna jer je to osnovno što treba svakom sarajevskom čeljadetu.

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: ZAŠTITIMO SARAJEVSKU VODU

Post by karanana » 27/05/2011 13:38

turci vec prave na vodozastitnoj zoni.
vrelo bosne je na svom samom izvoristu iz stijene vec zagadjeno.

mada je i taj brend sarajevske vode malo precijenjen. ja se sjecam prije rata kad bi naspi casu vode ko da sam u nju ubacio sumecu tabletu koliko je hlora bilo trpano u nju. a i ne zovu je dzaba mejt voda.

guruman

Post by guruman » 27/05/2011 13:44

to znači "pomiri se sa sudbinom".Uuuuuuu....grozno!!!

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Post by karanana » 27/05/2011 13:47

sta predlazes da se radi?

prvi sam rekao, a ima tema o tome, da je zagadjenje vrela bosne na samom izvoru ispod planine ravno unistenju grada. ali sta sad?

guruman

Post by guruman » 27/05/2011 14:09

Mislim da je to namjerno izvedeno (bjelašničke građevinske igre za odabrane) kao bi se reklo da voda već izvire "onečišćena",i kako bi se pažnja skrenula sa onoga što se događa ispod Igmana u ravnici.Pitam se dali ljudi shvačaju o čemu se ovdje radi.Šta rade ministri okoliša,ko su ti ljudi,koji su prije bili i koji su to sada.ima li ikakve odgovornosti.Postoje li inspekcije,tužilaštva.Zar obični građani moraju izači na ulice kad im pojedina životna pitanja dođu do grla.Izgleda da će opet biti "dok magarcu voda ne dođe do ušiju,taj neće naučiti da pliva".

headbanger

Post by headbanger » 27/05/2011 15:25

:sax:

svakih nekoliko vremena ispliva nekakav revolucionar ili Don Quixote

sretno u borbi sa vjetrenjacama

belafonte

Post by belafonte » 27/05/2011 15:27

karanana wrote:turci vec prave na vodozastitnoj zoni.

mada je i taj brend sarajevske vode malo precijenjen. ja se sjecam prije rata kad bi naspi casu vode ko da sam u nju ubacio sumecu tabletu koliko je hlora bilo trpano u nju. a i ne zovu je dzaba mejt voda.

Ma ja, busamo se u prsa nakom aman-zaman vodom a u biti karanana :wink:

U Norveškoj je extra voda, ne znaju ljudi šta je Calgonit, mehka, fina, ko duša, pa nikad nisi čuo Norvežanina da se kurči "Kakvu mi vodu imamo..." :mrgreen:

JoseMujica

Post by JoseMujica » 27/05/2011 16:02

karanana wrote:turci vec prave na vodozastitnoj zoni.

a da ne pričamo šta ilegalnih odlagališta smeća ima u vodozaštitnoj zoni na potezu od Vrela Bosne pa do kasarne Rajlovac :-) ili da spomenemo ona betonska govna što nagradiše po Bjelašnici ( a sve porozni krečnjak).

Pa onda azbestne cijevi sarajevskog vodovoda....uveliko je vakat za kupovanje flaširane vode al se o tome još ne priča

helpdesk

Post by helpdesk » 27/05/2011 16:12

Zna li neko za teoriju kako je bivsa drzava imala nalaze i dokaze da se na mjestu sadasnjih Termi na Ilidzi nalazi izvor (ili izvori) koji je mnogo kvalitetniji od onog sto ga koristi Bacevo i grad Sarajevo? To je kao bilo od strateske vaznosti za grad.
Ovo sam cuo na nekoliko razlicitih strana. A ako je to istina onda je sljedece pitanje, na koliko godina su Slovenci dobili koncesiju?

Haris.ba
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Post by Haris.ba » 27/05/2011 21:38

helpdesk wrote:Zna li neko za teoriju kako je bivsa drzava imala nalaze i dokaze da se na mjestu sadasnjih Termi na Ilidzi nalazi izvor (ili izvori) koji je mnogo kvalitetniji od onog sto ga koristi Bacevo i grad Sarajevo? To je kao bilo od strateske vaznosti za grad.
Ovo sam cuo na nekoliko razlicitih strana. A ako je to istina onda je sljedece pitanje, na koliko godina su Slovenci dobili koncesiju?

Nije niko dobio koncesiju. Voda otiče bezveze u rijeku. Vodovod nema interesa da tu vodu uključi u sistem. A i što bi. Svakako bi više od pola vode iscurilo(možda i 75%) dok dođe do tvoje pipe.

helpdesk

Post by helpdesk » 27/05/2011 22:08

Pa koju vodu koriste Terme (bazen)? Koliko dugo će moći koristiti?

Priorat
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

Post by Priorat » 27/05/2011 22:12

headbanger wrote::sax:

svakih nekoliko vremena ispliva nekakav revolucionar ili Don Quixote

sretno u borbi sa vjetrenjacama

uze mi slova iz usta----- :D

guruman

Post by guruman » 30/05/2011 10:10

Radi se o građevinskim radovima u vodozonama.Pustite Don Kihote,Terme i ostale zafrkancije.Pitanje je veoma ozbiljno
a veliki broj stanovništva se oportuno odnosi prema tome.Logično je da onda bezbrižno grade (ništa nije đaba,sve je za pare samo ko ovdje plača račun ?).Da li za ovo znaju u nadležnim tijelima i komisijama EU, "kako bi uputili čestitke na putu pridruživanja" izvođačima radova.Može li neko negirati činjenicu da smo najkorumpiranija zemlja u Europi što mediji uredno i prečesto objavljuju.Zašto? Zato što smo mi obični građani ovakvi kakvi jesmo i dozvoljavamo da nam se
po....išaju u vodu koju treba da pijemo.Nazdravlje!

privremeni

Post by privremeni » 30/05/2011 13:12

helpdesk wrote:Pa koju vodu koriste Terme (bazen)? Koliko dugo će moći koristiti?

Terme koriste vodu iz bunara, koju zagrijavaju termalnom vodom. Zakon o koncesijama, koji regulise i rok, je tek sad usvojen u Kantonu ili je pred usvajanjem.

Post Reply