potaknimo ljude na suživot i dijalog medju njima

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

oridjidji

potaknimo ljude na suživot i dijalog medju njima

Post by oridjidji » 18/05/2011 10:00

napisite nesto ljepo iz svoje proslosti a tice se suzivota sa drugima, stavite neki lijep clanak o suzivotu kojem smo imali, rijetkim primjerima iz sadasnjosti, kako bi opet ovoj podjeljenoj zemlji mi bili spona koja veze ljude, potaknite nas na lijepa sijecanja vasim rijecima, clancima i zeljom da promjenimo ovo stanje koje u BIH-a imamo jer mnoge generacije koje nam dolaze nisu zivjeli nacinom zivota kojim smo mi zivjeli, a to je nisu naucili zivjeti u razlikama...

evo price o dvije djevojcice koje se vole, gotive iako im roditelji ne znaju za suzivot jer su jedni srbi a drugi muslimani...

http://** No links **.ba/mediji/nas-dvije-smo-kao-sestre-jedna-drugu-volimo-razdvajamo-se-jedino-kada-su-casovi-vjeronauke

Zlata M.

Re: potaknimo ljude na suživot i dijalog medju njima

Post by Zlata M. » 22/05/2011 22:02

Pogledah danas popodne snimak jucerasnje epizode 'Kvadratura kruga', RTS.
Selo Baljvine ... :shock: :shock: :shock: ... covjece ! :shock:

Na youtube, nazalost, jos uvijek nema clip-a, al' nadjoh ovo :

Baljvine,selo za primjer cijeloj BiH

Stanovnici Baljvina se ponose time što su drugačiji od ostalih. Oni se hvale time što je njihovo selo jedino mjesto u Bosni u kojem nikad nije bilo sukoba između Srba i Bošnjaka – niti tokom Drugog svijetskog rata, niti devedesetih godina prošlog vijeka. Nije poznato da je bilo ikakvih pravnih sporova između dvije seoske zajednice, i smatra se da je ovdašnja džamija jedina u RS, koja nije srušena ili oštećena tokom rata koji je trajao od 1992. do 1995. godine.

Stanovnici Baljvina, seoceta u severozapadnoj Bosni, rado pričaju priču o tome kako su na samom početku rata, 1992. godine, šokirali jednog generala bosanskih Srba. U to vreme, nesrpsko stanovništvo je uglavnom već bilo proterano sa teritorija koje su kontrolisali Srbi, pri čemu je više hiljada ljudi ubijeno, dok su animozitet i nepoverenje između Srba i Bošnjaka postajali sve dublji. Ali ne i u Baljvinama.

Jednom prilikom, kada je Momir Talić – general Vojske Republike Srpske, VRS – u kasne sate sazvao sastanak sa Bošnjacima iz Baljvina, na kojem im je rekao da ne mogu ostati u selu, njihov predstavnik Šaban Habibović mu je odgovorio: „Uveravam Vas da mi možemo nastaviti da živimo sa našim srpskim susedima.“ „Kad je tako, da li biste se usudili da sada prođete srpskim delom sela?“, uzvratio mu je Talić pitanjem. „Proći ću celim selom ako treba – ja se nikog ne plašim“, saopštio je Habibović, i potom se okrenuo i otišao pravo u srpski deo sela. A kada je zastao ispred jedne srpske kuće i po imenu pozvao njenog vlasnika, komšija nije počeo da puca, niti da ga vređa – što je očekivao Talić. Umesto toga, on je pogledao kroz prozor i rekao: „Šabane, šta se dešava? Treba li ti pomoć? Čekaj me, dolazim, samo da se obučem!“
Nakon što je bio očevidac tog prijateljskog razgovora, Talić je – verovatno gnevan na stanovnike Baljvina koji nisu želeli da ratuju jedni protiv drugih – uzviknuo: „Niti ste vi Muslimani pravi Muslimani, niti ste vi Srbi pravi Srbi – vi ste neki vrlo čudan narod!“

Ali, stanovnici Baljvina se ponose time što su drugačiji od ostalih. „Kada su ljudi pametni i misle dobro, onda nema mržnje. Ali kada mrze jedni druge, tu nema života“, kaže seljanin srpske nacionalnosti, Miroslav Tešanović (85). „Cela Bosna i Hercegovina nema ono što mi imamo u našim Baljvinama.“ Čini se da je to istina, iako je od rata prošlo 15 godina. Bosna je, zbog narastajućeg nacionalizma, zastala na putu ka članstvu u Evropskoj Uniji. Političari iz RS-a prete i otcepljenjem, tvrdeći da ne vide budućnost u jedinstvenoj državi.

U ovoj izbornoj godini, „tolerancija“ i „suživot“ nisu reči koje lokalni političari često upotrebljavaju. Umesto da ohrabruju pomirenje triju nacija duboko pogođenih ratom, oni pothranjuju njihov strah od onih „drugih“. Umesto da podstiču jačanje veza između Bošnjaka, Hrvata i Srba, njihovi lideri samo izazivaju nove razdore. Zemlja koja se nekada ponosila bratstvom i jedinstvom, sada je samo formalno jedinstvena. U stvarnosti, ona je duboko podeljena po etničkim šavovima, sa veoma slabim izgledima za bolju budućnost.

Baljvine su dugo bile izuzetak, iako meštani ni sami ne umeju da objasne kako su uspeli da izbegnu etničke nemire. Neki ukazuju na trajan i uporan zajednički otpor ekstremizmu. Tešanović se priseća kako su tokom Drugog svetskog rata stanovnici Baljvina štitili jedni druge od ultra-nacionalista – kako od ustaša, tako i od četnika. „Toga se veoma dobro sećam“, kaže Miroslav. „Imao sam samo 15 godina. Muslimani nisu dali ustašama da od nas Srba uzmu više stoke i žitarica nego od njih. Kada su kasnije u selo došli četnici, želeli su da opljačkaju i pobiju Muslimane, ali im Srbi nisu to dozvolili.“

Nakon što je 1992. godine izbio rat, Miroslav se – kako kaže – svojim susedima obratio sledećim rečima: „Vi vežite svoje pse, a mi ćemo vezati svoje.“ Stanovnici Baljvina osnovali su i zajedničku patrolu koju su činili i Srbi i Bošnjaci, iako se radi o teritoriji koja je sve vreme bila pod kontrolom VRS-a. To je bio jedini način, kaže Šefko Čaušević (70) – neslužbeni lider Bošnjaka iz Baljvina – da se ekstremisti spreče da „podstaknu mržnju među ljudima i nateraju ih da se bore jedni protiv drugih“. Šefko priča i kako su, čak i na vrhuncu rata, mlađi Srbi iz sela, koji su bili regrutovani u VRS, pazili da ne uvrede svoje komšije Bošnjake. „Kada su dolazili kući sa ratišta i prolazili kroz naš deo sela, uvek su pod jaknama krili naoružanje – jer nisu želeli da ih vidimo kako nose oružje kroz selo. To nam je mnogo značilo“, rekao je on.

Pred sam kraj rata, 1995. godine – kada su selo napale jedinice Hrvatskog vijeća obrane (HVO) – i Srbi i Bošnjaci su iz sela pobegli u obližnje srpsko selo Bočac. Tamo su se Bošnjaci, priča Šefko, četiri dana skrivali pod jednim mostom, oslanjajući se na svoje srpske komšije iz Baljvina, koji su im donosili hranu, vodu i ćebad. „Srpskim vojnicima nije bilo dozvoljeno da nas diraju. Bili smo zaštićeni“, rekao je Šefko. Bošnjaci su iz sela Bočac kasnije otišli u grad Tešanj, a potom se većina njih preselila u Bugojno. „U Baljvine sam se vratio 1998.“, kaže Šefko. „Naše komšije, Srbi, vratili su se nešto ranije.“

Šefko i Miroslav su ostali dobri prijatelji. Prilikom susreta u Miroslavljevoj kući, srdačno su se zagrlili – dugo se nisu videli, uprkos činjenici da su njihove kuće jedna od druge udaljene svega jedan kilometar. „Što te nema da nas posetiš?“, upitao je Šefko svog prijatelja i zagrlio ga. Blago sležući ramenima, Miroslav kaže kako bi još nekako i mogao otići do nižeg dela sela, gde Šefko živi, ali bi mu bilo teško da se uzbrdo vrati natrag.
Bošnjaci žive u donjem delu sela, a Srbi u gornjem. Zemljišni posedi i jednih i drugih nalaze se negde u sredini, ali nikada nije bilo sudskih sporova po tom pitanju – što je u Bosni inače čest slučaj – čime se stanovnici sela takođe ponose.

No, uprkos tome što žive kao bliski prijatelji, stanovnici Baljvina se, po Šefkovim rečima, nikada međusobno ne venčavaju. „To ne bi funkcionisalo. Oni su nam kao rođaci“, kaže on. „Ranije se dešavalo da se mlađi ljudi različitih nacionalnosti zaljube, ali da im roditelji to ne dopuštaju. Naši momci su se ženili srpskim devojkama, ali nikada onima iz našeg sela.“ Miroslav i njegova supruga Zorka sede sa svojim gostima u vrtu, uživajući u prvom prolećnom suncu i pozdravljajući susede i prijatelje koji prolaze pored njih. Međutim, nema tu previše mladih ljudi. „Oni ne žele da žive u selu“, kaže Zorka, nudeći goste orasima i sokom.

U stvari, od ukupno 1.600 stanovnika, koliko ih je bilo pre rata, u Baljvinama sada živi manje od trećine. Neki od njih su posle 1995. ostali da žive u mestima u kojima su pronašli utočište, dok su se nakon rata vratili uglavnom oni najstariji. Uprkos ovdašnjem mirnom suživotu, postoje problemi sa nezaposlenošću i infrastrukturom. Seljani kažu kako se mladi radije zapošljavaju u gradu, ili posao traže u inostranstvu – umesto da se bave poljoprivredom, koja je glavni izvor prihoda za seljane. Osim toga, u selu postoji škola samo za prva četiri razreda, pa deca starija od deset godina, da bi nastavila obrazovanje, moraju otići u Mrkonjić Grad, Jajce ili Banja Luku.

Marija Arnautović je obučena novinarka IWPR-a (e-Novine)

:o

kod65

Post by kod65 » 22/05/2011 22:42

Postoje samo dobri ljudi i losi ljudi. To makar i djevojcice mogu skontat tj. skontale se :thumbup:

Zlata M.

Post by Zlata M. » 23/05/2011 16:30

kod65 wrote:Postoje samo dobri ljudi i losi ljudi. To makar i djevojcice mogu skontat tj. skontale se :thumbup:

eki,
Postoje samo dobri ljudi i losi ljudi

... hiiiiiii ! :shock: wooow ! :shock:
Seneca, jesi to ti ?! :zzzz:

... i ko se protiv koga skontao ?! :roll:

De sad za tren odstupi od svog prava (sto jest'- jest') da diskutante zamisljas kao 'djevojcice' (hehehe, sta li bi cika-Sigmund rekao na ovo ?), pa procitaj clanak jos jednom.
... pa jos jednom, ako je zapelo .... pa jos jednom.

Ako i poslije toga 'postoje dobri i losi ljudi' bude sve sto imas reci, onda .... :run:

edit :
da ne pisem jos jedan post ... stednja !
zna se da zagovaram razlaz u ime (dugo)trajnog mira ... i uvijek imam tako neke ... hmmm ... svoje argumente. :-)
... jucerasnja reportaza me izbacila iz cipela + rasplakala :roll:

JoseMujica

Post by JoseMujica » 23/05/2011 18:21

bio sam prije par godina u istoj hefti na dvije svadbe....jedna u Vitezu a druga u Sarajevu.....sve isto, iste pjesme isti običaji, samo se u drugi vjerski objekat išlo i druge zastave nosile.

i samo skonto WTF :? o čemu ovi degenerici pričaju dok upališ TV il otvoriš novine :?:

pape
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

Post by pape » 23/05/2011 20:11

Uzalud, ... @oridjidji.

Nasega ces covjeka prije natjerati da ratuje, nego ga potaknuti da zrelo razmislja i prihvati jedini normalan i ispravan put, tj. put dijaloga. Razumno bice nema alternativu sem dijaloga.
A posto je kod nas uvijek bilo svega vise nego razuma, zato i jesmo prokleti, i zato ti je i ova tema, bas isto kao i druga tvoja tema, ... "Ucinimo svijet boljim! Prenesimo poruku ljudima!", .... osudjena na propast.
Ta tema je vec vise od 7 mjeseci pod "ne propusti" i ima 123 odgovora i 5964 ucitavanja. Uporedbe radi, .... jucer otvorena tema "Najcesca imena u Federaciji BiH u 2010." .... koja je, ... uzgred, otvorena sa namjerom da se po ne znam vec koji put prebrojimo i pokazemo "da nas ima najvishe", ... ima vec vishe odgovora i pola od ucitavanja na tvojoj temi. Eto, ... pa se ti ravnaj.

Oni koji nam tumace Boga, ... oni koji bi po svojoj vokaciji trebali biti nasa duhovna nadgradnja, ... oni nas unishtishe lazima i podvalama. Oni zatrashe i ono malo nade da ce jedinka prepoznati snagu svoga uma, ... da cemo svoje umove koristiti u cilju kojem treba da sluze, u cilju dijaloga, u cilju prepoznavanja istinskih vrijednosti, u cilju prepoznavanja vlastitog puta koji ce nas voditi prosperitetu i boljitku.
Upravo oni, ... vjerske vodje, ... su imali sansu da BiH povedu putem dijaloga i suzivota, da BiH ostane multi-kulti. (gadi mi se vise pojam multikulture, kako se to kod nas predstavlja)

Od svega, na sceni je samo njihovo duhovno nasilje nad pukom, mnogo pogubnije od tjelesnog kojem smo bili izlozeni. Posljedice toga su strasne, ... postajemo duhovni bogalji.

mirz_a

Post by mirz_a » 23/05/2011 22:43

Ja licno nemam nista protiv Hrvata,Srba ... Treba da budemo ljudi i zaboravimo malo ko je Hrvat,Srbin, ili jevrej ,krscanin, razlikujemo se samo po tome svi smo mi isti tako to je velika glupost i ta mrznja i sve to. ZIVJELA JUGOSLAVIJA !!!

Zlata M.

Post by Zlata M. » 24/05/2011 16:29

... pronasla !!! :-D

Hajd' da malo sutimo

... greska u naslovu gorepostiranog clanka ... trebalo bi biti 'Baljvine, selo za primjer cijelom svijetu' :)

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 27/05/2011 02:48

uh Zlato,hvala za video,nevjerovatan :-D

P.S. ogladnih od rijeci trapist ;-)

oridjidji

Post by oridjidji » 01/06/2011 01:34

pape wrote:Uzalud, ... @oridjidji.

Nasega ces covjeka prije natjerati da ratuje, nego ga potaknuti da zrelo razmislja i prihvati jedini normalan i ispravan put, tj. put dijaloga. Razumno bice nema alternativu sem dijaloga.
A posto je kod nas uvijek bilo svega vise nego razuma, zato i jesmo prokleti, i zato ti je i ova tema, bas isto kao i druga tvoja tema, ... "Ucinimo svijet boljim! Prenesimo poruku ljudima!", .... osudjena na propast.
Ta tema je vec vise od 7 mjeseci pod "ne propusti" i ima 123 odgovora i 5964 ucitavanja. Uporedbe radi, .... jucer otvorena tema "Najcesca imena u Federaciji BiH u 2010." .... koja je, ... uzgred, otvorena sa namjerom da se po ne znam vec koji put prebrojimo i pokazemo "da nas ima najvishe", ... ima vec vishe odgovora i pola od ucitavanja na tvojoj temi. Eto, ... pa se ti ravnaj.

Oni koji nam tumace Boga, ... oni koji bi po svojoj vokaciji trebali biti nasa duhovna nadgradnja, ... oni nas unishtishe lazima i podvalama. Oni zatrashe i ono malo nade da ce jedinka prepoznati snagu svoga uma, ... da cemo svoje umove koristiti u cilju kojem treba da sluze, u cilju dijaloga, u cilju prepoznavanja istinskih vrijednosti, u cilju prepoznavanja vlastitog puta koji ce nas voditi prosperitetu i boljitku.
Upravo oni, ... vjerske vodje, ... su imali sansu da BiH povedu putem dijaloga i suzivota, da BiH ostane multi-kulti. (gadi mi se vise pojam multikulture, kako se to kod nas predstavlja)

Od svega, na sceni je samo njihovo duhovno nasilje nad pukom, mnogo pogubnije od tjelesnog kojem smo bili izlozeni. Posljedice toga su strasne, ... postajemo duhovni bogalji.

ma nek ove teme budu oaza nama normalnima... sta ces nekome ce posluziti... oni koji su normalni i vole normalno njima ce i sjecanje na neku od ovih tema izmamiti osmjeh jer eto sresce ljude kao sto su oni na ovim temama... ili barem priblizno slicne...

IHAVEDREAM

Post by IHAVEDREAM » 01/06/2011 02:26

OSMEH"...NE KOSTA NISTA, A DAJE MNOGO...AJDE DA GA PODELIMO ZAJEDNO :-)

Ni sa kim istorija nije napravila takvu šalu kao sa nama.
Najzamršeniji smo ljudi na svetu.
Do juče smo bili ono što danas hoćemo da zaboravimo.
Ali nismo postali ni nešto drugo, stali smo na pola puta, zabezeknuti.
Ne možemo više nikud.
Otrgnuti smo, a nismo prihvaćeni.
Kao rukavac što ga je bujica odvojila od majke rijeke, i nema više ni toka ni ušća, suviše malen da bude jezero, suviše velik da ga zemlja upije.
S nejasnim osećanjem stida, zbog porekla i krivice, zbog otpadništva, nećemo da gledamo unazad, a nemamo kud da gledamo unaped.
Zato zadržavamo vreme, u strahu od ma kakvog riješenja.
Preziru nas i braća i došljaci, a mi se branimo ponosom i mržnjom.
Hteli smo da se sačuvamo, a tako smo se izgubili, da više ne znamo ni šta smo.

A sve se plaća, pa i ova ljubav."

Meša Selimović

SAMO NE RAZMISLJAJTE OVAKO:
Citat...

Kolko god tezili prema tom famoznom suzivotu i toleranciji,zivota sa njima nema,niti ce ga biti,oni se nista nisu promjenili od 92 imaju isto razmisljanje,premni su ponovo da ratuju ako treba,i da kolju i siluju,.........

IHAVEDREAM

Post by IHAVEDREAM » 09/06/2011 05:54

Veoma je tuzno saznanje da svaki pokusaj da potaknemo ljude na suživot i dijalog medju njima dozivi ovakav epilog..... :oops: :oops: :oops: :oops:

Highlander

Post by Highlander » 12/06/2011 17:10

Ovo selo je VELEGRAD i za Sarajevo i za Banja Luku.
Mostar da ne pominjem!

Highlander

Post by Highlander » 12/06/2011 17:28

Kada ovo selo bude UZOR političkoj bandi u Sarajevu, Banja Luci i Mostaru, TEK TADA ćemo imati šansu za oporavak!

pustopoljina

Post by pustopoljina » 12/06/2011 17:38

IHAVEDREAM wrote:Veoma je tuzno saznanje da svaki pokusaj da potaknemo ljude na suživot i dijalog medju njima dozivi ovakav epilog..... :oops: :oops: :oops: :oops:

kakav epilog?
nismo mi dosli do epiloga.
ljudi su nanijeli previse zla jedni drugima. opasnost je valjda prosla, ograde su ostale...kako se moze potaknuti na suzivot, kad oni rodjeni unutar ograda ovih dana maturiraju? kakav dijalog?
za sve treba vremena... da ograde postanu zivice. mijesanje, globalizacija...to je nezaustavljivo.
uvijek je bilo i bice ljudi koji imaju i zdravog razuma i dovoljno hrabrosti/ludosti da idu kontra ratne stihije.
da smo svi bili neljudi, istrijebili bismo se.
iz mog iskustva, kada se uspostavi kontakt, suzivot i dijalog dodju sami po sebi. malo je ljudi sa kojima ces se zakrviti da vise nikada ne progovoris. sve je relativno, ako skontas da se i danas braca ubijaju zbog medje.

IHAVEDREAM

Post by IHAVEDREAM » 12/06/2011 18:09

pustopoljina wrote:
IHAVEDREAM wrote:Veoma je tuzno saznanje da svaki pokusaj da potaknemo ljude na suživot i dijalog medju njima dozivi ovakav epilog..... :oops: :oops: :oops: :oops:

kakav epilog?
nismo mi dosli do epiloga.
ljudi su nanijeli previse zla jedni drugima. opasnost je valjda prosla, ograde su ostale...kako se moze potaknuti na suzivot, kad oni rodjeni unutar ograda ovih dana maturiraju? kakav dijalog?
za sve treba vremena... da ograde postanu zivice. mijesanje, globalizacija...to je nezaustavljivo.
uvijek je bilo i bice ljudi koji imaju i zdravog razuma i dovoljno hrabrosti/ludosti da idu kontra ratne stihije.
da smo svi bili neljudi, istrijebili bismo se.
iz mog iskustva, kada se uspostavi kontakt, suzivot i dijalog dodju sami po sebi. malo je ljudi sa kojima ces se zakrviti da vise nikada ne progovoris. sve je relativno, ako skontas da se i danas braca ubijaju zbog medje.

:) :) Znam,i slazem se sa tobom......,

ali,jako me rastuzi kada svaki pokusaj komunikacije( o tome sam i napisala), dozivi bas ovakav tuzan epilog da za nekih 20 dana jedva da se sakupi desetak komentara.... :oops:

pustopoljina

Post by pustopoljina » 12/06/2011 18:20

ma znam...ali nemoj ovo uzimati kao neki reprezentativni primjerak...vecini forum ipak sluzi da se ispuse...pa ono kad se nareda nekoliko postova od kojih te dusa boli, poslao bi sve u pm i (kako rekoh neki dan) napalmom zapalio...onda se ohladis i opet si normalan...vecina...edit: ne dodju na forum da sireljubav i mir, snaga se cuva za RL, nego da se ispusu.
meni je kad citam ove mladje...vidis lijepo da smatraju da jaci-kvaci, da se sila cijeni i postuje, i da na tom nivou komuniciraju...to mi je tesko...ali to je...neizbjezno.

ne znam...kad dodjem u situaciju da kontam da se ne moze, sjetim se uglavnom autonomije...tu nije bilo nikakve, ama bas nikakve razlike...pa sta bi...onda skontas da nije fol u tome.
drug mi je nedavno ispricao da je u jednom selu, u kojem su se sukobili nasi (5.korpus) i autonomasi...da je stric ubio sesnaestogodisnjeg stricevica...jer su se dovikivali preko linije...jer mali, u punoj snazi svojih sesnaest godina nije htio da poslusa strica, jer su bili prisutni drugi muskarci, zar da ispadne pi.ka, jer se inatio da je autonomas...i ubio ga idiot.
kad takve stvari znas...onda nekako...ne znam. problem je negdje drugo.
Last edited by pustopoljina on 12/06/2011 18:30, edited 2 times in total.

Highlander

Post by Highlander » 12/06/2011 18:26

"IHAVEDREAM"]Veoma je tuzno saznanje da svaki pokusaj da[b] potaknemo ljude na suživot i dijalog medju njima dozivi ovakav epilog.....

Ne kloni duhom. Danas su ljudi dobre volje manjina, avangarda. Uvijek je manjina pokretala velike promjene. Digni glavicu i ne obaziri se na većinu!

IHAVEDREAM

Post by IHAVEDREAM » 12/06/2011 18:57

Ovako, pokusacu da u par rijecise nadovezem na prethodne postove.......

Nazalost, jako mnogo takvih i slicnih situacija i subina koje pustopoljina navodi, znam i bila sam svjedok( ne bas sa takvim surovim ishodom)....nazalost sa obadvije strane "Tragicne"(citaj ratne) linije..... :( :(
Potomci porodica cije su korijeni duboko urasli u Bosansku siromasnu zemlju i koji su se vijekovima preplitali duboko ispod lako promjenljive povrsine ,koje su postale i opstale jedino postujuci prirodne zakone dobrog i loseg,..niti mogu, niti zele da se mijenjaju ni prilagodjavaju.......

O da, snaga jacega....... :x Onaj ko nikada nije pokusao da iz svoje livade izvadi panj stogodisnjeg drvaeta, o snazi nema mnogo da kaze....... :lol:

insomnia78

Post by insomnia78 » 12/06/2011 19:13

Kakav bolan suzivot, sa kim? Poklali su citavo podrinje u II svjetskom ratu, poslije toga smo ponovo zivjeli sa njima, zenili se, bili kumovi, prijatelji, "braca". Do 92-ge, onda su ponovo pokazali svoju volju za suzivotom pa poklali i ubili svakog koga su uhvatili. Proslo je 16 godina od rata i kad uhvatise Mladica imali ste svi priliku vidjeti stanje u "rs-u", od 7 do 77, od nepismenih do studenata, svi k'o jedan za djenerala i sa svojom ikonografijom koje se nikad nisu niti ce se odreci. I sad mi ti ovdje pricas o nekom suzivotu? Mozes li mi sa srpskih i prosrpskih portala, postaviti i jednu ovakvu temu? Izgleda da samo se mi furamo na taj neki suzivot ponovo, neka sve do novog puta

insomnia78

Post by insomnia78 » 12/06/2011 19:23

Trazis da pricamo o lijepim stvarima iz proslosti da bi pokrenuli dijalog i suzivot, postavljas se isto ko da su sve strane krive za rat i ko da smo svi na isti nacin ucestvovali u njemu. Mnogi zaboravljaju zbog cega, kako i protiv koga smo se borili. Meni licno suzvot sa njima ne treba, imam prijatelja i srba i hrvata al ljudi koji su iskljucivo rat proveli na "nasoj" strani tako da suzivot vec imam

blufonka

Post by blufonka » 12/06/2011 19:39

insomnia78 wrote:Kakav bolan suzivot, sa kim? Poklali su citavo podrinje u II svjetskom ratu, poslije toga smo ponovo zivjeli sa njima, zenili se, bili kumovi, prijatelji, "braca". Do 92-ge, onda su ponovo pokazali svoju volju za suzivotom pa poklali i ubili svakog koga su uhvatili. Proslo je 16 godina od rata i kad uhvatise Mladica imali ste svi priliku vidjeti stanje u "rs-u", od 7 do 77, od nepismenih do studenata, svi k'o jedan za djenerala i sa svojom ikonografijom koje se nikad nisu niti ce se odreci. I sad mi ti ovdje pricas o nekom suzivotu? Mozes li mi sa srpskih i prosrpskih portala, postaviti i jednu ovakvu temu? Izgleda da samo se mi furamo na taj neki suzivot ponovo, neka sve do novog puta

Potpisujem i jos da dodam, kad god vam naumpadne SUZIVOT pogledajte snimke ubijanja Srebrenicana dalje da i ne nabrajam!

insomnia78

Post by insomnia78 » 12/06/2011 19:48

Sve vise ljudi u BiH pocinje pricati onu glupu pricu usvojenu sa "one" strane: "ko nas ovo zavadi, mi smo braca, evropa, masoni ameri, smetala im jugoslavija, bla bla bla". Ne nije nas niko zavadio nego se oni boga pitaj koliko godina unazad spremaju za taj rat. Rat koji je rodio tolika zvjerstva da je to nepojmljivo, zvjerstva koja su pocinli dojucerasnji "prijatelji" i komsije. Procitajte malo svjedocenja ljudi koji su prozivili podrinje, to nema ni u hororima. A 90% sadasnjih stanovnika je ako ne ucestvovalo u tome onda sutke odobravalo, ogroman procenat srba iz BiH se stavio na njihovu stranu ako nista onda makar intelektualno. Velika vecina tih ljudi i danas zivi tu i uci svoju djecu tome da je to dobro, i sad ja da ganjam neki dialog sa njima?

ratata

Post by ratata » 12/06/2011 19:48

insomnia78 wrote:Kakav bolan suzivot, sa kim? Poklali su citavo podrinje u II svjetskom ratu, poslije toga smo ponovo zivjeli sa njima, zenili se, bili kumovi, prijatelji, "braca". Do 92-ge, onda su ponovo pokazali svoju volju za suzivotom pa poklali i ubili svakog koga su uhvatili. Proslo je 16 godina od rata i kad uhvatise Mladica imali ste svi priliku vidjeti stanje u "rs-u", od 7 do 77, od nepismenih do studenata, svi k'o jedan za djenerala i sa svojom ikonografijom koje se nikad nisu niti ce se odreci. I sad mi ti ovdje pricas o nekom suzivotu? Mozes li mi sa srpskih i prosrpskih portala, postaviti i jednu ovakvu temu? Izgleda da samo se mi furamo na taj neki suzivot ponovo, neka sve do novog puta

nije čudo što struja poskupljuje 48 posto ...samo vlada mržnja i lokal patriotizam

poznanik

Post by poznanik » 12/06/2011 19:54

insomnia78 wrote:Kakav bolan suzivot, sa kim? Poklali su citavo podrinje u II svjetskom ratu, poslije toga smo ponovo zivjeli sa njima, zenili se, bili kumovi, prijatelji, "braca"...

Imaš li kakav prijedlog za nastavak življenja u BiH, neki način koji će omogućiti makar 50 godina mira (koliko ga je bilo u zadnjem periodu, čini mi se i najdužem, na našim prostorima?

Post Reply